Polder Waard en Groet. De Langendijker Groentenveilingen. Uit Bergen. Vergadering van Dijkgraaf, Heemraden en Hoofd ingelanden, op Zaterdag 14 Maart 1936, des namid dags 2 uur ten polderhuize. Dijkgraaf de heer A. J. Waibeoer; secretarit de heer A. Wiedijk. De heer N. J. G. Geertzema is afwezig wegens ziekte. Voorzitter opent de vergadering, waarna de notu len van de vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Mededeelingen. Voorzitter deelt mee, dat inzake de eventueel© over dracht van poldereigendommen aan de Prov. Noord- Holland ten behoeve van het. kanaal Oudkarspel— Kolhorn, het antwoord op het tweede voorstel van Waterstaat is verzonden, waarin verschillende be zwaren kenbaar zijn gemaakt. -Naar aanleiding hier van heeft deze week een onderhoud plaats gehad met ingenieurs van Prov. Waterstaat, waarbij werd voorgesteld een splitsing van het voorstel in eener- zijds het Kolhornerdiep, en anderzijds de andere ob jecten. Voorzitter zegt dat het bestuur zich hierover nog geen oordeel heeft gevormd. Besloten wordt, dat dijk graaf en heemraden hierover eerst beraadslagen. Naar aanleiding van een door den heer Saai ge stelde vraag over de kosten van #en wegverbetering, legt Voorzitter een rapport over van Prov. Water staat. Voorzitter zegt, deze aangeelgenheid met een der ingenieurs te hebben besproken, waarbij in de eerste plaats de noodzakelijkheid werd uitgesproken van aflossing van de loopende geldleening, ten be hoeve van den weg, alvorens met plannen voor een ander kostbaar wegdek te komen. Dit werd dan ook in het rapport vastgelegd, alsmede een berekening van de vermoedelijke uitkcering uit het Wegenfonds. Voorzitter deelt verder mee, dat de kosten voor een nieuw wegdek kunnen worden begroot op pl.m. f 8500 per K.M. De uitvoering zou dan b.v. bij gedeel ten van 2 K.M. kunnen geschieden. Er werd echter ook in het rapport vermeld, dat de toestand van den weg niet zoodanig was, dat reeds dadelijk noodig was met de uitvoering van een dergelijk groot en kostbaar werk aan te vangen. De heer Saai dankt den voorzitter voor het onder zoek, dat hij heeft ingesteld en meent, voor zoover hij dat zoo kan nagaan, dat het zeer wel mogelijk is, tot algeheele verbetering over te gaan, zonder extra liooge kosten. Voorzitter zegt dat hij deze aangelegenheid ook eerst in het Dag. bestuur wil bespreken, omdat het rapport deze week inkwam. Spr. zou echter wel gaarne vernemen of de vergadering er iets voor ge voelt, te handelen in den geest van het rapport. De heer Melchior zegt, dat er wel klachten zijn geweest over den weg, doch we n^oeten niet uit het oog verliezen, dat de opzichter vrijwel steeds werk zaam was bij de ontginning, waardoor de weg wel licht niet die behandeling heeft gehad, als gewenscht was geweest. Spr. wil daar niemand een verwijt van maken, doch we idenen hier toch de aandacht op te vestigen. De heer R. C. Schenk zegt, dat deze zaak toch eerst in het Dag. Bestuur ernstig dient te worden overwo gen. De vergadering karr zich hiermee vereenigen. Ingekomen stukken. Ged. Staten keurden het besluit tot het aangaan van een kasgeldleening tot een bedrag van ten hoog ste f 10.000 goed. Mevr. wed. A. J. T. Geertzema zond bericht dat haar zoon N. J. G. Geertzema, wegens ziekte verhin derd is de vergadering bij te wonen. Voorzitter wenscht den heer Geertzema een algeheel en spoedig herstel. Geloofsbrieven herbenoemde Hoofdinge landen. De geloofsbrieven van de heeren R. C. Schenk en K. Kistemaker, worden vervolgens door de heeren A. Vis, J. Breebaart Kz. en J. Saai onderzocht. Bij mon de van den heer A. Vis wordt meegedeeld dat alles in orde is. De Voorzitter feliciteert de heeren met hun her benoeming en hoopt op dezelfde aangename samen werking. Rekening 1935. De commissie belast geweest met het nazien van de rekening, bestaande uit de heeren J. Vethman, K. Kistemaker en D. Molenaar, brengt bij monde van den heer Vethman verslag uit. Spreker deelt mee, dat ales in goede orde is bevonden; adviseert tot onveranderde vaststel ing en zegt den Penning meester en opzichter dank voor het gehouden fi- nantieel beheer. Overeenkomstig dit advies wordt de rekening vastgesteld in ontvangst op f42.570.31, in uitgaaf op f 40.048.81, alzoo met een batig saldo van f 2521.50. Begrooting 1936. Voorzitter stelt aan de orde de begrooting voor 1936. Bij den post Boezenikaden wordt meegedeeld, dat het in de bedoeling ligt de straat voor de op scheping in den Waardpolder te verleggen. Bij „Bruggen en Wegen" zegt Voorzitter dat er aan het Winkelerwegje iets zal moeten gebeuren. Door het abnormale verkeer is die weg in een dusdani- gen toestand geraakt, dat spreker het noodig oor deelt een schoeiing te plaatsen om verzakkingen te gen te gaan. De heer Breebaart zegt dat mettertijd deze weg weer aanmerkelijk ontlast zal worden. De heer K. Kistemaker vraagt of de mogelijkheid niet kan bestaan, hiervoor eenige vergoeding te krij gen. Door de werkzaamheden aan den dijk is het verkeer zoo abnormaal, dat een tegemoetkoming in de extra kosten voor onderhoud, zeer billijk zou zijn, meent spr. Voorzitter zegt, dat dit de aandacht zal hebben van het Bestuur. De heer Saai zegt, dat er achter in den Waard polder een weg is, die ook wel eens verbeterd kon worden. Spreker heeft daarbij dan het oog op de klinkers van den dijk, welke zeer geschikt voor een beharding zouden kunnen worden gebruikt. Voorzitter zegt dat over deze weg wel eens is ge sproken en heeft dan ook de aandacht van het bestuur. De heer Vis informeert naar de Groetbrug. Voorzitter zegt dat deze op eenvoudige wijze is voorzien. In de toekomst zal het wellicht mogelijk worden, hier een dam te maken. De begrooting wordt vervolgens vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f 41333.55, met een post voor onvoorzien van f 782.84 en een omslag van f 17 per H.A. Het Bestuur krijgt machtiging tot het doen van af en overschrijvingen. De pensioengrondslagen voor de ambtenaren wor den op dezelfde bedragen vastgesteld. Het kohier van omslag wordt vastgesteld met de betalingstermijnen op 18 April, 19 September en 21 November. Het kohier der Welïenbelasting wordt vastgesteld op een bedrag van f 535, invorderbaar op 18 Anril. Van de losrenteleening wordt uitgeloot no. 55. terwiil no. 31 van de geamortiseerde polderschuld wordt afgeschreven. Aanbevelingslijst Heemraad. Overgegaan wordt tot bet ortmaken van een aanbevelingslijst voor een Heemraad, wegens periodieke aftreding van den heer G. D. Geertsema. De stemmingen hebben tot resultaat, dat de volgende aanbeveling wordt opge maakt: 1. G. D. Geertsema, 2. R. C. Schenk, 3. A. Vis Het Bestuur krijgt machtiging tot het onderhands verhuren van poldereigendommen. Bij de rondvraag dankt de heer K. Kistemaker voor het vertrouwen dat wederom in hem is gesteld, door zijn herbenoeming tot Hoofdingeland. De heer R. C. Schenk sluit zich daarbij aan. De heer G. D. Geertsema zegt de vergadering dank, dat zij hem weer no. 1 plaatste op de aanbevelings lijst. Hierna sluiting. „Helpt Elkander" Vrijdagavond werd in het Oranje-Hotel door de Vcreeniging voor ziekenhuisverpleging „Helpt El kander" een ledenvergadering gehouden. De opkomst was gering ;slechts een twintigtal leden was aan wezig. De vice-voorzitter, de heer P. Besse, opende de vergadering en heette de aanwezigen welkom. Spr deelde mede, dat de voorzitter, de heer Mr. H. D. A van Reen en, hoopte de volgende ledenvergadering weder te kunnen presideeren. In 't bijzonder heette hij den heer Krans welkom, die sinds Juni jl. penningmeester was p.n voor het eerst aan de bestuurstafel had plaats genomen. Spreker bracht den heer De Jonge, die na het over lijden van den heer Glerum deze functip. tiideliik had waargenomen, namens de vereeniging hartelijk dank voor de correcte wijze, waarop dit was geschied. Spreker gaf vervolgens een kort ovp.rzicht der vereeniging over het afgeloopen tijdperk van 10 jaar. Nadat dokter Blok de notulen van de laatstgehou den ledenvergadering had voorgelezen, deelde de voorzitter mede, dat het bestuur gemeend had het tienjarig beslaan op sobere wijzo te moeten her denken in den vorm van een vrije consumptie en een sigaartje. Onder de ingekomen stukken was een felicitatie van het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar ter gele genheid van het jubileum, alsmede een schrijven van de Vereeniging voor ziekenhuisverpleging te Alkmaar waarin de medewerking werd verzocht, in verband met de stijging van het aantal verpleegda- gen met 2400 over 1934 en een gemiddelde van 19 tot 20^ dag per lid, waarvoor geen oorzaak was te vinden, en waardoor c.a. f9000 meer moest woi'den uitgekeerd. Aan de vergadering werd een voorstel van de Fe deratie van vereenigingen voor ziekenhuisverple ging tot contributie-verhooging voorgelegd. Op voorstel van den heer Taapken wordt den afge vaardigde in deze vrij mandaat gegeven. Geen der aanwezigen had hiertegen bezwaar Het bestuur benoemt de afgevaardigde. Uit het jaarverslag bleek, dat in den loop van het jaar 36 personen als lid werden ingeschreven, ter wijl 12 kinderen werden geboren; 34 personen ver trokken uit de gemeente, 5 overleden, terwijl 23 le den bedankten. Ultimo December 1935 bedroeg bet aantal leden 1500, waarvan 29 van contributie-vrijge stelde kinderen. Vervolgens bracht de penningmeester, de heer Krans, het finantieel verslag uit. Het voordeelig saldo bedroeg op 1 Januari 1935 f5007.99; ontvangen werd aan contributies f3154.72; aan terugbetaalde gelden door gewezen bode f323 en aan gekweekte rente f 167.60. Do totale inkomsten bedroegen f 8652.31. Do uitgaven bedroegen, voor bodeloon f 405.50; voor gratificaties 1934 en 1935 f 300; algemeene onkosten f68.33; voor 606 verpleegdagen f789. De totale uit gaven bedroegen f2562 83, zoodat het voordeelig saldo op 31 December 1935 bedroeg f6089.48. Op voorstel van het bestuur werd besloten de con tributie voor 1936 onveranderd te laten. De heer Leering stelde voor, in verband met den gunstigen financieelen toestand der vereeniging, om den leden één maand vrijstelling van contributie te verleenen. De voorzitter zeide, dat het bestuur wel van plan was iets meer voor de leden te doen en daarom voorstelde het aantal ligdagen in klasse A, evenals het vorige jaar van 20 op 25 en in klasse B van 40 op 45 dagen te stellen voor 1936 en bovendien voor- De tuinders protesteeren. - De nood is dan ook hoog. - De steun voor misoogst en wie er voor in aanmerking komen. - Geringe aanvoeren op de veilingen. Ge volg van kleine voorraden. - Kleine aanvoer van aardappels - Lage prijs. Roode kool duurder. - Tot hoven f 12. - Idem gele kool. - Bo ven f14. - Aanvoer hiervan zeer gering. - Kleine aanvoer ruige gele. - Deensche witte kool stijgt flink in prijs. - Is vooral op ex port aangewezen. - Uien iets beter met iets grootere aanvoeren. - Goede, hoogere prijzen voor peen. Ook bieten zijn duur. De Kring Langendijk van den Ned. Tuindersbond heeft het noodzakelijk gevonden, een protestverga- dering uit te schrijven, ten einde nogmaals den nood te demonstreeren, waarin de tuinders van Langen dijk en omstreken verkeeren. De tegenvaller, dat er geen steun meer wordt uitgekeerd op de kool, en de desillusie, ontstaan, doordien enkele voormannen de zekerheid hadden uitgesproken, dat er nog steun kwam, gevoegd bij den te gering geachten steun voor hen, die door misgewas weinig of niets hadden geteeld, hebben aanleiding gegeven tot die protest vergadering. Als we ons niet vergissen, voelde men op de laatste Alg. Vergadering van den Ned. Tuin dersbond niet zooveel voor protestvergaderingen. Dat ze hier toch gehouden worden teekent dan ook wel den diepen nood, waarin de Langendijker tuin bouw is geraakt. Voor den extra-steun voor den misoogst zijn naar vernomen wordt, heel wat aanvragen ingediend, ook door hen, voor wie deze steun toch eigenlijk niet be doeld was. Naar den oorspronkelijken opzet is do hulp, volgens De Tuinderij, bedoeld voor de kleine tuinders, wier bedrijf op bet spel staat; voor hen, die anders, zonder die hulp, genoodzaakt zouden zijn, hun bedrijf vaarwel te zeggen. De bedoelde steun zou nu een ander karakter hebben gekregen, en gewoon weg als bedrijfssteun worden aangemerkt. Daarom hebben meerderen hun aanvragen ingediend. Ge vreesd wordt nu, dat dezen bedrogen zullen uitko men. Er schijnt niets van het oorspronkelijke plan gewijzigd te zijn, zoodat verwacht wordt, dat de steun zal worden uitgekeerd aan hen, die hem het bitterst noodig hebben. We zullen in dezen dus moeten afwachten, doch let men op de gevoerde discussies in de voor dat doel gehouden vergaderingen, dan is er toch ruim- stelde den leden vrij ziekenvervoer per auto te ge ven. Hierdoor zal het bestuur een regeling treffen met een der exploitanten van zieken-auto's. Het voorstel van den heer Lecring zou ongeveer f300 kosten, terwijl het bestuur er meer voor voelde de gelden ten goede te laten komen van de patiën- ten. De heer Leering zeide, op dit bestuursvoorstel niets tegen te hebben en trok zijn voorstel in, waar na met algemeene stemmen de bestuursvoorstellen werden aangenomen. Verdere voorstellen, o.a. tot verhooging der leef tijdsgrens voor kinderen, werden, na bestrijding door het bestuur ingetrokken. Vervolgens werd overgegaan tot verkiezing van een bestuurslid, wegens periodieke aftreding van den heer B. de Jong, die werd herkozen. Na nog enkele besprekingen over de te voeren pro paganda, volgde sluiting. DS. THEESING OVER: TERUG NAAR ROME? Door het wegvallen van een gedeelte van Ds. Thee- sings rede, opgenomen in ons blad van Zaterdag, is deze op een zeker punt vrijwel onbegrijpelijk gewor den. De spreker heeft n.1. gezegd, dat als de Nieuw Testamentarischc geschriften gegrondvest zijn op de kerk, tal van vragen onbeantwoord moeten blijven. Immers, dan moeten de Evangeliën niet worden be schouwd uit het gezichtspunt der waarheid, maar uit dat van propaganda, want, wanneer de Nieuw T es tarnen tische geschriften er dus zijn na de kerk, wat moet men er dan voor waarheid ana hechten? Er is 'n stichter geweest van het christendom; de optee- kening van de geschriften is eerst veel later ge schied. Daar komt nog bij dat dc progaganda-ge- schriften zijn uitgezocht uit een veel grooter materi aal. Alles wat in strijd was met dc katholieke kerk is immers niet opgenomen. Wanneer we die propagandageschriften gaan bezien dan zullen we ervaren, dat ze strikt genomen geen éénheid vormen. Spr. ging hierop uitvoerig in en gaf van dit gebrek aan eenheid tal van voorbeelden. Het is zeer begrijpelijk dat voor een katholiek is voorgeschreven, dat als hij het Nieuwe Testament leest, hij een geautoriseerde vertaling moet hebben, maar dan moet er ook een geautoriseerde uitleg zijn. Tegen het katholieke logische systeem is dus wel wat in te brengen, als men hetgeen gesteld is gaat omdraaien. De meeste bekeerlingen, die uit het Vrij zinnig Potestantisme zijn voortgekomen, hebben er geen idee van, dat het moderne Bijbelonderzoek heeft aangetoond, dat ontelbare vragen zijn opengela ten. Z IJ P E PETTEN. Coöperatieve Boerenleenbank. Zaterdagavond hield de Coöperatieve Boerenleen bank te Petten haar jaarlijksche algemeene verga dering. Het aantal spaarders bleef constant (140), alsmede het ledenaantal (70), waarvan 38 op de vergadering aanwezig waren. In het afgeloopen jaar was het bestuur 12 keer in vergadering bijeen, waarvan 5 maal gecombineerd met den Raad van Toezicht. 3S6 dagboekposten waren geboekt. Uit de rekening over 1935 noemen we enkele be dragen: Ontvangen spaargelden f 13335.80, terugbe taalde voorschotten f3028.50, ontvangen in loopende rekening van de leden f9593.22, van de Centrale Bank f 13226.68, ontvangen rente van voorschotten f 1441,47, in loopende rekening f 619.08. Uitgaven: terugbetaalde spaargelden f 18494,86, ver- strekte voorschotten f 1200, in loopende rekening aan de leden f8980,S2, aan de C. B. f85S4,39, rente aan spaargelden f 1908,27, op de reserve gebrachte winst f 201,24. De balans gaf het volgende beeld: Actief: inhoud kas op 31 Dec. 1935 f 4055.50, uitstaande voorschotten f42112,05, te goed in loopende rekening f22640,51, nog te vorderen rente, provisie en kosten van voorschot ten f 697,39, totaal f 69505,37. Passief: saldo's der spaar gelden f66330,47, schulden in loopende rekening (reservefonds) f3138.77, de winst van dit jaar f36.13, totaal f69505,37. Verkiezingen. De heer J. P. Geensen en G. Fijma, resp. aftre dend als bestuurslid en lid van den raad van toe- te voor de meening, dat deze steun, eenmaal toege kend. tén bate zou moeten komen aan de gedupeer den door den misoogst, niet uitsluitend voor kleine tuinders. Aan de veilingen aan Langendijk kon het in nor male jaren op dezen tijd gezellig druk zijn. Die groote drukte van voorheen zoekt men nu te ver geefs. Dit is toe te schrijven aan het feit, dat de voorraden bcwaarkool zoo bedroevend klein zijn. Tal van tuinders hebben geen kooltje meer in hun schuur. Duidelijk is dit te bemerken aan wat aan beide veilingen ook deze week maar werd aange voerd. Een aanvoer van beteckenis kwam er deze week op slechts 3 dagen, en dan stonden die aan voeren nog in geen verhouding tot wat vroeger werd verhandeld. Dat de ontvangsten der tuinders onder die omstandigheden klein blijven, is duidelijk en alleen zij, die een vrij normale oogst hebben ge had, zullen dit jaar geen reden tot klagen hebben. Er zullen er van deze gelukkigen echter maar wei nig zijn. Aan beide markten had deze week nog aanvoer van aardappelen plaats. Er werden echter ook weer partijen uit de hand verkocht. De prijzen waren ook nu weer laag, ofschoon er een kleine verbetering viel te constateeren. Voor Souvenir werd fl.60 be taald, terwijl Eigenheimers f2.40 opbrachten. Blau we Eigenheimers werden verkocht voor f2.30—f3.40 en blauwe aardappels voor f3.30—f3.50, lage prijzen alzoo. Overigens konden alle aangevoerde producten voor goede prijzen worden verkocht en van doordraaien was geen sprake meer. In het bijzonder brachten de verschillende koolsoorten beste prijzen op; jammer dat er zoo weinig kon worden aangevoerd. Deze ge ringe aanvoer zal wel de voornaamste oorzaak van de goede prijzen zijn geweest. Voor roode kool van 2 tot 3 pond werd f8.50 tot f9.80, soms tot f 10 en iets meer besteed; de sortee ring van 3 tot 4 pond bracht f9.50 tot fll op, enkele mooie partijen brachten het tot boven de f 12. De zwaarste werden voor f 910 verkocht. Het mooiste kleingoed ging voor f4.50—f6 van de hand. Deze prijzen betroffen alle eerste kwaliteit kool. Voor tweede soort liepen de prijzen zeer sterk uiteen, in verband met de kwaliteit vooral. Voor de soort, die maar weinig van eerste kwaliteit afweek, werd iets minder betaald. Voor meer afwijkende soorten werd f2 of meer minder betaald dan voor de over eenkomstige sorteering van de eerste kwaliteit. De prijzen van de gele kool hielden zich ook best en gingen zelfs nog boven die van de roode uit. Voor dezen tijd waren de prijzen zelfs hoog, wat onge twijfeld zijn voornaamste oorzaak vindt in de ge ringe hoeveelheden, welke worden aangevoerd. Voor kool van 2 tot 3 pond en voor de sorteering tot 4 pond werd f 12 tot f 13, soms tot over de f 14 be taald. De zwaardere brachten fl a f 1.50 minder op Voor tweede kwaliteit werd f7 tot fll betaald, al naar gelang van gewicht en kwaliteit. Ruige kool of veld- gele kwamen er maar weinig; ze werd voor 90 cent tot fo.40 verkocht. zicht, werden met bijna algemeene stemmen ïn Eufl functies herkozen. De rente van spaargelden werd evenals het vorige jaar vastgesteld op 3, de rente van voorschotten op 4/Xa*de rondvraag, waarbij weinig tc vragen bleek, sloot de voorzitter de vergadering. BURGERBRUG. Volksonderwijs. Zaterdagavond hield dc Vereeniging „Volksonder wijs een bijeenkomst in café Langedijk. De belangstel ling was niet bijster groot. Voorzitter deelde mede, dat er een stille hoop bestond, dat de heer K de Vries uit Amsterdam een spreekbeurt zou vervullen. Daar de heer De Vries echter plotseling verhinderd was, restte spr niet anders dan deze vacante functie waar te nemen. Op prettige wijze bracht spr. verschillende wantoestanden in het openbaar onderwijs naar vo ren. Het openbaar onderwijs, aldus spr., wordt zoo langzamerhand in een hoekje gedrukt. Met kracht komt spreker op* tegen de eenzijdige bezuiniging op het openbaar onderwijs. Het hierbij latende, wenscht spreker verder allen een gezelligen avond, met het optreden van 't Duo „WiJo". Het Duo „Wi—Jo" bracht daarna een schitterende (non-stop) Revue ten gehoore. Den geheelcn avond heeft, ze ons onafgebroken in spanning gehouden en menige lachspier werd in trilling gebracht. Zang, voordracht, alsook de belichting was goed, evenals de costumes. We roepen dit jonge duo gaarne een tot weerziens toe. Verleden week had in café De Nijs, een biljart wedstrijd plaats tusschen de biljartclub alhier en die van 't Zand. De uitslag hiervan was: 'tZand 600 ca ramboles, Burgervlotbrug 650 caramboles. De revanche-partij wordt deze week te 't Zand ge- De tuinbouwvereeniging Nieuwe Niedorp en om streken hield Vrijdag 13 Maart haar jaarvergadering in het lokaal van den heer R. Laan te Winkel, 's avonds te half acht. Daar de voorzitter verhin derd was, fungeerde de heer A. Kamp, bestuurslid, als voorzitter. De gewone zaken als notulen en jaar verslag van den secretaris en rekening en verant woording van den penningmeester gaven geen aan leiding tot bijzondere op- of aanmerkingen. De rekening van den penningmeester werd in orde bevonden. Het bezit der vereeniging is thans f121.12, tegen verleden jaar f 133.23. De salarissen, en presentiegelden worden onveranderd gelaten en de drie aftredende bestuursleden, de heeren P- Band, P. Zwagerman en Jb. Langedijk herkozen. Als com missielid tot het nazien van de volgende jaarreke ning wordt benoemd de heer Jb. Grin, die deze be noeming aanvaardde. Als voorstel voor de algemeene jaarvergadering van den Noordermarktbond wordt 't volgende aan genomen: De toegang tot de overkapping bij de vei ling blijft vrij voor de vaartuigen, die hun last vei len, maar voor alle andere wordt dagelijks leggeld geheven, door het bestuur nader te bepalen. Druk wordt besproken de ongelijke aanvoer aan de veiling. Een voorstel om dat te verbeteren, wordt echter niet ingediend, ook al omdat verleden jaar deze kwestie op de jaarvergadering en op de be stuursvergaderingen is besproken en toen is besloten de veilingleider te machtigen, zooveel schuiten tot den volgenden dag te laten liggen als hem goed dunkt. Tot afgevaardigden naar de jaarvergadering wor den benoemd de heeren Jb. Wit, F. Krap, A. Kamp en P. Honingh, terwijl de heer Abr. Wit plaatsver vanger zal zijn. Bij de rondvraag wordt nog besloten, dat het be stuur een schrijven zal richten aan B. en W. van. de gemeente Winkel, inzake de loonbijslag aan tuin ders. Tenslotte wordt nog behandeld de nieuwe wet op de hypotheekvorderingen, waarna de heer Kamp met een kort woord de vergadering sluit. Van de gelegenheid tot zaad ontsmetten, werd wederom druk gebruik gemaakt. Vrij sterk liep ook de prijs van Deensche witte kool op. We hoorden, dat er een vrij groot deel naar het buitenland ging: voor dezen prijs is er van de zijde der zouters minder belangstelling. Kool van 3—4 pond werd voor f6 tot f7 80 verkocht, voor de zwaardere sorteering boven de 4 pond werd f7 tot ruim f8 betaald. Tweede kwaliteit werd, al naai' gelang van grootte en aard der afwijking voor f5— f8 verhandeld. Zelfs het stortgoed ging voor zeer bevredigende prijzen van de hand. Er werden deze week heel wat uien aangevoerd. Er was een vrij levendige handel in en voor prima waar werden iets betere prijzen besteed. Grove uien die aanvankelijk f2.80 opbrachten, liepen tot f3.30 en f3.40, een enkel partijtje nog hooger, middel grootte f2.20—f2.50, zeer mooie tot f'2.70 a f2.90. Drielingen brachten fl—fl.60 op en nep f3.40. Voor peen werden goede prijzen betaald: grove bracht f2.20f2.90 op, sommige partijen tot boven de f3. Kleine liep van f 1—fl.50. Bieten waren duur, vooral de mooie kleine sor teering: f4.50— f5.40, middelmaat f3.40 tot f3.70, groote f2.50—f2.80. WAT IN DE MAAND FEBRUARI WERD UITGEVOERD. Aan de uitvoercijfers van het Centraal Bureau voor Statistiek ontleenen we, dat in de maand Februari 6733 ton kleiaardappels zijn uitgevoerd, ter waarde van f193000 tegen 4743 ton ter waarde van f123000 in Februari van 1935. Een groot deel daarvan ging naar Groot-Brittannië, n.1. 3072 ton, 1142 ton naar Fransch Marokko en Tanger, 716 ton naar Spaansch Marokko enz. De uitvoer van pootaardappelen beliep 2693 ton, ter waarde van f162000 tegen 2859 ton ter waarde van f176000 in dezelfde maand van 1934. Hiervan gingen 1256 ton naar België en Luxemburg, 1001 ton naar Frankrijk en de rest naar enkele an dere landen. De uitvoer van witte kool beliep 1051 ton ter waarde van f 55000 tegen 2533 ton ter waarde" van f 64000 in Februari 1935. Hieruit volgt dus, dat de uitvoerprijs aanmerkelijk hooger kan worden gesteld. Gele kool werd er slechts 342 ton (de luizenplaag!) uitgevoerd, ter waarde van f28000, te gen 1075 ton ter waarde van f36000 het vorige jaar. Ook hier dus een aanmerkelijke prijs verhooging. Er ging 133 ton naar Zwitserland en 103 ton naar Duitschland. Voor de witte kool was België met 277 ton de grootste afnemer, dan volgde Frankrijk met 277 ton, Duitschland met 179 ton en Zwitserland met 152 ton. De uitvoer van roode kool beliep 1011 ton ter waar de van f84000 tegen 3952 ton ter waarde van f232000 in Februari van 1935. Dat was dus een sterke achter uitgang. Uitgevoerd werden naar België en Luxem burg 387 ton, naar Duitschland 295 ton en naar Zwit serland 201 ton. De uitvoer van uien was aanmerkelijk grooter, n.1. 15751 ton ter waarde van f458000 tegen 12231 ton ter waarde van f400.000 in Februari 1935. Alleen naar Groot-Brittannië werden 13353 ton geëxporteerd, 972 ton naar België en Luxemburg, 487 ton naar Duitsch land, 324 ton naar den Ierschen Vrijstaat, 210 ton naar Zweden en 156 ton naar Zwitserland. Aan peen werd 3068 ton ter waarde van f 83000 uitgevoerd, tegen 1278 ton ter waarde van f15000 in dezelfde maand van 1935.

Schager Courant | 1936 | | pagina 7