In beroepjegaan OPENING Modelhoeden De Vos-Roep De Volkenbondsraad zal Donderdag Von Ribbentrop hooren Chineesche jonk in vlammen. Theaterbrand in China De spelling* Sonja Henie filmster. Hevige botsing tusschen tram en trailer Woensdag 18 Maart 1936. Postrekening No. 23330 SCHACER 79ste Jaargang. No. 9937 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 12 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Be Ouitschers naar Londen UITNOODIGING OM AAN ZIT TING VAN VOLKENBONDSRAAD DEEL TE NEMEN AANVAARD. VON RIBBENTROP LEIDER DER ONDERHANDELAARS. - RECHTS GELIJKHEID IS VERZEKERD. LONDEN, 17 Maart (Reuter): Het offi- cieele antwoord van de Duitsche regeering op de uitnoodiging van Avenol, den secretaris generaal van den Volkenbond, om gedelegeer den naar Londen te zenden tot het deelnemen aan de zitting van den Volkenbondsraad, is hedenmiddag te kwart over vier te Londen ontvangen. Het is vervat in een telegram van den Duitschen Rijksminister van buitenland- sche zaken, von Nenrath, dat als volgt luidt: „Ik bevestig met dank de ontvangst van uw telegram van 16 Maart en heb de eer mede te deelen dat ambassadeur Von Ribbentrop de Duitsche regeering in den Volkenbondsraad zal vertegenwoordigen bij het onderzoek van de door de Belgische en Fransche regeering opgeworpen quaestie. Hij zal van Donderdag morgen in Londen ter beschikking staan." Besprekingen van velerlei aard. De ster-correspondent van de N.R.Crt. te Londen telefoneerde gisteravond aan zijn blad: Men vergadert, praat, bezoekt, telegrafeert en te lefoneert den heelen dag en bijna steeds door in het geheim. Er is geen enkel groot geschil, maar er zijn tal van geschillen tusschen de confereerende regee ringen. Frankrijk, Engeland en België, zij hebben niet elk een bepaalden wensch, dien zij trachten door te zetten, maar zij hebben tal van wenschen, variee- rende naar den vorm van overeenkomst, die tenslot te tot stand zal worden gebracht. Van alles dwarrelt door de lucht, van dreigementen en gepraat van sancties af, tot voorstellen of verlangens naar bond genootschappen toe. Tusschen dit alles door liepen nog de onderhan delingen met de Duitschers over hun komst. Kon men hun beloven met hen te onderhandelen over Hitler's voorstellen, als de kwestie van het verdrag van Locarno was afgedaan; uit de wijze waarop Ber lijn tenslotte de komst van von Ribbentrop beeft aan gekondigd, blijkt niets van dien aard. Zij pleit ech ter ook niet voor het tegendeel. De kwestie schijnt ook nu nog niet uitgevochten. Het Turksche lid van den Raad bepleitte vanavond in de openbare zitting, dat de Raad het als zijn taak zou beschouwen, na de schending van bet verdrag van Locarno te heb ben vastgesteld, als bemiddelaar op te treden tus schen de partijen Dat wees er in ieder geval op, dat er ondanks de toestemming van de Duitschers om over te komen, niets van dien aard vast stond. Er wordt veel gesproken van een militaire con ventie tusschen België en Engeland. Ook tegenover Frankrijk zou de Engelsche regeering, om het kal mer te stemmen, zich bereid hebben getoond verder te gaan dan tevoren. Dat er iets van dien aard in de lucht hangt, zou men kunnen opmaken uit de lijst .van bezoeken, die de Engelsche Koning gister ont ving: Flandin, van Zeeland en Beek, den Pool. Enge land is in de pijnlijke positie van verplichtingen te hebben tot steun, tegenover de schending van het verdrag van Locarno en tegelijk degenen, die aan spraak maken op dien steun, te moeten kalm hou den. In den loop van de discussies schenen Frank rijk en Engeland soms heel fel tegen elkaar aange botst te zijn. Dit had ten gevolge, dat de Franschen dreigender nog werden dan tevoren en de Engelschen onwilliger. Maar zij zijn beide verstandig genoeg om in te zien, dat zij het op de een of andere manier eens moeten worden, anders zou tenslotte het gevolg van de Duitsche actie zijn, dat Engeland en Frankrijk tegenover elkaar komen te staan, wat voor die actie een ongedroomd succes zou zijn. Dat kunnen noch Eden, noch Flandin wenschen. Er zullen zeker nog dagen voorbij gaan, voor er eenig licht komt in deze duisternis van verwarring, die in de onhandelbaarheid van het geval zelf zijn oorsprong vindt. Men kan daaruit leeren, dat ver dragen als dat van Locarno slechts schijnbare ver heldering kunnen teweegbrengen, slechts nuttig zijn, zoolang niemand er aan wil rukken. Een zonderling geval heeft men gisteravond be leefd. In de openbare vergadering heeft Litwinof 'n lange rede gehouden, waarin hij fel tegen Hitier en de Duitsche politiek van leer trok. Hij was uiterst onvriendelijk voor de Duitschers en toch kon hij hun bezwaarlijk grooter dienst bewijzen, want van Rib bentrop kon hem nu voor den Raad bestrijden en zit men midden in een discussie over de Duitsche voorstellen, die de Franschen juist niet gewild heb ben. Nu is die discussie, die meestal storend is, wel heel iets anders dan onderhandelingen, die meer op bouwend zijn, maar de voorstellen kunnen nu in VON RIBBENTROP. ieder geval niet meer buiten de besprekingen worden gehouden en Litwinof kan die niet meer stuiten. Een verstandig woord sprak daarop nog de Chi leen. Hij betoogde, dat hij zich van stemming zou onthouden, als hij niet meer den juridischen grond slag kreeg voor zijn oordeel, door een uitspraak van het Haagsche Hof, omtrent de geoorloofdheid van het Franseh-Russisch verdrag, in verband met het verdrag van Locarno. De Franschen zullen dit niet prettig hebben gevonden, maar terwijl Litwinof, de Duitschers aanvallende, hen toch op zekere hoogte in de kaart speelde, zoo hielp de Chileen de Fran schen in dien zin, dat dezen juist de zaak voor Den Haag wilden brengen, terwijl Hitier die door zijn eigen oordeel uitgemaakt acht. De Franschen hebben echter een bedoeling met dit proces. Als zij het winnen, verlangen zij, dat Hitier dan ook de consequenties van zijn vergissing aanvaardt of dat de anderen hun aan hun recht helpen. Dit zal wel niet zoo'n vaart loopen, zelfs na een beslissing van het Hof ten gunste van Frank rijk, zal er het een of ander vergelijk gevonden moe: ten worden. De kansen schijnen te stijgen, dat voor het Haagsche Hof thans de belangrijkste zaak zal worden gebracht, die het ooit te behandelen heeft gekregen. Zelfs al zou Duitschland daarin toestem men, zooals men wel zal moeten verwachten, kan de raad het besluit nemen het Hof om advies te vrag-en. Of de Duitschers dan de zaak niet liever zelf zullen verdedigen? Nachtzitting van de mogendheden van Locarno LONDEN, 18 Maart (A.N.P.). De ver tegenwoordigers van de mogendheden van Locarno zijn, zooals was aangekondigd, Dinsdagavond om 10 uur in zitting bijeen gekomen. Van Engelsche zijde nemen aan de zitting deel, behalve minister Eden, Ram- say MacDonald en de minister van Finan ciën, Neville Chamberlain. Om half een vannacht was de zitting ge ëindigd. DE GEVAARLIJKE ONGELADEN REVOLVER Rijksveldwachter bij het schoonma ken van het wapen doodelijk ge troffen. Gistermiddag had te Roden een doevig onge val plaats. Terwijl de 43-jarige Rijksveldwach ter M.M. bezig was met het schoonmaken van zijn revolver, ging plotseling een schot af. De ongelukkige werd zoodanig door den kogel ge troffen, dat hij korten tijd later aan de gevolgen overleed. 300 CHINEEZEN ZIJN OMGEKOMEN. Reuter seint uit Kanton, 17 Maart (R. O.): Ongeveer driehonderd Chineesche pelgrims, voor het meerendeel vrouwen en kinderen, zouden volgens alhier ontvangen berichten zijn omgekomen tijdens een brand aan boord van een jonk, tusschen Hongkong en Yuch Tsjeng in de provincie Kwantoeng. De pelgrims waren op weg om hun gebe den op te dragen aan „moeder-draak." 220, PERSONEN OM HET LEVEN GEKOMEN. Een groote schouwburgbrand in Toe Lioe Tsjen, dat op ongeveer dertig kilometer van Tientsin is gelegen, heeft aan 220 personen het leven gekost, aldus een bericht van Uni ted Press. Het aantal gewonden is tot dusver nog niet vastgesteld. Evenmin is de oorzaak van den brand bekend. Het theater was eigenlijk een provisorisch inge richte tent, bestaande uit bamboestengels, met mat ten bedekt. De voorstelling was juist begonnen, toen in de propvolle zaal het vuur uitbrak. Binnen enkele seconden stond het heele „gebouw" in lichter laaie. Onder de toeschouwers ontstond een paniek. Met brandende kleeren renden zij in ver twijfeling naar buiten. Een groot aantal hunner werd onder den voet geloopen en kwam dientengevolge om het leven. Door den schrik hadden vele vluchtelingen het ongeluk, bij hun poging, om zich in veiligheid te brengen, in een aan de overzijde stroomende rivier te loopen, tengevolge waarvan ze op tragische wijze om het leven kwamen. Wettelijke regeling mogelijk? In de Eerste Kamer heeft minister Slotemaker de Bruine medegedeeld, dat hij nog eens zal overwegen of het mogelijk is een wettelijke regeling inzake de spelling voor te stellen. SONJA HENIE. Volgens de Nor disk Tidende te New York, heeft Sonja Henie de zer dagen haar eerste filmcon tract ondertee kend. Het is ge sloten met de „Paramount" verzekert haar 'n honorarium van 100.000 dollar, on verschillig hoe de film uitvalt. Bo vendien krijgt zij procenten van de vertooning. Voorts heeft Son- ja een contract geteekend met 4 „Madison Square i Garden" inzake - vier ijscarnavals te New York en te Chicago. ZOMERSEIZOEN. Verschil van meeninp tn het zeeleeuwen-kamp Expositie van Apart en NIET DUUR. Vervormen 11. HOOGZIJDE 102. SCHAGEN. Brandweerauto in botsing met tramwagen. Twee dooden; verscheidene gewonden* Boedapest, 18 Maart (A.N.P.): Een auto van de brandweer is in volle vaart te gen een rijdenden tramwagen opgereden. De auto werd op het trottoir geslingerd. Vijf brandweerlieden en verscheidene passa giers zijn ernstig gewond. Een brandwacht en een burger zijn om het leven gekomen. Secretarisbenoeming te Winkel De heer Korver is tegen het Koninklijk besluit in beroep gegaan. De heer P. J. Korver van Winkel heeft tegen het Koninklijk Besluit, waar bij zijn benoeming tot Secretaris der gemeente Winkel werd vernietigd, bij het Ambtenarengerecht beroep aangetee- kend. Als zijn raadsman treedt op Mr. Dr. J. A. E. Buiskool te Schagen. De tram verwoest Utrecht 18 Maart In den afgeloopen nacht te half één heeft op den hoek van de Maliebaan en de Nachtegaalstraat een zeer hevige botsing plaats gehad tusschen een vrachtauto met oplegger en een motorwagen van lijn 2. De tram kwam van rechts de Nachtegaalstraat uit, waar het uitzicht zeer beperkt is door een vooruitstekende schutting Door dit te-kort aan uitzicht heeft de chauf feur van de trailer, welke een vracht van 9 ton aan boter bevatte, öp weg van Gronin gen naar Gouda, de tram eerst op een oo- genblik gezien dat hij, ondanks de door oog getuigen bevestigde geringe snelheid, te dicht de rails was genaderd om een botsing té kunnen ontgaan. De tram greep de trailer in den oplegger Merkwaardigerwijze bekwam deze weinig schade, terwijl de chauffeur ongedeerd bleef De tram daarentegen liep uit de rails en kwam haaks over de sporen te staan. Het voorbalcon werd geheel afgerukt en kwam op straat terecht. Wat er van de tramwagen overbleef werd deerlijk ontzet. De bestuurder van de tram werd niet ernstig door de aller- wege rondvliegende glasscherven gewond,- terwijl de inzittenden met den schrik vrij kwamen. EEN MILLIOEN K.M. IN DE COCKPIT AFGELEGD. Moskou. De vlieger Yoerasjek heeft dezer da gen zijn eerste millioen K.M. volgemaakt, welke hij heeft afgelegd in een „vliegersloopbaan" van 20 ja-

Schager Courant | 1936 | | pagina 1