Tuinderq Gevecht op leven en dood De koffie duurder! De bandjir bij Menado en Tondano Die GRIEP-aanval wordt gestuit! AKKER'S Abdijsiroop >V![K' Bilt seint Overspannen Z IJ PE SCHAGERBRUG. Vrijdagavond had in het lokaal van den heer S. Kuiper alhier een ledenvergadering plaats van de Harddraverijvereeniging „Voorwaarts." Aanwezig waren 15 leden. De Voorzitter, de heer J. de Moor, opende de ver gadering met een woord van welkom en sprak zijn genoegen uit over de flinke opkomst, iets wat men de laatste jaren niet gewend was. Spr. meende hier in het bewijs te mogen zien, dat men zich voor de harddraverij vereeniging begint te interesseeren. De vereeniging heeft dit noodig en spr. hoopte dat allen zullen willen medewerken om de bloei van de ver eeniging zooveel mogelijk te helpen bevorderen. De notulen van de vorige vergadering, gelezen door den secretaris, den heer P. Vries, werden onveran derd vastgesteld. Mededeeling werd gedaan van een dankbetuiging van den heer W. J. van Loenen voor de bij het over lijden van wijlen zijn vader betoonde deelneming. Vervolgens had de verkiezing plaats van een be stuurslid ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer K. van Loenen. Benoemd werd de heer W. J. van Loenen, die de benoeming aannam. De Voorzitter sprak de hoop uit, dat men in den nieuwbenoemde een even krachtig en flink bestuurs lid zou mogen hebben als de vereeniging in diens vader heeft gehad, veel en goed werk als wijlen de heer K. van Loenen voor de vereeniging heeft ver richt. Hierna kwam in bespreking het eventueel hou den van een fancy-fair, waarbij de Voorzitter mede deelde, dat de onvoordeelige draverij van vorig jaar tot gevolg heeft gehad, dat de financien der vereeniging ecnigszins in 't gedrang zijn geraakt. Het Bestuur heeft verschillende mogelijkheden om tot een verbetering van de financien te geraken, on der oogen gezien en heeft ten slotte besloten om voor te stellen een fancy-fair te houden. Door den. heer Van Veen werd gevraagd of hier aan voor de vereeniging nog een risico is verbon den. Uit de hierop volgende besprekingen bleek, dat het financieele risico gering zal zijn, waarom dan ook met algemeene stemmen tot het houden van een fancy-fair werd besloten. Het Bestuur kreeg opdracht om deze aangelegenheid nader uit te werken. Bij de rondvraag werd naar aanleidng van een desbetreffende vraag van den heer G. Visser beslo ten, de vereeniging te doen vertegenwoordigen op de op 25 Maart a.s. te Alkmaar te houden verga dering van den Bond van Harddraverijvereenigingen op te korte baan in Nederland. Hierna sluiting. LANGEND IJ* Geslaagd. Voor het eindexamen van de Teekenschool van de vereeniging ter bevordering van het vakonderwijs in West Mesland slaagden de volgende leerlingen: L. Bood te Oudkarspel, C. Butter, Oudkarspel, M. Zijp en D. Blom te Noordscharwoude en H. Stins te Zuid- scharwoude. BOTSING TUSSCHEN AUTO EN TRAM Auto-bestuurder gewond Gistermiddag wilde de heer L. K. uit Bussum per auto de Papelaan te Muiden oversteken om naar den Zeedijk te rijden. Hij had niet gelet op de Gooische tram, die van Amsterdam kwam, en reed deze in de flank. Hij viel met het hoofd tegen de voorruit en moest naar een ziekenhuis te Amsterdam worden vervoerd. De drie passa giers bleven ongedeerd. De auto werd ernstig gehavend en moest worden weggesleept. BEJAARDE DAME ONDER AUTO GERAAKT. Op weg naar het ziekenhuis over leden. Gistermiddag is nabij het Hunnerpark te Nij megen bij den aanleg van den toegang tot de Waalbrug de 76-jarige dame E. V. verblijfhou- dend in 't oud-burgergasthuis aldaar door een vrachtauto aangereden en gedood. De bejaarde dame die niet best ter been was en den plantsoenaanleg van nabij wilde zien, had zich binnen de omrastering begeven. Hier was juist een vrachtauto met materiaal aan gekomen; toen deze op een gegeven moment te rugreed, werd de vrouw door den wagen gegre pen. Met haar hoofd kwam ze onder een der wielen terecht. In deerniswekkenden toestand werd ze opgenomen. Op weg naar het St. Cani- siusziekenhuis is zij aan haar bekomen ver wondingen overleden. RECHTBANK. Twee verpleegden van Veenhuizen gaan elkaar te lijf. De varensgezel H. M., verblijf houdende In de Rijkswerkinrichting te Veenhuizen, stond gisteren voor de rechtbank te Assen terecht wegens poging tot doodslag op zijn medeverpleegde J. H. van I., gepleegd op EO Februari j.1. De verdachte had van I. eenige malen met een mes in hals, hoofd en handen gesneden. Alleen doordat het lemmet van zijn mes brak, kon hij zijn voorne men om te dooden niet ten uitvoer brengen. De verdachte gaf deze feiten toe. Inderdaad was hij zoo kwaad, dat hij van I. had willen dooden, anders had van I. hem gedood. Van I. die als getuige werd gehoord, vertelde, dat hij er met eenige verwondingen nog best was afge komen. Een andere verpleegde verklaarde, dat van I. ook schuld had. Kort tevoren had deze n.1. nog gezegd: dat M., de verdachte, „er aan moest." De Officier van Justitie achtte de poging tot dood slag bewezen en eischte, mede in verband met de feiten, dat dergelijke vechtpartijen meer voorkomen in Veenhuizen en omdat verdachte reeds 15 maal was veroordeeld, een gevangenisstraf van drie jaren. Uitspraak over 14 dagen, EEN BELASTING VAN 10 CENT PER POND Het ligt in de bedoeling van onze regee ring om binnen kort een crisisheffing oy alle koffies oy basis van 12 cents per K.G. ongebrand in te voeren. Verwacht kan wor den, dat deze heffing binnen een paar we ken zan ingaan. Tot deze in werking treedt, blijft de in voer beperkt tot het strikt noodzakelijke. Navordering zal niet worden toegepast. De contingenteering zal spoedig na de in- werkingtreeding van de heffing weer wor den opgeheven. Batavia 20 Maart Volgens schatting van Indische koffiekringen /valt de opbrengst van de nieuwe heffing op koffie te stellen op f 4.200.000 per jaar, welke schatting gebaseerd is op den gemiddelden netto-invoer gedurende de jaren 1927 tot 1934, welke 35.800 ton per jaar bedroeg Bij deze berekening is natuurlijk in overweging genomen dat de consumptie zich in de toekomst niet ingrijpend zal. wijzigen. (Aneta) Het spreekt vanzelf, dat men in de kringen van den koffiehandel niet bijster gunstig denkt over dezen nieuwen maatregel, die blijkbaar ge nomen wordt ten bate van de Nederlandsch-In- dische koffiecultuur: Op het oogenblik lijkt het waarschpnlijk dat deze heffing zal moeten die nen tot subsideering van Ned. Indische koffie een methode aan welker welslagen de handel hier niet zoo grif gelooft. Men vreest ook, dat verschillende andere koffieproduceerende landen met name Brazilië,dat thans een zoo welwil lende houding aanneemt tegenover den Neder- landschen invoer, wel eens represaillemaatrege len zou kunnen nemen. Verder zal de koffiehandel, welke hier te lande in verband met de deviezenmoeilijkheden in Mid den-Europa en de rechtsstreeksche compensatie- overeenkomsten het toch al zoo zwaar te verant woorden heeft, door dit recht allerlei nieuwe lasten en moeite ondervinden. Tenslotte echter zal het publiek deze nieu we heffing moeten betalen. Zij bedraagt 12 cent per kg. ongebrand, wat, daar de koffie ca. 20 pet. inbrandt, incl. andere onkosten aan een en ander verbonden, feitelijk neer zal komen oy 20 cent per kg. gebrande kof fie, of 10 cent per pond. Wanneer men nu weet, dat op het oogenblik reeds zeer goedkoope volkskoffie gekocht wordt voor een prijs van 25 cent per pond, kan men nagaan, dat deze heffing een belasting kan be- teekenen op den volksdrank, speciaal der lagere klasse, van niet minder dan 40 pet.. Voor dc duurdere koffie is de heffing even hoog en dus in procenten uitgedrukt veel lager. Het koffieverbruik hier te lande, dat vóór den oorlog 6.63 hg. (ongebrand) per hoofd bedroeg is de laatste jaren dalend. In 1933 bedroeg het 5.15 hg. voor 1934 wordt 3.47, voor 1935 4.21 hg (ongebrand) opgegeven. De heffing zou dus als het verbruikte tenminste niet verder zou da len door deze heffing! in totaal ca. f SVz mil- lioen kunnen opbrengen. Nog geen regeering, aldus zeide men uit kof fiekringen, aan het „Alg. Hsbl." heeft het ge waagd koffie te belasten, juist omdat dit de drank der armsten is, maar thans komt men met een crisisheffing, die ver en ver uitgaat bo ven wat men ooit als verbruiksbelasting zou dur ven heffen. VOERMAN OP SLAG GEDOOD Door het op hol staan van zijn paarden onder zijn wagen ge raakt. Gistermiddag sloegen te Akkerwoude de paar den van een mestwagen op hol. met het ongeluk kige gevolg, dat de bestuurder, G. Reitsma, onder den wagen geraakte en op slag gedood werd. De man was 50 jaar oud. •;'<A 1 BRANDENDE KERKEN IN SPANJE. Dat in Spanje nog altijd de rust niet is weerge keerd, bewijst wel bovenstaande foto van een brandende kerk te Madrid. UIT ONZE OOST. Aneta seint uit Menado: Nader kan worden gemeld, dat door de bandjirs 60 huizen zijn weggeslagen eu tallooze huizen be schadigd zijn. Het Smeroe-fonds steunde met tweeduizend gul den. Morgenavond zal een vergadering plaats hebben ter oprichting van het steuncomité. Man onder aardstorting gedood. Alom hebben aardstortingen plaats gehade Behal ve de reeds gemelde vernielingen kan nog gerap porteerd worden, dat acht kleine bruggen en een houten brug door de bevolking gemaakt, zijn ver nield. Op het eiland Lembeh werd een man onder de neerstortende aarde bedolven; het lijk is nog niet gevonden. Duizenden hebben reeds vroeger de ver rassende werking van Akker's Abdijsiroop bij griep-aanvallen ondervonden. Door haar hoest-slillende werking, haar zieklekiem- doodende eigenschappen, haar gunsligen invloed op de borst, keel en ademhalings organen is de bekende, vanouds geprezen het beproefde hoest-geneesmiddel Verhóógde werking, door eenige nieuwe toevoegingen. Verlaagde prijzen: f 0.75, f 1.25, f 2.- per flacon. BETERE EXPORTCIJFERS OVER FEBRUARL Engeland als groote uienklant. Uit de gegevens van het Centraal Bureau voor de statistiek is gelukkig te concludeeren, dat de export cijfers over de Februarimaand van 36 iets beter zijn dan over de gelijke maand 1935. De cijfers van onze tuinbouwexport geven over Fe bruari 1935 aan een totaal uitvoer van 23.911.000 Kg. ter waarde van f 1.013.000, tegen 24.783.000 Kg. ter waarde van f 1.185.000, over Februari van dit jaar. Aan uien werd van f 58000.spruiten f 35000. en sla f 2000.meer uitgevoerd dan in 1935, in sluit- kool daarentegen f 165.000.minder. Hiertoe heeft de misoogst natuurlijk veel bijgedragen. Toch is ook de verminderde vraag uit Duitschland van belang. In Februari 1930 nog voor f 1.002.000, in Februari van dit jaar f 167.000.'t is een te diepe val, om al leen aan misoogst of lage prijzen te mogen worden geweten. Trouwens ook het kwantum vèrraadt een Het halfvasten-gebruik is te Parijs na 30 jaren in eere hersteld. De reusachtige poppen, die in den optocht meeliepen, waren wel zoo vriendelijk even voor de fotograaf te passé exen» Verwachting: Zwakke tot matigen wind uit Zuidelijke richtingen, toenemende bewolking, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. Verdere vooruitzichten: geleidelijk koeleij Hierboven BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 766. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aau TEMPERATUUR: 7.5 gr. C. 45 gr. F. VETPUISTJES! Verdwijnen spoedig door Dr. May's Bloedzui verende thee. Prijs per pak f 0.75. TERLEP'S DROGISTERIJ, Apothekers-assistenten Hoogzijde 103 Schagen. blijvende vermindering der vraag. Het volgende staatje spreekt voor zichzelf: 1930 1931 1932 1933 1934 1935 1936 21.903.000 Kg. 11.353.000 Kg. 14.733.000 Kg. 6.888.000 Kg. 8.091.000 Kg. 7.560.000 Kg. 2.404.000 Kg* Cijfers, waarmede onze koolbouwers rekening die nen te houden! De uien-export geeft een veel beter beeld. Nemen wij ook 1930 als vergelijkingsjaar, dan zien we in Februari van dat jaar een export van 14161000 Kg. ter waarde van f 338.000 tegen 15751000 Kg. ter waarde van f 458.000 in Febr. van dit jaar. Deze gunstige cijfers zijn hoofdzakelijk te danken aan een grootere uitvoer naar Engeland, daar de ex port naar Duitschland sterk bleef dalen en nog slechts ongeveer 10 pet., van onze totale uienexport bedraagt. Men bedenke bijd eze cijfers echter, dat in Engeland een misoogst was, waarvan wij natuurlijk profiteerden. MIJNHARDT'S ZENUW-TABLETTEN Koker 75ct ,-e^z Dxüqiótèn, NAAR GOEDE KWALITEITEN. Toezicht op kwaliteit en verpakkingswijzfc, Het veilen van tuinbouwgewassen, die niet vol doen aan door den Minister van Landbouw vast te stellen eischen van kwaliteit en verpakking is in het vervolg verboden. Als algemeene kwaliteitseischen worden gesteld dat de artikelen versch geoogst zijn of althans van een zoodanige staat van verschheid als met het oog op het product wenschelijk is. Zij moeten practisch zijn vrij van hagel-, vorst- of windschade en niet noemenswaard aangetast door rupsen, insecten of plantenziekten. Daarenboven moeten ze een voldoende graad van rijpheid hebben bereikt, terwijl als algemeene norm is gesteld dat ze van voldoende kwaliteit zijn voor menschelijke consumptie. Als algemeene andere eischen wordt gesteld, dat het gewicht of het getal van iedere ter veiling aan geboden partij, zoomede van iedere verpakking, voor 100 aanwezig dient tez ijn terwijl kwaliteit en sorteerihg voor iedere partij en iedere verpak king voor het geheel gelijk dient te zijn. De Nederlandsche Groenten en Fruitcentrale stelt nadere kwaliteits- en verpakkingseischen vast voor elk artikel afzonderlijk.

Schager Courant | 1936 | | pagina 16