De Brabantsche Brief Fa. Herm.de Raat van Dré. Ga met de mode mee Zaterdag 21 Maart 193%. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9939 DE MOOISTE FOTO Van duisternis ioi licht. maar niet ten koste van uw voeten Hygiënische Pedicure-Inrichting - Steunzolen naar gipsafdruk Vakk. Reparatie De Vrijz. Dem. Bond en onze Defensie Nachtelijke inbraak in een kerk Ulvenhout 17 Maart 1936. Menier, In 't end van 't ouwe jaar of was 't aan het begin van't nieuwe? heb ik oe èr al iets van geschreven: ons veertigja rige in den aanstanden Mei. Daar gaan dagen om, dat wij er nie over spre ken, Trui en ik, maar daar drupt geen minuut je weg, of we denken er aan. Want ja, 1 de kinders komen allegaar af; zelfs verwachten wij ons Paula, die in geen jaren thuis is geweest. (Zij is nonneke in 'n klooster bij Brussel, ziet ge) Natuurlijk; oew gedachten zijn altij veul bij de kinders! De tijen zijn moeilijk en ze zijn slecht. „Wie mee pek omgaat, wordt er mee besmeurd", zegt 't spreek woord! En met den tijd móet ge wel omgaan, als ge gee- nen kluizeneer zijt, als ge 'r dus middenin staat. Dus de moeilijkhedens en de rest afijn, ze zijn de pek, de kleffe, de strooperige vuiligheid, die, nou- ja Ge verstaat. En zoo zijn oew gedachten nog straffer bij oew kinders! Dus, vaneigens, ook bij de feesten van Mei, want dan zal ons groote tafel weer 'ns dagenlang „vol" zijn. Daarom: al wordt soms in dagen nie gesproken over de gebeurtenis. den mensch zwijgt geren over dingen, die in z'n zielement woelen, ons gedach ten zijn er geen telleke af. Alles heeft ook veul, veul meer beteekenis ge kregen, 'Nen brief! Da's iets in deuz' maanden. Benen uit Amsterdam, eenen uit Brussel, ja eenitje uit den Ouwenbosch, van ons baaske, 't zijn stuk voor stuk blommen, die openspringen in den feestelijken boekee van ons gedachten. Paschen 't is van evenveul gewicht lijk veertig jaren geleden! Want 't is weer 't end van den groo- ten Vasten, waarna de bruilofstfeesten gaan beginnen, voor ons! En zoo was ook den aanvang van 't vastentij al 'n heel bezonder iets van 't jaar. Vooral voor mijnen toeteloeris. Want i i 't was het sein voor den grooten schoon maak! En ge verstaat: die is van 't jaar van dubbel ge wicht. Daar moet ik oe 'n ampart vertelsel van doen. Kunt ge zien, hoe die vrouwen, hoe oud ze ook zijn, nog vol streken en vol stiekummen trots zitten. Veertien dagen gele jen, den Vasten was sjuust góed begonnen, kwam ik 's avonds van den akker, 'k Had groentes uitgedaan voor den anderen dag, voor m'n klantjes. 't Was koud, veul koud! Heel Maart staat al 'nen venijnigen Noordwester in de velden, die de klieven in oew vel doét springen. Ik ging rap op huis aan. Greet! Graag! Fel op m'n veilig nest, waarin de plattebuis zou snorren, waar "t naar den warmen' koffie zou geuren! Waar ons groote feest wemelt op.'t zwartsel in donkere hoekskes naast de 'schouw,, boven de mooie kast en ieverans, waarin ge zoo lekker peinzen kunt. Als ik op den erf kwam, hing daar al de stilte van 'nen winteravond. Alleen uit de staldeuren schemerde nog 't gele licht van de stallanteerns. Daar waren ze dus nog bezig. Ik docht met het afvoeiëren van de beesten. Maar geen geruchtje was te hooren, dan 'nen stamp van de runders, als ze overènd kwamen uit 't kra kende strooi. 'Nen lesten glimp zilver streepte aan den Westerender nog sjuust te zien tusschen t kleine stalleke en den notenleer. Voor de rest was den he mel zoo dicht als 'nen pot. Na de spullen geborgen te hebben, hier en daar wurvels en grendels voorgeschoven, na in den stal efkens vluchtige inspectie te hebben gehouwen, dee ik de blinden voor de raam, verlangend naar m'n hoekske onder de schouw, waar ik al veertig jaren mijnen rust vond, na veertig jaren arbeid in d'ak- kers. Ja, *t krijgt allemaal beteekenis deuze da gen s Maar genoeg. Trui! 'k Zag dalijk: daar i s iets mee heur! Ze was, ze was, ze was 'n tikske te vrindelijk voor haren doen. „Veul kou g'ad, Dré?" „Nou, Trui, daar op die vlakke akkers „Ga maar gaauw zitten! 1k Heb de plattebuis lek ker rood staan. Neeë, stik nou al gin pijp aan! Hier, drinkt eerst dit werme bakske 's uit." En zoet, zoet amico, dieën koffie 4 Nou had 'k zekerheid; daar wó.s iets. Ze brocht me de krant, schonk nog 'n bakske in en ging toen ook zitten. Ik pakte weer m'n pijp, maar toen lichtte zij heuren bovenrok on, grabbelde in den zak, die daar altij aan twee ba >n om heur heupen bungelt en gaf me 'n nieuwe, 'n mooie pijp. Nou, eerlijk gezegd, die kwam van pas! M'n ouwe was wijd op! „Verdorie, Trui, da's goeie". Ik wreef 'm nog 'ns op en maakte bijna zonde van deus blinkend maho- niekleurige pijpke te gaan gebruiken, 't Spiegelde heelegaar! 'n Lekker breed mondstuk, 'nen kop als ik geren heb, locht in den mond ik stond op. „Ge zijt uit oewen slof geschoten, toeteloeris, kom hier (Rest privé, maar in den feestboekee sprong weer 'nen schoonen knop los.) Vooral toen ze zoo ineenen zei: ,nog zeuven weken, Dré!" Ik liet heur los, sprong omhoog, met m'n pijpke als 'n overwinnings-trofee in de hand en riep: „dan vie ren me de veertigjarige, dat er de spanen afvliegen!" Nou, ge verstaat: daar wierd over niks anders meer gesproken. Wat we alweer dagen verzwegen hadden, in zwellender krop, kwam los. Eindelijk zei ik: „God, waar zijn ze gebleven veertig jaren Trui, als ik zoo rondkijk, deur m'n huiske, 't is of ik er pas mee jou binnenstapte." Ik droomde nog wat verder voor m'n eigen, hardop: „en wat is er toch veul gebeurd ook ons kinders, ons kleinkinderkens ons Paula, terug uit de Missie; onzen Dorus, weduwman God, wat worren we oud, oud Trui. Ons ouweluikes dood. ooms en tantes weg, juliën Jan, ons Kee, dood, dood. dood de tijen hebben nie stil gestaan, wefke!" De klok tikte, tikte. Tikte weg den tijd, in krumel stukskes door de stilte van den huis, waarin alleen 't suizen van den waterketel te hooren was. „En 't is Trui, 't is: of ik nog pas hier binnen stapte mee jou en toch veertig jaren we zijn lillijk over de helft, Toeteloeris „Ge kunt anders bliksems goed zien, dat wij hier yeertig jaren hebben rondgesjokt, zeg!" snapte Trui. En met 'nen trek van afkeuring om heuren mond keek ze door den huis. Vlak mij m'n voeten bleven heur oogen op den rondgang steken. Ik keek ook 'ns. Oem, 'n paar kapotte plavuizen oem be doelt ze 't zóó Ze zweeg even. Ik trok aan m'n nieuwe pijpke. Blaasde wat smook voor de scheuren. Toen eindelijk: „mooi ee?" ,,'n Pracht pepke, Trui!" „Ik bedoel, dieën gescheurden vloer, potd .!!"4 „Nou, mcnsch, maakt oe nie zoo dik! Da zal 'k la ten repareeren natuurlijk!" „En dan denkte gij, da ge 'r mee klaar zijt, ze ker?" „Oem, 'k zal denken wa 'k wil." Toen sprong ze op, amico, liep naar 't opkamerke en schudde aan t leuninkske van den trap. Nou, onder ons, dat stond erg zwak, amico. „Stond", ja, want Trui schudde nog 'ns en toen hield ze 't heele paaltje in de hand, terwijl ik sjuust gezegd had: „daar slaan we wel 'nen spijker in." Ze hield 't paaltje vlak voor m'n neus. Zoo dicht, da'k onwillekeurig m'n hoofd achteruit trok. „Mokte da mee 'nen spijüer goed i vroeg ze. „Mensch, gaat mee da paaltje bij m'nen kop weg; dalijk stoot ge 'r den lesten tand uit!" Toen ging ze, gedank, weer zitten, zette 't paaltje naast den stoel. „En kekt da verfwerk 'ns aan! Kaal, kaal as 'n luis De durpels 4 Of ze nooit verf gezien hebben!" Ik zweeg. Wou iets zeggen. M'n oog viel op m'n njeuwe pijpke ik zweeg. „Ik schaam me veur ons kinders! Veural veur d'aangetrouwden (Ze begost op m'n geweten te werken). „En veur m'n eigen familie, die altij ge docht hee, da'lc 't zoo goed had Nou gij, amico! „En m'n muren?" „Die zien er nog niet zoo goed uit, as mijn muren-", zei ik. „En da bovenlicht? Al twee jaren zit ik teugen die barst aan te kijken!" „Had da nou eerder gezeed, wijf, dan hadden wij van plots verruild! Ik zit er mee m'n gewitwel naar toe!" „Veur 't lest! Wordt de boel gerepareerd, geschil derd en gewit, of mot ik op mijnen trouwdag veur schandaal staan? Of motten we ons huiske as veur- beeld kunnen stellen aan kinders, familie en ken nissen." „Trui, windt oe nie zoo op! Anders loop ik nog ge vaar van alleen de veertigjarige te motten vieren. Maar lustert goed naai twee dingskes: lo. Daar wox-dt geschilderd gewit, gerepareerd, kort om: alles wordt vernieuwd!" „En ten tweede, Dré??" „Ten tweede Trui, is ditte 'n ver—rékt duur pep ke!" Of denkte gij er anders over, amico? Kom, ik schei er af. M'n velleke is stampvol en ge hoort er nog veul meer van! Veul groeten van Trui en as altij geen haarke min der van oewen, ":'v v ta.v. DRé. Be a.s. voorjaarsmode brengt ook voor den avond verscheide ne nieuwigheden. Zoo worden bijv. op zwarte taft door kuns tenaarshand kleurige bloemen getooverd. Eenvoudiger is wan neer een japon bestaat uit met bloemen motieven bedrukte mouselini in zwart rood-groen of blauw-rood-groen. Voor groote zomerfeesten zul len vooral de met forsche patro nen bedrukte stoffen veel effect sorteeren. UIT EEN BOOM GEVALLEN Arbeider spoedig na overleden. ongeval Donderdagmiddag is te Bobeldijk onder de ge meente Berkhout de arbeider G. Bakker uit een boom gevallen en op den rijweg terechtgekomen. De man werd met een ernstige schedelbreuk op genomen en is spoedig daarop aan de gevolgen overleden. Portret-Atelier JAC. DE BOER Keizerstraat - DEN HELDER Eeuwig is de zon als bron van licht En eeuwig zegeviert ze over 't duister, Maar eeuwig moet verbleeken weer haar luister, Want eeuwig is 't de nacht,'waarvoor ze zwicht. Een aarde, badend in een eeuwig licht, Zou woest en ledig zijn en eeuwig duister. Slechts strijd der eeuwigheden breekt den kluister Des doods en heeft het leven aangericht. Eeuwig is de waarheid! En haar licht Moet eeuwig eeuw'ge duisternis doordringen. Een eeuw'ge strijd! Maar hoog staat opgericht Daarin het leven! En wij, wij stervelingen, Wij koest'ren ons in 't eeuwig ware licht Zoolang 't zich door het duister laat bedwingen. A. E. Wij willen allen graag met onzen tijd, met de mode mee gaan. Maar, pas op Uw voe ten. Laat U niet door het eer ste het beste vlotuitziend mo delletje verlokken tot een koop, waarvan U later niets dan spijt hebt. Wij brengen steeds de nieuwste creaties, maar tegelijkertijd zorgen wij ervoor, dat U ze met genoegen draagt. Onze schoenen heb ben een „aparten" pasvorm, waardoor tevens hun elegant model tot het laatst behouden blijft. Laat U de nieuwste voorjaars-modellen toonen en als U ze aan past, zult U geen andere willen hebben. Telefoon 3383 Rede van Minister Oud lil een Donderdag te Rotterdam gehouden ver gadering van den Vrijz. Dem. Bond heeft de minister van financiën, Mr. P. J. Oud, een rede gehouden, waarin hij o.m. heeft gesproken over 't vraagstuk van de democratie in verband met de internationale verhoudingen. Spr. zei o.m., dat het geweld, ter beslissing van internationale geschillen het afschuwe lijkste middel is, dat men zich kan denken? in de eerste plaats omdat de toepassing van het geweld niets anders is dan een dobbelspel en in de tweede plaats omdat de middelen?; die in den oorlog worden gebezigd, afschu welijk zijn. Het streven van de Vrijz. demo craten zal gericht blijven op de uitbanning van den oorlog. Dit kan alleen door ontwik keling van de internationale rechtsorganisa tie. Aanvankelijk werd deze ontwikkeling in groote mate bespoedigd door den wereld oorlog, die een ontzaggelijke les was voor de wereld. Op het oogenblik echter, rijst de ban ge vraag, of die les voldoende is geweest. Na het tot stand komen van het protocol van Geneve in 1924 heeft de Vrijz. Dem. Bond in haar programma vermindering van be wapening opgenomen, doch hij heeft deze nooit gezien als een ding op zichzelf en nooit is er iemand geweest, die gezegd heeft, dat nationale ontwapening ons land zou sparen' voor den oorlog. De nationale ontwapening zou moeten geschieden in samenwerking met internationale rechtsbescherming. Sedert dien zijn wij een belangrijk stnk achter uit gegaan. Van het protocol van Geneve en van de Ontwapeningsconferentie is niets geko men en alle gebeurtenissen, die zich daarna heb ben afgespeeld, kan men beschouwen als hoogst ernstige feiten. Het zou struisvogel politiek zijn als wij deden alsof sinds 1924 niets was veran derd.. Het hoofdbestuur van den Vrijz. Hem. 'Bond heeft overwogen of het punt ontwapening onge wijzigd gehandhaafd kan blijven. De commissie welke hieromtrent rapport heeft uitgebracht, is niet eenstemmig geweest. Doch bij dit verschil van .meening, is geen verschil van beginsel in hei geding gekomen. Alleen de intenational rechtsorganisatie beteekent veiligheid. Daarom is de commissie eenstemmig van oordeel, dat Ne derland niet uit den Volkenbond kan of map gaan. De nationale ontwapening van Nederland zou bedoeld zijn als een voorgaan, op den weg doch nu de internationale ontwapening er zoo geheel verkeerd voor staat, moeten wij tns er rekenschap van geven, dat niet meer dezelfde normen gelden als voorheen. Bij de groote geva ren, die ons volk bedreigen, is de afweer ter ver dediging als onderdeel van de collectieve rechts handhaving, onze plicht. De Vrijz. Dem. zijn rea listen, doch de wijziging in het program heeft aan het ideaal geen snipper veranderdSpr. hoopte, dat de partij deze verandering in het pro gramma zal begrijpen. De buit was slechts gering. Toen de koster van de r.k. parochiekerk Boni- facius, gelegen aan de Rapenburgschestraat te Lichtenvoorde, Donderdagmorgen als gewoonlijk omstreeks zes uur in de kerk kwam, ontdekte hij dat inbrekers aan het werk waren geweest. Hij waarschuwde onmiddellijk de geestelijken en de politie, waarna een onderzoek werd ingesteld. Daaruit is komen vast te staan, dat de dief of dieven zich vermoedelijk Woensdagavond na het Lof van zeven uur in de kerk hebben laten insluiten. De daders hebben met.behulp van een trap, welke zij van achter het altaar wegnamen een glas in lood raam, dat op 2 a 2Vi M. boven den vloer gelegen is, ingedrukt en daarna de kerk aan de achterzijde ter hoogte van het An- thonius-altaar weer verlaten. De dieven hebben een offerblok, dat achter in het kerkgebouw aan den muur was geschroefd, meegenomen. Vermoedelijk hield dit blok niet meer dan circa dertig a vijftig cent in. Verder is een altaarkleed meegenomen. De helft daarvan heeft men later gevonden in den aan de kerk grenzenden tuin van het St. Josefgesticht Via dezen tuin wisten de dieven onopgemerkt de straat weer te hereiken. In den tuin zijn door de politie voetsporen gevonden. DE GRIEPEPIDEMIE IN FINLAND. Helsingfors De griepepidemie dreigt zeer groote afmetingen aan te nemen, Het verkeer van trams en autobussen is sterk verminderd, tengevolge van het feit, dat een groot gedeelte van het personeel door de ziekte is aangetast Talrijke banken en scholen zijn gesloten. De han del is verlamd.

Schager Courant | 1936 | | pagina 5