Schending van liet Locamo-pact geconstateerd De overstroominp in Amerika. Het Telex-Telegraafnet van liet ft.M.P. Ook de „Schager Courant" aangesloten J Zaterdag 21 Maart 1936. SCHAGER COURANT. Derde Blad. No. 9939 Duitschland met algemeene stemmen veroordeeld. .jij var 300.000 dakloozen. Ernstig treinongeluk in Egypte EEN DAG VAN GROOTE GEBEUR TENISSEN. ACCOORD BE REIKT TUSSCHEN DE VIER LO- CARNO-STATEN. LONDEN, 19 Maart. De zitting van den Volkenbondsraad waarin gestemd zou wor den over de Fransch-Belgische resolutie be treffende schending van het pact van Lo- carno door Duitschland is Donderdagmiddag om 15.25 uur bijeengekomen. De verschillende leden van den Raad brach ten in alphabetisch volgorde hun stem uit, ook Duitschland, België en Frankrijk, wier stemmen echter bij het berekenen van de meerderheid niet meetelden. Alvorens tot de openbare zitting over te gaan, was de Raad nog gedurende enkele oogenblikken in bijzondere zitting bijeen. De openbare zitting werd geopend om 15.49 uur. De voorzitter, Burce, verzocht toen voor eeni- ge oogenblikken het voorzitterschap van den Raad te mogen neerleggen, teneinde gelegen heid te hebben, de opvattingen van de Au stralische regeering uiteen te zetten. „Ik heb met de grootste aandacht zoo zeide hij verder geluisterd naar de uiteenzettin gen van den Dnitschen gedelegeerde van he denmorgen (zie hieronder). Deze redevoe ring heeft geen wijziging gebracht in mijn opvattingen ten opzichte van mijn verplich ting, onmiddellijk over te gaan tot stem ming over de Fransch-Belgische resolutie. De raad heeft de plicht te beslissen of hij hier staat voor een schending van het pact van Locarno, een gedeelte van het alge meen veiligheidssysteem". Vervolgens werd tot stemming overge gaan, waarbij Chili, zich onthield en waar bij bleek, dat Equador geen stem kon uit brengen, aangezien de gedelegeerde van dit land afwezig was. De overige mogend heden brachten, voor zoover haar stem mee telde, stem uit ten gunste van de Fransch- Belgische resolutie. De voorzitter van den Raad constateerde daarop, dat deze resolutie met algemee ne stemmen was aangenomen. Om 16.10 uur werd de zitting gesloten. ACCOORD BEREIKT. Londen, 19 Maart. Tusschen de vier onderteekenaars van het Looarno-pactï Frankrijk, België, Engeland en Italië, is een accoord tot stand gekomen. Von Ribbentrop spreekt in den Volken bondsraad. Uiteenzetting van het Duitsche standpunt. Het is Donderdag een dag van groote gebeurtenis sen geweest. Von Ribbentrop heeft zijn rede gehou den, maar daardoor, zooals te verwachten was, wei nig indruk gemaakt. De rede zelf was zoo goed als zij zijn kon, maar bevatte geen nieuws. En nieuwe argumenten of aanbiedingen waroen noodig geweest, om te verhinderen, wat er nu verder gaat gebeuren. Zooals te verwachten was, maakt bijzonder indruk het vasthouden aan de weigering om de kwestie van het Fransch-Russisch verdrag voor het Haag- s'che Hof te brengen. De kwestie was bij uitstek po litiek en niet juridisch, zeide von Ribbentrop, vol gens het bekende Duitsche standpunt. Maar de an deren waren, van* meening, dat de politieke beslis sing van Hitier het juridisch oordeel van het hof niet in internationale aangelegenheden mocht ver vangen. Von Ribbentrop, de Duitsche vertegenwoordiger, heeft o.m. het volgende gezegd: Het principieele Duitsche standpunt ten opzichte van het Locarno-vraagstuk is, de wereld bekend uit de rede, die de Duitsche Rijkskanselier op 7 Maart heeft gehouden. Het feit echter, dat het mogelijk is geweest, dat voorstellen als die der Fransche en Belgische regeeringen zijn gedaan, maakt het noo dig, dat ik nogmaals voor den Raad het Duitsche standpunt in het kort uiteenzet. De bedoeling van het Locarno-pact is geweest, het aanwenden van geweld tusschen Frankrijk en België eenerzijds en Duitschland anderzijds voor eeuwig uit te sluiten. Het Duitsche volk heeft de beperking van zijn souvereiniteitsrechten zoo vele jaren verdragen, omdat het verwachtte, dat ook de andere contrac tanten van Locarno hun veel lichtere verplichtingen zouden nakomen. Wat is echter gebeurd? In den loop van het vorige jaar begon Frankrijk zijn betrekkingen tot de Sovjet Unie steeds nauwer aan te halen, totdat op zekeren dag het Fransch- Russische militaire bondgenootschap bekend ge maakt werd. De beangstigende beteekenis van dit bondgenootschap voor Duitschland kan als volgt worden gekenmerkt: 1. Het bondgenootschap beteekent de samenvoe ging van twee staten, die met hun koloniaal gebied, dat voor militaire hulpverleening in aanmerking komt, over 275 millioen menschen beschikken. 2. De beide staten gelden als de sterkste militaire mogendheden ter wereld. 3. Het bondgenootschap is uitsluitend tegen Duitschland gericht. 4. Sovjet Rusland, dat op zichzelf door een groot gebied van Duitschland is gescheiden, heeft zich door een analoog verdrag met Tsjecho-Slowakije tot aan de Duitsche grens opgedrongen. 5. Frankrijk en Rusland maken zich op grond van dit bondgenootschap tot rechter in eigen zaak, doordat zij eventueel ook buiten den Volkenbond om den aanvaller kunnen aanwijzen en dernalve naar eigen goeddunken tot een oorlog tegen Duitschland kunnen overgaan. De mogelijkheid van sancties heeft daarbij rechtens en politiek geen beteekenis, want beide staten zijn zoo machtig dat sancties tegen de ze coalitie ondenkbaar zijn. Het Rijnpact'zoo te inter preteeren, dat het voor de eene partij de mogelijk heid openlaat, naar believen nieuwe bijstandsverbin tenissen van militairen aard tegenover de andere partij aan te gaan, is naar de vaste overtuiging der Duitsche regeering een onmogelijkheid. Wanneer op het oogenblik van het tot stand komen van het Lo- carnopact een dei-gelijke uitlegging was goedgekeurd, zal het pact door Duitschland nooit geteekend zijn. Bovendien beteekent het Fransch-Russische bond genootschap na de historische opvatting der Duit sche regeering een volledige verstoring van het Europeesche evenwicht, dan tot dusverre heeft be staan en daarmede van de fundamenteele voorwaar den, waaronder het Locarno-pact is gesloten. Beschuldiging van verdragsschennis af gewezen. t De Duitsche regeering staat op het'standpunt* dat het Fransch-Russische verdrag in strijd is met het West-Europeesche veiligheidssysteem van Locarno en dat derhalve het Locarnopact door de eenzijdige handeling van Frankrijk is geschonden en de facto opgeheven.. De Duitsche Rijkskanselier heeft sedert de aan vaarding van het bewind Frankrijk steeds de band ter verzoening aangeboden. Hij heeft de wereld een geheele reeks aanbiedingen tot pacificatie gedaan, die alle van de hand zijn gewezen. Toen de ratifi catie van het Fransch Russische Verdrag een feit werd, heeft Hitier daaruit de volledige consequentie getrokken: hij is overgegaan tot herstel der volle souvereiniteit over het Duitsche gebied. De Duitsche regeering moet het verwijt, het ver- van Locarno, eenzijdig te hebben geschonden, als ongerechtvaardigd afwijzen. Men heeft gevraagd, waarom Duitschland zijn bezwaren tegen het Fransch-Russische pact niet voor een internationaal gerecht heeft gebracht. Het. is voldoende te wijzen op het beslissende feit, dat het hier een vraagstuk betreft, dat van overwegend politiek belang is en waarvan de opheldering en de oplossing, derhalve niet van een gerechtelijke instantie kan worden ver wacht. Evenmin heeft de Duitsche regeering iets kunnen verwachten van het bespreken der aange legenheid langs den weg van.xmderhandeliDg..mei.dfi.. mogendheden, die haarhandteekening hebben ger plaatst. De ervaringen van de laatste jaren'waren zoo duidelijk, dat men daartoe niet is overgegaan. Het Duitsche aanbod. Von Ribbentrop vervolgde zijn rede met te consta- teeren, dat Duitschland, nu een volkomen rechtsge lijkheid bereikt is, er thans naar streeft, een streep te zetten onder het treurige hoofdstuk van de ver warringen en dwalingen in Europa. Duitschland wil een einde maken aan de lange periode van Duitsch- Fransche spanningen en oorlogen. Von Ribbentrop "wees vervolgens nogmaals op de beteekenis der Duitsche voorstellen en zeide, dat de ze ook door den Volkensbondsraad niet onaangeroerd kunnen blijven, daar zij een politieke eenheid vor men met het herstel der Duitsche souvereiniteit. De Duitsche gedelegeerde sprak tenslotte de hoop uit, dat de Raad de draagwijdte der historische be slissing, die in zijn handen berust, zou beseffen en daardoor zou bijdragen aan een betere toekomst voor Europa. Duitsche persstemmen over den toestand. Berlijn. Over de zitting van den Volkenbonds raad schrijft de „Voelkischer Beobachter' dat het vonnis van den raad tegen Duitschland na de ver klaring, door Von Ribbentrop afgelegd slechts kan worden beschouwd als de eigenzinnige kantteeke- ning van registratie-ambtenaar in de boeken der Europeesche geschiedenis, die voor hem ondoor grondelijk zijn. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft, dat de Duitschers zich door de uitspraak van den raad niet veroordeeld gevoelen. Hot bald legt er den nadruk op, dat Von Ribbentrop zich reeds tegen een aan hangig maken van de kwestie voor het Haagsche hof heeft uitgesproken; ook de Volkenbondsraad is eigenlijk niet het gerechtshof, waarvoor hij zich gaarne uitgeeft. De „Berliner Lokal-Anzeiger" zegt, dat het scherpe protest van VÏ>n Ribbentrop tegen de resolutie van den raad door het geheele Duitsche volk onvoor waardelijk wordt gesteund. De uitspraak van den raad zal een plaats in de geschiedenis krijgen als een dier onjuiste beslissingen, die den vrede in ge vaar brengen. der Surinamestraat 37 - 's-Gravenhage Telefoon 180209 Administraties, controles, behan deling van alle belastingzaken Engelsche persstemmen. Londen. De Britsche pers is zeer voldaan over de te Londen bereikte resultaten en in het bijzonder over de toenadering tusschen Frankrijk en Enge land. De „Daily Herald" schrijft, dat Frankrijk en Bel gië een kostelijke bijdrage tot den vrede hebben ge leverd. Men verwacht thans een bijdrage van Duit- SCVolgens de „News Chronicle" heeft Frankrijk een offer van beteekenis gebracht: een Duitsche conces sie zou thans een grooten vooruitgang mogelijk maken. De „Daily Telegraph" constateert, dat de uiteen zettingen van Von Ribbentrop weinig instemming hebben gevonden, doch de indruk daarvan kan worden uitgewischt, indien Duitschand zich niet langer verzet tegen een behandeling der pactkwestie voor het Haagsche Hof. Fransche persstemmen, Parijs, 20 Maart. De „Petit Parisien" schrijft, dat het thans bereikte in ieder geval in sommige opzichten bevredigend is, alhoewel niemand weet, wat er van zal worden. Volgens de „Excelsior" beschdhwt men aan Fran sche zijde hetgeen bereikt is als het minimum, dat geëischt. kon worden. Men zal er zich echter bij neerleggen, indien er perspectieven voor Fransch- Engelsche samenwerking bestaan. De „Journal" schrijft, dat de meeningsverschillen tusschen de handhavers der orde althans voor het oogenblik uit den weg zijn geruimd. .De „Oeuvre" constateert, dat Frankrijk de gede militariseerde zone blijkbaar verliest, maar de alli antie met Engeland heeft weten te handhaven. Pertinax vraagt zich in de „Echo de Paris" af, of het bereikte resultaat duurzaam zal zijn en bestand zal blijken tegen de bewegingen in de Britsche pu blieke opinie. Belangrijke conferentie bij Hitier. De indruk te Berlijn. B e r 1 ij n, 20 Maart. De voornaamste leden der regeering en partijleiders zijn gisteravond in een belangrijke conferentie met Rijkskanselier Hitier bij een geweest. Het vonnis van den Volkenbondsraad heeft in Berlijn weinig indruk gemaakt en schijnt niet van invloed te zijn op Duitschland's aanbod om naar den Volkenbond terug te keeren. AANTAL DOODEN TOT 163 GESTEGEN. HET WATER ZAKT LANGZAAM. NEW YORK, 20 Maart (A.N.P.) Het wa ter in de Oostelijke staten heeft een hoogte bereikt als tevoren niet is geregistreerd. Don derdag zijn verschillende nieuwe gebieden blank komen te staan, terwijl talrijke steden door het hooge water bedreigd worden. Donderdag is een mededeeling gepubliceerd volgens welke in de elf geteisterde staten minstens 133 menschen om het leven waren gekomen, van wie 90 in Pennsylvanië en 21 in West-Virginië. Later verklaarde men, dat het aantal dooden tot 163 was gestegen. Voorzoover men den toestand thans kan overzien, bedraagt het aantal dakloozen on geveer 300.000; alleen in het westen van Penn sylvanië zijn al 70.000 menschen zonder on derdak. De schade in het geheele geteisterde gebied wordt geschat op 250 millioen dollar; het grootste deel daarvan is niet door verze kering gedekt. Te Johnstown en in het district Pittsburgh zakt het water, terwijl de Ohio nog stijgt. Langs deze rivier staan vele steden blank. In verscheidene der overstroomde steden zijn de bewoners zonder gas, licht en drinkwater. Het gevaar voor het uitbreken van epidemies is groot. In de zakenwijk van Wheeling in West-Virginië staan de huizen tot 3 meter, in de andere wijken zelfs tot 51/2 meter in het water. De 'Susquehanna heeft een hoogte van 9 meter bereikt en stijgt nog steeds. Ook Harrisburg, de hoofdstad van Pennsyl vanië, is geheel overstroomd. In alle door den vloed bedreigde steden werken duizenden in koortsachtigen haast aan het opwerpen van dammen. In de meeste staten is de nationale garde gerequireerd om hulp te verleenen en de ver laten huizen te bewaken. Hartford wordt bedreigd door de woeste golven yan de Connecticut. Ook de vallei van de Delaware staat geheel onder water, zoo ook verschillende wij ken van Trenton, de hoofdstad van New-Jersey. In verband met het groeiende 'overstroomingsge- vaar in verschillende gedeelten van den staat New- York is de zitting van het parlement verdaagd om de leden in de gelegenheid te stellen, naar hun hui zen terug te keeren. In den senaat heeft Guffey voorgesteld den pre sident te machtigen, het Roode Kruis een bedrag OP 6 APRIL GEOPEND IN TEGEN WOORDIGHEID VAN Z. EXC. Mr. J. A. DE WILDE. Het telex-telegraafnet van het Alge meen Nederlandsch Persbureau „A.N.P.", Stichting van de Vereeniging „De Ne derlandsche Dagbladpers", bij welk net 76 Nederlandsche dag- en nieuwsbladen zijn aangesloten, zal op Maandag 6 April a.s., des middags te half vijf in tegen woordigheid van Z. Exc. den Minister van Binnenlandsche Zaken, Mr. J. A. de Wilde, en van den Directeur-Generaal der P.T.T., Ir. M. H. Damme, vergezeld van eenige zijner voornaamste medewer kers, in bedrijf worden gesteld. Z. Exc. Minister Mr. J. A. de Wilde heeft zich bereid verklaard via het nieu we telex-telegraafnet een eerste mede deeling aan de Nederlandsche bladen te richten. Bij de in dienststelling van het net, welke met eenige plechtigheid zal ge schieden, zullen tegenwoordig zijn het bestuur van de Vereeniging „De Neder landsche Dagbladpers" en de Raad van Beheer van het A.N.P. Over 14 dagen zal dus deze wonderlijke machine op ons reddótiebureau dag en nacht gaan werken en de nieuwsberich ten nit alle landen ter wereld in een af gebroken stroom, met een waarlijk ver rassende snelheid, regelmatig binnen vloeien. De eerenaam „Snelle Schager", die wij door jarenlange betrachting van spoed hebben verworven, zullen wij door nog snellere, nog meer actueele berichtge ving, kunnen bevestigen. van 10 millioen dollar ter beschikking te stellen uit het federale noodfonds. Nader wordt gemeld, dat het water in het groot ste deel van het geteisterde gebied langzaam zakt, nu de regenval tengevolge van de daling der tempe ratuur heeft plaats gemaakt voor sneeuwval. Alleen in Nieuw-Engeland blijft het water wassen. In vele fabrieken zijn de werkzaamheden gestaakt, daar de machines door het water zeer hebben geleden; 75.000 arbeiders zijn werkloos geworden. Hier zijn 150.000 menschen dakloos. Meer dan honderd bruggen, waar onder vier groote spoorbruggen, zijn vernield. De toevoer van gas, electriciteit en water is afgesneden. Het spoorwegverkeer ligt geheel stil. Op order van de federale regeering wordt aan het reddingswerk deelgenomen door 50.000 tewerkgestel- den en door de kustwacht. Gevaar voor Washington geweken? New York. Men heeft op het oogenblik den in druk, dat het overstroomingsgevaar voor Washing ton is geweken. In de streek van Johnstown hebben de militaire autoriteiten maatregelen genomen tot het voorkomen van incidenten. 11 DOODEN, DERTIG GE WONDEN - DRIE PERSONEN WORDEN VERMIST Cairo Bij Nikla (provincie Giza 1 is een goederentrein in botsing gekomen met een vrachtauto, waarop zich 45 arbeiders bevonden. Elf arbeiders zijn gedood, dertig gewond terwijl drie personen vermist worden.

Schager Courant | 1936 | | pagina 9