Wat zal Duitschlaai doen? Groote brand te Eist Het bombardement van Dzjidzjiga Postrekening No. 23330 8 PAGINA'S. Handige kiezentrekkers De Valera heeft een ernstige oogziekte De „Queen Mary De suikerbietengarantie Dinsdag 24 Maart 1936. SCHAGER 79ste Jaargang. No. 9941 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot fs morgens 8 uur, worden Advertentaën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN» TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno, inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Men blijft op toenadering hopen! LONDEN'S AANDRANG, OP BER- LIJN. VERKLARING VAN EDEN IN HET LAGERHUIS. De geruchten omtrent Engelsche voorne mens betreffende een herverdeeling der koloniën. Havas meldt uit Londen: De berichten uit Berlijn, waaruit zou kun nen blijken, dat Duïtschland zal weige ren, zijn goedkeuring te hechten aan de es sentieel e bepalingen van den door de Lo- camo-mogendheden opgestelden tekst, doch wel bepaalde opmerkingen naar voren zal brengen, waardoor de deur voor onderhande lingen geopend zou blijven, worden te Lon den uitgelegd als een teeken, dat na de te rugkomst van de Duitsche delegatie zonder twijfel besprekingen zullen worden aange vangen tusschen von Ribbentrop en Eden, als gemachtigde van de Locarno-mogendhe- den, teneinde na te gaan, in welke mate het mogelijk zou zijn, de standpunten onder de huidige omstandigheden nader tot elkaar te brengen. Ten aanzien van hetgeen bepaalde buitenlandsche persorganen hebben geschreven over een rapport, dat van het ministerie van koloniën afkomstig zou zijn en waarin liet denkbeeld zou worden geopperd eener herverdeeling der gebieden in equatoriaal Afrika, doet men in bevoegde kringen opmerken, dat geen enkel document van dien aard is opgesteld en dat Thomas, de minister van koloniën, het standpunt ,van Engeland voldoende heeft uiteengezet. Zijn verklaring, volgens welke Engeland er niet aan dacht, eenig grondgebied af te staan, dat onder Britsche jurisdictie of mandaat staat, is, zoo zegt men, nog geheel van kracht. Slechts binnen het kader van een' algemeen en zeer uitgebreid accoord, waar toe de werkzaamheden van een wereldconferentie wellicht zouden kunnen leiden, zou, zoo voegt men hier nog aan toe, het vraagstuk van de herverdeeling der grondstoffen geplaatst kunnen worden. Men kan derhalve aannemen, dat alle berichten, die met deze these in strijd zijn, onjuist zijn. Boodschap voor Hitier. Londen ver zoekt om spoedig antwoord op de Lon- densche voorstellen. Londen, 23 Maart (Reuter). Officieel wordt thans bekend gemaakt, dat de Britsche ambassadeur te Berlijn gisteren den Duitschen minister van buiten landsche zaken von Neurath verzocht heeft. Hitier een boodschap te doen toekomen, waarin nadrukke lijk aan de Duitsche regeering gevraagd wordt, spoedig antwoord te geven op de voorstellen der Locarno-mogendheden, en waarin tevens wordt ver zocht om opbouwende tegenvoorstellen, wanneer algeheele aanvaarding onmogelijk mocht zijn. Hitler's antwoord niet vóór Woensdag. Berlijn. Het antwoord van Hitier op de Lon- densche voorstellen zal volgens de jongste inlichtin gen waarschijnlijk niet voor Woensdag worden over handigd en Von Ribbentrop zou tot dien dag te Berlijn blijven. De bonding van Frankrijk. Flandin niet bereid te onderhandelen over te genvoorstellen. Parijs. Naar aanleiding van de verklaringen van minister Eden in het Lagerhuis waarin hij naar Men schrijft uit Boedapest aan de N. R. Ct.t Bij de Boedapester politie meldden zich Donder dagochtend twee Italianen, die om toestemming tot het uitoefenen van een tandheelkundig beroep kwa men verzoeken. Intusschen hadden zij reeds op merkwaardige wijze propaganda voor hun zaak ge maakt doordat zij tevoren op het abattoir een groot aantal menschen voor niets pijnlijke en holle kie zen uittrokken. Ook bij de politie boden zij aan, de probaatheid hunner methode te bewijzen en nadat zich 15 politieagenten als proef varkentjes hadden aangemeld, trokken zij ook dezen in een minimum van tijd pijnloos de zieke tanden uit. Naar de Italianen verklaarden, hadden zij deze imelhode van kiezen trekken in Mexico geleerd. Zij bestaat daarin, dat een van ben op een bepaald ze nuwcentrum aan de slapen gelegen drukt, terwijl de andere trekt. Door den druk op het zenuwcen trum in kwestie gaat het trekken pijnloos en ge makkelijk. Daar in Hongarije slechts met toestemming van de afdeeling volksgezondheid van het ministerie van binnenlandsche zaken en onder medisch toe zicht tanden getrokken mogen worden, moeten de candidaat-tandentrekkers voorloopig de ministerieele beschikking afwachten, of zij van hunne vaardig heid een bedrijf mogen maken. In afwachting gaan zij echter voort, voor niets tanden te trekken. In het café van het hotel trokken zij tijdens het theeuurtje de tanden van 20 menschen en op weg naar hun kamer trokken zij in de lift nog in de gauwigheid «'vee tanden van den liftboy. het schijnt de mogelijkheid heeft laten doorscheme ren van onderhandeling over Duitsche tegenvoor stellen, verklaart men hedenavond in gezaghebben de kringen, dat wat de Fransche regeering betreft, deze niet voornemens is terug tekomen van het accoord, tusschen de vier mogendheden, die trouw zijn gebleven aan het verdrag van Locarno, tot stand gebracht. Aldus heeft Flandin verzekerd in zijn verklaring voor de Kamers en hij blijft de voor stellen aan Duitschland gedaan als één-en-ondeel baar beschouwen. Hij is van meening, dat deze voor stellen en bloc moeten worden aanvaard of verwor pen. Flandin is niet van zins naar Londen terug te keeren om onderhandelingen te voeren over te genvoorstellen van Duitschland ingeval dit land zou meenen, deze te moeten doen. Von Ribbentrop Dinsdag naar Londen. Berlijn, 23 Maart (A.N.P.). Naar het Duitsche Nieuwsbureau verneemt, zal am- basadeur von Ribbentrop zich in den loop van Dinsdag weer naar Londen begeven. DUBLIN: Do] president van dei Ierschen Vrijstaat, de Valera, trekt morgen n; Zuerich, om zich daar onder behan deling van een oogspecialist te stellen. De Valera is lij dende aan een zeer ernstige oog ziekte; er bestaat algemeeno be zorgdheid wegens] zijn gezondheids toestand. &us Auvoieren» aJJj/ct en. alleen "-U dan u/ordt je een. goede Legkip 1 OLIEFABRIEKËtt 2; I AM5TER0AM.O. DE VALERA HET BRANDT WEER IN BOSCH EN HEI Gistermiddag is een heidebrand ontstaan in de buurt van Holterhoek onder de gemeente Ei bergen. Niettegenstaande het blussohingswerk dadelijk ter hand werd genomen, werd een aan grenzend dennenboscb door het vuur aangetast. Een oppervlakte van 3 H.A. heide en dennen bosch verbrandde. De oorzaak van den brand is vermoedelijk onachtzaamheid met vuur. NEKKRAMP OP TROEPENTRANSPORTSCHIP. Balboa (Panama). Bij de aankomst van het Amerikaansche troepentransportschip „Republic" is een der soldaten, die lijdende was aan nekkramp, naar een ziekenhuis overgebracht. De 1200 opva renden blijven in quarantaine. In manden- en kistenloods van de Over Betuwe Bist, 24 Maart Hedennacht omstreeks half een is te Eist hij Arnhem een geweldige brand uitgebroken in de loodsen met man den en kisten van de veilingvereeniging Over Betuwe Een geweldige vuurzee zette den geheelev omtrek in rossen gloed. Spoorwegmenschen die den brand ontdekten wekten de omwonen den die hun huizen in allerijl ontvluchten, medenemend wat zij 't mest noodig achten Ook 't veilingshotel en 't winkelhuis loopen groot gevaar. Een paard is in de vlammen omgekomen. Be brandweer is in volle actie, doch zal voorloopig tegen de geweldige vuur zee nog niet veel kunnen uitrichten. Een complex van 2500 vierkJM. in de asch gelegd. Nader vernemen wij, dat de brand zich over een gebouwencomplex van ongeveer 2500 vierk.M. heeft uitgebreid. Gezien het groote gevaar voor uitbreiding dat werd geducht werd de hulp van de Arn- hemsche brandweer ingeroepen, en toen kon met twaalf stralen op de waterleiding en op de nabij liggende slooten het blusschings- werk worden voortgezet. Dank zij het gezamenlijk energiek optre den wist men het hotel en het winkelhuis die tegen de veilingshal zijn aangebouwd, te behouden. Van heinde en verre stroomde publiek toe om dezen geweldigen brand, welke tot ver in den om trek werd waargenomen, te aanschouwen. Het DE OORLOG IN OOST AFRIKA De stad een rookende puinhoop 1 Twee achtereenvolgende dagen is in het Zuiden de stad Dzjidzjiga gebombardeerd met een hevigheid als tot dusverre in den oorlog nog niet vertoond. Zeventien vliegtuigen, die niet minder dan 25 ton bommen hebben laten vallen, namen er aan deel. Naar het schijnt, heeft dit bombardement zeer veel schade aangericht. Er moeten belangrijke Abessijn- sche voorraden en depots vernietigd zijn. Te verwach ten is, dat nu Harrar een beurt zal krijgen. De Itali anen hebben zich voor het bombardeeren van deze stad reeds geëxcuseerd, door er de vorige week troe pen te ontdekken, wat in tegenspraak was met de Abessijnsche belofte om geen troepen in de stad te legeren en ook met de verklaring van een Engelsch dagbladcorrespondent, die verklaarde, dat alleen bui ten de stad troepen waren. Volgens een bericht van United Press moeten aan 't bombardement 27 vliegtuigen hebben deelgenomen. De aanvallen, die voornamelijk bedoeld waren om 't hoofdkwartier van generaal Nasiboe te vernielen, zou den de geheel stad hebben verwoest. De huizen der inboorlingen en der Europeanen zijn verbrand en met den grond gelijk gemaakt. Volgens een officieele mededeeling zijn Zondag ne gentien personen aan den luchtraid ten offer geval len, terwijl drie en tachtig andere min of meer ern stig werden gewond. Het bombardement, dat Zondagmorgen heeft plaats gehad, werd ondernomen door vier groote bommen werpers. Deze wierpen eerst van hoog uit de lucht eenige tonnen bommen naar heneden. Daarna daalden zij tot vlak boven de stad en be stookten verschillende stadswijken met zware ma chinegeweren,. Van Abessynische zijde wordt verklaard, dat één der voornaamste oogmerken van het bombardement was de vernietiging van de Egyptische Roode Kruis- ambulance. Vooral de operatietent is hevig onder vuur genomen. Desondanks werd geringe schade aangericht. In tegenstelling met de geruchten, die de ronde hebben gedaan, en volgens welke gister vele slacht offers zouden zijn te betreuren, zou het aantal doo- den en gewonden bij het tweede luchtbombarde ment van gistermorgen niet zeer groot zijn, aange zien de stad na de bombardeering van Zondag reeds voor het grootste deel was ontruimd. De Abessijnsche regeering is van meening, dat de raids boven Jijiga de eerste zijn van een nieuwe reeks van luchtaanvallen. Het nog op geen zeventig kilometer van Jijiga ge legen Harrar zal waarschijnlijk het doel van den eerstvolgenden luchtaanval zijn, alsmede de spoor weg tusschen Diredawa en Djiboeti. De luchtaanvallen op Jijiga werden geleid door generaal Ranza. Naar Reuter nog verneemt, werd een groot ge bouwencomplex van de katholieke missie niet door de vliegtuigen aanvallen. Het escadrille had de stad bereikt, voordat iemand het ook maar had op gemerkt. Het 162ste legerbericht. Rome. Maarschalk Badoglio seint het 162ste legerbericht, dat als volgt luidt: „Op den 21sten heeft een onzer vliegtuigen een Abessijnsch vliegtuig van 't type Fokker ontdekt, aangevallen en vernield. Aldus zijn in vier dagen vier toestellen van den vijand vernietigd. Op den 22sten hebben onze vliegtuigen te Dabat twee hangars, die als munitiedepots gebruikt wer den, gebombardeerd en verwoest. De organisatie van den etappen-dienst in het be zette gebied wordt, voortgezet tot de meest vooruit geschoven linies. Men is gereed gekomen met de constructie van een brug van 110 nieter lengte over de Takkaze. In ons kwartier te Zlcllta, aan de over zijde van de rivier, hebben zich tot dusverre de stam hoofden en de geestelijkheid van 53 districten aan gemeld, om hun onderwerping aan te bieden en hun wapenen in te leveren. Op het zuidelijk front heeft de luchtmacht een massaaanval op Jijiga onderno men. De installaties van den etappedienst, maga zijnen en depots wei-den vernield". kostbare mijntoestel, alsmede een auto zijn door het vuur vernield. Aangezien het veilingsbedrijf over verschillen de uit elkaar liggende gebouwen is verdeeld, zal het niet behoeven te worden stilgelegd. Het is de grootste brand, die de Betuwe na ve le jaren heeft gekend. Het veilingsgebouw alsmede de loodsen welke met manden en kisten voor het a s. seizoen tot den nok gevuld waren zijn geheel afgebrand, Slechts het ijzeren geraamte staat nog verwron gen overeind. De gebouwen zijn verzekerd hij een Belgische maatschappij. De schade wordt op 2 a 2 en een half ton ge schat. Onder de aanwezigen werd ook opgemerkt Mr. J. E. Th. G. baron Speyart van Woerden, sub stituut Officier van Justitie bij de Arrondisse mentsrechtbank te Arnhem. tt VANDAAG VERTREKT HET ZEE KASTEEL NAAR SOUTHAMPTON. Meer dan een kwart millioen menschen hebben Zondag te voet, per boot, of vliegmachine een laat- sten blik geworpen op het reusachtige Engelsche mailschip, de Queen Mary, die hedenmorgen haar reis naar Southampton aanvaardt. Reeds te 7 uur 's morgens kwamen de eerste bezoekers opdagen en in de middaguren was 4e menigte 1520 rijen diep en velen hebben 2 volle uren moeten wachten voor zij langs het schip konden loopen. Men verwacht dat Dinsdagmorgen tenminste een miljoen Glaswegians zullen uitloopen om de Queen Mary te zien wegstoo- men naar het op 40 K.M. gelegen Greenock, waar het schip de open zee zal bereiken. Vrijdag wordt het schip in de droogdok te Southampton verwacht. Toeschouwers uit alle deelen van het land. Aan boord van de Queen Mary wordt op het oogen- blilc in koortsachtigen haast gewerkt door de talrijke arbeiders, die de laatste hand aan het schip leggen, opdat dit op tijd gereed zal zijn voor de moeilijke reis, die het zal moeten maken van de scheepswerf van John Brown naar den mond van de Clyde. Het weer belooft gunstig te zullen zijn. De Queen Mary zal, getrokken door 8 sleepbooten, om 11 uur van de werf vertrekken en om 14.15 wordt te Gree nock venvacht. De navigatie zal onder leiding staaa van kapitein Cameron. Bij aankomst te Greenock zal het enorme schip voor anker gaan tot den volgenden morgen om dan de reis naar Southampton voort te zetten. Vele zaken te Glasgow zullen gesloten zijn, De stad is reeds stampvol met bezoekers uit alle deelen van het land. GROOT VLIEGVELD BIJ MOSKOU. Moskou: Er bestaan plannen voor het aanleggen van - een groot vliegveld bij Moskou, waar ongeveer 300.000 toeschouwers plaats zouden kunnen vinden. VLIEGTOCHTEN IN POOLGEBIED. Moskou: Twee speciaal daartoe ingerichte vlieg tuigen zullen binnenkort uit Moskou vertrekken on der leiding van Vodopianof voor het maken van een grooten vlucht in de Noordelijke gebieden. LANDBOUW. In aansluiting op de vorige berichten inzake de verdeeling van de beschikbare suikerbieten-garantie wordt medegedeeld, dat de voor de Veenkoloniën be schikbaar gestelde extra-bietengarantie ad 5 pet. niet in mindering zal worden gebracht van de totaal be schikbare garantie voor 1540 millioen kg. suikerbie ten. De reden hiervoor is, dat de minister van land bouw en visscherij goedgekeurd heeft, dat door de gezamenlijke suikerfabrieken de bieten, die door deze beslissing boven de 1540 millioen k.g. zullen worden verbouwd, zullen worden verwerkt tot veevoeder. Er is een overeenkomst met de suikerfabrieken ge troffen, waardoor deze in staat zijn, den garantieprijs ook voor deze bieten uit te betalen. De telers ontvangen als regel ten minste 90 pet. van hun toewijzing in 1935. De overige 10 pet. wordt ter beschikking gesteld vetn de provinciale landbouw cri.^?f organisaties, ten einde daarmede zooveel mo gelijk kleine onbillijkheden en verschillen te kunnen wegnemen.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1