De Maginot-linie De overstreoiÉgen in Amerika. Bombardementen duren voort Dinsdag 24 Nlaart 1936. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9941 Fabriek des doods Stakingsonlusten in Polen Kil I n is KOOPEM LOECK Smokkelauto onder vuur Vestigingseischen voor den middenstand De knoeierijen met aardappelen De oorlog in Oost Afrika De Bilt seint Nadat eind 1933 aan de Maginotinie, den 344 K.M. langen vestinggordel aan de oostgrens van Frank rijk, de laatste hand was gelegd, i3 dit land tegen eiken aanval van het oosten uit beveiligd. De linie beschermt Frankrijk tegen ieder gevaar. Zij begint bij Longuyon, volgt dan den loop van de Crune tot in de omgeving ten Noordwesten van Au- dun-le-Roman en eindigt bij Saaralbe aan den voet van de Vogezen. Zij bestaat uit een groot aantal forten en sleutel stellingen, die, voor een gedeelte in de bosschen ge legen, iederen doorbraak van tanks of pantserwa gens onmogelijk maken. De wallen zijn meer dan vier meter dik en worden beschermd door een enorm net van prikkeldaad, terwijl op geëxponeerde plaatsen het land onder water kan worden gezet. Deze wal uit staal en beton, voortreffelijk gecamou fleerd tegen viiegerwaarnemers, heeft een lengte van ongeveer 197 K.M. In het voorveld wordt hij be schermd door rond 400 onderaardsche machinege weernesten, die door gangen met de hoofdlinie ver bonden zijn. Ten overvloede liggen achter deze on neembare linie der machtige vestingen Briey, Metz en Nancy. De ingenieurs, die dezen enormen vestinggordel aangelegd hebben waren echter nog niet overtuigd van zijn onoverwinnelijkheid. Zij legden daarom stuwmeren aan, die door onderaardsche leidingen met de vestingcentrale verbonden zijn. Een telefo nische oproep, een alarmsignaal en millioenen ku bieke meters water storten zich in de in gevaar zijn de zone. Opdat nu een dergelijke overstrooming niet meer vernietigt, dan bedoeld was, heeft men een gecompliceerd, nauwkeurig functionneerend systeem van schotten aangebracht dat volkomen automa tisch werkt. De onderaardsche stad. Midden in deze linie ligt de onderaardsche stad, de „Onzichtbare" en „Onneembare", 40 en op som mige plaatsen zelfs 100 meter diep onder de aard oppervlakte. Niets verraadt, de aanwezigheid van deze onderaardsche stad. De betonnen straatweg zakt plotseling vier meter en dan staat men opeens voor een enormen betonnen muur, waarin zich drie kleine poorten bevinden. Deze poorten zijn geflan keerd en kunnen door een handledruk luchtdicht afgesloten worden. Zij vormen den ingang tot deze stad van den oorlog, waarin 40.000 menschen kun nen wonen. Een zware stalen deur sluit zich geruischloos ach ter ons. Lichten vlammen op. In de wanden zijn schietgaten uitgespaard; de loopen van machinege weren kijken den bezoeker vijandig aan. De wand is eigenaardig mat en glad; eerst bij een nadere be schouwing bemerkt men, dat hij geheel uit staal vervaardigd is. Op de hal komen vele gangen uit. Lange, hel verlichte gangen uit beton en staal. De gangen zijn bochtig. Elke bocht kan bestreken en verdedigd worden, hoewel men er zich tevergeefs het hoofd het hoof over breekt, hoe het een aanval- ller mogelijk zou zijn, hier binnen te dringen. Bo vendien dalen de gangen steeds dieper, maar de lucht blijft droog. Honderden ventilatoren zijn van filters voorzien. Gas kan hier niet binnendringen. Overal stuit men op gasalarmapparaten. Gangen takken af. Tien, twintig, dertig. En hoewel al deze gangen nummers hebben, brengen zij iemand toch in de war. De pantserkoepels met het geschut. De gang buigt om een hoek. Wij staan voor een bastion. Een tweede. Geweldige betonblokken rijzen voor onze oogen op. Daarin liggen de kazematten. Geheel modern. Het doet aan een sterrenwacht den ken. Binnenin is een lift gemonteerd, die 40 perso nen kan vervoeren. Bovenaan de pantserkoepel, ge heel in de kleur van het landschap op 100 meter afstand is hij niet meer te zien. De vliegers, die hem ontdekken willen, zouden hun toestellen vlak boven de aarde moeten brengen, maar daar worden zij onthaald op het vuur van de luchtdoelartillerie. Het vestinggeschut wordt indirect periscopisch ge- De strijd tegen de besmettelijke ziekten. N e w-Y o r k, Terwijl het water in het algemeen zakt, wordt thans groot e aandacht besteed aan het nemen van maatregelen tegen de verspreiding van besmettelijke ziekten in de geteisterde gebieden. In Nieuw-Engeland en Pcnnsylvanië is een be ginnend herstel te constateeren; alleen het water van de Ohio is hier nog niet gedaald. In Pennsyl- vanië is de verkoop van ongekookte melk verboden om het uitbreken van een typhusepidemie te voor komen. In Aunbury zijn voorzorgsmaatregelen tegen roodvonk genomen. Te Lowel in Massachussets zijn 32 gevallen van ptomainevergiftiging voorgekomen; te Amherst heerscht roodvonk. Vrachtauto's geladen met levensmiddelen, zijn naar verschillende plaat sen in Massachusetts, waar voedselgebrek heerscht, gezonden. De nationale garde treedt hier streng te gen plunderaars op. In Nieuw-Engeland zakt het water in de groote rivieren met een enkele uitzondering. Te Hartford in Connecticut hebben in de groote magazijnen plunderingen plaats gehad. Hier is de noodtoestand afgekondigd; 2500 personen zijn tegen typhus inge ënt. Te Hartford zijn 9000 personen zonder onder dak; de schade wordt hier geraamd op 25 milliocn dollar. Veel ernstiger is de toestand te Pittsburgh, waar 135.000 menschen dakloos zijn; de schade wordt in deze stad geschat op 250 millioen dollar; 39 personen worden hier nog vermist. Te Runting- ton in West-Virginië hebben de overstroomingen zich nog uitgebreid, waardoor weer 5000 menschen dakloos zijn geworden. richt, duikt op, vuurt en is even snel weer ver dwenen. Twintig, dertig van dergelijke kazematten liggen om de onderaardsche stad. Naar iedere ka zemat loopt een gang. Diep onder de aarde. Een reservegang en nog een reservegang. Niets kan er gebeuren. En gebeurt er toch iets, dan kan de kaze mat volkomen zelfstandig strijden. En tenslotte is het water er altijd nog. Metropolis. Vijf dooden en dertig gewonden; heden algemeene staking in Krakau. WARSCHAU. Als resultaat van een groote stakingsdemonstratie is in Krakau te gen heden een algemeene staking afgekon digd. Tijdens de gister gehouden demonstra tie, waarbij de arbeiders werden aangespoord het werk neer te leggen, hebben hevige bot singen plaats gehad tusschen de manifestan ten en de politie, waarbij vijf arbeiders wer den gedood en dertig andere werden gewond. Vijf hunner hebben zoodanige zware ver wondingen opgeloopen, dat men twijfelt, of ze het er wel levend zullen afbrengen. De demonstratie, welke gistermiddag heeft plaais gehad, was georganiseerd met goedkeuring van de socialistische partij, aldus een bericht van United Press uit Warschau. Door deze manifestatie zou de loonstaking bij de Semperit-fabriek worden gesteund. Toen zich echter bij de demonstranten ook natio- naal-domocraten en communisten aansloten, met steenen naar de politie werd geworpen en de vensters der panden in de voornaamste straten van Krakau werden ingegooid, was de politie gedwongen, in te grijpen. Nadat de communisten hadden getracht een ambulance, waarin tien gewonde politie-agenten naar een ziekenhuis werden vervoerd, omver te werpen, maakte de politie van de vuurwapenen gebruik en schoot in de menigte, met het reeds gemelde gevolg, dat vijf arbeiders werden gedood en dertig andere gewond. De nationaal-democraten plunderden daarna ver scheidene Joodsche winkelzaken en sloegen er het interieur kort en klein. In den namiddag waren rust en orde teruggekeerd. Alle openbare gebouwen worden door sterke troe pen politie bewaakt. KOMMIEZEN SCHIETEN DEN RA- DIATEUR STUK. 600 KILO SUI KER IN BESLAG GENOMEN. DE VERVOERDER ONTKOMEN. Gisterochtend vroeg werd het dorp Chaam opge schrikt door een aantal revolverschoten, die midden in het dorp, snel achter elkaar werden gelost. Drie kommiezen, die op weg waren naar het veld, zagen n.1., toen zij midden in het dorp, vlak bij het raad huis gekomen waren, uit de richting Ulicoten met groote snelheid een auto naderen. Eén der kommiezen reed per rijwiel iets vooruit, om met de roode douanevlag een stopsein te geven, terwijl de andere twee zich terugtrokken, om, wanneer de automobi list aan het stopsein geen gevolg gaf, handelend te kunnen optreden. Op het stopsein van den eersten kom mies dimde de automobilist even de lichten, om direct daarna zijn lampen weer te ont- steken en in volle vaart door te rijden. De beide andere kommiezen trokken hun re volvers en schoten deze op korten afstand op den auto leeg. Eén der voorbanden werd daar bij stuk geschoten, terwijl een paar andere kogels door de motorkap heen in de radiateur terecht kwamen, waardoor deze lek geraakte. Niettemin reed de auto, na even hevig geslin gerd te hebben, door. De kommiezen zetten per rijwiel de achtervolging in, waarbij zij het spoor van den auto konden volgen, door dat het water uit de radiateur liep. Even bui ten Chaam bleek het spoor af te buigen naar den weg naar Grazen, zoodat de automobilist blijkbaar wilde trachten, op Belgisch grond gebied te komen. Ten slotte is hem dit toch niet gelukt, want een klein eindje dezen weg op vonden de kommiezen den auto in een weiland staan. De auto, die waarschijn lijk ergens gehuurd was en voor en achter twee ver schillende nummers had, bleek geladen te zijn met 600 kg. suiker. De smokkelaar had inmiddels een goed heenkomen gezocht en kon niet worden aangehouden. Er zijn aanwijzigen, dat deze smokkelaar de uit hel bewakingsgebied uitgewezen C. was, die eenige weken geleden met een auto met margarine te Rotterdam werd aangehouden, doch die inmiddels weer op vrije voeten was gesteld. Van welken omvang de smokkelarij nog steeds is, blijkt wel uit het feit, dat de kommiezen te Chaam in Maart 2000 kg. smokkelwaar en 27 fietsen hebben verkocht. Wering van ongeschikten FINANTIEELE DRAAGKRACHT EN DESKUNDIGHEID GEëlSCHT. Ingediend is het wetsontwerp, houdende regeling betreffende het vestigen van inrichtingen, waarin eenige tak van détailhandel, ambacht of kleinee nij verheid wordt uitgeoefend. In de toelichting zegt de minister, dat de vrijheid van vestiging in het middenstandsbedrijf er toe leidt dat tal van totaal ongeschikten zich als zelf standig ondernemer vestigen met gevolg, dat niet meestal alleen het eigen kapitaaltje teniet gaat, maar daarnaast een ongezonde concurrentie in de hand wordt gewerkt. Blijkens onderzoek van het Economisch Instituut voor den Middenstand is de gemiddelde levensduur der winkelzaken ontstellend kort en de minister acht het dan ook wenschelijk om, ter verkrijging van een meer gezonden toestand, waarborgen te vragen voor deskundigheid en finantieele draag kracht, van hen die beoogen zich in een of andere tak van bedrijf als ondernemer te vestigen. Deze regeling, die niet moet worden be zien als een zuivere crisismaatregel, maar voortspruit uit de sociaal-economische po sitie van den middenstand in onze samen leving, zal ook, zij het langs indirecten weg, de mogelijkheid openen om de overbezet ting, die in verschillende branches van het kleinbedrijf bestaat, tegen te gaan. Be vrijheid van vestiging blijft echter be staan voor ieder die aan de te stellen eischen voldoet. Vergunningen. Bij algemeene maatregel van bestuur kan voor een bepaalde branche of zelfs voor bepaalde gemeenten een stelsel van vergunningen worden ingevoerd, voor het vestigen van een middenstandsbedrijf. Dat de regeling niet steeds strikt landelijk zal DE FRAUDE BIJ DE AARDAPPEL CENTRALE LOOPT OVER GERUI- MEN TIJD. In aansluiting op het bericht in het nummer van gister, dat controleurs van de Landbouw-Crisiswet dezer dagen te Bergen (L.) een knoeierij op groote schaal op het spoor zijn gekomen, waarbij een op zichter van de Ned. Aardappelcentrale, zekere G. B. te Bergen en een groot aantal landbouwers daar let plaatse zijn betrokken, verneemt het A.N.P. nog het volgende: Dadelijk na het ontdekken der fraudes hebben de controleurs zich in verbinding gesteld met den brigadecommandant der Kon. Marechaussee te Well (L.) waarna een zeer minitieus onderzoek werd ingesteld. Hierbij kwam men tot verrassende resul taten. De fraudes, die reeds over een langen tijd loopen, werden als volgt gepleegd: Door den opzichter G. B. werden de landbouwers bezocht met de vraag of zij nog aardappelen wensch- ten te laten denatureeren. In het bevestigend geval vulde B. de denaturatie-aanvragen in en zond ze op naar het kantoor der Ned. Aardappelcentrale te Roermond. Enkele dagen later ontving B. dan van deze instelling bericht, dat hij op een bepaalden datum bij de desbetreffende landbouwers toezicht moest houden bij het denatureeren. Intusschen had B. de aardappelen echter reeds zelf gekocht. Na ontvangst van het bericht, dat hij toezicht moest houden bij de denaturatie, begaf B. zich met het denaturatie-apparaat naar de betreffende land bouwers, terwijl hij dan tevens de ingevulde ver klaringen, dat de aardappelen waren gedenatureerd, bij zich had. Stonden de boeren nu niet per se op denaturatie, dan werden de aardappelen eenvoudig niet gedenatureerd. Het was zelfs zoo erg, dat in vele gevallen de aardappelen, die B. dus had ge kocht, reeds opgezakt klaar stonden om vervoerd te worden. Toch liet B. de denaturatie-verklaringen door de boeren teekenen, teekende ze zelf en stuur de ze op naar Roermond, waarna de boeren een paar weken later den steun, zijnde ongeveer f0.80 per 100 K.G. kregen uitgekeerd. De aardappelen, waarop dus reeds steun was uitgekeerd, waren echter nog evengoed voor menschelijke consumptie geschikt en werden vervolgens vervoerd naar een ontginning, tevens grensbedrijf, vanwaar ze naar Duitschland werden verkocht. Toen het onderzoek dit alles aan het licht had gebracht, is de brigade-commandant overgegaan tot arrestatie van B. en heeft deze laatste bij een afge nomen verhoor een volledige bekentenis afgelegd Onmiddelijk werd toen ook 't Landbouwhuis te Roer mond van een en ander op de hoogte gebracht, die op zijn beurt B. op staanden voet als opzichter schorste. Het onderzoek in deze zaak duurt intusschen nog voort en meerdere arrestaties in verband met deze kwestie worden nog verwacht. Aangezien de fraudes, zooals hierboven reeds ver meld, over geruimen tijd loopen, is het Landbouw crisisfonds door de handelingen van B. voor een niet onaanzienlijk bedrag benadeeld, terwijl B. zich hierdoor op onrechtmatge wijze heeft bevoordeeld. Dr. H. COLIJN Naar de Stand, meldt, moet minister Colijn wegens een zeer lichte ongesteldheid zijn kamer ouden. Dit bericht kan eenige bevreemding wekken vanneer men tevens leest, dat de minister gis teravond een radiorede heeft gehouden. Wij ver onderstellen, dat deze rede op grammofoonpla ten was opgenomen. zijn, spruit voort uit de gebleken wenschelijkheid om de niet voldoende gedifferentieerde détailhan del of het ambacht ten plattelande veelal uit te sluiten. Ook acht de minister het gewenscht uitzonderin gen te kunnen maken ten aanzien van die soorten van zeer kleine handels- en ambachtslieden, van welke het voldoen aan vestigingseischen bezwaarlijk kan worden gevergd. Geen vestigingseischen zullen worden vastgesteld zonder dat de Middenstandsraad omtrent deze be langrijke aangelegenheid is gehoord. De Kamers van Koophandel worden als wettelijke vertegenwoordigers van handel en nijverheid bij de uitvoering van deze wet ingeschakeld. Met het oog op het belang der beslissingen is echter beroep op den Minister mogelijk. Het beginsel, dat degenen, die de leiding der inrichting zullen hebben, aan de vesti gingseischen moeten voldoen, brengt uiter aard met zich mede, dat ook beheerders, filiaalhouders e. (L, daaraan zullen moeten voldoen. De regeling ten aanzien van de voortzetting van het iri een inrichting uitgeoefende bedrijf brengt een eigenaardige moeilijkheid met zich mede, welke die ten aanzien van de vestiging van een zoodanige in richting niet kent. Alvorens tot vestiging wordt overgegaan, kan het verkrijgen der betreffende vergunning daartoe wor den afgewacht; ten aanzien van de voortzetting van het bedrijf kan zulks in bepaalde gevallen niet wel mogelijk zijn, nl. indien de omstandigheden me debrengen, dat de gelegenheid ontbreekt, om nog tijdig een vergunning aan te vragen of te verkrijg gen, of, indien bij overlijden b.v. de voortzet ting reeds een feit is, alvorens tot aanvrage der vergunning kan worden overgegaan. Het wil den minister voorkomen, dat het hiertoe het beste is, de Kamer van Koophandel en Fabrie ken een voorloopige vergunning te doen verleenen, welke bij het verleenen der definitieve ver gunning door deze laatste zal worden vervangen. De voorloopige vergunning sanctioneert de voort zetting op het tijdstip der wijziging. De uitvoering van de beoogde regeling zal voor de K. v. K. niet onbelangrijke werkzaamheden met zich medebrengen. Het is billijk, dat de daaruit voortvloeiende kosten tot zeker maximum (f10) op de belanghebbenden kunnen worden verhaald. Ingeval iemand zich door misleiding als leider van een bepaald bedrijf heeft weten op te werpen, kan hij daaruit worden verwijderd. Het niet nakomen van de in deze wet genoemde voorschriften wordt als overtreding gestraft. Djijiga opnieuw gebombardeerd, Addis Abeba. Het ten Noorden van Harrar ge legen Djijiga is gistermorgen opnieuw door Ita- liaansche vliegtuigen gebombardeerd. Britsche ambulanoe gebombardeerd. Geen slachtoffers. Londen. Volgens den „Times"-correspondent te Khartum zou jl. Vrijdag een onder leiding van Dr. Kelly staande Britsche Abulance te Chilga nabij Gondar door een Italiaansch vliegtuig zijn gebom bardeerd. Op de ambulance, die de eenheid num mer 2 vormt, van het Britsche Roode Kruis, zouden elf bommen zijn afgeworpen, waarvan slechts twee ontploften, zonder slachtoffers te maken. Finsche hospitaal door bombardement vernield? Harrar. Volgens een te Harrar ontvangen be richt zou het hospitaal van het Finsche Roode Kruis vernield zijn tijdens het bombardement dat gisteren op Djijiga heeft plaats gehad. Een der verpleegden is gedood, zes anderen wer den gewond. Onder de slachtoffers bevinden zich geen Finnen. Inzake het bombardement wordt ver der gemeld, dat naar men gelooft, 83 personen zijn gewond Het aantal dooden is niet bekend. De burgerbevolking is uit Harrar geëvacueerd uit vrees voor bombardementen. Verwachting: Zwakke tot matige Zuidelijke tot Zuidoostelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, wei nig of geen regen, aanvankelijk iets kouder. Verdere vooruitzichten: weinig verande ring. BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 762. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 9 gr. C. 48 gr. F. VETPUISTJESÏ Verdwijnen spoedig door Dr. May's Bloedzui verende thee. Prijs per pak f 0.75. TERLEP'S DROGISTERIJ, Apothekers-assistenten Hoogzijde 103 Schagen, Naar de onderaardsche stad aan de oost grens van Frankrijk. Hoe een moderne Chineesche Muur er uitziet. CVan onzen V.P.B.-correspondent). Parijs, 20 Maart 1936. Onze V.P.B.-correspondent te Parijs werd dezer dagen in de gelegenheid gesteld een bezoek te brengen aan de beroemde Maginotlinie, die door de militaire be zetting van het Rijngebied weer in het middelpunt der belangstelling is komen te staan. In onderstaanden brief geven wij zijn bevindingen weer. Deze stad met zijn huizen, centrale verwarming, electrische ovens, reusachtige eetzalen en slaapka mers, van alle comfort voorzien, doet aan als een beeld uit een toekomstfilm Overal ziet met onder- grondsche treintjes, breede autowegen, stalen stra ten en betonnen gebouwen, waarop het daglicht nooit schijnt Alles is wonderlijk practisch ingericht; van uit een centraal punt kan men alles bedienen. Een druk op een knop en 100.000 kg. ijzer vliegt naar bui ten, 100.000 kublieke meters gas benevelen het voor veld. Alles ligt voor het gebruik gereed in magazijnen opgestapeld. De magazijnen staan volkomen op zich zelf. Reusachtige gebouwen van staal en beton. Zij liggen nog onder de onderaardsche stad, soms 200 Meter onder de oppervlakte van de aarde. Wan neer men alles zoo netjes opgestapeld ziet liggen, denkt men onwillekeurig aan de onderaardsche schatkamers van de oude Oostersche sprookjes. (Auteursrecht V.P.B.). (Nadruk verboden.) tm

Schager Courant | 1936 | | pagina 5