Uit Bergen. Het onderzoek der Gemeentebegrooting en het antwoord van B* en W* i Verschenen is het Rapport der Commissie van On derzoek der Gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1936 en de Memorie van Antwoord van B. en W. In een tweetal artikelen zullen wij het voornaam ste uit het rapport publiceeren. Jaarwedden der wethouders. Met het voorstel van B. en W. om aan Ged. Staten te verzoeken de jaarwedden van de wethouders, waarop sinds 1933 8.5 procent werd gekort, te ver minderen met 15 pet. van de oorspronkelijke jaar wedden en te brengen voor elk der beide wethouders op f 425 kan de Commissie zich niet vereenigen, alhoewel het voorstel sympathiek aandoet. De wethouders zijn geen ambtenaren en genieten slechts een vergoeding voor hun arbeid, welke ver goeding ook in den tegenwoordigen tijd niet te hoog wordt geacht. De Commissie verklaart zich dan ook tegen toe passing van een verdere korting en stelt voor aan Ged. Staten te verzoeken de jaarwedden te bepalen op f 915 voor beide wethouders tezamen. B. en W. zullen zich tegen dit voorstel niet ver zetten, indien het den wensch van den raad blijkt te zijn. De korting van 5 procent. Eenige leden wenschen geen 5 procent gekort te zien op de loonen der werklieden, anderen achten dit niet juist en zouden er voor zijn, op de eerste f 1000 der jaarwedden en loonen van de ambtena ren en werklieden geen korting toe te passen. B. en W. deelen mede, dat blijkens een schrijven van den minister van Binnenlandsche Zaken aan Ged. Staten de loonen der werklieden naar alle waar schijnlijkheid niet behoeven te worden verlaagd. Onder dwang der Regeering moet wel worden over gegaan tot een korting van 5 pet., de Raad kan als zijn meening kenbaar maken, dat hiertoe noodge dwongen is besloten, doch dat de jaai'wedden der ambtenaren reeds beneden het Rijkspeil waren ge legen. B. en W. stellen voor de korting op 1 April 1936 te doen ingaan. Chef-veldwachter. De meerderheid der Commissie blijft gekant tegen de titulatuur van chef-veldwachter. Ten einde den burgemeester in de gelegenheid te stellen een der veldwachters, zonder dezen officieel als chef aan te wijzen, met de leiding van den politiedienst te be lasten, zijn deze leden er niet tegen aan den nieuw te benoemen veldwachter eenige periodieke verhoo gingen toe te kennen. B. en W. stellen den Raad voor, voor de veldwach ters de verordening thans vast te stellen. De aan- vangswedde zou moeten worden bepaald op f 1350, met 8 éénjaarlijksche verhoogingen van f 50 (maxi mum f 1750). Zonder toelagen en emolumenten) en deze te doen ingaan op 1 April 1936. De jaarwedde met ingang van dien datum ware vast te stellen op f 1800 voor den veldwachter Tamminga en voor den nieuw aan te stellen veldwachter en op f 1600 voor den gemeenteveldwachter Boltjes (grondsalaris plus toelage voor het bezit van het politiediploma met aanteekening). Lantaarns op Nesdijk en Buerweg. De commissie zou gaarne vernemen om welke re den wordt voorgesteld een lantaarn op den Nesdijk te plaatsen, waaraan ter plaatse niet meer dan vijf woningen gelegen zijn, terwijl op den Buerweg voor meerdere perceelen geen lantaarns zijn geplaatst. Voorts is de vraag gesteld, of er geen aanleiding bestaat de brandkosten per lantaarn te verlagen? B. en W. antwoox-den, dat op den Nesdijk een lan taarn zal worden geplaatst op verzoek van de bewo ners, aangezien langs den Nesdijk slooten zijn gele gen en prikkeldraad staat. In een plaats als Bergen komt het B. en W. niet gewenscht voor, de straatverlichting vóór één uur 's nachts te beëindigen. Blijkens het werkelijk ver bruik in 1935 zijn de brandkosten juist berekend. Geneeskundig schooltoezicht op de kleu terscholen. Op een vraag der Commissie of de kleuterscholen ook vallen onder geneeskundig schooltoezicht, ant woorden B. en W. bevestigend. De schoolarts is be reid tegen een vergoeding van f 100 per jaar genees kundig schooltoezicht te houden op de R.K. bewaar school, de kleuterschool van „Volksonderwijs', de Chr. kleuterschool en de eventueel nog op te richten kleuterschool. De ambtenaar bij gemeentewerken. Een deel der Commissie heeft bezwaar tegen vaste aanstelling van den heer van Zoonen bij gemeente werken en vraagt, of de tijdelijke aanstelling niet ge handhaafd kan worden? B. en W. antwoorden, dat de heer van Zoonen on geveer 4 jaren op het. bureau van gemeentewerken werkzaam is en dat hij is gebleken te zijn een zeer geschikt en ijverige werkkracht. Van een tijdelijke functie, kan, volgens B. en W. niet meer worden ge sproken, omdat de werkzaamheden dermate zijn toegenomen, dat opheffing der betrekking uitgesloten is. De gemeenteboerderij. Gevraagd wordt of het aanbrengen van een nieuwe kap op den stal der gemeente-boerderij aan den Ker- kedijk wel strikt noodig is? B. en W. antwoorden, dat naar alle waarschijnlijk heid een goedkoopere oplossing mogelijk is, waardoor een bedrag van f 150 a f 200 kan worden bespaard en deze post geraamd op f 450 met f 150 zal kunnen wor den verlaagd. ONDERWIJZERS VAN REVOLUTIONNAIRE GEZINDHEID. De Raad dient zich omtrent ontslag te onthouden. De wet regelt een en ander reeds voldoende. Bij den raad is een schrijven ingekomen van het Bestuur der afd. Alkmaar van den Bond van Ne derl. Onderwijzers, houdende verzoek, de bepalingen omtrent ontslag aan ambtenaren op grond van re- volutionnaire gezindheid en lidmaatschap van ver boden vereenigingen en die, vervat in art. 36, lid 2 b. ten 4de van het Ambtenarenreglement, niet van toepasing te doen zijn op onderwijzers, werkzaam bij het Openbaar Lager Onderwijs. B. en W. antwoorden hierop, dat blijkens de Me- dedeelingen van het Dep. van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen van 1934 de Raad zich van een vaststelling van bepalingen omtrent ontslag op grond van revolutionnaire gezindheid dient te onthouden, aangezien de Lager Onderwijswet, de materie van het ontslag der onderwijzers volledig heeft geregeld en het den Raad niet vrijstaat, naast deze regeling bij de wet, nog andere mogelijkheden tot ontslag te scheppen. Ook de kwestie van het ontslag van een onder wijzeres, die in concubinaat gaat leven, zal, wijl ook dit ontslag valt onder het wettelijk voorbehoud van art. 125, eerste lid der Ambtenarenwet, niet door den Raad in de rechtstoestandregeling der onder wijzers geregeld mogen worden. VASTSTELLING PENSIOENGRONDSLAGEN. B. en W. stellen den Raad voor, de volgende pen sioensgrondslagen vast te stellen: Mr. H. D. A. van Reenen als ambtenaar van den Burgerlijken stand,* ingaande 1 Januari 1936 op f25. G. Taapken, als voren op f25. G. J. H. Fijn, als ambtenaar ter Gemeente-secre tarie, ingaande 1 Juli 1935 op f2475. Dezelfde als Commies ter gemeente-secretarie in gaande 1 Januari 1936 op f2525. Dezelfde als ambtenaar van den Burgerlijken Stand, ingaande 1 Januari 1936 op f350. J. A. Blok, als Gemeente-schoolarts ingaande 1 Ja nuari 1936 op f728. GEEN RIJWIELEN OP DEN BERGERWEG. Bij besluit van Ged. Staten is het voor het alge meen rijverkeer bestemde gedeelte van den Berger- weg tusschen den voormaligen tol en den Nesdijk, gesloten verklaard voor het verkeer met rijwielen in beide richtingen. De wielrijders mogen dus den rijweg niet meer gebruiken en zijn verplicht gebruik te maken van de fietspaden, op straffe van boete. VOORSCHOTTEN BIJZONDERE SCHOLEN. B. en W. stellen den Raad voor de voorschotten aan de Bijzondere scholen te bepalen op ten hoog ste 80 van de bedragen, berekend naar het ge middeld aantal leerlingen der betrekkelijke scholen over het laatstverloopen kalenderjaar (1935) van de gemiddelde kosten per leerling der overeenkomstige openbare scholen over 1933 (laatst vastgestelde ge meente-rekening) conform concept-Raadsbesluiten, en deze als volgt vast te stellen: a. St. Ursulascliool 80 van 24-4% X f 1194 f 2337.86. b. School voor gewoon lager onderwijs der Ber ger School Ver. 80 van 64% X f 11.94 f618.50. c. School voor gewoon lager onderwijs der Ver. voor Christel. Nationaal schoolonderwijs 80 van 48% X f 11-94 f 465.66. t/ w d. St. Adelbertusschool 80 van 166n X f 11.94 f 1588.02. e. St. Antoniusschool 80 van 90% X f33.11 f2403.78. f. als voren voor vakonderwijs 80 van f300 f240. g. School voor U.L.O. der Berger School Ver. 80 van 39K X f33.11 f 1039.66. h alsvoren voor vakonderwijs 80 van f 300 f240 NED. ESPERANTISTEN-VEREEN. „L.E.E.N." Een groot aantal Esperantisten uit Bergen en omgeving vulde Zaterdagavond de zaal van het Oranje-Hotel, waar de afdeeling Bergen van de Nederlandsche Esperantisten Vereeniging „L.E.E.N." een interessante bijeenkomst had belegd. De beroem de buitenlandsche Esperantist, Prof. Glück, geboren in Tsjecho-Slowakije, van beroep ingenieur, schrijver van vele vakwerken, spreker voor talrijke radio microfoons, enz. hield een lezing met lichtbeelden een gramofoonmuziek over: „Praag, de stad van kunst, wetenschap en muziek". Het materiaal is hem welwillend ter beschikking gesteld door het Tsjecho-Slowaaksche Ministerie van Buitenlandsche Zaken. De avond werd geopend met het spelen van de Tsjecho- en Slowaaksche hymnen, waarna de heer Glück een korte inleiding hield en de lichtbeelden werden vertoond. Na de portretten van den voor maligen en tegenwoordigen president, Masaryk en Benesj, maakten wij kennis met de prachtige ge bouwen van het. „gouden" Praag, het „Rome van het Noorden". Toegelicht, door interessante verkla ringen passeerden de verschillende bouwstijlen de revue, vertegenwoordigd door de alleroudste kathe dralen, nog dateerend uit de 7e eeuw, uit den tijd der vroegste Middeleeuwen (de spitsbogen der Go- thiek), de Renaissance, de overdadig luxe Rococo stijl, enz. om geleidelijk te komen tot de moderne gebouwen van den tegenwoordigen tijd. Mooie inte rieuropnamen gaven ons een indruk van de vaak enorme afmetingen der zalen, terwijl prachtig beeld houwwerk en grootsche schilderstukken ons nader brachten tot de grootmeesters der beeldende kunst. Na de pauze luisterden de toehoorders naar de mooie volksliederen, waarin sterk tot uiting kwam de melancholie van het vroegere onderdrukte volk, naast de opgewektheid van de thans vrije bewoners der zelfstandige Tsjecho-Slowaaksche republiek. Maar ook werd genoten van de meesterwerken der wereldberoemde componisten, zooals Smetanaf wiens „Verkochte bruid" binnenkort in Amsterdam zal worden opgevoerd. De Esperantisten kregen een goeden indruk van kunst en cultuur van Tsjeoho-Slowakije en waren den heer Glück zeer dankbaar voor de genotvolle uren, welke hij hun had verschaft. NIEUWE NIEDORP Zondagmiddag ,j.l. hield de Gym. Vereeniging Her cules— Hebe een openbare uitvoering in de Prins Maurits, alhier, onder leiding van Mei. M. Sepers. De zaal was flink bezet, een groot aantal ouders was opgekomen om te zien wat hun spruiten op het gebied van deze tak van sport reeds kunnen prestee- ren. Alvorens met de afwerking van het programma wordt begonnen, heet de heer Wilken in een openings woord de aanwezigen van harte welkom en spreekt zijn genoegen uit over de goede opkomst en deelt ver der mede, dat de heer Loots wegens ongesteldheid niet aanwezig kan zijn en de geheele leiding voor dezen middag is opgedragen aan mej. Sepers, aan wie een en ander best is toevertrouwd en de afwe zigheid van den heer L. aldus geen afbreuk zal doen aan het geheel, mede omdat mej. S. toch reeds ver uit het grootste aandeel in de geheele opleiding heeft. Na de woorden van den heer Wilken wordt op vlotte wijze met de afwerking van het programma begonnen en zien wij achtereenvólgens optreden dc meisjes van de le, 2e, 3e, 4e en 5e afdeeling, een af deeling jongens en de dames- en heeren-afdeeling. Behoudens enkele kleine foutjes is er door de ver schillende afdeelingen meisjes over 't geheel geno men, zeer goed, in velerlei opzichten zelfs kranig werk geleverd. Ook de uitvoering van Belletje was succesvol. Wat de kleinsten betreft, was het als steeds een lust te zien hoe lief zij hun oefeningetjes uitvoerden. De dames voerden hun oefeningen eveneens op fraaie wijze uit, terwijl met de door hen uitgevoerde Vlinderdans veel succes werd behaald. Bij de afdeeling heeren konden wij tot ons genoe gen ook eenige vooruitgang bemerken. Behoudens eens een mislukking werden door hun de oefeningen aan brug en rek op goede wijze uitgevoerd. Wij hebben echter van de afdeeling jongens heden middag al zeer weinig goeds kunnen zien. Dit zal in de toekomst toch verbetering moeten brengen, waar het er anders voor Hercules droevig uit begint te zien, want uit deze afdeelingen moeten toch weer de nieu we krachten te voorschijn komen. Niettemin is het geheel een middag geweest van aangename afwisseling en is wederom blijk gegeven, dat de leiding voor de afd. dames en meisjes bij mej. Sepers in uitstekende handen is. Na afloop van het officieele gedeelte spreekt de heer Wilken nog een opwekkend sluitingswoord, waarna allen en de ouders vrij zeker niet het minst, voldaan huiswaarts keerden. In aansluiting op bovenstaande, werd des avonds een gezellig bal gehouden, waarvoor tamelijk veel be langstelling was. EEN VIERLING AAN DE LANGEREIS Bij de landbouwer, den heer A. de Vries, aan de Langereis, schonk een schaap aan niet min der dan vier lammeren het levenslicht. Als bijzonderheid kan gemeld worden dat alle vier lammertjes zonder uitzondering een norma le grootte en gezondheid genieten. NIEUWE NIEDORP (Moerbeek) OMSLAG POLDER In de Algemeene Vergadering van Ingelanden van den Moerbeekpolder (bemalingsinstallatie Amerikaansche windmotor) is den omslag over 1936 vastgesteld op f 5.50 per II.A. HOOGWOUD V.C.L. 1—Hauwert 1, 1—2. V.C.L. 1 trok Zondag naar Hauwert 1 om daar in een mooi gespeelde wedstrijd, tegen Hauwert te verliezen met 21. Op eigen terrein had V.C.L. het slordig laten lig gen tegen Hauwert, maar nu was heel spoedig te bemerken, dat de einduitslag er bepaald anders uit zou zien. De opstelling van V.C.L. was heel goed te noemen, wat de kwaliteit der spelers betreft. De voorhoede is nog niet de volle honderd procent waard. Toch, als deze spelers zich beter aan elkan der hebben aangepast, schenken ze wel vertrouwen voor de toekomst. Was de voorhoede in deze wed strijd beter in vorm geweest en voornamelijk Glas, dan had de uitslag er wel eens net andersom uit kunnen zien. Voor Hauwert, die in de laatste wed strijden nog vecht voor den kampioenstitiel, zou dit niet zoo fraai geweest zijn, maar voor V.C.L. pleit het, waartoe ze in staat zijn. V.C.L. begon met het voordeel van den wind en wist het H.-doel steeds goed te bestoken. Hauwert weerde zich geducht en wist evenals V.C.L. haar doel voor de rust zuiver te houden. Na de rust is de strijd mooi gelijk opgaand. Nu heeft het V.C.L.- doel het af en toe sterk te verduren. Maar de doel- verdediger Luchies is de rechte man op de rechte plaats. Eenmaal stopt Luchies de bal, laat hem los, de bal rolt langs het doel enwe kennen het lied je; het eerste doelpunt is voor de gastheeren. Maar als even daarna V.C.L. met een fraai en moeilijk schot weet te scoren, dan zien we dat er van V.C.L. niet minder kracht uitgaat. Het spel van Hauwert heeft meer bekoring dan dat van V.C.L. H. speelt opener, iets wat we ook van V.C.L. wat meer hopen te zien. Mooie kansen krijgen beide partijen nog, maar ze weten ze niet te benutten. Alleen aan Hauwert gelukt het nog eenmaal het net van V.C.L. met succes op te zoe ken. Het kan gezegd worden, dat het een mooie wedstrijd was. AARTSWOUD Zondag kwam Sport I uit Hoorn hier voor de competitie. De voorspelling van winst voor de gasten kwam niet uit. Met een gelijk spel moest men te vreden zijn. In een vlot gespeelden wedstrijd was de eindstand 1-1. Z IJ P E PETTEN. De tooneelvereeniging „Tavenu", uit Burgerbrug, bracht Zondagavond in café Vriesman „Najaarsstor men1', een comedie in drie bedrijven, voor het voet licht. Het bezoek was gering, wat jammer was voor de afwezigen, die een aardigen avond gemist hebben, en voor de vereeniging, wier ^yerk zeker meer belang stelling waard was. Wel waren er eenige onvolkomenheden, maar over al en in alles demonstreerde zich de ernstige wil iets goeds te leveren, waarvoor den man achter de scher men, den regisseur, zeker een woord van hulde toe komt. Onjuist vonden we, om een enkel voorbeeld te geven, dat Victor van Nieverden en de vrouw van Louis Terlaet, zich in een bepaalde scène niet wat meer lieten gaan, omdat de spanningen in het 2e en 3e bedrijf haar oorsprong vonden in het feit, dat Terlaet zijn vrouw in de armen vond van den char meur van Nieverden, waar nu niets van gebleken was. Voorts hadden we graag in het derde bedrijf, dat toch in een andere omgeving speelde, ook wat meer de suggestie van een andere kamer gehad. Te waardeeren viel bovenal het spel van Bob Ter laet, die van Van Nieverden meer en beter tegenspel ondervond dan van Terlaet, die ons niet geheel kon bekoren. Diverse rollen van het tweede plan werden naar behooren vervuld. De kleine bijrol van huisknecht noemen we nog even afzonderlijk, om de juiste typeering. De grime was uitstekend verzorgd. ST. MAARTENSBRUG. Zaterdagavond had in het lokaal van den heer P. Kossen de tweede bijeenkomst in dit seizoen plaats van Nut en Genoegen. Te ongeveer 8 uur opende voorzitter deze bijeen komst en riep de aanwezigen, die in groote getale waren opgekomen een hartelijk welkom toe, inzon derheid den burgemeester en diens echtgenoote en eveneens de tooneelver. T.A.V.E.N.U. van den Hel der, die zou optreden met „Juffrouw Kerkmuis", blij spel in 3 bedrijven. Aanvankelijk was overeengekomen dat Ormenio van Anna Paulowna deze 2e nutsavond zou verzor gen, doch allerlei omstandigheden en bezwaren van dien kant waren oorzaak, dat hier tenslotté van moest worden afgezien. Met het oog op den tijd moesten in allerijl pogingen in het werk gesteld worden een andere vereeniging bereid te vinden in St. Maartensbrug op te treden. Gelukkig was T.A. V.E.N.U. van den Helder dadelijk genegen de leden van Nut en Genoegen op hun spel te vergasten. En iaten wij er maar dadelijk aan toevoegen, dat het gezelschap hierin volkomen is geslaagd. Reeds spoedig, nadat het eerste bedrijf een aan vang had genomen, gaf het spel van de eerstspelen- den het publiek de overtuiging dat men niet met de eerste de beste tooneelclub te maken had. Hoewel het stuk, aan de spelers tamelijk hooge eisclien stelt, vooral wanneer men het zoo wil opvoeren dat het werkelijk „pittig" is, wist men alle moeilijkheden schitterend te boven te komen. Met groote aandacht hebben wij het spel gevolgd van den heer Meerens in de rol van Baron Ulrich. Als bedacht wordt dat de heer Meerens in zeer korten tijd de rol heeft moeten instudeeren willen wij hem gaarne vanaf deze plaats een woord van lof toekennen voor de uitstekende wijze, waarop hij zich van zijn taak heeft gekweten. Doch zeker niet minder heeft het publiek genoten van het spel van den heer Westhoeve als graaf Tal- heim, een echte aristocraat in woord en gebaar, van mevr. Westhoeve in de rol van Suzie Sacks en van den heer Westenberg die de rol van Schünzl vertolk te, Onomwonden mag gezegd worden dat deze drie Ingezonden stukken. Zuidscharwoude, Maart '36, Geachte Redactie, In de Schager Courant van 7 Maart ƒ.1. lees lk in het verslag van een gehouden vergadering van den kring Langendijk van den Ned. Tuindersbond letten» lijk het volgende: De heer Jb. de Vries verwelkomde allen en wijdde eenige aandacht aan de sprookjes, welke over de steun, de wereld worden ingestuurd. Voor de tuin ders is het een groote misrekening geweest, dat de kool van 1935 niet meer wordt gesteund. Verleden jaar zijn ook dergelijke berichten gelanceerd, als zou er behalve de gewone steun een wekelijksche steun komen voor de tuinders. Bij onderzoek is gebleken, dat deze berichten afkomstig waren van den wethou der van Zuidscharwoude, den heer Du Burck. Voor zitter hoopte, dat die persoon, die nog wel donateur van den bond is, wat betreft de zaken van den bond, zijn pen droog houdt. Hij brengt ons maar in opstand. Naar aanleiding daarvan vraag ik den heer De Vries: 1 1. Wat heeft mijn wethouderschap van Zuidschar woude te maken met die z.g.n. gelanceerde berich ten? 2. In welke kranten en in welke nummers zijn die berichten opgenomen? 3. Welke waren die berichten? (Den woordelijken inhoud a.u.b.) 4. Overlegging van het resultaat van dat onder zoek. In afwachting, DU BURCK. personen de hun toebedeelde rol op waarlijk schit terende wijze hebben vertolkt. Onze welgemeende hulde. Met waardeering wilden wij eveneens gewagen van het spel van Mevr. Mol in de rol van Olly Frey. De heer Schlamilch heeft als zoon van den Baron geen gemakkelijke taak gehad. Toch heeft hij z'n uiterste best gedaan met de anderen een goed geheel te vor men. Niet verzuimd mag worden, dat een woord van welgemeende lof toekomt, aan den persoon, die ach ter de schermen een belangrijke taak te vervullen had, n.1. de grimeur. Dat was keurig werk, evenals de aankleeding van het tooneel enz. waaraan bijzon der veel zorg besteed was. Dit is vooral ook te dan ken geweest aan de groote bereidwilligheid van den heer en mevrouw D., om hun mooie en kostbare meu belen voor dit doel beschikbaar te stellen. De groote aandacht, waarmede het spel werd ge volgd en het daverend en dankbare applaus dat den spelers ten deel vielen, moge voor hen een bewijs zijn dat de leden en gasten van N. en G. volop hebben genoten. Een welverdiend woord van dank van den voorzitter was het besluit van dezen mooien nuts avond. TANGEND IJ K BROEK OP LANGENDIJK. Bestuursvergadering L.G.C. op Maandagmiddag 2 uur in het Betaalkantoor, on der leiding van Burgemeester P. Slot. Uit het rapport van het Kantoor bleek, dat over de maand Februari is geveild voor een bedrag van f 114.326.81; in Februari 1935 bedroeg de omzet f 87.893.93. Tot afgevaardigden naar de vergadering van het U.C.B. werden gekozen de heer S. de Boer en A. Hoogland. Van de tuinbouwvereeniging „Groentencultuur" te Broek op Langendijk was een schrijven ingekomen dat ernstig dient gestreefd te worden naar ver mindering van uitgaven en verzoekt het bestuur in studie te willen nemen of combinatie van func ties mogelijk is. Voorzitter deelde mede, dat in alle opzichten de zuinigheid wordt betracht en dat er op het oogen- blik nog een aanleiding bestaat om functies te com bineeren, daar dit niet mogelijk is. Van „de Tuinbouw" te Sint Pancras een schrij ven, waarin voorgesteld wordt dat het bestuur der L.G.C. de presentiegelden in algemeenen zin wil herzien, daar deze niet in overeenstemming zijn met de thans geldende loonen en levensstandaard. Hierover ontspon zich eenige discussie, waaruit bleek dat op een enkele uitzondei'ing na, men van meening was dat de presentiegelden zoo blijven zoo ze thans zijn. Een ingekomen schrijven betreffende de algemee ne vergadering weer te houden met afgevaardigden' van 1 op de 10 leden, in plaats van 1 op de 20 le den en dan de presentiegelden te verlagen, werd van de hand gewezen. Besloten werd de abonnementsgelden der veiling te verlagen van f4 op f3 en de entréegelden, zijnde f' 0.10, te laten bestaan als orde-maatregel. De algemeene vergadez'ing zal worden gehouden te Schermeer op 22 April a.s. Door het bestuur wordt voorgesteld de toegezegde f 600 voor het Westfriesche Kanalenplan wel te ver strekken, op grond daarvan, dat in 1931 wel is be gonnen met de voorbereidende werkzaamheden, plan HuigendijkOmval, maar dat door onteigening enz. veel later kon begonnen worden. Gezien de moreele verplichting werd na eenige discussie besloten het toegezegde bedrag voor te stellen aan de algemeene vergadering tot aanname met 4 stemmen tegen. Een bestuursvoorstel, dat ieder lid verplicht is zijn producten op eigen veiling te veilen, behoudens een enkele uitzondering t.a.v. producten die niet da gelijks worden verhandeld, ondervond nog al eenige bestrijding. Vooral was dit het geval met het ar tikel slaboonen. Waar men echter van oordeel is dat hierin een groote leemte is ontstaan, was men van gevoelen art. 17 van het reglement beter toe te passen dan tot nu toe het geval is geweest. Met uitzondering van den heer Hoogland tegen, werd goedgevonden, het artikel andijvie ook te plaat sen onder verplicht veilen. Eveneens het artikel poot-aardappelen, hetwelk kon geschieden op monster. Goedgevonden werd dat voor het aanvoeren van winterkool, de tuinders moeten instaan voor het juiste gewicht, vermeld op het veilingsbordje. Een voorstel van „de West" Koedijk, dat aange drongen wordt ter bevoegder plaatse om verlaging der hoogste salarissen en presentiegelden bij het Hoogheemraadschap N.H. Noorderkwartier, werd ge acht dat dit niet thuis behoort bij den tuinbouwbond. Een voorstel van „Groentencultuur" te Broek op Langendijk, betreffende bevoegdheid aan de t.uin- bouwcommissie uit de L.C.O. tot het verstrekken van een extra teeltrecht werd goedgevonden mits de teeltbeperking van dien aard is dat het bestaan van den tuinder in gevaar komt. Een voorstel van „de West", Koedijk, dat aange drongen wordt bij Prov. Staten van Noordholland tot het in 't leven roepen van een studie-commissie voor het cultuur-vraagstuk in de provincie, ondervond geen bijval. Na eenige besprekingen van huishoudelijken aard, volgde sluiting.

Schager Courant | 1936 | | pagina 8