kerkboeken April April h Lekker kopje koffie is BOEKHANDEL TRAPMAN J. SCHOORL Pz. Schagen Hoornsche Crediet- en Effectenbank N.V. Neemt gelden a Deposito Uit voorraad leverbaar A.S.F. KORRELS N.V. G. J. KROL Co's 1 SMEERVERWP^ Lid AJg, Verbond van Accountants te Amsterdam. Belasting-consulent. Succesvolle Behandeling van Belasting- reclames bij Inspecteurs en Raden van Beroep Landbouwboekhoudingen ALKMAAR Oudegracht 297 HOORN. Dal 8. SCHAGEN. Torenplein E 76. met rentevergoeding naar gelang van tijd. Alle Bankzaken, VRUCHTBOOMEN-CARBOLINEUM en andere be strijdingsmiddelen van plantenziekten. SPROEI- MACHINES, Tuindersglas. Tonkingstokken. Heining- palen in verschillende maten, Hout- en Kleurcarbo- lineum, alle Teersoorten. Creoline, enz. enz. Alle soorten KUNSTMESTSTOFFEN, waaronder voor volledige bemesting, de reeds zoo gunstig be kende in 12 verschillende samenstellingen. CHILISALPETER, ouderwetsche en in korrelvorm, Zwavelzure-Ammoniak. In korrel of in suikervorm. ULTRA-SUPER, 14, 17, 18 of 20 extra droog. KUNSTMESTSTROOIERS, merk „ILTIS". Aanbevelend. Kunstmesthandel, voorheen Fa. Joh. F. Morra, ALKMAAR I ^IE?... Uw moderne motor gebruikt maar zeer weinig. En toch eischt hij een overvloedige, krachtige en perfecte smering. Denkt U dit te bereiken met een gewone of goed- koope olie, een willekeurig "petroleum bijproductNeen, want ze houdt het niet vol, zij biedt geen weerstand bij warmte of snelheid, Zij "smeert" niet. Het gebruik ervan is gevaarlijk voor Uw motor en kostbaar voor Uw portemonnaie. Vertrouwt daarom op Mobiloil, de geconcentreerde smeerolie, die niet overtroffen wordt in smeervermogen en levensduur. Wat er ook van Uw motorgeëischtwordt, zij beschermt hem volkomen, heefteen langen levensduuren geeft een laag ver bruik, want haar smeervermogen is ON - VER - WOEST - BitB. Rijdt snel, goedkoop en veilig MOBILISEERT Uw paardekrachten met MOBILOIL! Mo iïoil APRILMOPPEN OVER HEEL DE WERELD. Oorsprong van een oud gebruik. „De staalkaart van de leverworst"! waaronder de allernieuwste snufjes, vindt U in een keurige collectie in LAAN - - SCHAGEN „Op 1 April.*, Stuur ik de gekken Waar ik maar wilt" De geleerden zijn het nog steeds niet eens over het oude gebruik van de „April-mop". In heel West- Europa is dit grappige gebruik be kend en zelfs is het in Amerika geïmmigreerd en ingeburgerd. Som mige oude Aprilgrappen zijn his torisch geworden, tegenwoordig is de April-mop niet zoozeer gemeen goed, maar probeert ieder op eigen houtje de ander erin te laten loo- pen. Hoeveel maal zijn er niet boodschappenjongens op uitge stuurd om „de staalkaart van de leverworst" te halen, of om „een sneed je oud ijzer" hoe ligt het de oude Hagenaars nog in de her innering, dat jaren geleden eens werd aangekondigd, dat het eiland je in den hofvijver van de konin klijke residentiestad zou worden verplaatst, daar het 't uitzicht be lemmerde en dat er een stieren" gevecht zou plaats hebben in den Hertenkamp waartoe een of andere beroemde matador was overgekomen Men is van meening, dat de oor sprong van de Aprilgrappen ge zocht moet worden in het her- en derwaartszenden van Jezus van Hannas naar Kaiphas, van Pilatus naar Herodus dat met Paschen vaak in de schouwburgen werd opgevoerd. Daar deze Paasch-op- voeringen vaak een grappigen in houd hadden, is dat niet onmoge lijk. Maar anderen weer meenen in de Aprilgekken een zinspeling te zien op het grillige Aprilweertje. De auteur Grimm zegt, dat het een Fransch gebruik is, dat in de laatste eeuwen werd overgenomen en feitelijk een overblijfsel is van een oud-Keltisch gebruik. „Donner un poisson d'Avril", (een April- visch geven), noemt de Fransch- man het, wanneer hij iemand erin heeft laten loopen: een visch was namelijk een onmogelijkheid om op 1 April aan iemand te geven, daar de visscherij pas na den eer sten begon. Er waren ezels genoeg! „Op Maandag, 1 April 19zal in de groote Music-Hall te Londen- city de eerste en grootste ezel-ten toonstelling ter wereld plaatsvin den. Er zullen spreken: Mr. X. als vertegenwoordiger van de stad Lon-' den, Mr. Y. als vertegenwoordiger van het ministerie van landbouw ,en veeteelt, mr. Z. als vertegen woordiger van het tentoonstellings- bestuur. Op den openingsdag is er vrij entrée!" Deze zeer onschuldig-uitziende, in verschillende café's opgehangen aankondiging werd eenige jaren geleden op 31 Maart door toedoen van een groote Londensche krant door Londen verspreid. Nu is een Londenaar van kindsbeen af al een nieuwsgierig mensch en daar men bovendien in Londen algemeen de meening is toegedaan, dat men al les pas kan gelooven, als men het „met eigen oogen" aanschouwd heeft, vond er op den aangekondig- den dag wérkelijk de grootste „ezel tentoonstelling" plaats: niet min der dan 14.000 „ezels" ondernamen een gang naar de Music-Hall, waar zij weliswaar geen „I-A"-balkende langooren vonden, maar waar hun aan het verstand gebracht. -werd, 'dat zij zélf die groote ezels w^ren, die zich door deze „April-mop4' hadden laten overbluffen! Een der beroemdste Aprilgrap pen ter wereld is het artikel ge weest, dat de New-Yorksche „Sun" op een lsten April op de eerste pagina van het blad publiceerde. Daarin vertelde een zekere pro fessor Dr. Willeman", dat de astronomen Herschel en Brewster een telescoop hadden geconstru eerd, waarmede men zulke enor me vergrootingen konverkrijgen, dat men b.v. levende wezens, plan ten, meren, rivieren en zeeën op de maan nauwkeurig en tot in détails kon bestudeeren." De telescoop, -waarvan de maten waren aangege ven zou binnen afzienbaren tijd in Van de negen zomersche dagen, die we in Maart behooren te krijgen, hebben we er ongetwijfeld al een paar te pakken. Hier boven zien we hoe het publiek op de ter rassen het heerlijke lentezonnetje weten te waardeeren. New-York worden opgesteld, zoo dat iedereen in de gelegenheid zou zijn de Marsmenschen en de Maan kalven te zien. Doch daarvoor zou de stad New-York de geweldig hooge transport- en opstellings- kosten uit eigen middelen moeten betalen!" Het is ons niet bekend of de re dactie van de „Sun" de bedoeling had om op 2 April grijnzend haar lezersschaar te vertellen, dat zij zich een kleine Aprilmop geper- miteerd had, maar een feit is, dat de verbaasde redacteurs den volt genden morgen een verbeten. aan« val tegen het plan om op stads kosten een telescoop op te stellen, in den „Herald" vonden. Hun ver bazing groeide, toen op 3 April de „World" een ander plan op» perde, waardoor het mogelijk zou zijn de gevraagde kosten bijeen te brengen, waarna tenslotte zelfs in de gemeenteraad het plan zeer serieus tot in finesses overal werd besproken! Een heel jaar lang duurde deze strijd om de te» lescoop van Herschel en Brewster, totdat den volgenden lsten April de „Sun" het noodig oordeelde om alles aan het daglicht te brengen, en vast te stellen, dat zij erin ge slaagd was, met de concurrentie, de gemefenteraad, geleerden, politi ci, kortom de heele staat New-York een loopje te nemen! Een April-dinertje! g Ook de bevolking van de stad Saarbrücken was eens het slacht offer van een aardige Aprilgrap, Daar publiceerde een krant een; artikel van een schijnbaar zee? opgewonden heertje, dat zich er over beklaagde, hoe kwajongens weer eens een „Aprilgrapje" had«i den willen uithalen, dat zijns in ziens wel wat al te ver ging! Het transport van de beide zware ka nonnen, die zij, waarschijnlijk 's nachts boven op een der ber gen hij de stad hadden weten ta trekken, zou de stad wel weer een aardige duit kosten! Heel Saar brücken kwam op de been om naar het „Aprilgrapje" te gaan kij» ken maar boven op de berg stond slechts een groot bord met het woord „April Ook in de Vereenigde Staten van Noord-Ame rika kende men al lang het ge bruik om elkaar op 1 April voor den gek te houden. Daar noodigde men vaak iemand op April ten eten en deed dan, wanneer hij bel de, niet open. Op de deur stond; dan een briefje met het vleiende naampje „Aprilgek!" In Engeland is de meestgeliefde vorm van een Aprilmop deze, dat men iemand met een brief naar een ander zendt, met het uitdruk kelijke verzoek op antwoord te wachten. Het antwoord bestaat daaruit, dat de ontvanger de bode naar een derde stuurt, deze stuurt hem weer naar een vierde, enzoo- voorts totdat de goedgeloovige eindelijk merkt, dat men hem in 't ootje neemt!

Schager Courant | 1936 | | pagina 4