Beton binnen 20 min. hard enjroog! Nieuwe vredesroep Dr. n. Schelven toch gewond AANLEG CENTRALE VERWARMING van Hiiler Frankrijk blijft weigeren Woensdag 25 Maart 1936.SCHAGER COURANT.Tweede blad. No. 9942 Bouwen in het Heerenbosch Technisch Bureau A. KEESMAN, Noord, Schapen Sluiting Handelswinteravondschool. Eerste reis van de „Queen Mary". Er staat ons aanstonds een groote bedrijvigheid in het Heerenbosch te wachten. Immers een viertal woningen zal er worden gebouwd, nl. het woon- en winkelhuis van den heer Bakker, aan den oost kant daarvan een dubbel woonhuis voor Mevr. de Wed. Blaauboer, terwijl tusschen het perceel van de Hoornsche Cfediet- en Effectenbank en dat van den heer Fellinga het "woorihuis met kantoor voor den heer J. J. de Vries zal verrijzen. Bovendien schijnt er nog meer animo om zich in dit deel onzer gemeente te vestigen* te zijn. Het spreekt vanzelf dat we ons over deze bouw- lust en den wensch om in onze gemeente te komen wonen, ten zeerste verheugen. In één der lokalen van de openbare lagere school vond gisteren de sluiting plaats van den cursus van de Handelswinteravondschool. Naast de leerlingen gaven acte de préscnce de heeren M. C. Tuinman en W. D. Niesladt, resp. voorz. en secr. van de Middcn- standsvereeniging en als onderwijzend personeel de heeren Brouwer, directeur, Roggeveen en Koning mede ook de heer D. Raat, bestuurslid van de MLd- denstandsvereeniging. Om pl.m. 7.15 opende de heer Tuinman deze bij eenkomst en richtte de volgende woorden tot de aan wezigen. Dames en heeren, meisjes en jongens, De cursus 19351936 van onze Handelsavondschool is weer geëindigd en wij hebben U uitgenoodigd van avond hier te verschijnen om de resultaten van Uw studie, uitgedrukt in cijfers van ons te vernemen en een rapportboekje, respectievelijk een einddiploma te ontvangen. De uitreiking der rapporten en diploma's is dit jaar een bijzonder prettige taak. De buitengewone ijver en de animo, waarmede zoowel de leerlingen der eerste als der tweede klasse den cursus gevolgd hebben, heeft tot resultaat gehad, dat over het alge meen zeer hooge cijfers behaald zijn. Niet minder dan tien leerlingen wisten zich een diploma te ver werven met het pracdicaat „uitmuntend", bovendien behaalden een groot aantal „zeer goed". De direc teur en leeraren waren dan ook vol lof over het ge halte der leerlingen van dezen cursus. Door Uw ijver en lust waarmede U de lessen hebt gevolgd, hebt ge de taak der leeraren zeker tot een aangename taak gemaakt. Ik twijfel niet of de eerste klassers, die de ze cursus al zoo'n goed figuur maakten, zullen ge prikkeld door het succes der tweede klasse het vol- .gend jaar niet onder willen doen. Ik kan U dan ook niet genoeg aanraden Uw best te doen, profiteer van hetgeen geboden wordt., het komt U steeds te pas. Profiteer aanstonds ook van de ontwikkelingscur sussen die Uw pas opgerichte AM.TO zal organisee- ren, U hebt dat boven hetgeen U hier geleerd hebt noodig voor Uw algemeene ontwikkeling. Ik ga nu over tot het uitreiken der diploma's en wil hen, aan wien dit zal worden uitgereikt, bij voorbaat van harte feliciteeren. Het Rijk, de Provincie en de Gemeente een woord van dank voor de verleende subsidie. Na het uitreiken van de rapporten aan de 2e klas heeft de heer Brouwer nog het woord gevoerd, die o.m. zei, dat de pluim gegeven door den heer Tuin man, zeker niet misplaatst was. Spr. waarschuwde de meisjes en jongens er echter voor zich resp. als engelen en heiligen te beschouwen. Is soms het con tact met de leerlingen moeilijk te krijgen, nu ging het prachtig. Men ging met genoegen naar school en had veel lust in het werk. En wij ondervonden van de leerlingen geen last, maar werkten tot onze lust. Zich tot de 2e klasse wendend, zei spr., dat het re- sultaat was verkregen door eigen wilskracht en ijver Jullie hebt de arbeidsvreugde gekend, want hier haalde spr. Multatuli aan de vreugde is niet in het snijden van de paddie, maar in het snijden van de paddie, die men zelf gezaaid heeft. Kwalificeert men de tegenwoordige jeugd veelal als futloos en lusteloos, het doet spr. genoegen, andere klanken te kunnen laten hooren; hier is wel degelijk pit en fut te constateeren. Dat het werk met lust en ijver is gedaan, moet wel voldoening schenken. Spr. zou een ieder den raad willen geven: Als een ding waard is gedaan te worden, doe het dan zoo goed mogelijk. Tot slot feliciteerde de heer Brouwer de leerlingen met de behaalde resultaten, waarna spr. tot de ver dere uitreiking overging. Den volgenden leerlingen werd het diploma resp. rapport uitgereikt. Klasse II: Uitmuntend: KI. Blaauboer, Schagen, Nel Warde naar, id.; A. de Wit, W.waard, T. de Wit id.; Gré Blaauboer, Kolhorn, Gr. Slot Alkmaar, C. Nap Win kel, H. Kuijper, Valkkoog, L. v. d. Loo, Winkel, J. Bakker, Waarland. Zeer goed: J. Keijzer, Schagen, A. Eriks, Barsin- gerhorn, Gerrit Blaauboer, Kolhorn, H. Kiezeling, Schagen, G. L. v. d. Loo, Winkel, W. van Éssen, id., G. Stoop, Waarland C. Jaspers, idem, .J W. Blom, Haringhuizen, A. Butter, Winkel. Goed: J. Visser, Wieringerwaard, N. Saai, idercij P. Houter, Sint Maarten, K. Dam, Dirkshorn, A. Broekhuizen. N. Niedorp, S. Plukker, Schagen, J. Peetoom, idem, P. Dekker, Waarland, P. Beemster- - boer, idem, S. Baken, Callantsoog, G. J. de Wit; id., W. den Engelsen, Wieringermeerpolder, L. K. van Dijk, Schagen. Ruim voldoende: N. J. Blaauboer, Schagen, C. J. Kossen, idem, C. Beemsterboer, Waarland, P. de Rui-- ter, Schagen, S. de Best, Zijpe. 3 geen diplom!1 vertrokken. Overgang van klasse I naar II: D. Schene, A. Rentenaar, H. W. Poldermans, H. de Jong, A. J. v. Weelde, M. N. Brouwer, C. Gootjes, K. de Geus en G. de Ruijter, allen te Schagen; I. Brugman, G. Brugman, Ch.r Speets en A. de Vries te Winkel; D. Otsen te Barsingerhorn; J. Stammes, E. Kooij, en R. Arts te Nieuwe Niedorp; IJ. Edam te Hoogwoud; J. de Beurs, J. Raven, J. Mosk, Jb. Bergman, N. Groot, T. Bloothooft en J. Dalenberg te Zijpe; R. Kant, J. Verstraten, Jb. Slotemaker, Ha renkarspel en H. Frans St. Maarten. Niet over: 4. Vertrokken: 5. Voor de talen bevorderd van le naar 2e kl.f G. Nobel: D. Beers, Schagen; Paarlberg, Krabbendam. Esperanto. Einddiploma: B. Haan, E. van Ketel en 'A. de Wit. Bevorderd van le naar 2e klasse: J. Kruit, F, Kruit, D. Beers, Schagen, Namens de leerlingen sprak de heer G. Blaauboer van Kolhorn, die een woord van dank richtte tot de onderwijzers voor hetgeen was opgestoken. Soms be dankt men wel, maar men meent het toch niet, maar wij meenen het wel degelijk, aldus deze spr. Natuurlijk was er wel eens wat voorgevallen, maar dat komt in de beste families voor. Spr.. bood; de onderwijzers ieder een kistje sigaren aan, welke naar hij hoopte in welstand zouden worden gecon sumeerd. (Applaus). De heer' Brouwer dankte den heer Blaauboer Spr. was overtuigd dat deze woorden -niet ij del wa ren, maar spr. had geen bezwaar tegen de sigaren Ook den heer Roggeveen werd in het Esperanto toegesproken en een kistje sigaren aangeboden en wel bij monde van Mej. A. de Wit (Wieringer waard) De heer Roggeveen antwoordde eveneens in het Esperanto. De heer Tuinman sloot ten slotte de bijeenkomst; spr. hoopt dat de 2e klassers in de gelegenheid wor den gesteld hun capaciteiten in de practijk te ont plooien en vestigde de aandacht er op, dat de le klassers voor het volgend jaar weer opnieuw aan gifte behooren te doen. Twee millioen toeschouwers slaan het vertrek van het prachtige schip, „de trots van Groot-Brittanië" gade. Reuter meldt uit Londen: Gistermorgen om 10 uur lag de „Queen Mary" gereed, om haar eerste reis met bestemming Greenock, nabij Glasgow, waar het schip gedurende 24 uur voor anker zal liggen, te beginnen. Een menschenmenigte van ruim 2 millioen per sonen bevindt zich langs de route, van 24 kilometer lengte, die het vaartuig moet afleggen. Van Greenock, zal de „Queen Mary" vertrekken naar Southampton, om vervolgens haar eerste tocht over den Atlantischen Oceaan in Mei te aanvaarden. De waterverplaatsing van de „Queen Mary" be draagt 80.773 ton, de lengte is ongeveer 3 meter min der dan van de „Normandië", waarvan de watervér- plaatsing 32.799 ton bedraagt. Toen het prachtige schip „de trots van Groot-Brit- tannië" van de werf aan de Clyde vertrok, temidden der toejuichingen van de dicht opeengedrongen me nigte, woei er een gunstige wind en waren de weers omstandigheden ideaal te noemen. Het oppercommando was in handen van kapitein Duncan Cameron, den chef-loods van de Clyde, ter wijl sir Edgar Britten, vommodore van de Cunard White Star Line, zich op de brug bevond. De taak der loodsen was zeer moeilijk, daar de Clyde op sommige plaatsen bijzonder smal is. Zeven machtige sleepbooten waren nabij het schip. De „Queen Mary" liet achter zich de tragische over blijfselen van de „Atlantic", waarvan de verbrande romp in de haven van Glasgow zal worden gesleept. De „Queen Mary" toch nog tweemaal vastgeloopen. Schade werd evenwel niet aangericht. Nader wordt echter nog meegedeeld, dat de „Queen Mary" in de eerste kwart mijl van haar reis tweemaal den grond geraakt heeft. De eerste maal kreeg de wind vat op den romp, waardoor het schip naar stuurboord zwaaide en de boeg terecht kwam in den modder aan den noorde lijken rivieroever en het achterschip aan den zuidelij ken oever den grond raakte. Het duurde 20 minuten voor de sleepbooten het schip weder in diep water hadden gebracht. Vijf minuten later deed de wind geholpen door het getij, de boot naar stuurboord zwaaien en voor den tweeden keer stootte de boeg op den grond. Naar echter gemeld wordt, is geen schade aangericht. Ona 14.05 is de Oceaanstoomer te Greenock aange komen. Het Clyde-traject, ongeveer veertien mijl, werd af gelegd in drie uur en vijf en dertig minuten. Een uitvinding, die van enorme beteekenis zal blijken te zijn EEN JONGE ZWEEDSCHE INGENIEUR K. P. BILLNER, VEROORZAAKT REVO LUTIE IN DE WERELD VAN DE BE TONBOUW New Haven, Connecticut Maart 1936 (U.P.-V.P.B.) Een enorme uitvinding is gedaan door den jongen Zweedschen in genieur Karl P. Billner - welhaast de be langrijkste uitvinding op het gebied van be tonbouw, die er sedert de ontdekking van de zen bouwstof - meer dan 2000 jaar geleden gedaan is! Billner is erin geslaagd een methode te vinden, waarmede men het beton reeds bin nen 20 minuten kan drogen en harden welk proces tot nog toe minstens 24 uren in beslag nam. Bovendien kan men door mid del van dit proces goedkooper dan tot nog toe het geval was veilige en duurzame we gen aanleggen. De uitvinder noemt zijn uit vinding de „Vacuum-compressiemethode" het bestaat eigenlijk uit de onmiddellijke ver wijdering van het in het betonmengsel aan wezige, overtollige water door een atmosfe- rischen druk van 1400 Pond per vierkante voet. Dezer dagen heeft Billner zijn methode in de universiteit Yale voor een groot aantal geleer- „WANNEER DE EUROPEESCHE VREDE NIET OP EEN ANDER NIVEAU GEVESTIGD KAN WOR DEN, ZAL DE TIJD AANBREKEN, DAT DIE VREDE NIET MEER KAN BESTAAN." Reuter meldt uit Berlijn: Voor een ontzaglijke menigte heeft rijkskanselier Hitier gisteravond in de Duitsche hoofdstad een redevoering gehouden binnen het kader van de verkiezingscampagne. Ik heb het vaste vertrouwen, zoo zeide de rijkskan selier o.m., dat Duitschland zijn eereplaats tusschen de andere volkeren wederom zal gaan innemen. Dat Duitschland zwak was, is erg, maar dat men in het buitenland met die zwakheid als met een vaststaan- den factor rekening hield, is nog veel erger. Hieraan is nu echter-een einde gekomen. In Duitschland heerscht thans geen tweedracht, geen verraad meer, maar Duitschland wil ook geen andere volkeren onderwerpen, wil geen andere volke ren tot Duitschers maken. Hitle zeide er zelfs niet den minsten prijs op te stellen, wanneer anderen de Duitsche democratie zouden willen trachten na te bootsen. Duitschland wil met de anderen in vrede leven, maar deze vredelievendheid moet men niet gelijk achten met karakterloosheid. Duitschland zal in geen geval capituleeren voor de privileges van anderen. Wanneer anderen, aldus riep Hitier uit, zich vast klampen aan letters en paragrafen, dan klamp ik mij vast aan de eeuwige moraal. Voor anderen mogen pa ragrafen bestaan, voor mij bestaat het eeuwig levens recht. Duitschland zal de eer der natie niet prijsgeven. Men moet thans een oude periode afsluiten. Men moet thans luisteren naar een hooger verstand en plaats inruimen aan een hoogere gerechtigheid. Wan neer men vraagt, wat eer is, antwoord ik daarop: eer is leven, fatsoenlijk leven. Als individu, zoo zeide Hitier, heb ik principes, waar ik geen afstand van doe. Mijn eer is niet minder dan die van een ander, mijn belangen zijn niet ge ringer dan die van een ander en ik heb ook geen andere plichten dan een ander. Als politicus denk ik niet anders. Ook volkeren kunnen niet leven zonder principes, welke men als particulier niet zou kunnen laten varen. Duitschland wil anderen volkeren niet hun vrij heid en vrede ontnemen, maar Duitschland wil zijn eigen vrijheid en vrede hebben. Onze generatie is ineengestort, onze generatie moet ook weer opstaan. Wanneer de Europeesche vrede niet op een ander niveau gevestigd kan worden, zal de tijd aanbreken, dat die vrede niet meer kan be- ,staan. Het is geen vrede, welke alleen op paragra fen steunt, en, zoo riep Hitier uit, ik geloof niet, dat er een volk is in Europa, dat zijn nabuurvolk wil "onder drukken en vernederen. Dat kunnen alleen po litici willen, die het eeuwig leven der volkeren niet' begrljpfem" Het geheele Duitsche volk is vastbesloten de discri minatie, die men thans van Duitschland eischt. Van de hand te wijzen. Niet één man is daartegen in op stand gekomen, neen, het geheele volle staat daarte gen op. Het doel van Duitschland is zeer duidelijk. Het wil meester in eigen huis zijn. Het wil zich niet mengen in de binnenlandsche aangelegenheden van andere volkeren, maar duldt ook niet, dat anderen op grond van paragrafen zich in de binnenlandsche aangelegenheden van Duitsch land mengen. Hitier kondigde in dit. verband aan, dat hij wat Duitschland werkelijk wil, de volgende week Dinsdag nog duidelijker zou herhalen. Dan wil hij de wereld toonen, wat wel mogelijk is, wat onmogelijk is en wat Duitschland nóóit zal aanvaarden. Ten slotte riep Hitier zijn toehoorders op, op 29 Maart over hem recht te spreken. den en wegenbouwers gedemonstreerd: 20 minu ten na het gieten van een betonplaat van 20 centimeter dikte konden de deskundigen erop gaan staan en met alle kracht erop trappen, zon der erin te slagen ook maar een indruk van een millimeter op de gladde oppervlakte ervan achter te laten. Een tweede plaat, gegoten van hetzelfde betonmengsel: een deel cement, twee en een half deel zand en vijf deelen steengruis, die niet be handeld was volgens de methode van Billner, had 24 uur noodig om te verharden en meer dan een week om te drogen. Professor Theodore Crane van de Yalesche universiteit verklaarde later, dat het Billner-beton 50 tot 60 pet. sterker was dan gewoon beton, terwijl het Billner beton geen scheurtje vertoonde en veel goedkooper was Na tuurlijk kan, zei professor Crane, beton zonder water niet gemaakt worden; doch juist het water is het, dat de vele scheuren in het beton veroor zaakt, vooral op koude dagen. Om het beton te „binden", heeft men twaalf liter water op een zak cement noodig; maar dat mengsel kan nog niet gebruikt worden om de vormen goed te vul len en glad te maken; het bezit nog niet genoeg plasticiteit. Er is maar één mogelijkheid, om het beton plastischer te maken en dat is het bijvoe gen van water; dit water overschot moet dan la ter maar verdampen. Doch hoe meer water men erbij doet, des te grooter wordt de poreusheid van het beton, des te zwakker wordt de kwaliteit ervan. Komt er nu nog verlaging van de tempe ratuur, daalt deze onder nul, zoodat eventueele nog niet verdampte waterresten bevriezen, dan krijgt men scheuren in het beton. Bij de nieuwe methode wordt nu het watero verschot uit het betonmengsel geperst en weg gezogen en is er geen sprake meer van poreus heid terwijl het gevaar voor scheuren geheel ver dwijnt. Straten, die volgens de „Vacuum-compressie methode" zijn aangelegd, zijn binnen minder dan de helft van den tijd, die men anders noodig had, gereed en kunnen bovendien door het bestempe len met een geblokt of gegroefd patroon volko men slip-vrij gemaakt worden, hetgeen een on noemelijk voordeel beteekent! Mise en scene voor 29 Maart. Hijscben van vlaggen; loeien van sirenes; een mi» nuut stilte; Duitsche volksdag. De rijksminister van propaganda, dr. Goebbels, licht een oproep tot het Duitsche volk in verband met de rijksdagverkïezingen op 29 Maart a.s. Op de beide laatste dagen voor de verkiezingen, aldus Goebbels, zal het geheele volk nog eenmaal op groot- sche wijze uiting geven aan zijn trouw aan den Fuehr,er en aan de goedkeuring van zijn bevrijdings daad van 7 Maart. Vrijdag a.s., aldus vervolgt de oproep, zal Hitier van de Krupp-fabrieken te Essen uit tot alle Duit sche arbeiders, en soldaten spreken. Te 15.45 zal over alle zenders het commando, .„Hijscht de vlag!" weer klinken, waarna het dundoek in top zal gaan op alle openbare gebouwen en particuliere huizen. Te 16 uur loeien de sirenes van de Kruppfabrie- ken een minuut lang ter aankondiging van het be gin van het vredesappèl van den Füehrer. Fabrieken, schepen en locomotieven zullen met dezen sirene- toon instemmen. Daarmede wordt voor het geheele land een minuut van pauze in het verkeer en van stilte ingeleid. „Het volk keert in deze minuut in zichzelf en brengt daar mede voor de geheele wereld tot uiting, dat het zich vastberaden achter den Fuehrer en zijn politiek van vrede, en rechtsgelijkheid plaatst." Tusschen 16 en ongeveer 17 uur za^ in de winkels niet verkocht worden, teneinde personeel en pu- blieq in de gelegenheid te stellen naar de rede van Hitier te luisteren. Zaterdag 28 Maart wordt door het geheele volk de „Duitsche volksdag voor eer. vrijheid en vrede gevierd. De nat.-soc. formaties zullen reusachtige demonstraties houden: Van 18.30 af zullen zich mil- lioenen op straat begeven. A Te 20 uur zal Hitier in de Messehallcn te Keulen, zijn vredesappèl uitspreken, dat besloten wordt met het spelen van het oud-Nederlandsche dankgebed. Daarna zullen de zenders een kwartier zwijgen, waarmede de verkiezingscampagne beëindigd is. HET WIL GEEN TEGENVOOR STELLEN VAN DUITSCHLAND IN OVERWEGING NEMEN. Parijs. In bevoegde kringen bevestigt men, dat de regeering vast besloten is, de bespreking te weigeren van eventueele Duit sche tegenvoorstellen, voortvloeiende uit be sprekingen der Duitsche staatslieden, hetzij te Londen, hetzij te Berlijn, met vertegen woordigers van Engeland. Men herinnert eraan, dat Sarraut en Flandin er na den 7en Maart krachtig den nadruk op hebben ge legd dat Frankrijk' niet onder bedreiging zal onder handelen, en dat voor eenige onderhandeling met Duitschland, de internationale rechtsorde dient te zijn hersteld. Zooals Flandin in de Kamer heeft verklaard, vormt het accoord van Londen één geheel, waarover niet nog eens kan worden onderhandeld, en moet Duitsch land de verantwoordelijkheid op zich nemen, het in zijn geheel te aanvaarden, dan wel te verwerpen. Weigert Frankrijk wijziging van het Lo- carno-accoord? P a r ij s. Volgens den correspondent van Havas te Londen is de Britsche regeering er officieel van in kennis gesteld, dat de Fransche delegatie weigert terug te komen op het Locarno-accoord, dat Vrijdag 1.1. tot stand is gekomen, en Duitsche tegenvoorstel len te Londen te bespreken. Mussolini bindt zich nog niet. Londen. Volgens welingelichte Fransche krin gen zou Mussolini den Franschen ambassadeur heb ben medegedeeld dat Italië de voorstellen van de Lo- carno-mogendheden niet zal teek enen alvorens het. een definitieve mededeeling heeft ontvangen betref fende den datum van opheffing der sancties. Zijn vrouw hals over kop naar Abes. synië vertrokken. Het is thans wel zeker, dat Dr. van Schelven, de leider van een colonne der Nedcrlandsche Roode Kruis-ambulance in Abessynië, tien dagen geleden inderdaad gewond is. De „Tel." weet te melden, dat Dr. van Schelven in een door hem zelf aan zijn vrouw gezonden te legram mededeelt te zijn gewond, echter niet ge vaarlijk. Uit het eenigszïns verminkt telegram blijkt niet van welken aard zijn verwonding is Geruchten ge ven aanleiding te denken aan een borstwond. Het telegram meldt ook niets omtrent de oorzaak der verwonding, zoodat thans nog niet vaststaat, of het ongeval is te wijten aan een overval door roo- ves dan wel aan een luchtbombardement. Dit geruststellend telegram heeft mevrouw van Schelven echter niet in Holland bereikt, daar zij na de eerste Stefaniberichten, in gezelschap van haar zoon, onmiddellijk via Rome naar Marseille is ver trokken om zich in te schepen met bestemming Djiboeti. Vermoedelijk, heeft mevrouw van Schelven Rome aangedaan om de noodzakelijke papieren te krijgen. Haar familie heeft haar het telegram van haar echtgenoot onmiddellijk nagestuurd. Bij het hoofdbestuur van het Roode Kruis te 'sGravenhage tast men ook nog steeds in het duis ter, daar de van dr. Winckel, den leider der ambu lance, ontvangen telegrammen slechts spreken van „Dr. van Schelven hors danger" (Dr. van Schelven buiten gevaar), maar geen mededeelingen bevatten omtrent de oorzaken der verwondingen. GROOTE BRAND IN ROEMEENSGH DORP In Mezoiak, Roemenië, heeft een zeer groote brand gewoed, waarbij verscheidene menscben om het leven zijn gekomen.

Schager Courant | 1936 | | pagina 5