Uarrar Meerderheid voor Hitier Dr. van Schelven in Djibouti Rede van Flandin Vastgesteld op 98.79% KIJKtn i, KOOPEfl t,CL0ECK Terug van den voetbalwedstrijd. De oorlog in Oost Afrika De geheele stad staat in brand Op weg naar Nederland DL INDE PIJP Maandag 30 Maart 1936. Postrekening No. 23330 SCHACER 79ste Jaargang. No. 9945 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags." Bij inzending tot fs morgens 8 uur, wordeD Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, Iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DOOR MEER DAN DERTIG VLIEGT!" ,N TWEE UUR LANG GRANATEN EN BRANDBOMMEN OMLAAG GEWORPEN Addis Abeba 29 Maart. Harrar is he denmorgen hevig door Italiaansche vlieg tuigen gebombardeerd. Naar vernomen wordt, is tevens weer een bomaanval ge richt op Djijiga. Het bombardement van Jlarrabegon he denmorgen om 7.30 en werd beëndigd 9.30 duurde dus twee volle uren. Meer dan 30 vliegtuigen vlogen boven de stadwaarvan een vijftiental vrijwel op hetzelfde punt ble ven, granaten en brandbommen omlaag wer- De geheele stad staat in brand. Het Fran- sche hospitaal, de Katholieke Missie en de kerken van de Koptische godsdienst sou den verwoest zijn. Lonclen De stad Harrar is, naar uit Addis Abeba wordt gemeld, door het Italiaansche bom bardement van Zondagochtend bijna geheel ver woest. Vier uur na het vertrek der Italiaansche vliegtuigen was de stad nog een vlammenzee. Het aantal dooden is nog niet bekend. De Abessijnsche regeering is voornemens te protesteeren, daar Harrar in December j.1. tot open en volkomen gedemilitariseerde stad was verklaard! De opmarsch aan het Noorden. Asmara 29 Maart De Italiaansche opmarsch aan. het Noordelijk front maakt snelle vorderin- ge en ontmoet geen enkele tegenstand Terwijl '*t legercorps Socota bezette, nam het tweede corps bezit van Debaroch en voltooiden de troepen in de laagvlakte de bezetting van geheel Bircutan Door hun aankomst te Debarech hebben de Italiaanen meer dan de helft voltooid van den wég van de Tacazza naar Gondar. '4000 bommen op Kworam Addis Abeba 29 Maart (A.N.p.) Van Abes sijnsche zijde schat m enhet aantal bommen, dat in de streek van Kworam bij de laatste bombar^ dementen is neergeworpen, op ruim 4000 Men is er van overtuigd, dat dit in verband staat met het feit, dat de Negus zich in de omgeving van deze streek bevindt en dat het de bedoeling van de Italianen is den Negus te dooden. Bommen op Zweedsche ambidance Stockholm 29 Maart (A.N.P.) Het Zweed sche Roode Kruis publiceert een van het Comité van het Internationale Roode Kruis te Geneve telegrafisch ontvangen rapport over het bombar dement van een kleine Zweedsche veldambulance in de provincie Bali. Volgens dit rapport zouden twee Italiaansche vliegtuigen op 17 Maart de" op duidelijke wijze met 't teeken van 't Roode Kruis kenbaar gemaak te tent van het Zweedsche veldlazaret met bom men bestookt en uit machinegeweren beschoten hebben. De tent is hierbij vernield, zonder dat echter verdere schade werd aangericht. In het telegram wordt er verder nog melding gemaakt, dat in de Zweedsche ambulance o.a. ook negen Abessijnen 'die gasvergiftiging heb ben bekomen, worden behandeld. HET VOORLOOPIGE OFFICIEELE RESULTAAT DER VERKIEZIN- BERLIJN, Maandagmorgen. Tegen kwart over één vannacht was bij den Rijksleider voor de Verkiezingen het voorloopige officieele resultaat nit alle 35 kieskringen bekend. Het is mogelijk, dat hierin nog een enkele onbeteekenende wijziging komt. Van de 45.428.641 stemgerechtigde perso nen hebben 44.952.476 hun stem uitgebracht. Dit komt neer op een opkomst der kiezers van 98.95 een opkomst, welke „nog nooit ter wereld te zien is geweest". Van deze 44.952.476 stemmen zijn uitge bracht op de lijst en daarmede op den Führer 44.409.522 stemmen en tegen de lijst en on geldig 542.954 stemmen. 98.79 van alle uitgebrachte stemmen zijn dus op Hitier uitgebracht. Nog tot laat in den nacht heerschte een vroolijke stemming in de buurt van de Wil helmplatz. Overweldigende meerderheid voor Hitier. Meer dan half millioen ongeldig of te gen uitgebrachte stemmen. BERLIJN, 29 Maart (A.N.P.)De Rijksminister voor Volksvoorlichting en Propaganda, Dr. Goebbels, verzoekt de geheele Duitsche bevolking Maandag 30 Maai't, de vlaggen te willen uitsteken in verband met de „overweldigende historische overwinning van 29 Maart." De rijksleider voor de propaganda der NSDAP. be paalt, dat de geheele partij en alle aangesloten organi saties dien dag de vlaggen moeten uitsteken. De Rijksminister van binnenlandsche zaken heeft het volgende decreet uitgevaardigd aan alle autori teiten van het Duitsche Rijk. „Naar aanleiding van de overweldigende betuiging van getrouwheid, van het Duitsche volk voor zijn Lei der Adolf Hitier, moet ook Maandag gevlagd worden van de gebouwen van het Rijk, de landen, de ge meenten, de corporaties van publiek recht en de open bare scholen. Groote drukte op de Wilhelmplatz. Reeds vanmiddag was het op de Wilhelmplatz voor de Rijkskanselarij zeer druk, waar duizenden Hitier persoonlijk bewijzen van hun trouw en aan hankelijkheid wilden geven. Na de sluiting der stem- bureaux stond het in de geheele omgeving zwart van de menschen. Het gedrang werd op een gege ven oogenblik zoo groot, dat de afzettingen werden verbroken. Het enthousiasme was enorm, toen Hitler zich op het balcon vertoonde. De menigte zong vaderland- sche, nationalistische en partijliederen. De verkiezingsuitslagen, die overal op straat door middel van luidsprekers bekend werden gemaakt, werden met bijzondere belangstelling genoteerd. Met gejuich werd kennis genomen van het aantal vóór de lijst en den Führer uitgebrachte stemmen, ter wijl gejoeld werd bij het mededeelen van de tegen de lijst uitgebrachte stemmencijfers. Hitler brengt dank. Te omstreeks middernacht, toen aan de hand van de laatste gegevens bleek, dat Hitler een stembus overwinning had behaald, welke eenig in haar soort is, ontving Hitler in de Rijkskanselarij de leden van de rijksleiding voor de verkiezingscampagne der Ï^SDAP, die hem door Dr. Goebbels werden voorge steld. Deze mannen hebbend riew eken, zoo goed als dag en nacht, gewerkt om het verkiezingsresultaat orga nisatorisch voor te bereiden. Hitler dankte ieder van hen met een ïianddruk en sprak hen in vriendschap pelijke woorden toe. Belangstelling van Duitschers in den vreemde. De in het buitenland wonende Duitschers hebben zich, voor zoover dat mogelijk was, veelal naar grens plaatsen in Duitschland begeven om daar hun stem uit te brengen. Aldus geschiedde aan de grenzen van Zwitserland, Tsj echo-Si owakije, Frankrijk (veel te Parijs wonende Duitschers brachten te Saar- bruecken hun stem uit), Polen, Nederland, België en Luxemburg. Vele in Scandinavië wonende Duit schers stemden te Sassnitz. Uit verder verwijderde landen brachten de Duit sche bewoners in vele gevallen hun stem uit op spe ciaal voor dat doel gecharterde stoomschepen, die dan op zee, buiten de territorialiteitszone, als Duitsch grondgebied werden beschouwd, waar dan gestemd kon worden. De stembussen gesloten. Vanavond om zes uur werden de stembureaux gesloten. Manschappen van de SA vergewisten zich in den namiddag bij de bewoners der huizen of de zen wel in het bezit waren van het insigne, dat aan de stemgerechtigden was uitgereikt, ten teeken dat zij hun plicht hadden gedaan. Hierdoor is het ta melijk zeker, dat bijna 100 der kiezers is opge komen. Ook via den radio-omroep werd voortdu rend aangedrongen op het uitbrengen van stemmen. Leden van de Hitlerjeugd reden op fietsen door de straten en riepen. Deutschland erwache, Juda verrecke". De straten waren overal versierd. Het is nergens tot incidenten gekomen. Een onderhoud over zijn belevenis- Djibouti 29 Maart - Dr. van Schelven heeft kort na zijn aankomst te Djïboidi in een on- houd met den correspondent van Reuter het volgende verteld: „U weet reeds, hoe wij in de omgeving van Kworam door bandieten zijn overvallen en hoe ik bij die gelegenheid gewond ben gewor den. Ik keer thans naar Nederland terug, via Marseille en zal binnenkort uit Djibou ti per s.s. Athosvertrekken. Mijn vrouw, die mij tegemoet reist, zal ik ontmoeten in Port Said" Dr. van Schelven, zoo deelt de correspondent mede, heeft nog medische hulp noodig, daar zijn wonden nog niet volkomen geheeld zijn. De Ne- derlandsche arts gaf vervolgend een treffende uitzetting van de moeilijkheden, waaronder de buitenlandsche Roode Kruis eenheden in Abes- sinie moeten werken, niet slechts wegens het kli maat en de bergen, de bosschen en de slechte wegen in dit land, maar voornamelijk wegens de voortdurende zware bombardementen door de Italiaansche luchtmacht, waardoor de leden van het Roode Kruis dekking moeten zoeken in kel ders, hetgeen de eenige weg is om aan de vlieg tuigen te ontkomen. Een andere moeilijkheid voor de Roode Kruis eenheden is, aldus Dr. van Schelven, dat zij niet in staat zijn ambulances naar het front te zen den, zoodat al de zwaar gewonde Abessijnen zon der eenigen hulp sterven. Slechts diegenen, die licht gewond zijn en in staat zijn om de reis van 20 dagen loopen te on dernemen 'naar Kworam, kunnen medische hulp van de Roode Kruis eenheden ontvangen. Echter is ook een gering aantal ernstig gewon den erin geslaagd deze tocht van 20 dagen te maken, waarna zij door de artsen te Kworam werden behandeld. Nederlandsche ambidance in Kwo ram en Dessie. Allen gezond en wél. Het Nederlandsche Roode Kruis bevindt, zich nog steeds in Kworam en Dessie, alwaar de lei der, Dr. Winckel en al de overige leden een goede gezondheid genieten. Het Britsche Roode Kruis, dat sterk geleden heeft, keert naar Addis Abeba terug, om zich te reorganiseeren. ACHT DOODEN OP ONBEWAAKTE OVER WEG IN AMERIKA Byron (Georgia) Op een onbewaakten over weg in het centrum van de stad is een trein in botsing gekomen met een autobus Er zijn min stens acht dooden en vijf gewonden, allen inzit tenden van de autobus. OPTIMIST of PESSIMIST MAAR.... Ech-fe Trlesche Heeren-©aai -10 - 15 - 20 - 25 ek per 'A.onS Auto geslipt op den Xennemerstraatweg, bij Alkmaar. Vijf gewonden. Alkmaar. Gisteravond omstreeks 7 uur is te Alkmaar op den Eennemerstraat- weg een auto, waarin vijf voetballers, allen woonachtig te Heiloo, gezeten waren, bij het inhalen van een andere auto geslipt en tegen een boom gebotst. Alle vijf inzittenden werden ernstig gewond. Twee van hen heb ben een hersenschudding opgeloopen en zijn in bewusteloozen toestand naar het Centraal Ziekenhuis gebracht. De drie anderen, van wie een twee ribben brak en een ander in wendige kneuzingen opliep, zijn naar het R.K. Ziekenhuis vervoerd. De auto is geheel vernield. WAT VERSTAAT HITLER ONDER HET EEUWIGE LEVENSRECHT? OPENHARTIGHEID VAN DUITSCH LAND GEWENSCHT. Gisterenmiddag heeft Flandin, de Fransche Minis ter van Buitenlandsche Zaken in Vezelay, de hoofd plaats van het kiesdistrict, dat hem sinds jaren af vaardigde, een rede gehouden over de buitenlandsche politieke toestand, waarin hij verklaarde dat nu Duitschland het vrijwillig aangegane Locarno-pact heeft verworpen, geen nieuwe verbintenissen met dat land kunnen worden aangegaan, alvorens de eerbied voor de internationale wet zal zijn hersteld. Hitler verdedigt nu wel de verdragschen nis door een beroep op het eeuwige levens recht van het Duitsche volk, maar Hitler zelf bepaalt blijkbaar wat dat levensrecht inhoudt en wanneer dat aanleiding kan geven tot plechtig bezworen tractaten en overeenkom sten te verscheuren. Hitler zal dus zijn gedachten over de definitie van dat eeuwige levensrecht duidelijk moeten om schrijven, anders staan wij straks weer voor slim migheidjes. Wij dienen precies te weten hoe dat levensrecht zich verhoudt tegenover het statuut van Dantzig, het Memel-statuut, alsook de vraag der vroegere Duitsche Koloniën. Zoolang wij hieromtrent niet volledig zijn inge licht, is elk aanbod, zooals van een 25-jarige vrede, waardeloos. Flandin verklaarde, dat Frankrijk bereid was tot een regelmatige herziening der verdragen, maar ook vastbesloten om de streken en listen aan de kaak te stellen, die onder het masker van den vre de, nieuwe conflicten en oorlogen zouden voorberei den. Scheepsbotsing nabij de Noord-Hinder. Rotterdam. In den vroegen Zondagmorgen is het stoomschip „Batavier II", van Londen op wegn aar Rotterdam, nabij de Noord-Hinder in aan varing geweest met het Grieksche stoomschip „Tassos". De Batavier heeft vrijwel geen schade gekregen. De Griek werd ernstig beschadigd, maar kon de reis op eigen kracht voortzetten. Het Grieksche schip voer van Rotterdam naar Dubrovnik in Joego-Slavië. Het, schip seinde later, dat het de haven van Dover zal aandoen om de schade te repareeren. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgevallen. De .Batavierll is door het gebeurde met een paar uur vertraging te Rotterdam aangekomen.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1