ProtestetreiÉ Kerkvoogden Russisch-Mongoolscli Verdrag Uit onze Omgeving. Marktberichten. KERKELIJK LEVEN. In de op gister te Hoorn gehouden verga dering van de Provinciale vereeniging van „Protesteerende Kerkvoogden" verklaarde de meerderheid zich tegen de fusie met de „Ver eeniging van Kerkvoogdijen, mede op grond van de overweging, dat de laatste zich steeds solidair verklaart met den Raad van Beheer, en in de vergaderingen door de inrichting van de agenda de meening van de afzonder lijke Kerkvoogden nimmer tot haar recht kan komen. Dit bleek ook weder uit het verslag van de onlangs te Amsterdam gehouden ver gadering: lange redevoeringen van drie le den van den Raad van Beheer, en geen debat. De voorzitter van de Vereeniging van Kerk voogdijen, de heer Bakker, leidt niet, maar wordt geleid, aldus de meening van de af gevaardigden. ANNA P.A 10 W N A VAN EWIJCKSLUIS. Vrijdagavond hield de afdeeling Van Ewijcksluis en Omstreken van de Hoofdafdeeling „Zoetwatervis- scherij" der Nederlandsche Heide-Maatschappij eene vergadering in het lokaal van den heer Chr. Hoog moed. De voorzitter, de heer K. Keuris Az., opende de ver gadering en wees er daarbij op, dat het bestuur de leden reeds had willen bijeenroepen, doch telkens was spreker verhinderd. Nu echter had hij er dezen avond voor vrij gehouden, omdat een vergadering anders geen nut meer zou hebben. De vergadering van de Hoofdafdeeling, waarvan hedenavond de beschrij vingsbrief zou worden behandeld, zal n.1. morgen, Zaterdag, te Utrecht worden gehouden. De voorzitter deelt dan nog mede, dat mettertijd nog eens getracht zal worden, ook de visschers van Wieringen, voor zoover deze op het Amstelmeer vis sollen, mede in deze organisatie op te nemen. De eer ste poging daartoe, vorig jaar genomen, is mislukt. Spreker meent echter, dat dit geen reden behoeft te zijn, om niet nog eens een poging te wagen. De behandeling van den beschrijvingsbrief van de Hoofdafdeeling geeft, voor zoover de eerste punten betreft, geen aanleiding tot op- of aanmerkingen. Ten aanzien van de voor de binnenvisscherij toe te passen steunmaatregelen zijn een zevental voorstellen ingediend. Vier hiervan dringen op directen steun aan, de drie overigen vragen verlaging van den prijs der bakolie, opheffing der omzetbelasting op vissche- rij-benoodigdheden en verlaging van den prijs der vischacten. Ofschoon men steun aan de binnenvis scherij in het algemeen noodzakelijk acht, meent men toch, dat die niet moet worden gezocht in een verlaging van den prijs der acten, omdat dit tot ge volg zou kunnen hebben, dat, in een tijd als deze, nog meerdere concurrenten zouden komen opdagen en het vissch&'ïjbedi'ijf hierdoor meer zóu zijn geschaad dan gebaat,. Een voorstel van de afdeeling Willemstad, dat ver mindering van het in te voeren contingent aal en paling beoogt, vind wel bijval. Erkend wordt hierbij, dat aan het in te voeren contingent in 1935 veel be ter de hand is gehouden dan in 1934. Ten opzichte van de sportvisscherij komen een drietal voorstellen op de agenda voor. Het meest sprekende hiervan is het voorstel van den Noord-Hollandschen bond, die het henge len met stukjes visch als aas, verboden wenscht te zien, daar hiermee de snoekbaars wordt aangelokt. Aan den afgevaardigde wordt opgedragen, zich vooral hierachter te scharen. Een voorstel van de afdeeling Reeuwijk, die de acte-prijs voor aangeslotenen bij de Hoofdafdeeling wenscht te zien verlaagd, terwijl die voor niet-aan- geslotenen dan dient te worden verhoogd, wordt voor algemeene toepassing niet mogelijk geacht, evenals een voorstel van Woudrichem, om voor le den van het Hoofdbestuur een leeftijdsgrens te be palen. Ten opzichte van een voorstel van Reeuwijk om den gesloten tijd voor brasem te verlengen tot 1 September staat men vrij onverschillig. De toelich ting ter vergadering, hierover te verstrekken, dient te worden afgewacht. Een zelfde besluit wordt genomen ten aanzien van een voorstel der afdeeling Kamerik en omstr., waarbij wijziging in de uitgifte der consenten voor den vischuitvoer wordt gevraagd. Een voorstel van den Noordhollandschen bond, beoogende verhooging van den maat voor verschillende vischsoorten, vindt alge- meenen bijval. Met de voorgestelde maatver- hoogingen, n.1. voor baars van 18 op 21 cM. voor brasem van 22 op 30 cM., voor bot van 18 op 21 cM. en voor aal van 25 op 30 cM. kan men zich algemeen vereenigen, daar hiermee veel vrijwel onverhandelbare visch behouden zou blijven, tot het oogenblik waar op deze' een redelijke waarde vertegenwoor digt. Een voorstel van het bestuur der hoofdafdeeling, om evenals vorig jaar weer te trachten een verleng den vischtijd voor zeelt te bereiken, wordt voor deze afdeeling van weinig belang geacht. Vervolgens wordt de voorzitter bij acclamatie tot afgevaardigde verkozen, die deze benoeming aan vaardt. Als de voorzitter dan nog de hoop heeft uitgespro ken, dat op de morgen te TJtrecht te houden verga dering een gunstig resultaat zal mogen worden be reikt, wordt de vergadering gesloten. ANNA PAULOWNA. Uitvoering „Excelsior". De tooneelvereeniging „Excelsior" trof het Zon dag niet best. Overdag mooi weer en 1s avonds regen het had voor het bezoek aan haar uitvoering be ter andersom kunnen zijn. Er waren dan ook heel weinig belangstellenden toen, nadat het aanvangs- uur al wat verschoven was, toch maar begonnen werd. Eerst traden de gasten op; Want, zooals bij een vorige uitvoering Excelsior met de mondorgel- en de mandolineclub samenwerkte, deden dat nu „De Tango" en „Kunst en Eer" met de tooneelvereen. „De Tango" liet zich dus het eerst hooren. Haar populaire nummertjes sloegen, zooals gewoonlijk, weer in en verkregen zelfs zoo'n applaus, dat men hiet gezegd zou hebben, dat er toch maar een handje vol publiek was. We merkten bij een vorig optreden op, dat er wel wat meer werk van het slagwerk gemaakt kon worden en daarom willen we er nu ook gaarne op wijzen, dat er ditmaal meer aandacht aan was besteed, vooral bij het tweede nummertje „Molenrad", hetgeen er zich speciaal voor leende. Ook „Kunst en Eer" had een aandachtig gehoor voor haar muziek, die, nadat een der instrumenten, dat wat kuren vertoonde, nog even was nagestemd, zuiver ten gehoore werd gebracht. Vooral de wals „Grosdika" van J. B. Kok werd, 'n kleinigheid uitgezonderd, goed uitgevoerd en ook „Nuits Florentines", speelde K. en E. kranig. Aan gevuld met de mornorgels besloot de mandolineclub met een pittig gespeelden marsch. Excelsior zelf bracht een mijnwerkersspel in één bedrijf, „Gas" voor het voetlicht. In deze schets daalt een mijnwerker in de plaats van een gehuw den makker, die bij de reddingsbrigade is inge deeld, af in een mijn, die in brand staat en schiet het leven er bij in. Het tragisch gegeven boeide de aanwezigen zeer, mede doordat bij de vertolking een gepast gebruik van radio en gramofoon werd gemaakt en zeker ook door het goede spel, vooral van de mijnwerkersvrouw, mevr. LeijenPenne- kamp. Tenslotte willen we dan nog even het uitstekende werk noemen van het duo MoerlandPoncia, dat zich evenmin als de optredende vereeniging, door de geringe belangstelling liet terneerdrukken en ter afwisselingvan het bovengenoemde, hanmonicamu- ziek en zang liet hooren, alsof voor een stampvolle zaal werd opgetreden. K OE O R A S JULIANADORP. Zang- en voordrachtavond van de leerlin gen der Chr. School. Vrijdagavond werd in de Christelijke school aan de Kortevliet door leerlingen van de 6e en 7e klasse dier school een zang- en voordrachtavond gehouden. De leiding van dezen avond was in handen van het hoofd der school, den heer G. H. Groot Enzerink. De medewerking der leerlingen hieraan was geheel vrijwillig. Met het oog op de beperkte ruimte, was met de uitnoodigingen daartoe ook rekening gehou den. Toch waren vele belangstellenden tegenwoordig. De heer G. E. opende met gebed en sprak vervol gens een kort welkomstwoord tot alle aanwezigen. Daarna wordt op vlotte wijze het lange program ma afgewerkt. De heer G. E. spreekt hierbij de toe lichtingen uit. Door het kinderkoor werden o.a. ten gehoore gebracht: Wilhelmus, Vaarwel, Sary Marijs, Hoe zacht glijdt ons bootje, en nog tal van andere liederen, die op verdienstelijke wijze werden voor gedragen. Daarna volgden voordrachten, als: „Al les van Vader" door J. Slikker; „De Magere Knol" door W. Ti el; „Hoe men in Amerika over Holland denkt" door J. Glim; „Net als Vader" door P. Slik ker; „Buitensporig" door P. van Die; „De verschrik te boer" door S. Slotboom; „Een duppie droppies" door L. Kootstra; „De bezorgde echtgenoote" door J. Bakker; „Het Knicntje" in Drentsch dialect, door J. W. Reinders; „Berusting" door Th. Siersema „Het Sloofje" door N. van Egmond; ,Door God voor bereid" door D. Hoogetrep; „De gestorvene" door J. van der Beek, „Paschen" door A. Reinders; „Het gebroken pootje" door W. Kootstra en „Nachtgebed" door T. van der Veer. waarbij het beste beentje werd voorgezet en enkele jongetalenten zich uitten. In de pauze werden de kinderen getracteerd. On der de uitvoering hadden de dames Nieman en van Dalen een lijst van beoordeeling samengesteld door het toekennen van punten. De prijswinnaars moch ten naar volgorde zelf kiezen. Daarna sprak deheer "Groot EiVzeriilk1 een "Woord van dank. De hr. N. Bakker sprak daarna woorden van waardeering tot den heer G. E. voor zijn véle opofferingen en eindigde deze met dankgebed. Een goed geslaagde avond was ten einde. Mej. K. die op de fiets langs den Rijksweg reed in de richting van haar woning aan de Kooij, werd onwel en viel op den weg. De zoon van den heer V. hielp haar, hield een auto aan, en trans porteerde haar daarmede naar haar woning. Z IJ P F Naar wij uit betrouwbare bron vernemen, heeft de heer Doodeheefvcr, die de boerderijen kocht van wijlen den heer Frans, onderhands nog aangekocht de boerderij van den heer Veeken aan de Stolpen. SCHOORT De tweede oliebollendag. Mocht de eerste oliebollendag tot stijving der kas van Huisverzorging veel hebben bijgedragen; de tweede was niet minder. De eerste dag werden on- goveer 4500 oliebollen aan den man gebracht, maar de tweede dag werd dit 6000 stuks. De finantieele re sultaten zullen dus zeker meevallen. Het is voor de medewerkenden aanpakken geweest, maar het be oogde doel is bereikt. Huisverzorging kan weer veel leed verzachten. De mooie groote keuken van het Doopsgezinde Broederschapshuis was voor dezen keer gratis beschikbaar gesteld. WIERINGERMEE^ De drainage hervat. De op verschillende kavels liggende pyraimides van roode draineerbuisjes, wijzen er op dat daar nog ongedraineerde kavels zijn. Na de winterrust is thans weer een aanvang gemaakt met de voort zetting der drainage door werkloozen uit de rand gemeenten. Goede stand van sommige wintergewassen. Is het voor enkele onzer nieuwe pachters een on prettige ervaring dat sommige tarwekavels opnieuw moesten worden ingezaaid, gelukkig hebben, dank zij de gunstige weersgesteldheid der jongste dagen, verschillende tarwevelden zich hersteld en vertoo- nen thans een goede stand. Ook de stand van het koolzaad, hoewel er minder goede kavels zijn, mag over het geheel goed heeten. Benoeming voorwerkers. Bij de Ned. Heidemaatschappij werden een viertal personen benoemd als voorwerker voor controle bij de drainagewerken. Verkiezing Kerkeraad. In de Zondagvoormiddag gehouden Godsdienstoefe ning werden door de manslidmaten der Ger. Kerk te Middenmeer gekozen voor Wieringerwerf, tot ouderling de heer F. Verstraten en tot diaken A. Boltjes. SINT P A N C RAS Men. deelt ons mee, dat vanwege het gemeente bestuur een uitvoerig schrijven aan den Minister van Economische Zaken is gericht, waarbij ge wezen wordt op den ernstigen financieelen nood waarin vele tuinders verkeeren, wat mede zijn stempel drukt op andere categoriën van ingeze tenen. Door het nog steeds uitblijven van den misoogststeun zoodat er voor velen geen of wei nig ontvangsten waren is de nood hoog gestegen. We vernemen, dat bovendien een audiëntie is aangevraagd, om een en ander nader toe te lich ten. N.H.V.B. Alkm. Boys 2—K.V.V. 3, uitgesteld. W.F.C. 5Z.F.C. 5, 3—2. Zilverm. 2—O.S.V. 3, uitgesteld. K.F.C. 4C.S.V. 1, fr-0. Volledige stand: Alkm. Boys 2 16 10 5 1 40—12 25 K.V.V. 3 15 9 4 2 39—20 22 O.S.V. 3 16 9 4 3 50—30 22 K.F.C. 4 14 6 6 2 40—18 18 Bergen 1 17 6 5 6 31—33 17 C.S.V. 1 17 6 3 8 24—39 15 Zilverm. 2 15 5 2 8 34—45 12 Z.F.C. 5 18 3 5 10 25—46 11 Vrone 1 14 i 2 8 24—45 10 W.F.C. 5 16 2 2 12 20—39 6 WIERINGEN V.I.O.S. Zaterdag werd in hét „Eigen Gebouw" een uitvoe ring gegeven door de Arbeiderstooneelvereeniging V.I.O.S., welke veel belangstelling trok. Te ruim 8 uur werd de feestavond geopend door den heer K. H. de Vries, welke de aanwezigen aan spoorde, donateur dezer vereeniging te worden. Opgevoerd werd een dramatische schets, getiteld „Levensdwang". De pauze werd benut door eenige kleine verlotingen te houden, waarna nog werd opgevoerd de welbekende klucht „Hannes werd in gekwartierd" De stukjes werden goed weergegeven, zoodat de aanwezigen volop hebben genoten. Een ge zellig bal na besloot dezen feestavond. Inschrijving. In de afgeloopen week heeft de directie der Wie- ringer wielerbaan een inschrijving doen houden naar de exploitatie van het restaurant op het ter rein van de baan en andere verkoopgelegenheden. Het geheel bracht ruim vijfhonderd gulden op. De gunning is als volgt: C. Jongert, restaurant; A. Wal- ters, visch en fruit, Gebr. Vroone, ijs, J. Visser, rook artikelen; H. Wilms, chocolade, koek, drups; Auto- en rijwielstalling Nic. Boersen, allen te Wieringen. De slachtoffers van den „Uiver"-ramp in het vaderland terug Aankomst van de „Radenfels" in de Rotterdamsche haven. Rotterdam Gisteravond is het Duitsche stoomschip Radenfelsmet de stoffelijke overschotten van den „Uiver- rarnp" aan boord in de Rotterdamsche Ha ven aangekomen. De kisten worden heden ochtend aan wal gebracht. De „Radenfels" meerde om 9 uur aan de Vade De kisten met de stoffelijke overschotten bevon den zich in een der ruimen, welke nog verzegeld waren, in verband met de inklaring, die morgen ochtend plaats heeft, alvorens met het lossen wordt aangevangen. Voor de aankomst van het schip met de droeve last waren geen bijzondere maatregelen getrof fen. Maandagochtend zal, wanneer de kisten met de slachtoffers van den grooten lucht vaar tramp op den vaderlandsche bodem worden geplaatst, de directie van de K.L.M. vertegenwoordigd zijn Eenige oogenblikken na de lossing zullen de kis ten naar de onderscheiden begraafplaatsen wor den overgebracht. DE TOESTAND VAN DE VALERA Zurich De president van den Ierscheu Vrij staat, de Valera gaat na zijn oogoperatie goed vooruit. Zijn toestand is naar gisteren werd me degedeeld, bevredigend. DE TERECHTSTELLING VAN HAUPTMANN Trenton Gouverneur Hoffmann verklaart, dat hij geenszins voornemens is een nieuw uit stel toe te staan voor de terechtstelling van Haupt mann. De zaak Hauptmann Chicago De bekende crimineele jurist Cla- rence Darrow heeft gisteren als zijn meening te kennen gegeven, dat Bruno Hauptmann recht heeft op. een nieuwe behandeling van zijn zaak, aangezien naar zijn opvatting het eerste proces tegen Hauptmann een farce was en Hauptmann nog nooit een proces in den waren zin der Ame- vikaansche rechtspleging te beurt is gevallen. ZWEDEN NIET NAAR DE OLYMPISCHE SPELEN Onder den invloed van de vakver- eenigings-organisatie. Stockholm De invloedrijke vakvereenigings- organisatie van Stockholm heeft Zaterdag beslo ten al haar leden te verzoeken niet deel te ne men an de Olympische Spelen in Duitschland, in den aanstaanden zomer. Dit is de eerste socialistische actie in Zweden tegen de Olympische Spelen en men verwacht nu dat alle Zweedsche vakbonden zich bij deze be weging zullen aansluiten en een boycot van de Olympische Spelen zullen bepleiten. BALLONTOCHT VAN KAPITEIN BURZYNSKL Warschau. Gisterochtend óm negen uur fs de Poolsche ballon Warszawa bij Warschau opgestegen voor een tocht naar de stratosfeer. Nader uit Warschau De ballon Warszawa is vanmiddag om twee uren gedaald bij Lomza Caan de Narew gelegen) na een hoogte te heb ben bereikt van 10.000 M. Na de daling ontplofte de waterstof, waardoor een gedeelte van het omhulsel werd vernield. Er deden zich evenwel geen persoonlijke ongelukken ivoor-. ZAL CHINA ZICBF VERZETTEN? SUCCES DER SOVJET DIPLO MATIE. Uit Oelanbator wordt gemeld, dat het vertegenwoordigend lichaam van Mongolië zijn volledige goedkeuring heeft gehecht aan de overeenkomst van wederzijdsche hijstand, door de regeering gesloten met Sovjet-Rus land, terwijl tevens de houding der regee ring werd gesanctionneerd betreffende de on derhandelingen met Mandsjoekwo over de grenskwesties. Als gevolg van deze overeenkomst mag men zien de veel meer zelfbewuste houding, welke Mongolië tegenover Mandsjoekwo lees Japan gaat aam nemen. Het heeft de minister van buitenlandsche zaketf van Mandsjoekwo een protesthota overhandigd be^ treffende de van 24 tot 26 Maart door een Japanse!* Mandsjoerijsche afdeeling gepleegde schendingen van de Mongoolsche grens en de daardoor ontstane botsingen. De Mongoolsche regeering eischt het ne« men van onmiddellijke en effectieve maatregelen ter voorkoming van dergelijke provocaties, waarvoor uitsluitend de Mandsjoerijsche regeering de verante woordelijkheid draagt. Bezien we het onderling verband der ge beurtenissen, welke zich in het Verre Oos ten afspelen, dan kan allereerst worden ge constateerd, dat Rusland blijkbaar van plan is, zich krachtiger te eaan verzetten tegen de Japansche provocatie. Dat het een verbond beeft gesloten met Mongolië moet een doorn zijn in het oog van de militaire heeren in Tokio en zal zeker niet bijdragen om de verstandhouding tuschen de beide tegenstanders te verbeteren. Een andere kant van de thans ge* schapen toestand is die hoe China zich zal houden» Peking of zoo men wil Nanking heeft herhaalde lijk verklaard dat het Mongolië nog steeds als Chi- neesch gebied beschouwt en hoewel de Mongolen, zich reeds lang van China hebben losgemaakt en zich georiënteerd hebben op het Roode Rusland, neemt dit toch niet weg dat China nimmer afstand van zijn souvereine rechten op dit gebied heeft ge daan. Zal China de inlijving want daar komt heï practisch op neer van haar Mongoolsche provin cie bij Rusland zonder protest toelaten? Wij dienen natuurlijk af te wachten, maar willen er al direct op wijzen, dat als China zwijgt, dit het reeds dikwijls geuite vermoeden bijna zekerheid doet worden, dat China en Rusland tezamen front gaan maken tegen het Japansch imperialisme. De politieke vraagstukken in de wereld zijn vele en die in het Verre Oosten, doen wat aantal en be langrijkheid betreft, zeker niet onder voor die in ons oude Europa. Japansche lezing der grens incidenten Een tweetal Japanners vermoord? Een communiqué van het hoofdkwartier van hef Koreaansche leger zegt, dat men vermoedt, dat de Russen een Japanschen arts en een Japanschen sol daat, die bij het recente incident van Tsjang Ling Tse gewond werden, hm het leven hebben gebracht, teneinde ieder bewijs uit den weg te ruimen, dat de Russen de grens hebben overschreden, hetgeen ech* ter desondanks is komen vast te staan door liet vaiï Japansche zijde ingestelde onderzoek, waarbij pa* troonhulzen en versche paardensporen op Mandjoe-. rijsch gebied duidelijk aantoonden, dat de Russen' de grens hebben geschonden. GOEDKOOP MELKPOEDER VOOR DE KIPPENHOUDERS. Geen vrijstelling van graanrechten, Aan het antwoord van den Minister van Landbouw, op een adres van het Landelijk Verbond van Pluim veehouders. (L.P.V.), ontleenen wij de ministerieelei erkenning, dat de productiekosten der eieren inder daad door de graanrechten en wel met f'0.85 per 10Q stuks worden verhoogd. Zijn Excellentie merkte echter op, dat de voórdeelen door de inperking van den pluim veestapel en de restitutieregeling bij den uit voer meer dan opwegen tegen de verhooging door de graanheffingen. De minister erkent, dat het ter beschikking stellen van goedkoop melkpoeder geen succes is geweest.- Bij de toepassing der regeling zijn fouten gemaakt, doch men hoopt thans, door de opgedane ervaring de! bezwaren in de toekomst te kunnen ondervangeru Met het oog op de export-heffing op eieren bij uit* voer naar Duitschland, merkt de minister op, dat de daardoor verkregen gelden worden gebruikt oiói den uitvoer van eieren naar dat land te financieren* Daar deze uitvoer voor de pluimveehouders van groot belang is en de gelden worden gebruikt om deze expox't mogelijk te maken, worden ze wel de* gelijk besteed uitsluitend in het belang der kippen* houders. ALKMAAR, 28 Maart 1936. Op de heden gehouden botermarkt werd betaald! voor: groothandel 70—75 cent en kleinhandel 75-* 80 cent. Handel stug. Kipeieren (groothandel) f&-* f2.45, handel matig en eendeieren f2.15. ALKMAAR, 28 Maart 1936. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoefl en prijzen als volgt: 9 paarden f140—200; 1 melkkoe prijs niet genoteerd; 75 nuchtere kalveren (slacht)j f310; 60 overhouders f 1216; 2 geiten f10. ALKMAAR, 28 Maart 1936. Aanvoer: 250.000 kipeieren: 58—60 Kg. f2.30—2.4Ö, 60-62 Kg. f2.35—2.45, 62—61 Kg. f2.40—2.75, alles per 100 stuks. WARMENHUIZEN, 28 Maart 1936. Roode kool, le kw. f7.10—9.20, 2e kw. f5.30—7.80, gele kool, le kw. f 11.2013, Deensche witte kool 5.7Q —7.50, drielingen f 0.80—1.30, uien f 1.50—2.40, grove uien fl.602.40, peen (kleine) f0.80. Aanvoer: 77.400 Kg. roode kool, 5300 Kg. gele kool, 32900 Kg. Deen sche witte kool, 7700 Kg. uien, 275 Kg. peen, 26Ö Kg. aardappelen, blauwe f2.10. NOORDSCHARWOUDE, 30 Maart 1936. Geen aanvoer. BROEK OP LANGENDIJK, 30 Maar 1936. Aanvoer: 400 Kg. uien f2.50, 1725 Kg. peen f2.40, 950 Kg, roode kool f7.40—7.50.

Schager Courant | 1936 | | pagina 3