Overbrenging van ile slachtoffers van de „Uiver"-ramp Wieringermeer. Dinsdag 31 Maart 1936. SCHAGER COURANT. Vierde blad. No. 9946 De grensincidenten in het Verre Oosten. Gistermiddag naar Amsterdam. Gistermorgen waren boven de poort van het Mul- ler-terrein aan de Merwedeliaven te Rotterdam, de [vlaggen halfstok geheschen. Nadat de kisten met de stoffelijke resten van de slachtoffers van de „Uiver"-ramp van het s.s. „Ra- denfels" aan den wal waren gehracht, werden zij op een electrische lorrie geplaatst' en daarna naar de loods gereden. Teneinde deze overbrenging zoo rus tig mogelijk te doen geschieden, had deze om 5 uur in den ochtend plaats, toen er nog niet op het ter rein werd gewerkt. Van de loods, waarin de kisten zijn neergezet, had men een deel op sobere wijze tot chapelle ardente ingericht met., behulp van zwarte doeken. De kisten werden gistermorgen bedekt met kransen, waaraan linten in de vaderlandsche kleu ren, welke kransen namens de. K.L.M. zijn neerge legd. De eenvoudige houten kisten zijn verzegeld en voorzien van een officieel document van de autoritei ten in Irak, aangevende den naam van den over ledene, die in de kist rust. Tot twaalf ur gistermiddag ^bleven de kisten in <Ie sobere, donkere ruimte. Vertegenwoordigers van de K.L.M. en een enkele nabestaanden van de slacht offers vertoefden een oogenblik in do chapelle ar dente. Om twaalf uur werd cte loods gesloten- en werden de voorbereidingen voor het vervoer naar 'Amsterdam genomen. Hierbij was aanwezig de se cretaris van de Directie der K.L.M., dr. Slotemaker. Gistermiddag zijn de kisten per auto naar de be graafplaats „Zorgvlied" te Amsterdam overgebracht. iHet vervoer had op zeer eenvoudige wijze plaats. Naar wij vernemen, worden de kisten op „Zorg vlied" in een chapelle ardente geplaatst, in afwach ting van de teraardebestelling, welke morgen, Woensdag, zal plaats hebben. BEROERING IN DEN VESUVIUS. Echter geen gevaar voor de omwonenden. Napels. Evenals elk Jaar om dezen tijd is de Vesuvius weer in werking getreden, doch thans zijn de uitbarstingen heviger, in den middelsten krater is een scheur ontstaan en men verwacht, dat deze zoo groot zal worden, dat de uitstrooming van lava wordt vergemakkelijkt. Reeds nu is de lava driehonderd meter ver opgestuwd. Dit gaat gepaard met lichte aardschokken, gerommel en stoomwolken welke uit den krater opstijgen. Volgens de deskun digen loopen de bewoners van het district echter geenerlei gevaar. TAXI RIJDT OP FIETSERS IN. Vrouw tc Tilburg gedood Op den Korvelscheweg te Tilburg reed Zondag avond een taxi, die door de gladheid van den weg slipte, op vier wielrijders in. Het echtpaar Schoo- nisv. d. Dungen liep zware verwondingen op en moest naar het ziekenhuis worden vervoerd. De .vrouw is in het ziekenhuis overleden. Zij was 32 jaar oud en moeder van twee kinderen. GROOTE METEOOR IN SIBERIë NEERGEKOMEN. Moskou. Bij de Siberische stad Krassnojarsk, lusschen Tomsk en Irkoetsk, is een meteoor van groote afmetingen neergekomen. Hoewel de val ge paard ging met een krachtigen aardschok, deden zich geen ongelukken voor. Een wetenschappelijke commissie zal de overblijfselen van den meteoor bestudeeren. We waren Internationaal Weer ware voetbal-telgen, En spraken duidelijke taal Voor alle voetbal-Belgen! We zaten zelden in het nauw, Nooit klonk een angstig schreeuwtje, Hier stoeide Hollands voetbal-Leeuw Met 'n dito Belgisch leeuwtje! Al zat er soms geen schot in 't spel, En speelden we wat rustig, Toch wisten we ons weetje wel, We knalden scherp en lustig! En juist op 't goede oogenblik, Met stevige kanonnen, Daar is per slot een voetbal-match Dan ook maar om begonnen! Mul bleek niet al te gul gestemd, Daar viel niet mee te praten, Hij heeft alleen een groote nul Aan 't eind slechts doorgelaten! Smit was misschien niet, als vanouds, De snelle, taaie werker, Maar met 8—0 is 't gauw verteld, We waren stukken sterkerl En, pa, die nooit naar voetbal kijkt, Kon U er wat aan wennen? Ja, Ja! U luisterde weer mee, Dat kunt U niet ontkennen! 80! U glunderde voldaan. Dat had dan ook zijn reden! 80! U zei wel niet te veel, Maar U was toch tevreden! En inderdaad, het was genoeg, t Was meer, dan we verwachtten, Toch kwam iets anders als 8—0 Ons even in gedachten! Want toen het eindsignaal weerklonk, Een vreugdekreet ging schalie1, Toen dachten er ook duizenden Aan één aanLEO HALLEÜ Maart 1936. (Nadruk verboden)". KROES. Mongoolsche grenspost zou zijn aangevallen. Moskou. Volgens een bericht uit Oelan Bator heeft Zondag een Japansch-Mandsjoerijsche afdee- ling, die had plaats genomen op zeven vrachtauto's, en in een personenauto, de Buiten-Mongoolsche grenspost Adykdolen, 45 kilometer ten zuiden van de grens overvallen. Deze post ligt zoo ver van de grens, omdat zich ten noorden daarvan een volko men woest gebied uitstrekt. Tegelijkertijd aldus dit bericht uit Oelan-Bator, heeft een andere Japansch-Mandsjoerijsche afdee- ling voorzien van twee vrachtauto's, een aanval ge daan op de Mongoolsche grenspost Boeloendersoe, op acht kilometer van de grens. De indringers open den het vuur op de grenswacht, doch zij werden te ruggeslagen, nadat de Mongolen versterkingen had den gekregen. De aanvallers moesten dooden en gewonden achterlaten. De troepenconcentraties aan de gren zen. Zwaargewapende Russisch-Mon- goolsche afdeelingen trekken op. Tientsin. Volgens Chineesche reizigers, die hier van Buiten-Mongolië zijn aangekomen, trekken 10.000 man Russische en Mongoolsche troepen, voor- zién van vliegtuigen, tanks, gepantserde auto's en artillerie, op naar de aan Mandsjoekwo grenzende districten. Op Mandsjoerijsch gebied wordt de grens bewaakt door 3500 man Japansche en Mandsjoerij- sche troepen. Japansche troepen gebombardeerd. Door Buiten-Mongoolsche vliegtuigen, tachtig kilometer ten Zuid-Westen van Boeirnor. Een doode en vier gewonden. Het Kwantoengleger meldt, aldus een be richt van de United Press in Hsinking, dat Hierboven: Met koortsachtige ijver wordt door de Japanners gewerkt aan spoorwegen, nabij de Mongoolsche grens, die van groot strategisch belang kunnen zijn. gisteren twee Buiten-Mongoolsche vliegtuigen bommen hebben geworpen en mitrailleur vuur hebben geopend op Japansch-Mandsjoerijsche gemotoriseerde troepen, die langs de grens patrouilleerden, tachtig kilometer ten Zuid- .Westen van Boeirnor. Eén soldaat werd dientengevolge gedood en .vier andere werden gewond. Tokio: Officieel wordt medegedeeld, dat het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken heeft goedgevonden, dat de Japansche consul-generaal te Wladiwostok,' met de vertegenwoordigers der sovjet- regeering besprekingen zal voeren met betrekking tot de jongst RussischMandsjoerijsche grensinciden ten. Tegelijkertijd heeft een woordvoerder van het depar tement van buitenlandsche zaken verklaard, dat de opperbevelhebbers van de Japansch-Mandsjoerijsche armee pogingen in het werk zouden hebben gesteld de incidenten ter plaatse bij te leggen. De sovjet-autoriteiten zouden zich evenwel met een dergelijke oplossing niet tevreden hebben getoond en geëischt hebben dat onderhandelingen met Moskou worden gevoerd. Anderzijds wordt bericht, dat een vertegenwoordi ger van Mandsjoekoeo en drie Koreanen, die tot het voeren van besprekingen met de sovjetautoriteiten waren vertrokken, nog niet zijn teruggekeerd. 21 Aug. 1930—1 April 1936. Ruim 67 maanden Wieringermeer! Een drietal dorpskernen geschapen, n.1. Slootdorp 100 landar beiderswoningen, Middenmcer 130 landarbeidershui zen en Wieringcrwerf ruim 100 woningen. Daaren boven verrezen verschillende zakenpanden en Middanstandswoningen. Allen, die getuige waren van het grootsch herdenken van het eerste lustrum, „de Wieringermeer 5 jaar droog" ligt dit feit zeer zeker nog versch in het geheugen. In den breede is toen in woord en geschrift herdacht het feit, dat waar eeuwenlang golven haar vrij spel speelden, dit gedeelte Zuiderzee is herschapen in een land streek met vruchtbare gronden, voor een belangrijk deel reeds door pachters bewerkt. Het is niet de be doeling om hierover uit te weiden. Wel echter wen- schen wij nog even den nadruk te leggen op het snel wisselen der Wieringermeertoestanden in 20e eeuwsch tempo. Wij gaan in gedachten terug tot het tijdperk van smalle slakkezand- of zandwegen, waarover men zich moeizaam voortbewoog. De tijd, dat de bijna altijd hulpvaardige pontwachter bij de vele oversteekplaatsen zijn hulp moest verleenen, bij 't overvaren van een kanaal of tocht, naar den tijd dat we nog geen W.Mecrsche postkantoren, geen scho len, geen kerken en geen eigen ontwikkeld zaken- en bedrijfsleven kenden. Hoe is thans in de diverse stadia van ontwikke ling alles veranderd. De oudste gezetenen herinne ren zich natuurlijk dit alles nog zeer levendig, ter wijl de later komende bewoners dit alles van over levering moesten opvangen. We kunnen thans gebruik maken van 245 K.M. prachtige wegen, en naar ik meen 59 kapitale brug gen, w.o. ook eenige befaamde bascule-bruggen. Bij het meer en meer bewonen der W.-Meer groeide het aantal vereenigingen, de scholen werdén gesticht, een drietal postkantoren, een zestal kerken, naar de eischen des tijds ingerichte café's, een belang rijk aantal particulier verpachte boerderijen, een Joodsch werkkamp en zelfs een eigen graanbeurs. Dit alles ontwikkelde zich in een ongekend kort tijdsbestek. En toch, hoe prachtig geoutilleerd en geperfectioneerd alles als bij tooverspreuk verliep, de buitenbewoners hadden nog niet het ideale, n.1. men miste daar nog het nieuwste nieuws. De pio- ners en kolonisten saamgekomen uit diverse lands- deelen voelden het gemis aan een nieuwsblad, dat hun op den dag van verschijning nog kon voorlich ten en hun het voornaamste binnen- en buitenland sche nieuws zou schenken. Het vraagstuk om de W.- Meer in zijn volle afmeting te bedienen op boven omschreven wijze is reeds eenige jaren oud. Het mag dan ook daarom als een unieke gebeurtenis worden aangemerkt dat de Dir. „Schager Courant" heeft weten te bereiken, dat, vanaf 1 April in den jare 1936, dit blad de gelegenheid geeft aan ieder lezer in de W.Meer, onverschillig waar zich binnen den dijk bevindend, het nieuws van denzelfden dag nog te geven, dank zij ook het tijdig uitkomen. Doordat ook" de Sch. Crt. is aangesloten bij het A.N.P. Telex Telegr.-net, 'twerk 6 April aanvangt is een zeer snelle berichtgeving mogelijk. Voorbeeld: Hedenmorgen pl.m. 9 uur heeft ergens in Japan of in 't binnenland een catastrofale ramp plaats, de Telex tikt hem aan, en gij lezers in de Wieringer meer, voelt eenige uren later in uw blad, de echo's trillen, onverschillig in welke uithoek der W.Meer- polder u woont. Bij kennismaking zal dan ook blijken, dat deze voorziening in het geven van het nieuwste nieuws in een zeer groote, reeds lang gekoesterde verwach ting zal voorzien. Z IJ PE SCHAGERBRUG. J.l. Zondagavond gaf de gem. Zangvereeniging „Kunst na Arbeid" (directeur de heer P. Grin Jr.) in de zaal van den heer S. Kuiper alhier een con cert, waarbij medewerking verleenden het mannen koor „De Kennemer Zangers" (eveneens onder lei ding van den heer Grin) en Mej. N. Swaan uit IJmuiden, terwijl de directeur der beide vereenigin gen ook optrad als violist. Er was slechts weinig publick opgekomen, wat voor een deel wel te wijten was aan het onaange name weer. Hoe dit ook zij, degenen, die verzuim den dit concert bij te wonen, hebben iets goeds ge mist. De Voorzitter van „Kunst na Arbeid", de heer N. Hopman, heette de aanwezigen en in het bijzonder De Kennemer Zangers en Mej. Swaan welkom. Spr. lichtte toe, dat de heer G. Nat (Bariton) uit IJmui den, die, naar aanvankelijk de bedoeling was ge weest, medewerking zou hebben verleend, daartoe door een keelontsteking verhinderd was, doch dat men er nog in geslaagd was in zijn plaats na een korte voorbereiding mejuffrouw Swaan te doen op treden. In het programma was zooveel mogelijk af wisseling gebracht, doordat zoowel voor als na de pauze om beurten de zangeres, „Kunst na Arbeid", „De Kennemer Zangers" en de violist optraden. De zangeres gaf ten beste „Mijne Moedertaal", „Zie hoe het vriendelijke zonlicht", „Ik ken een lied" en „De heilige Stad" Mej. Swaan bleek over een schitterende heldere stem en een uitstekende zangtechniek te beschikken. Geen oogenblik konden wij bemerken, dat zij zich slechts weinig had kun nen prepareeren. Zij werd dan ook met een dave rend applaus beloond. „Kunst na Arbeid" zong voor de pauze „Dansje" van Wierts, „Mijn Droomerke" van Boedijn en „Avondklokken" van Bortniansky. In dit laatste lied trof ons de bijzonder mooie afzonderlijke zang van een paar schitterende damesstemmen. Na de pauze zongen de dames van „Kunst na Ar beid" „Sterrennacht" van Storch, wat zeer voldeed. Van het geheele koor hoorden we daarna „Wiege lied" van Versloot, „Oogstlied" van Wijnand Balke en „Salve Regina" van Oberhoffer. De Vereeniging had van het publiek een hartelijk applaus in ont vangst te nemen. Het deed ons Schagerbrugger hart goed te bemerken, dat ook de leden van het Ken nemer Mannenkoor, die wel bijzonder tot oordeelen bevoegd zijn, zich hierbij terdege lieten hooren. Het optreden van „Kunst na Arbeid" was zeer beschaafd en de samenzang was uitstekend. De lieerenafdee- ling scheen ons te gering in aantal, doch de kwali teit vergoedde voor een goed deel wat de kwantiteit te kort schoot. Zoolang dit tekort aan heeren dan ook geen ernstiger vormen aanneemt, kan de ver eeniging nog steeds een goed gemengd koor genoemd worden. Inmiddels gelooven we, dat den directeur een aantal nieuwe goede heerenleden in ieder ge val welkom zal zijn, zoodat we de heeren van Scha- gerbrug en omgeving, die nog geen lid zijn, in over weging geven zich als zoodanig aan te melden. Van „De Kennemer Zangers" hoorden we voor de pauze „Oost West, thuis best" van Hamel, „Rit- ters Abschied" van lünkel en „Tehuis" van Bonset. Na de pauze zongen zij „Mutterliebe, Mutterglück" van Kirchhof, „Zomeravond" van Ollman en „Mein Lied" van Tühemann. Het koor beschikt over een flink aantal leden, waaronder .vele goede zangers. De samenzang was ook hier prima, wat in het bij* zonder pleit voor de verdiensten van den directeur, Jammer was, dat in de krachtigst gezongen passa ges soms een minder mooie stem sterk naar voren kwam. Alle leden dienen voorts te bedenken, dat zij tegenover ieder publiek verplicht zijn te streyen naar de grootst mogelijke correctheid in houding en uitspraak. Teneinde misverstand te voorkomen willen wij uitdrukkelijk opmerken, dat wij hierme de slechts bedoelen opbouwende critiek te leveren. De prestaties van het koor als geheel hebben ons zeer wel bevredigd. De overige aanwezigen /waren blijkbaar van hetzelfde gevoelen. Het hartelijke ap plaus noopte het koor als toegift wederom het laat- ste couplet van „Ritters Abschied" ten beste te ge ven, wat zeer op prijs werd gesteld. De heer Grin speelde zeer goed, met pianobege leiding van den heer P. Slort uit Schagen 4 viool- soli: „Menuette" van Beethoven, „Traumerei" van Schumann, „La Serenata" van Braga en „Herfst- klanken" van G. van Wezel. Hij kreeg een dank baar applaus.. De voorzitter van „Kunst na Arbeid" dankte in zijn slotwoord in het bijzonder het Kennemer Man nenkoor en Mej. Swaan, aan welke laatste hij na mens de vereeniging een fruitmand aanbood. Het publiek deed op ondubbelzinnige wijze van zijn instemming met dit gebaar blijken. Ook dankte de voorzitter den heer Grin voor zijn werk voor de vereeniging. De voorzitter van de Kennemer Zangers dankte voor de uitnoodiging om te Schagerbrug te komen zingen en voor de ontvangst, die de vereeniging be reid was. Een gezellig bal besloot den avond, waarbij de IJmuidenaren toonden goed te kunnen opschieten met onze plaatsgenooten. Een paar leden van het Mannenkoor gaven eenige komische voordrachten ten beste. Te ruim 1 uur vertrokken de gasten weer naar Kennemerland, echter niet dan na tot afscheid nog eens „Mein Lied" ten gehoore te hebben ge bracht. We besluiten met te constateeren, dat de verstandhouding tusschen de beide zangvereenigin- gen uitstekend is gebleken te zijn en we willen de hoop uitspreken, dat hieruit nog meerdere mooie avonden zullen voortvloeien. ST.-M A ARTENSBRU G. Zondagavond gaf de gymnastiekvereniging S.S.S. en Dindua, onder leiding van den heer C. Met, een uitvoering in de zaal van den heer Kossen. Het niet aanlokkelijk weer en verschillende uitvoeringen in den omtrek waren zeker wel oorzaak, dat de zaal niet zoo bezet was als wij anders gewoon zijn. De voorzitter, de heer Nierop, kon tot onzen spijt wegens ongesteldheid niet aanwezig zijn. Wij wen- schen hem van harte beterschap toe. Het programma bevatte niet minder dan 18 num mers. Wat de oefeningen betreft, noemen wij in het bijzonder die van de heeren op het paard en de hoogbrug. Dat was o.i. in veel opzichten kranig werk. De dames hebben wel het meeste succes ge had met de balletten en knotsoefeningen. Dat zijn meestal nummertjes, die in den smaak van het pu bliek vallen, mooi gecostumeerd als ze waren. De kaasdragertjes mochten, evenals met de vorige uit voering, weer veel bijvai oogsten. In ,Ons gym- uurtje" kregen wij van de jongens te zien oefeningen die veel overeenkomst hadden met het ,.Hasie-over" en „Koppeltjeduik", een spelletje dat wij in onze jongensjaren menigmaal op den openbaren weg heb ben uitgevoerd. Een zeer welkome afwisseling met deze gym-avond was wel het optreden van Emile Moretti. De groote bescheidenheid in zijn optreden deed bijzonder sympathiek aan. Wij hebben dan ook met groot genoegen zijn prachtige toeren op het gebied van de goochelkunst gevolgd en niet gesnapt hoe het mogelijk was, dat hij een legio van blanke guldens overal vandaan kon tooveren. Dat het pu bliek genoot, bewees wel het hartelijk applaus, dat de heer Moretti herhaalde malen in ontvangst had te nemen. Heel graag zien we hem nog weer eens op een gym-avond terug. En alsh et zoogenaamde „kleingoed" dan een voorbeeld neemt aan de be scheidenheid van deze goochelaar, en wat minder rumoerig is, zal het geheel er bij winnen. Met het oog op het late uur, de klok had reeds 12 geslagen, werd de oefening op het hoogrek niet uitgevoerd. Velen met ons hebben dit zeer jammer gevonden, omdat de vereeniging daarvoor zeer goede krachten bezit en de meesten van het publiek deze oefenin gen gaarne zien. Niet onvermeld willen wij nog la ten een voordracht van de kleine Trien Nierop en Evelientje Bloothooft. Dat was heel lief en wij heb ben er echt van genoten. Een mooi uitgevoerd ballet van de dames was het slot van deze gymavond. Tot besluit het gebruikelijke bal na. Het doet ons genoegen, te kunnen melden, dat onze plaatsgenoot, de heer Jb. Zeeman Wz. is be noemd tot assistent-bedrijfsconsulent v. d. Landbouw in de gemeente Zijpe. In het gebouw van de O.L. school te St.-Maartens- brug had Vrijdagavond j.l. de laatste les plaats van de tweejarige landbouwcursus, onder leiding van den heer J. Leeuwen. Aanwezig waren de com missie van toezicht, de heer Ir. Muntinga voor den Rijkslandbouwconsulent, de Voorz. van de afd. der H. M. v. L., de heer Rezelman, en eenige oud leerlingen. De heer Leeuwen heet allen welkom, en begint de les met de leerlingen vragen te stellen, die allen naar genoegen worden beantwoord. Na afloop van de les reikt de heer Ir. Muntinga aan de leerlingen met een toepasselijk woord de di ploma's uit. Alle leerlingen kon een diploma worden uitgereikt. Verschillende heeren voerden nog even het woord, de heer Rezelman dankt den heer Leeuwen voor de groote moeite, die hij voor het les geven gedaan heeft, en verzoekt allen mede te wer ken, dat. wij volgenden winter weer een cursus kun nen beginnen, waarna de heer Leeuwen besluit met dank aan allen (aan de leerlingen voor het mooie cadeau) voor het slagen van dezen cursus en hoopt een volgenden winter weer een voldoend aantal leer lingen te krijgen. ST. MAARTENSVLOTBRUG. Zaterdag 28 Maart hield de Communistische Par tij een openbare vergadering in het lokaal Hornan te St. Maartensvlotbrug. Spreker was E. I. J. de Lan ge, die uitvoerig besprak de internationale verhou dingen en de vredespolitiek van de Sowjet-Unie. Hii wees op 't gevaar van het fascisme, vooral voor het platteland. De rede werd door het niet talrijke pu bliek met de grootste aandacht beluisterd. Er werden na afloop nog verschillende vragen gesteld en uit voerig beantwoord. De avond werd nog afgewisseld door declamatie, in de pauze werd de gramofoon- plaat gedraaid, welke de rede weergaf van mevr. Brok—Troelstra, die het vorige jaar met een ar- beidersdelegatie de reis naar de Sowjet-Unie mee- maakte, HEE'fiRÜGOW A'ARD VEENHUIZEN. Onze oud-plaatsgenoot, H. J. van Twuiver, dienst- doende bij het Corps Politietroepen te Nieuwersluis is met ingang van 28 Maart bevorderd tot korpo raal. Als we nagaan dat van de 120 candidaten hii no. l werd geplaatst, is dit zeker een mooie presta tie. Onze hartelijke gelukwensch, Henkl

Schager Courant | 1936 | | pagina 10