Londen in afwachting. Harrar een brandende ruïne. Ministerraad in Engeland. Trein sleurde auto mee Bruno Hauptmann wordt heden terechtgesteld Boerderij te Grootebroek in vlammen opgegaan. Ernstig auto-ongeluk onder Haren Doodvonnissen te Sofia Dinsdag 31 Maart 1936. Postrekening No. 23330 79ste Jaargang. No. 9946 SCltGERstODRlNT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 12 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTENi TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno, inbegre.pen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Heden vermoedelijk antwoord van Hitier Algemeen wordt verwacht, dat heden het Duitsche antwoord op de bekende Engelsche voorstellen aan de Britsche gezant te Berlijn zal worden overhandigd. Het zal pas worden gepubliceerd, nadat de Britsche regeering ex kennis van heeft geno men. Het schijnt, in afwijking van het oorspron kelijk voornemen, niet in de bedoeling te liggen, von Ribbentrop nogmaals naar Lon den te zenden. Men koestert zoowel in Fransche als En gelsche kringen zeer pessimistische verwach tingen omtrent Duitschlands honding. Verontwaardiging in Engeland PROTEST TE GENEVE. BOM MEN EN BRISANTGRANATEN OP ROODE KRUIS-INRICHTINGEN. Reuter seint uit Genève: In een officieel telegram aan het secretariaat-generaal van den volkenbond meldt de Ethiopische mi nister van buitenlandsche zaken, Gueta Herouy betreffende het bombardement van Harrar: „Op 29 Maart, om half acht 's morgens, heb ben 37 Italiaansche vliegtuigen de stad Har rar gedurende een uur met bommen bestrooid en haar met mitrailleurs bestookt. Het aantal slachtoffers is niet bekend. Onder de verwoeste gebouwen bevinden zich de kerk van den H. Verlosser, de katho lieke kerk, verscheidene gebouwen der ka tholieke missies, het Fransche hospitaal en het Fransche consulaat. Vijftien bommen troffen het Egyptische Roo- de Kruis-hospitaal, verscheidene raakten het Ethiopische Roode Kruis-ziekenhuis, terwijl twee brisantgranaten binnen de omheining van het Zweedsche hospitaal vielen. Hierbij dient er op te worden gewezen, dat al de ze gebouwen duidelijk zichtbaar het Roode Kruis-tee- ken droegen." Voorts protesteert de Ethiopische minister bij het volkenbondssecretariaat tegen het bombardement .van de Britsche ambulance te Tsilga op 20 Maart j.1. De Ethiopische regeering maakt tevens melding- van een bombardement op 19 Maart, in de omgeving Van Gondar, waarbij twintig bommen werden ge worpen op de missie der Fransche Lazaristen. Bij dit bombardement zijn geen slachtoffers gevallen. Minister Herouy wijst de verklaring der Italianen van de hand,volgens welke door de Britsche ambu lance te Quoram, die op 4, 5 en 6 Maart werd ge bombardeerd, schoten op de Italiaansche vliegtuigen Zouden zijn gelost. De Abessynische minister herinnert er tenslotte aan, dat het volkenbondssecretariaat op de hoogte is gesteld van demilitarisatie van Harrar. Het gebruik van gifgassen. Ter sprake gebracht in het Engelsche Hoogerhuis. Londen. In het Hoogerhuis heeft Lord Cecil he den den aandacht gevestigd op de beweringen, dat door de Italianen gebruik wordt gemaakt van gif gassen in Abessinië. Hij vroeg of de regeering inlich tingen bezat over de vraag of deze beschuldigingen van het plegen van inbreuk door de Italiaansche re geering op nog weer een andere verdragsverplichting gegrond waren en zoo ja welke stappen men dacht te nemen. Dé aartsbisschop van Canterbury verklaar de, dat de methodes, die in den Abessijnschen oorlog gebruikt worden niet alleen in strijd zijn met de be ginselen van het Christendom, moor ook met de meest elementaire beginselen van de menschelijk- heid zelf. Hij zeide ontzaggelijke verlichting te zul len ondervinden, wanneer de verzekering zou kun nen worden gegeven, dat deze beschuldigingen of wel ongegrond zijn dan wel grootelijks overdreven. Wan neer de beschuldigingen echter waar zijn en gegrond, hoopt hij, dat de wereld 'n plechtig protest zal doen hooren. In zijn antwoord namens de regeering zeide Lord Halifax, dat hij wilde, dat het in zijn macht was de verzekering te geven, dat er geen reden aanwezig was voor deze berichten. Op het oogenblik beschikte hij echter niet over inlichtingen en kon hij zich slechts aansluiten bij alles, wat door de vorige spre kers naar voren was gebracht. Italiaansche vliegers werpen gasbommen. „Mijn volksgenooten schreeuwen en kreu. nen van pijn, velen van hen zijn onher kenbaar, de huid is hen van het gelaat gebrand .v Addis Abeba. Volgens een officieel com muniqué van het Abessijnsche hoofdkwar tier hebben Italiaansche vliegtuigen gisteren en vandaag Enda Mahoni en de omstreken met yperiet-gasbommen gebombardeerd en daarbij talrijke slachtoffers gemaakt. Een jachtvliegtuig, dat door het luchtaf weergeschut was getroffen, is brandend neergestort. Italiaansch manifest aan de bevolking van Abessinië. Addis Abeba. Van Abessijnsche zijde wordt me degedeeld, dat de Italiaansche vliegeniers nog steeds de bevolking van Abessinië bestoken met mosterd gas en pamfletten. Van dezelfde zijde wordt mede gedeeld, dat de Italianen boven Kobbo het volgen de manifest omlaag hebben geworpen: „Volk van Tigre, Godjam, Gondar en Wolo: vroe ger leed de bevolking van onze koloniën gebrek, on ze komst gaf hen welvaart. Gij zijt steeds onder drukt door de Choas, die u nooit gelijke rechten zullen geven. Vergiet uw bloed niet voor hen, want vroeger onderdrukten zij U en thans hebben zij U noodig. Binnenkort zal Italië aan een ieder de eer geven, die hem toekomt." BESPREKINGEN OVER HET CON TACT TUSSCHEN DE GENERALE STAVEN. Gisteren heeft Baldwin een vergadering van mi nisters bijeengeroepen teneinde te beraadslagen over het contact tusschen de generale staven der Locar- no mogendheden. Besloten werd dat de besprekingen tusschen de staven zullen plaats vinden onafhankelijk van het Duitsche antwoord. Mocht dit antwoord in opbouwende zin zijn, dan is het niet uitgesloten, dat Duitschland zal worden uitgenoodigd eveneens aan de besprekingen deel te nemen. Deze besprekingen, zouden dan in hoofdzaak loo- pen over een Westelijk Luchtpact. In het Lagerhuis heeft men gisteren aan Baldwin de vraag gesteld of het geen aanbeveling verdiende de nieuwe minister van coördinatie de besprekingen tusschen de generale staven te doen bijwonen, om dat de Engelsche generaals, die zich weinig met po litiek bemoeien in een ongunstige positie zouden verkeeren tegenover hun Fransche collega's, die be ter politiek plegen te zijn georiënteerd. Baldwin meende dat daarvoor geen vrees behoef de te bestaan en de aanwezigheid van een minister aan de besprekingen een belangrijkheid zou verlee- nen die, zij in feite niet bezitten. Bestuurder bleef ongedeerd. Gisteravond tegen zeven uur werd de autobestuur der de heer J. Bouwman uit Winsum (Gron.) toen hij den onbewaakten overweg nabij genoemde plaats passeerde door een uit de richting Roodeschool ko menden trein gegrepen en een eindweegs meege sleurd tot de machinist erin slaagde den trein tot stilstand te brengen. De auto was vrij ernstig geha vend, de heer B. zelf bleek tot ieders verbazing on gedeerd te zijn gebleven. HOF VAN GENADE VERWERPT ZIJN LAATSTE VERZOEK OM GRATIE. Trenton, 30 Maart (Reuter). Het Hof van Genade heeft na een zitting van vijf uren het beroep van Hauptmann verworpen. Hij moet thans, morgen om 20 uur New- Yorkschen tijd, worden terechtgesteld. Gouverneur Hoffmann deelde nogmaals mede, dat -hij Hautpmann geen nieuw uitstel zal toestaan. Er is reeds order gegeven tot het voorbereiden der executie. Mevr. Hauptmann, die zeer vermagerd is, bezocht gister, waarschijnlijk voor de laatste maal, haar echtgenoot in zijn cel. Zij blijft volhouden, dat haar man onschuldig is. Het Hof van genade heeft het beroep van Hauptmann verworpen. 33 uur voor de executie van Hauptmann heeft het hof van genade het rapport van het persoonlijk onderzoek, dat gouverneur Hoffmann heeft inge steld, aangehoord. Dit onderzoek is begonnen, den dag nadat op 16 Januari de executie was uitgesteld. Voor het hof verklaarde de crimineele deskundi ge Robert Hicks, die in dienst is van Hoffman, dat het hout van de ladder, welke bij de ontvoering van het kind van Lindbergh is gebruikt., niet hetzelfde is als de planken in het huis van Hauptmann. Hij toonde een instrument, waarmede dit bewezen kon worden. Dit zou het resultaat zijn van het ingestelde onderzoek van Hoffmann. Het hof kan de doodstraf wijzigen in levenslangen dwangarbeid, doch slechts zelden wordt hiervan ge bruik gemaakt. Ook kan het hof uitstel van execu tie verleenen, doch dit is nog nooit voorgekomen. INBRAAK IN GERECHTSHOF. Parijs. In den nacht van Zondag op Maandag zijn inbrekers doorgedrongen in het paleis van ju stitie te Rouaan. Met behulp van een zuurstofap paraat wisten zij een stalen brandkast te openen, waaruit zij 12000 francs ontvreemden. De documen ten verbrandden zij ter plaatse. Teneinde iedere aandacht te vermijden, hadden zij de beide vensters van het lokaal, waai' de brandkast stond, met ma trassen volkomen afgesloten, zoodat geen licht straal naar buiten kon doordringen. iiiiiiiiiyii11'' i* Ook in de beroemde Tuilerieën, het voormalige vorstelijke kasteel te Parijs, staan narcissen in vollen bloei. de Hollandsche ZEVENTIEN BEWONERS VLUCHTEN IN NACHTGEWAAD. GROOTEBROEK, 30 Maart: Wederom heeft in Grootebroek een ernstige brand plaats gehad. Maandagavond omstreeks half tien ontdekten enkele voorbijgangers in de een zame Dorpsstraat brand in het woonhuis van den heer C. Koster, bewoond door den eige naar en de gezinnen Bakker en Out. In een minimum van tijd stond het geheele perceel, een oude met riet gedekte boerderij, in lichter laaie. De zeventien bewoners, die bijna allen reeds ter ruste waren gegaan, konden slechts door een overhaaste vlucht in nachtgewaad het veege lijf uit het brandende gebouw red den. Slechts enkele kleinigheden konden wor den gered. Onder leiding van burgemeester Schrijnder was de plaatselijke brandweer spoedig in actie. Gezien echter de hevigheid van den brand en het gevaar voor uit breiding, werd zonder dralen door burgemeester Schrijnder de assistentie van de Enkhuizer brand weer ingeroepen. Deze was inmiddels den rossen gloed, welke tot in de oude Zuiderzeestad zichtbaar was, gewaar geworden, en spoedde zich naar de plaats des onheils. Hier werd met drie stralen in to taal, onder leiding van commandant De Bruin, de strijd tegen de vuurzee aangebonden. De omliggen de perceelen hield men voortdurend in het oog, maar het vuur breidde zich niet uit en de belendende hui zen bleven gespaard, zij het ook, dat zij waterscha de kregen. Om twaalf uur was de brand gebluscht. Hij schijnt te zijn ontstaan in de woning van den heer Bakker, Persoonlijke ongevallen hebben zich gelukkig niet voorgedaan. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. De trainer van Be Quick ernstig gewond, Groningen, 31 Maart. Gisterenavond om streeks kwart voor twaalf heeft op den Rijksstraat weg onder Haren een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Uit de richting Assen kwam met groote snel heid een auto, waarin zich twee personen bevon den. Ter hoogte van de villa „Welkom" heeft de \vagen eerst een K.M.-paal geramd en in tweeën ge reden en vervolgens is hij tegen een boom gebotst. In de auto waren gezeten de veertigjarige John Donaghy, de bekende trainer van de voetbalclub „Be Quick" en de gehuwde heer H. Boer, caféhouder te Groningen. De trainer, die ongehuwd is, was er zeer ernstig aan toe. Hij kreeg een schedelfractuur en is naar het R.K. Ziekenhuis te Groningen over gebracht. Zijn toestand is hoogst zorgwekkend. De heer Boer bekwam een wonde aan het been; hij kon naar huis worden vervoerd. Voor Abessinië bestemd vlieg* tuig in beslag genomen Parijs. Een Fransche vlieger Drouillet, die tot de raadgevers van den negus op luchtvaartgebied behoort, had in Amerika een verkeersvliegtuig be steld, waarmede hij het vliegverkeer tusschen Dzji- boeti en Addis Abeba wilde onderhouden. Dit Amerikaansche toestel werd te Havre afgele verd, doch nog voor het was ingeklaard, hebben politiebeambten de loods, waarin het vliegtuig voor .gebruik gereed werd gemaakt, verzegeld. De vlieger heeft inmiddels bij de autoriteiten geprotesteerd en verklaard, dat men hier niet te doen heeft met een militair toestel, zoodat niets tegen de vrijgeving van het toestel in het midden is te brengen. Oud-minister tot den strop veroordeeld. Sofia. De vroegere minister van binnenlandsche zaken, Kroum Kolef, en kolonel Alenderof zijn tot den dood door den strop veroordeeld, wegens voor bereiding tot een staatsgreep tegen het kabinet To- chef in April 1935. De rechtbank verklaarde evenwel, bij den koning erop aan te zullen dringen, deze straf te wijzigen in levenslange gevangenisstraf. BOTSINGEN IN ZUID-SLAVIE "Volgens berichten uit Agram in Joego Slavië is het daar gistermiddag na de bijzetting van den student Stefan Jawor die in de gevangenis van Mitrowitz was overleden, tot botsingen gekomen Jeugdige betoogers trachtten in de hoofdstraat een wapenhandel te plunderen. De politie maakte gebruik van haar vuurwapenen, waardoor 6 tot 7 gewond werden. Aangezien de betoogingen nog voortduren heeft de politie alle openbare ge bouwen in de stad onder sterke bewaking ge plaatst. Aan de betoogingen bij de teraarde-bestelling van Jawors, die indertijd tot 20 jaar kerkerstraf was veroordeeld hebben naar het schijnt verschei dene tienduizenden personen, waaronder ook de Kroatische boerenleider dr. Matsjek deelgenomen

Schager Courant | 1936 | | pagina 1