Meubelen Poorter'8 99 °l0 van de 99 Dinsdag 31 Maart 1936. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 9946 Tapijt- en Meubelhandel te Schagen Gevaarlijke weddenschap. De verkoop van Der Sttirmer De nieuwe Zeppelin KEn is K00PEI1 b(i CLOECK De Bilt seint De strijd tegen de roode troepen in Sjansi ONTKENNING VAN HET SUCCES IS STRUISVOGELPOLITIEK. DE BINDENDE FACTOR IN DUITSCHLAND. Hitier kan tevreden zijn. Het Duitsche volk heeft zich met overgroote meerderheid achter hem ge plaatst en daarmede duidelijk doen blijken, dat het de stap van zijn Führer tot bezetting van het gede militariseerde gebied goedkeurt; Het zou weinig minder dan struisvogelpolitiek zijn om deze groote zege van het nationaal-socialis- me te verdoezelen door te wijzen op het karakter der stemming, de wijze van voorbereiding en de moeilijkheid om zich van stemming te onthouden. Zeker, wij weten het, de uitslag stond bij voorbaat vast, daarvoor was de propaganda te eenzijdig en de algemeene druk te groot, maar dat neemt niet weg, dat het geweldig groote aantal communisten socialisten, katholieken en hyper nationalisten, dat Duitschland steeds had, toch blijkbaar zonder uit zondering de strijdbijl hebben begraven en zich achter het nieuwe regiem hebben geplaatst. Wie de behaalde zege met een schouderophalen zou voorbijgaan is even dom als hij die hierin de algemeene triomph van de nationaal socialistische levensbeschouwing zóu zien. Evenmin als de meerderheid der communisten, de consequenties kan overzien van een wereld zonder privaatbezit, de meerderheid der socialisten het Plan van den Arbeid kan beoordeelen, evenmin kan de groote massa een oordeel vormen over de corpora tieve staat. v Alle groepen zien slechts de foutep van het be staande en scharen zich achter hun leiders, die be weren een betere samenleving te kunnen vormen. Bij de overwinning van Hitier heeft echter een an dere factor de overwinning doen behalen. Niet de idealen van het theoretisch nationaal so cialisme, noch de aantrekkingskracht van het, cor poratieve stelsel hebben van de voorstemmende so cialisten medestanders van Hitier gemaakt. Maar Hitler's zon is opgegaan door het vertrapte nationa lisme waarvan èn de overwinnaars van den we reldoorlog èn de Marxistische Duitsche regeerders der naoorlogsche jaren de groote kracht hebben miskend en onderschat. En zoolang de overige wereld dit niet wil inzien, zoolang is Hitler's positie onaantastbaar en zal het Duitsche volk zich achter die beweging scharen, welke het de mogelijkheid opent op algeheel herstel. Hoe de toestand zich thans verder zal ontwikke len; is met geen mogelijkheid te voorspellen. Veel zal afhangen van de houding, die Hitier te genover de Engelsche bemiddelingspogingen gaat aannemen. Nu het niet meer noodig is om ten dienste der binnenlandsche propaganda het nationalisme op te zweepen, is het denkbaar dat hij zich ietwat tege moetkomend zal toonen. -Maar ook het tegendeel is mogelijk en hij kan, verblind door de groote binnenlandsche zege, on verzoenlijker blijken dan ooit te voren. Zooals vanzelf spreekt, zal de wetenschap, dat bij niet-toegeven een anti-Duitsch militair verbond van Italië, Frankrijk, België en Engeland tot stand zal komen met een Russisch-Poolsch, Tsjechisch ver lengstuk, heriï' voóriichtig doêïl' mafiÖëuvreeren;thaar niemand beter dan de Führer weet, dat een derge lijke combinatie van in wezen zeer heterogene 'be- standdeelen ook weer spoedig uitelkaar kan vallen en al te zwaar zal hij deze bedreiging dan ook wel niet aanslaan. Men denke maar eens aan dé tegenstellingen tus schen Engeland en Italië, om van de Donau-pro- blemen nog maar te zwijgen. Toch behoeft een halsstarrige houding van Duitsch land nog niet noodwendig tot oorlog te leiden. Veel grooter gevaar duchten wij van de zeker komende economische nood, die bij een krankzin nige bewapeningsoorlog als de huidige, niet kan uitblijven. De levenssappen der volkeren worden met kwis tïge hand geofferd op het altaar van het nationa lisme, de noodige kapitaalvorming blijft achterwege en deze toestand moet bij een zoo dichte bevolking als in Europa zonder mankeeren tot groote rampen leiden. Tenzij spoedig een sterke internationale rechtsorde wordtg evestigd en ten gevolge daarvan een verla ging der oorlogsuitgaven en een herstel der inter nationale handelsbetrekkingen mogelijk wordt, is een toeneming der spanningen te vreezen. BEDDEN DEKENS - KARPETTEN - ZEI LEN - GORDIJNEN - LOOPERS - MATTEN enz enz., koopt men in omdat daar de grootste voorraad aanwezig is, en de prijzen het laagst zijn. KAPOKMATRASSEN in alle prijzen. vanaf f 18.50 tot f 35.00. Zie onze étalages en Tent op de Paaschten- toonstelling. LAAGZIJDE B 32. Tel. 87. SCHAGEN. Door gr ooien omzet lagen prijs Telegram van de dochter van den Negus. Londen: In het Hoogerhuis zal heden Lord Cecil of Chelwood de regeering een vraag stellen in zake het telegram van de dochter van den Negus, waarin zij zegt: „Gedurende zeven dagen; zonder ophouden, heeft de vijand de legers en de bevolking van mijn land met bommen bestookt, welke ver schrikkelijke gassen bevatten. Onze solda ten zijn dapper en weten, dat zij de conse quenties van een oorlog moeten dragen, doch tegen deze wreede gassen hebben wij geen bescherming, geen maskers, niets. Het lijden en de pijniging is niet te beschrijven, hon derden van mijn volksgenooten schreeuwen en kreunen van pijn, velen.van hen zijn on herkenbaar, de huid is hen van het gelaat gebrand." Lord Cecil wil de regeering vragen, of zij inlich tingen heeft over deze beschuldigingen tegen Italië, cn welke stappen zij denkt te nemen. Baldadige jongens aangehouden De rijksveldwachtpost bij Grailoo te Bussum werd Zaterdagavond omstreeks tien uur door automobilisten en motorrijders gewaarschuwd dat jongens het verkeer op den rijksweg tusschen de Gooische Boer en den Noord-Crailooschen weg in gevaar brachten. De automobilisten had den gejtopt, omdat zij op den weg personen za gen staan die met groote zaklantaarns teekens gaven en met zakdoeken wapperden. Terwijl zij stopten, liepen de jongens het bosch in. Door het plotselinge stoppen van achter elkaar rijden de auto's waren er bijna ongelukken gebeurd. De veldwachter ging er op uit en het gelukte hem de jongens op heeterdaad te betrappen. Het waren twee bedienden van de Bataafsche Petroleum maatschappij te Amsterdam, onge veer 17 jaar oud, die met elkaar een wedden schap hadden aangegaan, dat zij auto.s zouden kunnen doen stoppen. Zij waren anderhalf uur met dit gevaarlijke spelletje bezig geweest. Twee zaklantaarns werden in beslag genomen De jongens waren op weg om te gaan kampee ren, maar de veldwachter heeft deze onbezonnen gasten uitgewezen en hen tot voorbij de Naar- densche grens begeleid. Er is proces-verbaal van een en ander opge maakt. Verkoop zonder medeweten der N.S.B.- leiding. Zoo mogelijk komt er een strafvervolging. In antwoord op desbetreffende vragen van den heer Boon deelt minister Van Schaik mede, dat in derdaad in het perceel Ivalverstraat no. 7 te Amster dam, waar sinds begin Januari 1936 gevestigd is de sigarenwinkel „Het Nederlandsche Sigarenbedrijf de Driehoek", naast N.S.B.-materiaal ook verkrijgbaar is geweest het Duitsche weekblad Der Stürmer van Julius Streicher te Nurnberg. Echter werd dit orgaan volgens de afgelegde verklaring alleen verkocht aan klanten, die speciaal om het blad vroegen; aan Duitschers, die naar Duitsche tijdschriften informeer den, die naar Duitsche tijdschriften informeerden, zou echter te kennen zijn gegeven, dat 't blad voor handen was. De betrokken verkoop, die naar het schijnt niet vóór Februari 1936 is begonnen, is in middels stopgezet. Er bestaan geen aanwijzingen dat de verkoop .met medeweten van de leiding der N.S.B. heeft plaats gehad. Volgens verkregen inlichtingen is de uitvoer van Der Stürmer door de Duitsche Regeering niet ver boden. Ter zake van de verspreiding van het blad van Februari 11. no. 9 wordt een gerechtelijk vooronder zoek uitgelokt, waarna, zoo mogelijk, een strafver volging zal worden ingesteld. Het noodige is ver richt, opdat bij verdere verspreiding van Der Stür mer in ons land onverwijld worde ingegrepen. Zou vanochtend vroeg naar Zuid- Amerika vertrek ken. Het D.N.B. meldt uit Friedrichshafen, dat het nieuwe luchtschip LZ 129 Hindenburg Dins dagochtend om 5 uur naar Zuid-Amerika zou vertrekken. Verscheidene genoo- digden zullen den eer sten tocht overzee met het luchtschip, waar over kapitein Lehmann het bevel voert, bijwo nen. De Engelsche pers over de verkiezingen in Duitschland. L o n d en. Door de bladen van de meest uiteen- loopende richtingen, als de „Times" en de „Daily Herald", worden de Duitsche verkiezingen beschre ven als een „farce'. De „Times" schrijft, doelende op Hitler's wensch, de wereld te imponeeren, dat de wereld deze de monstratie niet al te ernstig zal nemen. De „Daily Telegraph" hoopt, dat Hitier, die thans niet langer genoodzaakt is, het nationalistische vuur in Duitschland brandend te houden, een con structief gebaar" zal maken om tot een vreedzame oplossing bij te dragen. SMOKKELAARS ONGEVOELIG VOOR DIERENLEED. Putte (België). Zaterdagavond is op Belgisch 'grondgebied een ernstig geval van dierenmishande ling geconstateerd. Met een vrachtauto uit Roosen daal wilde men een partij schapen de grens over smokkelen. Daartoe reed: de auto met groote vaart achter Putte langs, België in. Daar er geen barrica de kon worden neergezet, schoot de douane eenige lichtkogels af, om den post in Capellen te waar schuwen. Hier werd een zware barricade geplaatst, waarop de vrachtauto stuitte en in een sloot reed. Bij onderzoek bleek, dat er niet minder dan zeven tig schapen in den vrachtauto, met een laadvermo gen van één ton, geladen waren. Hiervan waren er veertien gestikt. De beesten waren in twee afdee- lingen verdeeld. De wagen is in beslag genomen. De inzittenden hebben de vlucht kunnen nemen. EEN LIEFHEBBER VAN TAARTJES De druiven smaken zuur. Aan het bureau Pieter Aertzstraat bevindt zich een vrouw in arrst, die gisteren in een banket bakkerszaak onder den naam zuster Verm r een groote bestelling ter waarde van f 12.00 deed, welke zij bezorgd wensebte te zien aan liet Wil- helmina-Gasthuis. De gebakjes, die van de be stelling deel uitmaakten, zou zij zelf medenemen. De banketbakker vatte echter dadelijk argwaan tegen de vrouw op en waarschuwde de politie, die baar aanhield. Bij bet onderzoek is gebleken dat zij een valschen naam bad opgegeven en dat men baar aan bet Wilbelmina-Gastbuis niet kent Waarschijnlijk beeft zij zich meermalen aan der gelijke feiten schuldig gemaakt. Te Berlijn vond dezer dagen een niet alledaagsch ongeluk plaats. Een „meubeltrein"tractor met een aantal volgwagens moest om de een of andere reden zóó sterk remmen, dat de eerste volg wagen bovenop den tractor liep. Welke vernieling dit teweegbracht toont ons bovenstaande fotöx Verwachting: Zwakker tot matige Zuidweste lijken wind, half tot zwaar bewolkt, later wel licht regen, weinig verandering in tempera tuur. Verdere vooruitzichten: Weinig verande ring. Hierboven BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 762. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 9 gr. C. 48 gr. F. INSECTENDOOD. SNELTOX is het aangewezen verdelgingsmid del tegen alle voorkomende ongedierte voor huis en stal. Prijs per 1/1 flesch f 1.30. Alleen in TERLEP'S DROGISTERIJ, Apoth.-Assist. HOOGZIJDE 103, SCHAGEN. De regeringstroepen gereorganiseerd. P e k i n g. De tegen de Roode Troepen in de provincie Sjansi in het veld gebracht regeeringstroe- pen zijn gereorganiseerd. Er zijn thans twee leger groepen gevormd, waarvan de eerste bestaat uit zeven divisies Nankingtroepen onder den chef van den generalen staf van Tsjang Kai Sjek, generaal Tsjengstjeng, terwijl de tweede gevormd is uit de provinciale troepen van Sjansi en Soei Yoean on der generaal Yang Si Yoean. Er zijn voorzorgsmaat regelen getroffen tegen een eventueelen doorbraak der Roode Troepen naar Soei Yoean of Hopei, door de bevoegde provinciale besturen. Officieele Chineesche instanties achten den toe stand gunstig en houden een Japansche hulp, die ter sterkte van drie divisies zou zijn aangeboden, voor onnoodig. In Tientsin zijn Zondagavond belangrijke bespre kingen begonnen tusschen leidende persoonlijkheden van het autonome bestuur van Hopei, Tsjahar en vertegenwoordigers van de Japansche militaire over heid, onder wie zich de dezer dagen in Tientsin ge arriveerde generaal majoor Matsoemoero, de ver moedelijke opvolger van generaal Doihara, bevindt. ZONDERLING AANGEHOUDEN EN TERUGGEBRACHT. Een agent van politie ontmoette gisteravond op den Adelaars weg een oude man, wiens loopen arg waan wekte. Hij deed tamelijk vreemd en bleek niet geheel normaal te zijn. Daarom nam de agent hem mee naar het politiebureau. Uit zijn beweringen kon men weinig wijs worden. Zijn woonplaats wist hij met op te geven. Toevallig werd ongeveer gelijktijdig per radio een extra politiebericht uitgezonden, waarin de opspo ring werd verzocht van iemand, ontvlucht uit een oudemannen-huis te Nieuwveen. Bij nader onderzoek bleek, de in bewaring gestelde man de bewuste te zijn. Hij was 's middags loopende naar Amsterdam vertrokken en trof onderweg een bereidwillig auto bezitter, die hem toestond mee te rijden. Om half twaalf werd de oude man weer door den vader van het Huig uit Nieuwveen per auto afge haald.

Schager Courant | 1936 | | pagina 4