Een luchtpaleis 't Wereldverkeer voltooid De LZ. 129 bestemd voor den passagiers* dienst verrijkt De LZ. 130 staat reeds op stapel Het interieur van de passagiersverblijven aan boord van den Zeppelin LZ. 129 is zeer modern en uiterst smaakvol; een denkbeeld van het comfort, dat de reizigers ..zullen vinden, krijgt men bij het beschouwen van deze foto van den rooksalon. veel gemakkelijker en uiterst eenvoudig waren en dat de vliegcapaciteiten bijzon der goed waren. Vooral die besturing was een punt, waarover men op de Zeppelin- werf van te voren niets had kunnen zeggen, daar het nieuwe luchtschip heel andere af metingen heeft als alle voorgaanden en daar de stuur-organen heel anders gecon strueerd zijn als tot nog toe het geval was. De „Graf Zeppelin" werd in 1926—-'28 voor namelijk als studieschip gebouwd, terwijl dit luchtschip al van den beginne af be stemd was voor het passagiersvervoer, al zijn de groote lijnen natuurlijk bewaard gebleven bij de constructie. De „Graf Zep pelin" bewees reeds de bruikbaarheid van het starre luchtschiptype bij groote reizen, vooral bij het transoceanische verkeer. Van 18 September 1928 tot en met 10 December 1935 werden er 505 vluchten mee gemaakt, waarbij 111 oceaan vluchten (103 reizen naar Zuid-Amerika), een Poolvlucht en 'n vlucht om de wereld. De bemanning mee gerekend werden er 32.962 personen mee vervoerd en 35.640 Kg. post, terwijl het luchtschip 50.437 Kg. vracht had meegeno men. Op deze reizen heeft het luchtschip geen noemenswaardige schade opgeloopen; op een der eerste vluchten naar New- York werd een stabilo beschadigd, doch dit kon tijdens de vlucht hersteld worden. De noodlanding in Zuid-Frankrijk in het jaar 1929 verliep zonder eenige moeilijkhe den! De op deze reizen opgedaneervarin gen zijn stuk voor stuk bij den bouw van het nieuwe luchtschip in aanmerking geno men. De LZ. 129 is het grootste luchtschip ter wereld! De lengte van het stroomlijnli- chaam, waarvan iedere spant een 36-hoek vormt, bedraagt 248 Meter, de grootste doorsnede 41.2 Meter en de gasinhoud 190.000 kubieke Meter. Het luchtschip wordt voortbewogen door de schroeven van vier Dieselmotoren uit de Daimler-Benzfabrie- ken te Stuttgart, tezamen 4000 a 4200 paardekrachten vertegenwoordigend. Deze ruwe olie-motoren, die hier voor het eerst bij een luchtschip gebruikt worden, werden eerst nauwkeurig beproefd. Bij het inbou wen had ieder van deze motoren reeds 800 uur gedraaid, zoodat het pas mogelijk was met het inbouwen begin van dit jaar een aanvang te maken. Daarmee is in hoofd zaak de vertraging in de voltooiing van dit luchtpaleis verklaard en daarmede zijn de geruchten tot zwijgen gebracht, die overal neiro zal dus in 80 tot 82 uur zonder on derbreking kunnen worden ondernomen: dat beteekent een verkorting van een hee- len dag in vergelijking met den „Graf Zep pelin". Voor de terugreis naar Friedrichs hafen zijn ongeveer 100 uur noodig. De reis van kust tot kust zal heen ongeveer 45 tot 48 uur in beslag ne- L* men, en terug circa 65 uur. Bijzonder veel aan dacht is er gewijd aan het comfort en het in- v terieur van de passa giersverblijven en an dere ruimten, waar de passagiers zich kunnen ophouden, als rookka mer, eetzaal enz. Voor de passagiers heeft men 25 slaaphutten met 50 bedden, die met ver warming en stroomend warm en koud water zijn uitgerust. De passagierszalen, die 400 vierkante meter oppervlakte beslaan, i liggen boven elkaar in twee „dekken". Het bo vendek bevat de 50 me ter lange eetzaal en 'n soort conversatiehal, alsmede een schrijf- en leeskamer en een 30 meter lang promenade dek. Daartusschen in zijn de passagiershut ten aangebracht. Het kleinere benedendek bevat een douchebad, 't scheepsbureau, de rook salon en de met de mo dernste hulpmiddelen geïnstalleerde elec- trische keuken. Stroom voor de lichtin stallatie en de centrale verwarming wordt door een speciale Dieselcentrale in het middenschip geleverd. Alsdraaggas wordt eerst nog waterstof gebruikt. Dat bevindt zich in 16 aparte cel len, die alle met veiligheidsventielen geslo- ten zijn. Het aantal gascellen kan ten allen tijde I uitgebreid worden, hetgeen het geval zou moeten zijn, wanneer men helium als 35 JAAR LUCHTSCHEPEN. Een en ander over het levenswerk van Graaf Zeppelin. Nooit zal ik den nag vergeten, toen ik voor het eerst van mijn leven een Zeppelin zag, een ervaring, die ik toen met milli- oenen anderen deelde. Op 29 Augustus 1909 zweefde het eerste luchtschip over Berlijn ter gelegenheid van de huldiging van Graaf Zeppelin, die zijn levenswerk verwezenlijkt zag. Het was een indrukwekkend oogenblik, toen de grijze uitvinder op het balcon van het Koninklijk paleis verscheen en het lui de gejubel der menigte plaats maakte voor een eerbiedige stilte. Hij was echter zoo ontroerd, dat hij geen woord kon uitbren gen; de tranen rolden over zijn gezicht en in zijn witten baard. Hij kon slechts bij herhaling wuiven naar de dicht opeenge pakte menigte. Toen liep hjj snel terug om zijn ingenieurs en monteurs te halen; tel kens opnieuw wees hij op zijn medewer kers. Hij wilde niet de eenige zijn, die ge- Het grootste luchtschip ter wereld Voor het eerst door Dieselmotoren gedreven DE Koning is dood leve de ko ning.... En parallel daarmee: de L.Z. 129 uit de hal de L.Z. 130 op stapel! Nauwelijks was het geweldige luchtschip „Von Hindenburg" van de werf ver trokken, of de eerste spant van een nieuw luchtschip werd al binnengedra gen! Daar in Friedrichshafen is geen ge brek aan werk! Het nieuwe Zeppelin-luchtschip, dat het fabrikaatsnummer LZ. 129 draagt, is thans na de eerste opstijging op 4 Maart van dit jaar door en door beproefd en ge keurd. En die keuring is in alle opzichten uiterst bevredigend uitgevallen: men con stateerde eenparig, dat de motoren bijna geruischloos liepen, dat van vibratie ten gevolge van de motorbeweging vrijwel geen sprake meer was gedurende de vaart, dat de besturing en het manoeuvreeren in het buitenland de ronde deden, toen verleden jaar op den vastgestelden termijn het luchtschip nog niet gereedgekomen was. Dit wolkenkasteel zal in staat zijn 100 menschen, 1200 Kg. bagage en 60.000 Kg. brandstof voor een actieradius van 14.00 kilometer en een gemiddelde snelheid van 125 kilometer per uur te vervoeren. De reis van Friedrichshafen naar Rio de Ja- Hierboven: De ontwikkeling van het Zeppelinlucht schip in zijn ruim 35-jarig. bestaan. De LZ. 129 is hier nog niet bij. Links en rechts: Naar aanleiding van de a.s. reis naar Ame rika van de LZ. 129 geeft de Duitsche Rijks- post deze beide nieuwe luchtpostzegels uit. draaggas zou gebruiken. De buitenhuid van het scheepslichaam bestaat uit 35.000 vier kante meter katoenstof, die met cellon be streken is en zoodoende van de weersom standigheden niet te lijden heeft. De verzekering van dit luchtschip werd voor het eerst bij een Duitsche verzeke ringsmaatschappij ondergebracht, waartoe men voorheen geen mogelijkheid zag. Bij een ongeval moet zoo'n verzekering name lijk altijd rekening houden met het verlies van heel het luchtschip, met toebehooren en al; het is een zuiver catastrophe-risico. Daarom had men, toen in 1928 de „Graf Zeppelin" zijn reizen ondernam, eerst groo te moeite om een verzekering op dit lucht schip te sluiten. De bouwkosten daarvan hadden 4.5 millioen Mark gekost (ongev. 2.550.000 gulden); een vierde gedeelte werd door de Zeppelin werf zelf gedekt, daar dit luchtschip tot „materiaal" van die werf gerekend kon worden; de rest werd in klei ne porties van hoogstens 2000 Mark in het buitenland geplaatst. Het nieuwe luchtschip is in de eerste plaats voor den dienst op Zuid-Amerika be stemd. Behalve dezen dienst, zal het 's zo mers studiereizen naar Noord-Amerika ma ken, waarbij men- zal onderzoeken of ook in het Noordelijke gebied van den Atlan- tischen Oceaan een regelmatigen lucht- schipdienst geopend zou kunnen worden. Dat daartoe een mogelijkheid bestaat, daar aan twijfelt men thans al reeds niet meer. Het eenige, wat nog onderzocht moet wor den is de weersgesteldheid in het Noorden, die daar onregelmatiger en ruwer is, dan op de zuidelijke route, zoodat men bij een regelmatigen dienst vertragingen vreest. ëerd werd en met dit eenvoudige gebaar, toonde de geniale uitvinder zich ook een goed en eenvoudig mensch. Zijn populari teit was verdiend. Alle technici en geleerden stonden aan vankelijk wantrouwend tegenover dezen generaal der cavalerie, die droomde van 'n verovering der lucht met een bestuurbaar luchtschip. Er hadden zich al zooveel lee- dat reeds verscheidene geslaagde proef vluchten achter den rug had, op voor een langere tocht. Hierbij wilde het ongeluk, dat het bij een noodlanding door den storm verwoest werd. De sceptici schenen nu toch gelijk te zullen krijgen, doch de graaf liet zich niet ontmoedigen. Het is verbazend, zooals elke tegenslag zijn ener gie scheen te verdubbelen. Reeds op 9 Oc- tober 1906 steeg hij weer op met een 123 M. lang luchtschip, waarmee hij een tocht van twee uur deed en ook over Zwitser land vloog. Hij toonde de enthousiaste me nigte door verschillende manoeuvres, hoe bestuurbaar het luchtschip was en in 1907 kon hij zelfs reeds tochten van 5 en 9 uur doen. Toen viel in 1908 de zwaarste slag, de ramp van Echterdingen. Het levenswerk van den grijzen generaal scheen vernietigd, doch het publiek had vertrouwen in hem en zijn uitvinding gekregen en de vrijwil-» De behaaglijk-ingerichte lees- en schrijfzaal, waar men door de groote zijvensters 'n blik kan werpen op het panorama, dat onder dit „vliegende hotel" voorbijtrekt. Voor het eerst uit den hangar.... Een plechtig oogenblik. Duizenden en nog eens duizenden verdrongen zich om van dit schouwspel mee te genieten! ken aan dit probleem gewaagd en de re sultaten waren altijd bedroevend. Het was een gevaarlijke liefhebberij, want naast de utopisten, die slechts op papier ontwerpen maakten, waren er anderen, die hun plan nen ook uitvoerden en met hun ondoelma tige luchtschepen jammerlijk verongeluk ten. En toen het be- kend werd, dat de Württembergsehe graaf zijn vermogen offerde aan den bouw van een bestuurbaar luchtschip, haalde men slechts me delijdend de schouders op. De reeds 62-jarige uitvinder ontmoette op zijn weg bijna onover komelijke moeilijkhe- i den, doch met onwrik bare energie en een on beperkt vertrouwen in de juistheid van zijn idee, zette hij zijn plan door eh zoo kon op 2 Juli 1900 zijn eerste luchtschip, dat 128 M. lang en van aluminium gemaakt was, bij Lin- dau aan 't Bodenmeer opstijgen. Reeds de eerste po ging daartoe werd een schitterend succes; trots verhief zich de blinken de reuzensigaar in de lucht en zij gehoorzaam de aan 't stuur als 'n paard aan den teugel. Achttien minuten lang stuurde de oude graaf het luchtschip door de atmosfeer, waarna hij het zonder onge- lukken weer in de han gar terugbracht. Het principe van het bestuurbare luchtschip was veroverd en de moedige en geniale uit vinder werd geestdriftig toegejuicht. Reeds op 17 October van hetzelfde jaar kon de duur van de vlucht tot 1 uur en 20 minuten uitgebreid worden, waarbij een snelheid van 32 K.M. per uur werd bereikt. Met de opgedane ervaringen werkte Zep pelin nu verder aan een grooter luchtschip. Hierbij ondervond hij echter groote moei lijkheden van financieelen aard; toch steeg op 17 Januari 1906 dit tweede luchtschip, lige giften stegen in de millioenen. Dit blijk van vertrouwen spoorde Zeppelin dub» bel aan om al zijn kunnen en energie aan zijn werk te geven en nu kwam de defini tieve overwinning, waarvan schrijver de zes getuige mocht zijn. Meer dan vijf en dertig jaar zijn nu verloópen sinds de eer ste Zeppelin zijn eerste tocht deed. Slechts één generatie zijn wij nu verder en wat is er in dien korten tijd al niet bereikt! En als nu de LZ. 129 het bewonderenswaar dige luchtschip van dezen tijd, door de lucht suist, en de geheele wereld doorkruist op zijn majestueuse vluchten, wordt met eerbied de naam van dezen edelen pionier herdacht, die ondanks alle moeilijkheden en met opoffering van al wat hij bezat, zijn doel heeft bereikt. PER „HEMELLUIS" VAN LONDEN NAAR KAAPSTAD. De Britsche vlieger Llewellyn heeft on langs een vlucht ondernomen van Londen naar Kaapstad. Een dergelijke tocht be hoort heden ten dage wel niet meer tot de zeldzaamheden, doch de vlucht, die Lle wellyn heeft afgelegd, behoort er wel toe. De vlieger vloog n.1. per „hemelluis" boven de werelddeelen en bovendien zou de ge heele vlucht, volgens beweringen van den piloot, niet meer hebben gekost dan f 60.—,, hetgeen al zeer billijk is, als men weet, dat men voor een reis LondenKaapstad per stoomschip het vijfvoudige betaalt! Llewellyn vertelde bij zijn terugkomst aan de persmannen, dat hij nog nimmer zooveel angst had uitgestaan dan in die twee onzalige nachten, toen hij een nood landing in het oerwoud had moeten maken en hij door oververmoeidheid en inspan ning geen oog had kunnen sluiten en in den stikdonkeren nacht slechts één geluid hoorde: het angstwekkend gehuil der hye na's. In den tweeden nacht kwamen een tweetal leeuwen zoo dicht bij het station- nee.rend vliegtuig, datd e vlieger zich in de cabine moest verschuiler^ Zoodra zijn mo tor was gerepareerd, steeg hij opnieuw op en vloog regelrecht naar Mbeya, om een behoorlijk diner te bestellen! Llewellyn's vlucht, welke, ondanks alles, een succes is geworden, zal niet weinig bij dragen tot de populariteit van de moderne miniatuurvliegtuigen, waarvoor in Groot- Brittannië thans zoo'n reclame wordt ge maakt.

Schager Courant | 1936 | | pagina 7