Banne en Polder Scbagen Nutsspaarbank te Alkmaar Dinsdag 31 Maart 1S36. SCHAGER COURANT. Derde Blad. No. 9946 De Zeeweringen en Waterschappen van Noord-Holland Een belangrijk werk verschenen In 1864 verscheen van de hand van Mr. G. de .Vries Az., oud-griffier der staten van Noord- Holland, onder bovenstaanden titel een beschrij ving van Noord-Hollands zeeweringen en wa terschappen. Nog nooit had een zoodanige be schrijving het licht gezien, doch volkomen is bewaarheid hetgeen een deskundig vriend uit het Noorderkwartier hem bij het verschijnen voorspelde, dat het werk in den vollen zin des woord een „vraagbaak" zou worden. Langen tijd is het werk een unicum gebleven. Eerst in 1898 is in navolging hiervan op last van de Staten van Groningen een soortgelijk werk betreffende de zeeweringen en waterschap pen in Groningen uitgegeven door Mr. C. G. Geertsema, Commissaris der Konigin dier pro vincie, terwijl in 1902 Jhr. L. F. Teixeira de Mattos, c.i. is aangevangen een zoodanig boek werk op kosten der Provincie samen te stellen van Zuid-Holland. In 1894 heeft een tweede uitgaaf van het werk van Mr. de Vries het licht gezien, verzorgd door Jhr. Mr. J. W. M. Schorer, destijds Commissaris der Koningin in Noord^Holland. Thans, veertig jaar later, heeft de heer D. Kooiman, lid van Gedeputeerde Staten dezer Provincie, een derden druk bewerkt. Aan deze bewerking werd in technische en administra tieve kringen, die met waterstaatkundige bemoei ingen zijn belast, groote behoefte gevoeld, omdat in den loop der jaren de-waterstaatkundige toe stand van Noord-Holland belangrijke verande ringen heeft ondergaan, waardoor het werk groote leemten ging vertoonen en geen betrouw bare bron meer was voor den hedendaagschen tóestand. In het voorwoord herinnert de schrijver in dit verband aan de voorzieningen aan de zeewerin gen en de veranderingen voortvloeiende uit de centralisatie van dijksbeheer door de oprichting van het hoogheemraadschap Noord-Hollands Noorderkwartier, een en ander als gevolg van den watersnood 1916 de voor een groot deel vol tooide en overigens in vollen gang zijnde uit voering van het Provinciale wegen plan; den aanleg en de verbetering van wegen door gemeenten en waterschappen, met concentratie van wegenbeheer bij het hoogheemraadschap Noord-Hollands Noorderkwartier; de uitvoering van het Westfriesche kanalen- plan, hetgeen gepaard ging met wijziging van het boezembeheer, vorming n.1. van de twee boezems Schermerboezem en Vereenigde Ra aks- maats- en Niedorperkoggenboezem, terwijl beide boezems werden gebracht onder beheer van het Hoogheemraadschap der Uitwaterende sluizen in Kennemerland en Westfriesland. Daarnaast valt in dit veertigjarig tijdvak de ïot standkoming van een nieuw algemeen wa terschapsreglement en een groot aantal wijzigin gen in de reglementen van bijna alle waterschap pen. Voorts een bijna algebeele verandering in de polderbemaling, de karakteristieke windmo lens, de stoere werkers, zijn bijna overal door mechanische bemaling vervangen. Slechts een vijftigtal kapitale windmolens zijn nog in bedrijf. Het aantal als publiekrechtelijke instellingen Ingerichte waterschappen in de Provincie be droeg in 1894-, 325. Sedert zijn opgeheven 50, opgericht 56 waterschappen, zoodat het aantal thans bedraagt 331. Van elk dezer waterschappen vindt men in het werk een nauwkeurige beschrijving, ligging en begrenzing, taak, peil, bemaling, hoogte van. dij ken en kaden, lastenheffing, bestuur en, wanneer dit voor het verkrijgen van een juist begrip der tegenwoordige inrichting noodig blijkt, een stukje geschiedenis. De samenstelling van een dergelijk we*rk ver- 125 Jaar geleden, op 31 Maart 1811, werd de groote Scheikundige Rofcert Bunsen in Göttin- gen geboren. Als zijn meest bekende uitvin dingen noemen wij de Bunsenbrander en de ontdekking der Spectraalanalyse. *- elscht, bij het verwerken der vele gegevens, naast groote kennis van den waterstaatkundigen toe stand een zeer bijzondere mate van nauwkeurig heid. Wat dit betreft had moeilijk iemand beter dan de heer Kooiman zich met dezen veelomvat- tenden arbeid kunnen belasten. Bovendien heeft deze als lid der Staten en daarna als lid van Gedeputeerde Staten een werkzaam aandeel gehad in de vele veranderin gen. die de laatste twintig jaren op dit gebied zijn tot stand gekomen. Voorts verleenden de Provinciale Griffie, 'de dienst van den Provincialen Waterstaat en de Waterschapsbesturen bij de samenstelling, op verzoek van den schrijver, nuttige medewerking. De medewerking van den Provincialen Water staat blijkt ook nog in het bijzonder uit de prachtige kaart, welke zich bij elk boekwerk be vindt. Deze kaart geeft aan de geheele indeeling van de Provincie in ruim 300 waterschappen, uitgevoerd in kleurendruk naar den aard van onderscheidene waterschappen, (boezembeheer, enz.) het peil en de grootte van ieder waterschap Door het verleenen van een financieole bijdra ge heeft de provincie deze uitgave mogelijk ge maakt. Het werk is verschenen bij N. Samsom N.V. te Alphen aan den Rijn en is in alle op zichten keurig verzorgd. Voor allen die belang stellen in den ingewikkel- den waterstaatkundigen toestand van Noord- Holland, of wier werkkring hun eenigermate daarmede in aanraking komen, achten wij dit werk een onmisbaar bezit. BANNE EN POLDER SCHAGEN. Vergadering van Hoofdingelanden met het Dage- lijksch Bestuur op Zaterdag 28 Maart 1936, des na middags 2 uur. Voorzitter de heer D. P. Timmerman; secretaris de heer P. Hopman; opzichter de heer J. Keesman Cz. De Voorzitter opent met woorden van welkom de vergadering, zich daarbij in 't hijzonder wendende tot de heeren C. Smit en A Dekker, die vandaag voor 't eerst als hoofdingelanden aanwezig zijn, en hoopt dat de belangen van den polder hij hun in goede handen moge zijn. Spr. uit voorts den vvcnsch dat de besprekingen in 't belang van den polder zullen zijn. De notulen worden gelezen, ze worden onder dank zegging aan den Secretaris onveranderd vastgesteld. De Voorzitter deelt mede, dat afwezig zijn de hee ren Schenk en Blaauboer, de laatste wegens lichte ongesteldheid. Ingekomen stukken. Van Ged. Staten is de goedkeuring ontvangen op diverse besluiten, nl. tot verlenging van de crediet- overeenkomst met de Coöp. Boerenleenbank;, tot verbetering van den Wadweg; tot het aangaan van een geldleening voor de verbetering van den Wad- weg. Deze stukken worden voor kennisgeving aange nomen. De verbetering van den Menisweg. Van B. en W. der gemeente Schagen is 'n schrij ven ingekomen, waarin zij mededeelen bereid te zijn aan den gemeenteraad voor te stellen dat de ge meente in de kosten van verbetering van den Me nisweg 25 zal bijdragen. De Voorzitter deelt mede, dat dit schrijven niet op de agenda voorkomt, en ook nog niet door het Dag. Bestuur is behandeld. Met het oog op het werk aan den Wadweg, acht spr. het gewenscht het schrijven nu reeds te behandelen. Nadat de vergadering hiermee accoord is gegaan, herinnert de Voorzitter er aan, dat reeds eerder de gemeenteraad besloot 25 van de kosten dezer ver betering bij te dragen, doch dat het. polderbestuur een gemeentelijke bijdrage wenschte van 50 Met het oog op de welwillende hcudmg die de gemeente heeft aangenomen t.a.v. de verbetering van den Wad weg, is spr.'s standpunt thans zóó, dat hij bereid zou zijn op het aanbod van 25 voor verbetering van Menisweg in te gaan. De begrooting van het werk geeft aan f9572, de aflossing te doen geschieden in 8 jaar. De heer K. Wit kan zich zeer goed vereenigen met het voorstel van den Voorzitter. Het was een ruim standpunt dat de raad t.a.v. den Wadweg innam. Ook de heer Grootes wil met 't aanbod en B. en W. meegaan,'om het werk te doen aansluiten aan dat van den Wadweg, is bet gewenscht dat spoedig een beslissing wordt genomen. Algemeen is de vergadering van oordeel, op het aanbod in te gaan. Op voorstel van Dag. Bestuur wordt besloten, om als de gemeenteraad van Schagen zich bereid ver klaart 25 in de kosten van de verbetering van den Menisweg bij te. diagen, het besluit van 19 Maart 1934 tot het aangaan van een geldleening ad f9000 in te trekken en te besluiten een geldleening van f9000 te sluiten tegen zoo gunstig mogelijke voor waarden en rentende ten hoogste 5 af te lossen jaarlijks minstens 1/8 gedeelte, eerste aflossing in 1937 en h'et Bestuur te machtigen het werk in eigen beheer uit te voeren. Waar het thans geldende stroomleveringscontract met het P.E.N. op 30 April a.s. afloopt, wordt over eenkomstig het advie3 van de Vereeniging van Noordhollandscho Waterschappen besloten opnieuw een stroomleveringscontract met het P.E.N. aan te gaan, temeer daar de nieuwe voorwaarden voor den Polder gunstig zijn. De rekening. Aan de orde is de vaststelling van de rekening over 1935. Ze sluit in ontvangst op f 44489.69, in uit gaaf op f41730.89, batig saldo alzoo f2758.80. De reke ning was nagezien door de heeren Borst en Dekker en bij monde van den heer Borst wordt verklaard, dat alles in de beste orde was bevonden. Overeenkomstig dit advies wordt besloten, de penningmeester gedechargeerd en de commissie dank gebracht voor den door haar verrichten arbeid. De jaarwedderegeling. Van Ged. Staten is een circulaire ontvangen, waar in wordt medegedeeld, dat de Minister van Water staat en de Minister van Binnenlandsche Zaken den wensch te kennen geven, dat het salaris van den Secretaris, den Penningmeester, den Opzichter en den Machinist van het Dieselgemaal in verband met het verplichte pensioenverhaal van 10 pet. met in gang van 1 Januari 1935 met 5 te verhoogen. Hieromtrent zijn de organisaties gehoord. De Ne- derlandsche Bond van personeel in Overheidsdienst kan zich met deze voorgestelde regeling vereenigen, terwijl de Bond van Ambtenaren van Waterschap- Bovenstaande foto stelt voor de kleinste, luchtgekoelde tweetact-motor ter wereld. Zij maakt precies 5000 slagen per minuut en is even groot als de er naast geplaatste sigaret. pen in Nederland voor beide machinisten een ge lijke regeling bepleit, voorts van oordeel is dat ook over de emolumenten pensioenbijdrage verschuldigd is en daarom voor de 5 salarisverhooging deze emolumenten ook in aanmerking dienen te komen. Voorts wordt gevraagd, waarom de jaarwedde van den opzichter sedert 1920 op f650, nog steeds ge splitst is in f450 en f200, terwijl de f 100 die vanaf 1931 aan den opzichter is toegekend, niet in de re geling is opgenomen. De. Voorzitter zegt, dat deze jaarwedderegeling voor het Bestuur een onaangename zaak is. In ver band met het verplicht pensioenverhaal van 10 had het Bestuur besloten om geen compensatie te verleenen. Tegen dat besluit is de Bond van Ambte naren van Waterschappen in Nederland bij de Kroon in beroep gegaan en met succes, want het besluit van het Polderbestuur is vernietigd. Blijkens het zooeven meegedeelde schrijven zijn we dus genood zaakt de salarissen met 5 te verhoogen. De con sequentie brengt naar het oordeel van het Dag. Be stuur mede, dat dan ook de loonen van de andere ambtenaren, als wegwerkers, machinist electrisch gemaal en bode, met 5 worden verhoogd. Het besluit van den Kroon is voor het Bestuur teleurstellend, immers steeds wordt door de auto riteiten aangedrongen op aanpassing en nu het pol derbestuur daartoe een poging deed, wordt het be sluit van hoogerhand vernietigd. Maar er is niets aan te doen, de Kroon beslist in hoogste ressort. Zonder discussie wordt dus besloten de salaris sen en loonen met 5 te verhoogen en ook de emo lumenten daarbij te betrekken. De Voorzitter deelt nog mede, dat de splitsing van de jaarwedde van den opzichter gewenscht is, omdat het hier geldt een tweeledig beroep; voor de be maling is de jaarwedde f200, voor de wegen f 450. In verband met het vele werk, dat aan de wegen verbetering is verbonden, wordt den opzichter een toeslag van f100 verleend, doch verwacht mag wor den, dat die extra werkzaamheden straks ten einde zullen zijn, in welk geval ook de toeslag van f 100 vervalt. De begrooting voor 1936 wordt post voor post voor gelezen, doch geeft geen aanleiding tot bespreking. Alleen merkte de heer C. Smit op. dat in de begroo ting niet is opgenomen een ontvangstpost voor hen- gelvergunning. De juistheid van deze opmerking wordt door den Voorzitter erkend; de post zal alsnog op de begroo- ting worden geplaatst. De begrooting wordt vervolgens vastgesteld met een post onvoorzien van f 1323.93. Bij de rondvraag dankt de heer Dekker voor het in hem gestelde vertrouwen en uit hij de wensch, dat gezamenlijk op aangename wijze de belangen van den polder zullen worden behartigd. De Voorzitter twijfelt daar niet aan. De heer C. Smit sluit zich bij de woorden van den heer Dekker aan. Hierna volgt sluiting. Verzekerd van een plaats in het Olympisch Stadion Aantrekkelijke obligaties van het Ned. Sportpark Alweer heeft de kaarten-aanvraag voor Hol- land-België dien fameuzen omvang aangenomen, waaraan men de laatste jaren gewend is geraakt De situatie is welbekend: veertigduizend bezoe kers binnen de muren van het Olympisch Stadi on, en vele male veertigduizend begeerige adspi- rant-bezoekers buiten die muren! Eerlang zal het Olympisch Stadion zijn capa citeit vergrooten door een aanmerkelijke uitbrei ding aan de noord- en zuidzijde. De voor deze uitbreiding noodige gelden zullen voor een ge deelte verkregen worden uit de opbrengst van en door de N.V. Het Ned. Sportpark uitgeschre ven obligatieleening. De leening is groot 250000 verdeeld in 2500 obligaties, elk groot 100.- Zie hier twee zaken, die iederen Nederland- schen voetballiefhebber interesseert en waartus- schen op een o.i. gelukkige wijze verband is ge legd. Het Ned. Sportpark is n.1. bij het uitschrijven van bovengenoemde obligatieleening van het standpunt uitgegaan, dat een groote categorie interlandwedstrijdbezoekers niets liever wenscht dan: ontslagen zijn van de soesah, welke de wed strijd om entreebiljet met zich brengt. Men be sloot nu aan obligatiehouders géén rente uit te keeren in geldswaarde, maar in den vorm van zekerheid van een zitplaats bij K.N.V.B.-in- terlandwedstrijden in het Olympisch Stadion te spelen. Dit wil zeggen: iedere houder van een of meer obligatie(s) ad. I 100.heeft voor iedere obli gatie recht op een gratis zitplaats (zijvak) bij alle, van 1 Januari 1937 af door den K.N.V.B. te spelen voetbal-interlandwedstrijden. Indien in eenig jaar géén interlandwedstrijd mocht worden Voor Belastingbetalers Bij een aantal belastingschuldigen schijnt nog steeds de meening te bestaan, dat zij hun aanslagen in de directe belastingen kun nen voldoen in twee termijnen, te weten on geveer de helft enkele maanden na het ont vangen van het aanslagbiljet, en het restant tegen het tijdstip, waarop de laatste termijn vervalt. Deze meening Is echter geenszins in overeenstemming met de bedoeling van den wetgever, die zich een betaling in maande- lijksche termijnen, aanvangende in de maand, volgende op die, welke in de dag- teekening van het aanslagbiljet is vermeld, heeft voorgesteld, terwijl zij leidt tot rente verlies voor den Staat. Naar wij van officieele zijde vernemen, heeft de Minister van Financiën thans aan de ontvangers der directe belastingen nieu we voorschriften verstrekt, omtrent de tijd stippen, waarop tot vervolging moet worden overgegaan, zulks teneinde tot een meer re gelmatige betaling dier middelen door de belastingschuldigen te geraken. In den re gel zal moeten worden betaald na den 2en en 5en termijn. Ten kantore van den ontvan ger te Schagen is een tabel opgehangen, waar op belanghebbenden de gewenschte nadere bijzonderheden kunnen lezen. Jaarverslag 1935. Voor de vierde maal in de laatste 25 jaar overtrof in 1935 het bedrag der terugbetalingen dat van de inleg en wel met bijna f 100.000. Dank zij echter de over 1935 bijgeschreven rente ad f 108.000, vertoont het aan inleggers verschuldigde kapitaal toch nog een, zij het geringe, toename. Als factoren, die tot deze stilstand in den gesta- digen groei der instelling hebben geleid noemt de directie, de toenemende nooddruft, de vermindei'ing der vaste inkomens, de tijdelijk lage noteering van vaste rentegevende obligaties, angst voor oorlogsge vaar en vrees voor devaluatie. De directie verwacht, dat de belangrijke bedragen, die in de laatste 10 jaren aan de spaarbanken zijn toevertrouwd, daar zullen blijven en wellicht nog toenemen, totdat een verbetering in den algemeenen toestand intreedt, en de verhoogde ondernemings lust en het herstelde vertrouwen een .niet onbelang rijke terugloop der ingelegde gelden zal veroorza ken. Met deze mogelijkheid is bij de belegging der spaargelden rekening gehouden door te streven naar een ruime liquiditeit. Om deze reden is de toe name van het inleggerstegoed in deze tijden eigen lijk niet als een verheugend verschijnsel te beschou wen. Anders is het met het aantal spaarders, dat een verrassende toename vertoont en de stelligen indruk geeft, dat ondanks de heerschende depressie, de be reidheid om te sparen onverminderd blijft bestaan. Dat velen der vooral in de latere jaren toegetre den spaarders in een spaarbankboekje het middel hebben gevonden, om door wekelijksche of maande- lijksche stortingen, prompt op tijd aan hun finan- cieele verplichtingen (in het bijzonder de betaling hunner vaste lasten) te voldoen, kan naar de mee ning der directie veilig worden aangenomen. Zij meent dan ook dat de spaarbank in deze richting meer dan vroeger 'n nuttige taak heeft te vervullen. Zij gewent velen aan regelmaat en orde in financi eel beheer, helpt hen voldoende toezicht te houden op hun uitgaven en werkt er aldus toe mede om te komen tot een sluitend gezinsbudget. Bij een beschouwing der resultaten over 1935 ver meldt de directie o.a. dat in 1935 werden uitgereikt 1407 nieuwe boekjes (waaronder 309 aan school- sparende kinderen) en daarentegen 883 boekjes (155 v. schoolspaarders) werden ingetrokken. Het aantal in omloop zijnde spaarbankboekjes klom dientengevolge met 524 tot 11904 waaronder 1682 van op school sparende kinderen. Finaniieele resultaten. Na een afschrijving op gebouwen en meubilair van tezamen f 2014.10 zou een bedrag van f 39907.2S aan de gewone reserve kunnen worden toegevoegd. In verband echter met het meerdere risico aan hypothecaire beleggingen in dezen tijd verbonden, acht de directie het gewenscht aan de reserve voor hypothecaire belangen een bedrag van f 11962.26 toe te voegen, welke reserve daardoor stijgt tot f 20.000 De rest of f 27945.02 wordt overgebracht naar de gewone reserve, die daardoor stijgt tot f 253.267.71. De Nutsspaarbank te Alkmaar is aangesloten bij het Nederl. Spaarbankbureau, dat een geregelde controle uitoefent op de geste en de handelingen van het spaarbankbestuur, zoodat een zeer nauw keurig regelmatig toezicht plaats vindt. Aan het keurig uitgevoerd verslag zijn zeer uit voerige gegevens toegevoegd, omtrent de beleggingen en tevens interessante statistische staatjes die ver gelijkende cijfers verstrekken omtrent den gang van het bedrijf. gehouden wordt 2 en een half pet. rente uitge keerd. Het zal niet noodig zijn de voordeelen van dit aantrekkelijke obligatiehouderschap in den bree- de uit te meten. Die voordeelen springen onmid dellijk in het oog: de wetenschap ten allen tijde over plaatsen te kunnen beschikken bij Neder- land-België en andere K.N.V.B.-interlandwed strijden; de zekerheid, dat men goede plaatsen heeft; het gemis van alle rompslomp, welke een kaartenjacht pleegt aan te kleven. Gezien het groote getal dergenen, die zich gaar ne met wat minder moeite en wat minder risico van 'n Stadion voetbal plaats zouden wenschen te verzekeren, wil het ons dan ook voorkomen, dat de opzet dezer leening als gelukkig dient te wor den aangemerkt. De inschrijving is opengesteld van heden af tot en met 16 April a.s.

Schager Courant | 1936 | | pagina 8