elrose's Vergelding De Langendijker Groentenveilingen* leder pak HONIG's VERMICELLI HONIG's BOUILLONBLOKJE GRATIS Hooglandspolder Kaagpolder Het zachte weer werkt ongunstig op de prijzen ook de kwaliteit lijdt er onder weinig werk in de koolschuren veel op den akker toch groote werkloos heid aan den steun wordt gewerkt slapte aan de veilingen eenige prijs verlaging voor roode kool gele kool hield zich nog het best weinig aanvoer ruige gele prijzen van Deensche witte wat lager geringe aanvoer van aard- apelen geringer aanvoer van uien veel lager prijzen prijzen van peen af wisselend lager weinig aanvoer van bieten goede prijzen. Het mooie weer van de laatste dagen heeft als vanzelfsprekend niet stimuleercnd gewerkt op de prijzen der stapelproducten. Zomersch weer op dezen tijd wil de Langendijker tuinbouwer met evenveel graagte missen als kiespijn. Dat is te begrijpen, want de kwaliteit van de ter markt gebrachte pro ducten lijdt er onder en er komen meer jonge groenten aan de verschillende veilingen. Het gevolg is prijsdaling. De geringe aanvoeren hebben echter een sterkeprijsdaling voorkomen. In de koolschuren is momenteel maar weinig meer te doen. Des te drukker is het nu voor de tuinbouwers op de akkers. Daar wordt gepoot en gezaaid voor een nieuwen oogst in het vooruitzicht op een beter resultaat dan de laatste jaren. De omstandigheden, waaronder een en ander gebeurt, zijn nu echter zeer verschil lend van die, welke in normale tijden gelden. Vroe ger waren er arbeiders te kort, thans gaan er nog een paar honderd alleen uit de Langendijker gemeen' ten naar de werkverschaffing. Hoe de menschen het klaar spelen, om hun akkers nog zoo best in orde Ie maken, is soms een raadsel. Alleen zal er wel eens wat aan de bemesting ontbreken. Van braak blijven liggen van land, is, voor zoover ons bekend, maar zeer weinig sprake. Dat zoo nu en dan een bedrijf moet worden opgeheven, is te begrijpen. Som migen hebben door den misoogst zoo weinig inkom sten gehad, dat er geen financieele mogelijkheid meer is, het bedrijf voort te zetten. De steun voor den misoogst, blijft nog maar steeds uit. Toch wordt er hard aan gewerkt en 1.1. Vrijdag is er in Den Haag nog een spoedvergadering geweest in zake deze materie, zoodat mag worden verwacht, dat er nu spoedig een uitkeering hij wijze van voorschot mag worden verwacht. In De Standaard, een zeer voorzichtig blad, stond 14 dagen geleden al, dat eind Maart of begin April de uitkeering voor den luizensteun zou plaats vinden. Aan de veilingen was het deze week weer slap. De aanvoeren waren nog geringer dan de vorige we ken. Thans komt het duidelijk uit, hoe ernstig de misoogst is geweest. ïn gewone jaren toch waren de aanvoeren in de tweede helft van Maart nog vrij aanzienlijk. Nu is de toestand zoo, dat er eigen'lijik maar drie dagen zijn, waarop aanvoeren van betee- kenis komen. De handel heeft over dezen toestand al geklaagd bij de veilingsorganisaties. De kooplui toch zijn er niet van verzekerd, of zij op bepaalde dagen voldoende kunnen inknopen. De prijzen loo- pen dan ook vrij ver uiteen. Betalingsmoeilijkheden spelen ooit nog een rol. Met den export ging het. de laatste..dagen, naar men ons meedeelde, ook met zqo erg vlot. Aan roode kool is er ook niet zoo veel uit te voeren, trouwens ook van andere kool niet. Er werden prijzen voor besteed, die niet 7.00 heel veel afweken van die, welke in hef .laatst der vorige week werden betaald. Voor de sorteering van 2 tot 4 pond werd f9 tot ruim f 10 betaald, enkele prima partijtjes iets hooger. De zwaardere kool bracht ruim f7 tot ruim f8 op. Deze .prijzen hebben betrekking op eerste kwaliteit. Voor tweede soort -werd van f6f9 be taald met voor sommige partijtjes iets beneden den laagstcn of iets boven dien hoogsten prijs, al naar gelang van de kwaliteit. De prijzen van de verschillende sorteeringen gele kool konden zich niet alleen handhaven, doch lie pen zelfs nog iets op. Voor gele kool van 2 tot 4 pond, eerste kwaliteit, werd van f 15 tot f 17 betaald, een enkel partijtje kwam cfaar nog bovenuit. Zwaar dere kool van 4 nond en daarboven werd voor f 12 tot f 14 verhandeld, terwijl voor het mooie kleingoed van f7.80 tot ongeveer f 10 werd betaald. Partijen tweede soort brachten iets minder op. Ruige gele kool kwam er maar weinig aan de markt. Ze werd voor f2.10 verkocht. Werd voor de mooie Deensche witte kool, eerste kwaliteit, aanvankelijk nog f7.80 tot ruim f8 be taald, deze prijzen liepen wat terug en de hoogste noteeringen schommelden om de f7.50. Deze prijzen betreffen de sorteering boven 3 pond. Lichtere brach ten f 1f 2.50 minder op. Tweede kwaliteit werd verkocht voor f2.10 tot ongeveer f6. Aardappels kwamen er deze week niet veel meer. Niettemin waren de prijzen alles behalve schitterend Bevelanders brachten f 1.40f2.op, Eigenheimers f 1.70—f2.30, blauwe Eigenheimers f2.60, Robijn f 1.60—f2.30. De aanvoer van uien was ook niet bijzonder groot, aanmerkelijk kleiner dan de vorige weken. De op leving in dit artikel is van korten duur geweest, en deze week werden weer prijzen betaald, die vóór de opleving werden besteed. Met dit artikel is het buitengewoon slecht geloopen. Voor grove uien werd f2f2.80 per 100 K.G. betaald; gewone, mid- delgroote uien daalden tot fl.50 a f2.50, drielingen brachten sommige dagen nog een eenigszins redelij ken prijs op van fl.50—f2, doch op het laatst dei- week werd weer 6090 cent betaald. De prijs der breekpeen was vrij afwisselend en had eerder sterke neiging tot dalen dan tot stijgen. De hoogste prijs van verleden week was f5.50, veel werd toen voor f 4 a f 4.50 verkocht, n.1. voor groote. Nu werd ze echter voor f2.80f3.30 verhandeld. Kleine bracht fl.20fl.60 op. Voor kroten was er maar weinig aanvoer. Daar de prijzen van dit artikel zeer goed zijn geweest, is er maar weinig voorraad meer. Mooie kleine wer den verkocht voor f 55.50, middelgroote voor f3.40 f -1, grove voor f2.40—f2.80. Vergadering van Stemgerechtigde Ingelanden op Zaterdag 2S Maart 1936 des voorm. 10A0 uur. Voorzitter de heer C. Smit Gz; secretaris de heer Jb. Bakker Az. Aanwezig 8 Ingelanden. Voorzitter opent de veragdering met een woord van welkom. Het spijt spreker, gezien de belang rijke agenda, dat er niet meer belangstelling is. Spreker deelt verder mee, dat het Bestuurslid, de heer YV. Kooijman Jr. niet aanwezig kan zijn we gens familie-omstandigheden. De notulen van de vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedgekeurd en geteekend. Naar aanleiding van de notulen deelt Voorzitter mede, dat de schoeiing hij het land van Wed. K. Over nog niet is voorzien, doch dit zal alsnog plaats vinden. Het uitspeten van de sloot bij de pcrceelen van A. Sleutel is nog niet geschied door een samenloop van omstandigheden. De betrokken ingelanden zijn het Bestuur eenigszins ter wille geweest, doch er zal de aandacht aan besteed worden. Ingekomen stukken. Ged. Staten keurden het besluit tot het aangaan van een overeenkomst met de Spoor-tramweg Mij. WieringenSchagen ten aanzien van overname van duikers, enz., goed. Het voorstel van Molenmeesters om rentegevend te beleggen het bedrag van overname onderhoud brug van N.V. Spoor-tramweg Mij. WieringenScha gen in liquidatie wordt door dc vergadering aange nomen. Bcgrooting 19 I' Aan de orde wordt gesteld de behandeling van de bcgrooting over. 1936- Bij den post onderhoud molen licht Voorzitter toe, dat nieuwe staven in het spilwiel moeten worden aangebracht, de waterloop dient voorzien enz. Het Bestuur heeft voor onderhoud molen en omgeving f300,geraamd. Wordt goedgevonden. De begrooting wordt vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f4146.33 met een post voor onvoorzien van f 526.92 en een omslag van f6.per H.A. Het Bestuur krijgt machtiging tot onderhandsche aanbesteding, tot uitvoering van werken in eigen beheer en tot onderhandsche verkooping, verhuring of verpachting. Tot leden der commissie voor het nazien van de rekening over 1935 worden benoemd de heer A. D. Stins, W. van der Oord en S. Wardenaar. Bespreking over watermolen veranderen volgens systeem-Dekker. De. heer Stins zegt naar aanleiding hiervan, dat de kosten vermoedelijk tamelijk hoog zullen zijn, door bijkomende kosten en misschien dat er dan een strooming kan bestaan voor een gemaal. Vergadering van Stemgerechtigde Ingelanden, op Zaterdag 28 Maart 1936, des voorm. 9 uur. Voorzitter de heer C. Bakker Az.; secretaris de heer Jb. Bakker Az. Aanwezig 9 Ingelanden. Voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom, waarna de notulen van de vorige ver gadering worden gelezen en onveranderd goedge keurd en geteekend. Naar aanleiding van de notulen wordt gesproken over de peilschaal bij de machine. Geoordeeld wordt dat deze schaal niet geheel juist is. Besloten wordt nauwkeurig te onderzoeken hoe de stand is. Deze bespreking wordt, gehouden naar aanleiding van het feit, dat het water iets te hoog is in den polder. Ingekomen stukken. Ged. Staten keurden het besluit van Ingelanden goed, tot het aangaan van een transactie met de N.V. Spoor-tramweg Mij. Wie ringenSchagen ten aanzien van overname van duikers, enz. De vergadering verleent machtiging tot het over brengen van overschreden posten van de begrooting 1935 op andere posten. Hot Bestuur stelt voor om rentegevend te beleggen het bedrag van overname onderhoud brug en dui kers van N.V. Spoor-tramweg Mij. WieringenScha gen in liquidatie, waartoe wordt besloten. Besloten wordt tot het aangaan van een kasgeld- leening tot een bedrag van f1000. Begrooting 1936. Aan de orde wordt gesteld de behandeling van de begrooting voor 1936. De begrooting wordt zonder veel nadere bespre king vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f7772.53, met een post voor onvoorzien van f419.27 en een omslag van f 11.per H.A. Het Bestuur krijgt machtiging tot onderhandsche aanbesteding, tot het uitvoeren van werken in eigen beheer en tot onderhandsche verkooping, ver huring of verpachting. Tot leden der commissie voor het nazien van de rekening over 1935 worden benoemd de heeren G. Liefhebber, J. S. Schoorl en D. Blaauboer. Rondvraag. De heer D. Blaauboer vraagt of er nog lekkage is vanuit het kanaal. Geantwoord wordt dat het niet geheel in orde is. Er zal aandacht aan besteed worden. De beer Blaauboer vraagt voorts hoe het is met de nachturen voor het gemaal. Voorzitter antwoordt dat er nu in hoofdzaak 's nachts gemalen wordt. Hierna sluiting. Voorzitter zegt dat het een voorloopige bespre king zal zijn en dat het niet de bedoeling is, nu reeds een definitief besluit te nemen. Voorzitter meent, dat gezien de stand van de rekening met geringe meer-kosten een dergelijke verbetering is aan te brengen. De heer Stins meent dat het toch wel gewenscht zou zijn een berekening te maken voor kosten van een gemaal, alhoewel hij daar zelf geen voorstander van is. Men krijgt dan voorlichting op alle gebied. De Voorzitter wil dit idéé gaarne overnemen en zijn licht daarover opsteken. Eerst zullen nadere inlichtingen worden inge wonnen van een deskundige over het veranderen volgens systeem-Dekker, welke terstond zullen wor den verstrekt. Voorzitter heet de heeren, die de inlichtingen zul len verstrekken, hartelijk welkom en geeft het woord aan den heer Dekker. De heer Dekker dankt het Bestuur voor de uit- hoodiging en zegt dat de vereeniging „de Holland- schc Molen" met succes werkzaam is. De moeilijk heden, welke zich in den loop der tijden bij de be malingen voordeden en de eischen, welke daaraan gesteld werden, dienden terdege onder oogen te worden gezien. Spreker licht toe, dat de bezwaren van het slaan van de zeilen bij het systeem nu zoo goed als ondervangen is. Niet alleen dat de molen veel spoediger draait, doch ook de capaciteit is aanmerkelijk toegenomen. Voorzitter stelt allereerst de vraag, wat denken de heeren van (je wieken van den molen, zijn tjie nog voldoende sterk? En wat zullen ongeveer de kosten zijn? Geantwoord wordt van ongeveer f900.— en wat de wieken betreft, daarover kan geen juist oordeel worden uitgesproken, omdat de molen is bekeken, toon deze draaide. De vertegenwoordiger van de vereeniging „De Hollandsche Molen", de heer Belgraver, houdt een pleidooi voor het verdekkeren van den windmolen. De heer v. d. Oord- zegt, dat l)ij inlichtingen heeft verkregen over deze kwestie,waarhij o.m. bleek, dat de kosten van zeilen aanmerkelijk grooter zul len zijn, terwijl ook de capaciteit niet evenredig grooter is. Spreker zegt dat Prof. Visser van de Landbouwhoogeschool te Wageningen alle inlichtin gen gratis wil verstrekken en een verdekkerde mo len niet kan aanbevelen. De heer Belgraver zegt in antwoord hierop, dat hij Prof. Visser alle recht ontneemt iets te zeggen over ontwatering. Spreker zegt dat Prof. Visser een zeer bekwaa/m landbouwkundig ingenieur is, doch van ontwatering e.d. weet hij niets. Dat, Prof. Visser voorts iemand is die strijdt voor het behoud van den Hollandschen molen, ontkent spreker stellig. Op een vraag van den heer Stins over het klap pen van de zeilen, antwoordt de heer Poland, dat hij er voor in staat, dat het goed is. De heer Belgraver verklaarts voorts naar aanlei ding van hetgeen dè heer Van der Oord naar voren, bracht, dat hij de halve kosten van verandering wil dragen, indien bewezen wordt, dat de verbe tering door verdekkeren niet voldoet. Spreker vei*- klaart het een verbetering met 200 inplaats van 2 zooals door Prof. Visser zou zijn beweerd. Voorts wordt verklaard, dat Prof. Visser niet ca pabel is om over het systeem-Dekker een oordeel te vellen. De heer Van der Oord meent dat de capaciteit van den molen wel voldoende is. De heer Schenk vraagt hoe de Bond van Wateiv schappen staat tegenover het Dekker-systeem. De heer Belgraver weet niet of de Bond van Wa terschappen daarvoor een deskundige heeft. De heer v. d. Oord zegt .de kosten nogal- hoog te vinden. De Voorzitter zegt dat het voorloopig alleen gaat over de vraag, komt er verbetering voor den lagen hoek in den polder. De heer Belgraver acht het gewenscht, inlichtin gen in te winnen bij Waterschappen, waar het svsh teem reeds in toepassing is gebracht. De heer v. d. Oord zegt, dat wanneer er werkelijk een verbetering van b.v. 25 of 50 wordt ver-f kregen, ook hij geen tegenstander is. Besloten wordt nadere gegevens en inlichtingen In te winnen. Voorzitter dankt de heeren voor de moeite om de kwestie te komen bespreken en sluit na een rond vraag welke niets opleverde, de vergadering. NIEUWE NIEDORP. Men deelt ons mee, dat dezer dagen Ier aarde werd besteld het stoffelijk overschot van wijlen Mej. M. Hoveling, weduwe van D. Admiraal, die tot nu toe de oudste inwoonster van N. Niedorp was. Ze was geboren te Petten in het jaar 1839 en bereikte dus den leeftijd van 96 jaar. De laatste 60 jaar woonde zij te N. Niedorp. WARMENHUIZEN. Nutsavond. Zaterdag hield de" Mij. tot Nut van 'Algemeen haar laatste nutsavond in dit seizoen, in de zaal van den heer Slikker. Deze avond werd gevuld met eigen krachten. De voorzitter opende met een kort woord deze bij eenkomst, de talrijke aanwezigen welkom heetende en in 't bijzonder hen, die hun medewerking heb- .ben toegezegd. Hierbij de wenscli uitsprekende dat' het een mooie avond zal worden. De goede stemming zat er al gauw in. De oude heer Groet (70 jaar) heeft nog weer eens getoond dat hij de kunst van voordragen nog niet was ver leerd. Terecht werd hij door voorzitter genoemd de nestor van de voordrachtkunstenaars. Dan mevr. Vogelaar heeft met declamatie ons ge boeid, o.a. de preek van- den Dominee en een ge dicht van Martien Beversluis: Het gebed van een Italiaanschc moeder. Ter afwisseling de gymnast,iekver. DASKO, met haar succesnummer: De Blindedans, die keurig uit gevoerd werd, bravo DASKO. Ook de heer Slikker heeft zich niet onbetuigd ge laten en heeft enkele mooie liedjes voor ons gezon gen. Tot slot moeten we nog noemen twee nieuwe ster ren ,dic de heele zaal in rep en roer brachten en wel de heeren Jo Klant en Ger Nieuwland, met de Ridderballade (komische scène). Onbedaarlijk is hierom gelachen. De wensch van den voorzitter is dan ook wel in vervulling gebracht, want, door allen is volop geno ten en hebben een mooie avond gehad. Aan allen die tot het welslagen hebben medegewerkt bracht voorzitter een hartelijk woord van dank. Feuilleton Oorspronkelijke Roman door ARTHUR E. STRATTON 49. In het pand, dat eenmaal den onfortuinlijken Philip Giles had toebehoord, was nu een auto garage gevestigd, zooals Sir Charles op één van zijn wandelingen door het stadje bemerkt had; blijkbaar waren er dus nog' wel ondernemende lieden, die van het slapende Chelmsford voor de toekomst althans iets op snelverkeergebied ver wachtten. T)e eerste opdracht, welke Brisbane voor zijn geldschieter, hem als Clifford bekend, had uit te voeren, was, zich volledig te laten inlichten om trent de beide jockey's aan wier paarden de beste kansen werden toegeschreven. En dat viel Bris bane, met zijn vele connecties, niet moeilijk Silas Mackenzie, zoo rapporteerde hij na vier-en-twin- tig uur, dio Lady Laura voor Northcomb, den heer van Maldon, bereed was een goede veerti ger, lang en schraal, en woog ternauwernood zestig kilo. Zijn grootvader en vader waren even eens in dienst van de Northcombs geweest en hadden op de renbanen in Engeland reeds heel wat prijzen behaald. Silas was een in zich zelf gekeerd man, geheel-onthouder, eerlijk als goud en vol toewijding voor zijn meester, die hem meer als vriend dan als ondergeschikte behandelde. Wat eigenlijk niemand verwonderde, want Lord Northcomb was een democraat en stak dit niet onder stoelen of banken. Over Dan Carr kon men slechts weinig met stelligheid meedeelen. Hij was in zijn tijd een be kend rijder geweest, maar moest er nooit wat van hebben, zich ergens vast te verbinden; wie het meeste betaalde, kon van zijn diensten pro- fiteeren. Anderhalf jaar geleden had hij zich in Chelmsford gevestigd; niemand wist, vanwaar hij kwam. Hij verdiende den kost met het afrijden van paarden, het geven van rijlessen en „handel" Waarin die handel feitelijk bestond, was even eens voor Chelmsford een diep geheim. Maybos- sin, de Amerikaansche huurder van „The Oaks", had door bemiddeling van Carr een paar vol bloeds gekocht, onder wie Black Diamond, en Carr was al heel spoedig tot de overtuiging ge komen, dat hij met dat dier de hand had gelegd op een eerste klas-renner, voor wien het winnen van den Imperial Cup, zooals de jocky het uit drukte, „opgelegd pandoer" was. Om die reden had Maybossin het paard dan ook laten inschrij ven voor de Chelmsfordrennen en Carr, wanneer Black Diamond inderdaad zulk een voortreffelijk draver mocht blijken te zijn, op zeer gunstige voorwaarden een positie in Amerika aangeboden „Maar ze beweren hier", vertelde Brisbane met een grijnslachje, „dat Carr wel weer heel gauw naar het oude Engeland zal terugkeeren, want hij kan het veel beter stellen buiten brood, dan buiten Whisky". Het was de waarheid, dat Carr dagelijks een slordigen borrel gebruikte, en de lieden uit Chelmsford gingen hem liever maar uit den weg, wanneer hij „onder den invloed" verkeerde. Hij woonde in Camber 'wijdsche naam voor een morsige, ongeplaveide straat aan het uiteinde van het stadje - en als Carr beschon ken thuis kwam, vielen er harde klappen, welke hij in den regel uitdeelde; De buurt mengde zich echter niet in echtelijke ruzies, omdat die daar schering en inslag waren. Sir Charles vertoefde dagelijks een paar uur in „De Rustende Jager" en Hubert Brownson gevoelde zich tot den vreemdeling in bijzondere mate aangetrokken ook al, omdat hij verre van karig was met het aanbieden van rondjes. Samen woonden zij de vóór-races bij. Ze beteekenden slechts een inleiding tot het groote festein. dat een week later zou plaats hebben, en de belang stelling bepaalde zich uitsluitend tot de bewoners van de graafschap. In ieder geval echter waren ze dit jaar interessanter dan anders, want ook in eerste instantie ging het tusschen Lord May bossin tusschen Silas Mackenzie en Dan Carr „Het is een bof", bekende Brownson aan Sir Charles, „dat ik bij kleine beetjes het afgeloopen jaar een pond of tien heb kunnen oversparen. Ik zet het heele bedrag op Florida van Lord Northcomb; die rakker heeft al tweemaal achter een den vóórprijs gewonnen. En Silas Mackenzie is van hout, waaruit je jockey's snijdt! Kijk daar entegen dat beest van dien Amerikaan eens het lijkt veel meer op een kameel dan op een paard! Dan Carr krijgt geen schijn van een kans! Volg mijn raad, mijnheer Clifford, en zet op Flo rida!" Sir Charles was met de capaciteiten van Silas Mackenzie als jockey al evenmin op de hoogte als met die van Dan Carr, en ook van de paar den wist hij niemendal af. Maar hij vertrouwde wederom op de fortuin, op het stomme geluk, dat hem tot nu toe in al zijn ondernemingen had terzijde gestaan, toen hij onverschillig antwoord de: „Ik houd het nu eens op Roosevelt van dien: Amerikaan op den kameel, zooals je zijn dra ver noemde!" „Goeie genade!" lachte Brownson. „Geef uw geld liever aan de diaconie van Chelmsford, dan aan die gehaaide bookmakers! Roosevelt!Hij grinikte. „Die viervoeter hoort in de woestijn thuis, maar niet op een fatsoenlijke Engelsche renbaan!" Het „stomme geluk" bleef met een zeldzame hardnekkigheid Sir Charles getrouw: wat nie mand gedacht had, gebeurde: Roosevelt sloeg Florida. En niet op het kantje af, maar zeer ge decideerd. Brownson zat op een geweldige wijze in den put. „Daarvoor heb ik nu tien pond, bij manier van spreken, uit mijn mond gespaard, om ze door zoo'n kameel te laten verliezen!" klaagde hij. „Het is totaal onbegrijpelijk, dat Florida er de zen keer niets van terecht bracht! Ik zou gerust mijn salaris van een heel jaar op dat paard hebben durven zetten!" Sir Charles klopte hem gemoedelijk op den schouder. „Je hebt er naast gegrepen, vader, en je had het eigenlijk dienen te weten! Nog nooit heeft een paard driemaal achtereen gewonnen Waar om het onmogelijk is, weet ik niet, maar het blijft een feit. En danvan de honderd lui,- die wedden, heeft er nog niet één verstand van paarden. Ik zag dien kameel en ik wist genoeg. Geen ons vet te veel. Lange beenen. Brownson,- het beest had alle eigenschappen van een ge boren draver in zich. En dan die jockey, Dan Carr! Duivels, wat een kerel 1" (Wordt vervolgd) mmmmrnmrn

Schager Courant | 1936 | | pagina 9