Kon Ribbentrop te Londen mm Boechaia enje vliegen 48 uur uitgesteld Sovjet-Russisch protest te Tokio Vandaag overhandiging Wat b eh elzen de Duitsche voorstellen? Een Oceaanreus in het droogdok De vuilste stad van de Sovjet-Unie Woensdag 1 April 1936. Postrekening No. 23330 SCHACER 79ste Jaargang. No. 9947 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman «Sc Co., Schagen 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN. TIëN can 1 tot 5 regels fO.85, iedere regel meer 15 cent (Fewijsno, inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. van Hitler's vredesplannen De Engelsche hoofdstad in spanning HITLER'S TEGENVOORSTELLEN HET RESULTAAT VAN LANG EN DIEP BERAAD IN DE WILHELMSTRASSE Berlijn, 31 Maart (Reuter). Von Ribben trop is om 14.30 van het vliegveld Tempel hof naar Londen vertrokken. Havas meldt, dat ofiicleel wordt medege deeld, dat Von Ribbentrop de nieuwe voor stellen van Hitier zal overbrengen. Met groote delegatie op Croydon aange komen. Londen, 31 Maart (Reuter). Von Ribbentrop ïs om 20.35 uur met twaalf andere passagiers, leden der Duitsche delegatie, op Croydon aangekomen. Een half uur later daalde een tweede vliegtuig uit Berlijn met 15 andere leden der delegatie. De Duitsche ambassadeur en leden van het perso neel der ambassade ontvingen von Ribbentrop op het vliegveld. Reuter verneemt nader, dat Ribbentrop, toen hij op Croydon aankwam, het Forelgn Office opbelde om voor te stellen zijn bezoek aan Eden tot Woens dagmorgen uit te stellen, daar zijn vliegtuig onder weg vertraging had gehad. Eden voldeed gaarna aan dit verzoek. De Duitsche delegatie heeft zich, onmiddellijk na haar aankomst, in verbinding gesteld met het Brit- sche ministerie van buitenlandsche zaken en even later deelde Dieckhoff mede, dat men overeen gekomen was, dat von Ribbentrop Eden hedenoch tend zal ontmoeten en hem dan het Duitsche ant woord op de voorstellen der Locarno-mogendheden zal overhandigen. Reuter meent te weten, dat von Ribbentrop voor stellen zal doen betreffende een voorloopige regeling, voordat de meer uitgebreide onderhandelingen be treffende de voorstellen van Hitier inzake de vei ligheid in het Westen worden geopend. Naar Havas uit Berlijn nog meldde, is von Ribbentrop's vertrek daar van uur tot uur uitgesteld. Herhaaldelijk ging zelfs het ge rucht, dat hij heelemaal niet naar Londen zou gaan. Eerst op het laatste oogenblik werd officieel door den minister van voorlichting medegedeeld, dat de vredesvoorstellen van den Fuehrer te Londen zonden worden over handigd en dat derhalve von Ribbentrop an dermaal de reis naar de Engelsche hoofdstad zou aanvaarden. Het vertrek heette toen vastgesteld op half vier, het werd echter vijf uur voor het vliegtuig met de Duitsche delegatie naar Engeland startte. Over den inhoud van de vredesboodschap, welke von Ribbentrop naar Londen brengt, was in Duit sche kringen, zelfs op het laatste oogenblik voor het vertrek der delegatie, geen enkele inlichting te be komen. De tegenvoorstellen op het memorandum der Lo carno-mogendheden zijn twee dagen lang druk be sproken op de rijkskanselarij en op het ministerie van buitenlandsche zaken. Maandagavond was Hitier nog doende er de laatste hand aan te leggen en ook gisterochtend was het antwoord nog steeds in han den van den Fuehrer. Volgens zekere inlichtingen, welke uit Berlijnsche politieke kringen afkomstig zijn, zou Hitier o.m. ver klaren, dat hij tot geen symbolische geste bereid is, welke een beperking van Duitschlands souvereiniteit zou beduiden. Overigens zou het memorandum verklaren, dat de zone van 20 K.M., waarvan in het memorandum der Locarnisten sprake is, slechts bezet is door drie ba taljons (hetgeen, aldus Havas, in strijd is met in lichtingen, welk uit Trier gewerden). Bezetting van Duitsch gebied door een interna tionale politie zal Hitier niet dulden. Daarentegen zou de Fuehrer verklaren, dat de kwestie van den bouw van versterkingen in Rijnland niet actueel is, behoudens wat betreft veld-fortificaties, welke door het leger en den arbeidsdienst worden aangelegd. Het positieve gedeelte van het memorandum zou wederom het aanbod van bilaterale non-agressie-pac ten bevatten, het principe der collectieve veiligheid echter verwerpen. Londen, 31 Maart, (Havas): Von Ribbentrop. die in gezelschap van twaalf leden der Duitsche de legatie met het eerste vliegtuig op Croydon arriveer VON RIBBENTROP. de, weigerde te zeggen, of het document, dat hij bij zich droeg, „het laatste woord" van Hitier bevatte. Hij beperkte zich ertoe mede te deelen: „Wij zijn gekomen met een antwoord en wij zullen dit natuur lijk volgens de gewone procedure aan diplomatieke besprekingen onderwerpen." Een half uur na de aankomst van von Ribbentrop, arriveerde een tweede vliegtuig met vijftien andere leden der Duitsche delegatie. BERLIJN, 31 Maart (A.N.P.): In politieke kringen te Berlijn is men van meening, dat het grootste gedeelte van de nota, welke door von Ribbentrop aan de Britsche regeering zal worden overhandigd, een opsomming zal ge ven van de argumenten voor de Duitsche these. Het voornaamste deel van het document zou het voorstel zijn een soort moreelen wa penstilstand voor den duur van vier maan den vast te stellen. Duitschland zou zich ver plichten gedurende dezen tijd zijn bewape ning in het Rijngebied niet te vergrooten, op voorwaarde evenwel, dat Frankrijk dezelfde verplichting op zich neemt ten aanzien van zijn grensgebied. Duitschland zou de instelling goedkeuren van een controle-commissie, bestaande uit drie neutrale leden, om de nakoming van deze verplichtingen te surveilleeren. Deze berichten worden evenwel niet be vestigd. De executie van Hauptmann HANGENDE ONDERZOEK NAAR DE SCHULD VAN WENDEL? Trenton (New Jersey), 31 Maart. De Grand Jury was tot zeer laat in den mid dag bezig met het onderzoek naar de vraag of Paul Wendel wegens moord op de baby van Lindbergh in staal van be schuldiging zou moeten worden ge steld. Men achtte bet waarschijnlijk, dat de terechtstelling van Hauptmann zou worden uitgesteld, indien het onderzoek niet voor acht unr (NY, T.) zou zijn ge ëindigd. De directeur van de gevangenis der ter dood veroordeelden heeft verklaard, dat indien Wendel in staat van be schuldiging zou worden gesteld, hij de executie van Hauptmann tot het einde der week zon uitstellen. De verdedigers van Hauptmann had den reeds vrijwel alle hoop opgegeven het leven van hun cliënt te redden, toen door de behandeling van de zaak-Wen- del eenig uitstel werd verkregen. De voorzitter van de Grand Jnry heeit Kimberling, den directeur der gevan genis voor de ter dood veroordeelden telefonisch medegedeeld, dat de Grand Jury er in toestemde, dat de executie van Hauptmann 48 nur zou worden uit gesteld, ten einde het nader onderzoek tot nieuwe gezichtspunten te kunnen uitstrekken. Kimberling weigerde eenige verdere mededeeling te doen. Dertig personen, die in de vestibule wacht ten om de terechtstelling bij te wonen, ver namen de beslissing van de Grand Jury van den griffier, die plechtig voorlezing deed van het genomen besluit. Hauptmann heeft vandaag eenige malen een inzinking gehad. Hij heeft hevig gehuild. Zijn advocaat Fisher heeft hem op de hoogte gesteld van de beslissing van de Grand Jury. De vrouw van Hauptmann was zeer ver heugd over het blijde nieuws. Zij kon in haar groote vreugde geen woord uitbrengen. Een imposant beeld van het achterschip met de geweldige schroeven van de „Queen Mary", die, zoo als men weet, op het oogenblik in het droogdok te Southampton ligt. Niet veel meer dan mieren gelij ken de menschen bij de reusachtige afmetingen van dezen Oceaanreus. De sneldheid van de „Queen Mary" Tijdens haar tocht van Clydebank naar Southamp ton heeft de „Queen Mary" een snelheid van 29 knoopen bereikt, waarhij het schip nog over een groote reserve-kracht beschikte. Dit tempo werd evenwel slechts korten tijd gehandhaafd, in ver- band met de nieuwheid van de machines. i TEGEN DE ONWETTIGE INBE SLAGNEMING VAN SOVJET-RUS SISCHE STOOMSCHEPEN. Moskou, 1 April (A.N.P.) Naar het Te- legraafagentschap der Sovjet Unie uit Tokio meldt, heeft de ambassadeur der Sovjet- Unie, Joerenew, op 30 Maart den plaatsver vanger van den Japanschen minister van buitenlandsche zaken bezocht bij wien hij protesteerde tegen de onwettige in beslag neming van de Sovjet Russische stoomsche pen Soetsjan en Dwina door Japansche auto riteiten. De diplomatieke agent van het volkscommissariaat van buitenlandsche zaken te Wladiwostock, heeft zich op 17 Maart reeds schriftelijk gewend tot den Japanschen consul-generaal te Wladiwostock- Soe- gesita, wien hij toestemming vroeg voor het binnen- loopen van de haven Hakodate of Minmai door Sov jet-Russische schepen, die er zouden moeten bunke ren. In antwoord hierop ontving hij mondeling toe- nu tijdelijk 3 pakken voor 1 5 ct. stemming voor het bunkeren van stoomschepen in genoemde havens. De schepen, welke met toestemming van den Ja panschen consul-generaal te Minmai binnenliepen, werden door de Japansche autoriteiten opgehouden en later naar Aoemori gezonden. Beide schepen meth un bemanningen en 345 pas sagiers aan boord, zijn te Soetsjans in beslag geno men, terwijl de gezagvoerders der beide schepen werden gearresteerd. De Japansche consul-generaal te Wladiwostock deelde pas op 24 Maart den diplomatieken agent van het Volkscommissariaat van buitenlandsche za ken mede, dat hij niet het recht heeft gehad toestem ming te verleenen voor het binnenloopen van stoöm schepen te Minmai, terwijl hij tevoren de in beslag neming der schepen een misverstand noemde. Joerenew legde er den nadruk op, dat de gezag voerders bij het binnenloopen van Minmai handel den met goedvinden van den Japanschen consul- generaal. Joerenew protesteerde tegen de onwettige in be slagneming van Sovjet-Russische stoomschepen en wees er op, dat sedert reeds meer dan 10 dagen zijn verloopen, hetgeen ernstige schade berokkent aan de Sovjet-Unie en de passagiers der beide schepen. De gezagvoerders der schepen zijn gear resteerd als verdacht van spionnage en overtreding der voorschriften voor de versterkte zones. MOSKOU, Maart 1936 Dat in Sovjet-Rusland nog niet alles even goed in orde is, blijkt wel uit onder staande beschrijving van onzen V.P.B.- correspondent, die een groote reis door de Unie der Sovjetrepublieken heeft ge maakt. Wil men de vuilste stad van de Sovjet-Unie lee- ren kennen, dan moet men naar Boechara gaan. Het vuil van vele eeuwen schijnt in deze stad verzameld te zijn en de kwalijke geuren, die in deze stad heer- schen, maken een oponthoud in Boechara onmogelijk Het stof is onbeschrijfelijk. Op het hoofdplein staat een groot bekken, vol troebel water. Het bassin is volkomen open, de wind waait het vol stof, en een ieder, die hier voorbij loopt, kan er in spuwen of er sigarettenpeukjes in gooien. Daarnaast staat een bord, waarop vermeld staat, dat het verboden is, hier te zwemmen en kleeren uit te wasschen. En dit bassin moet de ge- heele stad van water voorzien! In de talrijke steegjes, die voor Oostersche steden zoo karakteristiek zijn, liggen hoopen afval. Bedor ven meloenen liggen overal verspreid en verpesten de lucht. De geheele stad is trouwens één markt. In het centrum van de stad wordt het vleesch aan het spit gebraden. Honderden kinderen loopen in deze stad te bede len. De meesten van hen hebben huidziekten. Het aantal vliegen in Boechara is ongekend groot. Er bestaat waarschijnlijk geen stad ter wereld, waar men deze insecten in zoo groote hoeveelheden vindt Spijzen en menschen verdwijnen in een wolk van vliegen. Het schijnt, dat men hier in sanitair opzicht Gods water over Gods akker laat vloeien. Echt Oosr tersch fatalisme. En ditzelfde kan ook in economisch opzicht gezegd worden. De beroemde Boechara-ta^ pijten verdwijnen meer en meer van de markt. Ook zijn er nog slechts 2 of 3 zilversmeden over gebleven. En juist de tapijten en het goudsmidswerk zijn goede exportartikelen. De Gostorg betaalt voor deze producten hooge prijzen. Ook moet nog gewezen worden op een organisa tie, die eveneens haar werk verwaarloost, n.1. de in stantie, die belast is met de instandhouding van waardevolle gebouwen. Het schitterende paleis van de vroegere emirs van Boechara is geheel verwaar loosd. De zalen zijn vol spinnewebben en vuil. De plafonds, het werk van een der beste Perzische kunstenaars, brokkelen af. Het meest vervallen is de harem, een bijzondere bezienswaardigheid. De meest kostbare reliefs en de wonderbaarlijkste beeldhouw werken vindt men hier. Indien er echter niet spoedig ingegrepen wordt, zal er van al dit schoons niet veel overblijven. (V.P.B.)

Schager Courant | 1936 | | pagina 1