Vuur spreidt verderf over de aarde! Colbert Costumes Ch.H.Th.SCHMALZ - Schap Sport-Costumes Jongens Pakjes De lastige vragen van Flandin Afscheid Meester De Vries SCHAGER ROOSJES DE VERNIELENDE UITWERKING VAN THERMIETBOMMEN IN EEN TOEKOMSTOORLOG. Waar oorlog tot waanzin wordt :W' Parijs, 31 Maart 1936. In militaire kringen is men tot de over tuiging gekomen, dat in een eventu- eelen oorlog niet het gifgas, doch de brandbommen voor de steden het groot ste gevaar vormen. In scheikundige kringen, die zich speciaal met de vervaardiging van gasbommen bezig houden, heeft men dikwijls de sensationeele meening hooren ver kondigen, dat onze civilisatie in een gigantischen gasoorlog te gronde zou gaan. Met veel grootere waarschijnlijkheid en met meer recht kan men echter aannemen, dat het veeleer het vuur zal zijn. dat in een eventueelen oorlog de meest vernielende rol zal spelen. De militaire deskundigen zijn het er op het oogenblik over eens, dat niet het gifgas het werkelijke gevaar voor de steden vormt, doch de door de brandbommen veroorzaakte branden. Bij het sluiten van den wapenstilstand vonden de Franschen tusschen de Duitsche munitievoorraden een groot aantal kleine bommen, die slechts onge veer een kilogram wogen. Uit een onderzoek bleek, dat zij thermiet bevatten en bij ontploffing een klei ne, maar ongekend heete vlam ontwikkelden. Gene raal Ludendorff verklaart in zijn „Memoires", dat deze bommen bestemd waren, om Londen en Pa rijs in brand te zetten. Op het tijdstip van hun uit vinding, in Augustus 1918, was echter de situatie voor Duitschland reeds zoo hopeloos, dat men be sloot, deze bommen niet meer te gebruiken. Men was er van overtuigd, dat de vredesvoorwaarden des te harder zouden zijn, indien men de beide hoofdsteden geheel vernielde. Thermiet gevaarlijker dan gas. Deze bommen zijn bijna belachelijk klein, indien men bedenkt, dat er tonnen gas noodig zijn, om een gebied te vergassen. Maar hier moet men zich het groote onderscheid tusschen gas- en brandbommen duidelijk voor oogen stellen: Het gas verspreidt zich, terwijl het vuur zich uitbreidt. Hieruit blijkt reeds, dat brandbommen in een stad de grootste vernieling kunnen aanrichten. Het thermiet in de bommen is een mengsel van ijzererts en verpoederd aluminium of magnesium. Wanneer een of ander deel van dit mengsel sterk verhit wordt, dan volgt een hevige reactie door de geheele massa en het ijzer vloeit als een gloeiende vloeistof bij een temperatuur van ongeveer 5400 gra den Fahrenheit naarbuiten. Zonderling genoeg vindt deze hevige en snelle reactie bijna geluidloos plaats. Deze kleine brandbommen zijn bijzonder geschikt voor luchtaanvallen. Zij kunnen boven een bepaald gebied worden neergeworpen, zonder dat men een zeker doel op het oog heeft. Een enkele bommen werper zou ongeveer 2000 stuks kunnen medenemen. Maar ook een gewoon vliegtuig kan voor dit doel ge bruikt worden. De laatste groote manoeuvres van de luchtvloot boven de groote steden hebben nu bewe zen dat het een aanvallende luchtvloot steeds ge lukt, op eenige plaatsen door de verdediging héén te breken. Zelfs indien een dergelijke doorbraak aan slechts tien bommenwerpers zou gelukken en men op iedere honderd bommen slechts met een treffer rekening houdt, dan nog zou de aangevallen stad binnen eenige minuten op 200 verschillende en ver van elkaar gelegen plaatsen in brand staan. Men kan er zich nauwelijks een voorstelling van maken, wat het beteekent, indien een groote stad op 200 plaatsen in brand staat. In 1932 brandde de Cu- nardpier in New York. Een vijfde deel van de New Yorksche brandweer een van de meest moderne ter wereld was ter plaatse en toch gelukte het niet den brand tot deze eene pier te beperken. Alle groote steden staan aan gevaar bloot. Het feit, dat de thermietbommen zonder eenig geluid hun werk verrichten, bergt nog een ander groot gevaar in zich. Een explosie, die de aandacht zou kunnen trekken, heeft niet plaats. Daarom heeft het vuur reeds een aanzienlijken voorsprong, alvo rens men het ontdekt. En brandweerdeskundigen beweren, dat bij een brand de eerste vijf minuten evenveel waard zijn als de daarop volgende vijf uren. Afgezien van de algemeene demoraliseering en t' lijden der bevolking bij een dergelijken brand zou de vernietiging van spoorwegen, stations, dokken en goederenloodsen een groote handicap voor de mobilisatie vormen. Deze overweging alleen is reeds voldoende, om het gebruik van thermietbommen in geval van oorlog te rechtvaardigen. En hierin ligt mede de oorzaak van de uiterste voorzichtigheid, waarmede de meer dan gespannen internationale be trekkingen in Europa door de diplomaten behan deld worden. Er bestaat geen Europeesche hoofd stad, die niet binnen korten tijd door een vijandelijke luchtvloot bereikt en door brandbommen vernield zou kunnen worden. In Amerika dreigt hetzelfde gevaar. De tijd is niet, meer verre, dat de oceanen geen hindernis voor vliegtuigen meer zullen vormen. Hoe grooter de ste den.zijn, des te grooter is ook het risico van enorme verliezen, die door een brand veroorzaakt worden En overwinning te land, noch ter zee. noch territori ale veroveringen of finantieele schadevergoeding kunnen deze verliezen weer goed maken. De overtuiging, dat een oorlog zich niet langer tot een strijd tusschen troepen zal beperken, heeft ech ter ook een goede zijde. Wanneer het maar eerst algemeen bekend geworden is, dat de geheele bur gerbevolking in een toekomstigen oorlog verwikkeld zal worden, ondanks het feit, dat zij zich honder den kilometers achter het front bevindt, zal de na- u 8*S J™sschien minder begeerig doen zijn, zich tot bet bijleggen van geschillen in den waanzin van een oorlog te storten. V P B „LE TEMPS" IN BESLAG GENOMEN. Havas meldt uit Berlijn, dat de Gestapo het num mer van 31 Maart van „Le Temps" in beslag heeft genomen, waarin de tekst van de Zondag door Flan din gehouden rede stond afgedrukt. Wij gaven reeds Maandag een verslag van deze rede van den Franschen minister van Buitenlandsche Zaken zoodat, onze lezers zullen weten, dat Flandin in deze toespraak een aantal zeer duidelijke vragen aan Hitier stelde betreffende Dantzig, Memel, de Poolsche corridor, de door Duitschland geëischte kolo niën en in het algemeen over het Duitsche annexatie- streven. Deze vragen moeten Berlijn zeer ongele gen zijn gekomen, naar de Berlijnsche „Ti- mes"-correspondent aan zijn blad seinde, want naar diens oordeel zal het voor Hitier moeilijk zijn eenige dier vrgen te beantwoor den, zonder in conflict te komen óf met de geest van Hitler's pact-voorstellen óf wel met de leer van „Mein Kampf' en de tallooze ge schriften, welke den Duitschers voorhouden, dat de tegenwoordige rijksgrenzen niet ruim genoeg zijn en dat minstens alle volkeren van Germaansch ras bij het Duitsche rijk behoo- ren. Zoowel de „Deutsche Algemeine Zeitung" als het „Berliner Tageblatt" wijst er op dat de scherpe rede van Flandin de onderhandelingen niet gemakkelijker heeft gemaakt. 'ANNA PAÜLOWNA BREEZAND. i,U begrijpt, wij laten U niet zoo maar met stille trom vertrekken. Daar zijn de banden, die U bijna 20 jaar met Breezand en in het bijzonder met de school verbonden, te hecht voor." Met deze woorden richtte de heer Den Broeder zich, na een welkomstwoord tot den heer B. de Vries, toen Dinsdagmiddag Rijks- en Gemeente-autoriteiten de Oudercommissie, het onderwijzend personeel, Ds. Vorstman en andere belangstellenden met alle leer lingen, samen waren gekomen in het grootste lokaal van de openbare school om afscheid te nemen van het hoofd der school, die door de vervroegde pen- sionneering de school ging verlaten. Allereerst voerde nu Burgemeester Lovink het woord. Hoewel een afscheid meestal iets droevigs is, wou spr. dezen dag toch in hoofdzaak als een blijden dag zien, want, zoo wendde spr. zich tot den heer De Vries, het moet U een groote voldoening zijn, dat u heden uw schoone levensroeping hebt mo gen beëindigen, terwijl wij allen met groote dank baarheid terugzien wat u in al de jaren sedert u 1 November 1916 hier kwam. voor de school heeft gedaan, Eén van de schoonste ambten, mits naar behooren vervuld, is zeker het ambt van onderwij zer. Kinderen, het grootste bezit der ouders, te mo gen opvoeden is dat niet een zaak van buitenge woon groot vertrouwen? En als u dan, mijnheer De Vries, nadat u bijna uw geheele leven, meer dan 40 jaren lang, aan het onderwijs hebt gewijd, daar van wordt ontheven op een wijze als de Raad van met korte broek en Plus«four. Wij brengen U een pracht sorteering. Onze modellen zijn prima, terwijl de af werking en binnenbewerking van al onze confectie beslist de beste is. - Onze prij zen hebben wij aangepast aan de tijds omstandigheden Anna Paulowna dat heeft gedaan, nl. „op de meest eervolle wijze dan is er geen sprake van droef heid, dan zal er ook in uw hart alleen plaats zijn' voor dankbaarheid. Ik kan u dan ook slechts har-; telijk gelukwenschen met het mooie werk. dat u iÜ. het belang van het onderwijs hebt mogen verrichten, en dank u namens de gemeente Anna Paulowna daarvoor. Spr. sloot met den wensch, dat .de heer en mevrouw De Vries nog een lange, mooie levens avond beschoren mocht zijn. De Inspecteur van het I.o. in de inspectie Den Helder, die daarna het woord voerde, sprak van den ernst, waarmee de heer De Vries zijn taak opvatte, van de uitstekende sfeer in de school, die wees op een goede verstandhouding tusschen hem en het personeel en de leerlingen. Spr. wendde zich voorts m het bijzonder tot do kinderen, die later pas zullen beseffen, wat „meester" voor hen gedaan heeft en na nog veel goeds aan het adres van den heer De Vries gezegd te hebben, prees de Inspecteur zich ge lukkig in dezen geest te hebben kunnen spreken en dank te brengen voor hetgeen in het belang van het onderwijs door den scheidende was gedaan. Namens het personeel der scholen I en III wensch- te het nieuwe hoofd, de heer Van Dijk, hierop den heer en mevrouw De Vries veel goeds in hun nieu we woonplaats. De heer Vergaaij sprak namens de Oudercommis sie slechts een kort woord, omdat eerst des avonds het afscheid van de ouders zou plaats hebben. Spr. wist, dat wanneer men veel goeds van den heer De Vries zou zeggen, deze zou antwoorden: „Ik heb slechts mijn plicht gedaan" en hij waardeerde die houding zeer. „Want,", zei spr., „de mensch moet zich verantwoordelijk voelen voor het werk, dat hij heeft gekozen. Dat was bij u het geval. Het onder wijs leefde in uw hart." Ds Vorstman gewaagde er van, niet alleen een plaatsje in de school maar ook steeds in meesters huis gehad te hebben en dat anderzijds meester een niet bescheiden plaats in dominé's hart innam. In gevoelvolle woorden nam spr. afscheid van den heer en mevr. De Vries, nog eens herinnerend aan de vele gesprekken, die zij samen gevoerd hebben. De heer De Broeder sprak woorden van dank na mens de kinderen, die daarop gezamenlijk nog eens hun dankbaarheid uitten in een lied, waarvan de woorden waren gedicht door mej. Oudt. Ook namens de onderwijzeressen en onderwijzers dankte spr. voor de prettige samenwerking en de ondervonden mede werking en wenschte den heer en mevr. De Vries, nadat door de kinderen een mooie leeslamp en door personeel, oud-personeel, vroegere en tegenwoordige bewaarschoolonderwijzeres, een drietal boeken was aangeboden, het beste in hun nieuwe woonplaats. De heer De Vries zegde, bijna geen woorden te kun nen vinden om zijn dank te uiten voor allen lof hem toegezwaaid, den Burgemeester, Inspecteur en allen die verder het woord voerden. Vooral de hartelijke woorden van den burgemeester en van ds. Vorstman, van wien hij veel geleerd heeft, wat den kijk op men- schen betreft, hadden hem diep getroffen. Spr. ver telde van zijn heele, lange schoolleven en ook hij vond dezen dag geen dag van droefenis. Hoewel hij z'n werk altijd graag gedaan heeft, vond hij het pret tig zich nu aan z'n liefhebberijen te kunnen wijden. De lof liem toegezwaaid, kwam hem niet alleen toe, zei spr. Het werk, dat hij in de hoogste klasse had afgemaakt, had niet zoo kunnen zijn, als het niet in de andere klassen goed was opgebouwd. Spr. hoop te en verwachtte dat de kinderen het goed met hun nieuwen meester zouden kunnen vinden en dankte tenslotte voor de aangeboden cadeaux. De kinderen werden getracteerd, meester kwam van allen met een handdruk afscheid nemen en deel de voor de laatste maal aan hen, die de school gin gen verlaten, de getuigschriften uit. Ook des avonds was het groote schoollokaal meer dan vol, toen ouders en oud-leerlingen afscheid kwa men nemen. De heer Vergaay sprak een inleidend woord en merkte op, dat de groote belangstelling bewees, dat het werk van den heer De Vries wordt gewaardeerd. Mej. Corrie Keuris sprak voor de oud-leerlingen, en zei, dat nu op dezen dag juist voor de twintigste Heden overleed, in Huize Avondrust, zacht en kalm, onze beste Vader, Behuwd- en Grootvader, Jan Strujjf, Weduwnaar van Antje Kossen, in den ouderdom van 82 jaar. Schagen: P. STRUIJF, A. STRUIJF. J STRUIJF—Dekker. Haarlem: C. M. STRUIJF A. STRUIJF—Oudolf. Schagen: M. BURGMAN—Struijf. K. BURGMAN. en Kleinkinderen. Schagen, 31 Maart 1936. De teraardebestelling zal plaats hebben Vrijdag 3 April a.s. op de Algemeene Begraaf plaats te Schagen; 1.30 vanaf Huize Avondrüst. Hiermede geven wij U kennis van de geboorte van onzen Zoon, VOLHERT. N. BLOKKER. H. BLOKKER—Otjes. Belkmerweg, St. Maartensbrug 30 Maart 1936. De Heer en Mevrouw BREE- BAART—Nonnekes geven met blijdschap kennis van de geboorte van een Zoon, Klaas Simon. Middenmeer, 1 April 1936. Te koop: 25 bakken SCHOTSCHE MUIZEN, met spruit en grootvruchtige Roode Bessenboomen, per 25 stuks 8 rent per stuk, bij C. KOOMEN Jz., Win* kei. STUIT BESTE KOEMEST te koop, bij F. A. F. GRONEMANf Wieringerwaard. Vraag voor Uw METSEL-, BETON, of TEGEL WERK eens prijsopgaaf bij BLOKKER's Metselbedrijf, Verlaat, Oude Nie- dorp. Schoorsteenvegen vlug en billijk. Te huur; 1 ZAAIMACHINE, met bespanning. J. NUIJ, AnnaJ Paulowna. Te huur gevraagd, in de onmid-t dellijke nabijheid van de Molcnsti\ EEN STEENEN PAKHUIS. Brieven onder letter 121 Bur. vaiï dit blad. Gevraagd NETTE HUISHOUDSTER. 4050 jaar, Legen kleine vergoe ding, bij Vader en Zoon. Fr. brieven onder no. 912 Bur. van dit blad. Te koop: EEN KUIKALF van 4 weken. J. KISTEMAKER, Nes H 27, Schagen. TWEE POTLAMMEREN gevraagd, bij S. S. BAKKER, Ges* terweïr 47:, Don •Qe.verj Weeringen. Te koop: 3 BIGGEN, bij C. VAN GENDEREN, Stoomweg 56, Breezand. Te koop: i SCHOTSCHE MUIZEN, goedgekeurd in klasse A. - P. KEF- PEL Bz., Molenvaart 83, Anna Paj lowna. i VOERBIETEN en VOER- AARDAPPELEN te koop, bij J. PANCRAS, Heerhu- gowaard, Noord, C 66, Tel. 12, Oude Niedorp. Te koop: Een partijtje VOERBIETEN en een partijtje puikbeste Bevelan der Eetaardappelen, bij L. METZE- LAAR, Kneeskade, Anna Paulowna^ Te koop: 2 beste WITTE MELKGEITEN, zonder horens, bij Sj. KOOISTRA, Langereis, Oude Niedorp. maal de oudste kinderen van school gingen, zij ze ker het woord voor eenige honderden voerde. Bij hen komt nu pas het besef wat meester in hun leven be- teekend heeft en nog vaak wordt teruggedacht aan de fijne uurtjes op school. Als blijken van hoogach ting kon zij namens de oudleerlingen een ganglamp, een zilveren lepel en vork en een prachtige schilder doos aanbieden, waarmee meester, die een liefhebber van teekenen is, zeer in z'n schik was. Eenige oud-leerlingen zongen een, door den heer Vergaay gedicht, afscheidslied en toen liet de Har monie „Concordia", waarvan de heer De Vries jaren lang voorzitter is geweest, zich hooren. Zij speelde eenige nummers en nadat haar voorzitter, de heer Prins, den heer De Vries had toegesproken, hem dan kend voor hetgeen hij in het belang van de vereeni ging deed, wenschte deze de vereeniging alle goeds toe in haar verder bestaan en hoopte op groei en bloei der vereeniging. Een ander oud-leerling, Simon Borst, las een zelf gemaakt dankwoord in dichtvorm voor en ook de heer Van der Linden, oud-voorzitter der oudercom missie, dichtte woorden van groote waardeering tot den heer en mevr. De Vries en nadat door den heer Vergaay nog namens leden en oud-leden der ouder commissie een mooie pul met rozen was aangeboden, kreeg de heer De Vries het woord om zich voor de laatste maal tot ouders en oudleerlingen te wenden. Spr. eindigde zijn lange rede met op te wekken de openbare school trouw te blijven, haar te steunen en te beschermen als van andere zijde getracht wordt kinderen er van af te halen, te strijden voor de school, die opleidt tot „alle christelijke en maatschap pelijke deugden." Nadat een verversching was aangeboden, namen allen nog persoonlijk afscheid van den heer en me vrouw De Vries. Installatie S. T. van Dijk. „Le roï est mort, vive le roi", (de koning is dood, leve de koning!). Dit spreekoord gold ook eenigszins woor den middag, waarover we het boven hadden. 'De heer Van Dijk, die 's morgens afscheid had genomen van school III en daarbij van de leerlin gen als aandenken een schaakbord ontving, was zooals gezegd ook bij het afscheid van den heer De Vries aanwezig en dit gaf Burgemeester Lovink aanleiding hem nu tegelijkertijd met veel vriende lijke woorden als hoofd van school II te instal- leeren. Spr. feliciteerde hem en mevr. Van Dijk die als dochter van het vroegere schoolhoofd, den heer IJ. Lunshof, in het schoolhuis te Breezand is geboren en daar nu als echtgenoote van het hoofd der school komt te wonen en hoopte, dat zij heel ge lukkige jaren in Breezand mochten doorbrengen. Ook de heeren de Vries en Den Broeder spraken 't nieuwe hoofd toe, waarna deze dankte, voor de har telijke woorden tot hem gesproken. ANNA PAULOWNA. Dinsdagmorgen werd in een der lokalen van school III in de Oostpolder door de leerlingen en de onder wijzeres aan die sriiool, Mej. Fr. Oudshoorn, afscheid .genomen van den heer S. T. van .Dijk, die, wegens overplaatsing als Hoofd naar school II in Breezand zich genoodzaakt zag deze functie aan de school in de Oostpolder neer te leggen. Mej. Oudshoorn dankte den heer van Dijk namens de kinderen voor alles, wat deze voor de school had gedaan en speciaal namens de kinderen van zijn klassen voor 't vele, dat zij van hem geleerd had den. Voor zichzelf sprekende, bracht Mej. Oudshoorn den heer van Dijk nog dank voor de prettige wijze waarop zij steeds met hem had kunnen samenwer ken. Zij wenschte den heer van Dijk met zijn gezin in Breezand het beste toe en hoopte, dat hij daar weer op even prettige wijze en in harmonie met he,t overig personeel zou kunnen voortwerken. Als herinnering aan de school in de Oostpolder werd aan den scheidenden meester een couranten.* bak aangeboden. De heer van Dijk dankte Mej. Oudshoorn weder* keerig voor haar aangename woorden en. voor de steeds prettige verhouding aan deze school en allen voor het mooie cadeau. Met een kort woord nam hij daarop afscheid van de kinderen. N T EÏÏW E N J ET) 07ÏP De R.S.A.P. hield Vrijdagavond in het bovenzaal tje van café Gelder een openbare vergadering met; als spreekster Mr. Stien de Zeeuw. De voorzitter drukt in zijn openingswoord zijn spijt over het slechte bezoek uit en geeft dan het woord aan Stien de Zeeuw, die het onderwerp „Mo bilisatie tegen den oorlog" behandelde. Eerst schetst spr. den wereldtoestand, met heï dreigend oorlogsgevaar, waartegen de arbeidersklas se zich te weinig verzet en zeker de bourgeoisie weer zal volgen in een. komende krijg. Spr. acht het droe vig, dat bijna de geheele bevolking vol vuur meedoet; aan de luchtbeschermingsoefeningen, welke niet georganiseerd zijn, om de bevolking te beschermeiï, maar slechts de bedoeling hebben de massa's vei?* trouwd te maken met het begrip oorlog. Luchtbe* scherming is onmogelijk. Verder becritiseerde spr. het Plan van den Arbeitf, dat ten doel heeft het vastgeloopén kapitalisme weer op de been te helpen. Spr. zegt verder dat het stérk gemilitariseerde Hitler-Duitschland zulk een indruk! maakt op de S.D.A.P., dat deze haar anti-militairis* tisch_ standpunt laat varen en weer volkomen be* reid is het leven der arbeiders voor de belangen van het kapitalisme op te offeren. Wat staat ons als revolutionaire socialisten te doert tegen deze naderenden oorlog? Spr. herinnerde aan de woorden van Karl Liebknecht in 1914: „De vijand staat in eigen land", dwars tegen alle nationale waanzin. Hij heaft den oorlog niet kunnen verhin* deren ,doch na 4 jaar oorlog bleken de soldaten' Karl Liebknecht's woord niet te hebben vergeten eil indien de sociaal democratische leiding de revolutie niet in bloed had gesmoord, zou thans het socialis me in Duitschland een feit zijn geweest. Wij moeten het voorbeeld van Karl Liebknecht volgen en tegen de nationale ophitsing ons ideaal gestand blijven* Dan alleen is vrede mogelijk.-Hierna sluiting.

Schager Courant | 1936 | | pagina 3