Vereeniging v. Ziekenhuis- verpleging „Schagen". Tijd bestaat niet meer INGEZONKEN /TUKKEN Afstanden zijn weggevaagd! dag en nacht de snelle Schager D. Kaan Kz. hebben B. en W. een aanbeveling op gemaakt met als nr. 1 de heer A. Blaauboer Az., nr. 2. de heer C. Waiboer Cz. Toegelicht werd dat men t' wel gewenscht vond om iemand uit arbeiderskrin gen te benoemen, redenen waarom de heer Blaau boer nr. 1 was gesteld. Deze werd met algemeene stemmen gekozen. Als lid van de Comm. van Toe zicht op de Arbeidsbemiddeling werd met algemeene stemmen nr. 1 van de aanbeveling de heer A. Rot gekozen. Als nr. 2 was de heer H. Koster gesteld. Rondvraag. De heer Blaauboer had opgemerkt dat de zerken op de begraafplaats door de vogels werden bevuild. Zou daar niets tegen te doen zijn. Voorzitter zeidc dat enkele overhangende takken verwijderd kunnen worden, hoewel dit maar een lapmiddel is. Om het heelemaal te voorkomen zal wel niet gaan. Er is inmiddels reeds opdracht ge geven om de zerken weer op te knappen. De heer Goosens vroeg inlichtingen aangaande 't getal werkloozen en of er met de genoemde werk- ©bjecten spoedig wordt begonnen. Voorzitter lichtte toe dat er thans 35 zijn. Af en toe worden er bij particulieren te werk gesteld. Het uitvoeren van de 2 werkobjecten willen we liefst een beetje kalm afwachten in verband met het beschik bare bedrag, wat op de begrooting is uitgetrokken. Dringende noodzakelijkheid is niet aanwezig. De heer Rol merkte op, dat de toegangsweg naar de vuilnisbelt ook zeer slecht is. Misschien zou dit gelijk met het werk aan de Drie Molens in oixle gemaakt kunnen worden. Voorzitter zeide dat dit het werk van den Polder is. Hierna sluiting, waarna comité. Bovengenoemde vereeniging vergaderde Maan dagavond j.1. in het lokaal van den heer Jac. Prins. Aanwezig waren een 10-tal leden. De voorzitter, de heer J. Schoorl Pz. opent en heet allen hartelijk welkom. Het spijt spr. dat het bestuur niet beter vertegenwoordigd is. De heeren v. Barneveld en Krapman zijn ongesteld:- spr. hoopt, dat de heer Bolte nog zal komen. Ver der is er 1 vacature. Uit de Wieringermeer kwam bericht dat de voorzitter en secretaris van de plaatselijke commissie aldaar verhinderd zijn de vergadering bij te wonen. De notulen van den secretaris den heer P. Lap, worden onder dankzegging onveranderd vastge steld. De voorzitter doet voorts mededeeling van de geringe belangstelling, die er voor de vergadering in de Wieringermeer bestond; naast 2 bestuurs leden, waren 4- leden aanwezig. Het gaat daar dus net als hier, aldus de heer Lutjeharms Jr. Ingekomen stukken waren er niet. Het jaarverslag constateerde, dat als in geen jaar van het 10 jarig, bestaan zooveel hulp moest worden verleend De financieële offers waren der halve wel zwaar, maar aan 'den anderen kant staat de verlichting die de vereeniging in zoo vele gevallen heeft gebracht. Verpleegd werden 102 personen met in totaal 1866 verpleegdagen Vervoerkosten werd betaald voor 88 leden; ope ratief behandeld 37 personen. De omslag was 2.40, ook voor de operatie-af deeling; voor de Wieringermeer in beide gevallen 2.75. 31 üec. '35 stonden 2715 betalende leden te boek en 2039 kinderen beneden de 16 jaar; het aantal leden van de operatie-afdeeling was 774 Volgde Verslag penningmeester De rekening sluit in ontvangst en uitgaven op een bedrag van 8.450.58. Verplegingskosten 5.213.28; operatiekosten ƒ1.918.31; vervoerkos ten 669.53. De opgebruikte reserve van 1934 bedraagt 1.543.85, en dan nog was er een te kort van 330.48 De financieële commissie bij monde van den heer J. Varkevisser rapporteerde alles in orde te hebben bevonden en zeide, dat het werk van den penningmeester niet genoeg gewaardeerd kan worden. Indien de financieële toestand gun stiger was zou zeker voorgesteld zijn de vergoe ding te wijzigen. Er is veel werk en van niets gaat de kat dood. De voorzitter dankte de commissie voor haar arbeid; spr. ging met haar zienswijze accoord. De heer W. Dekker vroeg hoe het bestuur in het tekort zou trachten tegemoet te komen. Als het zoo doorgaat wordt het een débacle. De voorzitter antwoordt dat de toestand meer dere malen slecht is geweest; we kunnen moeilijk in de toekomst zien. Niettemin moet voor Schagen de omslag ©enigs zins verhoogd worden. En dan staan we een do natie van een zekere vereeniging te wachten én een subsidie van een bepaalde gemeente groot 200.- Op een vraag van den heer Lutjeharms Jr. antwoord Voorzitter dat in de Wieringer meer het batig saldo 261.17 heeft bedragen; het verlies is dus niet door de Wieringermeer ver oorzaakt. Men loopt het tekort dus al aardig in: ook de subsidie van f 200.- staat in verband met de Wieringermeer De rekening wordt vervolgens goedgekeurd, onder dank aan den penningmeester voor zijn accuraat beheer. Het doet den voorzitter genoegen dat penning meester Burger ons niet in de steek laat en ook de heer Lap in ons midden blijft. Hun vertrek, waarvoor eenige vrees bestond, gaat gelukkig niet door N.a.v. het feit, dat de vereeniging 1 Mei a.s. 10 jaar bestaat verstrekt de heer Burger eenige cijfers en zoo hooren we dat in die 10 jaar zijn verpleegd 485 personen met 8903 verpleegdagen operatief behandeld 168 personen en vervoerd 296 personen. Voor verpleging is uitgegeven 25.746.33, operatie kosten 10.460.56, voor vervoer 2.949.91* Bestuursverkiezing Tot bestuursleden werden herkozen de heeren L. Bolte en K. Krapman met algemeene stemmen In de vacature J. Doves wegens vertrek) wordt benoemd de Varkevisser (W.Meer) met 8 van de 13 stemmen. De heer Varkevisser dankt de voorzitter feliciteert. Tot lid van de financieële commissie wordt be noemd de heer M. F. de Nooij, die z'n functie aanvaardt. De vergoeding voor den secretaris en penning meester wordt vastgesteld over 1935 op resp. ƒ50 en 140; die voor de secretaris-penningmeester de Wieringermeer op 35.- (was f 25.-) De voorzitter had de vergoeding willen ver- hoogen, de functionnarissen voelden daar niet voor gezien den financieëlen toestand en de groo- te waardeering voor hun werk. Daarom is het maar zoo gelaten. Gewezen wordt op de groei in de Wieringermeer, waardoor de verhooging daar alleszins gerechtvaardigd is. De vergadering vindt goed, dat naar de a.s. federatievergadering de heer Burger wordt af gevaardigd en tevens om te bedanken voor het lidmaatschap van het Streekverband boven het IJ, waar onze vereeniging geen vruchten van plukt en waardoor f 11.- wordt uitgewonnen. Vanaf 1 Jan. 1937 zal men alzoo geen lid meer zijn van het Streekverband. Bij de rondvraag zegt de voorzitter toe, een afschrift van de gege vens, hier behandeld aan de commissie in de Wieringermeer ter hand te stellen, dit op ver zoek van den heer Blevdorp. De heer Varkevisser zegt, dat voor het vervoer per ziekenauto voordeeliger een auto uit Schagen betrokken kan worden. Op de vervoerkosten kan dan nog bezuinigd worden. De voorzitter merkt op, dat de afstand toch wel degelijk een rol zal spelen. De heer Varkevisser zegt, dat Dr. Hoogkamer er wel voor zorgen zou, dat ziekenauto,s uit Wieringen -werden gebruikt. Spr. zou zich echter niet aan die toezegging willen storen, als men goedkooper terecht kan. De voorzitter vindt, dat men beter een auto uit Wieringen kan nemen wanneer die vlugger ter plaatse is. De heer Burger zegt, dat het de Witte Kruis auto van Wieringen betreft. En daar zijn we niet slecht mee klaar. Er wordt trouwens maar een enkele maal van de ziekenauto gebruik ge maakt. gewoonlijk gaat men per luxeauto De af stand speelt natuurlijk een groote rol Algemeen is men van oordeel, dat de keuze van de ziekenauto's vrij moet blijven en voelt men weinig voor een contract. De heer Burger vestigt er de aandacht op dat wachturen, bij ziekenhuizen, door de vereeniging niet worden vergoed. De voorzitter doet mededeeling van de wenk van de commissie in de Wieringermeer om het maximum van de vergoeding voor vervoer per ziekenauto terug te brengen van f 25.- op f 10.- De voorzitter zou ook wel willen verlagen, maar tot op f 15.- De heer Varkevisser vindt f 10.- ook te laag. De heer Boon ziet er een donkere wolk in Het bestuur zal deze kwestie nog eens nader be kijken. De heer Bleydorp brengt het recht in het ge ding van het ziekenhuis naar keuze. Er zijn er, die willen naar Groningen of Leeuwarden, daar wil spr. een stokje voor steken. De voorzitter antwoordt dat er aan deze kwes tie meerdere zijden zitten, die ook naar voren wor den gebracht. Het bestuur zal de zaak evenwel onder de oogen zien. De voorzitter sluit dan de vergadering onder dank. Het is de heer J. J. de Vries, die hierna nog het bestuur recht hartelijk dankt voor al het werk, verricht in het belang der vereeniging (applaus). De voorzitter is den heer De Vries erkentelijk voor z'n woorden en roemt de medewerking, die het bestuur steeds van elke zijde ondervindt. Aan de Redactie der Schager Courant. M. de R., De laatstgehouden vergadering van het Bestuur der Langendijker Groentencentrale is voor mij aan leiding, U te verzoeken het volgende in Uw blad op te nemen. Bij voorbaat mijn dank. Over hetgeen in het verslag van b.g.n. vergadering is vermeld, omtrent de bijdrage ad f 600.van de L.G.C. aan de Kanalisatie, wensch ik het volgende op te merken: Dat die bijdrage ieder jaar in de Alg. Vergadering Weer moet worden besproken, geeft toch wel iets te denken. Het Bestuur had gewoon het besluit der Alg. Vergadering van 1931 kunnen uitvoeren en alle bespreking kunnen weigeren met. verwijzing naar hetgeen in 1931 is besloten. Dat het dat niet heeft gedaan, verdient onze lof, maar getuigt tevens dat ook het Bestuur aarzelt. Zeker, er bestaat een mo- reele plicht, welke ons voorschrijft, onze belofte van toen gestand te doen en jaarlijks onze bijdrage te storten. Maar er is ook een andere kant. En dat is die van de arme tuinders, die voor een groot deel niet weten, hoe zij wegens gebrek aan geld dit voor jaar hun land in cultuur moeten brengen en die toch gedwongen zullen worden om, via hun veiling mee te betalen aan die toegezegde f600—, 40 jaar lang. En het is te begrijpen, dat die menschen de schrik om 't hart slaat bij de gedachte aan die som, en dat alle mogelijke middelen bedacht worden om aan betaling le ontkomen. Maar één middel is toch, als ik mij niet vergist, nog niet beproefd. En laat ons dan bedenken, dat wij ons niet grooter moeten voordoen dan we zijn, en dat het geld mee zal moe ten worden opgebracht door de armsten onzer, en dat ook onze veiling het geld in de komende jaren wel eens bitter noodig zou kunnen hebben. Ik zou daartoe in de ledenvergadering van „de Toekomst" alhier, het volgende voorstel willen indienen, en ik hoop, dat er in de andere bij de L;G.C. aangesloten afd. ook één of meer leden zijn, die dit voorstel in bespreking zullen willen brengen in hunne afd. Laat het Bestuur van de L.G.C. aan Ged. Staten verzoeken, vrijstelling van betaling der toegezegde bijdrage, zoolang de economische toestand voor onze bedrijven zoo bijzonder slecht is. Een goede maat staf voor de financieele toestand alhier is de vei-" Iingomzet. Dit voorstel eventueel te behandelen als er over wel of niet betalen besloten is. Ook voor de bijdrage aan den weg Koedijk— Noordscharwoude is door sommige gemeentebestu ren de restrictie gemaakt, niet betalen zoolang de economische toestand niet verbetert. En onder dat voorbehoud is die bijdrage aanvaard. Nu weet ik wel, dat het weer anders is als men vooruit die bepaling maakt, maar ik maak mij sterk, dat Ged. Staten de ernst van den toestand alhier kennende, al het mogelijke zullen doen om ons ter wille te zijn. En anders kunnen we de zaak ook zoo beschou wen. De toezegging a f600.— is gedaan in 1931, toen de crisis nog bij lange na niet zoo ver was door gedrongen en ook zijn stempel nog bij lange na niet zoo had ged#rukt op arbeidsloonen en kortom op alles wat noodig *is voor de aan te leggen kanalen. Het is dan ook niet voor tegenspraak vatbaar, als ik zeg dat f400.nu, evenveel is dan f600in 1931. Dus als we nu een aanbod deden van f400.zouden we beslist niet minder waarde hb'dra gen dan was toe gezegd. En als we dan net deden als de Regeering- welke ons ook indien eenigszins mogelijk, de 100 van onze matig berekende kostprijs heeft toegezegd, dan konden we volstaan met nl.m. 60 van f400. is f240.en dan betaalden wij even royaal als onze Regeering. Dit laatste ter overdenking. Nogmaals dankend voor de opname, Hoogachtend, P. DE GEUS Jzn. Zuidscharwoude, 29 Maart 1936. Ongeoorloofde Duitsche militaire transporten. Stappen van Zwitsersche zijde. Bern. „Der Bund" meldt, dat het aantal berichten over ongeoorloofde Duitsche mili taire transporten met schending der Zwit sersche souvereiniteit toeneemt. Korten tijd geleden maakte een bericht uit Bazel melding van het feit, dat via het Badensche station te Bazel, dat geheel op Zwitsersch gebied ligt, groepen van het Duitsche arbeidsfront reisden, van welke men niet zeker wist of het militaire of civiele [formaties betrof. Men nam voorloopig het laatste aan. Een geval van ongeoorloofd gebruik van Zwit sersch gebied wordt uit Schaffhausen bekend, waar bij het twee gebeurtenissen betreft, die een absoluut onrecht waren. Korten tijd geleden werd langs den strategischen spoorweg, welke op Duitsch gebied om het kanton Schaffhausen ligt, een geheele trein oorlogsmateriaal geleid, hetgeen op zichzelf in orde is. De terugzending van den ledigen trein geschied de echter langs de lijn WaldshutSingen, welke voor een groot deel door het kanton Schaffhaus loopt. Op 17 Maart werden langs dezelfde lijn, doch in tegenovergestelde richting, vijf wagons geweren naar Waldsrut en verder getransporteerd. De ont vangers van deze transporten zouden Duitsche ar beidskampen zijn. Het is duidelijk, dat het vervoer van oorlogsmateriaal over Zwitsersch gebied door een vreemden staat een ongeoorloofde handeling be- teekent. Dat weten de organisatoren van deze trans porten ook. De directie van de Zwitsersche douane te Bern heeft na het constateeren van deze feiten opdracht gekregen een onderzoek in te stellen. Naar „Der Bund" verneemt, zijn bij de Duitsche spoorwegdi rectie te Stuttgart reeds stappen gedaan, waarbij be zwaar gemaakt wordt tegen dergelijke transporten. Scherpe Duitsche critiek op de rede van Flandin» DERTIG GEWONDEN BIJ DE ONLUSTEN IN ZUID-SLA Vlë. Belgrado. Volgens officieele mededeelingen zijn bij de onlusten, die gisteravond te Zagreb (Agram) hebben plaats gehad, niet minder dan dertig per sonen, n.1. 19 demonstranten en 11 politie-agenten, gewond-. B e r 1 ij n. De „Berliner Boersenzeitung" schrijft naar aanleiding van de rede van Flandin: „Indien men de rede leest, krijgt men den indruk, alsof Flandin gemeend heeft, een serie hatelijkheden te moeten zeggen. Onze opvatting, dat politici als Flan din het woord voeren voor een bepaalde groep be langhebbenden, voor Moskou, is daardoor bevestigd." De „Deutsche Allgemeine Zeitung" acht het niet noodig, antwoord te geven op de vele vragen, 'die Flandin heeft gesteld. Dit antwoord zal gegeven worden in de Duitsche voorstellen, die heden aan de Engelsche regeering zullen worden voorgelegd. Des te meer reden is er volgens het blad om den scher pen toon van Flandin's rede af te wijzen, Flandin zaait wantrouwen en tracht de spanning tusschen de volken te handhaven en te doen toenemen. Het gepraat over de nieuwe bijdrage, die Duitschland moet leveren, kan voor de Duitschers nooit betee- kenen, dat zij een deel van hun souvereiniteit zul len prijsgeven. Volgens het „Berliner Tageblatt" is de taak der Duitsche diplomaten door de rede van den Fran- schen minister niet gemakkelijker geworden. Het blad ziet in de rede geen enkel aanknoopingspunt voor toenadering tusschen de landen. Wel heeft Flandin gezegd, dat het Fransche volk zich in vrede lievendheid niet door het Duitsche laat slaan, maar hij heeft niet uiteengezet, hoe de vrede in de be staande omstandigheden verzekerd moet worden. Hij heeft slechts nieuwe barrières opgericht. De „Germania" schrijft: „De staatsmannen, die zich in de komende dagen opnieuw met de Duitsche vredesvoorstellen zullen hebben bezig te houden, moeten er zich van bewust zijn, dat zij niet te on derhandelen hebben met „een of ander regime", maar met het Duitsche volk in zijn totaliteit." GEEN WAARZEGSTERS MEER IN ROEMENIE. Boekarest. De Roemeensche regeering heeft al le voorstellingen, séances en manifestaties van ma gische kunst en occulte wetenschappen verboden Ook waarzegsters zullen hun beroep niet meer mo gen uitoefenen. Over enkele dagen gaat onze T E L E X=I nstallatie werken. De Schager Courant STAAT DAN in verbinding met alle landen ter wereld. Sluit U en Uw gezin daarom aan bij de meest moderne berichtgeving ter wereld. Abonneert U op Een verklaring van Otto von Habsburg. OTTO VON HABSBURG. Parijs. Ottqt von Habsburg, d^| Oostenrijksche troonpretendent, heeft aan eeh verslaggever van het blad „Excel* sior" verklaard, dat hij een ele? ment van den! vrede wil zijn 'en niet een elemen£ van last en wan? orde. Hij ver klaard© voorts^ dat de „An schluss", de bij? voeging van Oos? tenrijk b. Duitsch! land, voor alle landen in Midden? Europa uiterst ge vaarlijk zou zijn*: Speciale uurwerken voor vliegtuigen. Niéuw afzetgebied Voor de Zwitsersch^ industrie. Lausanne. De ontwikkeling van de luchtvaart heeft voor de Zwitsersche uurwerkindustrie nieuwe afzetmogelijkheden geschapen. Sinds de luchtvaart geregelde diensten onderhoudt en het van groot ber lang is, dat regelmatig en veilig gevlogen wordt, i$ de vraag naar instrumenten, in het bijzonder ook naar uurwerken voor vliegtuigen toegenomen. De Zwitsersche uurwerkindustrie, die sinds eeu=- wen over de geheele wereld bekend is om haar goe.- de producten, heeft zich gedurende de laatste jaren toegelegd op het vervaardigen van uurwerken voor vliegtuigen. Daar vliegtuigen in een korte spanne tijds onderhevig zijn aan groote temperatuurswis selingen, die 45 of meer graden bedragen, moesten aan deze uurwerken bijzondere eischen gesteld wor den. Het eskader van Balbo was voor het eerst met Zwitsersche speciale uurwerken voor de luchtvaart uitgerust en sindsdien zijn deze uurwerken geregelde exportgoederen geworden. Thans is een Zwitsersche firma er ook in geslaagd voor de vliegers zelf een armbandhorloge met chronogaaf te vervaardigen, dat aan alle eischen voldoet. Door het draaien van het dekglas kan het mument van de start bijvoor: beeld nauwkeurig worden vastgesteld. Tegelijkertijd heeft de Zwitsersche instrumenten: industrie zich in het bijzonder toegelegd op andere luchtvaartinstrumenten met bijzondere eischen, als toerentellers, snelheidsmeters, afstandsthermome ters, die den vliegers in staat stelt onmiddellijk den temperatuur van de ol:e, enz:, vast te stellen, enz. De ontwikkeling van de luchtvaart heeft daardoor tevens medegewerkt aan de verbetering in den toe-[ stand in de Zwitsersche uurwerkindustrie. Door gesloten spoorboomen gereden. Slechte remmen de oorzaak. Eist. Maandagmiddag omstreeks half vier i§ de auto M 43694 van H. uit .Apeldoorn door de ge sloten afsluitboom en van den overweg in de Tielsche straat tusschen Eist en Valburg, over den spoorweg KesterenRessenBemmel gereden. Uit de richting Ressen Bern el naderde een sneltrein, welke gelukkig bijtijds kon worden opgehouden. Waarschijnlijk werd het ongeval, dat gelukkig thans geen ernstige gevolgen had, veroorzaakt door te snel rijden en slechte remmen van de auto. De wagen, die vrij veel schade had opgeloopen, kon op eigen kracht zijn weg vervolgen. De overwegwachter heeft proces-ver' baal opgemaakt. GRIEPEPIDEMIE IN WLSCONSIN. New-York. In den Amerikaanschen staat Wis- consin heerscht een griep-epidemie. Honderdduizen den bewoners liggen ziek. AMERIKAANSCH MILITAIR VLIEGTUIG VERONGELUKT. New York. Bij Mount Clemens in Michigan is een militaire jager neergestort, waarbij de bestuur der, een leerling-vlieger, werd gedood. HET AUTO-ONGELUK BIJ HAREN. Groningen. De trainer van de voetbalvereeniging „Bc Quick", John Donaghy, die gisternacht met een auto onder Haren verongelukte, is zonder tot be wustzijn tc zijn teruggekeerd, aan de gevolgen van zijn kwetsuren om vier uur overleden.

Schager Courant | 1936 | | pagina 7