Samenvoeging Zijpe en Callantsoog Ilit den Langendijk Algemeene dienstplicht in Oostenrijk Frankrijk kan zich veilig voelen De reisbelasting Groot vermakelijkheidseta* blissement in de hoofdstad De Bilt seint Wijziging der successiewet Via het dak naar binnen VERKIEZING NEVENRAAD IN VERBAND MET EVENTUEELE SAMENVOEGING VAN DE GEMEENTEN ZIJPE EN CALLANTSOOG. Bij de op Dinsdag, 31 dezer plaats gehad hebbende candidaatstelling ter verkiezing van de leden van de commissie, bedoeld in artikel 158 der Gemeentewet (z.g. nevenraad, in verband met eventueele samen voeging van de gemeenten Zijpe en Callantsoog) is één candidatenlijst ingediend, waarop candidaten van de verschillende politieke partijen in deze ge meente voorkomen. Candidaat gesteld zijn de heeren: J. E. J. Kramer, Burgerbrng (R.K.); D. Jongejans, St. Maartensbrug (V.D B. Elzer, 't Zand (V.D.); H. S. Eriks, Petten (V.D.); W. Bos, Oudesluis (V.B.); A. Kager, 't Zand (R.K.); J. Komen, Oudeslnis (R.K.); J. P. Geensen, Petten (S.DAP.); H. Rens, Burgerbrug (S.D.A.P.); J. Schouten, St. Maartensbrug (S.D.A.P.; A. Nannis, Oudesluis (S.D.A.P.). Aangezien er evenveel candidaten op de lijst voor komen, als het aantal te vervullen plaatsen bedraagt (11), zullen alle candidaten worden benoemd ver klaard, zoodat er dus geen stemming behoeft plaats te vinden. ZUIDSCHARWOUDE. Coop. Boerenleenbank. In de Maandagavond ten lokale van den heer Kramer gehouden vergadering van de Coop. Boe renleenbank heeft de voorzitter van den Raad van Toezicht gewezen op den nog steeds voortdurenden slechten toestand in het tuinbouwbedrijf en de ge volgen daarvan in den loop van zaken bij de Boe renleenbanken. Voorts heeft hij eenige gevoelvolle woorden gesproken n.a.v. het overlijden van het be stuurslid, de heer J. de Geus, die gedurende 29 jaar de Bank op trouwe en voorbeeldige wijze heeft ge diend. Hij heeft voor de Bank gewerkt, zoo lang het dag was. Daar is dan ook leed bij de Bank om het heengaan van hem, die op zoo voorbeeldige wijze haar belangen heeft gediend. Zijn ledige plaats zal weer worden ingenomen, maar het zal moeilijk zijn hem te vervangen. Zijn nagedachtenis zal bij de Bank in dankbare herinnering blijven, want hij was voor ons een goed kameraad, die voor de Bank, die hem zoo lief was, heeft gewerkt eiken dag van haar oprichting tot den dag, dat het hem niet meer mogelijk was. De vergadering hoorde deze rede staande aan. Als secretaris voor deze vergadering werd aange wezen de kassier, de heer Du Burck, die de notulen der vorige bijeenkomst voorlas, welke onveranderd werden vastgesteld. Meegedeeld werd, dat het Bestuur met goedkeu ring van den Raad van Toezicht, de rente heeft vastgesteld op 3 pet. voor geleende en op 4% pet. voor uitgeleende gelden. Erw erd op gewezen, dat 'n marge van V/2 pet. noodig is, wil er nog een be hoorlijke reserve worden gemaakt, die blijvende is. De Kassier bracht daarna het jaarverslag uit, waaraan we het volgende ontleenen. Er wordt o.a. op gewezen, hoe de taak van Bestuur en R. v. T. door de tijdsomstandigheden heel wat moeilijker en ondankbaarder is geworden. Zij hebben rekening te houden met aan den eenen kant de belangen van voorschot- en credietnemers en aan de andere zijde met de belangen dergenen, die hun geld aan de Boerenleenbank hebben toevertrouwd, de spaarders. De Boerenleenbanken hebben steeds aan hun ver plichtingen kunnen voldoen, dit in tegenstelling met verschillende particuliere banken, zoodat het ver trouwen in de Boerenleenbanken in geen enkel op zicht is geschokt. De Raad van Toezicht vergaderde 5 maal met het Bestuur. Het Bestuur kwam elke week bijeen. Het laatste halfjaar was het Bestuurs- lid, de heer De Geus, niet meer in staat wegens een ernstige ziekte, op de zitdagen te verschijnen en helaas heeft de ziekte een zoo noodlottige wending genomen, dat hij op 29 Februari 1.1. aan de gevol gen is overleden. Op 4 Maart hebben Bestuur, R. v. T. en kassier hem de laatste eer bewezen. De heer De Geus behoorde tot de oprichters en heeft de Bank gedurende 29 jaar met de meeste trouw en toewijding gediend. In dit jaarverslag wordt hem daarvoor besten dank gebracht en wordt er van getuigd, hoe De Geus door zijn mede-bestuursleden de leden van den R. v. T. en den kassier werd ge waardeerd en geacht om zijn objectiviteit, waarmee hij de bankzaken behandelde, om zijn juist inzicht en zijn helder oordeel, dat hij had over de onder werpen, waarover hij te beslissen kreeg. In hem heeft de Bank een best bestuurslid verloren, en men kan in dezen kring zijn nagedachtenis niet beter eeren dan in de behartiging van de belangen dezer Bank zijn voetsporen te volgen. In totaal werden 1433 posten behandeld. Het eind cijfer van het Dagboek beliep in ontvangsten f 326.10450, in uitgaven f 323.177.10. Er liepen op het eind van het jaar 157 voorschotten; er waren 330 spaarders; 27 leden waren met de Bank in rek. cou rant. Het aantal leden bedroeg 173. Aan de balans ontleenen we de volgende cijfers: uitstaande voorschotten f 169.648.67; te goed in loo- pende rekening f 89.405.79. Schuld aan spaarders f 167.100.64, in loopende rekening f 98.336.13. De winst bedroeg f 575.46, nadat een bedrag van onge veer f 700 als oninbaar was afgeschreven. De winst werd bij de reserve gevoegd, die daardoor tot rond f 21000 stijgt. Besloten werd om de rentebetaling van opgeno men gelden te doen geschieden in 2 termijnen. De kassier heeft daarvoor een vrij uitvoerig ver slag uitgebracht van de Algemeene vergadering der Centrale Bank, waaruit o.m. bleek, dat de totale re serve van Centrale en Locale Banken ongeveer 18 millioen bedroeg. Van de 729 bij- de C.B. aangesloten locale banken hadden 111 een schuld van f 6.800.000 en de overige hadden bij de Centr. gedeponeerd on geveer f 76.000.0000. De spaargelden bij de locale banken naderden de 300 millioen. In de vacature van bestuurslid door periodieke af treding van den heer Jb. Berkhout werd deze met bijna algemeene stemmen herkozen. In de vacature De Geus, overleden, werd gekozen de heer G. Gutter, plaatsvervangend bestuurslid, ook m°t zoo goed als algemeene stemmen. Als plaats vervangend bestuurslid werd benoemd de heer C. de Jong, die tevens herkozen werd als lid van den raad van toezicht. In de vacature-Gutter als lid van den raad van toezicht werd gekozen de heer P. de Geus Jnz. Al len namen hun benoeming aan. De heer P. de Geus, zoon van het. overleden bestuurslid De Geus, deed dit als vanzelfsprekend met gemengde gevoelens, echter met dankbaarheid, omdat er in lag een er kenning en waardeering voor de verdiensten van zijn vader. Bij de rondvraag werd door den heer J. Kramer de wenschelijkheid betoogd, om de rente van voor schotten lager te stellen, omdat er toch een flinke reserve is. De voorzitter en het bestuurslid Boon trachtten echter de noodzakelijkheid aan te tooncn van de door het bestuur en R. v. T. genomen beslis sing (3 pet. spaargelden en 4.5 pet. uitgeleende gei len), ook in verband met de tijdsomstandigheden. De heer P. de Geus bracht dank voor de belang stelling en waardeering, aan de nagedachtenis van /.ijn vader gewijd, gedurende diens ziekte en bij zijn overlijden en ter aardebestelling. De voorzitter heeft daarna de vergadering met dankzegging gesloten. NOORDSCHARWOUDE. V.-D. Kiesvereeniging. Maandagavond vergaderde de afdeeling van de Vrijzinnig-Democratische Kiesvereeniging in hotel „Concordia" alhier. Er was weinig belangstelling. Voorzitter, de heer J. Ootjers opende de vergadering met woorden van welkom. In de geringe opkomst zag spr. een bewijs van vertrouwen in het bestuur. De notulen, voorgelezen door den heer W. Kuiper, werden goedgekeurd en vastgesteld. Hierna werd de rekening van den penningmeester uitgebracht, welke sloot met 'n voordeelig saldo van f 17.—. De heeren P. Blokker en C. Keeman Tz. hadden de rekening nagezien en in orde bevonden. Bij de ingekomen stukken werden diverse brieven van het hoofdbestuur behandeld, waaronder een ver zoek over een vertegenwoordiger op de afd. verga dering uit te noodigen in verband met de geruchten over eventueele afscheiding der afd. van den bond. Men besloot lid te blijven van den V.D. Bond en daarom geen H.B. lid uit te noodigen. In verband met een schrijven van de federatie Hel der werd besloten voor te stellen den heer D. Kooij- man op nummer drie van de lijst te zetten. Voor de op 4 April te houden federatievergadering van de federatie Den Helder, welke te Alkmaar wordt gehouden, zal door het bestuur een afgevaar digde worden benoemd. Bij cie gehouden bestuursverkiezing werd de heer J. Ootjers, die niet herkiesbaar was, herkozen. Er zal dispensatie worden gevraagd, opdat de heer Ootjers toch bestuurslid kan blijven. Na rondvraag sloot de voorzitter met woorden van dank voor de aangename besprekingen. LANGENDIJK We vernemen dat op zijn verzoek aan den heer J. Hopman met ingang van 1 Mei a.s. eer vol ontslag zal worden verleeud als ambtenaar bij de Lichtbedrijven, wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd. Door bet besttmr van de commissie van Beheer der Lichtbedrijven is uit een groot aantal solli citanten 'n voordracht van 2 personen gemaakt voor assistent Directeur De voorgedragenen zijn werkzaam bij de Lichtbedrijven te Harlingen en Perais. OUDKARSPEL Heden herdenkt de Boerenleenbank het 25-ja- rig bestaan in een Alg. Ledenvergadering. CALLANTSOOG Uitvoering fanfarecorps „Callantsooog". Voor een volle zaal, wat we bij de muziekuitvoe ring altijd gewend zijn, gaf het Fanfarecorps „Cal lantsoog" in hotel De Haan zijn tweede uitvoering van dezen winter. Na een kort openingswoord van den voorzitter, den heer C. van Twuijver, werd onder leiding van den directeur, den heer A. Vriesman, aangevangen met de afwerking van het programma. Het eerste nummer, een marsch van J. M. Schou ten „IJzer en Staal" was niet feilloos. Men was er blijkbaar nog niet geheel in, want de overige num mers, welke ten beste gegeven werden, waren veel beter en vergoedden dit ten volle. Onder leiding van den heer Vriesman is het fan farecorps heel veel vooruitgegaan, wat bij laatste uitvoeringen geregeld merkbaar was. Na de pauze werd een klucht in twee bedrijven getiteld „Henkie", opgevoerd. Deze werd goed ge speeld, waarvoor de medewerkenden een woord van lof toekomt. Medespelenden waren de dames M. de Haan, A. Vos, G. Brouwer en A. Luikes-Butter en de heeren J. de Wilde, C. van Twuijver en G. Kui per. De klucht gaf de streken van een paar studen ten weer. De baby was kostelijk. Na afloop hiervan kwam de muziekvereeniging nogmaals voor het voet licht en besloot de avond met een tweetal nummers, waarvan vooral het laatste, „Les lilas bleus", ouver ture van G. Gadenne, een succes was voor de vereeni ging. Met een kort dankwoord aan alle medewerken den sloot de Voorzitter deze zeer goed uitvoering. Een gezellig bal volgde hierna. Schoorsteenbrand. In den nacht van Maandag op Dinsdag is in de woning van R. Blom te Abbestede, in deze gemeente brand ontstaan in den schoorsteen. De houten om lijsting hiervan had vlam gevat. Door het vallen van steen, welke losraakte, werden de bewoners wak ker. Met behulp van de buren is toen de brand met water gebluscht. Bouwvergunningen. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente is vergunning verleend: aan den heer B. Tholen te Amsterdam tot het bouwen van een serre aan zijn zomerwoning alhier; aan den heer Th. van der Kroon te Anna Pau- lowna is vergunning verleend tot het bouwen van een schuur. Aan den heer P. J. Renooij te Schagerbrug is ver gunning geweigerd tot het bouwen van een schuur tje en aan den heer H. Koijn te 't Zand is ver gunning geweigerd tot het bouwen van een drie dubbele woning, beiden wegens strijd met de bouw verordening dezer gemeente. Datum der verkiezing leden nevenraad. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente is de verkiezing van de leden voor den z.g. neven raad vastgesteld op Woensdag 6 Mei a.s. Verlenging subsidie werkverschaffing. Door den Minister is voortzetting van de werkver schaffingen: 1. Bebossching van het Luttiekduin; en 2. Bebossching van en aanleg van paden in het Na tuurmonument „Het Zwanenwater", waarvoor sub sidie uit het Werkloosheidssubsidiefonds wordt ver leend, goedgekeurd. HEDENMORGEN EEN VER KLARING VAN SCHUSCH- NIGG Weenen Bondskanselier Schuschnigg zal hedenochtend om elf uur in den bonds dag een verklaring afleggen over de politiek van de bondsregeering. Zijn redevoering zal over alle OostenrijJcsche zenders worden uit gezonden. Eet Duitsche nieuwsbureau verneemt in dit verband van betrouwbare zijde, dat Schuschnigg bij deze gelegenheid den alge- meenen dienstplicht voor Oostenrijk zou wil len afkondigen. Men verwacht, dat de bondsraad morgen zal uitgenoodigd worden, zich uit te spreken over een wet dewelke aan de grondwet zou worden toegevoegd, waardoor de regeering gemachtigd wordt, de burgers op te roepen hetzij tot bur gerdienst, het zij tot militairen dienst. Doel dezer wet zou zijn, de Oostenrijksche de fensie in overeenstemming te brengen met de eischen des tijds, in verband met de Europeesche spanning en de geografische situatie des lands. Terwijl men aldus tevens een zoo groot moge lijk aantal burgers zou onttrekken aan politieke invloeden en hef vaderlandsche front versterken. Deze nieuwe dienstplicht, welke eigenlijk geen militaire dienstplicht is, zal „Bundesdienstplicht" heeten. Uitlatingen van generaal Weygand. Naar de Petit Parisien meldt, heeft generaal Wey gand aan een diner van journalisten gezegd, dat hij gedurende vijf jaar het lot van het leger had be stierd en de eer had gehad met de huidige organisa tie van het leger een begin te maken. U kunt er van verzekerd zijn, zeide generaal Weygand tot zijn gehoor, dat er geen wapen aan het front in onze fortificaties is, dat niet zijn boekje heeft, waarin alle oorlogsomstandigheden worden opgesomd, waarin dit wapen kan dienen en de bijzonderheden van het tactisch schieten zijn voorbereid. Op het oogenblik is de grens, dank zij het leger, volkomen beschermd Ons kan geen ongeluk overkomen. Ernstige bezwaren in de Tweede Kamer. Het lot van het wetsontwerp onzeker ge acht. Gistermiddag is het wetsontwerp tot heffing van een reisbelasting in de afdeelingen der Tweede Ka mer onderzocht. Naar de N.R.Ct. verneemt, zijn er ernstige bezwa ren tegen het wetsontwerp ingebracht. Ook zij, die in beginsel geen bezwaar hebben tegen een der gelijke heffing, oefenden critiek uit op de wijze van uitwerking van dit denkbeeld in het regeeringsont- werp. Het werd niet uitgesloten geacht, dat de bezwaren tegen het wetsontwerp-Oud van dien aard zullen blij ken, dat het op de lange baan zal worden gescho ven, tenzij de regeering in belangrijke mate aan de bezwaren der Kamer tegemoet zou willen komen,. De Bond van Plantenhandelaren, van wiens leden meer dan honderd reizigers jaarlijks het buitenland bereizen voor den verkoop van hun producten, voor 90 bestemd voor export, verzoekt in een adres de Tweede Kamer, haar goedkeuring te onthouden aan het Wetsontwerp Reisbelasting. Voor het geval het Wetsontwerp niet in zijn geheel verworpen wordt, verzoekt adressant een bepaling op te nemen, waar door vrijstelling wordt verleend aan hen, die voor hun beroep of bedrijf in het buitenland moeten rei zen en in het Wetsontwerp op te nemen, dat verblijf in het buitenland ter opleiding in het tuinbedrijf niet met een extra heffing wordt belast. Uitvoering van de „FIora"-plannen? Steun gevraagd bij het Werkfonds 1934. Tengevolge van de tijdsomstandigheden is de „Flora"-ruine in de Amstelstraat te Amsterdam wélke grootsche voornemens een aantal jaren gele den dienaangaande ook werden gekoesterd, tot nu toe ruine gebleven. Het „Alg. Hsbl." verneemt echter, dat de onder nemers geruimen tijd geleden van plan op het ter rein van de „Flora"-bouwvallen waarvoor door hen nog steeds erfpacht aan de gemeente wordt be taald een groot vermakelijkheidsetablissement te stichten zich tot het bestuur van het Werkfonds-1934 hebben gewend met het verzoek, door voorschotten uit dit fonds de uitvoering van de door architect Wils ontworpen plannen, mogelijk te maken. In dit verband is er het Fondsbestuur .op gewezen, dat het belangrijke groote werk als een flink object voor arbeidsverruiming kan worden beschouwd. Voorts kwam ons ter oore dat deze aanvrage door de leiding van het Werkfonds voor het aan de des betreffende Ministerieele Commissie uit te brengen advies, ernstig wordt overwogen. HOOGWOUD De Sociëteit te Hoogwoud heeft een tweetal bil jartwedstrijden gehouden tegen de sociëteit in N. Niedorp. De eerste ontmoeting werd op 18 Maart j.1. in café van Gelder te N. Niedorp gehouden, met het resultaat, dat N. Niedorp met 224 caramboles ver schil wist te winnen. De returnmatch had op Za terdag j.1. plaats in café Schermer. Ook hier moest de Hoogwoudsche sociëteit het loodje leggen en werd met 41 caramboles geslagen. De totaal uitslag was dus, dat de sociëteit van N. Niedorp met 265 caramboles verschil won. W IERINGERW AARD Door de oudercommissie te Anna Paulowna werd onze plaatsgenoot de heer Chr. v. d. Kolk Jr. aangewezen als onderwijzer aan de O. L. school in den Oostpolder, Verwachting: Zwakke tot matige Zuidwes'te» lijken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, aanvankelijk iets kouder, later iets zachter. Verdere vooruitzichten: onzeker. Hierboven BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 762. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 10 gr. C. 50 gr. F. INSECTENDOOD. SNELTOX is het aangewezen verdelgingsmid del tegen alle voorkomende ongedierte voor huis en stal. Prijs per 1/1 flesch f 1.30. Alleen in TERLEP'S DROGISTERIJ, Apoth.-AssisL HOOGZIJDE 103, SCHAGEN. BELASTING OP SCHENKINGEN EN NALATENSCHAPPEN VAN NIET IN HET RIJK WONENDE NEDERLANDERS. Het is een bekend feit, dat vermogende Nederlan ders, teneinde hun nalatenschap aan de vrij hooge Nederlandsche successierechten te onttrekken, zich op hoogere leeftijd in het buitenland vestigden, waar soms de successierechten lager zijn of ook soms zich nergens vestigden, om op deze wijze hun erfgenamen een dikwijls vrij aanzienlijk voordeel te bezorgen. Om dat te voorkomen, is thans door Minister Oud een wijziging voorgesteld van het eerste lid van Art. 3 der Succesiewet, welk lid dan als volgt dient te worden gelezen: Een Nederlander, die ingezetene des rijks is geweest en binnen tien jaren nadat hij het rijk metterwoon heeft verlaten, is overleden of een schenking heeft gedaan, wordt geacht ten tijde van zijn overlijden of van het doen der schenking ingezetene des rijks geweest te zijn, tenzij blijkt, dat hij op dat tijdstip zijn woonplaats had in Nederland-Indië, Suriname of Curagao. Door deze wetswijziging zal het dus mogelijk zijn, successierechten te heffen over de nalatenschap van Nederlanders, die zich korter dan 10 jaar in het buitenland bevinden. Zooals men zich ongetwijfeld zal herinneren, heeft indertijd Minister de Geer een gelijke wetswijziging voorgesteld, die toen door de Eerste Kamer is ver worpen. Inbrekers aangehouden in de hoofdstad. Een brutale inbraak is in den nacht van Maan dag op Dinsdag in de Halvemaansteeg te Amstei* dam gepleegd; voor ruim twee honderd gulden aan kleedingstoffen werd er gestolen. De inbrekers zijn het bewuste perceel, no. 5, waar- in de kleermakerij van de fa. Langemeijer en Stöo* ker gevestigd is, binnengekomen via het dak. Hoe zij daar op het dak gekomen zijn, vormt nog een punt van onderzoek der politie. De inbrekers braken eenige dakpannen weg en lieten zich door de ont stane opening naar de zolderruimte zakken. Van hier lag de weg naar de kleermakerij open. Een flinke partij kleedingstoffen, ter waarde van eenige honderden guldens, wisten de inbrekers buit te maken en met de partij stoffen verdwenen zij ver moedelijk via de huisdeur. De politie van het bureau-Singel heeft gistermid^ dag twee mannen gearresteerd, die op goede gron den ervan verdacht worden, bovenvermelde inbraak te hebben gepleegd. De gestolen goederen zijn echter nog niet gevonden en het onderzoek in deze zaak duurt nog voort EEN BEROUWHEBBEND ZONDAAR. Een zekere Stefan Kolkzac heeft de te Warschau wonende weduwe Meinfeld en hare vier kinderen door bemiddeling van een advocaat te Warschau de som van 10.000 dollars uit Amerika doen toekomen. Kolkzac had in 1919 aan en Joden-program deel genomen, waarbij de man van de weduwe Meinfeld werd gedood. Onmiddellijk na dezen moord was Kolkzac naar Amerika gevlucht. Thans heeft hij door toezending van deze geldsom het berouw over zijn misdaad willen toonen. VERDRONKEN. In de Maas onder het gehucht Maasband, ge meente 'Stein, is Maandagavond het vijfjarig zoon tje van de familie Bertrams verdronken. Het kind was met twee vriendjes in een roeibootje op de Maas, welke ter plaatse vrij diep is, aan het spelevaren. Hierbij is hij overboord gevallen en ver dronken. Ondanks herhaaldelijk dreggen is men er niet in geslaagd het lijkje op te halen.

Schager Courant | 1936 | | pagina 8