Mislukt offensief van don Negos Hve«^ane Praag protesteert! oessie Communistische lectuur gesmokkeld De nieuwe voorstellen verzoenend MAAR Donderdag 2 April 1936. Postrekening No. 23330 79ste Jaargang. No. 9948 SClACEIaCIURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels 10.85, Iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. „De dag eindigde met een volledige overwinning van onze troepen", seint Badoglio. Zevenduizend Abessijnen gesneuveld ,<f MUI AOO! MAKALB AmbdI Arjlarfsm *ANTALO f«A«\ ^Aschangi Sec ROME» Het Italiaansche legerbericht no. 171 luidt als volgtc Maarschalk Badoglio telegrafeert: In het gebied van het Ashangiymeer, in de richting van Quoram, heeft gisteren, 31 Maart, een groote slag plaats gehad. De troepen van den negus, waaronder de keizer lijke garde, voorzien van alle soorten moderne wa pens, viel onze stellingen ten Zuiden van Mai Ceu aan. De dag eindigde met een volledige overwinning van onze troepen. De actie van de Abessijnen, welke verwacht werd, begon om 6 uur in den ochtend en duurde tot 6 uur des avonds. Steeds opnieuw ondernam de vijand front- en flankaanvallen, steeds werden ze afgesla gen. In den loop van den middag deden de Italiaansche en Eritreesche troepen tegenaanvallen en dreven den [Vijand op de vlucht. In wanorde trokken de Abessijnen terug op de yallei van de Mecan, bestookt door de Italiaansche Vliegtuigen en artillerie. De verliezen van het leger van den negus zijn zeer groot, men schat het aantal gesneuvelden op 7000, "waaronder verscheiden officieren. Vele Abessijnen werden krijgsgevangen gemaakt en aanzienlijke hoe veelheden wapenen wer.den buitgemaakt. Onze verliezen zijn: 12 officieren gesneuveld en 44 gewond, 51 Italiaansche soldaten gesneuveld en 152 gewond. 800 Eritreërs zijn gesneuveld of werden gewond. De luchtmacht nam dapper en met effect deel aan 'den strijd, niettegenstaande door het luchtdoelgeschut van den vijand verscheiden toestellen werden getrof fen. Volgens mededeelingen van een krijgsgevangene tel den de Abessijnsche troepen, die aan den aanval deel namen, omstreeks 20.000 man; de negus zou persoon lijk hebben deelgenomen aan den aanval op den Italiaanschen linkervleugel. In het Westen rukten onze troepen op van Adi Re- moz naar het Zuiden, waar zij door de bevolking met .vreugde werden ontvangen. Alle stamhoofden van het uitgestrekte gebied Wolkait hebben zich bij ons com mando te Adi Remoz gemeld, om hun onderwerping aan te bieden. Ook kwam hier een delegatie van no tabelen uit Tsegghede aan, die.de onderwerping van hun stammen kwamen aanbieden. De luchtmacht bombardeerde aan het zuidelijk front Bullale ten Zuiden van Daggahboer, 't hoofd kwartier van 't Abessijnsche leger te Harrar en ver scheidene detachementen die langs de Giarer-rivier marcheerden. Het vijandelijk luchtdoelgeschut, dat zeer actief was, kon niet verhinderen, dat alle doe len werden bereikt." Gondar, Sokota en Bebarek niet bezet? Dementi's van de regeering te Addis Abeba. Addis Abeba. De regeering van Abessynië ont kent, dat Gondar in banden van de Italianen is gevallen. Addis Abeba. Volgens Abessijnsche berichten is c toestand aan bet noordelijk front sinds eenige dagerivolkomen onoverzichtelijk, aangezien alle bij- zonderhècn ji&iixeD&i de troepenbeweging en de ge vechten ontbreken. In haar communiqué no. 187 dementeert de Abes- jijnsche regeering, dat de steden Sokota en Debarek zouden zijn bezet, gelijk is medegedeeld in het Ita liaansche legerbericht 168. Ook de overige iehoud van dit Italiaansche leger bericht wordt onjuist genoemd. Aan het noordeliji front heerscht nog steeds een z^eer krachtige activiteit van de luchtmacht. Auan het Somallront komen vrij hevige voorpos tengevechten tot ontwikkeling, voornamelijk in de streek téan zuidei van Daggahboer. Bijzonderheden zijn echter\t»..iAdlis Abeba nog niet bekend. Vrees voor bombardement van de hoofd stad. Naar de speciale correspondent van Havas seint, wordt van Abessijnsche zijde gemeld, dat de meeste kooplieden, in hoofdzaak Grieken en Armeniërs, uit vrees voor een aanstaand bombardement van de hoofdstad hun goederen huiten de stad in veiligheid hebben gebracht. Italië en het Tanameer. Rome Buitenlandsche bladen hebben beschou wingen gepubliceerd over de politieke aspecten van een eventueele bezetting door Italië van Gondar en de zone van het Tanameer. In politieke Italiaansche kringen, aldus het agentschap Stefani, verklaarde men in dit verband, dat de ontwikkeling van de ope raties in Oost-Afrika op het oogenblik een uitslui tend militair en strategisch karakter draagt, met uitsluiting van iedere politieke kwestie Aan den anderen kant herinnert men er aan, dat de Italiaansche regeering reeds verklaard heeft, dat de Bïitsche belangen in Oost-Afrika in geen enkel opzicht zullen worden geschonden. De vredespoging der 13. Een schrijven van de Madariaga aan de Italiaansche regeering. Rome. De voorzitter van de commissie van der tien, de Madariaga, heeft een schrijven gericht tot de Italiaansche regeering, met het doel een gezamen lijk overleg tot stand te brengen voor de stelling van de procedure der vredesonderhandelingen, waar toe toestemming werd gegeven, in antwoord op den oproep der commissie met betrekking tot de oplos sing van het Italiaansch-Abessynisch geschil. DE MADARIAGA. Dit schrijven is vandaag te Rome aangekomen. De Italiaansche regeering is thans bezig met de be- studeering van den inhoud. Duitsche kommiezen grijpen Nederland- sche jongen, Metgezel aangeschoten, doch over de grens ontkomen. Duitsche kommiezen hebben aan de grens bij Te- gelen aangehouden den 18-jarigen H. F. uit Belfeld, die ervan verdacht wordt, zich aan het voeren van communistische propaganda in Duitschland te heb ben schuldig gemaakt. De jongen is naar de stad- gevangenis te Dusseldorf overgebracht en ingesloten. De communistische lectuur is in beslag genomen. Naar wij nader vernemen, was de aangehoudene met een vriend naai- Duitschland gegaan. Beiden zouden een actetasch bij zich hebben gehad, waarin zich communistische vlugschriften bevonden. Nau welijks waren zij de grens gepasseerd of zij werden aangeroepen door Duitsche douanebeambten. De vriend, die den aangehoudene vergezelde, sloeg op de vlucht. De beambten openden het vuur op den vluch teling, die door een kogel in den arm werd getrof fen. Hij zag evenwel kans, de grens te bereiken en zich in veiligheid te brengen. Zonder herkend te zijn, is hij verder ontkomen. Nadat de actetasch door de beambten was onderzocht, werd F. gearresteerd. Volgens de familie zou de aangehoudene niet zelf de tasch hebben gedragen. Twee onbekenden zouden bij het roepen van de Duitsche douane hun tasschen bij den aangehoudene hebben neergeworpen en zijn ontsnapt. Aan dit verhaal wordt echter weinig ge loof gehecht. GUNSTIG OORDEEL IN DE EN- GELSGHE PERS. FRANKRIJK BELOOFT EEN OBJECTIEVE BE STUDEERING. Zware aardbeving geregistreerd Moskou, 1 April (A.N.P.) Hedenmiddag heeft het seismografisch station te Moskou een aardbeving „van catastrophalen omvang" geregi streerd". Het epicentrum ligt op een afstand van 9.600 K.M. De bodemverplaatsing te Moskou bedroeg 450 micron. De aardbeving is ook geregistreerd te Swerdlowsk. Volgens berekening der stations be vindt de haard der aardbeving zich in het gebied van het eiland Celebes. Het Duitsche vredesplan, dat thans offi cieel is gepubliceerd, zie ook elders in dit nummer, bevat negentien punten, waarin de tegenvoorstellen van Hitier op het memo randum der Locarnomogendheden zijn ver vat. In Duitsche officieele kringen merkt men op, dat de te Londen overhandigde nota door Hitier persoonlijk geschreven is en een op bouwend plan bevat, dat veel verder gaat dan het Dnitsche memorandum van 7 Maart. De reactie der Britsche pers op de Duit sche voorstellen is gunstig. De avondbladen noemen de nieuwe voorstellen verzoenend. In bevoegde Fransche kringen onthoudt men zich nog van commentaar op het Duit sche antwoord. In elk geval is Parijs voorne mens, de voorstellen van Berlijn volkomen objectief te bestudeeren. De indruk in gezaghebbende kringen. Londen. In gezaghebbende kringen aldus een officieus bericht erkent men volledig, dat het Duitsche memorandum veel materiaal behelst een gedeelte waarvan nieuw is dat de meest zorgvul dige bestudeering zal vereischen. Het zal zeker in de eerstvolgende paar dagen nauwkeurig bestudeerd worden en zoo noodig zal de Duitsche regeering ver zocht worden ophelderingen te verstrekken. Uiter aard bestaat er teleurstelling dat met betrekking tot de voorstellen, die door de andere Locarno-mogend- heden aan de Duitsche regeering zijn voorgelegd, het document geen duidelijk antwoordt biedt. In veitband hiermede wordt er aan herinnerd, dat het voornaamste deel van die voorstellen was het vertrouwen te herstellen, dat vernield was door de actie van Duitschland in het Rijnland en de Lo carnomogendheden boden aan tot herstel van dit vertrouwen bijdragen te geven. Een dergelijke bij drage werd van Duitschland gevraagd. Ondanks den verzoenenden toon wordt nu geen bepaalde bijdrage in de gehoopte richting aangeboden en men erkent, dat vele moeilijkheden nog moeten worden overwonnen, voordat het stadium van on derhandelingen kan worden bereikt. Tenslotte merkt men hier op, dat er in het Duit sche memorandum niets staat, waardoor toegege ven wordt, dat West-Europa in den tegenwoordigen critieken toestand is gekomen tengevolge van het Duitsche opzeggen van het verdrag en men is er zich van bewust, dat in dit en nog andere opzichten het memorandum critieke reacties zal wekken in an dere landen. Een ander commentaar uit Londen zegt, dat het DUlKtft or VLltGFR DL INDE PIJP £ch-fe Triesche Weeren-9aai -10 - 15 - 20 -25 cfc per /aonQ DOUWE EGBERTS Duitsche memorandum ondanks den verzoenenden toon, welke een goeden indruk kan maken op de Engelschc openbare meening, nog veel te wenschen overlaat. Wat de overgangsperiode betreft is men met name teleurgesteld, dat Duitschland geen en kele verplichting op zich heeft kunnen nemen om de Rijn-zone niet te versterken in afwachting van de afsluiting van de onderhandelingen. De herhaal de verzekering, dat Duitschland niet voornemens is België en Frankrijk aan te vallen, is echter warm ontvangen en wordt beschouwd als een geschikte bijdrage tot het voortzetten van de onderhandelin gen. Daarentegen critiseert men sterk dat gedeelte van het memorandum, hetwelk bezwaren opwerpt tegen de strafbesprekingen. Uiteraard zal de Britsche regeering het memo randum niet beantwoorden dan na overleg met Frankrijk en België. Reuter heeft den indruk gekre gen, dat eenige tijd verloopen zal voordat het ant woord zal worden gegeven. ïntusschen zal Eden vanmorgen wederom von Ribbentrop ontvangen, teneinde eenige nadere ophelderingen te krijgen over het memorandum. Tot dit nadere contact is is besloten nadat Eden gistermiddag de Fransche en Belgische gezanten had ontvangen, om hen den tekst van de tegenvoorstellen te overhandigen. Ook is een exemplaar aan de Italiaansche regeering ge zonden. Heden onderhoud tusschen Eden en Rib bentrop. Londen. De kabinetsraad is gistermiddag gedurende een uur en een kwartier bijeen geweest. De ministers hebben het Duitsche antwoord bestudeerd. Eden zal heden een onderhond hebben met von Ribbentrop, teneinde eenige ophelderin gen over zekere punten van de Duitsche nota te verkrijgen. BUITENGEWONE MINISTER RAAD IN SPOEDZITTING BIJEEN. VERZET TEGEN DIENST PLICHT IN OOSTENRIJK. Het D.N.B. seint uit Praag: In verband met het besluit tot invoering van den bondsdienstplicht in Oostenrijk is alhier een buitengewone zitting van den ministerraad bijeengeroepen en, volgens een extra-editie van den Tsjechischen agrarischen „Vecer", in de middaguren bijeengekomen. In politieke kringen te Praag is men van meening, dat de Tsjecho-Slowaaksche regee ring, in overeenstemming met de geallieer de en de bevriende mogendheden, een protest zal indienen tegen het door dezen maatregel /an de Oostenrijksche regeering eenzijdig bui en kracht stellen van de bepalingen van het -redesverdrag van St. Germain. De „Vecer" veronderstelt, dat het Weensche esluit in verband staat met de laatste be- vekingen te Rome. Staatsverdediging in Tsj.-Slowakije. „De volgende oorlog zal een oorlog zijn van heele staten en hun totale bevolkin gen." PRAAG: De defensiecomniissie van het huis van afgevaardigden is gister begonnen met de beraadsla gingen over de nieuwe wet op de staatsverdediging. De minister van defensie zette hierbij o.m. het vol gende uiteen: De wet op de staatsdefensie hebben wij allerdrin gendst noodig. De wet brengt overigens slechts dat gene, waarnaar de openbare meening sinds jaren ge vraagd heeft: het deelnemen van allen aan de ver i [KEI U COOPEfl CLOECK dediging van den staat. Er zullen geen uitzonderingen en geen privileges bestaan. De wet grijpt diep in het vermogen, de rechten en de vrijheden van alle inwoners in. De eerstvolgende oorlog zal geen oorlog zijn van groote legers, maar een oorlog van heele staten en hun totale bevolkingen. Wij moeten er allereerst zorg voor dragen, dat in de industrieele en agrarische productie een zoo groot mogelijke autarkie wordt bereikt. Steeds meer blijkt, dat de internationale instellin gen, al zijn zij nog zoo waardevol voor het behoud van den vrede, de veiligheid van een staat niet vol ledig kunnen waarborgen en dat iedere staat ver plicht is, zelf voor zijn veiligheid te zorgen. Ons heeft de wereldoorlog de vrijheid gebracht Wij hebben voor onze zelfstandigheid duizenden en duizenden menschenlevens opgeofferd en hebben derhalve den heiligen plicht, alles te doen voor het behoud daarvan. Dat beteekent practisch, dat wij al les en allen moeten voorbereiden voor geval van nood. Afgevaardigde David, rapporteur, zette vervolgens in zijn rapport uiteen, dat de vraag of een bepaalde persoon onbetrouwbaar is ten opzichte van den staat en derhalve in vitale oorlogsbedrijven niet aan het werk mag worden gezet, niets uit te staan heeft met de vraag, tot welke nationaliteit de betrokken persoon behoort. Ieder geval van onbetrouwbaarheid jegens den staat zal op zichzelf beoordeeld worden en er zal voor gezorgd worden, dat geen Tsjecho-Slowaaksch onderdaan schade zal lijden, omdat hij tot 'n andere dan de Tsjechische nationaliteit behoort. VIJF BANDIETEN GEDOOD IN EEN GEVECHT MET DE POLITIE. Manilla (Philippijnen). Vijf Moros, die deel uitmaakten van een bandietenbende, zijn gedood in een gevecht met een honderdtal militairen. De solda ten omsingelden de schuilplaats van de roovers, welke was gevestigd in een verlaten fort in de provincie Lanao op het eiland Mindanao.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1