Helder's buigemeester geïistajleerd Salarisverlaging rechtelijke macht Donderdag 2 April 1S36. SCHAGER COURANT. Tweetf Blad. No. 9948 Instorting te Antiochië. De Landbouwhuishoudschool maakt propaganda voor den zuivel. Na een elftal zittingen van den Raad, die op emi nente wijze door den Loco-Burgemeester, den heer W. de Boer, zijn geleid, is de Gemeentebegrooting met 16 tegen 4 stemmen (één raadslid was afwezig) aan genomen. Slechts een salarisverlaging en een be- lastingverhooging konden deze sluitend maken. Burgemeester 6. Ritmeester geïnstalleerd. Veel belangstelling van burgerlijke en militaire autoriteiten. Eenvoudige plechtigheid. 10 December 1935 1 April 1936. De Burge meester is dood Leve de Burgemeester! Voor het eerst na het droevig, plotseling verschei den van Burgemeester Driessen, zou diens zetel door een opvolger worden ingenomen. Als teeken van vreugde wapperde van het Raadhuis de nationale driekleur en de vlag van de gemeente Den Helder, het Wapen op een wit veld. Ook van enkele kerkgebouwen en particuliere woningen woei yroolijk het rood-wit-blauw. BURGEMEESTER RITMEESTER. Voor het Raadhuis. Omstreeks half drie verzamelden zich in den om trek van het Raadhuis enkele belangstellenden in afwachting van de komst van den nieuwen burge meester en zijn gezin. Toen deze om drie uur arriveer de, zette het Carillon van het Monument voor het Nederlandsch Reddingswezen, bespeeld door den Beiaardier Tj. Dito, het Wilhelmus in, dat door de familie Ritmeester staande op de stoep van het Raad huis, werd aangehoord. In de RaadszaaL Inmiddels hadden zich in de Raadszaal vele ge- noodigden verzameld, onder wien wij ontwaarden de naaste Familie van den nieuw benoemden Burge meester, waartoe ook Dr. Boswijk van Texel behoort, de vertegenwoordiger van den Commandant der Marine, Kapitein-Luitenant ter Zee Doorman, verge zeld van diens Adjudant, Luitenant ter Zee le klas I. W. Reynierse, de Garnizoenscommandant Overste Éenz van den Berg, alsmede diens Adjudant, Kapi tein Kalkman, de Burgemeester van Leeuwarden, Jhr. Mr. J. M. van Beyma met de Wethouders De Boer en Westra en de Gemeente-Secretaris Mr. Schot man, de Chef van de Afdeeling Financiën uit Leeuwarden, de heer Hoogkamp. Voorts de Burge meesters uit de omliggende gemeenten, n.1. de hee- ren Mr. F. W. Kamp van Texel, G. J. Lovink van Anna Paulowna en L. C. Kol ff van Wieringen. Al deze genoodigden hadden op een gereserveerd gedeel te in de Raadszaal plaats genomen. De publieke tri bune was vrij gehouden voor de Hoofden van takken van Gemeentelijken Dienst, die allen aanwezig wa ren. Even voor de zitting werd geopend leidden de Ge meente-secretaris, Mr. Dr. E. van Bolhuis en het oud ste Raadslid, de heer W. Biersteker, mevrouw en juf frouw Ritmeester de raadszaal binnen. De dames droegen ieder een ruiker fraaie bloemen. Daarna betrad de heer Ritmeester, vergezeld van het College van Burgemeester en Wethouders, de zaal, waarna Wethouder De Boer de zitting opent met de mededeeling, dat van de heeren Schoefelen- berg en Van der Veer bericht is binnengekomen, dat zij zeer tot hun spijt wegens ziekte verhinderd zijn de vergadering bij te wonen. Dan richt spreker zich 'met een woord van welkom tot de Echtgenoote en de dochter van den heer Ritmeester, die hij een aan genaam verblijf in Den Helder toewenscht, alsmede tot de verdere familieleden, autoriteiten van marine en leger, ambtenaren en verdere aanwezigen. In het bijzonder wendt spreker zich tot den nieuwen burge meester, dien hij wijst op het typisch karakter van Den Helder als belangrijkste marine-basis, waardoor deze een eigenaardig cachet heeft. Verder laat de heer De Boer in zijn rede uitkomen, hoe Huisduinen als badplaats eerst opfleurde en thans weer weg kwijnt en hoe het plattelandsgedeelte getroffen wordt door de malaise in den landbouw en de bloembollen cultuur. Deze tijd, aldus spr., is wel een zeer moei lijke voor de ambtsaanvaarding. Thans komen de ma gere jaren voor Den Helder. Groeiend is het leger der werlceloozen. In dezen moeilijken tijd van grooten 'zorg wordt de algeheele toewijding en arbeidslust gevraagd voor den taak als burgemeester, den ge- heelen mensch en man geëischt. Het verleden van den heer Ritmeester schenkt vertrouwen voor de toekomst. Hij wenscht hem een succesvollen arbeid tot zegening voor de gemeente. Zijn keuze is een ge lukkige geweest. Spr. geeft de verzekering van de medewerking van het college van B. en W. Moge na verloop van tijd het moment komen, dat een beter inzicht in de gemeentezaken is verkregen en waarop kan worden gezegd: „De arbeid als burgemeester van Den Helder is mij lief geworden." Met een woord van hartelijken gelukwensch besluit de heer De Boer zijn rede. Namens den Raad spreekt de heer W. Biersteker die vertrouwen heeft in de benoeming van den heer Ritmeester, omdat deze reeds jaren een verantwoor delijke positie in de gemeentehuishouding heeft be kleed. De Raad heeft een goed en onpartijdig Voor zitter noodig, die deze niet zal commandeeren als een „Ritmeester een escadron Huzaren", doch tact zal too- nen te bezitten. Spreker wijst op de salarisverlaging, de belastingverhooging, het brandende werkeloos- heidsvraagstuk en beveelt deze nooden in des Bur gemeesters ernstige aandacht aan. Spreker wenscht den heer Ritmeester een aangename en zegenrijke arbeid toe, die moge geschieden onder een prettige samenwerking met den Raad. Dan is het woord aan Burgemeester Ritmeester. die allereerst dank brengt aan Hare Majesteit de Koningin voor de eervolle benoeming. Erkentelijk is spreker voor de woorden van den heer De Boer en den heer Biersteker. Voorts begroet spreker de ver tegenwoordigers van Zee- en Landmacht, de Burge meesters der omliggende gemeenten en zijn familie leden. Bijzonder aangenaam is het hem het College van Burgemeester en Wethouders der gemeente Leeuwarden hier aanwezig te zien. „In den donkersten tijd", aldus de heer Ritmees ter, „ben ik geroepen tot het ambt van Burgemeester. Op alle lagen der bevolking wordt een groote eco- mische druk uitgeoefend, terwijl het werkeloozen- cijfer ontstellend stijgt. Grootere offers dan voorheen worden geëischt. Helaas kan niet meer alles wat men wil. Voor de gemeentebesturen is thans een zeer moeilijke taak weggelegd, om te zorgen dat die werkeloozen, die nog krachtig en in staat zijn arbeid te verrichten, daartoe komen en dat het overige ge deelte der bevolking gesteund wordt in den moeilij ken strijd om het bestaan. Moge de Raad den weg vinden tot leniging van den nood". Zijn rede ver volgende, roept spreker de medewerking in van den secretaris, alsmede het onder dezen werkende* ad ministratieve gemeente-personeel, in het bijzonder als Hoofd der Politie en de Brandweer, die van den Commissaris van Politie. Spreker zal steeds een ge willig oor verleenen aan bezwaren en voorstellen. Op dezen dag van zulk een groote beteekenis in zijn leven wil spreker herinneren aan de roemrijke, on vergankelijke daden van de Helden der Zee, inwo ners der gemeente, waarvan fier het Monument ge tuigt. Spr. acht het overbodig de medewerking van een ieder in te roepen, overtuigd als hij is deze te zullen vinden. Met de toezegging zijn geheele per soon met vreugde aan zijn nieuwe taak te zullen geven, eindigt de Burgemeester zijn rede, waarna de vergadering wordt gesloten. Nadat fotografen gelegenheid hadden gekregen tot het vervaardigden van eenige opnamen, werden tij dens een intieme receptie, de aanwezigen aan het nieuwe Hoofd der gemeente voorgesteld. Van 5 tot 7 uur hebben vereenigingen, corporaties en particu lieren gelegenheid gehad tot kennismaking, waar van een zeer druk gebruik werd gemaakt. Te half zeven kwam het Stedelijk Muziekcorps een serenade brengen. De Raadszitting uitgezonden. Met medewerking van de Heldersche Radio Cen trale is het mogelijk geweest, dat de gemeentena ren de plechtige installatie van den nieuwen burge meester hebben kunnen medemaken. De uitzending over het distributienet is zeer goed doorgekomen. Dit was wel een novum in onze gemeente. Een sympathiek gebaar. Dat de heer Ritmeester een Burgemeester zal zijn niet alleen van woorden, doch ook van daden heeft hij reeds bewezen, door als bewijs van zijn waardee ring voor het werk van de Helden der Zee, waarvan hij in zijn installatierede gewag maakte, een krans te doen ieggen aan den voet van het monument voor het Nederlandsche Reddingwezen. AANGEREDEN OP HET RIJWIELPAD Juffrouw door auto gedood Gisteravond is op de Bornschestraat nabij de Heemaf-fabriek te Hengelo de 23-jarige mej. Hoekstra door een uit de richting Borne komen de auto, bestuurd door L. uit Enschede, op het langs den weg loopende verhoogde rijwielpad ge grepen en ter aarde geworpen. Het meisje be kwam een schedelbasisfractuur en was bijna op slag dood. De politie maakte tegen den bestuur der van de auto procesverbaal op. Het was ongetwijfeld goed gezien van de Propaganda-Zuivelcommissie om op de gis ter gehouden Schager Paaschtentoonstelling propaganda voor dit bij uitstek zoo Holland- sche product de zuivel te maken. Dat zij zich daarbij verzekerd had van de medewerking van de Landbouwhuishoud school te Schagen, was iets, dat dezen pro- pagandadag volkomen zou doen slagen. De stand was op keurige wijze verzorgd en met zijn sprekende opschriften en recla- WAARSCHIJNLIJK VELE DOODEN. Jeruzalem. Het nieuwe gedeelte van 't nationale museum te Antiochië in Noord-Sy- rië is ingestort. Vijftig arbeiders, die de laat ste hand aan de uitbreiding legden, wer den onder de puinhoopen bedolven. Tot dus verre zijn zes mannen zwaar gewond te voor schijn gebracht. Men vreest, dat meer dan twintig der bedolvenen om het leven zijn gekomen. De uitvoer van kaas naar Spanje Be betalingsmoeilijkheden Een aantal belanghebbenden bij den kaasuit- voer naar Spanje hebben aan de ministers van landbouw en visscherij en van Handel, Nijver heid en Scheepvaart een telegram gezonden, waarin zij zich aansluiten bij het verzoek van de Vereeniging van kaashandelaren in Noord- Holland, om te willen bevorderen, dat de be talingsmoeilijkheden, ontstaan door maatregelen van de Spaansche regeering, worden opgeheven. meplaten, mitsgaders de verdere vroolijke „levende have", die de kwaliteit van den beroemden Hollandschen zuivel op meester lijke en deskundige wijze wist aan te beve len door dit alles dan moest de stand wel aan iederen voorbijganger opvallen. Velen hebben zich kunnen overtuigen van smaak en voedzaamheid der lekkere zuivelhapjes, die hun door lieftallige handen werden toe gediend. Tweede Kamer Bescherming van minderjarigen. Dat de eerbiediging van de bepalingen onzer grond wet door de leden onzer Tweede Kamér op aller hoogste prijs wordt gesteld, ondervond gisteren mi nister van Scha'ik, toen de Kamer met groote meer derheid niet accoord bleek te gaan met de geste der regeering om de salariskorting van de leden van den Raad van State, de Algemeene Rekenkamer en de rechterlijke macht met terugwerkende kracht reeds op 1 Januari 1936 te doen ingaan. Zooals men weet schrijft onze grondwet voor dat de salarissen dezer meerendeels hooge ambtenaren bij de wet worden geregeld, zoodat de kortingen, die men ook op deze salarissen wilde toepassen, niet op dezelfde wijze konden worden tot stand gebracht als bij de overige landsdienaren. Minister van Schaik had nu, in de overtuiging dat de Kamer de salarisverlaging zou goedkeuren, de aftrek maar alvast op 1 Januari laten ingaan, maar hier struikelde zijn Excellentie over het rechtsgevoel der meerderheid onzer Kamer, die wel de salarisver laging wilde goedkeuren, maar het in strijd met de wet achtte, dat die korting al werd afgehouden voor de Staten Generaal haar hadden gesanctionneerd. En hoe minister van Schaik ook pleitte, hij zal de ingehouden 5 pet. aan de ambtenaren moeten terug betalen. Bij de behandeling van deze salarisverlaging gaf de minister in antwoord op enkele aanmerkingen van de heeren Mr. Boon (lib.) en Goseling (r.k.) toe, dat de salarisregeling bij de rechterlijke macht niet ideaal is te noemen, maar spr. zag geen mogelijkheid om de 5 pet. salarisvermindering te voorkomen. Ten einde verschil in rechtbedeeling te voorkomen, stemden, aldus de heer ter Laan, ook de SD.A.P. voor de salarisverlaging. Ook hield onze Tweede Kamer zich gisteren nog bezig met een wijziging van de bepalingen van het Strafwetboek, waarin o.a. worden verscherpt de bepalingen tegen ontucht met minderjarigen en de artikelen ter bescherming van de jeugd tegen aan- stootelijke en zinnenprikkelende geschriften. Ds. Van der Heide (s.d.) verwachtte weinig heil van strafbepalingen ter verbetering van de sexueele moraliteit, maar Mevr. Bakker—Nort dacht hier anders over en wilde zelfs de leeftijdsgrens der meisjes verhoogen van 16 tot 18 jaar. In het algemeen bleek men echter wel van mee ning, dat de jeugd in sterker mate tegen ontaarde stief- en pleegouders en andere opvoeders diende te worden beschermd, zoodat de Kamer z. h. s. het wetsontwerp goedkeurde, nog versterkt door een amendement Goseling (r.k.). De Kamer is thans met Paaschvacantie en komt op 5 Mei weer bijeen. HAUPTMANN VRAAGT OPNIEUW GRATIE. Tenton (New-Jersey). Bruno Hauptmann heeft een lang schrijven doen toekomen aan den gouver neur van den staat New-Jersey, Hoffman. Dit schrij ven is Dinsdagavond door de staatskanselarij ge publiceerd. Hauptmann vraagt daarin in bewogen woorden gratie en verzekert nogmaals, dat hij geheel onschuldig is aan den moord op het kind van Lindbergh. Hij gaat voorts in op de rol, die dr. Con- don in de affaire heeft gespeeld en die. naar hij zegt, nog in het geheel niet is opgehelderd. VOETBAL DUITSCHLAND-NEDERLAND Op 6 December te Dusseldorf. Naar het A.N.P. verneemt zal op 6 December te Dusseldorf de voetbal-landenwedstrijd Duitsch- landNederland worden gespeeld. De laatste ontmoeting in Duitschland welke eveneens in Dusseldorf werd gehouden werd door de onzen gewonnen met 2-0

Schager Courant | 1936 | | pagina 5