Tijd bestaat aiet meer Wieringermeer. De krachtproef aan de Mongoolsche grens Overval op een vrouw Uit onze omgeving. Afscheid Juffr. de Geus van de school te Lutjewinkel. Afstanden zijn weggevaagd! dag en nacht de snelle Schager GEVAARLIJK INCIDENT OP DE GRENS VAN MANDSJOE- KWO EN BUITENMONGOLIE Bommenwerpers uit Mongolië beschieten grenswachten. Toon tusschen Moskou en To kio opnieuw verscherpt. Reuter seint uit Tokio: Naar uit Hsin- king worclt. gemeld, deelt het Kwantoeng- leger mede, dat gisteren 12 vliegtuigen van Buiten-Mongolië nabij de in de buurt van het Boeir-Meer gelegen stad Taoelan, de Ja- pansch Mandsjoekwosche grenswachten heb ben gebombardeerd. Be J apansch-Mandsjoekwosche troepen openden het vuur op de vliegtuigen, die zich terug moesten trekken. Gisteren is eveneens een gemotoriseerde troepencolonne uit Buiten-Mongolië overge gaan tot een aanval op Jdpansch-Mandsjoe- kwosche troepen, die den vijand zware ver liezen toebrachten en noodzaakten terug te keeren. Be J apansch-Mandsjoekwosche troe pen hebben eenige verliezen geleden, waar van de grootte echter nog niet vast staat. Geen oorlog, doch querrilla in het Verre Oosten. Moskou De indruk, welken men in Sovjet-kringen heeft over de voortdurende grensincidenten in het Verre Oosten is, dat hier nog wel geen oorlog heerscht, doch wel een guerrilla, die zeer gevaarlijk is. Toch schijnt het, op het oogenblik, dat geen van beide partijen ernstige complicaties wenscht. TokioDe besliste verklaring van den plaatsvervangenden volkscommissaris van bni- tenlandsche zaken, Stomoniakoff tegenover den Japansche ambassadeur in Moskou, Ohta, dat 'de Russische regeering zich op grond van de ver 'dragen met Buiten-Mongolië verplicht voelt tot Gevaren van kolendamp Drie personen bedwelmd qeraakt. Op de derde étage van een perceel in de Waver- straat te Amsterdam zijn gistermiddag te ongeveer Yl uur een jong echtpaar en een kind door kolen damp, welke zicli tengev-.lge van het verstopt zijn van den schoorsteen in de huiskamer verspreidde, bedwelmd geraakt. Buren, die ontdekt hadden wat ,er gaande was, hebben alarm gemaakt, met het ge volg, dat spoedig de Geneeskundige Dienst ter plaat se was, die de slachtoffers naar het Nieuw Israëli tisch Ziekenhuis vervoerde. De man en het kind wa ren spoedig in zooverre hersteld, dat zij zich weer naar huis konden begeven; de vrouw is daar echter ter verpleging opgenomen HAUPTMANN'S EXECUTIE OP VRIJDAG A.S. BEPAALD. Trenton: Kimberling, de gouverneur van de gevangenis, heeft verklaard, dat Hauptmann Vrijdag ja.s. om 8 uur des avonds terechtgesteld zal worden. Trento: Kimberling, de gouverneur van de gevangenis, verklaarde, dat hij, indien de „Grand jury1' vóór Vrijdagavond niet tot een besluit komt ten aanzien van de affaire-Paul Wendel, de executie van Hauptmann andermaal zal uitstellen. VIJFDUIZEND MIJL IN EEN OSSENKAR. Bombay: Mr. en Mrs. Roseborough, twee En- gelschen, zijn hier aangekomen na een afstand van 4790 mijl in een ossekar te hebben afgelegd. Zij zijn op 18 April 1934 van Hoebli in Bombay vertrokken om een reis door geheel Indië te maken op deze primi tieve wijze. Hun weg leidde langs de kust van Madras, door Bengalen, Bihar en de centrale provincies. In 'Juni van dit jaar hopen zij op het punt van uitgang terug te zijn. Daarna willen zij een reis met hun ossenkar buiten Indië maken. INVOERRECHT OP BLOEMBOLLEN IN ENGELAND Reuter meldt uit Londen: De raad van advies voor de invoerrechten maakt bekend, dat een in voerrecht per pond geheven zal worden op bloembollen en bloemzaden. In een keldergang tegen den grond geslagen en van haar taschje met 40 gulden beroofd. Een 62-jarige bewoonster van de Geuzenkade te Amsterdam, is gistermorgen tegen twaalven, toen zij bij den verhuurder van haar woning, welke deel uitmaakt van een complex nieuwe woningen aan deze kade, de huur wilde betalen en zich daartoe naar het kantoortje wilde be geven dat via 'n gemeenschappelijk rijwielstalling welke uitkomt op een keldergang en zoo naar de plaats leidt, waar dit kantoortje gelegen is, in de gang aangevallen door 'n man, die haar tegen den grond sloeg en, na haar een paar slagen op het hoofd te hebben toegebracht, zijn slacht offer een taschje ontrukte met een bedrag van ongeveer f 40.- De man nam onmiddellijk de vlucht en is tot nu toe niet aangehouden. De vrouw, die van de doorstane emotie zeer onder den indruk was, heeft echter van den dader een vrij nauwkeurig signalement kunnen opgeven. gewapenden bijstand, ingeval van een aanval door derden, brengt eindelijk, naar de Japansche bladen in het licht stellen, de sedert lang door Japan geëischte opheldering van de grens ver houdingen tusschen Mandsjoekwo en Sovjet- Rusland. De bladen wijzen er op, dat thans het gemeen schappelijke front tegen Japan en Mandsjoekwo tot stand is gebracht, waarbij de tot dusver nog niet opgehelderde, maar toch als zeker te veron derstellen deelneming van Nanking den toestand nog essentieel verscherpt. Twijfelachtig is nog slechts, of bij plaatselijke grensgeschillen met Buiten-Mongolië door de Sovjet-unie hulp zal worden verleend. In verband hiermede maakt het agentschap „Domei" melding van het inmiddels reeds be kende incident van gisteren bij het Boeir-meer, waarbij door militairen van Buiten-Mongolië van 12 vliegtuigen gebruik zou zijn gemaakt. De regeering van Mandsjoekwo heeft op grond van dit incident een protest ingediend bij de Mongoolsche regeering en er op gewezen, dat dit nieuwe incident een ernstigen toestand in het leven roept. In de bladen wordt ten aanzien van dit nieu we incident uiting gegeven aan de opvatting,*dat de Sovjet-regeering zich, naar het schijnt, niets gelegen laat liggen aan een vreedzame oplossing Dit wordt ook bevestigd door de laatste berichten uit Wladiwostock, die nieuwe versterkingen aan kondigen voor de Oostelijke grenzen bij Honts- joen. De Sovjet-unie schijnt het oogenblik -gunstig te achten, aldus de Japansche bladen, om teza men met Buiten-Mongolië door een dreigende houding een grensregeling ten nadeele van Ja pan af te dwingen. Japan zal zich echter niet laten intimideeren Het beschouwt de grensregeling slechts als een hulpoplossing. De beveiliging van Mandsjoekwo zal eerst na het uit den weg ruimen van den mi litairen druk der Sovjet-unie door een demilitari- satie van de grensgebieden kunnen worden be reikt. Deze eisch vormt het bekende en in overeen stemming met de militairen nagestreefde doel van de geheele Japansche regeering. De Sovjet unie gelooft daarentegen, steunende op Frank rijk en Buiten-Mongolië, en op de tot dusver nog niet opgehelderde afspraken met Nanking een begin te kunnen maken met de omsingeling van Mandsjoekwo en daarmede een optreden te gen Japan op het Aziatisch continent mogelijk te maken. TWEE ADRESSEN VAN DE KAMER VAN KOOPHANDEL IN HOLLANDS NOOR DERKWARTIER De Kamer van" Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier gevestigd te Alkmaar richtte de navolgende adressen tot de Tweede Kamer: a. een adres, waarin zij haar bezwaren naar vo ren bracht nopens het wetsontwerp tot heffing eener reisbelasting. Verzocht werd o.m. alle zakenreizen vrij te stellen. b. een adres, waarin zij een soepele toepassing bepleitte van de wet beoogende het tegengaan van oververmoeidheid, van bestuurders van motorrijtuigen, zoodat, het bedrijfsleven, daar van geen onnoodige hinder zal kunnen onder vinden. WIERINOERWAARD Woensdagavond werd door Notaris J. Koomeii in het café „Nieuw Leven" aan de Kreil publiek te koop aangeboden een woonhuis met erf en tuin te Pool land, gem. Barsingerhorn, groot 11 aren, 78 centiaren, eigendom van den heer R. Bakker. Het perceel werd in bod gebracht door den heer R. Bakker op f530 en bij afslag werd het op f 1.— afgemijnd door den heer P. Vóorthuijzen van 't Wad, gem. Barsingerhorn. ER GOED AFGEKOMEN. Woensdagmiddag heeft aan den Barsinger- weg een auto-ongeval plaats gehad. Een zoon van den heer D. S. te Anna Paulowna kwam, vergezeld van nog een paar jongelui, van de Paaschtentoonstelling terug. Waarschijnlijk door te hard rijden is de chauffeur zijn stuur zeker kwijt geraakt, heeft vijf boomen geraakt en is toen bij den wal neer terecht gekomen. Het voorste gedeelte van de auto hing boven het water, zoodat het voor de passagiers nog betrekkelijk goed is afgeloopen. Ze hadden alle drie eenige schrammen opgeloopen. De auto was er niet zoo goed aan toe. Daar is weinig van overgebleven. Met een kraanwa gen is het zaakje 's avonds ongeveer 9 uur weggesleept. ANNA P A L O W N A Derde leerkracht school III. De heer C. van der Kolk van Wieringerwaard is aangesteld als kweekeling met acte aan school III (Oostpolder.) Huishoudelijke voorlichting. De Commissie tot het organiseeren van cursus sen voor huishoudelijke voorlichting op het platte land vergaderde onder leiding van burgemeester Lovink ten Raadhuize en had voor deze vergade ring uitgenoodigd de afd. van de H. M. v. L., de drie arb. organisaties, de S.D. vrouwenclub, afd. v. d. ver. van Boerinnen en a. pl.v.; het Witte Kruis, Huis zorg, Gezinsverpleging, Bloembollencultuur en Kwee kersgenootschap. Met. inzondering van de afd. v. d. Chr. Landarbeidersbond, waren alle genoodigde vereenigingen vertegenwoordigd. Reeds zijn drie voedingscursussen gegeven, een in de Spoorbuurt, en twee in Breezand. De heer Raap bracht daarvan verslag uit. Ongeveer 60 deelneem sters hadden de cursussen gevolgd en blijkens uit latingen werden deze zeer geapprecieerd. Algemeen was de vergadering van oordeel, 3al voortzetting der cursussen gewenscht was. Bereids waren er zes aangevraagd, drie voor het bereiden van zomerdagrantsoenen, met gebruikmaking van grondstoffen uit den eigen tuin end rie, te houden in den herfst, voor het veranderen van oude klee ding in kinderkleeding, breien, wasschen en strijken. De kosten, buiten het lesgeld van de leidster, dat uite en rijksfonds wordt betaald, werden begroot op f 42 en f 28, totaal op f 70. Algemeen werd verwacht, dat de bovengenoemde vereenigingen een aandeel in dit bedrag zouden wilen bijdragen en die kosten ge zamenlijk zouden dekken. Het is de bedoeling in Mei met de cursussen te be ginnen en deze zijn uitsluitend bestemd voor die vrouwen, die met de minste inkomsten toe moeten komen. Zij, die voor de cursussen in aanmerking meenen te komen kunnen zich daarvoor vóór 18 April opgeven bij een van de genoemde organisa ties of bij de commissie, die bestaat uit de dames van der GoesWessel, Komenvan der Kroon, Keijzer —De Jong; BorstLiefhebber, WaiboerRezclman en den' heer N. Raap. Ongewoon bezoek. Woensdagmiddag werd aan Middenmeer een be zoek gebracht door een groepje officieren van den Torpedodienst. Hét gezelschap bevond zich aan boord van een barcas, en salonsleepbootje. Begrijpe lijk trok dit niet alledaagsch bezoek veel belang stelling van de bewoners. Graanbeurs. Woensdag geen noleering. Wellicht als gevolg der Schager tentoonstelling, was de belangstelling dit keer iets minder. Aanbesteding Graanpakhuis. Dinsdag werd te Alkmaar aanbesteed het bouwen van een graanpakhuis voor rekening van het Cen traal Bureau te Rotterdam, op een terrein even bui ten de Wieringermeer en onmiddellijk bij Kolhorn. Grootte der gebouwen is 3040 Meter, met losstei- ger, enz. Ingekomen waren 4 inschrijvingsbiljetten Laagste was de heer Jb. Kingma te Middenmeer voor f23.535. Politie. Gevonden: damesportemonnaie met inhoud. Inl. Politie Middenmeer, Havenstraat 17. WINKEL Door armvoogden van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur alhier is met algemeene stemmen be noemd tot secretaris dier instelling de heer P. J- Korver alhier. Met ingang van 1 April was op verzoek van mej. de Geus aan haar eervol ontslag verleend als on derwijzeres aan de O. L. school te Lutjewinkel. Daar het hier een onderwijzeres betrof die zich in den tijd dat zij haar krachten aan 't onderwijs gaf, aldaar al gemeene sympathie had weten te verwerven, meen de men den laatsten dag van haar aanwezigheid niet ongemerkt te mogen laten voorbij gaan en toen de juffrouw na den middag in de school kwam om haar laatste lessen te geven, hadden de kinderen on der leiding van het Hoofd der school het leslokaal versierd. Zoo kwam het, dat Dinsdagmiddag te omstreeks 3 uur 4iet lokaal niet alleen met de leerlingen, maar tevens met een grool aantal belangstellenden was gevuld, t.w. het college van Burgemeester en Wet houders van Winkel, de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs, de Oudercommissie en vele ouders van leerlingen. Nadat de kinderen eenige liedjes hadden gezon gen, nam de heer Mulder. Hoofd dier school, het woord en zeide, dat thans dt dag was aangebroken dat juffrouw de Geus hen ging verlaten Spreker memoreerde hoe de eerste kennismaking plaats had voordat zij als onderwijzeies aan de school werd be noemd. Spreker betreurde het, dat zij de school ging verlaten, maar het stemt tot. vreugde, dat zij thans een toekomst tegemoet gaat die zij zelf heeft geko zen en is er van overuigd dat zij een gelukkig hu welijk tegemoet gaan. Spreker weet, dat zij zich gaarne aan een afscheid in den vorm als thans plaats vindt, onttrokken had, want bescheidenheid heeft haar steeds gesierd, doch men meende, het toch te moeten doen, overtuigd als hij was in den geest van hen te handelen, die hier van hun belangstelling blijk gaven. Was zij een goed collega, die steeds dezelfde opge wekte natuur had en zich met vreugde aan haar taak gaf, nog meer beteekende zij voor de aan haar toevertrouwde leerlingen, wier vertrouwen zij wist te winnen en te behouden en niets was haar te veel om de belangen van de kinderen te behartigen. Voor en na schooltijd was zijn og bezig met de kin ren die wat achter kwamen bij Ie anderen en niets was haai- te veel als het voor de kinderen was. Spre ker herinnert zich den lof over de juffrouw die een schoolopziener uitsprak ter gelegenheid van een be zoek aan haar klas en daarbij opmerkte: „Als haar huishouden wordt als haai lokaal, zal het een keu rige huisvrouw worden". Dat zegt genoeg. Als blijk van erkentelijkheid overhandigt spreker haar een mooie eleclrische staande leeslamp. Dan neemt de heer Burgemeester van Winkel na mens het dagelijksch bestur der gemeent het woord en zegt uit den aard der zaak niet Veel met het on derwijzend personeel in aanraking te komen, maar constateert met genoegen de voorbeeldige verstand houding onderling. Namens het gemeentebestuur zegt hij de scheidende juffrouw van harte dank voor hare diensten aan de school en de leerlingen bewezen en gelooft stellig, dat, als zij met haar man weet om te gaan als met de kinderen, zij een gelukkig hu welijk tegemoet zal gaan en wenscht haar ten slotte het beste toe. De heer G. Nobel spreekt namens de Commissie van Toezicht op het L.O. en spreekt een woord van welgemeenden dank uit. De heer P. Kaashoek doet dit namens de Ouder commissie en tenslotte demonstreert de heer D. Brugman een treffend voorbeeld, van de aanhan kelijkheid der kinderen, door mede te deelen, dat zijn dochtertje Nancy, die wegens ongesteldheid hier niet aanwezig kon zijn, in zak en asch zat, omdat zij geen afscheid kon hemen en toen moeder vroeg van wie Nancy meer hield, het openhartige ant woord kwam: „Eigenlijk meer van juffrouw", hoe wel moeder en dochter uitstekend harmonieerden. Dit..trof mij zoo, aldus de heer Brugman, dat ik meende dit hier op deze plaats te moeten zeggen, want dat is iets bijzonders. Tenslotte komen verschillende kinderen nog met geschenken aan als een mooie gedecoreerde hang- spiegel, een schaal van Goudsch aardewerk en bloe men. De tijdelijke onderwijzer dier school, de heer D A. de Veer, treedt nog naar voren en zegt eigen lijk een halve collega te zijn, maarh oopt een heele vriend van haar te zijn. Veel heb ik aan je te dan ken, want altijd stond je voor mij klaar en niets was te veel en daarom heb ik iets voor je ge kocht om zelf te gebruiken en dan nog eens aan Lutjewinkel terug te denken. Spreker overhandigt haar een zilveren wapenlepeltje. De kinderen werden getracteerd op koek en zon gen uit volle borst en toen nam juffrouw De Geus tenslotte zelf afscheid. Zij zeide zeer getroffen te zijn door de eer die haar werd bewezen en stelde de UITVOER VAN HARING NAAR RUSLAND. In de gisteravond te 'sGravenhage gehouden ergadering der Reedersvereeniging voor de Ne- lerlandsche Haringvisscherij, zijn voorloopige besprekingen gevoerd over den verkoop van ha ring naar Rusland voor de vangst 1936, Alle aanwezigen waren in beginsel vóór. Nagenoeg alle reederijen uit de verschillende visscherij- plaatsen waren vertegenwoordigd. groote belangstelling op grooten prijs, maar het werk aan de school viel haar licht, doordat zij al- lijd met het grootste genoegen haar werk deed en aldus spr., al heb ik niet zoo heel veel ervaring van de verschillende scholen, de vier jaren, dat ik hier werkzaam ben geweest, waren voor mij zoo prettig, de verhouding met het onderwijzend personeel zoo hartelijk, dat ik mij niet kan indenken, dat het el ders ook zoo kon zijn. Hartelijk dank voor de mooie cadeaus, voor de hartelijke woorden en de belang stelling; ik zal Lutje^vinkel niet licht vergeten. Na een driewerf hoera voor de juffrouw was het oogenblik van afscheid aangebroken en elk kind drukte de jufrouw bij het weggaan de hand, even als de ouders. Niet vaak zal men zoo noode een onderwijskracht zien vertrekken, want sommige ou ders was aan te zien hoe zij haar heengaan be treurden. Juffrouw de Geus, een nieuwe toekomst gaat u tegemoet. Moge het U verder goéd gaan en wete U gedragen door de sympathie van de ouders en kin deren, van Lutjewinkel in 't bijzonder! HARENKARSPET DIRKSHORN. Aan de ambachtsschool te Alkmaar verwierf de jongeheer P. Smit Jz. alhier het diploma electro tech niek met den eersten prijs. De jongeheer P. Pijper verwierf'het diploma auto-, motorrijwieltechniek. ZURE De kostelooze inenting en hei-inenting voor inge zetenen van Zuid-Zijpe zal plaats hebben te Sint Maartensbrug a.s. Vrijdag, v.m. 11 uur, ten huize van Dr. W. van Slooten, te Schagerbrug a.s. Vrijdag, n.m. 2 uur, in de school, te Burgerbrug a.s. Zaterdag, v.m. 11 uur in de o.l. school, te Petten a.s. Zaterdag 2 uur n.m. ip de school. Van H.H. doktoren vernemen wij, dat de beste leeftijd voor nog niet gevaccineerden ligt beneden de 18 maanden. SCHAGERBRUG. Tot Molenmeester van polderafdeeling O.T. van het waterschap Zijpe en Hazepolder is gekozen de heer J. van den Heuvel, alhier. Aan de Ambachtsschool te Alkmaar is geslaagd voor 't einddiploma (timmeren) L. Th. Berg, alhier. L ANGEND IJ K ZUIB-SCH ARWOUBE De afdeeling van de S.D.A.P. heeft Dinsdag avond een ledenvergadering gehouden, waarbij de opkomst heel goed was. Onder de ingekomen stukken waren verschillende brieven over leden werving enz. Voor de ledenactie zullen een twin tigtal brochures worden aangeschaft. Ook de agenda voor het congres werd behan deld, evenals de plannen voor het te houden Meifeest. Dit feest zal op 2 Mei a.s. worden ge houden waarbij'een film zal worden vertoond. Voorts werden diverse zaken van interne aard behandeld, waarna sluiting volgde. BARSINGERHORN KOLHORN. Kookcursus Plattelandsvrouwen. De eerste- kookcursus voor de plattelandsvrouwen is een succes geworden. Het initiatief van enkele Kol- hornsche vrouwen leidde tot de oprichting van een comité, dat met steun van verschillende vereenigin gen: Holl. Mij. v. Landbouw, het Witte Kruis, Denk en Doe. Moderne Landarbeidersbond, enz. deze eer ste kookcursus stichtte. De 24 deelneemsters hebben in de 6 weken, dat zij onder leiding van mej. Wynia de lessen volgden, vele nuttige en practische aanwijzingen gekregen voorde wijze waarop e voedingswaarde van de meest beken de voedingsmiddelen verhoogd kan worden. Den laatsten cursusavond waren namens de diverse vereenigingen verschillende bestuursleden aanwezig. Het was een zeer gezellige avond, waar zij een goe den indruk kregen van de beteekenis dezer lessen. Aan het slot van den avond sprak de heer B. na mens het comité woorden van dank tot allen die de stichting van dezen cursus mogelijk hadden gemaakt, meer in het bijzonder de diverse vereenigingen en het gemeentebestuur. Vervolgens sprak de Burgemeester namens het ge meentebestuur. Wat spr. het meest verheugde, was, dat deze cursus ontstaan was door de drang der vrouwen zelf. Hij sprak de wensch uit, dat ook de volgende cursussen een even groot succes zouden wor den. Namens de deelneemsters dankte mevr. Hoitinga, de leidster voor de prettige lessen. Mej. Wynia beantwoordde met dank de vele vrien delijke woorden die door de spr. tot haar waren ge richt en hoopte dat ook de volgende cursus weer zoo'n groote belangstelling zou trekken. Over enkele dagen gaat onze T E L E X-I nstallatie werken. De Schager Courant STAAT DAN in verbinding met alle landen ter wereld. Sluit U en Uw gezin daarom aan bij de meest moderne berichtgeving ter wereld. Abonneert U op

Schager Courant | 1936 | | pagina 8