Verjongingstragedie in Belgrado Tuinderij Het monster van Oosterbeek Auto geslipt Afgrijselijke tooneelen Hiftc en koude heerschen in Rusland EEN NACHTELIJKE TOCHT DOOR DE VELUWSCHE BOSSCHEN. Men schrijft aan de N.R.Ct. Nog altijd doen geruchten de ronde over het mon ster, dat in de bosschen van Doorwerth huist. De cenige maanden geleden ontvluchte koe heeft een legendarischen vorm gekregen. Niet alleen dat het beest in Doorwerth, Wolfheze en omstreken wordt waargenomen, doch ook in het Schaddeveld bij Die ren, 20 kilometer van Oosterbeek verwijderd, zijn sporen van het monster aangetroffen. Een maand geleden werd het 's nachts door een jachtopziener aangetroffen, met vervaarlijke spron gen vluchtend door het kreupelhout van den Zil verberg. De vorige week ontdekte een surveilleeren- de politie-agcnt het dier weer in de bosschen van Doorwerth. Het schijnt niet te benaderen te zijn. Is dit nu allemaal fantasie of leeft hier werkelijk een koe of ander monsterachtig dier in de bosschen? Wij hebben deze week, bij heldere maan, er een nacht aan willen wagen en zijn om tien uur 's avonds op verkenning uitgegaan. Dit was geen onplezierige onderneming, want ook *s avonds is een sluitptocht door de bosschen van de Veluwe interessant en in elk geval romantisch. We begonnen onzen tocht door de bosschen van den Bilderberg. Het maanlicht speelde door de tak ken der hooge dennen. Boschuilen bleken reeds uit hun winterslaap ontwaakt te zijn. Onhoorbaar vlo gen zij boven de kruinen der boomen. Het was alles doodstil. We trokken de heide van Wolfheze over, volgden het dal der beek. Geen an der geluid was er te hooren dan onze eigen voet stappen in het dorre blad, of, wanneer wij stil ston den en luisterden, het kruipen van padden, die in het licht van ons electrisch lampje, magere, door den winter uitgehongerde diertjes bleken, vel over been. Soms ritselde er een wezeltje, een konijn of een bun zing. Voorzichtig werden de twijgen op zij geschoven. Aan den rand van de heide stonden we stil en over zagen het land. Onbewogen lag het in den mane schijn. Soms deed «en donkere gestalte ons aarzelen. Maar ze bleef roerloos en bij nadering bleek het dan een eeuwenoude juniperus te zijn. Even schrokken we op door een onverwacht ge schreeuw en gefladder. Een paar wulpen vlogen op voor onze voeten. Zoo trokken wij de heide over en de bosschen van Wolfheze door. Wij gingen daarna zuidwaarts, de heuvels op, tot we weer den straatweg naderden. We vervolgden onzen weg zuidwaarts in de rich ting Zilverberg en Doorwerth. Overal de stilte en de fantastisch belichte boomen, soms een ragfijne berk, die zijn bloei begon, dan weer een zwerfden, als een wonderlijk geheimzinnig gedrocht. Plotseling een roep: Daar is het best. Een gebreek van takken, een voortschieten van een donkere, snelle gestalte. Maar toen we van de verrassing eerlijk gezegd van onzen schrik bekomen waren en ons realiseerden, wat het beest kon zijn, stond het ver op een heuvelrug in het volle maanlicht. Een rank reetje, dat in zijn slaap gestoord nu op don heuvel angstig uitzag naar een veiligen weg. We kruisten door de bosschen van den Zilverberg en van den Richtersberg. Daar was het monster eenige keeren waargenomen en wij hadden hoop het hier ten slotte nog te ontmoeten. We zochten in de schaduwen, die de maan achter zware bosch partijen wierp, we kropen door holten in het akker maalshout en slopen door mulle zandwegjes tus- schen bramen die hun doornen haakten in de kleeren. We hoorden niets dan de kreet van een nachtvogel. In de verte rommelde de trein van 12 uur over de brug naar Nijmegen. En daarna was het weer stiller dan ooit. Twee uren hadden we gedoold in den maneschijn en we dachten huis waarts te keeren door de bosschen van den Oor sprong. We liepen nu als reactie op het gespannen sluipen gedurende al dien tijd echt zorgeloos te wandelen. Wolken kwamen over den Rijn aandrijven en ver duisterden de maan, die alleen door donswolkjes nog een schemerig licht wierp. Plotseling verscheen donker en groot tegen een lichte berkenrij een niet in zijn ware gedaante te onderscheiden beest. We zagen dat het grooter was dan een ree, maar toch ook ranker dan een koe, sneller van beweging ook en eigenaardig snuivend. Maar nauwelijks hadden wij het opgemerkt of het stoof van den weg af en verdween in de Valcke- niersbosschen.' Was het de ontvluchte koe? Was het een groot hert? We weten het niet. Een sluiptocht door de Valckeniersbosschen bracht geen ophelde ring. Met groot lawaai schoot ergens het dier door de struiken, waarvan de toppen wild dooreen sloe gen toen wij ze even tegen de lucht afgeteekend zagen. Toen werden de wolken dichter en de maan ver duisterde geheel. Met ons electrische lampje zoch ten we een uitgang uit de broussaillesUndll waren so klug als wie zuvor. En tegen een boom gereden. Een zwaar en een licht gewonde. Donderdagavond heeft op de Wierdenschestraat- weg, onder Almelo, nabij het café de Mosterdpot, een auto-ongeluk plaats gehad. De heer P. Molijn, ad junct-directeur bij de Incassobank te Almelo, reed met zijn auto, waarin tevens zijn echtgenoote en de heer J. Witkop, loco-secretaris der gemeente Almelo en zijn echtgenoote zaten, van Wierden naar Almelo. Nabij genoemd café zag de heer Molijn, die chauf feerde, plotseling voor hem in dezelfde richting een met een paard bespannen groentenwagen rijden. Ten einde een aanrijding te voorkomen, remde de heer Molijn, hetgeen tot gevolg had, dat hij op den nat ten weg slipte en tegen een boom reed. De auto werd ernstig beschadigd en het liet zich aanvankelijk aanzien, dat de inzittenden ernstig ge wond waren. Zij werden met een motorzijspan van de politie en een taxi naar het huis van dr. Westenberg gebracht. Deze kon bij den heer en mevrouw Molijn geen verwondingen van beteelcenis constateeren. De heer Witkop was er evenwel ernstiger aan toe. Hij bleek een bekkenfractuur te hebben. Mevrouw Witkop had een of meer ribben gebroken. De heer Witkop is ter verpleging naar het alg. ziekenhuis te Almelo ge bracht. De andere drie personen konden naar hun woning worden vervoerd. Motorrijder tegen een boom gereden en op slag gedood. Gisteravond omstreeks 7 uur reed op den Soestdijk- schen weg van De Bilt naar Bilthoven een met een paard bespannen wagen. De bestuurder van den wa gen wilde een linker uitweg inrijden en stak daar toe zijn linker arm uit. In de verte had hij wel een motor zien naderen, doch hij achtte den afstand groot genoeg om nog den zijweg te kunnen inslaan. Op het laatste oogenblik echter zag de bestuurder van den wagen, dat de motor met groote vaart naderde en daarom hield hij zijn paard in om den motorrij der voor het paard te laten passeeren. De motor rijder remde met alle kracht, doch reed, na het paard te zijn gepasseerd, tegen een boom. Dr. van Schaik uit Bilthoven kon bij den ongelukkige slechts den dood constateeren. Het lijk is overgebracht naar de algc- meene begraafplaats te Bilthoven. Inlander door een haai gegre pen en verslonden. Te Emmahaven heeft een vreeselijk ongeluk plaats gehad, zoo schrijft de „Sum. bode". Achter het s.s. „Van der Hagen", dat nog aan den kant lag op de gebruikelijke rueerplaats der K.P.M.-booten, was een inlander, zooals men daar eiken dag kan zien, gaan zwemmen. De man werd plotseling door een haai aange vallen, die hem vermoedelijk eerst een heen af beet. Hij had nog de kracht, om een tros van de „Van der Hagen,, te grijpen, terwijl inmiddels koelies en andere inlanders aan den wal in de gaten kregen, wat er gebeurd was. Dezen begonnen luid te schreeuwen, maar toch werd, ondanks de consternatie, door eenigen moeite gedaan om den ongelukkigen zwemmer hulp te bieden. Enkele prauwtjes voeren van den wal af naar de plaats van het ongeluk, terwijl van de „Van «ier Hagen" een boei werd uitgeworpen en een vlet gestreken werd. Toen de vlet den man, die zonder een kik te geven, aan den tros hing, op een afstand van 10 a 15 meter genaderd was, werd de ongelukki ge opnieuw door den haai geattaqueerd, want hij liet los en verdween in de diepte. Het water werd terstond door bloed rood ge kleurd. Hulp kon thans niet meer baten, De man kwam niet meer boven, en kort daarna versche nen eenige verscheurde lichaamsdeelen aan de oppervlakte van het water, waaruit men kon con cludeeren, dat het zeemonster den inlander ver slonden had. De Wolga buiten zijn oevers getreden. Moskou Een sneeuwstorm van buitengewo ne hevigheid woedt in de geheele streek van Sbrdlovsk en belemmert het verkeer op de wegen en spoorlijnen. Talrijke daken werden door den wind vernield, verscheidene personen werden gewond. Terzelfdertijd is een koudegolf neergestreken op de kust van de Krim, terwijl een zandstorm boven Novorosisk woedt. De zon werd hier als tijdens een zonsverduistering plotseling geëclip- seerd en verscheidene doodelijke ongelukken de den zich voor. De schade is zeer aanzienlijk. Merkwaardigerwijze heerscht in den geheelen Kaukasus een hittegolf, die ook Tiflis reeds heeft bereikt. In dit gebied is de temperatuur plotse ling met 32 graden gestegen. Nog nader uit Moskou De Wolga is nabij Jaroslavl buiten haar oevers getreden. Talrijke dorpen zijn overstroomd, honderden huizen zijn onder water gezet. De stad Jaroslavl en de omgeving worden eveneens door het water bedreigd. AUTO IN DE MARNE GEREDEN. Parijs. Tusschen Reims en Epernay is een auto, die voor een groepje kinderen wilde uitwijken, in de Marne gereden. Drie van de vijf inzittenden zijn om het leven gekomen. Een vreedzaam spelletje tusschen kat en hond in de tintelende voorjaarszon. HET RECHT VAN BESCHIKKING OVER HET EIGEN LICHAAM. Belgrado, 1 April 1936. In Belgrado heeft een arts de schildklier van een jongen werklooze gekocht, om daarmede een ouden man te verjongen. Wellicht zou Goethe zijn Faust op het oogenblik anders geschreven hebben. Dr. Faust zou niet meer de geleerde zijn geweest, die zijn ziel aan den duivel verkoopt, wie denkt er tegenwoordig nog aan den duivel! doch een werklooze, die zijn jeugd aan een grijsaard geeft. In Belgrado had Goethe het levend voorbeeld voor een dergelijke dramatische schepping kunnen vinden. In Belgrado woont een oude man. Zijn naam houdt de politie nog streng geheim. In Novisad daarente gen leeft een jonge man, Rada Maric genaamd, en hij is werkloos. De oude man kwam bij den arts en verzocht hem weer jong te maken. De arts stemde toe en zocht geschikte candidaten, vond er drie op een dag, wees er twee af, omdat hun bloedgroep niet geschikt was, beloofde den derde, een twintigjarigen jongen, zegge en schrijve negentig gulden en de jonge Rada Maric stemde toe, zich een klier te laten wegnemen en deze in het lichaam van den oude te laten overplanten. De gevolgen eener operatie. De operatie vond plaats en de dokters zeggen, dat zij gelukt is. De oude man, die spoedig jonger zal worden, ligt weliswaar nog in het ziekenhuis, maar het gaat hem overigens goed. De jonge man kon reeds op den dag na de operatie gaan wandelen en zich in het bezit van zijn geld gaan verheugen. Hij heeft niet slechts negentig gulden gekregen, doch zelfs nog dertig gulden extra, omdat hij na de ope ratie verschrikkelijke pijnen leed, die hem uren buiten bewustzijn brachten en het haar van den twintigjarige aan een zijde geheel grijs maakten. Hij zal het verlies van zijn jeugd niet voelen, meenen de artsen; een rest van de klier heeft men hem ge laten, en misschien is dit voldoende De moeder wendt zich tot de politie. Dit geval moest volgens den wensch van de be trokkenen geheim blijven. De oude man had er alle reden toe te zwijgen over het feit, dat hij de jeugd van een jongen man had afgekocht;de chirurg hult zich in zijn beroepsgeheim en de jongen is te weinig ontwikkeld, om zich vooidoopig niet in het bezit van de 4000 dinaren, die voor een werklooze een EGYPTISCHE UIEN NAAR DUITSCHLAND. Wij lezen in Duitsche tuinbouwbladen dat tus schen Duitschland en Egypte een overeenkomst is tot stand gekomen, waarbij de Egyptische regeering R.M. 2.000.000 ter beschikking stelt om de uienexport naar Duitschland te financieren, waartegenover de Duitsche regeering een Auslander-sonderkonto ten gunste van de Egyptische regeering heeft geopend, op welke rekening dan de betalingen zullen worden ge stort voor de geleverde Egyptische uien. Tot het creditbedrag dezer rekening zullen de Duit sche fabrikanten dan goederen naar Egypte kunnen uitvoeren. KWALITEIT VOORAAN! Uitvoer naar Rusland? In de 'gisteren te Rotterdam gehouden Jaarverga dering van het Uitvoer-Controle-Bureau hield de regeeringscommissaris voor den tuinbouw, den heer F. V. Valstar een inleiding over de Landbouwuit- voerwet, waarbij hij de geschiedenis van de tuin- bouw-export naging. Spreker wees er op dat al sinds jaren de be hoefte aan controle op de geëxporteerde kwaliteiten is gevoeld, maar dat de zaak steeds strandde op schijnbaar onoverkomelijke bezwaren. Nu de invoerende landen zich gaan bezighouden met het verscherpen van het toezicht op de kwali teit, gaat het U.C.B. een belangrijke plaats innemen bij den uitvoer. Spreker legt de nadruk op het feit, dat men van plan is de controle op zeer soepele beginselen te baseeren. Ook zag hij een taak voor het Uitvoer- Controle Bureau in het zoeken naar nieuwe uitvoer- mogelijkheden en noemde o.a. Rusland, waarom trent de verwachtingenen echter niet te hoog wa ren gespannen. Getracht moest worden door uitstekende kwalitei ten het buitenland van onze tuinbouw afhankelijk te maken, hetgeen een zeer machtig wapen zou zijn tegen buitenlandsche mededingers. OPLEIDING TOT TUINBOUWVAKONDERWIJZER. Bestaat in de omtrek van Schagen geen belangstelling? Wie neemt het initia tief? De Directie van de Landbouw deelt mede dat na gehouden toelatingsexamen 137 vakmenschen in op leiding zijn genomen voor tuinbouwvakonderwijzer, 71 van hen kozen de richting fruitteelt, 54 groenten- teelt en 49 siergewassen (verschillende deelnemers volgens meer dan één richting). Opleidingscursussen onder leiding van de betref fende Rijkstuinbouwconsulenten zijn opgericht te Groningen, Leeuwarden, Zutphen, Utrecht, Hoorn, Lisse, Rotterdam, Goes en Boxtel. Wij vragen ons af of voor deze opleiding in de omtrek van Schagen geen belangstelling bestaat. vermogen vormen, te verheugen. Maar een vrouw heeft de zaak aan het licht gebracht. Niet de bruid van Rada Maric, die zich met haar verloofde in het bezit van den „Rijkdom" verheugt, maar zijn moeder. De moeder had van dit alles niets geweten, doch toen zij van het geval kennis kreeg, wendde zij zich oogenblikkelijk tot de politie en dien de een aanklacht tegen den dokter en den ouden man in: wegens het toebrengen van zwaar lichame lijk letsel en het ongeschikt maken voor den mili tairen dienst. De affaire zal dus nog een gerechtelijk naspel hen- ben. Een medisch en sociaal naspel. Het medische en sociale naspel zijn er reeds. In de dagelijksche pers is er een levendige discussie over de waarde van de verjongingsoperalie van Dr. Voro- noff ontbrand. Een novum voor Europa is het intus- schen, dat men voor deze operatie niet een aap, doch een levend mensch gebruikt. Apenklicren hebben tot nog toe goede diensten bewezen, soms voor eenige maanden, soms voor jaren. Wanneer apenklieren het nu goed doen, dan zal dit eerst recht het geval zijn met mcnschenklieren. Menschenkliercn bezitten het voordeel, gemakkelijker verkrijgbaar te zijn en hierdoor krijgt het medische debat een sociale noot. Want dit eene geval kan het voorbeeld van duizen den dergelijke gevallen worden. In Europa staan over al legers werkloozen ter beschikking; velen van hen zullen uit het dilemma „misdaad of zelfmoord" don uitweg „verkoop van het lichaam" vinden en hierin ligt een ongekend sociaal en moreel gevaar, indien het geval Rada Maric ongestraft zou blijven en school zou maken. In de Zuid-Slavische pers wordt er op gewezen, dat de onervaren jonge menschen met weten wat zij voor de rest van hun leven af staan en dat zij het geld hooger dan hun jeugd De schildklier van een moordenaar. Het geval Maric bood ook gelegenheid, aan een an der geval te herinneren, dat zich voor weinige jaren in de kliniek van denzelfden arts heeft afgespeeld, hoewel indertijd het crimineele bijsmaakje ontbrak. L>r. Uzelac (de naam schijnt door Dostosjewski ge vonden te zijn en beteekent in het Nederlandsch „Dr. Nemer had verlof gekregen, een verjongings operatie te verrichten. D.e rol van den aap resp. van den jongen Rada Maric speelde indertijd de moor denaar Hassan Mifara, na zijn dood wel te verstaan. Onmiddellijk na zijn terechtstelling sneed de arts hem de klier uit, deed deze in een flesch met een physioligische zoutoplossing, bracht de klier daarna in een auto naar het ziekenhuis en daar werd zij door Dr. Uzelac in het lichaam van een doodzieken patiënt overgeplant De operatie gelukte en op het oogenblik loopt de vroegere patiënt met de klier van een dooden moordenaar, verjongd en gezond. Intusschen is in dit geval de sociale moraal niet geschonden, want de doode moordenaar had aan zijn lichaam toch niets meer. De 20-jarige Rada Maric leeft echter en zal misschien nog eenige tien tallen jaren blijven leven. Maar indien de operatie niet gelukt is, zal hij als jonge man reeds een grijs aard zijn. Reeds thans is er een atcie gaande om een aap voor Maric te koopen. Men kan de apenklieren dan zoo noodig in zijn lichaam overplanten. Maar de dood van den aap kan geen einde maken aan alle discussies en polemieken. (Nadruk verboden) (Auteursrecht V.P.B.) EEN CONCERT OP 26 GLAZEN. Aan een Jongen Berlijnschen uitvinder is het gelukt een nieuw „muziek-instrument" te fabriceeren. Het bestaat uit 26 glazen, deels van kris tal, deels van gewoon glas, en elk glas heeft een anderen toon. Ze zijn op een plank bevestigd en men kan door met de handen over de natgemaakte bovenranden te strij ken, de heerlijkste melodieën aan dit instrument ontlokken, die veel overeenkomst ver- toonen met de klanken van een oud spinet. De afbeelding hierboven toont het spel der handen over de glazen.

Schager Courant | 1936 | | pagina 16