„Wij zijn niet verslagen' Arrondissements-Reclitbank Laatste Telex- berichten zegt de Negus Ook de Polen willen naar den stratosfeer Predikbeurten. De oorlog in Dost Afrika Offensief der Italianen verwacht De tornado's in Amerika Vrachtauto op het trottoir gereden Italiaansch vliegtuig neergestort te Alkmaar. Marktberichten. Volgens een bericht van United Press uit Addis Abeba, heeft de Negus gister de volgende verklaring gepubliceerd: Tot dusver is Abessinië niet overwonnen. Het le ger is vastbesloten te vechten tot de laatste Italiaan- sche aanvaller uit het land verdreven zal zijn. Ook door de overmacht, die tegenover ons staat, zullen wij ons niet laten afbrengen van den strijd voor dit doel. Wij vragen Italië niet om vrede, maar wij zijn elk oogenblik bereid, onderhandelingen in het ka der van het Volkenbondsstatuut te beginnen, voor zoo ver zij in den geest van den Volkenbond worden ge voerd. Wij staan er echter op, dat de geest van het vredesappèl der commissie van dertien wordt ge respecteerd. Verdere vertragingen in den arbeid van deze commissie kunnen wij niet toelaten. Er zijn reeds genoeg vertragingen geweest, wanneer het ging om maatregelen, die geschikt zouden zijn ge weest om dezen wreeden oorlog te beëindigen. De vij and heeft van de gelegenheid gebruik gemaakt om vóór het begin der onderhandelingen en voor de op legging van nieuwe sancties den strijd een nog ver schrikkelijker aanzien te geven door de meest bar- baarsche middelen die men denken kan, aan te wen den. Italië bombardeert open 'steden, zooals Harrar, vernietigt. Roode-Kruis-lazaretten en kerken, laat de lichamen van onschuldige inwoners ver van het front door gifgas verbranden, zonder andere reden dan om hen door barbaarsche kwalen te demorali- seeren. Ondanks deze onmenschelijke wreedheden is de moraal van mijn soldaten en van mijn volk uit stekend. De tegenovergestelde berichten der Italia nen moeten als klaarblijkelijke leugens gebrand merkt worden en als een poging om de leden van den Volkenbond op het oogenblik, dat de onderhande lingen aSullën beginnen, te beïnvloeden.' Wij 'stellen een onverzwakt vertrouwen in den Volkenbond en zijn overtuigd, dat het principe der collectieve vei ligheid niet een doode letter mag worden. Wij ge- looven zeker, dat de leden van den Volkenbond, doordrongen van de groote rechtvaardigheid van on ze zaak, de onmiddellijke toepassing van dit begin sel zullen eischen.1' Warschau, April. Uit talrijke landen van Europa en Amerika komen berichten binnen, dat men in den loop van de eerstkomende 6 of 8 maan den stratosfeertochten wil ondernemen. Polen schijnt nu van plan te zijn, het allereerste voor een dergelijke tocht op te stijgen. Naarh ier verluidt, zal kapitein B. Boerzynsky, een bekend ballonvaarder, reeds zeer binnenkort naar den statosfeer opstijgen. De .eenige deelnemer aan zijn tocht, die overigens ïn een open gondel zal worden gemaakt, zal Dr. Jod- konarkiewi.ts, een assistent. va,n de Pilsoedski-univer- siteit te Warschau zijn. Hij wil voor de eerste maal zekere observaties over spanningsverhoudingen on der invloed van cosmische stralen doen en daar is een open gondel voor noodig. De idee van den open gondel stamt van den Spanjaard Herrera. Her- rera zelf is echter tot op het oogenblik nog niet in staat geweest een stratosfeertocht te ondernemen. Zooals bekend, wil ook professor Piccard in Polen Opstijgen. Zijn ballon staat reeds langeren tijd ge reed. Thans schijnt Picard echter geldmannen ge vonden te hebben, die in zijn streng wetenschappe lijke onderneming een tamelijk hoog bedrag willen steken. Het staat nog niet vast, of de tocht van Piccard ftgelijktijdig met die van kapitein Boerzynski dan wel eenigen tijd later zal plaatsvinden. Het Pool- sche ministerie van Luchtvaart heeft intusschen reeds alle öiogelijke maatregelen voor de beide toch ten genomen. Nu de voorbereidingen hier reeds zoo ver gevorderd zijn, mag men wel aannemen, dat Po len werkelijk het tooneel van den eerstvolgenden aanval op den stratosfeer zal zijn. (V.P.B.) BIJEENKOMST VAN BE GENERALE STAVEN Parijs De echo de Paris meldt, dat generaal Schweissgut Frankrijk zal vertegenwoordigen hij de besprekingen der Generalen Staven, welke. Haar, men veronderstelt, op 15 dezer te Londen zullen beginnen. WOENSDAG 8 APRIL. NED. HERV. GEMEENTE. Nieuwe Niedorp, nam. 7 uur, Ds. de Leeuw. - Avond maal. DZJIBOETI, 7 April (A.N.P.) Uit Asmara wordt gemeld, dat Sasa Beneh Maandag krachtig uit de lucht is bestookt. Kort na het aanbreken van den dag verscheen een groep Caproni-bommenwerpers bo ven de stad, waar groote verwoestingen werden aangericht. Een Abessijnsche troepenconcentratie werd ver spreid. Deze troepen hadden tot taak den opmarsch van de gemotoriseerde afdeelingen van generaal Gra- ziani's leger in de richting van Harrar en Dzjidzjiga op te houden. Deze steden worden beschouwd als sleutel tot Oost-Abessinië. Het eenige leger der Abes- sijnen, dat nog niet verslagen is, houdt zich in de streek tusschen beide steden op. Het staat onder be vel van Ras Nassiboe en bestaat uit, naar schatting 100.0Q0 man. De Italiaansche troepen hebben na Kworam thans de plaats Almata bezet, welke groote strategische beteekenis heeft. De inheemsche troepen hebben, naar verder wordt gemeld, de vluchtende achterhoede der Abessijnen ten zuiden van Kworam onder een vernietigend vuur genomen, zij hebben een rijken buit gemaakt, waar toe, naar het schijnt, ook een luxe-auto van den Negns behoort. Ook de Asbo-Galla-krijgers hebben deelgenomen aan den slag bij het Asjangi Meer. Zij achtervolgen thans hun verslagen tegenstanders. Het luchtbombardement duurt onverminderd voort. De Negus zet den strijd voort. Ondanks deze tegenslagen heeft de Negns ver klaard, dat Abessinië den strijd tot den laatsten man zal voortzetten en niet van zins is Italië om vrede te smeeken. De Negus is bereid te onderhandelen over vrede, doch slechts binnen het kader van het Volkenbonds statuut, cLw.z. dat de Italianen eerst Abessinië moe ten ontruimen. MEER DAN 200 SLACHTOFFERS BIJ TORNADO. Washington, 7 April (A.N.P.) De tornado's, wel ke in den nacht van Zondag op Maandag en Maan dagochtend hebben huis gehouden in zes zuidelijke staten, hebben 230 personen het leven gekost. Meer dan duizend personen zijn gewond, duizenden dak loos, terwijl de aangerichte schade op tien mlllioen dollars wordt geraamd. De bergingscolonnes waren Maandagavond nog druk in de weer. Men vreest, dat nog meer dooden te betreuren zollen zijn. De tornado's kwamen opzetten nit Zuid- Carolina en verspreidden zich over Missis- sippi en Arkansas. Huizen, fabrieken en open bare gebouwen werden vernield. Te Tupelo (Mississippi) zijn 145 dooden ge borgen, terwijl te Gainsville 63 personen om het leven zijn gekomen. Ook in verscheidene andere steden in het uitgestrekte gebied zijn slachtoffers te be treuren. De schade is overal tamelijk aanzienlijk. PADVINDERS WERELDJAMBOREE HOLLAND '37. De Jamboree Commissie deelt mede, dat de heer H. Smit van Gelder te Overveen gratis de beschik king heeft aangeboden over het aan hem toebehoo- rend fraaie landgoed „Woestduin" te Vogelenzang, met het daarop staande landhuis en casino. Dit royale aanbod is met groote dankbaarheid aanvaard Het ligt in de bedoeling der commissie dit ter rein te benutten voor padvindersgastenkamp. DE VRIJZ. DEM. BOND EN DE ONTWAPENING. De afdeelingen Leiden, Dordrecht, Voorborg, Oegst- geest en Zwolle hebben zich met overgroote meerder heid uitgesproken tegen het voorstel van het hoofd bestuur en besloten te stemmen voor het minderheids voorstel der bondscommissie, dat beoogt de nationa le ontwapening in het werkprogram te handhaven. Vijf kinderen gewond* van wie twee ernstig. Een vrachtauto, welke gisteravond uit de richting van den Haarlemmerweg de Van Hal straat te Amsterdam inreed, is door onbekende oorzaak plotseling het trottoir van perceel 87 opgereden. De auto botste tegen den gevel en kwam daarna tot stilstand. De gevel werd da nig ontzet. Op het oogenblik dat de auto het trottoir be reikte, speelden daar vijf kinderen, meisjes van 6 tot 9 jaar, allen werden door den wagen tegen den grond geworpen. Twee van hen kregen beenfracturen en inwendige kneuzingen. Zij zijn naar het Tesselschadeziekenhuis vervoerd. De drie anderen kregen lichte ontvellingen en konden, na ter plaatse verbonden te zijn, naar huis worden gebracht. De politie heeft voor nader onderzoek den auto in beslag genomen. Vijf Honden Rome (A.N.P.) In de Tyrheensche zee, ten Noorden van Napels is een Itaiaansch bombar dementsvliegtuig neergestort. De uit vijf koppen bestaande bemanning is om het leven gekomen. HET SOVJET-RUSSISCCHE MONGOOLSCH PACT-, Sjanghai Bogomoloff, de Sovjet-Russische ambassadeur, heeft te Nanking een bespreking gehad met Hsumo, den onderminister voor Bui- tenlandsche zaken. Het onderhoud liep waar schijnlijk over het Sovjet-Russisch-Mongoolsche pact VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van Maandag 6 April. Beemster. EEN ZELDZAAM JUBI&é. Hendrik P., woonwagenbewoner, was van z'n von nis «van 9 Maart in verzet gekomen, omdat hij de straf, 2 maanden gevangenisstraf, wel wat hoog vond. Die hooge straf was hem opgelegd, omdat hij Rijksveldwachter C. ten Hoope 'n slag in diens ge laat had toegediend. Verdachte ontkende de opzet van mishandeling. Hij was driftig geworden, toen de veldwachter zijn eenigste overhemd zonder noodzaak had stuk getrokken. De Officier echter wist wel beter, temeer daar dit de 25ste keer was, dat verd. terecht stond. Een zeer merkwaardig ju- bilé alzoo. Eisch bekrachtiging van het vonnis. Uit spraak conform. Heerhugowaard. EEN DURE VERGISSING. De 20-jarïge tuinder Teunis de G., te Heerhugo waard, was zoo brutaal geweest eenige hem niet toebehoorende eenden dood te schieten en voor zich te houden. De gedupeerde eendenhouder nam hier natuurlijk geen genoegen mede. Verdachte trachtte' de heeren achter de groene tafel wijs te maken, dat hij zich in de eenden had vergist.dat hij op z'n eigen eenden had geschoten. De Officier, lang niet van gisteren, keek de jongeman 'ns schamper lachend aan en eischte f 20 of 10 dagen, benevens vernieti ging van 't geweer. Uitspraak conform den eisch. Schoorldam. EEN HOOP SOESSAH VOOR NIETS! Wilhelm S., 38 jaar, landbouwer te Schoorldam, was op 4 Maart zoo vrij geweest 'n wagen zand weg te nemen, toebehoorende aan de zandsteenfa- brieken. Verd. zei geheel te goeder trouw te zijn geweest. Rijksveldwachter Strookes als getuige ge hoord in dit als droog zand bij elkaar hangende zaakje, bevestigde de goede trouw van verdachte, zoodat de Officier dan ook maar vrijspraak vroeg en aangezien ook de Politierechter geen schuld vond in dezen man, kon verd. dus zonder 'n porte- monnaie-aanslag vertrekken. Castricum. EEN TEEKEN DES TIJDS! Johannes VI., timmerman te Castricum, in groote armoede verkeerende, was zoo dom geweest, eenige inkomsten te verzwijgen en had op deze manier het Rijk benadeeld. De Officier wilde paal en perk stellen aan dergelijke zaken, waardoor anderen wor den geduneerd en eischte 1 maand gev.-straf. Mr. Ledebzoer ontfermde zich echter over de arme slobberd en veroordeelde hem tot 1 maand voorwaar delijk met 2 proefjaren. Luide dankend voor de be toonde clementie trok hij toen af. NEDERLANDSCHE TUINDERSBOND. De erkenning van Rusland. Naar wij vernemen, is een commissie gevormd door de Nederlandsche Tuindersbond, om een on derzoek in te stellen naar de mogelijkheden van ex-port van tuinbouwproducten naar Sovjet-Rusland, -in' verband met oen in de vergadering van 10 Maart te Amsterdam genomen besluit, dat een dergelijke commissie zou worden gevormd. Een en ander als gevolg van een voorstel van de afdeeling Aalsmeer om aan te dringen op erkenning van Rusland. De heer J. Keessen, bloemkweeker te Aalsmeer, hejeft in die vergadering dit voorstel verdedigd en w^rd door de vergadering heiast met de vorming van een commisie. De heer Keessen is thans zoo ver gevorderd, dat een commissie is samengesteld, bestaande uit vijf personen, t.w. de heeren Harmsen te Aalsmeer, C. Sipkes te Overveen, W. Olieman te Delf?auw, Jb. de Vries te Sint Pahcras, en J. Kees sen Dz. te Aalsmeer. De verschillende mogelijkheden zullen door deze commissie worden onderzocht. In 1937 wordt, aldus deelt men ons mede, in Moskou een groote tentoon stelling georganiseerd op tuinbouwgebied. Dit zal ook een punt van bespreking zijn voor de commis sie. WIERTNOERMEER Groote emeltenbestrijding. Wegens de op sommige kavels vrij veelvuldig voorkomende vraatzuchtige emelten, gaat men thans over tot bestrijding met het bekende Parijsch groen. Dat de kwaal werkelijk ernstig is. moge blijken uit het feit, dat een kavel pas gezaaide gerst in één et maal totaal was vernield door de ongewenschte gasten. Om te constateeren of larven aanwezig zijn, giet men een weinig benzine op den grond en eeni ge seconden later komen de bekende grijze wormen aan de oppervlakte. Het is te hopen, dat de thans toegepaste bestrijdingsmiddelen effect sorteeren. WÏERINGERW AART) NIEUWESLUIS. Maandagavond werd in café van den heer P. Wou denberg aan de Nieuwesluis ten overstaan van No taris J. Koomen publiek gepresenteerd een woonhuis met grond aan de Nieuwesluis ter grootte van 20.45 aren, eigendom van den heer D. v. Dompselaar. Het perseel werd in bod gebracht op f 550 door den heer D. Kooij Cz. en op f 300 daarboven afgemijnd dooi den heer T. Rampen te Oudesluis, alzoo f 850. BARRJNOERHORN KOLHORN. Bond v. Staatspensionneering. Zondagavond belegde de afd. Kolhorn v. d. Bond v. Staatspensionneering een feestavond in de zaal van den heer Buis. De plaatselijke tooneelclub onder regie van den heer A. Kooger verleende medewerking door een aardig blijspel in drie bedrijven: „Hanengevecht", op te voeren. De voorbereiding van dit stuk heeft nog heel wat hoofdbrekens gekost. Het tooneel moest twee maal gewisseld worden; hierbij had men veel steun on dervonden van den heer P. Blom, die de aankleeding verzorgde. Om van de Hollandsch-Engelsch sprekende dame een begrijpelijkefiguur te maken was ook een moeilijke taak. Maar met veel toewijding zijn de moeilijkheden overwonnen en kunnen we terugzien op een avond, die bij het publiek zeer in den smaak is gevallen. Het hartelijke applaus bewees wel hoe men had genoten. Namens de afdeeling sprak de voorzitter woorden van dank tot allen, die aan dit stuk hun medewer king hadden verleend. EEN URKER OPSTANDELING! De niet verschenen Urker Jacob B., was op 1 Fe bruari op 't gemeentehuis aan 't praten voor steun- uitkeering. Dergelijke gesprekken loopen nogal eens veel op ruzie en beleedigingen uit. Ook hier was zulks 't geval, zoodat hem 't gat van de deur werd gewezen, waaraan verd. niet wenschte te voldoen. Toen de politie verscheen om hem er uit te zetten, verzette hij zich bovendien ook nog. De Officier ge bruikte dan ook geen consideratie en eischte 1 maand. De Politierechter was 't geheel eens en veroordeelde conform. H e 1 de r. De 23-jarige kellner Joh. C. meestentijds zonder betrekking, was op 20 Febr. aan de Sluisstraat te den Helder zoo in de vVblken geraakt over een aldaar ge- etaleerde manchestersche broek, dat hij deze sterke verleiding niet kon weerstaan en 't broekkie mee pakte. Natuurlijk liep hij tegen de lamp en heden dan moest hij voor dit .feit terecht staan. Gelukkig voor de jongeman, die nog 'n blanco strafregister had, wilde de officier nu nog geen gevangenisstraf en eischte daarom een geldboete van f 15 te vervan gen door 10 dagen brommen. Uitspraak geen stuiver minder. Medemblik. VAN DRONKENSCHAP KOMT BALDADIGHEID. Marinus M. (niet verschenen), wonende te Medem blik, verkeerde op 24 Febr. aldaar in kennelijken staat ,toen hij een stilstaande auto voorbijliep, steeg er uit den wagen een gelach op. Dit gelach was niet om hem begonnen, maar zooals de getuige S. Kok opmerkte, men had plezier. Marinus echter maakte zich kwaad en sloeg pardoes een ruitje in. De schar de was nu nog niet voldaan. Eisch f 20 of 10 dagen. Uitspraak conform. Oost huizen. BELEEDIGING! Arnoldus H., veehouder te Oosthuizen, had op 20 Februari z'n dorpsgenoot Dirk de H. beleedigd, door hem toe te voegen: Jij bent ook de braafste niet, al zit je met gevouwen handen in de kerk, huichelaar- Dirk zij niets terug, maar deed een aanklacht. Arnol dus was ook heden lang niet best te spreken, zoodat de politierechter hem zelfs een echte eigenwijze boer noemde. Verd. ontkende beslist 't woord huichelaar te hebben gebezigd, maar wel leugenaar. Dat klopt niet met 't andere zinsverhand, zei de politierechter. Politiek gedoe scheen aan dit zaakje niet vreemd. Eisch f 20 of 10 dagen. Uitspraak geheel naar den eisch. Heerhugowaard. VALSCHHEID IN GESCHRIFTE. Jozephus v. Sch., 27 jaar, arbeider te H.H.W., stond terecht omdat hij op 8 Februari de baggerbriefjes had vervalscht en bovendien had onderteekend met een gefingeerden naam, in dit geval den naam van z'n werkgever. De officier vond dit zeer ergerlijk en vroeg dan ook nu liefst 2 maanden gevangenisstraf. Daar schrok Jozef geweldig van en smeekte om ge nade. De politierechter bedenkende dat de man nog nimmer was veroordeeld veroordeelde hem tot f 15j bij niet voldoen te vervangen door 1 maand gevan genisstraf. Hoe krijg ik al dat geld bij elkaar, Edel achtbare. Dat is niet mijn zaak. Zuchtende over deze moeilijke opgave verdween de man en wij met hem,, aangezien dit de laatste zaak was. Na afloop werden nog twee taarten verloot. Een der winnaars stelde deze ter beschikking van de aanwezige ouden van dagen, die spoedig gezellig zaten te smullen. Een doos bonbons, door de heer Zeeman ter beschikking gesteld, bracht ook nog een flink bedrag in kas. Heel jammer was het, dat deze mooie avond niét door meer dorpsgenooten werd bezocht. AMSTERDAM, 6 April. Aardappelmarkt. (Bericht van Jac Knoop, mak.) Z. bonten en blauwen f 2.25 —2.60, Z. eigenheimers f 1.70—1.80, Z. Roodstar m. hl. onder de schil f 1.80—1.90, Z. Bevelanders f 1.80—2.10 Z. Roodstar poters f 1.501.60, bonten en blauwen poters f 1.902, Haarlemmermeer en IJpolder Beve landers f 1.70—1.80, dito bonten f 2.40—2.60, Flakk. eigenheimers f 1.70—1.80, poters f 1.50—1.60, Spuische eigenheimers f 1.70—1.80, dito poters f 1.50—1.60, Anna Paulowna zandaardappelen f 1.80—2.50, Hille- gommer zand f 2.102.50, alle soorten bonken f 1.80 —2, Friesche Roodstar f 2—2.10, alles p. 70 Kg. Ver der per 100 Kg. Winter Malta aardappelen f 11—12, Nieuwlandsche zandaardappelen in 50 kilo balen f 2.90-3, Zand bonken f 2.60—2.80. AMSTERDAM, 6 April. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 437 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kwal. 5256 ct., 2e kwal 42—50 ct.5 3e kwal. 3440 ct., per kg. slachtgewicht. y2 melk- en kalfkoeien f140—190, 127 vette kalveren: le kwal. 54-^60 ct., 2e kwal. 46—53 ct., 3e kwal 40--45 ct per kg. levend gewicht; 182 nucht. kalveren f3.50—7; 66 schapen f 1620; enkele zuiglammeren f 12. 563 varkens: vleeschvarkens. wegende van 90—110 kg. 41—^42 ct„ zware varkens 39—40 ct., vette varkens 30—39 ct. per kg. slachtgewicht; 20 paarden f 70110. Marktoverzicht. Runderen vrije korte aanvoer, handel zeer stug, hoogere prijzen, enkele prima beesten hoger dan noteering. Melkkoeien gewone aanvoer, stille handel. Vette kalveren, redelijke aanvoer, stugge handel, prijzen vrijwel onveranderd. Nuchtere kalveren ruime aanvoer, constante prij zen. Schapen ruimere aanvoer, handel vrij vlug, onver anderde prijzen. Varkens redelijke aanvoer, stugge handel, prijzen onveranderd. Paarden korte aanvoer, gedrukte handel. ALKMAAR, 6 April 1936. Andijvie f 1.403.70, Bloemendaler kool f 5509, bloemkool I f 10—14.50, II f5.50, bieten f2.60—5.20, kropsla f 1.90—6.20. komkommers f9.50, prei fl.50— 5.20, peterselie fl—2, postelein f 1.07—1.19, rabar ber f510.50, raapstelen f0.902, radijs f2.205.20, roode kool f5.50—S, selderie f3.502.50, spinazie 62—75 ct., uien f 1—2.40, wortelen f 3.20, witlof I f 3— 4.50, II fl.50—2.50. BROEK OP LANGENDIJK, 7 April. 7000 Kg. uien f 1.70—2.50, drielingen f 0.60—0.80, grove f 2.70—3.30, 800 Kg kroten f 0.80—4 80. 23000 Kg. roode kool f 2.60—8.20, 975 Kg. gele kool f 13.50 14.40, 15000 Kg. D. witte kool f 130—7.70. NOORDSCHARWOUDE, 7 April. 600 Kg. aardappelen Bevel, f 2.10. 4000 Kg uien f 1.56 —2.60, driel. f 0.70, grove f 33.30. gele nep f 0.60, 2800 Kg. peen f 3—330, kl. peen f 1.50. 37500 Kg roode kool f 68.50, doorschot f 6.80—8. 3800 Kg. gele kool f 12—13, 32800 Kg. D. witte kool f 5.36-7.70, doorschot f 3304.60. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Anna Geertmida, dochter van Johannes Adrianus Snaas en van Clasina Johanna Bras. POLITIE. Verloren: een rijwielplaatje en een d«.meshand» sehoen.

Schager Courant | 1936 | | pagina 2