Frankrijk bestrijdt de Sahara Het Fransche Vredesplan Opheffing 50 Openbare Lagere Scholen te Amsterdam De reisbelasting Motorraces te Alkmaar INGEZONDEN /TUKKEN Boschbouw en plantages aan de Ivoorkust PARIJS, 6 April 1936. De Fransche koloniale autoriteiten in West-Afrika hebben zorgen. De Sahara, die reeds zoovele vruchtbare en dichtbevolkte gebieden onder haar woestijnzand begraven heeft, zet haar veroveringsveldtocht voort. Uit een onderzoek is gebleken, dat gedurende de laatste 300 jaren de woestijn zioh ieder jaar minstens 1 kilometer naar het zuiden uit breidde. De chef van den boschbouwdienst aan de Ivoorkust, Aubreville, hield dezer dagen in de koloniale academie te Parijs een zeer in teressante voordracht over dit probleem. Hij wees op de gróote gevaren en verklaarde,, dat het hoog tijd was, „den oorlog tegen de heb zuchtige woestijn te organiseeren." Het koloniale bestuur aan de Ivoorkust heeft in dit opzicht reeds het een en ander gedaan. Het be vordert systematisch den aanleg van plantages, om dat deze het water vasthouden en zoo het uitdrogen van den bodem verhinderen. Ook wil men een groot irrigatiesysteem in dit gebied aanleggen. He laas heeft men in de laatste tientallen jaren veel op dit terrein gezondigd, door in de groote wouden een onduldbaren roofbouw te drijven. Thans ver bindt men noodzakelijkheid met rentabiliteit. Anders gaat men in Fransch-Nigeria te werk. De ze langen tijd verwaarloosde kolonie is buitenge woon rijk aan bodemschatten. Men vindt hier niet slechts ijzer, kolen en zout, doch ook goud. Voor den mijnbouw doet men hier thans veel en nog onlangs heeft men den besten Franschen deskundige op dit gebied. Guillaunie Dahm (die indertijd een groote rol speelde in de Fransche Saarpolitiek), naar dit gebied gestuurd. Bij den aanleg van mijnen heeft rnen intusschen veel boschgrond moeten vernielen en thans tracht men de schade te herstellen. Men plant dadelpalmen, cocospalmen, enz., terwijl men begon nen is groote velden met rijst, mais, cacao, koffie en katoen te beplanten. Eerst kort geleden heeft de Fransche regeering den Volkenbond voorgesteld, een deel van de in Frankrijk wonende vluchtelingen naar Nigeria over te brengen De voorwaarden tot een dergelijk kolonisatieproject zijn zeer gunstig, daar het klimaat koortsvrij is en de daar liggende steden Niamey, Tiggart, Tahoea, Madoea, Dosso, Dakala, Bentia, enz. een vergelij king met Europeesche steden gemakkelijk kunnen doorstaan. Voorloopig zal er echter van dit project tengevolge van de hooge onkosten en de slechte ver- keer^mogelijkheden nog wel niets komen. Toch wijst alles er op, dat Fransch-Nigeria in de toekomst nog eens een groote rol in den wereldhan del zal spelen. (V.P.B.) Ook Frankrijk achter den Volkerenbond. Gistermidadg is de ministerraad bijeen gekomen. De minister van buitenlandsche zaken, Flandin, heeft den ministerraad de volgende documenten voorgelegd, die werden goedgekeurd: 1. Het ontwerp van het Fransche memorandum in antwoord op het Duitsche memorandum van 31 Maart. 2. Het ontwerp van een constructief plan van ac tie voor den vrede dat de Fransche regeering voor nemens is aan den Volkenbondsraad voor te leggen. Voorts heeft Flandin de omstandigheden uiteen gezet, waaronder de binnenkort te Genève te hou den zittingen van de commissie van dertien en de conferentie der Locarnomogendheden zullen worden geopend. De „Paris Soir", over het Fransche plan. Volgens de Paris Soir bevat het Fransche plan de volgende elementen: 1. Een afwijzing van de door Duitschland naar voren gebrachte juridische motieven ter rechtvaar diging van de schending van het pact. 2. Een memorandum, bestemd voor degenen, die de situatie in de Rijnzone hebben te onderzoeken en zich daarover moeten uitspreken. 3. Een constructief plan, dat voorziet in: a. De organisatie van den vrede op de basis van rechtsgelijkheid voor allen. b. versterking van artikel 16 van het Volkenbonds pact om de collectieve veiligheid sneller en doelma tiger te doen functionneeren. Het denkbeeld wordt geopperd, dat den Volkenbond een internationale strijdmacht ter beschikking zou worden gesteld; c. wederkeeringe hulpverleening aan staten ,die het slachtoffer van een aanval zouden kunnen wor den, onverschillig of dit West- of Oost-Europa be treft. WAGONLADING GEWEREN IN BESLAG GENOMEN. Voor Honfjacirsche Communis ten bestemd. Weenen Op het station Linz is een goede renwagon met geweren in beslag genomen. De zending was uit Finland afkomstig en was be stemd voor Hongarije. Het onderzoek heeft uit gewezen, dat de wapenen voor Ilongaarsche communisten bestemd waren. De lading stond ingeschreven als macbineonderdeeelen. DE POOLVLUCHT Arcbangel De aviateurs Volopianof en Ma- chotkin hebben hun tocht voortgezet. Maandag zijn zij uit Amderma vertrokken naar Matosjkin Sjar, waar Volopianof nog denzelfden dag is aangekomen, terwijl Machotkin een noodlanding moest maken in de Varek baai, in de streek van Karagates.. ONTPLOFFING IN EEN LOCOMOTIEF Barcelona In het station van Valencia heeft een ontploffing plaats gehad in de locomo tief van een personentrein, Een persoon werd gedood, terwijl drie zwaar gewond werden. De schade is aanzienlijk. Wethouder Boekman acht het voor de saneering noodig. Het Alg. Hdbld. verneemt, dat de wethou der voor het Onderwijs te Amsterdam, de heer E. Boekman, een reorganisatieplan heeft ont worpen voor het bijeenbrengen van klassen uit zgn. „defecte" lagere scholen van het open baar onderwijs te Amsterdam. De in 1934 doorgevoerde reorganisatie op dit gebie. blijkt, volgens de afdeeling „Onderwijs" ten Stadhuize niet te hebben voldaan, er zouden wat de klassei betreft: „brokken" zijn gemaakt, d.w.z. dat er scholen ontstonden met „gaten", wijl vele klassen toen uit elkaar moeten zijn gehaald, waardoor daarin groote gapingen ontstonden. Het ligt in de bedoeling van den wethouder, van de scholen met te weinig, of onvolledige klassen, de zen in haar geheel naar andere scholen over te bren gen. Het gevolg daarvan zal zijn dat ongeveer vijftig openbare scholen, indien de Raad zich ermede ver- cenigt, zullen worden opgeheven, tot welk aantal er zeven behooren die op last van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland moeten worden gesloten. Er zullen, bij doorvoering van de voornemens, veer tig 'scholen, wat het aantal leerlingen betreft, wor den gecompleteerd. Met de regeering werd reeds onderhandeld, zij hecht goedkeuring aan het plan wijl er ook finan- cicele bezuiniging van wordt verwacht. De.Commissie van Bijstand voor het Onderwijs is reeds over een en ander gehoord. Een adres aan de Tweede Kamer van de Ned. maatschappij tot bevordering van de geneeskunst. De Nederlandsche maatschappij tot bevordering van de geneeskunst heeft in een adres aan de Twee de Kamer over het ontwerp reisbelasting gewezen op de billijkheid van het verlangen niet alleen vrijstel ling te verleenen van deze belasting aan hen, die in een buitenlandsch sanatorium worden opgenomen, maar ook aan hen, die voor het ondergaan van een kuur naar een badplaats gaan. Wel zou een rege ling moeten worden getroffen, dat van den huisarts geen verklaring dienaangaande zou mogen worden gevergd om de betrekking tusschen huisarts en pa tiënt niet te schaden. Het hoofdbestuur wil ook de families van ambtenaren met Indisch verlof, als de ambtenaar zelf voor zijn gezondheid buitenslands moet verblijven, vrijgesteld zien van de belasting Voorts wordt gewezen op studiereizen en congres- bezoek van artsen en op artsen en vroedvrouwen met grenspractijik. ARME RIJKEN Parels in de lommerd In de kluis van het gemeentelijke pandjeshuis te Parijs sluimerde al lang een kostbaar parel snoer met smaragden van groote schoonheid. Daar de eigenares niet meer is opgedaagd om het kleinood in te lossen, moest het verkocht worden Voor frs. 535.000 is het toegewezen; met inbe grip van de rechten is er zelfs frs. 676.000 voor betaald. Het is 86 jaar geleden, dat dit unieke stuk in de toenmalige inrichting beleend werd. Daar dit voor zes maanden geschiedde, heeft de Poolsche familie Potocki, aan wie het behoorde, 171 maal het vereisebte bedrag moeten middelen Een Parijsch juwelier heeft er de hand op gelegd Het had behoord aan gravin Potocki, die aan de hoffeesten tentijde van koning Louis Philippe deel genomen had. ANTISEMIETISME GESTRAFT De rechtbank te Lodz in Polen heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen 27 leden der nationale oppositiepartij, die zich hadden schuldig ge maakt aan antisemietische excessen. Drie hun ner werden veroordeeld tot vier jaar gevangenis straf, twee tot 2 en een half jaar, vijf tot twee jaar, verschillenden tot 1 jaar. Drie beklaagden werden vrijgesproken. VIER MILLIOEN OLYMPISCHE WINTER- POSTZEGELS VERKOCHT Berlijn Volgens berekening van het rijks- postministerie zijn tot eind Februari bijna vier millioen Olympische postzegels en bijna een half milioen briefkaarten met opgedrukte Olympische zegels ten bate van de winterspelen te Garmisch Partenkirchen verkocht. Aangenomen werd een voorstel van het Bestuur om een bijdrage van f2500 te verleenen aan den nieuwen verkeersweg van Hugowaard naar Broek op Langendijk, in verband met een gemakkelijker aanvoer naar de veiling. Eén der voornaamste pun ten, een punt, dat een ernstige bespreking uitlokte, en eindigde niet met aannemen, maar met verwer- pen. Men kan van een groot blad niet verwachten, dat het de berichten van al zijn correspondenten contro leert, maar van een correspondent kan men wel ver wachten en eischen, dat hij de meest elementaire begrippen van de berichtgeving machtig is, en niet schrijft met een mentaliteit van is het raak, dan is het raak, maar elke regel twee cent. Vooral niet wan neer het zaken betreffen, die de levensbelangen van deze streek raken." Dit is toch een bewijs hoe hij „de correspondent" schrijft en nu een groot woord opzet. Nog een bewijs, in de Schager Courant van 27 Febr. 1936, een bericht uit Langendijk, dat de Groenteveilingen van den Vierbond, zal ik ze maar noemen, f 700.000 zouden krijgen, deze is ook onjuist, het is minder, ja veel minder, hoeveel minder, dat zal ik niet schrijven, daar ben ik te voorzichtig voor, al ben ik ook cor respondent van een groot dagblad. Nog een bewijs, in de Schager Courant kwam 20 Maart j.1., een bericht voor, dat men op de betaal- kantoren druk aan het werk was met rangschikken en verwerken der opgaven voor de misoogststeuru Uit zeer betrouwbare bron werd ons medegedeeld, dat de uitbetaling eind Maart of begin April kan worden verwacht". Ook dit bericht was onjuist, want 4 dagen later kwam het tegenbericht, net andersom, nu was men in den Haag druk bezig en er zou nu een voorschot gegeven worden. De werkelijke toe stand is, dat de veilingsbesturen wel en nu dezer dagen aan het werk zijn, dat wist du B. zeker niet, anders had hij dit wel even bericht. De heer du B. heeft al reeds met verschillende tuinders gesproken; hij gaat zeker op huisbezoek, om zijn figuur te redden en deze vinden het gezocht ten belachelijk. Och de meeste wezens op deze wereld lusten nu eenmaal gaarne honing, zelfs de wesp, met dit verschil, dat deze er venijn voor in de plaats doet. Deze zelfde tuinders zullen mij gelijk geven, als ik slechts enkele woorden tot hun zeg, ook zij zullen zich nog wel herinneren dat hun „leider" zoo gaarne Redacteur wilde worden van de „Ontwa king", maar toen er een ingezonden stuk in de Lan- gendïjker Courant verscheen met het opschrift! „Geseind aan alle posten: weest op uw hoede", toen werd Du B. geen Redacteur van dit orgaan. Dit heeft Du B. wel gevoeld, maar daar kwam hij niet tegen op. Ik vind het belachelijk dat Du B. nu zijn toe vlucht zoekt bij de tuinders om gerechtvaardigd te worden, kennen ze hem nu nog niet. Zijn ze dan zoo hardleersch, na een 30 jaar nog niet iemand te doorzien? Och het is net als met vele plattelanders vroeger en helaas ook nu nog, tenminste als men. de bladen leest, ,de kwakzalverij" tiert nog welig, liever naar deze, die allerlei nonsens verkoopt, en de centen uit de zak klopt, dan naar een dokter te gaan. We leven nu eenmaal in een tijd van demagogie, o, ze laten zich zoo gaarne meeslepen, maar als de waarheid tot hun doordringt, dan zijn zij ontgoo cheld. Juist voor deze tuinders heb ik het gedaan en met moedwil, den Du B. hapte er op, dat was mijn doel. Maar wat ik gezegd heb en geschreven, dat was en is. de waarheid en niets dan de waarheid, dat deze waarheid ook tot hun doordringt en hun eens de schellen van de oogen zullen vallen en de werkelijkheid zullen zien. Voor deze keer wil ik het er bij laten en acht de lezers genoegzaam ingelicht en kom, daar ik niets terugneem en het zoo genoeg vind, niet meer terug op eventueel geschrijf van Du B., hij is toch niet te overtuigen. Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend, St. Pancras, 6 April 1936. Jb. de Vries Jz. Een zeer interessant programma. Wed strijden in manches. Op den Tweeden Paaschdag zal het grasbaansei- zoen weer geopend worden en als zoo dikwijls zal ook thans weer Alkmaar de gelukkige zijn, die de openingswedstrijden mag organiseeren. De belangstelling voor deze motorraces is van de zijde der renners zeer groot, want wij mogen het hier wél verklappen- alle senion-ijders, die Nederland thans kent, zijn ingeschreven, terwijl ook alle ju niores aan den start zullen verschijnen! Dat belooft dus wat! Daarnaast heeft men dezen winter uitgepuzzeld, hoe bet programma zoo aantrekkelijk mogelijk té maken was. En men is daarbij tot twee zeer geluk kige gedachten gekomen. In de eerste plaats zullen de verschillende ren ners tot en met de seniores in de 350 c.c klasse niet alleen series, maar ook herkansingsritten rijden. Een beetje pech in de serie beteekent dus niet direct een geheele uitschakeling, maar een tweede kans op een plaatsje in de finale. In de tweede plaats heeft men o.a. den strijd in de 500 c.c. klasse voor seniores in manches verdeeld. Dat beteekent dus: 3 X 10 seniores tegelijk aan den start! Een ieder weet, dat zoo'n massa-start zeer aan trekkelijk is, en dat juist daardoor de langebaan- wedstrijden zoo attractief waren. Nu krijgen wij deze massa-start dus reeds vóór de pauze en na de pauze Met de twee langebaan wedstrijden meegerekend, zullen wij dus 5 keer een massa-start beleven! En in dié manches is een tweede en een derde plaats ook van het grootste belang, zoodat er gestreden zal worden door het geheele veld Er is nog iets. Eenige senior-renners van het vo rige seizoen zijn gedegradeerd tot een junior-klasse. O.a. Jan Rijk en Westerop. Zij zullen willen toonen, dat ze te sterk zijn voor de juniores en dus zal de strijd in de junior-klasse minstens even groot zijn als die in de senior-klasse. Men ziet, dat alles er zeer aantrekkelijk uitziet. Mogen wij een paar inschrijvers noemen? Daar zijn ze: Houtop, Bosman, van Dijk, Jac Al, Hamers, Hartman, Jan Rijk, Westerop, Moeke, v. d. Berg Jr., Iesbert, enz., enz. Op het sportpark is ook een verbetering geko men. Aan de Zandersloot zijn nl. twee tribunes ge bouwd, hoog en ruim, waar ongeveer 500 menschen een zitplaats kunnen krijgen. Zij zullen een zeer fraai overzicht hebben op de races. Verder is alles als vanouds: luidsprekers, num merborden, e. d. En de baan zelf is keurig in orde en geeft gele genheid tot hooge snelheden. Ons dunkt, dat alles wijst op een prachtigen sport middag! KARL HARTLEB GEARRESTEERD Weenen Op zijn landgoed te St. Georgen bij Neumarkt in Stiermarken is oud-vicekanselier Karl Hartleb gearresteerd. Hij wordt er van verdacht, propaganda voor het Nationaal-Socialisme te hebben gema- t. Hartleb is vicekanselier geweest in het laatste kabinet-Seipel. Tot 1934- was hij president van de landbouwkamer van Stiermarken. een jaar geleden Alg. Hsbl. Aan de Redactie van de Schager Courant. Mijnheer de Redacteur, Gaarne had ik nog eens eenige ruimte in Uw blad, ter beantwoording van J. du Burck uit Zuidschar- woude. De aanhef van zijn laatste ingezonden stuk dato 30 Maart, doet wel eenigszins vreemd aan. Hij schrijft van hatelijkheden en venijnigheden. Wat voor hatelijkheid hij er in vindt is mij vreemd, wie is met de hatelijkheid begonnen, als er van deze sprake is, niet ik, maar toch hij zelf wel, n.1. het overzicht van de markt, dat volgde op 5 Maart. Daar schrijft du B. de eerste toch al; lees slechts zelf. Maar daar trok ik mij niets van aan, want ik stond hem de 16e Maart, bij mij aan huis vriendelijk ten antwoord. Dat hij toen zich zelf heeft vastge praat, dat is niet mijn schuld en dat hij daar nu een hekel aan heeft, daar kan ik toch niets aan doen. De heer du B. schrijft, dat ik de zaak ontwijk, dat is onjuist, want ik ben recht op de zaak ingegaan, Nee, nu de zaak voor hem al gecompliseerder wordt, wil hij de schuld maar liefst op andere correspon denten gooien. (Een benauwde kat maakt rare sprongen). Dat door mij aan du B. is aangemaand om met correspondeeren op te houden, is volkomen juist en zou een zegen voor de gemoedsrust van de tuinders zijn. Dat ik een gezaghebbend persoon zou wezen is spot, want ik ben nu eenmaal niet aris tocratisch aangelegd, daar sta ik genoeg voor he kend.- Ik wou, dat ik dat ook van den heer du B. kon zeggen. De heer du Burck omzeilt vlug het bericht van het vorig jaar, waar ik nu toch weer den nadruk op wil leggen. Ten overvloede geef ik de lezer de gelegen heid om een oordeel te vellen, nu eens niet wat ik schrijf, maar de Langendijker Courant van medio April van het vorig jaar, wat ik voor den goeden gang van zaken hier in zijn geheel laat volgen. „Onverantwoordelijke reportage". Meermalen en niet alleen door ons is erop gewezen, dat sommige, ook hier verschijnende streek bladen, maar vooral de groote pers, en in het bij zonder het dagblad De Telegraaf, een voorlichting genieten van één hunner correspondenten te Zuid- scharwoude, die, om het maar euphemistisch uit te drukken, niet de verantwoordelijkheid verraadt, waarmede een volksvoorlichter zijn taak dient te vervullen. Meermalen is er over geklaagd, dat be treffende journalist zijn bladen primeurs voorzet, die later blijken erreurs te zijn geweest. Gisteren nog beklaagde zich bij ons een vooraanstaand vei lingsman over een bericht in de Schager Courant, omtrent steunuitkeering, waardoor last en moeilijk heden voor betreffende instanties waren ontstaan. Vanmorgen lezen we weer iets fraais in de Tele graaf: Een onzer medewerkers heeft de berichtge ving van deze inderdaad overvloeiende nieuwsbron al eens onder het occultisme gerangschikt en ook thans is er weer een fraai staaltje van zien en hojoren op een afstand te bewonderen. Wij troffen dan aan in het avondblad van giste- rep, twee verslagen over de L.G.C.-vergadering. Het eepe is van den Alkmaars.chen correspondent, -die -persoonlijk in de Rijp aanwezig was en welk ver slof? juist is. Het andere is van „onzen correspon dent", gedagteekend 10 April, afkomstig uit Lan gendijk en vermeldt o.a. het volgende: Verwachting: Meest matige wind uit Noorde lijke richtingen, half tot zwaarbewolkt of be trokken, weinig of geen neerslag, zelfde tem- peratur. Verdere vooruitzichten: Weinig verande ring. Hierboven BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 760. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 6 gr. C. 43 gr. F. INSECTENDOOD. SNELTOX is het aangewezen verdelgingsmid del tegen alle voorkomende ongedierte voor huis en stal. Prijs per 1/1 flesch f 1.30. Alleen in TERLEP'S DROGISTERIJ, Apoth.-Assist HOOGZIJDE 103, SCHAGEN. DALING WERKLOOSHEID IN ENGELAND Zoowel ten opzichte van de maand als van het jaar tevoren De jongste cijfers over de Engelsche werkloos heid maken melding van 1.881.531 werklooze personen per 23 Maart d.i. 143. !90 per men minder dan per 24 Februari. Ten opzichte van 25 Maart 1935 bedraagt de daling 272.339 per sonen. Voor zoover de gespecificeerde cijfers be kend zijn nam slechts in den mijnbouw de werkloosheid toe en wel met 14.137 personen. Op 23 Maart j.1. hadden circa 10.6 millioen personen werk hetgeen 155.000 personen meer is dan de maand te voren en 411.000 meer dan

Schager Courant | 1936 | | pagina 6