Dinsdag 7 April 1936. SCHAGER COURANT. Derde Blad. No. 9951 Onze Harmoniekapel. *t Is wel teekenend, dat terwijl wij ongeveer een jaar geleden naar het concert onzer Harmoniekapel gingen, het concert dat voor de eerste maal gegeven werd onder Jac. Jansen, wij vol belangstelling waren, hoe men het er zou afbrengen. Wij waren, zooals bekend, een en al enthousiasme over de ver kregen resultaten. En na nog een concert gehoord te hebben, met een nog beter resultaat, gaan wij nu reeds naar het derde concert, dat wij zouden hooren in het zelfbewuste gevoel, dat het goed zou zijn. Wij verwachten al niet anders meer en het mag direct worden gezegd, 't was dan ook in orde! Dik op! Steeds meer worden de verschillende nummers doordrongen van éénheid in samenspel, van beter klankvolume en klankverhouding. Maar wat de concerten van de Kapel zóó bui tengewoon aantrekkelijk maakt is, dat de verschil lende composities beginnen te leven! jac. Jansen stelt zich niet tevreden met wat kleur en schakeering hier en daar, maar de gansche uit voering van een of ander werk toont lijn en teeke- ning. Het werk wordt opgebouwd en wij krijgen een geheel te hooren, dat juist in zijn onderlinge samen hang en verhouding in zijn vele tintenen afwisselin gen zoo mooi wordt en verrassend werkt op de toe hoorders. En is 't niet typeerend, zeker voor den invloed van den dirigent, maar niet minder voor de capa citeiten van de Kapel, dat al reeds zoo gauw op zoo vlotte wijze de wil en de stok van den dirigent worden gevolgd? Dat wijst op samenwerking en verhouding bij de repetities, die niets, te wenschen overlaat, en waaruit na nog langere studie, een nog meer completeeren van het corps, nog veel goeds kan worden geboren. Ja 't is ons een genot geweest, Zondagavond te luisteren en ofschoon wij van plan waren, maar kort te blijven, wij waren immers pas ongesteld geweest, hebben wij de laatste noot afgewacht. 't Programma bespreken in alle onderdeelen, 't is niet noodig. Wat niet geheel in orde was, de diri gent heeft 't zelf wel gehoord. Maar toch willen wij even noemen: In a Persian Market, van Ketelbey, dat in zijn .fel geschakeerde weergave ons bijzonder best is bevallen. En dan Espana, van Waldteufel, dat in alle op zichten af was en bekoorde, vooral door zijn be schaafde klank en dat laatste heeft ons in niet min der mate getroffen in de vertolking van Der Vogel- handler, en Heinzelmannchens Wachtparade. Toen konden wij hooren, hoe onze Kapel reeds in staat is, .mooie melodieën te spelen, melodieën vol charme Heel goed van uitvoering was Die Lustige Brüder en hier was 't weer de opvatting van den dirigent, die dit nummer maakte tot een schilderijtje vol kleur en leven. Als wij nu nog vertellen, dat een paar pittige marschen, uitgevoerd in een opzweepend tempo, het programma sierden en ook Heimkehr aus der Frem- de, een moeilijk nummer, dat hooge eischen stelde, zeer loffelijk werd uitgevoerd, dan weten onze lezers nu wel, -dat wij weer voldaan zijn thuisgekomen over wat wij hebben gehoord. Wij betreuren het daarom weer dubbel, dat de belangstelling niet grooter was. Leven de donateurs nu nog onder den druk van de gedachte, dat een concert van de Harmonie in de zaal je de ooren doet tuiten?! Dat het op zoo'n concert maar gera den is een beetje achter in de zaal te blijven? Laat het dan gezegd zijn: die tijd ligt achter ons. Men kan gerust zijn radio eens afzetten en naar de Kapel komen luisteren, zeker als men er yan kan zijn, dat men zich volop zal amuseeren. RUSTHUIS „VREEBURG" TE SCHAGEN. Naar wij uit betrouwbare bron vernemen heb ben de plannen der commissie tot stichting van een Rusthuis aan de Loet te Schagen thans vas tere vormen aangenomen en kan eerstdaags het definitieve plan worden tegemoet gezien. Wij hopen van ganscher harte, dat deze plan nen mogen slagen omdat wij daarvan groote voordeelen voor Schagen verwachten en er een verdere bevestiging in zien van de centrumpo sitie onzer gemeente. Daar ook onze autoriteiten de zaak ongetwij feld uit dat oogpunt zullen bezien, twijfelen wij geenszins aan steun van die zijde en koesteren dan ook de hoop, dat de plannen, die reeds zoo langen tijd een punt van bespreking uitmaken, thans spoedig mogen leiden tot definitieve stich ting van het Rusthuis. AANVULLING Het Lotendepot Starreveld alhier deelde ons nog mee, dat het lot, waarop de driewielde kar van de Schager Paasch-verloting gevallen was en waarvan de heer Van Gelder Jr. de gelukkige bezitter was, zooals we o.m. in ons nummer van Zaterdag meedeelden, bij haar gekocht was. VEREENIGING C.N.S. Bovengenoemde vereeniging hield haar jaar- lijksche Ouderavond in het schoolgebouw Lau- riestraat op Donderdagavond 1.1. 2 April des avonds om 8 uur. Deze avond werd geopend met het zingen van Pz. 68:10 waarna voorz, voorlas Hebr. 12, ver volgens voorgaat in gebed, hierna het openings woord spreekt en de velen op dezen ouderavond een welkom toeriep en de wensch uitsprak dat dezen avond zooals gewoonlijk mocht slagen. Voorzitter deelde aan de verg. mede dat de Secr. den heer Krimp tot onzen spijt wegens ziekte verhinderd was en wenschte hem namens de vereenigin^ een spoedig herstel toe. Hierna wer den de notulen van de vorige ouderavond door de waarnemend secretaris gelezen en onveran- dèrd onder dank van Voorzitter aan de secretaris góedgekeurd. Vervolgens wrd een referaat ge leverd door het Hoofd der school: „Die goede oude tijden nu. Hierin gaf speker ons een goeden kijk op het vroeger onderwijs, waaruit bleek dat we juist in dit geval niet van een goeden ouden tijd kon worden gesproken. De heer De Nooij werd door Voorzitter dank gebracht voor zijn helder gege ven inzicht op het vroeger onderwijs. Hierna gaf onze onderwijzeres mej. Struik een referaat ten beste getiteld.: „Verhipt ze niet" Spreekster gaf ons de moeilijkheden te zien van de opvoeding onzer jeugd. Ook de moeilijk heid van het wederkeerig begrijpen onderling van Ouders en kinderen. Zij liet ons duidelijk zien wat een verkeerd begrijpen van Ouders voor de kinderen kan teweegbrengen. Spreekster werd dank gebracht voor haar ge geven, leerzaam referaat. Na het zingen van een lied werd de pauze gehouden in de welke een kopje thee met koekjes werden gepresenteerd. Thans werden de aanwezigen in de gelegenheid gesteld om het werk der leerlingen te bezichtigen Hiervan werd door alle aanwezigen een druk gebruik gemaakt. Hetgeen we te zien kregen was boven verwachting. Allen aanwezigen genoten van het geen men te zien kreeg, en men kon van verschillende bezoekers de verwondering van het gelaat lezen over hetgeen zij hier te zien kregen. Wanneer er een geruimen tijd in de schoolloka len vertoefd is werden we door de bel ge waarschuwd dat de vergadering heropend werd Na het zingen van een lied werd onze onder wijzer de heer Weijling in de gelegenheid gesteld tot het houden van zijn gekozen onderwerp: „Kindrgebreken", waarin spreker ons duidelijk laat zien, de gebreken welke zich bij de school gaande jeugd kunnen voordoen en welke een de- moraliseerende invloed op het onderwijs kunnen doen gelden. Hij richt een opwekkend woord tot de ouders, en verzocht hunne medewerking opdat de opvoeding gezamelijk ter hand geno men wordt en bepleit contact tusschen de ouders en de school. De heer Weijling werd een woord van dank gebracht voor zijn leerzaam onder werp. Kwam ter sprake het punt tandverzorging op de school. De geheele vergadering kon zich in principe hiermede vereenigen. Werd ter sprake gebracht de te houden schooldag. Deze wordt ge houden D.V. dit jaar 13 Mei te Alkmaar. Voor dezen dag zijn verschillende sprekers van naam uitgenoodigd. Werd een woord van opwekking gesproken voor 't' bezoeken van dezen schooldag Hiena kregen we een overzicht van het Suppletie fonds waaruit duidelijk blijkt de offervaardigheid ten aanzien van het Chr. Onderwijs. Werd hier na door enkele Ouders een woord van dank ge sproken aan het bestuur en onderwijzend per soneel voor de goede samenwerking. Door den heer Vis werd een slotwoord gesproken. Voorz. zegt allen dank voor de prettige samenwerking op deze geanimeerde verg. waarna de vergade- dering op de gebruikelijke wijze gesloten, werd. DE BRABANTSCHE BRIEF VAN DRé. Veel stof is opgewaaid over de „Geestelijke Le vens" van Astor, waarin hij teveel aan politiek deed volgens sommigen. Maar, geachte lezers, wat moeten wij dan wel niet denken van de „Brabantsche Brief" van 4 April j.1. Die Brief is een aaneenschakeling van politiek gezwam. Gezwam schrijf ik, daar de inhoud nu niet bepaald hoogstaand is. Het lijkt me dan ook toe, dat een dergelijke brief alleen geschreven kan worden, door iemand, die door het nat.-socialisme bezeten is. Neen, geef mij maar de brieven van Astor, die op heel wat hooger plan staan dan het fascistisch geschrijf van Dré. Het verhaaltje van den meneer Jansen, die zich voorstelt aan den nieuw-en meneer Jansen, heeft me veel plezier gedaan en ik kan niet anders dan Dré gelijk geven, maar nu laat hij het voorkomen, dat, wanneer zijn kat op de lijst werd gezet en zelfs geen enkele stem kreeg, toch als lid van de St.-Gen. werd gekozen. Zeker, dat zou het geval kunnen zijn, Dré, maar niet in Nederland, maar in het door U zoo bewonderde Duitschland. Daar toch werd een stemming gehouden, om de nieuwe leden van den Rijksdag te kiezen, terwijl er echter op het stem biljet maar enkele namen voorkwamen, waar onder alleen die van Hitier gevolgd werd door een invulhokje. De leden van den Rijksdag worden dus niet gekozen door het volk, doch door enkele per sonen. Zoo zou het dus heel goed kunnen gebeuren, dat een kat lid van den Rijksdag werd, zonder dat het volk daar iets van wist, zonder dat ze het ver hinderen kon (hetgeen misschien in Nederland nog wel het geval zou zijn), dus m.a.w. zou de Rijksdag niet meer zijn dan een kattententoonstelling. Het stadje Tupelo door wervelwind verwoest. Op 9 April is het 50 jaar geleden dat de beroemde dichter Joseph Victor v. Scheffes overleed. Bekend zijn vooral zijn studentenliederen en zijn meester werken „Trompeter van Sackingen" en „Ekkehard." Naar mijn meening, moet toch een ieder begrij pen, dat een land niet alleen tot bloei kan worden gebracht, doordat 45.000.000 menschen op één Leider stemmen, neen, daar komt nog deze vraag bij: „Is hij geschikt voor die taak?" En dat heeft Hitier tot nog toe niet bewezen en kan hij ook nooit bewijzen. Men moet het tegenwoordige Duitschland niet bewonderen en prijzen, omdat 45.000.000 menschen één Wil hebben, doch men kan dit doen, zoo gauw het levenspeil daar verbeterd wordt en zoo ver is het nog niet. Volgens Dré floot men in de Parijsche bioscopen de heeren Flandin, Eden en Boncour uit, daaren tegen juichte men Grandi, den Italiaan, en Von Rib- bentrop toe. Maar mijn beste Dré, dat zegt toch niets. In de Hollandsche bioscopen wordt de film „Helden- kermis" uitgefloten door eenige dweepzieke men schen, maar dat wil toch niet zeggen, dat de over- groote rest der bevolking het daar mee eens is. Zoo zullen er in Parijs ook enkele fascistische elementen rondloopen, die in de bioscoop begonnen te fluiten, doch dit zegt niet, dat de Fransche bevolking het daarmee eens is, zooals U het gaarne wil laten voorkomen. Voorts lees ik: „Daar groeide op 'n democratie, die blossemde voor den Geloovige en den Ongeloovige" en onwillekeurig moet ik glimlachen, wanneer ik denk aan de vervolgingen van Katholieken en Joden, als ik denk aan de vele concentratiekampen. Wanneer Dré schrijft, dat de wereld moet bloeien door een nieuwe geest, van onderop, dan moet ik hem daarin volkomen gelijk geven. Maar juist in Duitschland komt dat moet toch haast ieder wel met mij eens wezen de nieuwe geest van b o- v e n, wat volgens Dré wordt uitgefloten. Is niet Hitler's nieuwe geest nummer één en gaan niet alle andere „nieuwe geesten" naar de concen tratiekampen? En als „Onzelievenheer" ons sparen wil voor oor log, zoóals Dré schrijft, "Iaat hij dan niet zijn tijd verspillen met het vertrappen van het Communisme e.d., maar laat hij direct beginnen met algeheele ontwapening etc., hetgeen mij veel doeltreffender lijkt. U, mijnheer de redacteur, betuig ik hierbij mijn hartelijken dank voor de plaatsing in Uw veelgele zen blad. Bergen, 4 April 1936. A. M. (Wij raden den geachten Inzender aan, den Bra- bantschen brief van Dré nog maar eens met aan dacht te lezen. Red.) OUDKARSPEL, April 1936. Aan de Redactie van de Schager Courant. Beleefd verzoek ik U om een weinig plaatsruimte. Bij voorbaat mijn dank. De Economische Kroniekschrijver brengt ieder, die met de ontwikkeling van het socialisme als idee en als stelsel een weinig op de hoogte is, tot wanhoop. Natuurlijk ben ik niet van plan, om het recht te betwisten, dat de schrijver heeft, om zijn economi sche beschouwingen ten beste te geven. Wel gevoel ik mij gedrongen om te protesteeren als deze man de groote figuren der socialistische beweging, er met de haren bijsleept. Als men over de politieke stroo mingen en deszelfs vertegenwoordigers schrijft, moet men ook eenig benul van deze dingen heb ben, anders begaat men vreeselijke blunders, 't Staat wel erg geleerd als men namen als: Saint-Simon, Toririer, O wen en Karei Marx te berde brengt. Doch als men dan spreekt van „utopisten" en' men haalt dan Edward Bellamy aan als „de meest bekende" dan doet dit, zeer wonderlijk aan. Blijkbaar is het den schrijver totaal onbekend dat Friedrich Engels een uitvoerige brochure schreef over: „Het Socialisme van Utopie tot wetenschap". Marx en Engels waren dan ook de eersten die een volledige ommekeer brachten in de gedachten van het socialisme en die 't „utopische" absoluut ontna men aan het socialisme. Groote parade van de brandweer in Tokio, die zonder twijfel een beetje merkwaardig aandoet. Honderden dooden? Birmingham (Alabama). Een wervelwind heeft het stadje Tupelo in den Amerikaanschen staat Mls- sissippi, verwoest, zoo als we in ons nummer van gister reeds meldden. Naar men vreesde, zouden honderden personen bij de ramp om het leven zijn gekomen. Hieromtrent wordt nader uit Birmingham gemeld: Tupelo is door den cycloon, welke hier woedde voor de helft vernield. Een veertigtal personen werd ge dood en velen werden gewond. Verscheidene branden braken uit en vanuit alle omringende plaatsen is medische hulp gezonden. De redders werken bij fakkellicht, en worden ern stig gehinderd door den stroomenden regen. De re gen belet evenwel de branden zich uit te breiden. Ook verder in Tennessee, Mississippi en Alabama woeden cyclonen, evenwel niet zoo hevig als te Tu pelo. Toch werden nog enkele personen gedood, en velen gewond. Het stoffelijk overschot van Hauptmann wordt gecremeerd. New York. Het stoffelijk overschot van Haupt mann is in een eenvoudige eiken kist geplaatst en naar het crematorium gebracht. Tot nu toe zijn nog geen bloemen gebracht. Een nieuwsgierige* menig te verzamelde zich buiten het crematorium. Even voor zijn terechtstelling woog Hauptmann nog slechts 44 kilo, terwijl hij bij zijn arrestatie 86 kilo woog. De bladen publiceeren treffende foto's van de vrouw van Hauptmann met haar zoontje. Gouverneur Hoffmann verklaarde, dat de kwestie- Hauptmann nog niet is opgelost, hij betreurt zijn po gingen voor Hauptmann niet. BRAND AAN BOORD VAN EEN NOORSCH SCHIP San Francisco Aan boord van het Noor- sche schip „Tricolor" op weg van San Francisco naar Yokohama is brand uitgebroken. Het schip zond S.O.S. signalen uit, waarop de Britsche petroleumtanker „Yarraville" te hulp kwam. De ze heeft de passagiers aan boord genomen. De bemanning van de „Tricolor" is aan boord gebleven om den brand te bestrijden. Nader uit Manila Alle twaalf passagiers die zich aan boord bevonden van het Noorsche vrachtschip „Tricolor", dat op zee in brand ge raakte, werden opgepikt door het stoomschip „Yarraville. De uit 40 koppen bestaande bemanning bleef aan boord van de „Tricolor om het vuur te be strijden. Het schip is op weg naar Yokohama. (De „Tricolor" is een vrachtschip, dat 4.189 ton meet). Wetenschappelijk en materialistisch, dat was de grondslag, de basis van het socialisme van Marx en. Engels. Niet de gelijkheid van alle menschen, maar de gelijkheid der economische verhou dingen, niet de ongelijkheid der klassen, maar het streven naar de klasselooze maatschappij, dat was de wetenschappelijke these van Marx en Engels. Wat aangaat het optreden van Edward Bellamy, deze man leefde in den tijd, dat de figuren Marx en Engels bij het wereldproletariaat alreeds groote bekendheid bezaten. Bellamy moeten we rangschik ken onder de romantieksocialisten. Echter in één opzicht heeft Bellamy zich getoond een goede waar nemer te zijn van de wetenschappelijke stellingen van Marx en Engels. Daar waar Bellamy de maat schappij vergelijkt met een wagen. Op deze wagen zijn door enkelen de beste plaatsen ingenomen. De trekkers voor deze wagen werken zich dood om de wagen bij de hellingen op te trekken. Om de beste plaatsen op de wagen wordt gestreden en soms wordt er een passagier afgegooid. In het kort: Bel lamy protesteert, tegen de bevoorrechting. Bellamy is sterk gekant tegen het kapitalisme. En nu komt er een eigenaardige bewering van de Eco nomische Kroniekschrijver. Hij beweert n.1. dat het nationaal socialisme feite lijk niet zoo ver afstaat van het communisme en het socialisme. De schrijver begrijpt blijkbaar niet dat hij door deze bewering Marx, Engels, plus Bellamy groot onrecht aandoet, Bellamy is een pleiter voor de opheffing van het privaat bezit. Vindt men deze meening ook bij Hitier en Mussolini? Marx en Engels hebben wetenschappelijk bewezen dat het kapitalisme moet ondergaan aan zijn eigen fouten. Zijn in dè fascistische landen de kapitalisten machteloos gemaakt? Geen sprake van: het Jonker- dom in Duitschland, de industriemagnaten en wa^ penfabrikanten in Italië, zij beleven een gouden tijd. Zoo zien we da,t het nationaal socialisme slechts een terreurachtige voortzetting van het in het nauw ge brachte kapitalisme is. Niets, maar dan ook totaal niets heeft dit alles met het wetenschappelijk, ge fundeerde socialisme te maken. Om niet te uitvoerig te worden zal ik mij ont houden van verdere uiteenzetting over dit belang rijke w e r e 1 dvraagstuk. Maar ik moet mij er tegen verzetten als men zich met een weinig hokus-pocus de zaak, of verkeerd of verward wil voorstelen. Nogmaals dankend voor de plaatsruimte, C. BORST Pz.

Schager Courant | 1936 | | pagina 9