mg N E E LS Boelhuis DE WIT's margarine Gerard Worm Een kapitale Boerderij 2en Paaschdag Popey's geheim. 16 kalfkoeien Openbare Verknoping het Woon-en Winkelhuis Bekendmaking. Thans! tot 12 uur geopend Regenjassen SPORT COSTUUMS op Woensdag 15 April 1936, Z ij p e r d ij k Koegras. Woensdag 22 April 1336, Schagen BOELHUIS 4 Melkkoeien, Uit voorraad leverbaar A.S. F. KORRELS N.V. G. J. KROL. Co*s Rentelooze- en onopzegbare Hypotheken MAISON GRÉ QUAST Opening Exposiie 1936 MAISON GRÉ QUAST Blauwmerk 60 cent per pond Roodmerk 65 cent per pond MAANDAG Parijsch Groen Mais Zaad Voor jonge oogen. in de Keizerstraat te DEN HELDER BRENGT U Falcon- Big-Ben- Crown Coat Engelsche Coupe Geweldig Assortiment Overhemden en Zelfbinders in prijs en sorteerinq onovertref. baar. Dames Pullovers Rokjes in de nieuwe Modellen en Tinten Dames-Tricotages Onderjurken Directoirs Nachthemden P y a m a 's Kousen Ons speciaal artikel Groot assortiment in nieuwe kleuren. Wij kleeden Uw Jongen Leuk en Goedkoop des voormiddags 9 uur, ten huize en ten verzoeke van den heer P. BLOM Gzaan den qem. Callantsoog, van: gekalfd hebbende of op kalven staande (w.o. 2 vaarzen en 1 zo merkalver). 1 gelde koe en eenige kuikalveren. Boerenwagen met raam en schutten en langstok, driewielde kar met ierbak, penenmachine. hort, aardappelbakken, zeunissen, planken, balken, palen, vaten, prikkeldraad, brandhout, slijp steen, gecombineerde wallen ma ker (Nicholsons), hooihark, enz., enz. Not. H. J. VAN VEEN, te Zijpe. krachtens rechterlijk bevel. Notaris SCHREUDER te Den Helder, zal op des middags om 2 uur, in het kof fiehuis van den heer H. VEUL aan den Langevliet no. 66 te KOEGRAS publiek verkoopen: met schuur en erf aan den Schoolweg nummer 34 te Julianadorp. gemeente Den Hel der. Kad. Sectie C no. 6778, groot 9 aren 75 centiaren. Te bezichtigen daags vóór den verkoopdag van 24 uur. Inlichtingen verstrekt genoemde Notaris. Notaris H. J. VAN VEEN te Zijpe zal op Donderdag 23 April bij inzet en op Donderdag 30 April bij afslag, combinatie en toewij zing, beide dagen des namiddags om 1 uur. in het N.H. Koffiehuis te in het openbaar verkoopen: zoo goed als nieuw, met diverse weilanden, alles aaneen gelegen aan den Belkmerweg, nabij het Zand, in de gemeente Zijpe, teza men groot 42.06.90 H.A. Tot 25 December 1938 en 1 Mei 1939 verhuurd aan den heer D. Marees. Aanvaarding in genot bij de betaling. Nagelaten door den heer G. Ma- rees. te Harenkarspel. Woensdag 15 April a.s v.m. 10% uur, ten huize van den heer JAN FLORIS, a.d. Slootgaard, t.o.v Notaris Mr. C. J. DE LANGE, van: 1 Pink (geschetst), 10 w. kippen met haan, boerenwagen met toe beh., tilbury, kruiwagens, var kensboet, aardtrog, koe- en spat- schutten, kuipen, vaten, bakken, emmers, karn, gangloopers. koe- en kalfkettingen ploeg, eg, makers en zetters, hooi. mest en riet, mod derschuitje, div werktuigen en ge reedschappen en wat verder zal worden aangeboden, alles om con tant geld. VRUCHTBOOMEN-CARBOLINEUM en andere be strijdingsmiddelen van plantenziekten. SPROEI- MACHINES, Tuindersglas. Tonkingstokken. Heining- palen in verschillende maten. Hout- en Kleurcarbo- lineum. alle Teersonrten. Creoline. enz. enz. Alle soorten KUNSTMESTSTOFFEN, waaronder voor volledige bemesting, de reeds zoo gunstig be kende In 12 verschillende samenstellingen. CHILISALPETER. ouderwetsche en in korrelvorm, Zwavelzure Ammoniak, in korrel of in suikervorm. ULTRA SUPER. 14. 17. 18 of 20 extra droog. KUNSTMESTSTROOIERS, merk ..ILTIS". Aanbevelend. Kunstmesthandel, voorheen Fa. Joh. F. Morra, ALKMAAR N.V, Bouwkas „Rohyp" SPUISTRAAT 219—221 te AMSTERDAM (C.). Ministerieel goedgekeurd d.d. 13 Juni 1934. Onze bouwkas verstrekt aan hare deelnemers-spaarders. Alle gelden worden uitsluitend rechtstreeks gestort op onze geblokkeer de rekening bij de Twentsche bank N.V. te Utrecht. Vraagt vrijblijvende inlichtingen bij den hoofdver tegenwoordiger: G. NANNIS te Heilo (N.H.) RIJKSSTRAATWEG 424. TELEFOON 517 - DEN HELDER SPOORSTRAAT 38 BREEWATERSTRAAT 2 Beide in cartonverpakking Vraagt uw winkelier. Overal verkrijgb. zijn onze zaken KEIZERSTRAAT DEN HELDER voor EMELTENBESTRIJDING koopt U voordeelig bij d© Fa. P. KOMMER en Co., Alkmaar, Voordam 7; J. SCBERMERBORN, Hoorn, Keern Neemt nu een proef met hier rijpend a 25 ct. per kilo,, vr. emb. voor rek. besteller. N.V. VOLHARDING, Langevliet 5 - Julianadorp. Tel. 15 Er was er eens... een magere matroos, met een stompe neus en een vooruitstekende kin. Hij had een geweldig diepe bromstem en rookte aan één stuk door uit een kort pijpje, waarmee hij en dat was wel heel wonderlijk een stoomfluit na kon doen. Hij droeg zijn mouwen altijd omgeslagen tot boven zijn ellebogen en zijn pet stond op één oor... Och, ik hoef jullie, geloof ik, die stoere zeeman niet verder te beschrijven! Je hebt hem vast al her kend... het is Popeye de Zeeman, wiens avonturen je al zoo vaak in de bioscoop op de film gezien hebt. Mooi is hij niet, die Popeye. En hij ziet er wel eens een beetje slordig uit. Maar... hij heeft een goed hart! Dat blijkt iedere keer weer als hij er gens iets ziet gebeuren, dat niet in den haak is. Als bijvoorbeeld een groote, sterke bullebak van een ke rel zwakke meisjes plaagt of weerlooze^ dieren kwelt, dan wordt de kalme Popeye ineens woedend. Dat kan hij gewoon niet zien! Hij haalt zijn broek op en stevent er met groote stappen op af. En dan trekken zijn geweldige vuisten van leer om de zwakken te helpen en de onschuld te verdedigen. lederen keer sta je dan weer verbaasd hoe sterk Popeye toch is. Eerlijk gezegd zou je het heelemaal niet verwachten van zoo'n mager mannetje. Meestal zijn magere menschen niet zoo erg sterk. De mage re kinderen bij jullie in de klas zullen ook wel niet de sterkste zijn, is 't wel? En misschien ben je zelf wel aan den mageren kant, dan weet je er dus al les van. Nou, Popeye is ook niet altijd zoo sterk geweest, zie je! Dat wou ik je nu eigenlijk juist vertellen. Heel vroeger was Popeye nog magerder dan nu, en toen was hij heelemaal niet sterk. Je kon hem toen eerder een zwakkeling noemen. Hij voelde zich maar al te vaak slapjes, zijn werk op het schip viel hem zwaar en als zijn warm en rechtvaardig hart dat hij toen natuurlijk al had hem ertoe bracht tus- schenbeide te komen als hij ergens iemand gemeen zag behandelen, dan liep het altijd naar voor hem af. Dan kreeg hij leelijk klop. Op een goeden dag nu misschien ook al omdat hij zoo weinig waard was raakte Popeye zijn baan tje van matroos kwijt, en daar stond hij op de keien, zonder werk en met maar een paar centen op zak. Hij aan het zoeken naar een nieuw schip! Maar hoe wel hij aan honderd acht en dertig kapiteins een bezoek bracht, had er geeneen een plaatsje vrij. Mis schien hadden zij het ook wel, maar gaven het lie ver aan 'n kerel van stavast. Er loopen tegenwoor dig genoeg flinke zeelui naar een schip te zoeken. Nu mocht men van Popeye zeggen wat men wil de, maar bij de pakken neerzitten lag toch niet in zijn aard, en toen het in de haven niet lukte, trok hij het land in om een of ander baantje aan den wal op te sporen. Nou, dat viel ook niet mee. Popeye pakte wel van alles aan: den eenen keer harkte hij iemands tuin aan, een anderen keer sliep hij voor iemand de messen en den derden keer goochelde hij op een kermis, maar véél bracht dat allemaal niet op. En Popeye werd magerder en magerder en soms had hij zelfs geen tabak voor zijn pijpje en zelfs geen scheermesje voor zijn stoppelwangen. Maar ziet! Toen de nood op het hoogst was, kreeg hij een baantje als knecht in een pas geopende groentewinkel. Wat was Popeye in zijn sas! Hij kreeg een groot voorschoot voor en begon met alles in het magazijn recht te zetten en ordelijk te maken. Toen hij werd aangenomen was hem gezegd, dat hij ook bestellingen zou moeten rondbrengen, maar daar kwam voor eerst niets van. Omdat er geen bestellingen kwamen! De nieuwe winkel scheen op een heel verkeerd punt geopend te zijn, want er kwamen bijna geen klanten opdagen. O, o! Popeye zag alweer aankomen, dat hij binnenkort ontslagen zou worden. Want hoe zou de baas hem loon kun nen betalen, als er niets meer verdiend werd? Intusschen echter kon hij het best met den baas en diens vrouw vinden. Die twee hadden spoedig in de gaten, dat onder Popeye's ruwe uiterlijk een goed hart school, en Popeye wist zich met zijn op geruimdheid en gedienstigheid zeer bemind bij hen te maken. Maar dat nam niet weg, dat zij hem op den duur niet zouden kunnen houden. Voordat het echter zoover kwam, sprak Popeye eens ronduit met zijn „Baas", zei hij, „laat me alsjeblieft blijven. Ik voel me hier zoo thuis. Loon hoeft u mij niet meer te betalen. Met een hap eten en een dak boven mijn hoofd ben ik al tevreden." Nou dat vond de baas best en ook zijn vrouw was blij, dat ze Popeye op die manier bij zich konden houden. Intusschen bleven de zaken slecht gaan, en in het kleine huishouden werd nu op allerlei manieren bezuinigd. Koekjes bij de thee behoorden allang tot het verleden, maar nu kwam de thee zelf ook niet meer in huis. Kleeren werden tot op de laatste draad afgedragen en vleesch kwam niet meer op tafel. Het eenige waar zij rijkelijk van voor zien waren, was: groente! Zij hadden immers een winkel vol groente! Zoodoende begonnen zij steeds meer groente te eten, en tenslotte aten ze bijna niet anders, 's Mor gens en 's middags groente, en 's avonds weer groente. Den eenen keer spinazie, den anderen keer doperwten, nu eens snijboonen, dan weer worteltjes. Enzoovoort, noem maar op. Alle soorten groente. Van Brusselsche spruitjes tot Chineesche kool. En dan weer spinazie. Ja, ze aten nogal vaak spinazie, omdat ze toe vallig in den winkel erg veel spinazie hadden. Een heerenleventje had Popeye dus niet bij zijn groente- baas, maar klagen deed hij niet. Popeye is nooit een lastigjnensch geweest. Kieskeurigheid kende hij niet En hij wist dat het niet anders kon. En hoewel hij dus wel van een runderlapje of een balletje gehakt hield, at hij welgemoed groente en nog eens groen te. Spinazie vóór, spinazie na. Toen dat zoo een tijdje was doorgegaan, deed Popeye op een goeden morgen een verrassende ont dekking. Terwijl hij bezig was in het magazijn wat voorraden te versjouwen, merkte hij, dat hij een kist sinaasappelen, die hij vroeger alleen met heèl veel rukken en sjorren van zijn plaats kon krijgen, nu met gemak kon wegzetten. Hij probeerde nog andere kisten, en werkelijk, tot zijn groote verrassing bemerkte hij, dat hij beslist veel sterker geworden was. Hoe zou dat komen? Van het harde werken? Nee, dat kon niet, want aan boord had hij altijd pootaan moeten spelen, en in de groentezaak viel nu juist niet zooveel te doen! Dan moest het van de spinazie komen. Het was een feit, dat Popeye zich sinds drie weken, dat. ze en kel groente aten, frisscher en gezonder voelde dan ooit. Wonderlijk! Zou hij nu bij toeval het middel gevonden hebben om een flinke kerel te worden? Van dat moment af wierp Popeye zich met nog meer graagte op zijn groente-ontbijt, zijn groente twaalfuurtje en zijn groete-middagmaal en hij vroeg steeds meer spinazie. En al gauw stonden zijn baas en diens vrouw verbaasd, dat Popeye zoo sterk werd Iedereen weet, dat groente-eten reuze gezond is, maar Popeye scheen er wel een speciale groente maag op na te houden, zoo'n goed deed het hem. Al gauw kon Popeye, die nu geregeld in het ma gazijn zijn kracht probeerde, al twee kisten met si naasappelen tegelijk optillen. En toen hij in die da gen een wreede voerman zijn paard onbarmhartig zag ranselen, omdat het de te zware vracht niet vooruit kon krijgen, trok hij of» den vent los en daar gingen zijn vuisten van boem-boem-boem! En waarachtig, voor het eerst van zijn leven kreeg hij zijn tegenstander klein! En de voerman was toch een reus van een vent, zoo'n echte woesteling me# een geweldige hangsnor. Wat was Popeye in zijn schik! En hij ging voort ijverig groente te eten en werd steeds sterker. Al gauw kon hij drie kisten met sinaasappelen tege-> lijk optillen en na een half jaar kon hij allesl. Toen ging de groentewinkel over den lcop. Dé baas kon zijn huur niet meer betalen, en moest naar een klein kamertje verhuizen. Met weemoed in het hart nam Popeye afscheid van zijn vrienden en trok de wereld in. Hij slaagde er geregeld in hier en daar wat werk te vinden, dikwijls ook weer in zijn oude vak op zee. Maar al had hij het soms wat arm, he.t deerde hem niet meer. Hij voelde zich zoo goed, zoo door en door sterk en béstand tegen tegenslagen, dat hij onder de naarste omstandigheden nog vroolijk zijn bekend lied zong van: 'k ben Popeye, de varens gast Iemand die zich gezond voelt, wordt bij na vanzelf vroolijk gestemd. Net zoo goed als iemand die tegen alles opziet en die altijd loopt te mopperen, bijna vanzelf allerlei kwaaltjes begint te voelen. Wat Popeye de laatste jaren zoo al beleefde, is allemaal op de film gebracht. Jullie hebben zijn avonturen in de bioscoop kunnen volgen; kunnen zien in wat voor rare baantjes Popeye zijn brood heeft verdiend en wat voor rare ontmoetingen hij liacl in zijn vrijen tijd. En hoe vaak hij in de bres ge sprongen is voor menschen die in de verdrukking warén. En je hebt natuurlijk heel goed gemerkt, dat als de nood het hoogst was, Popeye altijd weer een blik je spinazie voor den dag haalde. Als hij daaruit een hartige hap genomen had, werd hij "pas goed! Dan leek zijn kracht verdubbeld en moest zijn snoode tegenpartij zonder erbarmen het onderspit, delven! Na wat ik jullie over Popeye's vroeger leven ver teld heb, zul je nu wel begrijpen waarom hij altijd zijn toevlucht tot een blik spinazie zoekt. Van groen te is hij sterk geworden, groente heeft hem gezond en flink gemaakt, omdat hij zoo'n echte groente maag bleek te hebben. En speciaal voor spinazie heeft hij daarom een soort vereering opgevat. Als hij nu ooit nog in de benauwdheid komt, is een hap spinazie voldoende om hem weer moed te geven. Met een hap spinazie in zijn maag verbeeldt hij zich onoverwinnelijk te zijn. -En omdat hij het zelf ge lóóft, is hij ook onoverwinnelijk. Dat is Popeye's ge heim. Dat is ook het geheim van vele menschen, wien alles lukt. W Je moet het zelf ook eens probeeren. Als Je voor een moeilijk werkje staat, een heel moeilijke som moet uitrekenen, of een heel lange taaloefening moet uitschrijven, zeg dan tegen jezelf: „O, dat kan ik best, Dat is heelemaal niet moeilijk'', of „Dat is heelemaal niet lang!" En als je er dan heel hard op gaat werken, dan zul je zien, dat de moeilijkhe den als sneeuw voor de zon verdijnen. Je kunt er ook een hap spinazie bij eten. Misschien helpt je dat ook. Een ander zal het misschien meer helpen, als hij een pinda eet. En misschien zal het al gaan, als je alleen maar heel. heel diep adem haalt. Als je een groote hap lucht eet. Dat is ook een beproefd middel. En dan maar dapper er op los! Het beste ermee! En tot ziens bij de volgende Popeyefilm. 4

Schager Courant | 1936 | | pagina 11