Uit onze Omgeving. Alkmaarsche Kaasmarkt. Een HOED die U kleedt Firma G. DE WAARD, Kon haar mantel niet aantrekken Felle brand fe Snakkerburen. Au(o=ongeval nabij Heerenveen Kerk met benzine overgoten Schoonmaak Bloedig incident in Gospic Groote partij vleeschwaren ontvreemd LANGEND ÏJK OUDKARSPEL. Tuinbouwvereeniging „De Eendracht" ln Jaarvergadering bijeen. op Donderdagavond, ten lokale van den heer C. Vis. De voorzitter, de lieer Jb. de Boer, betreurt in zijn openingswoord de geringe opkomst. De notulen worden ongewijzigd goedgekeurd, na een opmerking van den heer C. Borst, die zegt dat door -tuinbouwers uit Warmenhuizen zetkool is ge plant in de' Dergmeer. Het blijkt dat er ook leden •van de Eendracht zijn, die daar zetkool hebben. Door den voorzitter wordt gezegd, dat dit niet ge- wenscht is en bovendien is het bij politieverorde ning verboden. Ingekomen stukken. Besloten werd om weer f5.— subsidie te verlee- jacn aan den plantcnziektenkundigen dienst. Voorzitter deelt mede, dat de 2-jarige tuinbouw- Cursus is geëindigd en aan S' leerlingen een getuig schrift is uitgereikt. Bekening en verantwoording. Het batig saldo bedroeg f 149.06. Den penningmeester wordt dank gezegd voor zijn accuraat beheer. Het jaarverslag. Gememoreerd wordt dat er ook bloembollen in de poterbewaarplaats opgesla gen zijn geworden met goed succes. Enkele praatavonden zijn gehouden onder leiding van den heer Mallekote, welke zich in een druk •bezoek mochten verheugen. Het verslag eindigt met de hoop, dat de misoogst- stoun voldoende zal blijken, daar anders de toe komst voor de tuinbouwers helaas de werkver schaffing zal zijn. Voorstellen Noordermarktbond. Door het bestuur wordt voorgesteld inzake het overnemen van elkan ders leden, dat dit uitsluitend kan geschieden bij Verhuizing. Aangenomen. Door den heer C. Klinkert wordt voorgesteld: le. dat de opbrengsten van den Nederlandschen bodem preferent zullen zijn bij uitbetaling door de clearing; 2e. om bij de regeering aan tc dringen op stichting Van een kantoor van de Nederlandsche Midden- standsbank aan den Langendijk, daar het voor mid denstanders e.a. onmogelijk is om credieten te krij gen bij de Coop. Boerenleenbank. Spr. noemt een rentepercentage van 4P/% pet. 3. Wordt voorgesteld door den heer Klinkert, om algeheelc afschaffing te bepleiten van de Hooghcemraadschapslasten, daar de vaste lasten veel te hoog zijn. Na» eenige discusies, waarbij door verschillende spr. de voorstellen 1 en 2 ondersteund worden, be sluit do vergadering het. eerste voorstel op de agenda te plaatsen. Het tweede voorstel is meer voor de middenstandsorganisaties, terwijl het derde voor stel bij de rondvraag van de algemeene vergadering ter sprakcz al worden gebracht. Door den heer L. Kal verdijk wordt voorgesteld om een betere regeling in te voeren bij de aanvoer der producten aan de veiling. Iedere tuinder heeft een nummer en zou spr. willen voorstellen om bij loting te veilen ten einde een regelmatiger aanvoer tot stand tc brengen. Het voorstel wordt algemeen •goed uitvoerbaar geacht en zal alzoo bij den Noor dermarktbond -worden ingediend. Door den heer Kal verdijk- wordt verder voorgesteld ora te bereiken een directe uitbetaling van den steun tof. S0 pet. van den productieprijs. Aangenomen. Door den"heer P. do Geus wordt voorgesteld om in •de herfst een paar vaste dagen tc bepalen voor het .veilen van andijvie. De*'heer C. Borst zou willen dat de veiling kisten beschikbaar stelde. Voorzitter ziet in dit laatste geen heil, een romp slomp, administratie enz. Het voorstel de Geus wordt aangenomen. Door den heer A. Bakker wordt voorgesteld om de vergadering van den Noordermarktbond eerder te houden, dan die van het Centraal Bureau, dit met het oog op voorstellen voor het C.B. Na een eindclooze discussie wordt het voorstel ftangenomen. Dc heer P. Volkers vraagt of er weer een aanzien lijk bedrag is gevoteerd voor het minimumprijzen- fonds. Dc voorzitter antwoordt dat dit een reserve is voor slechte tijden. Do heer A. Swager zegt dat dit voorstel een paar Jaai\goleden door de provinciale commissie is aan genomen en dat men zich hierbij dient neer te leg gen. 'Men kan hesluiten het voorstel in te trekken. De heer Volkers waardeert de goede bedoelingen, doch acht het in dezen tijd niet gewenscht om f 7000 in reserve te houden, nu zooveel menschen het slecht hebben. Er-gaan stemmen op om dit geld uit te keeren als steun voor dc luizenplaag., indien niet meer beschik baar gesteld wordt dan 8 ton. Het voorstel wordt aangenomen. Rondvraag. De heer C. Hink brengt ter sprake het rouleerings- systeem en bepleit met dc arbeiders mee te demon- sireeren. Uit de discussies blijkt, dat de georganiseerde ar beiders wel actie voeren, doch met het bedoelde co mité van actie niet wenschen samen te werken. Dc Voorzitter wil de menschen vrij laten om te de- Jnonstreeren. Een onderzoek zal worden Ingesteld naar coop. Verkoop van stroo, dat van de zaadteelt overblijft. Do heer Kaan bespreekt de loonbijslagregeling. Na ccnigc discussie volgt sluiting. BABStNGEBHORN Op 1 Mei a hoopt de heer A. Bronder alhier den dag te herdenken, dat hij vóór 40 jaar in dienst trad als molenaar bij den Hooglandspolder. Wij twijfelen er niet aan of het. zal den heer Bron- fier dien dag niet aan belangstelling ontbreken. ANNA PAÜTQWNA BREEZAND. In een vergadering van bloemisten uit Den Helder en Breezand, is besloten in Februari 1937 te Den Helder een tentoonstelling van bloemen en planten to houden. Een goede reclame voor onze bolgewassen! De commissie van voorbereiding bestaat uit mej. Dijkshoorn en de hoeren Van Amersfoort en Adriaan- se van Den Helder en de heeren M. v. d. Berg, \V. van Oosten en J. Huig van Breezand. Hoe staat het met de bollen? Misschien rijst bij sommige onzer lezers de vraag: Hoe staat het met de bollen in Breezand! Zou do moeitd van een bezoek beloond worden? Om die vraag te kunnen beantwoorden, zijn we even onzen polder doorgereden en vonden vrijwel overal een groot deel der narcissen in bloei staan, maar zagen hot geel dezer bolgewassen nog slechts op enkele plaatsen afgewisseld met wat wit, rose en blauw van de gewone-, do sfer- en de druifhyacint. Nog lang niet allo hyacinten vertoonen haar fraaie kleuren. Wellicht zal dus tegen de volgende week Zondag. en vooral als na cenige dagen mooi weer ook de vroege tulpen zijn uitgekomen, we! meer te genieten zijn. De hoogste prijs was f 19.50. In doorsnee was de heele markt een halve gulden beter dan de vorige week. Consnmptiekaas noteer de ongeveer f 15.50—f 16.50, kaas, die ge schikt was ora ie worden opgezet, ongeveer f 17 a 117.50. Tan deze laatste begint weer wat meer te koméft en, waar de voorraden vrijwel geruimd schijnen, ontstaat naar dit goed wat meer vraag. De aanvoer was grooter dan op Vrijdag jj. Dat desniettemin de prijs wat hoogcr was is waarschijnlijk toe te schrijven aan de omstandigheid, dat de exportheffing, die gister morgen is afgekomen, voor Noord-Hol- landsche 40 Edammer 20 cent, voor Frie- sche Edammer 40 evenals voor broodkaas en Gouda 40 28 cent Dit zal vermoedelijk ook wel de verklaring zijn van het ver schijnsel, dat de prijzen van de Friesche 40 kaas deze week zijn blijven dalen. Deze zou op het oogenblik ongeveer f12 a f 13 gelden tegen nog enkele guldens hooger in het begin van de week. Merkwaardig is, dat tegenwoordig aan de kaasmarkt de laatste weken partijen worden verhandeld tegen prijzen met kwart-gul dens. Een uitvloeisel van de malaise! en een PET die U staat, KOOPT U TENSLOTTE TOCH BIJ IJMUIDEN. SCHAGEN. W 1 E R I N G E t Wielrennen. Naar wij vernemen, beloven de Wielerwedstrijden, welke 2en Paaschdag op de Wieringer Wielerbaan zullen worden gehouden, zeer spannend te worden. Door de overwinning ven KuiperKlink te Zwolle, hebben de andere koppels laten weten, dat zij geweldi gen strijd zullen leveren, om de bovenste plaats te bereiken. Vooral de koppels MetzStapensia en van der StekFrank zullen alles op alles zetten, daar het voor hen van het grootste belang is deze course te winnen. Wij geloven dat de bezoekers zullen genieten van dezen titanenstrijd. Sportnieuws. len Paaschdag: Succes 1—Volewijekers 1. Aanvang 2 uur. 2en Paaschdag: Succes 2—Helder 3. Aanvang 10 uur. Wielrennen: 2 uur op de Baan, wedstrijden. Z IJ P F. ST. MAARTENSBRUG. Wegens defect aan de stuurinrichting geraakte Donderdagmiddag de heer Sch. met zijn auto tegen een paal van het electrisch net. Het gevolg hiervan was, dat de auto naar links uitweek en in den wegsloot van de St. Maartensweg terecht kwam. De heer Sch. wist nog bijtijds uit de auto te sprin gen, maar de twee jongens die op den wagen geze ten waren, kwammen er minder goed af. De kleine Schuur en Braam, die overgelukkig waren, dat ze voor ditmaal eens een ritje voor „niks" mochten meemaken, raakten kopje onder in de moddersloot. De heer Sch. liet alles in den steek, sprong ze on middellijk achterna en had het geluk de rak kers behouden en wel op het droge te brengen. De auto heeft echter veel averij opgeloopen. Dank zij het flinke optreden van den heer Sch. liep dit ongeval, dat zich ernstig liet aanzien, goed af. Blijkens een in dit nummer voorkomende ad vertentie, wordt Zondag bij den heer P. Kossen al hier een groot bal-masqué gehouden. Men deelde ons mede, dat voor dit doel prachtige prijzen be schikbaar worden gesteld. 1V 4 R M E N H P I Z E N Vergadering Middenstand. Donderdagavond was nog een vergadering uitge schreven door de Middenstandsver., afd. K.N.M.B. De aanwezigen werdefi door voorzitter welkom ge- heeten en werd de secretaris de heer Diepsmeer ver zocht de notulen te willen voorlezen. Zonder aanmer king zijn deze onveranderd goedgekeurd. Voorzitter deelde mede, dat wederom een oud- nieuw lid in onze vereenïging was teruggekeerd en wel de heer A. Visser uit Eenigenburg. Verder dat verleden Dinsdag de fa. Westra den dag heeft herdacht van het 100-jarig bestaan van do tim- merzaak. Deze dag is in stilte herdacht en hoewel deze firma wel geen lid van onze vereeniging is, doch veel in het belang van onze vereeniging heeft gedaan ,heeft hiervoor het bestuur uit blijk van waardeering een bloemenmand gezonden. Dit kon ten volle de goedkeuring van de vergadering weg dragen. Ingekomen is een schrijven aan de vereeniging van de fa. Westra waarin hij tevens namens zijn Zonen zijn hartelijken dank betuigde voor de blijk van waardeering. Een schrijven van het gem.-bestuur dat besloten me dewerking te verlecnen inzake het Borgstellings fonds en voor dit fonds 20 cent per inwoner toe te kennen. Verder dat op de Bondsverg. zal worden behandeld het voorstel contributieverhooging van f '1.25 op f 1.50 per jaar. Voorzitter was van gedachte dat dit 'ver moedelijk zou komen van het vele werk wat er is. De vergadering ging er niet mee accoord en zal dit nunt op de disfrictsvergadering worden besproken Als afgevaardigde naar de districtsverg. werd ge kozen de heer W. Diepsmeer en als plaatsverv. de heer A. de Geus. Vervolgens een langdurige bespreking van buiten gewoon moeilijk huishoudelijkcn aard. Daar de rondvraag niets opleverde volgde sluiting op de gebruikelijke wijze. HONDERDTAL NATIONAAL SOCIALISTEN IN OOSTENRIJK GEARRESTEERD. Reuter seint uit Weenen, dat ln verband met de beide veemmoorden van den laatsten tijd, de politie in Stiermarken een honderdtal nationaal-so- cialisten heeft gearresteerd De regeering heeft ver der aan de regeering van Joego-Slavië uitlevering gevraagd van drie personen, die verdacht worden van den moord op den monteur Hofer. Heftige rheumatische pijnen verdreven Vrouwen komen er gemakkelijk toe zich in het begin over pijnen geen zorgen te maken. Zij zeg gen: „Het zal binnen een paar dagen wel over zijn". Maar al te dikwijls echter worden deze 2 dagen, 2 weken. De pijn treedt veelvuldiger op, om zich ten slotte in een bepaalde spier of gewricht vast te zet ten. Dan is het zoover dat de rheumatiek weer een nieuw slachtoffer heeft gemaakt. Rheumatiek moet gij bestrijden direct wanneer gij de eerste pijnen voelt Onderstaande brief van mevr. D. S. zal U interesseeren. „Ik leed aan heftige pijnen in mijn schouderbla den. De pijnen waren zoo erg, dat ik mijn armen niet meer boven mijn hoofd kon brengen. Mijn man tel kon ik zonder hulp niet aantrekken. Ik begreep dat dit rheumatische pijnen waren. Omdat ik nog jong ben, wilde ik er eens en voor goed een eind aan maken. Ik dacht: ik moet het kwaad bij de wor tel aanpakken. Dikwijls had ik over Kruschen Salts gelezen. Dit leek mij daarom het juiste middel. Toen ik mijn tweede flacon had opgebruikt waren mijn pijnen volkomen verdwenen. lederen morgen op de nuchtere maag nam ik een dagelijksche dosis. Ik raad Kruschen Salts aan al mijn vrienden. Het doet mij oprecht genoegen, dat ik U dit kan schrijven." Rheumatische pijnen vinden hun oorzaak door urinezuur in het bloed, dat ontstaat door gisting van in het lichaam opgehoopte afvalstoffen. De zes zou ten, waaruit Kruschen Salts is samengesteld, sporen lever, nieren en ingewanden aan tot krachtiger wer king, waardoor de afvalstoffen langs de natuurlijke kanalen volkomen uit het lichaam zullen worden verwijderd. Het bloed wordt gezuiverd en de pijnen zullen verdwijnen, terwijl bovendien de geheele ge zondheidstoestand enorm zal verbeteren. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a f 0.90 en f 1.60 oer flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenver pakking, de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam, voorkomt. Zes arbeiderswoningen door het vuur vernield. LEEUWARDEN, 10 ApriL Hedenmiddag omstreeks één nar brak brand uit in een blok van zes arbeiderswoningen in de buurt schap Snakkerbnren bij Leeuwarden. De brand ontstond door het vlamvatten van een petroleumtoestel. Het vuur greep snel om zich heen, zoodat het voor de bewoners zoo goed als onmogelijk was, iets van hun huis raad in veiligheid te stellen. Met een primitieve handspuit uit Snakker bnren werd het eerst water gegeven, maar tegen de laaiende vuurzee kon men met dit apparaat weinig nitrichten. Later toen de motorspniten uit Leeuwarden en Hulznm ter plaatse waren en de vlam men met vier stralen bestreden werden, was men het vuur spoedig meester. De zes woningen brandden echter vrijwel geheel nit. De schade wordt slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt. Omtrent dezen hevigen brand vernemen wij nog het volgende: De brand is ontstaan in de woning van Jurrema, waar een brandend petroleumtoestel stond. Toen de bewoonster haar dochtertje dat wegliep, wilde tegen houden, stootte zij tegen het toestel, dat omviel. De wegvloeiende petroleum vatte oogenblikkelijk vlam, wegspattende vonken kwamen terecht in beddegoed, dat in de nabijheid van het toestel lag. Spoedig stond de woning in lichter laaie. Het vuur zette zijn vernielende taak voort en in een minimum van tijd waren ook de andere woningen aangetast, waarvan alle bovenverdiepingen een laaiende vuur poel vormden. Slechts een gedeelte van de inboedels kon worden gered. De Huizumer brandweer was met drie en de Leeuwarder met één straalter plaatse. Zij tastten den brand aan de voorzijde en aan den achterkant aan. Tegen de enorme watermassa's was het vuur niet bestand, zoodat men het spoedig onder de knie had. Vrachtauto in volle vaart tegen een boom gereden. Heerenveen, 10 April. Donderdagavond ongeveer elf uur is een vrachtauto van de firma Van der Ley uit Hoerde op den Leeuwarderstraatweg nabij Heerenveen in volle vaart tegen een boom gereden. De auto werd geheel vernield. De heer Jan van der Ley, die den wagen bestuurde, werd achter het stuur bekneld en ernstig gewond, terwijl do naas' hem gezeten chauffeur W. v. Hossel, 21 jaar oud, eveneens ernstige kwetsuren bekwam. Beide slacht offers moesten naar het ziekenhuis te Heerenveen worden vervoerd. De politie heeft een onderzoek in gesteld. Vermoedelijk was de bestuurder door slaap overmand. TRAGISCHE ONTDEKKING VOOR EEN MOEDER. Jongetje verdronken. Puttershoek. Gistermiddag om twee uur is in een onbewaakt oogenblik het drie-jarig eenig zoon tje van de familie Zijl aan den Blaaksrhen dijk te Puttershoek in een sloot bij de ouderlijke woning geraakt Toen de moeder het ongeval had'bemerkt en het kind uit de sloot trok, waren de levensgeesten reeds geweken. NOODLOTTIGE DORPSBRAND IN LETLAND. Riga. In het dorp LIpoeski is een felle brand uitgebroken, waardoor reeds talrijke huizen ver nield zijn. Verscheidene personen hebben ernstige brandwonden opgeloopen, een meisje is in de vlammen opgeloopen. Door den hef'igen wirn' wordt het vuur nog aangewakkerd. Tot dusverre is men er niet in geslaagd het vuur te bedwingen. En daarna in brand gestoken, Aanslag op een Christelijke kerk te Damascus. Damascus (Syrië) Onbekende daders hebben een aanslag gepleegd op een kerkge bouw der Syrische Christengemeente Zij hebben een cleel van het gebouw met benzine overgotendat zij daana in brand staken. Men heeft het vuur echter kunnen blus- schen voor het belangrijke schade had aan gericht. Uit het onderzoek door de politie is gebleken, dat de brandstichting moet worden toegeschre ven aan zekere politieke, groepen, die daardoor de samenwerking tusschen Mohammedanen en Christenen in Syrië in gevaar wilden brengen. Van nationalistische zijde heeft men van de ge legenheid gebruik gemaakt om opnieuw te wijzen op de noodzakelijkheid van 'n Mohammedaansch Ch ristel i jk eenh ei dsfront. geeft menige huisvrouw en meisje ruwe en roode werkhanden Deze worden weder om spoedig gaaf, zacht en blank door Purol. Volgens een officieel nog niet bevestigd be richt is het te Gospic in Zuid-S.lavië, het cen trum van den opstand der Oestasjis in den herfst van 1933, tot een incident gekomen. De als medeplichtige aan dien opstand be klaagde advocaat Artoekovitsj die door het staats gerechtshof vrijgesproken was, is bij zijn terug keer naar Gospic door een groote menigte ver welkomd. Een tegenstander, een lid der Servi sche vrijscharen, loste echter een aantal revol verschoten, waardoor een afgevaardigde van de Kroatische Boerenpartij gedood en een tweede gewond werden Bij een inbraak le Hazerswoude In den nacht van Donderdag op Vrijdag heb ben onbekenden zich toegang weten te verschaf fen tot de engros-slachterij „De Rijnstreek" van de firma I. Zandvoort te Hazerswoude. In het gebouw was een groote hoeveelheid vleeschwaren aanwezig, waaruit de inbrekers met zorg hun ketrzc hebben gedaan. Zoo werd o.a. be halve een groote partij worst, vleeschwaren en spek een geslacht varken van niet minder dan 200 kg. meegenomen, zoodat het vermoeden voor de hand ligt. dat een en ander per vrachtauto of ner boot over den Ouden Rijn is vervoerd. Er schijnt verdenking te bestaan tegen eenige personen, doch gistermiddag was de politie er nog niet in geslaagd de daders te arresteeren ZEDENMISDRIJVEN Groningen De marechaussee te Appinge- dam heeft gister den 45-jarigen arbeider H.H. te Zeerijp, gemeente 't Zandt, gearresteerd, ver dacht van een ernstig zedenmisdrijf met' aan hem toevertrouwde minderjarige kinderen. H. heeft een volledige bekentenis afgelegd en is naar Groningen overgebracht. Voorts is van Nieuwe Pekela gister naar Gro ningen overgebracht en ter beschikking van den officier van Justitie gesteld de arbeider B.A., ver dacht van aanranding van een minderjarig meisje. TURKSCHE BEWONERS VAN BULGARIJE NAAR TURKIJE TERUG. Sophia. Van 15 dezer tot einde van dit jaar zullen tienduizend Turken, die behooren tot de Turksche minderheid in Bulgaarsch Tracie naar Turkije terugkeeren. ARRESTANT ONTSNAPT. Een agent van politie van het bureau Adelaars- weg te Amsterdam, zag zich gisternacht op de Meeuwen laan genoodzaakt, op te treden tegen een aantal personen, dat op het Blauwe Zand de straat aan het beschilderen was. Alleen zijnde, kon de agent slechts een der overtreders in zijn kraag pakken en moest hij de anderen laten gaan. De laatsten kozen snel het hazenpad Onderweg naar het bureau verzette de arrestant zich echter hevig en wist hij zich los te rukken. De agent srhoof een viertal malen in de lucht, doch de vluchteling rende door cn wist te ontsnappen. LATEN WE DAT HOPEN. Harper Sibley, de president der Kamer van Koop- natadel der Vereenigde Staten, heeft verklaard dat bij het particuliere bedrijf 3.8 millioen personen meer te werk zouden kunnen worden gesteld, binnen den tijd van 15 maanden, indien de federale beper kingen op het zakenleven zouden worden opgehe ven. 0 50 visschers op een ijsschots afgedreven. Hevige storm in de Finsche Golf. Leningrad. Tengevolge van een hevigpn storm, •'elke in de Finsche Golf woedt, is een iisschots. 'aaróp zi^h "0 viscrhprs bevonden van de kust af gedreven. De visschers en twaalf paarden zijn ge red door een afdeeling grensbewakers.

Schager Courant | 1936 | | pagina 14