Uit onze Omgeving* elrose's Vergelding Raad Broek op Langendijk. Wieringermeer. DE MOOISTE FOTO Feu illeton De Raad dezer gemeente vergaderde Donderdag avond in het raadhuis. Afwezig met kennisgeving de heer Bonnet. Voorzitter, burgemeester Slot, opende de vergade ring met welkom en ging voor in gebed. Na vaststelling der notulen, volgde mededeeling der ingekomen stukken. Ingekomen was een verslag van de werkzaamheden .van den corr. der Arbeidsbemiddeling. Het proces-verbaal van opname kas en boeken was aanwezig. Alles was in orde bevonden. Aan den heer J. van der Graaff werd op de meest eervolle wijze ontslag verleend als hoofd der o. 1. school. Voorzitter bracht den scheidenden hoofdonderwij zer hulde voor de manier, waarop deze het onderwijs heeft gediend tot tevredenheid van het gemeentebe stuur en der ingezetenen. Een oproep was reeds gedaan voor een nieuw lioofd der school. Verscheidene sollicitanten hebben zich aangemeld. Een onderzoek wordt naar hun in gesteld. Ter zijner tijd zal een vergadering worden belegd om een nieuw hoofd te benoemen. Gevraagd wordt door de afd. Schagen van den Bond van Koffiehuis-, Restaurant- en Caféhouders en Slijters, het sluitingsuur der café's gedurende den zo mertijd een uur te verlaten en te brengen op elf uur. Hierop werd afwijzend beschikt. Nader werd vastgesteld de rekening over 1934. Het nitgestooten bedrag zal van f5326.68 op 4810.15 wor den teruggebracht, terwijl het nadeelig saldo van f527.03 ten laste komt van den dienst 1935. Een wijziging werd aangebracht in de begrooting 1935, in verband met het vorige punt. B. en W. stelden voor, medewerking te verleenen aan de oprichting van een borgstellingsfonds voor den middenstand. Een paar adhaesiebetuigingen van middenstands- vcreenigingen werden voorgelezen. Voorgesteld wordt f 0.15 per inwoner te verleenen. Op eenige vragen van de heeren Zuidam, Koedijk en Van der Molen werden verschillende inlichtingen verstrekt, waarna z. h. st. werd besloten het voorstel van B. en W. aan te nemen. B. en W. stelden voor, tot het aangaan van een ge meenschappelijke regeling tot exploitatie van den destructor in het district Barsingerhorn. Voorzitter lichtte toe, waarom men hierbij moest aansluiten. In verband met de in de vergadering van den Keuringskring Langendijk gevoerde besprekin gen, stelden B. en W. nu echter voor, de beslissing eenigen tijd op te schorten. Het voorstel werd terug genomen. Wothouder Oijevaar lichtte een en ander nog nader toe. In de vergadering van den Kring achtte men liet bedrag, waarvoor de destructor stond opgeno men ff 116000), te hoog. Men meende, dat een nieuwe destructor goedkooper kon worden gebouwd. Er was maar drie procent, afgeschreven, hetgeen te laag was. Voorloopig gevoelde men er niet voor, de stroppen van Barsingerhorn over te nemen. Bovendien zal de exploitatie-rekening niet sluiten op de tegenwoordige basis als bijv. één der andere kringen, (Alkmaar of Schoorl) niet toetrad. Daarom voorloopig maar af wachten. Aldus besloten. Besloten werd H. M. de Koningin ontheffing te vra gen van de verplichting opgelegd in art. 179 der Ge meentewet., in verband met het. aangenomen capitu- lantenstelsel. B. en W. waren van oordeel, dat er in de gemeente geen betrekkingen waren, welke door dergelijke personen (militairen) konden worden ver vuld. Tot lid van het Alg. Armbestuur werd de aftre dende heer C. Spaans Jz. met algemeene stemmen herkozen. Daarna sluiting. ZUIDSCHARWOUDE. Crisis-Comité. Zoo zal dan met Mei a.s. het Nationaal Crisis- Comité worden opgeheven. Dit bëleekent voor deze streek een groote tegenvaller voor hen, die in hun benarde bestaansmogelijkheid, door middel van de plaatselijke comité's nog iets in natura konden ont vangen. Voor de betrokken menschen ook in onze gemeente doet het zoo pijnlijk aan, als zij in het verschiet ge waar worden, dat dit voor hen zoo gewenschte kleinood niet meer verstrekt kan worden. Krachtens zijn stichtingsacte, heeft het Nat. C. C. vanaf 1931 ge poogd den individueelen nood, welke het gevolg is van de crisis, zooveel mogelijk te lenigen. Dank zij de nobele daad van opofferende Nederl. instellingen en personen, is het N.C.C. in staat gesteld zijn zegen rijken invloed te doen gelden gedurende een periode van 5 jaar. Niettegenstaande principieel vooroordeel dat in de wordingsgeschiedenis van het N.C.C. naar voren kwam, is door de daad van het Comité dit vooroordeel verdwenen. De gevolgen van de crisis namen zulke ernstige vormen aan, dat de behulpzame hand van het N.C.C., als uiting van liefdedaad, wel kom was in de woningen van sommigen, die destijds sceptisch stonden tegenover de doelstelling van het N.C.C., maar nu met bewogenheid en ook met dank deze kleine liefdedaad aanvaarden. O, wij schrijven dit niet met bijbedoelingen, o, neen, integendeel, wij verblijden ons er om, dat de daad van liefde gehoor kon vinden, daar waar een kleine zonnestraal noodig was. Het N.C.C. vervulde zijn taak met p.l.m. 850 plaat selijke comité's. Gedurende zijn bestaan heeft het Plaatselijk Comité alhier voor zeer vele ingezetenen, als crisis-slachtoffers, heel wat kunnen doen, al naar mate 't onderzoek dit mogelijk maakte en toeliet.Wel is waar, is het karakter van het comité langzaam aan veranderd en is van het etiquet armenzorg niet geheel vrij te pleiten, maar toch verkiezen de betrok ken menschen meer dezen weg om een gave in na tura dan den weg naar het Burg. Armbestuur. Uit Jen aard der zaak was de bijstand van de bur gerij in den beginne grooter dan in den laatsten tijd. Dit is een natuurlijk verschijnsel, want de welstand is in algemeenen zin vezaninderd. En daarom is het verblijdend te kunnen vermelden, dat de aanvraag van het plaatselijk comité aan een deel der burgerij niet onbeantwoord bleef, waai*door het mogelijk werd dat de penningmeester over een klein en lang niet toereikend bedrag beschikt. Het Comité hoopt dan ook gaarne, dat die menschen, aan wien ook een verzoek is gericht om een bijdrage, spoedig een ant woord zullen inzenden. Gaarne wil het comité een volgenden winter weer helpend optreden. Daar ech ter om de 14 dagen ongeveer 120 menschen voor hun gezin bij het Comité aankloppen, is het wel te be- grijpen, dat dan ook zeer veel noodig is. Slaagt het Comité er in om met eenige financiën te kunnen be ginnen, dan aarzelt het niet om zijn arbeid gaarne weer te hervatten. Het voornemen is ook in het na jaar een bazar te houden en daarna een verloting. Er is natuurlijk heel wat werk aan verbonden om al die aanvragen te behandelen en om aan de middelen voor de gave te komen. Daarom doet het zoo goed, als andere menschen bewijzen het werk van het comité te apprecieeren door hetzij een schenking in geld of op andere wijze behulp zaam te zijn. Waren het niet onderscheidene nering doenden die iets van hunne waren opzonden des tijds, en ook voor den volgenden winter wordt ge hoopt dat ook zij andermaal weer willen trachten om het noodlot van hunne medeburgers te verzachten. Daarop zij bij voorbaat ook thans weer een be roep gedaan. Met grooten dank gewaagt het comité van de wel willende medewerking van de tooneelvereenigingen „Jong Leven" te Oudkarspel en „Oefening Kweekt Kunst" te Zuidscharwoude. Het saldo van hare uit voeringen kwam de kas van 't comité ten goede. Och, vereenigingen, woorden van dank zijn goedkoop, maar de weienschap dat ge uw tooneelgave hebt ge steld ten bate van zooveel noodlijdenden, zegt meer dan woorden vermogen te doen. De mededeeling dat ge weer wilt optreden, is be wijs, dat ge verstaat het niet uitgesproken woord uit de binnenkamer van de noodlijdende menschen. Goed tooneel is kunst, maar schoon en verheffend is het als ge kans ziet die kunst te benutten, om een enkele straal van zon te doen schijnen in de sombere kamer van uwe arme medeburgers. De tooneelvereeniging „Oefening Kweekt Kunst", regisseur de heer H. Beeldman, bood zich andermaal welwillend aan om deze maand voor het Comité op te treden met „Op Afbetaling", comedie in 3 bedrij ven en een tusschenspel, door J. Ballings. We heb ben dus weer wat. in rt verschiet en hopen voor de verecniging èn voor het Comité, dat weer voor een uitverkochte zaal zal mogen worden opge treden. NOORDSCHARWOUDE. Paaschuitvooring. Gaarne vestigen wij nog eens de aandacht op de uitvoering van do „Vroolijke Vinken", hei hier zoo gunstig bekend staande muziekensemble, dat reeds het genoegen had om med*- te werken aan de uit voeringen van de gym. ver. Hercules en Hygiea. Thans treedt het orkest meer op den voorgrond, daar het een echt vroolijke avond zal worden. Niet te verwonderen is, dat de belangstelling voor dezen avond op den Tweeden Paaschdag in het lokaal van J. de Bakker reeds groot Is. Plaatsen bespreken is alsnog aan te bevelen. Medewerking zal worden verleend door 8 Babo- Girls met rhythmische dansen, enz., Mevr. Wagenaar Kooij en de heeren J. Langedijk en H. Kuiper met voordrachten. Het is een geheel nieuw programma en kunnen wij een ieder aanbevelen dezen mooien avond te be zoeken. Zie voor bijzonderheden de advertentie In dit nummer. Kerkconcert. Nadat de nieuwe Ned. Herv. Kerk op Zondag 19 April ingewijd zal zijn, wordt reeds enkele dagen later, nl. 22 April een Kerkconcert gegeven door de Gem. zangvereeniging „Crescendo", dirigent de heer Willem Hespe. Medewerking zal worden verleend door den heer M. Visser, die het nieuwe orgel zal be spelen. Dit zal dus een bijzonder mooi concert worden. Nadere bijzonderheden volgen per advertentie. Z IJ P b Burg. Stand van 3 tm. 9 April 1936. Geboren: Simon Pieter Nicolaas en Marianne Nel- letta, zoon en dochter van Adriaan Cornelis de Rui ter en van Maria Wit; Klaas, zoon van Jan Slikker en van Magdalena de Block; Jacoba, dochter van Eduard Kooij en van Guurtje Kuiper; Elizabeth An na, dochter van Petrus Klaver en van Alida Petro- nella Groen. Ondertrouwd: Cornelis Petrus Klaver, oud 28 jaar, landbouwer, te Winkel, en Johanna Clasina Roskam, oud 28 jaar, alhier; Dirk Veeter, oud 31 jaar, kleer maker, en Tona Rijs, oud 25 jaar, beiden alhier; Jan Peper, oud 25 jaar, landarbeider, te Heehugo- waard, en Marina Visser, oud 26 jaar, alhier; Arie Geel, oud 33 jaar, landbouwer, en Maartje Peetoom, oud 23 jaar, beiden alhier; Johannes Gerardus Boots, oud 28 jaar, veehouder, en Catharina Bak ker, oud 22 jaar, beiden alhier; Simon Jimmmk, oud 23 jaar, landbouwer, te Schagen, en Neeltje Veuger, oud 24- jaar, alhier. Gehuwd en Overleden: Geene. WIRRINfiERWAARTi Oprichting afd. WieringerwaardAnna Paulowna van de Nederl. Ver. tot Bev. van de Bijenteelt. Dinsdag j.1. kwamen in het café van den heer Keuris een 13-tal imkers uit Wieringerwaard en Anna Paulowna bijeen om tot dc oprichting van een afdeeling van bovengenoemde vereeniging te gera ken. Het bestuur werd als volgt samengesteld: de heer Chr. v. d. Kolk Sr. voorz., de heer H. v. d. Laan, secr., en de heer Kaaij, penningm. Het ligt o.m. in de bedoeling dezen zomer een practische les te geven, gezamenlijk de benoodigd- heden in te koopen, enz. KLEINE VERGISSING. Die lui daarboven denken zeker, dat wij aan zóó'n reuzenhaak zullen bijlen, hahahahaha! Beroep aangenomen, Cand. K. O. Finkensieper, voorganger Evang. te Zaandam, heeft het van de Ned. Herv. Gem. te Oost hem (Fr.) ontvangen beroep aangenomen. Cand. Finkensieper was voorheen geruimen tijd verbonden aan de Ned. Herv. Evangelisatie in de Wieringermeer. Vroolijke Feestavond. De W.Meer-fanfare is voornemens, een vroolijke avond te geven op den 2en Paaschdag. Het ijverige corps denkt geheel met eigen krachten een feest avond met sterk afwisselend programma in Hotel Smit te Middenmeer te geven. Naast instrumentale opluistering zal ook de populaire humorist Loozen declameeren. Voor verdere bijzonderheden raadplege men de in dit nummer voorkomende advertentie. Dit jaar minder hokkelingen als gasten. Als gevolg van de voortgaande uitgifte van cul- tuurrijp land en het omwisselen van gras- in bouw land, vernemen wij, dat het aantal naar hier ko mende hokkelingen dit jaar beduidend minder zal zijn. Waren voorafgaande jaren ongeveer 3 a 4000 van deze seizoengasten in de Meer, dit seizoen zul len naar wij vernemen, slechts 1000 worden inge- schaard. WIERINGERWERF. Het algemeene bleekveld omgescheurd. Het mag als algemeen bekend worden veronder steld, dat vele huismoeders „verkikkerd" zijn op een eigen bleekveld je; zoo'n stukje grasland van enkele vierkante meters, waar de behandelde wasch heerlijk kan bleeken. Het nog korte bestaan van ons nieuwe dorp tee kent zich mede af in het ontbreken van bleekveld. Het is dan ook geen wonder, dat het scherpe vrou wenoog, al spoedig het flinke grasveld aan den rand van het dorp had opgemerkt en dat deze groe ne vlakte al spoedig was gepromoveerd tot gemeen telijk grasveld. Deze vreugde is echter van korten duur geweest. Een trekker-ploeger maakt er thans zeer onverwacht een eind aan en keert met zijn monsterscharen de groene zoden om. Het gezamen» liik hlepkveld behoort dus alweer tot het verleden. Zonder protest van de kant der Wieringerwerfbe- woonsters is de zaak echter niet verloopen en het is maar goed, dat het geronk van de motoren de lieve woordies aan het adres van den tractor-be stuurder overstemden en veel van dat wat de over- kronte gemoederen luchtten, 's mans ooren niet bereikte. Portret-Atelier JAC. DE ËOER Keizerstraat DEN HELDER DEN H E L D E R Heerenkleedingmagazijn Moderne, Dezer dagen werd in de Keizersstraat 67 een nieu we zaak in Heerenmode-artikelen geopend. Deze zaak doet haar naam „Moderne' eer aan, inderdaad was er te zien een keurcollectie van moderne costuums, speciaal Engelsche coupe. Als bijzonderheid kan nog worden vermeld, dat koopers van buiten deze week reiskosten vergoed krijgen. Voor verdere bijzonderheden zie men de advertentie in dit nummer. Modehuis Herschel jubileert. Een ver rassing voor de dames. Zooals men in een advertentie in dit nummer leest, gaat het bekende Modehuis Herschel in de Koning straat jubileeren en wel naar aanleiding van zijn 20- jarig bestaan hier ter stede. 20 jaar Modehuis wel, het is een bijzonderheid in dezen tijd van teruggang en onzekerheid en het lijkt, ons zeker op zijn plaats, hier de aandacht te vestigen op. een zak, welke zich in Den Helder een reputatie wist te verwerven, welke men 18 karaat mag noemen. Het jubileum gaat niet ongemerkt, voorbij: inte gendeel; deze week zullen de dames, die het Mode huis bezoeken een aardige verrassing bereid vin den. Zij namelijk, die een mantel, raantel-costuum, complet enz. aanschaffen, en daarvoor besteden een bedrag boven f 10.—, ontvangen een daarbij passende hoed cadeau.Voorts geeft de directie bij aankoop van iedere hued een voile als surprise. Men giet het: Modehuis Herschel laat zijn clien tèle deelen in het jubileum-feest. Gaarne wenschen wij Modehuis Herschel na dezo eerste 20 jaren nog een zelfde aantal, en dat onder de meest gunstige omstandigheden toe. n Oorspronkelijke Roman door ARTHUR E. STRATTON 57. Even verduisterde het licht in Cicely's oogen en kwam er een harde trek om haar mond. Doch onmiddellijk daarop lachte zij. „Het is in ieder geval héél lief van je, hoor", zei ze en kneep hem in den arm. „dat je mij tenminste nog een maand of zes bij je houden wilt!" En met grooten tact gaf zij het gesprek een andere wending. Zij lunchten in „De Vergulde Roskam", het eeni ge hotel, dat Witham rijk was. In de opgewek- ste stemming reden zij vervolgens met een om weg, om zoo lang megelijk van den mooien Octo- ber-dag te genieten, naar Londen terug en nadat zij een cocktail hadden gedronken, kwam me vrouw Burke, die zich voor deze gelegenheid in pontificaal gestoken had, mededeelen, dat het diner gereed stond. Maar de feest-maaltijd ter eere van Cicely's meerderjarigheid, onder scherts en toasten begonnen, zou een ongewenscht slot krijgen. Zij waren aan het dessert genaderd, toen Maxwell binnenkwam en Wendsworth een telegram overhandigde. „Voor mij?" vroeg de jonge man verwonderd. Hij scheurde het formulier open, las de inhoud en verbleekte. „Slecht nieuws", zei hij tot het ge zelschap, terwijl hij opstond. „Op den terugweg naar Bedford is de auto van mijn vader, even vóór Waverley Castle, over den kop geslagen. Bij het ongeluk is mijn stiefbroeder, die chauf feerde, onmiddellijk gedood en mijn vader werd zwaar gewond. Ik moet direct naar Bedford". Cicely's feestdag eindigde in somberheid. Vijf dagen later keerde Edward Wendsworth uit Bedford terug; de dubbele begrafenis-plech tigheid was achter den rug. Er had, bij zijn komst on het ouderlijk buis, ~een verzoening meer tusschen vader en zoon kunnen plaats heb ben; de oude man was eenige uren na het auto ongeluk aan de bekomen verwondingen overle den. De particuliere secretaris van Sir Charles die zoo kort tevoren nog met groote zorg de toekomst tegemoet zap1 was plotseling Lord Wa verley geworden, heer van Biegleswade, Bedford, één der aanzienlijkst.en in den lande. „Het spreekt vanzelf, mijnheer Clifford", wa ren zijn eerste woorden, nadat hij de gebruike lijke condoleanties in ontvangst had genomen. ..dat de gewe'dige keer, die in mijn leven is ge komen, niet de allerminste verandering in mijn gevoelens tegenover Cicely heeft gebracht. Zv wilde mij hebben, toen ik een man was zonder fortuin en zonder toekomst; zij moet me nemen, nu ik in staat ben, haar een positie aan te bieden waarvan zij en ik nooit, hebben durven droomen. Wat is jouw antwoord. Cicely?" Zij zaten met hun drieën in de werkkamer van Sir Charles. Het jonge meisie speelde nerveus met een arm band en vermeed het haar verloofde aan te zien. ..Het is in ieder geval een héél groote verande ring", zei ze peinzend. „Vind u dat ook niet, oom Charles?" Sir Charles staarde uit het venster. De zaak had een onverwachte en zeer ongewenschte wen ding genomen. De positie van een Lady Waver ley van Biggleswadc was zonder twijfel een uiterst delicate; door haar huwelijk zou Cicely aan het hof moeten worden voorgesteld en in kringen komen te verkeeren, welke de hare niet waren en nimmer de hare zouden kunnen wor den. Zij zou een vreemde eend in de bijt zijn. En wat als die kringen, wat zij zeker zouden doen. gingen naspeuren, vanwaar Cicely kwam? Als zij dan tot de ontdekking kwamen, dat zij de dochter was van een naar de wet gevonniste, die zijn leven verbeurd had bij een poging, om uit de Newgate-gevangenis te ontsnappen? Het zou voor haar onherroepelijk tot een catastrophe 1 'den. „Je oom Charles heeft hierin niets te zeggen!" twoordde de jonge Lord Waverley driftig. Het zwijgen van Sir Charles had hem in hooge mate geprikkeld. Jij moet beslissen, jij alleen, Cicely! Ben je soms bang. dat jij je in je nieuwe oncütie niet op je plaats zult gevoelen Vergeet één ding niet. liefste", vervolgde hij teeder. terwijl M* haar weerstrevende hand in de zijne nam, ..dat ik jaren in Bedford heb te boek gestaan als het zwarte schaap in een hoogst eervolle familie. Ik voel er niet den minsten lust toe. eenige relatie aan te knoopen met menschen, die mij met den nek hebban aangezi n, sinds ik door mijn vader verstooten werd. en mij met open armen willen ontvangen, nu ik door een gril van het lot den titel moest erven! Zulke menschen zijn en blijver lucht voor me! En als jij het zoo wilt, Cicely. dan gaan we op „The Oaks" wonen en verhuren Waverley Castle met zijn hebhen en houden!"' Het gezicht van Sir Charles klaarde op. „Dat is als een man gesproken, Lord Waver ley!" zei hij, zijn gewezen secretaris de hand drukkend. „Ik heb je altijd verduiveld graag mo gen lijden, maar na deze woordenHij bleef plotseling steken. Op de gang, vóór de deur van de kamer, waar zij zaten, was plotseling een heftig rumoer ontstaan, alsof er twee men schen aan het twisten waren. „Advocaat Bamsay"! riep Sir Charles in de hoogste verbazing uit. „Juist, Sir Charles Melrose!'" brieschte de binnengekomen „Advocaat Ramsay! En ik kom je rekenschap vragen voor je laatste vuile streken! Misschien noemt de wet het anders, maar ik zeg jou ronduit, in je gezicht, dat je een gewetenlooze moordenaar bent!" „Tk kon heusch niet voorkomen, mijnbeer,!" stamelde een doodsbleeke Maxwell in de deur opening, terwijl hij met een pijnlijk grimas zijn linkerarm wreef. „Het is in orde. Maxwell!"' zei Sir Charles vermoeid en wenkte zijn bediende, dat hij gaan kon. Hij scheen plotseling jaren ouder geworden. Met een mislukte poging, om te glimlachen, wendde hij zich tot de twee jonge menschen. die hem met groote, verschrikte oogen aanzagen. „Ga nu, Ciceley! En u ook. Lord Waverley! Ik moet een oogenblikje met dezen heer alleen zijn. Later zal ik jullie alles ophelderen". Hij bracht hen naar de deur, welke hij langzaam achter het tweetal slöot. Toen kruiste hij de armen en zag zijn bezoeker strak aan. „Waaraan ontleen jij het recht. Ramsay om zóó bij me binnen te komen vallen" „Hou op met die comedie. Sir Charles!" snauw de de advocaat. „We behoeven voor elkaar geen verstoppertje te spelen! Tk kom regelrecht uit Weldon. Wanneer ie het nog niet wist Collina is mijn zwager! Hij heeft me het één en ander

Schager Courant | 1936 | | pagina 18