De jonge Middenstanders. Sparta I - B.T.C. I Wethouder Orsel overgeplaatst Bezoek van Min. Colijn aan den Helder Zaterdag 11 April 1936. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9954 Mejuffrouw P. Kamp opvolgster. Wie wordt wethouder 1 Onze Corsetten Fa. G. de WAARD Schagen Maandag a.s. 2en Paaschdag mdwatcpeds i EEN ZELDZAAM FRAAI LENTEBEELD UIT DEN RHEINPFALZ. den ouden burchttoren. Bloeiende kersenhoom bi] De heer Orsel, wethouder onzer gemeente, ls over geplaatst naar Hoorn en zal reeds 19 April a.s. onze gemeente metterwoon gaan verlaten. De heer J. J. Bakker, die hem als raadslid zou dienen op te volgen, komt niet in aanmerking, om dat zijn hroer, de heer F. Bakker, reeds als zoodanig Zitting heeft, zoodat de beurt is aan mej. P. Kamp. Wij hebben ons direct tot mejuffr. Kamp gewend, die verklaarde natuurlijk nog geen definitieve be slissing te hebben genomen, maar op het standpunt te staan, dat aan het doen plaatsen van den naam op de groslijst, de consequentie was verbonden, om, daartoe geroepen, de open komende zetel te bezetten. Het is dus vrij zeker dat voor het eerst sinds jaren weer ,een vrouwelijke Edelachtbare de hooge stoep aan de Gedempte Gracht zal betreden. Mejuffrouw Kamp is presidente van de Sociaal- Democratische Vrouwenclub en maakte geruimen „tijd. deel uit van het Afdeelingsbestuur der S.D.A.P. Na de raadsverkiezingen is tusschen de drie par tijen, die buiten den heer Van Erp, onzen Raad uit maken, beraadslaagd over de verdeeling van de wet houderszetels, met gevolg dat d,e S.D.A.P. en Alge meen Belang tot overeenstemming kwamen en ieder een wethoudrszetel bezetten. Bij de overeenkomst die-toen tusschen deze beide groepen is gesloten, en waarvan wij indertijd gewag maakten, werd vastgelegd, dat hij aftreden van den S.D.A.P. wethouder Orsel, diens fractie haar mede werking zou verleenen om zijn plaats te doen be zetten door een lid van Algemeen Belang. Wij betreuren dezen gang van zaken ten zeerste. Het is niet in het belang te achten van een vlot loo pend bestuur der gemeente, dat het College van B. en W. slechts steunt op een kleine groep van vier menschen op een totaal van elf, een groep, daaren boven, die in politiek inzicht nog niet eens eensge zin denkt, maar uit verschillende schakeeringen be staat. Wij weten wel, dat de wetbouderszetels dienen be zet te worden door de beste, de meest geschikte menschen. Ook geven wij toe, dat meestal in Schagen de politiek niet domineert. Maar dat neemt niet weg, dat de getroffen regeling getuigt van een verkeerd democratisch inzicht, en tevens ten duidelijkste bewijst, dat er met de candidaatstelling bij de S.D.A.P. iets niet in orde is. Het vinden van geschikte candidaten is zeer moei lijk, maar met eenige opofferingen van de zijde der sociaal-democraten, die toch 470 stemmen uitbrach ten, moet een groslijst zijn samen te stellen van menschen, waaruit indien noodig, ook een wethou derskeus kan worden gedaan. Dat men van deze zijde die consequentie van het raadslidmaatschap niet voldoende heeft aangevoeld is zeer te betreuren en maakt thans deze S.D.A.P.- fractie tot aanhangwagen van de regeerende partij, hetgeen ongetwijfeld haar prestige niet zal ten goede komen. W Het ongewenschte van den thans geschapen toe- stand kan vooral tot uiting komen als R.K. en S.D. A.P. elkaar op sommige te behandelen punten zul len' weten te vinden. In meerdere gemeenten zien wij dit gebeuren en ook hier is dit volstrekt niet ondenkbaar. In dergelijke omstandigheden zal het vrijzinnige college van B. en W. zioh moeten bepalen tot het loopend houclen der gemeentelijke regeeringsmachi- ne, zonder tot eenig krachtig initiatief in staat te zijn, wat al weer niet bevorderlijk kan zijn voor eigen kracht, maar dat vooral in dezen tijd, waarin voor Schagen meer dan ooit een krachtig bewind noodzakelijk is, dit funest is te achten met het oog ap de ontwikkelingsmogelijkheden van onze ge meente. En dit laatste toch behoort in de allereerste plaats de drijfveer te zijn bij het samenstellen van een wethoudcrscollege en niet het binnenhalen van een zoogenaamd politiek-faveurtje, waarvan men zelf' nota bene zeer zeker de nadeelen aan den lijve zal ondervinden. De volgende stembusuitslag zal ons dat wel leeren. Gedwongen krachteloos regeeren wreekt zich steeds door het inboeten van de algemeene sympatie van het kiezerscorps. Donderdagavond vergaderde de afdeeling van de A.M.J.O., tevens vereeniging van Oud-leerlin gen van de Handelsavondwinterschool in het Noord-Hollandsch Koffiehuis. Een 25-tal jongeren was aanwezig. De president van deze vergadering de heer L. Niestadt heette in zijn openingswoord allen wel kom, in het bijzonder de heeren M. G. Tuinman voorzitter van de Schager Handel drijvende en Industrieele Middens,tandsvereeniging en den heer Andersson. Onze organisatie is niet van belang ontbloot, zei spr. getuige het feit dat de Minister van financiën ,de heer Oud de a.s. Landdag te Zeist met een bezoek zal vereeren. De ingekomen stukken, voorgelezen door den heer G. Marees leverden' geen 'besprekingen op. Slechts de heer Tuinman gaf in overweging het A.M.J.O. lied te laten vermenigvuldigen, waar toe werd besloten. Den Middenstandsvereeniging zal gevraagd worden om een bedrag van 25.-, dat dan als kasgeld zal worden aangewend. V.olgde bestuursverkiezing; de heer Niestadt stelde zich niet beschikbaar. Gekozen werden de dames KI. Blaauboer, Gré Blaauboer en R. Vrielink en de heeren G. J. Blaauboer, G. Speets, G. Marees en W. den En gelsen. Tot voorzitter werd benoemd de heer G. Speets, die deze benoeming aannam, en wien de leiding van de vergadering werd opgedragen. Het be stuur zal onderling de andere functies verdeelen Statuten en huishoudelijk reglement werden vervolgens vastgesteld. man dankte voor de uitnoodiglng. Spr. had zich verheugd over het verloop van de vergadering en wekte allen op nieuwe leden en ook begun stigers te winnen. Ik heb me hier best geamui- seerd, zei spr. en wensch jullie alle goeds toe. Sluiting volgde hierna onder de gewone plichtplegingen. Landdag voor Middenstandsjongeren. Onlangs werd reeds gemeld, dat het jeugdbestuur van den Koninkl. Nederl. Middenstandsbond had be sloten' om de uitnoodiging van de Algemeene Mid denstandsjongeren-organisatie te Zeist te aanvaar den en de jaarlijksche landdag op Een Pinksterdag (1 Juni) aldaar te organiseeren. Naar wij vernemen, zullen op dezen landdag eeni ge belangrijke toespraken gehouden worden en wel door Prof. R. Casimir, bijzohder hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden, een vooraanstaande fi guur op het gebied van jeugdbelangen en mr. J. Huges, secretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Arnhem en omstreken. Mr. P. J. Oud, Minister van Financiën, zal dezen landdag met een bezoek vereeren en bij deze gele genheid de middenstandsjongeren toespreken. GESLAAGD. Onze vroegere plaatsgenoote, Mej. H. van Vliet', ls te Amsterdam geslaagd voor het Schoevers-diploma Engelsche Handelscorrespondentie B. VOOR HET BEROEP BEDANKT. Tijdens den dienst in de Ned. Herv. Kerk] heeft Ds. J. Eikema Vrijdagmorgen medegedeeld, dat hij voor het beroep (toezegging) te Enschede heeft be dankt. RIJKSPOSTSPAARBANK. In den loop der maand Maart 1936 werd aan het postkantoor alhier op spaarbankboekjes ingelegd: f 1890872, en terugbetaald f 2047898, derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f 157026. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 20. OVERPLAATSING BIJ DE NED. SPOORWEGEN. De heer B. Orsel, assistent van den Stationsdienst alhier wordt met ingang van 19 April a.s. in het belang van den dienst, overgeplaatst naar Hoorn. In zijn plaats wordt de heer H. Over, arbeider-te legrafist te De Klomp, naar Schagen overgeplaatst. ZIJN ONBERISPELIJK IN PASVORM EN ONGEËVENAARD IN COUPE. Paskamer aanwezig. THEATER ROYAL. Een zeer mooi Paaschprogranïma, dat deze week het Theater Royal brengt. Buster Crabbe, de' Olympischen zwemkampioen in de spannende wildernisfilm „Tarzan, de ontem bare". Deze Tarzan, een Europeaan, opgevoed temidden van de dieren van het oerwoud, is als kind door ontdekkingsreizigers in Afrika achtergelaten, doch de familie is in onzekerheid omtrent het feit of Tarzan al dan niet leeft. Als de expeditie Tarzan's gebied nadert, doemt de krachtige jongeman plotseling op om het leven van Mary Brooks te redden, die tijdens een bad in de rivier door krokodillen belaagd wordt. Mary is den jongeman, die haar taal niet begrijpt, zeer dankbaar, doch haar nieuwsgierigheid stijgt, als zij ziet, dat Tarzan een foto van haar bezit en een brief van haar vader. Tarzan en Dr. Brooks zijn namelijk goede vrienden en op verzoek van den ge leerde is Tarzan de expeditie tegemoet gegaan. De brief duidt aan, waar zich de hut van Dr. Brooks bevindt, doch als de expeditie daar aankomt., is de dokter verdwenen. Uit zijn papieren concludeert men, dat hij naar Zark gegaan is, een onbekende Aanvang 2 uur. Den Haag. De contributie werd op voorstel van den heer Tuinman bepaald op 10.30 per maand; buiten gewone leden (zij die de vereen, steunen) beta len 2.50 per jaar. Tot adviseurs werden gekozen de heeren G. Schmalz en Andersson. De heat' Tuinman, die ook als adviseur naar voren werd gebracht, achtte 2 adviseurs voldoen de, al wilde bij de vereeniging altijd gaarne met raad terzijde staan. De heer Andersson nam onder dank z'n be noeming aan. Voor den Landdag te Zeist, op 2e Pinksterdag, werd als afgevaardigde aangewezen de heer L. Niestadt Wellicht wil men den heer Niestadt ver gezellen, zeide de heer Tuinman, waarom bij het bestuur in overweging gaf naar de kosten van een autobus te informeeren. Hiermee ging men gaarne accord. Bij de rondvraag vroeg de beer L. Niestadt, wanneer de eerste lezing gehouden zou worden en of misschien Mr. Buiskool niet bereid was om als inleider te fungeeren De heer Tuinman merkte op, vernomen te hebben dat een lid van het hoofdbestuur hier op deze vergadering zou komen om de jonge ver eeniging toe te spreken; deze is echter door om standigheden verhinderd. Spr. vond het voors hands beter, eerst eens zoo iemand uit te noodi- gen. Ook deze wenk nam de vergadering ter harte. Eenige zaken van minder belangrijken aard passeerden nog de revue, waarna de heer Tuin De Eerlij nsche dierentuin kreeg al een heel verras send Paaschgeschenk. De Indische olifant „Aida" schonk n.1. aan een klein dikhnidje het leven, dat bereids den naam „Orje" ontving. poets dus Uw tanden met pe NederlandscheTandpasta Tube 60 en 40ct. Den Haag. Naar wij vernemen ligt het in het voor nemen vAn mi nister Colijn om na terugkeer van zijn Paasch- verlof, vergezeld van zijn adju dant, luitenant ter zee der 1ste klasse Post Ui- terweer, 'n twee- daagseh bezoek aan den Helder te brengen. O.m. moeten een be zoek aan het ma- ine instituut te Willemsoord en een tochtje met een onderzeeboot op hetprogram ma staan. plaats, die het centrum zou moeten zijn van een. geheimzinnige godsdienstige secte, aanbidders van een soort Egyptische god, een groot beeld, dat aan iederen vinger een ongelooflijk kostbaren smaragd draagt. Inderdaad blijkt, dat Dr. Brooks daarheen gegaan is om de gewoonten van deze mysterieuse stad te bestudeeren. Als de expeditie dank zij een ach tergelaten en veelomstreden kaart in Zark komt vinden Bob en Jef den dokter als gevangene. Ook zij worden gevangen genomen, doch op het laatste moment komt Tarzan hen van een wissen dood red den. Tot ieders verwondering is ook Mary bij Tar zan. De aapmensch heeft haar uit de handen van een vijandige stam gered, welker opperhoofd order gegeven had, hem de blanke vrouw uit te leveren. Jeff heeft in Zark de verleiding niet kunnen weer staan en een der smaragden van het afgodsbeeld gestolen. Als de hoogepriester dit bemerkt, wordt het oerwoud „gesloten" en de wilden besluiten wraak te nemen op de blanken. Inderdaad komen dezen weer in den macht van den hoogepriester, doch deze laat hen vrij, als zij hem de eenige kaart geven, die er bestaat om het afgodsbeeld van Zark te vinden. Jeff ontpopt zich inmiddels als een schurk. We tende, dat Mary veel voor Tarzan gevoelt, tracht hij haar een huwelijksbelofte af te dwingen. Als zij niet met hem trouwen wil, zal hij Tarzan dooden en het uitgeloofde bedrag innen. Mary's vader eischt, dat Jeff dit niet van haar zal eischen en de schurk gaat daarop naar Tarzan's schuilplaats met de bedoeling, hem te dooden. Een hevig gevecht ontstaat., waarbij Jeff door een kogel doodelijk gewond wordt, terwijl Tarzan eveneens gewond, in het woud vlucht. Na eenige dagen komt hij echter weer te voorschijn en ditmaal wordt „de ontembare" wederom over winnaar. Het meisje, waarom hij zoolang gestreden heeft, belooft hem, altijd bij hem te zullen blijven. SPART ANIEUWS. Door financieele medewerking van den heer C. Boontjes, Markt, alhier, is het Sparta gelukt een sterke Haagsche tegenstander te laten overkomen, welke den 2en Paaschdag Sparta I zal bekampen op het terrein aan de Loet. Deze Haagsche vereeniging B.T.C. (Blijft steeds sportief-Transvaal Combinatie) heeft een tot nu toe schitterend competitieseizoen achter den rug en bezet momenteel de 2e plaats in haar afdeeling met 1 punt achterstand op de leiders. Zij beschikken over een technisch goed ge trainde en snelle voorhoede, welke gezien de score de kunst van doelpunten-maken verstaat en welke dg Sparta-achterhoede de handen vol zal geven. Daar Sparta echter volledig uitkomt en juist tegen sterke tegenstanders haar beste spel ontplooit, kun nen de Hagenaars op een warme ontvangst reke nen. Sparta's middenlinie is als proef deze maal" iets gewijzigd. De Haas, oud-Alcmaria 2-speler, die in de a.s. competitie voor Sparta uitkomt, speelt thans mee als linkshalf, A. Slikker spil en M. Slik ker rechtshalf. De voorhoede is geheel op oorlogs sterkte, n.1. Dekker, C. de Moor, G. J. Boontjes, S. Gfootes en D. Schoorl, evenals het achtertrio Ar- noïdus, Peetoom en Vlottes. De stand van B.T.C. is momenteel -in de compe- titïe: j V.D.S. I B.T.C. I H.D.V. I Te Werve 15 12 1 3 25 47—22 16 11 2 3 24 66—23 16 8 4 4 20 47—38 16 8 2 6 18 47-36

Schager Courant | 1936 | | pagina 5