Plaatselijk Nieuws. in. Colijn in Den Helder Nog 20 millioen steun- behoevenden in Amerika Woensdag 15 April 1936. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9956 Verlenging van den leerplicht Ernstige aanrijding te Utrecht Qe Bilt seint Uit onze omgeving. Wetsvoorstel K. ter Laan. Verschenen is de memorie van antwoord op het voorloopig verslag over het voorstel van wet van den heer K. ter Laan c.s. tot wijziging van de leerplichtwet. De voorstellers zeggen o.m.! De regeering en de gemeentebsturen dragen te zamen de geweldig zware lasten, die de werk loosheid op hun schouders legt. Een deel van die lasten zou verdwijnen bij aanneming van dit voorstel: lokalen moeten worden bijgebouwd en voorzien van meubelen en leermiddelen. Een aan tal onderwijzers, te schatten op 1500 of 1600» zouden moeten worden aangesteld. De voorstellers hebben zioh insgelijks scherp voor oogen gesteld de moeilijkheden, die verlen ging van den leerplicht voor de kleine boeren kan meebrengen, wanneer de kinderen een jaar langer niet in hun bedrijf kunnen meehelpen Zij zijn echter overtuigd, dat de verlenging van den leerplicht voor geen enkele groep der bevolking van meer beteek is en dringender noodzakelijk is dan voor den kleinen boerenstand: Van zeer gróote beteèkenis is ook de betere aansluiting tus- schen leerplichtwet en arbeidswet, die tot heden zeer'veel te wenschen overliet. Het verplicht stellen van de gelegenheid tot verstrekking van schoolvoeding en kleeding be hoeft niet af te stuiten op het kostenbezwaar. Daartoe zijn de benoodigde sommen niet groot genoeg. Moord uit minnenijd te Leiden Meisje onverhoeds overvallen. Het slachtoffer aan de bekomen verwondingen bezweken. Gisteravond ongeveer te acht uur stond de 22- jarige fabrieksarbeidster Johanna Siera uit Zoe- terwoude die werkzaam nas aan een sajetfabriek te Leiden, in de hal van een bioscooptheater aan den Stationsweg foto's te bekijken, toen zij werd aangevallen door den 28-jarigen M.G.B., mees terknecht aan diezelfde fabriek, die haar met een broodmes eenige steken in den rug toebracht. Korten tijd daarna is het slachtoffer aan de be komen verwondingen overleden. Het lijk is over gebracht naar het academisch ziekenhuis, waar dr. Hulst de sectie zal verrichten. De dader werd door. de politie gearresteerd en legde een volledi ge bekentenis af. Naar wij vernemen, had, B. meermalen ge tracht aan mej. S. zijn liefde te verklaren, die hem evenwel had afgewezen. Toen B. desondanks zijn aanzoek had herhaald had mej. S. zich daarover beklaagd bij de direc tie der fabriek. Daarop schijnt B. uit wraak zijn daad te hebben gepleegd. Wielrijder door een auto gegre pen en ernstig gewond opgeno men. Utrecht 15 April Gisteravond omstreeks kwart voor elf heeft nabij het autobus-station te Utrecht op het Vreeburg een ernstige aanrijding plaats gehad tusschen een wielrijder en een per sonenauto, bestuurd door een ongever 22-jarigen koopman. De wielrijder, de 25-jarige S. uit Utrecht, werd hierbij ernstig gewond en is in zorgwekkenden toestand naar het stads- en aca demisch ziekenhuis overgebracht. Het ongeluk geschiedde, doordat de wielrijder zijn bocht te veel naar links nam. De auto is op last van den commissaris van politie voor onderzoek in be slag genomen. Washington De administrateur der open bare werken, Hopkins, heeft ter staving van zijn aanbeveling tot goedkeuring van een crediet van 1 milliard 600 millioen dollar bekend gemaakt, dat op het oogenblik nog 20 millioen personen ten laste van den staat komen. Hij voegde hier aan toe dat bijstand der regeering noodig zal zijn zoolang er werkloozen zijn en dat het te verkie zen is een politiek van uitvoering van openbare werken te volgen dan een politiek van het ver strekken van ondersteuningen, die tot vagabon- dage leiden. „Terug naar het landgeen succes. Minister van Landbouw, Wallace, heeft me degedeeld, dat de pogingen van de regering om de werkloosheid in de steden te verminderen door de werkloozen in de landbouw te werk te stellen gaen succes is geweest. Wel is het aantal boe renbedrijven tusschen 1930 en nu gestegen van 6.288.548 tot 6.818.350, doch een groot deel van de nieuwe boeren ontvangt op het oogenblik on dersteuning. Den Helder, 14 April Gistermorgen elf uur is Z.. Excellentie minister H. Colijn in Den Helder aan gekomen. De minister is vergezeld van den adjudant luite nant ter zee der eerste klasse Post Uiterweer. Z. Excellentie begaf zich rechtstreeks naar 't com mandantsgebouw der marine, waar hij ontvangen werd door den commandant der marine, schout bij nacht T. L. Kruys. Kort daarop vertrokken de genoemde autoriteiten bij wie zich de commandant van de onderzeedienst- kazerne, overste LN. A. C. M. Doorman en diens ad judant aansloten, naar de O. 11. Nadat het gezelschap geëmbarkeerd was, vertrok de onderzeeboot, welke onder bevel staat van luite nant ter zee der eerste klasse C. W. Slot, naar het Marsdiep, alwaar eenige duikproeven en lanceer- oefeningen gehouden zouden worden. Het was ook aan boord van deze onderzeeër dat Z. Exc. de lunch gebruikte. Des middags werd een bezoek gebracht aan het vliegkamp De Mok op Texel, en aan het vliegkamp De Kooij en ten slotte naar de torpedo-ateliers op de rijkswerf. Alarm in de stelling. Een welgeslaagde oefening. Gisteravond half tien trokken heel onverwacht ma riniers door den Helder, die met hun schitterende trompetten alarm aankondigden, In alle deelen van de stad verschenen zij, de stilte van den regenachti- gen avond met hun scherpe klanken verscheurend. Er was gevaar. De mannen werden opgeroepen zoo spoedig mogelijk slagvaardig te zijn. Het was verbazend aardig de reactie op dat ge trompetter te zien. Matrozen, korporaals, onderoffi cieren zag men op de fiets springen en zich naar de schepen of andere bestemde plaatsen begeven. Som migen hadden in de haast niet de moeite genomen cape of jekker aan te trekken en spoedden zich door den regen naar de Buitenhaven. Enkelen, niet in het bezit van een fiets, wisten niet, hoe hard zij loopen moesten om binnen den kortst mogelijken tijd ter plaatse te zijn. Hel werden de straten verlicht door de talrijke fietslantaarns van naar boord haastende marinemenschen. Vooral uit het tuindorp, marinewijk bij uitnemend heid, had een ware uittocht plaats, van een lange rij bellende fietsers. Natuurlijk concentreerde zich het leeuwendeel van de drukte aan de buitenhaven waar de schepen gelegen waren. Sirenes loeiden, stralen bundels van de zoeklichten zigzagden door de lucht. Buiten de marinemenschen was ook de halve bur gerij hier present, want men mist niet graag iets wat de marine aangaat Het krioelde er van fietsers en auto's konden slechts zeer moeilijk een doortocht vinden. Aan boord van de schepen klonken korte scherpe bevelen. De valreepen werden bestormd door hen, die zich kwamen melden. In geweldige kolommen steeg de rook uit de sohoorsteenen van de oorlogs schepen omhoog. Zeer snel waren deze stoom- en vertrekklaar. Geïnteresseerd wachtte men af, ofd e schepen naar buiten zouden gaan, doch dit lag blijk baar niet in de bedoeling. Circa half elf was de alarmoefening ten einde en zij verliep zeer naar wensch, zooals men op het bureau van den marine staf mededeelde. In zeer korten tijd was aan het alarm gevolg ge geven en waren allen op hun post. De stad, die gedurende korten tijd in rep en roer was geweest, vond weldra weer de rust, die haar zoo eigen is, terug. WERKLOOZENRELLETJES IN POOLSGHE STAD Warschau Te Temberg is de politie door een groep werkloozen aangevallen en met steenen bekogeld. De agenten maakten van de vuurwa penen gebruik, met het gevolg, dat twee der aan vallers gewond werden Een hunner is later in een ziekenhuis overleden. De politie heeft ver schillende arrestaties verricht. VIJF DOODEN TENGEVOLGE VAN GAS VERGIFTIGING In een woning te Halle in Duitschland zijn vijf menschen tengevolge van gasvergiftiging om het leven gekomen. VERBETERING Het bouwen van het Woon- en Winkelhuis in het Heerenbosch, voor rekening van den heer J. Bakker alhier, is niet, zooals gister abusieve lijk werd vermeld, opgedragen aan den heer P. de Geus te St. Maarten, maar aan den heer Joh. Faus te Nieuwe Niedorp. BOUWEN Aan den heer B. v. d. Hoven is de bouw op gedragen van een Burgerwoonhuis aan den Schagerweg te Schagerbrug, voor rekening van den heer G. v. d. Oord te 't Wad. JUBILEUM. Naar ons wordt meegedeeld, viert de heer J. Nieuwdorp, bouwkundig hoofdambtenaar van den Provincialen Waterstaat van Noordholland, mor gen, den 16den April, den dag, waarop hij voor 25 jaar terug in dienst van de Provincie kwam. COÖPERATIEVE BOERENLEENBANK. In het Noordhollandsch Koffiehuis werd gister avond de algemeene vergadering gehouden. De heer Joh. de Veer, voorzitter, heette namens het Bestuur en den Raad van Toezicht, de leden welkom en wijst erop dat in het afgeloopen jaar de toestand weinig bemoedigends gaf, de toestand gaf weinig verbetering, hoewel de Boerenleenbank nog niet veel nadeel gaf, ja zelfs het vertrouwen in de Bank nam toe, ook van de zijde van de regeering. Spr. hoopt dat allen zich zullen inspannen om dat vertrouwen niet te beschamen. De notulen worden door den heer A. Brak gele zen; ze worden onder dankzegging vastgesteld. Medegedeeld wordt, dat de rente gelijk gebleven is. Het jaarverslag. Door den Kassier, den heer K. Nottelman, wordt vervolgens het jaarverslag uitgebracht. We vei*- melden er het volgende van: De resultaten' in het Land- en Tuinbouwbedrijf wa ren in 1935 weer bedroevend slecht. Het was zelfs zoo erg, dat in het volst van het gemaak de kaas in Alkmaar voor minder dan 10 cent per pond ver kocht werd. Voor de verschillende koolsoorten had de tuinbouw een misoogst door draaihai'tigheid en luizenplaag, die maakte dat vele tuinders hiervan niets of bijna niets te verkoopen hadden. Dat deze lage zuivelprijzen en dezen misoogst van tuinbouwgewassen een mindere omzetting van geld tengevolge hebben, blijkt wel uit de rekening. De omzet in geld is belangrijk gedaald. Daartegen over staat dat de aan de bank toevertrouwde spaar gelden weer zijn toegenomen, iets wat de laatste vier boekjaren niet het geval was. Met de verhoo ging van de spaargelden zien we ook het eindcijfer van de balans iets hooger. Het winstcijfer is iets hooger dan verleden jaar, doch voor dezen tijd niet onbevredigend. Gezien echter het reservefonds, dat we toch gebruiken als bedrijfskapitaal, maar we- geen rente voor hebben te vergoeden, is de winst zeer bescheiden te noemen. Van het crediet bij de Centrale Bank hebben we nagenoeg geen gebruik behoeven te maken. Voor-7 uitgeloote Deposito-Obligaties a f 1000.elk, zijn nieuwe gekocht. Vanwege de Centrale Bank werd behalve de ge wone jaarlijksche inspectie twee keer een onver wachte kasopname gehouden. Door het Bestuur en den Raad van Toezicht even eens twee maal. Het ledental verminderde door vertrek en overlijden met drie leden, terwijl ook een drietal als lid werd ingeschreven. Dit bleef dus gelijk. In de samensteling van het Bestuur en den Raad van Toezicht kwam geen verandering. Einde 1935 waren in omloop 472 spaarboekjes, 67 loopende x^ekening-boekjes en waren er 129 voorschotten ver strekt. De rekening sluit in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van f784347.40. De balans van de spaarbank tot een bedrag van f 366426.27. Het eind cijfer van de balans was f 434192.30; terwijl er een saldo of winst werd gemaakt van f 2280.34. In 1935 werd aan voorschotten afgelost f20372.06, terwijl aan nieuwe werd gegeven f 14785. De ontvang sten van leden in loopende rekening waren f240031.06, de uitgaven f247062.79. De ontvangsten van de Cen trale Bank waren f 155612.62, de uitgaven f 185812.48. Bij het einde van het jaar en bij het begin van dit zien we de prijzen van de kaas, van enkele landbouw producten en vee iets hooger dan het voorgaande; Verwachting: zwakke tot matige wind uit wes. telijke of noordelijke richtingen, ged. bewolkt, weinig of geen neerslag. Weinig verandering in temperatuur. Hierboven BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 753. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 5 gr. C. is 46 gr. F. INSECTENDOOD. SNELTOX is het aangewezen verdelgingsmid del tegen alle voorkomende ongedierte voor huis en stal. Prijs per 1/1 flesch f 1.30. Alleen in TERLEP'S DROGISTERIJ, Apoth.-Assist. HOOGZIJDE 103. SCHAGEN. met den wensch dat we hierin een einde van de groo- te inzinking der productieprijzen mogen zien, en dat deze meer normaal en in evenwicht met den kost prijs worden, besluit de kassier. De Voorzitter dankt den kassier voor zijn verslag en voor de daai'in geuiten wensch. De heer P. S. Eenhoorn brengt verslag uit over de bevindingen van den Raad van Toezicht. Alles wex*d steeds in orde bevonden, den kassier wordt dank en hulde gebracht voor zijn richtig beheer en met genoegen wordt geconstateerd, dat de verhoudixig tusschen Bestuur en Raad van Toezicht als steeds subliem is. Namen het bestuur sluit de Voorzitter zich aan bij de hulde aan den kassier-. De rekening over 1935 wordt vastgesteld en be sloten wordt van de winst ad f 2280.34, 1/10 deel te storten in het pensioenfonds en 9/10 deel in het re servefonds voor dubieuse debiteuren. Waar door de leden de voordracht voor de benoe ming van een bestuurslid, aftredend de heer A. Grootes, niet is aangevuld, is de heer A. Gi'ootes dus opnieuw benoemd. Op de vraag van den Voorzitter verklaart de heer Grootes die benoeming aan te nemen, waarop de Voorzitter daarover zijn groote voldoening uit. Spr. wijst op de moeilijkheden die zich voor het Bestuur voordoen bij de toewijzing van credieten, maar ook bij het gaande houden van de zaken, exx dat de heer Grootes wederom belangeloos zijn krachtexi aan de Bank wil geven, verheugt spr. zeer. Namens de le den dankt spr. den heer Grootes daarvoor hartelijk en hoopt dat de heer Grootes tot eigen voldoening in de komende 5 jaren wederom wex-kza^m zal zijn. De heer Grootes dankt voor deze vriendelijke wooi'den en hoopt wederom mee te werken de be langen van de bank te behartigen. Ook voor de verkiezing van een lid van den Raad van Toezicht, aftredend de heer T. Rens, vond geen aanvulling van de voordracht plaats, zoodat ook de heer Rens wederom benoemd is. Ook hierover spreekt de Voorzitter zijn groote voldoening uit, wij zende op de belangrijke diensten, die de heer Rens voorzitter van den Raad van Toezicht, heeft bewezen. Door de herbenoeming van deze beide personen is de goede verstandhouding tusschen Bestuur en Raad van Toezicht verzekerd en beide personen hebben den leeftijd waarop ze toegankelijk zijn voor de moeilijkheden van anderen,. Bij de rondvraag verlangt niemand het woord, zoodat sluiting volgt. WARMENHUIZEN C.V.V. „Warmenhuizen en Onistr." Het Centraal Bestuur van de Veilingsvereeniging „Warmenhuizen en Omstreken" vergaderde ter vooi'bex-eiding van de algemeene ledenvergadering. De Voorzitter-, de heer P. Slot, opent de vergade ring. De Secretaris leest de notulen van de twee vorige vei'gadexingen, welke worden goedgekeui'd. De ingekomen stukken, waaronder corresponden tie met diverse tabaksfirma's omtrent de levering van tabaksstof, worden vooi'gelezen. De Voorzitter deelt mede, dat door de Prov. Com missie aan den Minister van Financiën voor het gebruik van tabakszand ter bestrijding van de draaihartigheid ontheffing zal worden verzocht van de verplichting van denatureeren. Besloten wordt voor de proeven met tabakszand twee proefveldjes aan te leggen, welke onder lei ding van den lieer Lijftogt zullen worden gesteld. De Voox-zitter deelt mede, dat door het overlijden van den heer Reinders, de functie van telefonist vacant is. Het Dag. Bestuur stelt voor een oproe ping voor sollicitanten te doen. Daar uit het Bestuur stemmen opgaan, die de mogelijkheid van een andere combinatie van be- ti-ekkingen onder de oogen wenschen te zien, wordt besloten deze zaak aan te houden tot een volgende vergadering. De tegenwoordige plaatsvervanger kan dan in functie blijven tot het einde van het seizoen en zal dan hetzelfde salaris genieten als de over ledene. De secretaris deelt mede, dat het batig saldo der exploitatierekening over 't afgeloopen jaar f 3754.12 bedraagt. Van de L.T.B. afd. Tuitjënhorn is een voorstel In gekomen om de veilingskosten met y2 verla gen. Uit de begrooting 1936 blijkt echter duidelijk, dat deze verlaging niet mogelijk is, zoodat besloten wordt op het genoemde voorstel een afwijzend prae- advies te geven. Aan de algemeene vergadering zal worden voor gesteld het winstsaldo af te schrijven op veilingsge bouwen en terreinen, nadat eerst 4 pet. rente over 't aandeelenkapitaal zal zijn uitgekeerd. Besloten wordt van de rentelooze obligaties een bedrag van f 1500 uit te loten. De begrooting voor 1936 wordt vastgesteld op een ontvangst van f 12601 batig saldo van f 834. Als datum voor de algemeene vergadei'ing wordt vastgesteld Woensdag 13 Mei a.s. 's namiddags 2 uur. Behalve het bovenvermelde voorstel van den L.T.B. afd. Tuitjehorn zijn nog slechts 3 vooi'stcllen van de vereeniging Westfriesland ingekomen. In het eerste voorstel wordt de noodzakelijkheid betoogd om stap pen te doen om betere handelsbetrekkingen met Rusland tot stand te brengen. Het derde voorstel, dat een verlaging van rente voor opgenomen gelden wil verkrijgen, wordt ge acht niet als voorstel voor de algemeene vex-gadering in aanmerking te komen en wordt door de bestuux-s- leden, die door Westfriesland zijn afgevaardigd, in getrokken. Het bestuur stelt voor te prea-adviseeren dat niet alleen naar Rusland, maar ook naar andere landen het zoeken van nieuwe afzetgebieden noodig blijft, terwijl het bestrijden van de kool duif de instemming van het Centraal Bestuur heeft. Met het oog op het feit, dat in het veilingskoffie huis nagenoeg niets meer wordt verteerd, wordt be sloten de huur met ingang van 1 Mei a.s. met f50 te verlagen. Bij de rondvraag geeft de secretaris in antwoord op een desbetreffende vraag van den heer Blokdijk een uitvoerig verslag van den stand van zaken be treffende den steun wegens misoogst. Hierna sluiting. Z IJ PE BURGERBRUG. De Coöperatieve Boerenleenbank te Burgerbrug hield haar algemeene ledenveragdering in het lokaal van den heer P. Langedijk alhiei-. Aanwezig waren 80 leden, waarvan 12 bij volmacht. Na opening door den Voorzitter, den heer C. Smit, werden de notulen der vorige algemeene vergade ring, gehouden op 11 April 1935, door de Kassier, Mej'. M. E. Klex-k, gelezen en zonder op- of aanmer kingen goedgekeurd, waarna de commissie voor 't nazien der rekening en balans, bestaande uit de heeren A. van Egmond en D. Eriks, haar verslag uitbracht en verklaart de heer v. Egmond ook na mens zijn mede-commissielid alles in de beste orde te hebben bevonden, waarna de Rekening en Ba lans over 't afgeloopen boekjaar door de vergadering werd goedgekeurd en tevens toestemming gegeven om de gemaakte winst over 1935 wederom op de reserve te doen plaatsen. Hierna bracht de kassier haar verslag uit over 't afgeloopen boekjaar, waar uit bleek, dat op 31 December j.1. in de spaarbank was belegd f 351258.51. In 't idenstjaar was inge legd f 136320.07 en terugbetaald f 110352.96. Aan voorschotten werd uitgegeven f 18106 en terugbetaald f 22522.19. Uitstaande voorschotten per 31 December f 272457.24. In loopende rekening werd aan leden uit gegeven f 138336.69 en ontvangen f 133736.85. Het tegoed van leden bedroeg 29643.30 en het ver schuldigde 7410.81. Verzonden werd naar de Cen trale bank 162926.01 en ontvangen 129900.75. Het te goed bij de Centrale bank bedroeg 49049.17. De ge maakte winst over 1935 is 1834.77, zoodat na over brenging dezer winst, op de reserve deze zal komen tot een bedrag van 38556.30. Verder deelde voorzitter mede dat het bestuur heeft besloten om voortaan geen provisie in loopen de i'ekening meer te berekennen. De rente blijft voorloopig ongewijzigd. Als lid van het bestuur werd de heer A. Nottelman Sr. hei'kozen en als lid van den raad van toezicht de heer C. Kraakman. Hierna volgde de rondvraag en sluiting. WJER7NGEN t-» w Succes. De Mandolincyereenxging O.K.K. alhier, directeur de heer P. Jongkind, behaalde op het gehouden concours op 2en Paaschdag in Den Haag in de eerste afd. het hoogste aantal punten en wel 254 en lag daarmee voor de tweede maal beslag op den wisselbeker. Zeer zeker een prachtig resultaat en we willen de vereeniging met haar eminenten leider vanaf deze plaats van harte geluk wenschen. Verkooping. De voormalige kaasfabriek „Klein Begin" te Wester- land, werd j.1. Zaterdag door Notaris Obreen in café Duijnker te Westerland publiek verkocht. Het geheel bestaande uit 3 perceel en, en wel: 1. Het fabrieksgebouw met woning en erf en tuin; 2. een perceel bouwterrein, grenzend aan pei-ceel 1, noordzijde; 3. een perceel bouwterrein, grenzend aan perceel 1, zuidzijde, werd gekocht door den heer Jan Bos, de vroegere kaasmaker, welke thans de woning nog bewoond, voor f1556.—.

Schager Courant | 1936 | | pagina 5