Frankrijk had het zwaard kunnen gebruiken Is Dessie gevallen? Vliegramp in Italië Avonturen moeten echter vermeden worden Roofoverval op 80 jarige vrouw Zeven dooden Zaandamsche autodieven te Rotterdam gesnapt KIJKEII is KOOPEIH tij CL0E(K Japansch eskader te Tsingtao De oorlog in Oost Afrika Opnieuw strijd in Ogaden Donderdag 16 April 1936. Postrekening No. 23330 SCHAOER 79ste Jaargang. No. 9957 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot fs morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN» TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. SARRAUT. Gisteravond heeft dc Fransche Minister President Sarraut voor het syndicaat van Provinciale Dagbla den een redevoering uitgesproken, die hij een soort voorrede noemde voor de verklaringen, die hij over enkele dagen in vollediger vorm met betrekking tot de algemeene politiek zal afleggen. Na een woord van lof voor de kalme houding der Provin ciebladen in deze moeilijke tijden en na gewezen te heb ben op de opmerke lijke rust, waarin de verkiezingscampag ne zich afspeelt, zet te SaiTaut uiteen, dat in de schrikwek kende crisis, die de vrede sedert twintig jaren ondergaat, geen oplossingen voor de Fransche veiligheid gevonden kunnen worden dan door overeenstem ming van allen. Er moet in het land een moreele eenheid tot stand komen. Geen enkele partij wil iets anders dan den vrede en dit moet ook naar huiten blijken. Boven de partijen staat de regeering, die eveneens geen vuriger wensch heeft dan dezen vre de, maar een vrede in veiligheid en waardigheid. Dit ideaal is duidelijk, loyaal en logisch. Het wordt belichaamd in het systeem van collectieve veiligheid, van vrede voor allen en door allen. Het wil tegen den eventueelen misdadiger, die den oorlog zou willen ontke tenen, alle ordebewaarders vereenigen. Zijn rede voortzettende, bepleitte Sarraut rechts gelijkheid tusschen de volkeren, handhaving van Vrijelijk gesloten verdragen, onderlingen bijstand Ier verzekering van hun eerbiediging en langs dezen weg het bereiken van verlichting van den interna tionalen bewapeningslast. Tot dit doel heeft Frank rijk alle offers gebracht, de herstelbetalingen en de veiligheid, die het verdrag van Versailles bood, laten varen. Om dit ideaal blijft Frankrijk ook vasthouden aan het Volkenbondshandvest. Moeten nu, zoo riep spreker uit, uiterste teleurstellingen ons volhardend geloof in dit ideaal breken en ons op een kwaden dag van den weg van Genua doen afkeeren, om nog slechts te denken aan waarborgen voor onze eigen veiligheid? De grootste ongerustheid wekt dit drama niet voor ons, maar voor andere volken, die voor hun verdediging niet over onze midde len beschikken en wier veiligheid afhangt van internationale solidariteit. Daarom ook heeft Frankrijk een constrtictief plan van voorstellen ingediend bij den Volkenbonds raad. Het streeft er naar, met de middelen des vredes het conflict, dat ontstaan is uit de schending van Locarno, op te lossen. Het had ook den druk der wapenen kunnen ge bruiken. In dit verband keerde Sarraut zich tegen binnenlandsche critici, wien hij verweet slechts on rust in het binnenland en vijandige overmoedigheid in het buitenland op te wekken. De Fransche de fensie is op de hoogte van haar taak. Sarraut zeide dit met groote zekerheid en na een nauwkeurig onderzoek en met de overtuiging, dat Frankrijk zich Gillen van zijn slachtoffer joeg inbreker op de vlucht. Gisternacht heeft te Nieuw-Roden (Gr.) een schan dalige roofoverval plaats gehad op een oude, alleen wonende vrouw, aldus de „Msb." Een tot dusver onbekend gebleven individu, dat blijkbaar in de meening verkeerde, dat de bewoon ster haar spaarduitjes ergens in huis had verborgen, heeft zich 's nachts toegang verschaft tot de woning van de tachtigjarige weduwe A. N., die geheel alleen en vrij afgelegen woont. De vrouw werd door den onverlaat op haar bed overvallen en kreeg een regen van vuistslagen en slagen met een hard voorwerp te verduren. Ze behield niettemin haar tegenwoordig heid van geest err bleef gillen, zoodat de bandiet ten slotte bevreesd zelf te zullen worden overvallen de vlucht nam zonder iets te hebben gestolen. Zijn slachtoffer is daarop naar de diditstbijwonen de buren geloopen. Daar heeft men de bloedende ■wonden, welke zij tengevolge van de slagen had op- geloopen, verbonden en tevens den burgemeester van het voorgevallene op de hoogte gebracht. Ter stond zijn rijks- en gemeentepolitie met het onder zoek begonnen, maar tot nu toe hebben zij geen spoor van den dader kunnen ontdekken. van zijn groote kracht bewust kan zijn. Het is goed dit te weten, want duurzame vredesregelingen zul len slechts doelmatig, vruchtbaar en stabiel blijven en gerespecteerd worden, wanneer bekend is, dat deze aangegaan worden met een krachtige verdrags partij. Bovendien steunt Frankrijk op de aanhankelijkheid van de rassen in het overzeesche gebied. De vriend schap van Frankrijk blijft een waarde houden, die de wereld heeft leeren kennen en die niemand mag onderschatten. Zelf heeft het bondgenootschappen die het niet mag ontmoedigen. Het streeft naar een op lossing der moeilijkheden in een poging tot verzoe ning, die het de keuze zal besparen tusschen gelijke lijk kostbare vriendschappen. Sarraut besloot zijn rede met een indrukwekkende opsomming van de.taken, waarvoor de volgende wet gevende periode zich geplaatst zal zien en waartoe zoowel een binnenlandsche als een buitenlandsche vrede een vereischte is. De laatste woorden van zijn rede waren: „Ik heb vertrouwen in de bewonderenswaardige Fransche wijsheid en standvastigheid in het vermijden van alle avonturen". FOKKER-TOESTEL BOTST TEGEN EEN HEUVEL EN VALT TE PLET TER. Reuter seint uit Turijn: Een Fokker vliegtuig van de lijn TurijnMilaan, is in den mist tegen een heuvel bij Chivasso ge vlogen en verongelukt. Zeven inzittenden zijn om het leven gekomen, t.w. vier passagiers en drie leden der bemanning. D. N. B. meldde nader uit Milaan: Het vliegongeluk had plaats met het lijntoestel, dat Woensdagochtend te 10.12 Milaan verliet. De machine was een oude dricmotorige Fokker. Er zijn drie Ita- liaansche en een Zwitsersche passagier gedood, An- deregger genaamd. Het ongeluk gebeurde 7 Ion. van Chivasso bij het plaatsje Lanzo Tarinese. Nog te 11.55 had de radiotelegrafist medegedeeld, dat alle aan boord in orde was. Het volgende radiobericht meldde, dat het toestel in dichte mist was terecht gekomen en men blind moest vliegen. Het toestel, dat in mist en storm geen noodlanding kon maken, is waarschijn lijk uit den koers geraakt en tegen een heuvel ge botst. Nog nader uit Turijn: Het verongelukte vliegtuig, dat bij nevelachtig weer was opgestegen, kwam bij Chivasso dat op der tig kilometer afstand van het vliegveld van Turijn is gelegen, in een bergachtige streek. Tengevolge van den wind heeft de piloot zich klaar blijkelijk niet meer kunnen oriënteeren. De machine heeft toen met een der vleugels den berg Basso geraakt en viel te pletter. Het toestel werd volkomen vernield. Naar het schijnt zijn de zeven inzittenden allen op slag gedood. Onder de slachtoffers bevindt zich ook de loco burgemeester van Turijn, markies Pensa di San Damians. Twee andere passagiers waren eveneens Italianen, terwijl de vierde vermoedelijk een Zwitser was. Auto duikelt de Schevening- sche haven in Geen persoonlijke ongelukken. Den Haag, 15 April. Gisteravond omstreeks 8 uur heeft op den Strandweg te Scheveningen een ernstig ongeluk plaats gehad, dat merkwaardig goed is af- geloopen, Een auto, met drie personen, welke be stuurd werd door den 38-jarigen J. H., reed pardoes door het hek, dat de Buitenhaven afscheidt, van den Strandweg. De wagen duikelde van vrij groote hoogte de haven in. Gelukkig kwam hij terecht in het ondiepe gedeel te. De bestuurder en de inzittende 21-jarige J. K. wer den ter plaatse verbonden voor een hoofdwond en konden op eigen gelegenheid huiswaarts gaan. De derde inzittende, mej. I. G., 26 jaar, had geen letsel bekomen. De kraanwagen van de politie heeft de beschadigde auto opgetakeld. D,e bestuurder verklaarde ter plaatse niet hekend te zijn en door de duisternis het hek niet te hebben gezien. Zaandam. Te Zaandam werd op den twee den Paaschdag door den heer Kluyver uit Heiloo aangifte gedaan, dat zijn auto, welke hij in de Ni- colaasstraat had geparkeerd, was gestolen. Nadat door de politie naar de daders werd gezocht, kwam uit Rotterdam het bericht, dat de auto Dinsdag al daar was gevonden, terwijl de bedrijvers van den diefstal waren aangehouden. Het bleken twee jongens van vijftien en zeventien jaar te zijn, woonachtig te Zaandam. Zij waren in het bezit van eenige voor den automobilist onmis bare papieren, zooals rijbewijs, en wegenbelasting- kaart, die te Zaandam uit andere auto's waren ont vreemd. De jongens zijn door bemiddeling van de Rotter- damsche politie naar Zaandam overgebracht. Bij het politie-onderzoek kwam ook aan het licht, dat de jongelieden ook verdacht werden van diefstal van de eerder te Zaandam ontvreemde auto's. Ter sterkte van 70 bodems Reuter seint uit Peiping: De bladen mel den, dat een Japansch eskader, bestaande uit 70 schepen, te Tsingtao is aangekomen. Alle voorname autoriteiten van Hopei en Tsja- har zijn onder voorzitterschap van Soeng Tsje- joean te Tientsin bijeengekomen, teneinde de laatste besluiten te nemen voor den aanvang der Japansch-Ghineesche onderhandelingen betref fende Noord-Cbina. ONDERZOEK LINDBERGH-ZAAK VOORT GEZET Nieuwe getuigen gehoord New York Het- onderzoek voor de Grand Jury in Trenton op grond van Wendel's be kentenissen in de zaak Lindbergh, wordt voort gezet. Als getuige werd geboord de landbouwer David Morroe, die bevestigde dat hij in mevrouw Hauptmann de vrouw herkende die zich in een auto met haar man bevond in de buurt van Lind- bergb's buis, twee weken vóór de ontvoering van het kind. DREIGENDE OVERSTROOMING IN SPANJE Stijging van de Guadaïquivir Sevilla De haven van Sevilla is voor de scheepvaart gesloten moeten worden, daar de Guadaïquivir tengevolge van de zware regens op nieuw op beangstigende wijze stijgt. „RANPURA" NOG NIET VLOT. GibraltarDrie krachtige sleepbooten tracht ten gister vergeefs de „Ranpura" vlot te sleepen Men verwacht beden deskundigen uit Londen,- die bet schip zullen onderzoeken. DE TOESTAND VAN MACDONALD Londen De gezondheidstoestand van Mac Donald die gister een kleine operatie heeft on dergaan, is goed. Niettemin zal bet veertien dagen duren alvo rens bij zijn werkzaamheden zal kunnen hervat ten. DE „QUEEN MARY" VERLAAT SOÜTHAMPTON Soutbampton Gesleept door zes sleepbooten is de „Queen Mary" naar de Scbotsche kust ver trokken, waar officieele proeven zullen worden genomen, Het schip zal Maandag a.s. naar Southampton terugkeeren. Er bevinden zich meer dan duizend personen aan boord, waarvan 500 werklieden en 300 man equipage. Het bevel wordt gevoerd door kapitein Britten. RADIUMDIEFSTALLEN IN TSJECHO SLOWAKIJE Praag 15 April (A.N.P.) In de radium- mijnen te Joachimstal bij Karlovy Vary (Karls- bad) is men een groote diefstal van radium en uraniumaarde op bet spoor gekomen. Gedurende de laatste acht jaar zijn hoeveelheden radium ter waarde van meer dan een milioen kronen en uraniumaarde tot een waarde van eenige hon derdduizenden verdwenen. Men heeft thans vier personen aangehouden, bij wie vier miligram radium werd gevonden: ABESSIJNSCHE REGEERING ONT KENT HET ABESSINIëRS BLIJVEN DEN VIJAND IN DE FLANK BE STOKEN. ADDIS ABEBA HOOPT OP EEN GUNSTIGE' WENDING. DE NEGUS MELDT EEN ZEGE BIJ HET ASJANGI-MEER. Reuter seint uit Addis Abeba: De regeering van Abessinië ontkent met stelligheid, dat Dessié door de Italianen is Men zou hieruit kunnen opmaken, dat de Ahessi- nische troepen zich nog ten noorden van Dessié be vinden, doch de ware positie wordt geheim gehouden om een luchtraid te vermijden. De regéering van Abessinië ontkent eveneens dat er kort geleden een ernstig gevecht nabij Dessié zou zijn geleverd. In Addis Abeba gaat het gerucht, dat de negus een belangrijke overwinning op de Italianen heeft bevochten op Zondag jl. ten zuidwesten van het Asjangi-meer. De troepen van den negus telden 20.000 man; de Italiaansche macht was een geïsoleerde co lonne. 2000 Askaris en 400 Italianen zouden zijn ge dood. Addis Abeba. Eenige nog niet bevestigde berich ten van het noordelijk front wekken den indruk als of de situatie der Abessijnsche strijdkrachten in de laatste dagen wat beter is geworden, nl Abessijn sche kringen is men van meening, dat de tactiek der Italianen, om sterke afdeelingen langs bepaalde wegen snel voorwaarts te doen rukken, den Abessij- nen weer gelegenheid geeft tot het voeren van een guerilla. Volgens een dezer berichten uit Abessijnsche bron zou de Italiaansche bezetting van Sondar nog voor Paschen onverwachts zijn aangevallen en vernietigd. Intusschen wordt van het zuidelijk front gemeld, dat de Italianen ten Zuiden van Sasabaneh tot den aanval zijn overgegaan, nadat zij verschillende bom bardementen hebben verricht. Zij schijnen een om trekkende beweging te willen maken en speciaal de beide vleugels van het Abessijnsche leger krachtig te willen aanvallen. Graziani slaags met Nasiboe. Rome: Het gerucht gaat, dat de troepen van generaal Graziani aan het Zuidelijk front oprukken en dat reeds slag geleverd wordt tegen het leger van Nasiboe. Van officieele zijde wordt het bericht noch beves tigd, noch ontkend, maar in welingelichte politieke kringen wordt te verstaan gegeVen, dat inderdaad het lang verwachte offensief van generaal Graziani aan 't Zuidelijk front met alle kracht is ingezet. Intusschen is Rome vol overwinningsvreugde over de bezetting van Dessie. Italië viert de bezetting van Dessie. Mussolini heeft bevel gegeven, dat ter gelegenheid van dezen triomf heden in het geheele land zal worden gevlagd van zonsopkomst tot zonsondergang. De geheele pers levert opgetogen commentaren op het binnentrekken van de Italianen te Dessie. De „Tribuna" schrijft, dat Dessie thans en voor alle tij den Italiaansch is. Het blad voegt hieraan toe, dat het interessant is, dat de bezetting een feit is ge worden, juist op het oogenblik, dat men de plannen van de commissie van dertien gaat vernemen. (Volgens dit bericht zou Dessie dus weer wel ge vallen zijn.) „De Keizer is nog niet overwonnen." „Zelfs al mocht hij den oorlog verliezen, verdient hij nog tot overwinnaar te wor den uitgeroepen." Addis Abeba: „Hij is nog niet verslagen en zal tot het einde door vechten", zeide de keizerin van Abessynië, sprekende over haar gemaal, in een interview met Reuter, na haar radio-rede van giste ren. „Maar zelfs al mocht hij den oorlog verliezen, dan nog verdient hij tot overwinnaar te worden ge proclameerd, want hij moest strijden tegen alle mid delen, "waarover de moderne wetenschap beschikt." De kalmte der keizerin was indrukwekkend. „Het is onmogelijk, dat mijn man den oorlog niet wint", zeide zij met groote stelligheid. De radio-uitzending van gisteren was een uiterst droevig schouwspel. De keizerin sprak over het ont zettende lijden, dat de gas-oorlog over haar volk had gebracht. Even te voren had zij nog een brief ontvan gen van den keizer, waarin hij de gruwelen van den gas-oorlog voor zijn troepen beschreef. Na haar moeder sprak ook prinses Toahai voor de radio. Na de uitzending barstten beide vrouwen in tra nen uit.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1