Regeerinsscommissarissen eelen de lakens uit. r Orsel. Donderdag 16 Aprii 1936. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9957 Fietsende landbouwer door trein gegrepen Militair vliegtuig over den kop geslagen Krukas van locomotief gebroken Merkwaardig menschelijk drama Vier jeugdige avonturiers Oe Bilt seint Nieuw geval van sabotage? Massa-proces te Maagdenburg Max Schmeling naar Amerika vertrokken In de gister gehouden vergadering van Burgemees ter en Wethouders is op hartelijke wijze afscheid ge nomen van en door den heer Orsel, die wegens over plaatsing naar Hoorn onze gemeente gaat verlaten en dus als lid van den raad en wethouder ontslag heeft genomen. Allereerst voerde Burgemeester Cornelissen het woord, die ,er op wees, dat de heer Orsel gedurende zijn raadslidmaatschap en wethouderschap de be langen van Schagen in 't algemeen op voortreffelijke wijze had voorgestaan en daarnaast de partijbelan gen in t' oog had gehouden. Spr. gewaagde van de buitengewoon prettige samenwerking en wenschte 'tenslotte den scheidenden wethouder met zijn gezin veel goeds toe. De heer J. Schoorl Pz. sloot zich gaarne bij de woorden van den Burgemeester aan, ook hij roem de de prettige samenwerking en betoogde dat, hoewel de heer Orsel nog slechts korten tijd deel uitmaakte van het Dag. Bestuur der gemeente, hij toch geen leerling bleek te zijn. De heer Orsel was aangenaam getroffen door de hartelijke woorden die tot hem waren gericht en dankte den Burgemeester voor de onpartijdige leiding en voor de tegemoetkomende houding die hij steeds jegens hem had aangenomen. Ook spr. constateerde met veel genoegen dat er een prettige samenwerking was geweest, iets waarnaar hij ook altijd zoowel in den raad als in de vergaderingen van B. en W. had gestreefd. Spr. had steeds getracht de belangen van Schagen te behartigen en eveneens de belangen zij ner partij. Spr. wendde zich tot den heer Schoorl, om hem 'dank te betuigen voor de goede verstandhouding en voor het vele, dat hij van hem had geleerd. Spr. was langzamerhand een echte Schagenaar geworden, was van Schagen gaan houden. In zijn afscheidsspeech sprak hij vervolgens woor- 'den van oprechten dank tot den gemeente-secretaris, den directeur van de Lichtbedrijven, den gemeente architect, om vervolgens persoonlijk afscheid te ne men van het secretariepersoneel en zijn teleurstel ling er over uitsprekende, dat hem den tijd ontbrak, om afscheid te nemen van directeur en personeel der Eierveiling en andere ambtenaren en personeel dei- gemeente. Ook de Secretaris dankte den heer Orsel voor de aangename samenwerking. GESLAAGD. Onze vroegere plaatsgenoote, mejuffr. N. Rezelman, thans te Amsterdam, is geslaagd voor het Neder- landsch diploma van bekwaamheid voor heilgym nastiek en massage. SCHAGEN—NIEUWS. Vermoedelijk worden voor Schagen II en III een paar wedstrijden vastgesteld voor het Gouden Kruis voor a.s. Zondag. De leden gelieven dus de Schager Courant van Zaterdag a.s. goed na te kijken. Denken dea dspiranten om ledenaanwerving? De E. C. Achter een andere auto om den weg overgestoken. In de Nude onder Wageningen is gisteravond de zestigjarige landbouwer N. Brienessen, die op zijn rijwiel gezeten, vlak achter een vrachtauto den straatweg overstak, door een personenauto, welke van den anderen kant naderde en bestuurd werd door den heer van L. uit Soest, aangereden. B. liep een zeer ernstige hoofdwonde op en werd binnen gebracht in de woning van zijn zoon, die hij juist te voren had verlaten. Hier is hij eenigen tijd later overleden. Den bestuurder van de auto, die ondanks zijn krachtig remmen, het onheil niet meer kon voorkomen, treft geen schuld. De voorruit van den wagen brak, terwijl de fiets van het slachtoffer ge heel werd vernield. Moest wegens het weigeren van den motor oen noodlanding maken. Utrecht. Woensdagmiddag heeft een militair vliegtuig van het type D 17 een noodlanding moeten maken nabij het fort „Hemeltje" te Houten, wegens weigeren van den motor. De bestuurder van het toestel, de sergeant-vlieger P. Smits, slaagde er in het vliegtuig behouden op een weiland te zetten en alles zou goed zijn afge- loopen, indien bij het doorrollen tijdens de landing geen- heg in den weg gestaan had, waarmede de schroef in aanraking kwam, waardoor de D 17 over den kop sloeg en loodrecht op het weiland bleef rusten. Tot geluk van den bestuurder, die zich in een ta melijk benarde positie bevond, geraakte de motor niet in brand. Ongedeerd wist hij zich te bevrijden. De vleugels en de schroef werden beschadigd. Het toestel zal ter plaatse gedemonteerd worden en in den loop van heden naar Soesterberg worden ver voerd. ERNSTIGE ONLUSTEN IN VENEZUELA? New York Volgens berichten uit George town in Britsch Guenana zouden in Venezuela opnieuw ernstige onlusten zijn uitgebroken. Zondag a.s. moet het congres van Venezuela den President der republiek verkiezen. BIELSEN LOSGERUKT, JA DOOR MIDDEN GESLAGEN. Van den sneltrein die te ongeveer kwart over vieren des namiddags vanuit Den Helder in onze gemeente aankomt, brak gistermiddag ter hoogte van de halte Oudeslnis een kruk as van de locomotief, met het gevolg dat over een lengte van een 300-tal meters verschillen de bielsen uit de baan werden geslagen, ja zelfs een viertal dwarsleggers finaal door mid den werd geslagen. Van voortzetting van de reis was natuurlijk geen sprake en belangrijke vertraging in het vervoer der reizigers ontstond dan ook. Door den goederentrein is tenslotte de per sonentrein opgeduwd naar Schagen, terwijl ter plaatse waar het ongeval plaats vond, de reizigers van en naar de richting Den Helder moesten overstappen, om in een anderen trein hun reis te kunnen voortzetten. Het spreekt vanzelf dat spoedig maatrege len werden getroffen, om de aangebrachte Nschade te herstellen en de baan wederom in orde te maken. Man ontmoet zijn overleden vrouw op straat. Londen, 16 April. „Ik heb je begraven „toch ben ik hier Deze fragmenten van een gesprek tusschen een man en zijn vrouw die hij dood had ge waand en op wier graf hij tweemaal bloe men had geplaatst, maken deel uit van een merkwaardig menschelijk drama, dat zich volgens de „Daily Mail" Dinsdag afspeelde in het plaatsje Eccles bij Manchester. Sinds eenige dagen was Mrs. Ethel Williams ver mist. Haar man, een 23-jarige werklooze chauffeur, zocht naar haar en vernam van de politie dat een lijk gevonden was in een nabije rivier. Het lijk was slecht te identificeeren, doch afgaande op twee her kenningsteekenen stelde men vast, dat men te doen had met het lijk van Mevr. Williams. Dien tengevolge werd het lijk door de zorgen van den treurenden echtgenoot begraven. In werkelijkheid verbleef Mrs. Williams in Huil. Toen zij naar Manchester terugkeerde en daar een vriendin bezocht, hoorde zij dat zij „begraven" was. Zoo kwam het, dat Mrs. Williams op zoek ging naar haar echtgenoot en zij trof hem op straat. Als in een droom hoorde de man zijn vrouw zeggen: „Hallo Frank", en niet voordat zij hem aanraakte geloofde hij niet met een geest te doen te hebben. Intusschen ondervindt het echtpaar op het oogen- blik moeilijkheden met de ambtenaren van den bur gerlijken stand, die zich een dergelijke wispelturig heid van den overleden echtgenoote niet kunnen in denken. Er zal een heele procedure noodig zijn om de acte van overlijden te vernietigen. Op gehuurde fietsen de wereld in Amsterdam Twee kinderen uit het gezin De Groot aan de Raamgracht, de veer tién-jarige Leendert en de elf-jarige Izaak, van wie eerst genoemde reeds verscheidene malen van huis is weggeloopen, hebben gisterenmiddag in gezel schap van twee kameraadtjes, de der tien-jarige Leendert Vleeschhouwer en zijn negen-jarig broertje Daniël, wonende in de Nieuwe Kerk straat, bij een rijwielhandelaar op Rapenburg drie kinderfietsen gehuurd. Naar de oudste De Groot mededeelde, hadden zij de karretjes maar voor een uurtje noodig, doch toen de kinderen in den namiddag niet waren teruggekeerd en de ouders in hevige ongerustheid verkeerden, was het vermoeden gewettigd dat het virtal op avon tuur was uitgetrokken. De kinderpolitie -werd van de vermissing- der knapen op de hoogte gesteld en nam onmiddellijk het onderzoek ter hand. Naar wij vernemen heeft dit het gelukkige ge volg gehad, dat in den avond alle vier in Amers foort zijn aangehouden, vanwaar zij heden op transport naar de hoofdstad zullen worden ge steld. De vier jeugdige avonturiers van ernstig misdrijf verdacht Naar wij nog nader vernemenzijn er zeer sterke aanwijzingendat de vier jeug dige avonturiers, zich hebben schuldig ge maakt aan de in den middag van den twee den Paaschdag gepleegde opensluiting van een brandkast in het kantoor van een manu- facturenhandel in de Jodenbr eestraat, waar toe de daders zich via de achterzijde van het gebouw toegang hadden verschaft. De buit bestond uit een bedrag van f 600.-, terwijl aanvankelijk ook een cheque ter waarde van f 900.- werd vermist, die later is terug gevonden. Heden zullen de jongens, na hun aankomst te Amsterdam ter zake van dit feit gehoord worden. ONTPLOFFING IN HONGAARSCHE LEVENS- MIDDELENFABRIEK. 10 personen ernstig gewond. In een fabriek van levensmiddelen te Boedapest is tijdens sokleerwerkzaamheden een gasmeter ontploft Tien personen werden bij deze ontploffing ernstig gewond. Nader wordt uit Boedapest gemeld: In des lotenmakerij van een fabriek is tijdens het autogeen lasschen een gasreservoir tot ontploffing gekomen. De geheele werkplaats stortte in, vensters en daken der in de nabijheid gelegen gebouwen wer den vernield of ernstig beschadigd. Tien personen, die zwaar gewond werden, zijn naar eenziekenhuis gebracht. SNEEUWSTORMEN IN ZUID RUSLAND Moskou In het Zuiden van Rusland woeden zware sneeuwstormen. De aan de zwarte zee gelegen steden staan gedeeltelijk onder water en de scheepvaart ligt stil DE VERBLIKKING VAN VLEESCH IN BLIK UIT DEN BOOZE. NIET DE VETWEIDERS, MAAR DE BACON-FABRIKANTEN PROFI- TEEREN. Het landbouw«crisisfonds in de practijk. De Vereeniging van Veeweiders en -Mesters heeft gisterenmiddag in Hotel „Terminus" te Den Haag een algemeene ledenvergadering gehouden onder voorzitterschap van den heer M. Oppenheim uit Den Haag. In zijn openingswoord constateerde deze, dat men bij de crisis-veehouderijcentrale gelukkig heeft in gezien, dat de verblikking van vleesch uit den booze is. Met de afslachting is plusminus 25 millioen gulden verlies gepaard gegaan, terwijl daarnaast voor millioenen guldens schade aan de bedrijven der veeweiders en -mesters is toegebracht. Geluk kig, zoo zeide spreker, hebben wij nu een deskundig minister van landbouw, die nu ook aan de veewei ders en -mesters steun heeft toegezegd. Noodzakelijk is het, dat men de bedrijven der vee weiders en -mesters als beschutte bedrijven erkent. De vereeniging is gaarne bereid den minister in zijn moeilijke positie te steunen om te komen tot de juiste oplossing, n.1. onze veehouderij in haar geheel een bloeiend en winstgevend bedrijf en de steunregeling overbodig te doen worden. Mr. H. van Wijk Czn., uit Den Haag, juridisch adviseur der vereeniging, sprak over: „Het Land bouwcrisisfonds in de practijk". Mr. van Wijk herinnerde met instemming aan hetgeen het tweede-kamerlid Ebels op 11 Maart ƒ.1. in het parlement in het belang van de veeweiders heeft gezegd. Helaas echter deelen de regeeringsoammis- sarissen op zoodanige wijze de lakens uit, dat wel de baconfabrikanten, maar niet de veeweiders ervan profiteeren. Na een audi ëntie bij den minister heeft een deputatie uit het bestuur op 13 Januari J.I. een onderhoud gehad met Ir. van Leignes Bakhoven, 's mi nisters privé-adviseur, en op 3 April met den regeeringscommissaris, ir. Louwes, doch het resultaat is verre van bevredigend. Hoe wel de minister aanvankelijk een welwillen de houding aannam, zeide hij later geen be slissing te kunnen nemen, voordat hij de veehouderijcentrale had gehoord. De vee houderijcentrale wordt echter zoo sterk be- invloed door de baconfabrikanten, dat van die zijde geen bevredigend advies is te verwach ten. Eigenlijk aldus spreker moet men medelijden hebben met een minister, die op dergelijke adviezen is aangewezen. Thans neemt de minister de belastingaanslagen der veeweiders als basis. Men zou eerst moeten aan- toonen, dat men geen inkomen meer heeft. Op die manier echter zouden de betrokkenen worden be handeld als bedelaars, die om een aalmoes vragen. De steun aan groenten, suiker, tarwe en andere ca- tegoriën, welke successievelijk gevolgd zijn, is evenwel zonder uitzondering gebaseerd op de slechte uitkomsten van de bedrijven. Belastingaan slagen zijn daarbij niet ter sprake gekomen. Spreker besloot met een opwekking tot krachtige voortzetting van de actie der vereeniging. Hierop volgde een discussie, waarbij het betoog van den voorzitter en van mr. Van Wijk van vele zijden werd onderstreept. GEEN CRISISBAANTJES MEER BEKLEEDEN 's-Gravenhage 15 April De Hollandsche Maatschappij van Landbouw houdt op Woens dag 29 April des morgens aanvangende te half elf, in het hotel ..Krasnapolsky" te Amster.' im haar 141ste Algemeene Vergadering. De agenda bevat o.m. stemming over de door de afdeeling Putten ingediende motie, luidende: de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, van oordeel, dat reorganisatie voor het belang van hare leden noodzakelijk is, verzoekt het hoofdbestuur om binnen voeqzamen tijd maatregelen te nemen, om alle Hoofdbestuursleden, die crisisdiensten waarnemen, te vervangen door andere per sonen, die geen crisisbaantjes bekleeden en gaat over tot de orde van den dag Verwachting: Meest matige Noordoostelijke tot Noordweestelijken wind, betrokken tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk eenige regen, aanvan kelijk zachter, later iets kouder. Verdere vooruitzichten: weinig verande ring. Hierboven BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 750. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 7 gr. C. is 47 gr. F. INSECTENDOOD. SNELTOX is het aangewezen verdelgingsmid del tegen alle voorkomende ongedierte voor huis en stal. Prijs per 1/1 flesch f 1.30. Alleen in TERLEP'S DROGISTERIJ, Apoth.-Assist. HOOGZIJDE 103. SCHAGEN. RUITERSPORT) Belangstelling van de Koningin. Het paleis Het Loon eindpunt Hare Majesteit de Koningin heeft zich bereid verklaard persoonlijk op het paleis „Het Loo" de oorkonden in ontvangst te ne men, die door de leden der Koninklijke Nederlandsche Federatie van Landelijke Rijvereenigingengedurende den grooten Estafetterit zullen vervoerd worden. Daar door zal het eindpunt van den rit, waarbij de paarden 2000 K.M. hebben af te leggen niet te Den Haag doch te Apeldoorn zijn. Aan de Commissarissen der Koningin in de verschillende Provincies is verzocht dit maal de oorkonden te willen verstrekken. De oorkonden zouden dan een hulde-betuiging der bevolking bevatten en deze boodschappen worden dan door de landelijke ruiters in snel tempo door het land vervoerd. In een Engelscbe fabriek. Londen: De „Daily Mail" bevat het bericht, dat in de fabriek van Arthur Lee en Zonen, een be kende staaldraadfabriek te Sheffield, welke momen teel werkt aan de uitvoering van een order voor de Britsche defensie, een geval van sabotage zou zijn ont dekt. Een stalen kabel, verbonden aan een vliegwiel van een groote machine, was draad voor draad ge deeltelijk doorgesneden. De saboteurs zouden hun werk in den nacht hebben verricht. Nog voordat de machine op vollen gang was, bemerkte de mecani- ciën des morgens bij den aanvang van het werk, dat de kabel defect was. Daardoor werd een ernstig on geluk voorkomen. 150 Personen beschuldigd van hoogver raad. Voor het Volksgerecht te Maagdenburg is een proces begonnen tegen 150 personen, waarvan 18 vrouwen, beschuldigd van hoogverraad. De feiten gaan terug tot het voorjaar van 1935 en de plaats der handeling was het district Zeitz in Saksen. Zij wor den beschuldigd pamfletten te hebben verspreid, ille gale organisaties te hebben onderhouden en betrek kingen te hebben onderhouden met de leiding van partijen, welke naar het buitenland zijn gevlucht. BOKSEN. B r e m e n: De vroegere wereldkampioen Max Schmeling, heeft zich gister aan boord van de Bre- men" naar de Vereenigde Staten ingescheept. Hij zal daar op 17 Juni te New York tegen Joe Louis bok sen, welke match als laatste selectie geldt voor den strijd om het wereldkampioenschap. Schmeling zal den nog resteerenden tijd benutten om zich serieus op den zwaren strijd voort te bereiden. Hij bleek vol goeden moed te zijn. „Ook de neger heeft zijn zwakke momenten", verklaarde hij aan een persverte genwoordiger, „en ik zal er gebruik van weten te maken".

Schager Courant | 1936 | | pagina 5