Actie voor meer suikerbieten ie den Wieringermeer Laatste Telex berichten Verlaat Mexico den Volkenbond l DE VII 5 DE WIT Hoogland 8 Mexicaansche bestellingen voor de Nederlandscbe bedrijven Plaatselijk Nieuws. Ned. Bond van Gemeente ambtenaren Marktberichten. OsO OO GO OsO ÖO OsO OsO O-O Op den 29sten April hopen i mijne geliefde Kinderen, Corn GLAS M. GLAS Smit 8 hunne 25-jarige Echtvereeni- Q ging te herdenken. Q Q Hun liefhebbende Moeder, Q 0 Mej. de Wed. J. DRUIF-Appel, 0 8Veenhuizen, April 1936. Q Receptie in 't Café Kromhout Q te Opmeer, van 7.30—10 uur. Q üKDC(O0(O(X)CfOO!OO!O(X) Te koop: Een best WERKPAARD en 20.000 Roode Dorschkoolplanten Laatst van April plukklaar. Extra soort. P. FRANS, Stroet, Tel. 3, Dirkshorn. Te koop: HAVERSTROO, bij C. HOOGSCHAGEN, Groote Kee- ten. oocx)OK)c«otx)aoaoc>o Den 28en April hopen mijne q geliefde Ouders, q 0 en 0 Q hunne 25-jarige Echtvereenl- Q Q ging te herdenken. Q 0 Hun liefhebbende Zoon, Q 0 A. DE WIT. 0 Q Terdiek, 0 Ni Nieuwe Niedorp, April 1936. 0 S Receptie n.m. 8—10 uur. ooofioosooeocsjooiooiooo Net meisje zoekt een BETREKKING, in of omtiek Sohagen of Alkmaar jn omstreken. Adres: A. WEMMEN- HO VE, Joh. v. Hodenpijlstraafc 175 Schagen. VOERAARDAPPELEN te koop, k f8.— per 100G Kg., fran co thuis, bij M. PHILIPSEN, Anna Paulowna. ooaooocioaooooioofc g Op den 29sten April hopen onze geliefde Broeder en Zus- i» 8 8 Corn. GLAS 0 0 en 0 8 M. GLAS-Smit 8 2 hunne 25 jarige Echtvereenl- 2 O ging te herdenken. O V Hune liefh. Broeder en Zuster, 5 2 Jb DRUIF 2 2 A. DRUIF—Bakker. 2 Berkmeer, gem. Opmeer, 2 2 April 1936. 2 ClOOEOOiOÖOQOQOQOOSO Te koop: Een goed onderhouden 2-tons VLETJE, Te huur een Woonhuis, S. DOORN, Heerhugowaard, Noord. Te huur per 1 Mei: Een nette ARBEIDERSWONING, met 14 A. tuingrond en 7 maanden werk. P. FRANS, Stroet. Tegen verslechtering Landbouwhuis- hou donder wijs. Onder voorzitterschap van den heer J. L. Nysingh te de Wijk heeft op 15 en 16 April 1936 de maande- lijksohe vergadering der eerste afdeeling van het Koninklijk Ncderlandsoh Landbouwcomité plaats gehad. Besprekingen werden gevoerd omtrent het toepas sen van een korting op het steunbedrag van werk- looze landarbeiders, die een zekere oppervlakte grond in gebruik hebben. Besloten werd, dienaangaande met een terzake kundige instantie in overleg te treden. Varkensprijzen. Breedvoerige besprekingen werden gewijd aan de bestaande ongunstige verhouding tusschen de prij zen der 8 a 10-weeksche biggen en die der slaóhtvar- kens,waardoor voor degenen die hun biggen moeten koopen de varkensmesterij een onrendabel bedrijf is. Inzonderheid de kleine varkenshouders, die deze biggen mogen fokken, omdat hun geen merken toege wezen zijn, ondervinden groote moeilijkheden. Voorts werd de aandacht gevestigd op de slechte rijzen voor varkens welke niet aan de Ned. Vee- ouderij centrale kunnen worden geleverd. Men drong er op aan, dat de regeering het betrekkelijk geringe overschot aan slacht- yarkens tegen toonenden prijs uit de markt zou nemen en tot blikvleesch zou doen ver werken. Daar de varkensstapel vrijwel met •de binnenlandsche en buitenlandsche be hoefte in overeenstemming is, zou in dat ge- ,val spoedig de prijs der slachtvarkens op zoodanig peil komen, dat de thans in absolu- ten zin niet te hooge biggenprijzen kunnen worden betaald. Besloten werd, het bureau te machtigen, stappen te doen tot verbetering van den toe stand. Grenstractaat landbouw en middenstand. Het van den secretaris van de vergadering van •dagelijksche besturen der drie Centrale Landbouw- langendijk Bridge. In het lokaal van den heer C. Vijzelaar te Broek op Langendijk werd een bridge wedstrijd gehouden, waaraan door 32 personen werd deelgenomen. De uitslag was voor de oneven lijn: 1. J. Deute- kom, Noordscharwoude en P. Schager, Broek op Langendijk, 24 p.; 2. W. Bruin en J. Jes, Noord scharwoude, 29 p.; 3. U. Sieperda en M. Wagenaar, Broek op Langendijk 32 p. Even lijn: A. Keppel en C. Kliffen, Noordscharwoude, 15Vk p.J 2. P. Beers en C. Borst, Noordscharwoude 25^ p.; 3. St die Rijke, Noordscharwoude en K. Ruiter, Oudkarspel, 36 pnt. barsingerhorn - KOLHORN. Schoorsteenbrand. Zaterdagmorgen ontstond in de woning van den heer H. aan de Nieuwe Streek een schoorsteenbrand, die zich eenige oogenblikken ernstig liet aanzien. Vlug optreden voorkwam echter, dat het vuur zich kon uitbreiden. Het was juist bijtijds, daar met de felle storm de gevolgen wel eens heel ernstig had den kunnen zijn. Stormschade. Door den zwaren storm ontstond Zaterdag een vrij groot gat in het dak van de schuur op de boeren plaats van den heer K. aan de Strook. Verder heeft de storm in ons dorp weinig schade veroorzaakt. z jj pe Tor beschikking van den Minister van Justi tie is aan het Bestuur der afd. „Zijpe e.o." der Holl. Mij. van Landbouw toestemming verleend tot het houden van een loterij. Het maximum aantal loten is bepaald op 6000. POLITIE: Gevonden een zwarte Damesmantel en een groote houten hamer. BURGERBRUG. Bij djen heer H. Zeeman in den Ruigeweg ont stond, vermoedelijk door 't vlamvatten eener kunst- moeder, brand in een hoenderloods. De vlammen grepen, aangewakkerd door den wind, zoo snel om zich heen, dat niets meer te redden viel. Met door tastend ingrijpen kon 't woonhuis nog gespaard blij ven. De buurman, de heer Blaauboer, die de brand ontdekte, spoedde zich dra naar de plaats des on heil®, alarmeerde de niets vermoedende bewoners ten legde een groote activiteit aan den dag met het iblusschingswerk. Op dat moment was de geheele loods reeds één vuurgloed, zoodat de werkzaamhe den slechts bepaald konden worden tot 't redden van 't aangrenzende woonhuis. Het valt te betreuren, dat ruim 100 kuikens, zoomede 4 geiten en een hondje •den vuurdood bij dit onheil vondien. Naar verluidt fdekt verzekering de schade. De inmiddels gerequi- reerde brandspuit behoefde geen dienst te doen. winket Op de te Heerhugowaard gehouden tentoonstelling werkstukken, uitgaande van de Vereeniging ter bevordering van het Vakonderwijs in West-Friesland werd door onzen plaatsgenoot L. de Bruijn een eer sten prijs behaald met een raamkozijn en een eer sten prijs voor een sohuifdoos, vervaardigd bij zijn patroon, C. Brouwer, alhier, terwijl onze plaatsgenoot G. Molenaar een tweeden prijs haalde met vaktee- kenen en A. v. d. Welle en J. Zweep een eersten en tweeden prijs met hand- en vormteekenen. Voor de tweede maal gaf „Sparta" haar tweede Üion-stop-uitvoering en zooals te voorzien was, heeft liet storm geloopen om een plaatsje te krijgen. Zelfs moesten er onverrichterzake terugkeeren. hoewel niet geheel teleurgesteld, omdat een derde uitvoering, op a.s. Zondag te geven, thans zeker is en reeds nu zijn al weer vele plaatsen voor deze uitvoering be sproken. Wel een bewijs, dat er een goede roep van deze non-stop uitgaat tot ver in de omgeving. Evenals den vorigen keer liep alles als op rolletjes en werd alles vlot afgewerkt. „Sparta" is doende zich een reputatie te verwerven, als weinig anderen en dat kan ook niet anders, want men beschikt over een groote verscheidenheid van echte non-stop krachten en een arsenaal van toekomstige. 't Loopt wéér vol Zondag. organisaties ontvangen ontwerp-grenstractaat inza ke het terrein van den landbouw en van den mid denstand werd, na op verschillende punten te zijn geamendeerd, met meerderheid van stemmen aan vaard. Afzet van hooi. Besloten werd, met het college der regeeringscom- missarissen te bespreken de vraag, op welke wijze de producten van hooi voor den handel, die door het stil leggen van dien handel zwaar worden getrof fen, kunnen worden geholpen. Daarbij zal worden overwogen of genoemde categorie ware te helper door bevordering van den afzet van hooi, dan wel door het toewijzen van extra-kalveren, ter beweiding van deze meestal laag gelegen gronden. Pachtcommisie van de Wieringermeer. Naar aanleiding van een schrijven van de pachtcommissie van den Wieringermeer, waarbij werd verzocht, stappen te doen ten gunste van een ruimere toewijzing van sui kerbieten aan de pachters in den Wierin germeer, werd besloten, dit punt alsnog met het college van regeeringscommissarissen te bespreken. Landbouwhuishoudonderwijs. De vergadering kon gevoelen voor het afwijzend standpunt van den Nederlandschen Bond van Boe rinnen en andere Plattelandsvrouwen ten opzichte van de door den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen voorgeschreven verzwaring van de eisohen voor toelating tot de opleiding voor „Huis houdikundigen" aan de rijkslandbouwhoogeschool te Deventer. Besloten werd, voor nadere informaties zich te wenden tot de directrice van genoemde op leidingsschool. Melksteunverlaging. De motiveering van het ministerieel besluit tot verlaging van den toeslag op de industrie-melk, dat nl. dezp verlaging nondig zou zijn om de heffing op boter te kunnen verlagen, ten einde aldus de kosten van levensonderhoud van den consument te kunnen verminderen, heeft in landbouw kringen ontstemming gewekt. Het bestaanspeil van den melkproducent en van de landbouwende bevolking ligt thans reeds zoo laag, dat een verdere verlaging niet in aanmerking mag komen, alvorens de noodzakelijke aanpassing aan de gewijzigde economische omstandigheden ook bij andere volksgroepen (de consumenten) in dezelfde mate is doorgevoerd. Uit een oogpunt van doelbewuste crisispolitiek, welke is gericht op instandhouding van het boeren bedrijf, moet een dergelijke motiveering dan ook, als zijnde ondeugdelijk, met nadruk worden afgewezen. anna paulowna Goud Muiltje. Onder leiding van Mej. J. Sluis voerde een kinder zangklasse in Veerburg de operette Goudmuiltje op. Het lijkt ons onnoodig over de opvoering van deze bekende operette in details te treden. Het was leuk te zien hoe de jonge „artisten" trachten hun beste beentje voor te zetten. Het geheel bleek goed ingestudeerd en had onder de goede leiding van Mej. Sluis een vlot verloop. Uit het daverend applaus kon men opmaken dat het pu bliek van het leuke kinderspel genoot en vooral van het laatste tafreel, waarin de engeltjes .waarvan sommige niet ouder dan 4 jaar waren, voorkwamen. Aan het slot moest dan ook „gehaald" worden. Mej. Sluis deelde nog aan het eind van den avond mede, dat het in de bedoeling ligt a.s. Woensdagmid dag weer aan te vangen met de repetities, waarop zij dan vele nieuwe zangertjes hoopte te zien. Op 1 Mei 1935 werden bij 4 ingezetenen, de door hen op 't erf aan een stok of aan huis bevestigde roode vlaggen, door de politie in beslag genomen, wegens vermeende overtreding van het uniformver bod. De Ambtenaar v. h. Openb Min. meent niet tot een vervolging te moeten overgaan en heeft Woens dag 15 April opdracht gegeven aan den Griffier v. h. Kantongerecht te Helder, om bedoelde vlaggen te rug te zenden, wat dan Zaterdag 18 April is geschied. DE AANLEG VAN 200 K.M. SPOORWEG. Zondagmorgen is dr. W. Kresin, directeur van het Int. Handelsconsortium, uit Mexico naar Nederland teruggekeerd. Dr. Kresinheeft twee maanden in Mexico ver toefd om te trachten, er bestellingen voor de Neder- landsche industrie opgedragen te krijgen. Hij is in zijn pogingen geslaagd. Aan verschillende Nederlandsche industrieën is op gedragen de uitvoering van den aanleg van twee hon derd kilometer spoorweg, deel uitmakende van een groote spoorlijn, welke de Mexicaansche regeering voornemens is, aan te doen leggen van Campeche, aan de golf van Mexico, naar Puerto Mexico, even eens aan de golf van Mexico, over Boca del Cerro in centraal Mexico. Behalve den aanleg van den eigenlijken spoorweg omvat de opdracht den bouw van zes groote en. een groot aantal kleine bruggen en van vele stationsem placementen en andere constructies, onder andere van een aantal electrische centrales, welke kracht en licht zullen produceeren voor een landstreek van niét geringe oppervlakte. Dr. Kresin verklaarde, dat de bestelling welke aan de Nederlandsche industrie is opgedragen, een zeer aanzienlijk bedrag vertegenwoordigt. Alle werk zaamheden, welke de Nederlandsche industrie kan verrichten, zullen door haar worden uitgevoerd en uit het buitenland zal slechts worden betrokken dat gene, wat Nederland uit den aard der zaak niet kan leveren. Tien tot vijftien Nederlandsche ingenieurs zullen naar Mexico worden uitgezonden om de lei ding van het werk op zich te nemen. De eersten zullen reeds de volgende maand vertrekken. De handelsbetrekkingen van ons land met Mexico achtte dr. Kresin nog voor groote verbetering vatbaar. Onze handels-balans met dit land is nog sterk passief. Mexico voert naar ons land ruim vier maal zooveel uit als Nederland naar Mexico. Maar er zijn wijde verschieten geopend voor le veringen van Nederland aan Mexico. De bestelling, thans aan ons bedrijfsleven ten deel gevallen, is er een aanwijzing voor. DE VERJAARDAG VAN HITLER. In geheel Duitschland is gisteren met groot ver toon van parades en feestelijkheden de verjaardag van Hitier gevierd. Voor de rijkskanselarij, waar zich een onoverzienbare menigte verdrong, werden ont zaggelijke hoeveelheden bloemen aangedragen. Om vier uur verscheen de rijkskanselier op het balcon, waar hij luide werd toegejuicht. Talrijk waren ook de uit het buitenland telegrafisch gezonden geluk- wenschen. Hieronder bevonden zich telegrammen van de koningen van Engeland, Bulgarije en Italië, benevens van Mussolini, WEDEROM DOODSHOOFDEN OPGEGRAVEN. Aangemoedigd blijkbaar door het indertijd door ons gepubliceerde bericht omtrent de opgraving van een doodshoofd heeft men het nu eens „engros" willen doen. Bij het blootleggen van een voeting aan de voormalige O. L. school aan de Loet werden van ochtend op een diepte van 1.20 M. niet minder dan 4 doodshoofden gedolven. Naast deze lugubere vondst ontdekte men nog tal van beenderen en tanden, die eens aan onze voorvaderen moeten hebben toebe hoord I GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Theodorus Franciscus Jozef, zoon van Jacobus Koopmans en van Cornelia Maria Sjerps. POLITIE. Gevonden: een paar handschoenen en een rozenkrans. INTERESSANTE ENQUETE VAN ZWEEDSGH DAGBLAD Stockholm Het blad „Nya dagligt Allehan- da" heeft onder zijn lezers een referendum ge houden over de vraag of Zweden den Volken bond moet verlaten. Van de 26.000 binnengeko men antwoorden luidde 95 procent voor uittre ding uit den Volkenbond. Opgemerkt dient ech ter te worden, dat het blad sedert bet begin van den strijd in Abessinie een campagne heeft ge voerd tegen een aanblijven van Zweden in den Volkenbond, aangezien deze volgens het blad niet in staat is de kleine Staten te beschermen. Mexico, 21 April (A.N.P.) Het blad „Ultimas No- ticias" bericht, dat het vrijwel zeker is, dat Mexico den Volkenbond za! verlaten. Het blad heeft ver scheidene Kamerleden en Senatoren ondervraagd en dezen verklaarden voor een uittreden uit den Bond te zijn en vermoedden, dat in de zitting van de per manente commissie Woensdag a.s. een dergelijke beslissing zal worden genomen. Het blad schrijft verder, dat de dood van het In stituut te Geneve vrijwel onvermijdelijk is. Na Chili, zal nu zeker Mexico en de overige staten van Zuid- Amerika deze kostbare en nuttelooze organisatie ver laten. De Volkenbond heeft zijn onmacht getoond in het Chineesch-Japansch conflict, in het Boliviaansch- Paraguaansch conflict, in het Italiaansch—Abes- sijnsch conflict en onlangs in het geschil tusschen Frankrijk en Duitschland. De Bond was alleen in staat economische en zuiver theoretische sancties toe te passen op den aanvaller, zonder met kracht te kunnen optreden. VAN STOHER TOCH NOG NIET GEVONDEN. In tegenspraak met het bericht elders in dit blad dat von Stoher, de zoekgeraakte Duitsche gezant zou zijn gevonden, wordt hedenmorgen uit Cairo bericht, dat het onderzoek naar von Stoher tot nog toe vruchteloos is gebleven. Hedenochtend heeft een Britsch toestel zich gevoegd bij de vliegtuigen van het Egyptische leger om de woestijn te onderzoeken. NIEUWE JAPANSCHE TROEPEN AANGEKOMEN TE D AIR EN. Dairen, 21 April. (A.N.P.). Gisteren zijn nieuwe Japansche troepen uit het moederland aangekomen. De manschappen zijn onmiddellijk door gezonden naar het binnenland van Mandsjoekwo. Maatschappelijke Hulpbetoon regionaal? Den Haag, 20 April. Zaterdag j.1.' vergaderde de Prov afd. Noordholland van den Nederl. bond van Gemeenteambtenaren onder voorzitterschap van Mr. D. Breebaart, burgemeester van Zijpe. De heele pro vincie was ruim vertegenwoordigd. De heer J. Kamman, voorzitter van den bond, wijd de woorden van eerbiedige herinnering en waardee ring aan de nagedachtenis van jhr. mr. Ch. J. M. Ruijs do Beerenbrouck, welke toespraak door de aan wezigen staande werd aangehoord. Na het afhandelen van een aantal huishoudelijke zaken werd door den heer S. C. de Haas van Dorsser, directeur van maatschappelijk hulpbetoon te Haar lem, een inleiding gehouden over maatschappelijk hulpbetoon. Spr. besprak de mogelijkheid, om het maatschap pelijk hulpbetoon in den vervolge regionaal te gaan regelen. Volgens art. 194 der grondwet toch kan aan andere dan bestaande openbare lichamen verorden de bevoegdheid worden gegeven. Bij de bezuinigings- wet is bepaald dat de Kroon de bevoegdheid heeft om het maken van een gezamenlijke regeling tus schen gemeentebesturen, nopens bepaalde onder werpen, voor te schrijven, als zulks om een of an dere reden wenschelijk wordt geacht. Spr. zag die wenschelijkheid met opzicht tot een goede, economische en technische jniste uitvoering van het gemeentelijk maatschap pelijk hulpbetoon, voor kleine gemeenten van gelijke structuur, als b.v. in de streek van Langendijk. Door het bestrijken van een grooter gebied zal het voor de gemeenten financieel mogelijk worden om een behoorlijke organisatie en administratie met voldoende controle op te zetten, waartoe elke kleine gemeente op zich zelf niet in staat zal zijn. (Reeds geplaatst in een deel van de vo rige oplaag.) AMSTERDAM, 20 April 1936. Aardappelen. (Bericht van den Mak. Jac. Knoop). Z. Bonten f2.40—2.60, Z. Blauwen f2.30—2.50, Z. bonten en blauwen poters f 1.902, Z. Eigenheimers f 1.902, Z. Roodstar f 1.902.10, Roodstar poters fl.501.60, Haarlemmermeer en IJpolder Eigenhei mers f 1.902, Dito bonten f2.40—2.60, Spuische eigenheimers f 1.90—2, Flakk. eigenheimers f 1.90—2, poters eigenheimers fl.50—1.60, Anna Paulowna zandaardappelen fl.902.50, Hillegommer zand» aardappelen f 2.102.80. Alle soorten Bonken f 1.90— 2, Friesche Roodstar f2.40—2.80, Dito Borgers f2— 2.10. Alles per 70 kilo. Verder per 100 kilo Winter. Malta f 9.75—10, Nieuwlandsche zandaardappelen f2.903. Donkere zandaardappelen f2.70—2.80. Bon ken f 2.60-2.80. AMSTERDAM, 20 April 1936. Ter Veemarkt waren heden aangevoerd: 605 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kw. 50—54 et, 2e kw. 40—48 et, 3e kw. 32—38 ct per Kg. slachtge- wicht; 104 melk- en kalfkoeien f160200 per stuk; 134 vette kalveren: 2e kw. 46—56 ct., 3e kw. 34—44 ct per Kg. levend gewicht; 150 nuchtere kalveren f350—7 per stuk: 40 schapen f17—23 per stuk; lam meren f15—18 per stuk; 554 varkens: vleeschvar- kens, wegende van 90—110 Kg. 40—41 ct, zware varkens 3940 ct., vette varkens 38—39 ct. per Kg. slachtgewioht; 4 paarden f 60100 per stuk. Marktoverzioht. Runderen aanvoer zeer ruim, han del minder vlug, lagere prijzen. Melkkoeien behoor lijke aanvoer, willige handel. Vette kalveren, iets ruimere aanvoer, zeer stugge handel, prijzen aan het einde der markt zakkende. Nuchtere kalveren ruime aanvoer, vlugge handel, constante pr ij zien. Schapen en lammeren korte aanvoer en trage han del, dalende prijzen. Varkens ruime aanvoer, handel zeer gedrukt en terugloopende prijzen, ALKMAAR, 20 April 1936. Aardappelen f 1.50—2.60, andijvie f 0.90—2.60, bloem kool I f 12—18.50, II f4—10, bieten f 2.80-4.40, gele kool f8.90, kropsla f 1.80—4.40, komkommers f15, prei f2.50—7.10, peterselie f3.60, postelein f 1.30—1.42, rabarber f7—9, raapstelen f 1.80—2.60, radijs f2.80— 4.70, roode kool f4.90—11.20, selderie f 1.30—2.80, spi nazie f 1852. uien fl3, wortelen fl.80, boswortelen f9, witlof T f3-4.50, II fl.50—2. ALKMAAR, 20 April 1936. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 103 vette koeien f85—220, han del redelijk: 6 vette kalveren f30—80. per Kg. 60— 80 ct.. 833 nuchtere kalveren (slacht) f3—10; 7 vette schapen f 1421; 342 vette varkens per Kg. 30—34 ct. Handel stug. AMSTERDAM. 20 April 1936. Binnenlandsche granen. (Boerennoteeringen). Rogge f7.50—8, Cheval iergerst f5.25—5.50, haver f6.50—6.85, duivebnonen f8.50—9. paardeboonen f5.50 -6. groene erwten f8.50—9.50, alles per 100 Kg. Kar- wijzaad f 10.25—10.50 en blauw maanzaad f7.50—8 per 50 Kg. BROEK OP LANGENDT.TK. 21 April. 5100 Kg. uien f 1.80—2.20. driel. f Ó.70. grove f 2— 2.50. 500 Kg. peen f 3,60—3.70. 170 bos rhebarher f 4.60, ->600 Kg roode kool f 1.80—9. 10.000 Kg. D. witte kool. f 5.108.60. NOORDSCHARWOUDE. 21 April 1936. 1350 Kg. aardappelen f 2.24. 3800 Kg. uien f2.20-S drielingen f 0.60-1, grove f 2.60—3.10. 34200 Kg. roo de kool f5.901—9.50, 13.000 Kg. Deensche witte kool

Schager Courant | 1936 | | pagina 2