De woelingen in Pelestine. Dinsdag 21 April 1936. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 9960 Tsjechisch toestel in den sneeuwstorm verdwaald De oorlog in Oost Afrika Addis Abeba bijna geheel verlaten Oneerlijke dames aangehouden KIJKEIl ,s KOOPEn CLOECK Plaatselijk Nieuws. Een woonstraat langs den provincialen weg. TOESTEL VAN DE LIJN AM STERDAM—BOEDAPEST ERN STIG BESCHADIGD. PILOOT EN MARCONIST LICHT GEWOND DE PASSAGIERS ONGEDEERD Benauwde oogenblikken boven het IJsselmeer AMSTERDAM: Het Douglas-toestel O.K.—A.I.A. van de Tsjechische luchtvaart maatschappij C.L.S., van den nieuwen dienst BoedapestAmsterdam, dat om tien minu ten over zeven gisteravond op Schiphol werd verwacht, heeft omstreeks acht uur bij El- burg een noodlanding moeten maken, waarbij het vliegtuig ernstig beschadigd werd. De piloot en de marconist werden licht gewond. De negen inzittende passagiers bleven onge deerd. Zij zijn per autobus naar Amsterdam vervoerd. Nader vernemen we, dat de piloot Balik nabij Elburg een landing wilde uitvoeren. Voor de oriëntatie maakte hij gebruik van een parachute-fakkel, die de omgeving goed verlichtte. De landing lukte vrij behoorlijk op een weiland nabij den weg ElburgEpe, doch bij den uitloop schijnt het toestel in aanraking te zijn gekomen met een groep hoornen, waar door het ernstig werd beschadigd. De piloot en de radiotelegrafist hebben lichte kwetsuren opgeloopen. Zij konden zich echter te voet naar het dorp begeven, waar zij door een ge neesheer werden verbonden. De passagiers hadden inmiddels het vliegtuig verlaten en zich naar hotel Kleykamp begeven, waar de komst van een autobus uit Amsterdam werd afgewacht. BENAUWDE OOGENBLIKKEN BOVEN HET IJSSELMEER. DE BENZINE VOORRAAD RAAKTE UITGEPUT. RADIO-GEMEENSCHAP VERBROKEN. ELBURG, 21 April: Terwijl de officieele openings- vlucht van den luchtdienst Amsterdam—Boedapest door de K.L.M. een vlot en opgewekt verloop heeft ge had, is de eerste vlucht in omgekeerde richting, uit gevoerd door de Tsjecho-Slowaaksche Luchtvaart Mij., op betreurenswaardige wijze gestrand in het gezicht van de haven, nadat het einddoel reeds was bereikt. Een gelukkige omstandigheid bij dezen tegenslag mag het heeten, dat het ongeluk goed is afgeloopen en dat alle passagiers er zonder kleerscheuren zijn afgekomen en slechts twee leden der bemanning be trekkelijk lichte en in elk geval ongevaarlijke ver wondingen hebben opgeloopen. Het Tsjechische toestel is gistermiddag te vier uur hit Praag vertrokken, nadat het passagiers uit Boe dapest en Weenen had opgenomen. In totaal werd met negen passagiers de reis van Praag naai- Am sterdam gemaakt. De machine, een Douglas DC 2, van het type, dat ook door de K.L.M. op d*ze lijnen gebruikt wordt, werd bestuurd door den gezagvoerder Balik, een bekend Tsjechisch piloot, een ervaren .vlieger, die ook op Schiphol een bekende gast is. Aan boord waren verder de mecaniciën Stun, en de marconist Mica. Naarmate men de Nederlandsche grens naderde, werd het weer slechter en, boven Nederlandsch ge bied gekomen, raakte men weldra in een sneeuw jacht. Het toestel moest te 19.10 uur op Schiphol lan den en was inderdaad omstreeks zeven uur de hoofd stad genaderd. In een dichte sneeuwjacht kwam het boven Schiphol, waarmee het draadloos contact kreeg. Op dat oogenblik zag de bestuurder geen mo gelijkheid te landen, waarvan hij Schiphol mededee- ling deed. Ongelukkiger wijze raakte omstreeks de zen tijd de draadlooze zendinstallatie van het Tsje chische vliegtuig defect, waardoor Schiphol het geen nadere mededeelingen omtrent betere landingsgele genheid kon dóén. VERDWAALD IN DE SNEEUWJACHT. i Het toestel keerde terug, vermoedelijk om in het Oosten vanhet land of over de Duitsche grens landingsgelegenheid te zoeken. De pi loot bemerkte met schrik, dat de benzine voorraad begon af te nemen en raakte bo vendien, tengevolge van het missen van elke radio-aanwijzing in de sneeuwjacht, die toen boven het geheele westen van ons land heerschte, aan het dwalen. Het dreigende water. Toen de benzinevooraad hoe langer hoe meer be gon af te nemen, besloot de bemanning een lichtfak- kel uit te werpen, teneinde naar landingsgel cgen- heid uit te zien. Toen de eerste fakkel zijn licht ver spreidde, bemerkte men tot zijn schrik, dat men bo ven water vloog. Meer fakkels werden uitgeworpen en steeds opnieuw zag men de watervlakte onder zich, zoodat men weldra begreep, boven het IJssel meer verdwaald te zijn en de piloot Balik slechts een doel had, zoo snel mogelijk land te bereiken, en ten koste van alles te landen, alvorens de benzinevoor raad geheel uitgeput zou zijn. Een nieuwe lichtfakkel toonde toen plotseling de kustlijn, en, nadat eenigen tijd in de richting van de kust was gevlogen, werd met behulp van een der laatste lichtfakkels een tamelijk geschikt uitziend landingsterrein waargenomen niet ver van de kust. Het bleek te zijn e,en weiland achter de gemeente Putte, dicht bij Elburg op het gebied der gemeente Doornspijk. Op het laatste oogenblik werd den passa giers, die zich in de cabine van geen gevaar bewust waren, medegedeeld, dat men een noodlanding zou gaan maken. Bijna op hetzelfde oogenblik daalde de machine in een glijvlucht boven het weiland en bij na zou de landing geheel gelukt zijn, indien men hierbij niet met de vleugels langs de toppen van een langs het weiland staande boomenrij had gescheerd. I-Iet toestel kwam op de vleugels terecht, die als sle den fungeerden en de landingssnelheid braken. Door den schok brak het ondergedeelte van den rechter vleugel af en toen de machine tot stilstand was geko men, bleek de rechtermotor uit de vleugel te zijn gebroken. Hij lag op ongeveer twintig meter afstand van het toestel. Ook de linkervleugel was zwaar be schadigd, terwijl de geheele fusillage in elkaar bleek te zijn gedrukt. De passagiers werden met een hevigen schok door elkaar geworpen, doch bleken overigens ongedeerd, alleen van de bemanning had de bestuurder Balik een tik tegen het hoofd gekregen, waardoor hij een bloedende hoofdwonde opliep, terwijl de marconist Mika zijn been zoodanig bezeerde, dat hij naderhand op een brancard moest worden weggedragen en vermoedelijk een beenfractuur heeft opgeloopen. Paniek vermeden. Zonder dat een paniek ontstaan was, begaven de passagiers zich uit het toestel. Een der inzittenden een Engelschman, deel uitmakende van de Britsche legatie te Praag, haalde hulp van een boer in de om geving, met wien hij zich te voet naar Elburg begaf, waar via het postkantoor Schiphol en de betrokken autoriteiten werden gewaarschuwd. Onmiddellijk begaven zich ook menschen uit El burg naar het gedeeltelijk vernielde vliegtuig, onder hen bevond zich de Elburgsche dokter S. P. Gualtery van Weezei, die de beide gewonden de eerste hulp verleende en een noodverband aanlegde. Op zijn ver zoek werd naai- Zwole getelefoneerd, van waar wel dra een zieken transportauto ter plaatse kwam, die de beide gewonden naar Zwolle vervoerde, waar zij in het Sophia ziekenhuis werden opgenoöien. Hun toestand is niet ernstig. De overige passagiers begaven zich naar hotel Kleykamp, te Eelburg, waar heen ook hun bagage werd gebracht. Binnen twee uur nadat het bericht Amsterdam had bereikt, was reeds assistentie van de K.L.M. ter plaatse, nl. de heer Loo van den stationsdienst, in gezelschap van eenigo technische hulpkrachten, die het eerste onderzoek bij het vliegtuig instelden. Na dat een ambtenaar der invoerrechten en accijnzen te Selburg de bagage der passagiers had onderzocht werden zij met de inmiddels uit Amsterdam gearri veerde K.L.M.-bus naar de hoofdstad gebracht, waar zij tegen twee uur in den nacht aankwamen en hun intrek namen in een der groote hotels. Passagiers tevreden over den afloop en over de stevigheid van het vliegtuig. De passagiers bleken, ondanks den ondervonden te genslag, uiterst tevreden over de wijze, waarop de noodlanding is ten uitvoer gebracht. Geen oogenblik hebben zij zich ongerust gemaakt en bij den schok wisten zij op hetzelfde moment, dat de landing goed was afgeloopen. Zij spraken met bewondering over de soliditeit van het vliegtuig, immers de cabine bleef onbeschadigd.. Bij onderzoek bleek alleen de neus eenige schade te hebben opgeloopen. In Elburg heerschte den geheelen nacht een vrij druk vertier en velen begaven zich ondanks het late uur naar het afgelegen weiland op het landgoed „Oostendorp" ,waar het wrak zich bevindt. Heden ochtend zal een nader onderzoek worden ingesteld. STORM IN DEN FINSCHEN GOLF IJsbreker in nood. Leningrad A.N.P.) Een felle storm woest op het oogenblik in den Finschen golf. De ijsbre- ker Jermak heeft geseind zich in moeilijkheden te bevinden. De scheepvaart ondervindt ernsti- gen hinder van door den wind voortgedreven grnote ijsschotsen. Abessijnsche tegenspraak omtrent het vertrek van de keizerin. Addis Abeba. Maandagavond was de stad Ad dis Abeba bijna geheel verlaten. Tijdens den afge loopen nacht en in den vroegen ochtend heeft een lange rij voertuigen de hoofdstad verlaten met per sonen en hun bezittingen. Gewapende vrijwilligers zijn vertrokken teneinde te trachten den Italiaan- schen opmarsch te stuiten. De berichten uit Italiaansche bron, volgens welke de keizerin uit de hoofdstad zou zijn vertrokken, worden tegengesproken. Ondanks den raad van haar raadslieden heeft zij geweigerd Addis Abeba te ver laten. De telefonische verbindingen met Afden en Ankober hebben gistermiddag zonder onderbreking gefunctioneerd, waaruit blijkt, dat de Italianen deze centra nog niet hebben bezet. Ook met Djidjiga zijn gister de verbindingen in normale functie gebleven, zoodat ook het bericht over den val van deze stad onjuist blijkt te zijn. De buitenlandsche legaties zijn vol onderdanen van verschillende mogendheden, die daar een toevlucht zijn komen zoeken. Door de lega ties is een speciaal kampement met keukeninrichtin gen georganiseerd. Volgens Abessijnsche mededeelingen heeft de Kei zer zich met de legers van Ras Kassa, Ras Seyoem en Ras Imroe, alsmede met de reservetroepen naar het Westen van Abessinië teruggetrokken. De sterk te dezer afdeelingen wordt op 150.000 tot 200.000 man geschat. Het leger aan het Zuidelijk front zou 150.000 man sterk zijn en tusschen Harrar, Ghigner, Goba en Allata liggen. De totale verliezen aan Abessijnsche zijde sedert het uitbreken der vijandelijkheden ONGEREGELDHEDEN EN PLUN DERINGEN GISTERMIDDAG OP NIEUW BEGONNEN WEDER- OM DOODEN EN GEWONDEN EEN HONDERDTAL HUIZEN STAAN IN VLAMMEN Cairo 20 April (A.N.P.) Maandagmid dag breidden zich in geheel Palestina de on regelmatigheden en plunderingen wederom uit. Te Jaffa zijn vijf joden aan hun verwon dingen bezwekenterwijl een dertigtal per sonen gewond werd. Aan de zijde der Arabieren vielen twee dooden en twee gewonden. Te Jaffa en Tel Aviv hadden ware slachtingen plaats. De monstranten hebben een geheele wijk, die opgetrokken is van hout, in brand gestoken Een honderdtal huizen staat in vlammen. Te Jerusalem is het betrekkelijk rustigof schoon ook daar nu en dan demonstraties plaats vinden en er een honderdtal arres- staties worden verricht. De Mohammedanen besloten tot een alge- meene stakina. teneinde de regeering te dwingen hun eischen recht te doen wederva ren. Zij verlangen ten eerste verbod aan Jo den om land in Palestina aan te koopen en ten tweede stopzetting der Joodsche immi gratie. Jaffa en Tel Aviv zijn door Britsche troepen bezet. Er zijn nog drie personen, die Zondag bij de demonstraties gewond werden, overleden Het Arabisch streven naar een heid. Cairo Foead Hamda Bey, onderstaatssecre taris van Arabie-Saoedie, die hier onderhandelt over het sluiten van een vriendschapsverdrag tusschen zijn land en Egypte, heeft in een inter view verklaard, dat de Arabische wereld de be hoefte voelt aan een eenheid van alle Arabische volken en dat de propaganda voor dat denkbeeld reeds vruchten begint af te werpen. Hij zeide dat Yemen binnenkort zal aansluiten bij het vriend schapsverdrag tusschen Irak en de Hedsjas en gaf uiting aan zijn overtuiging, dat de Arabische wereld een geloof en een ideaal moet hebben n.1. ontstaan van een natie uit Arabische volken. Hilversum 20 April De politie heeft gis termiddag twee jonge dames gearresteerd, die zich op onrechtmatige wijze goederen hebben toe geëigend. De 31-jarige E. M. woonachtig te Hil versum, heeft in den loop van enkele maanden ten nadeele van een warenhuis aan de Spoor straat geleidelijk diverse goederen tot een waarde van ruim driehonderd gulden gestolen. Zij was in de expeditie van de firma werkzaam en nam telkens artikelen mede. De 22-jarige G. v.d. B. eveneens te Hilversum woonachtig, heeft in haar dienstbetrekking bij een dame aan de Tromplaan kleedingstukken, boeken en huisraad meegenomen. De beide gearresteerden hebben een bekente nis afgelegd. Zij zijn op transport gesteld naar Amsterdam en zullen ter beschikking van de Ju- stitie worden gesteld. worden hier op ongeveer 50.000 man geschat. Vijftienduizend menschen, van wie 5000 bur gers, zouden het slachtoffer van gifgasaan vallen geworden zijn. Abessijnsche berichten van het front. Naar van Abessijnsche zijde wordt medegedeeld, zijn Italiaansche aanvallen aan het Zuidelijk front, welke geleid hebben tot verbitterde gevechten van man tegen man met de voorhoede van het leger van ras Nassiboe, met zware verliezen voor de Ita lianen tien Noorden van Wardere afgeslagen. De Ita lianen hadden tanks, vliegtuigen en cavallerie in het veld gebracht, doch deze konden de door de Abessijnen aangelegde fortificaties niet passeeren. Verder wordt gemeld, dat de Italianen ook twee vliegtuigen en drie tanks hebben verloren, welke laatste kapotgeschoten voor de fortificaties zijn blijven liggen. Ook aan het Noordelijk front wordt verbitter den tegenstand geboden. Italiaansche troepen be- vmdien zich in Kobotsja op 30 K.M. ten Zuidoosten van Dessie. Bevolking te Rome wacht op belangrijke gebeurtenissen. Rome. De bevolking wacht op de aankondi- gmg van belangrijke gebeurtenissen in Oost-Afrika, die, naar men meent, elk oogenblik kunnen plaats vinden. Gister is, voor het eerst sedert het begin van de campagne, geen legerberieht, gepubliceerd. Men gelooft dat, indien zich heden een dezer be langrijke gebeurtenissen mocht voordoen, sirenes de bewoners zouden waarschuwen, teneinde hen op de openbare pleinen bijeen te doen komen om het be richt aan te hooren. Japan en de Oost-Afrikaansche kwestie. Tokio. 10 April (A.NP.) In politieke kringen wordt er de nadruk op gelegd, dat de Japansche re geering groot belang heeft bij de ontwikkeling in Oost-Afrika in verband met de Japansche econo mische interessen in Abessinië. Men is van meening, dat de regeerimg haar standpunt kenbaar zal maken, zoocLra de noodza kelijkheid zich voordoet. In de raadsvergadering op Vrijdag a.s. komt o.m, aan de orde een voorstel met betrekking tot het aan leggen door de provincie van een woonstraat langs den provincialen weg aan de Dorpen. Omtrent dit voorstel kunnen wij nog mededeelen: Voor den aanleg van den provincialen weg tus schen den spoorwegovergang en de Loet moet de woning van den metselaar Keuris worden afgebro ken. Met den heer Keuris is de Hoofdingenieur-di recteur van den Prov. Waterstaat over den aankoop van zijn woning tot overeenstemming gekomen, doch Keuris zou zijn nieuwe huis willen bouwen op het provinciaal terrein aan de langs den provincialen weg ontworpen woonstraat. Aangezien ook reeds aan het Oostelijk einde van de woonstraat bij de spoorbaan een dubbel woon huis (perceel Wardenaar) is gebouwd, wordt het wenschelijk geacht de ontworpen woonstraat thans gelijktijdig met den provincialen weg aan te leggen. De hoofdingenieur-directeur zou in beginsel willen bevorderen, dit gedeelte woonstraat voor rekening van de Provincie te doen leggen en rioleeren, doch zou dan gaarne vernemen of het gemeentebestuur in beginsel bereid is deze woonstraat daarna in beheer en onderhoud te nomen en zoo ja, onder welke voor waarden. Het zal dan ook noodig zijn, het perceel sectie C no. 1ÖS2 te koopen en te sloopen en gevraagd wordt of de gemeente zou willen medewerken dit pand voo? gezamenlijke rekening van gemeente en provincie (ieder van de helft) aan te koopen. Na aankoop van dit perceel (perceel Schrieken), zouden aan de nieu we woonstraat in totaal 4 blokken van ieder twee nieuwe woningen kunnen worden gebouwd. B. en W. stellen voor bedoelde woonstraat in onder houd en beheer over te nemen, eventueel onder voorwaarde, dat wanneer de rioleering van deze straat in de richting van West naar Oost geen vol doende afschot mocht geven, een afvoer naar de Laansloot moet worden gemaakt. Voorts stellen B. en W. voor, voor het koopen en sloopen van het perceel sectie C. no. 1082 de helft der kosten voor re kening der gemeente te nemen, mits vooraf omtrent het bedrag der koopsom overleg met het college wordt gepleegd. DE FINANTIEELE RESULTATEN VAN ONZE GEMEENTELIJKE BEDRIJVEN. Uit de rapporten van den accountant, den heer J. J. de Vries blijkt, dat over 1935 de gemeente eiervei- ling een verlies opleverde van f 530.45, of f 385.09 meer verlies dan over 1934. Het grondbedrijf kost de gemeente een bedrag van f 1959.24, Immers ten laste van de gemeente komt 1/5 nadeelig taxatieverschil f 2043.80, 1/5 verlies op gronden over 1933 f 221.75; 1/5 verlies op gronden over 1934 f 23, is totaal f 2288.55. Hiervan gaat af: winst op verkoop van gronden in 1935 f 222.50, winst op exploitatie f 106.31, is f 329.31, blijft een door de gemeente te betalen bedrag van f 1959.24. Het gasbedrijf gaf een nadeelig saldo van f 4083.52 aan retributie keerde dit bedrijf aan de gemeente uit f 1750 (vorig jaar f 6100), zoodat het eigenlijke be drijfsverlies op f 2333.52 gesteld dient te worden. Belangrijk betere resultaten werden met het eleo triciteitsbedrijf verkregen. Hier bedraagt het voor* deelig saldo f 3838.54, nadat de gemeente een retri butie had genoten van f 14500 (vorig jaar f 9300). DE BONTE AVOND. De 2e opvoering der bonte avond op Zondag ƒ.1. mag weer als geslaagd heeten. Er waren verbeterin gen aangebracht, welke het geheel nog fleuriger de den zijn, er is gespeeld door de „Bonte avond-artisten met een vrijheid en elan welke ons deed denken aan grootere revue's. Een ieder was rolvast en dit geeft aan een revue het vereischte tempo. In het vorig verslag is reeds alles uitvoeriger besproken, doch naast den heer Jan Buisman Jr. moeten wij even noemen mej. A. Neefkes, welke de dansnum- mers heeft ingestudeerd. Werkelijk dit was keurig verzorgd, maar ook de anderen zonder onderscheid waren ten volle voor hun taak berekend; het lach succes was verzekerd. Alles was weer keurig verzorgd, sloeg bij het pu bliek in; men heeft genoten. Aan het einde dankte de voorzitter het publiek en de leden en overhandig de aan den heer den Kok als belangeloos medewer ker een kistje sigaren, terwijl de heer J. Buisman Jr. aan mej. A. Neefkes bloemen overhandigde. De R.V.S. heeft zeer zeker in haar nog jonge be staan reeds een klinkende naam en zeer vele vrien den gevonden. Er is nog menige mooie avond te verwachten. Verwachting: matige Noordweestelijke tot Zuid westelijken wind, tijdelijk opklarend, weinig of geen neerslag, weinig verandering in tempe ratuur. Verdere vooruitzichten: Krimpende wind, later toenemende kans op neerslag en iets zachter. BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 757. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 5 gr. C is 42 gr. F. INSECTENDOOD. SNELTOX is het aangewezen verdelgingsmid del tegen alle voorkomende ongedierte voor huis en stal. Prijs per 1/1 flesch f 1.30. Alleen in TERLEP'S DROGISTERIJ, Apoth.-Assist. HOOGZIJDE 103, SCHAGEN.

Schager Courant | 1936 | | pagina 5