Bombardementen van steden. Welk nut het voor de Italianen heeft INGEZONDEN /TIJKKEN VAN HET FRONT IN OOST-AFRIKA door J. K. BREDERODE. Dirédawa, 29 Maart. DE twee belangrijkste plaatsen in bet zuiden van Ethiopië, Djigdjigga en Harrar, wa ren tot nu door Italiaansche aviateurs vol komen in rust gelaten. Eén enkele maal, doch dit is nu reeds maanden geleden, waren Italiaansche vliegmachines boven Harrar verschenen, doch hun doel scheen alleen geweest te zijn te verkennen. Boven Djigdjigga waren reeds meerdere malen Ita liaansche vliegmachines gezien, doch ook hier wer den, tot enkele dagen geleden geen bommen gewor pen. De bevolking was aan het gezicht van Ita liaansche vliegmachines reeds gewend geraakt. Trouwens, van zuiver militair standpunt bezien, hadden de Italianen ook niet de minste reden de beide steden te bombardeeren. Het zijn volkomen onverdedigde plaatsen zonder garnizoen. Hun be zetting zou voor de Italianen zeer zeker van groot belang kunnen zijn, daar ze liggen aan den grooten karavaanweg, die voert van de haven Berbera in Engelsch Somaliland naar Addis Abeba. Hun ver woesting kon en kan voor de Italianen niet het minste nut hebben. Plotseling zijn de Italianen in dezen van tactiek veranderd en enkele dagen geleden zijn ze overge gaan tot een bombardement van Djigdjigga, welk bombardement de volgende dagen herhaald werd. Wat heeft de Italianen tot deze plotselinge ver andering in tactiek gebracht? Zoo lang de Italia nen nog de hoop konden koesteren die steden bin nen afzienbaren tijd te veroveren, hadden ze er alle belang bij zoowel Djigdjigga als Harrar zooveel mogelijk ongedeerd te laten. Het bezit van eenige ste den, waar ze duizenden man troepen een goed on derkomen zouden kunnen bezorgen, zou voor de Italianen vooral bij de nadering van den grooten regentijd van het allergrootste belang kunnen zijn. Hun hoop deze steden te veroveren zullen de Ita lianen vermoedelijk vooreerst wel hebben laten va ren, zonder dat ze daarom besloten tot bombarde menten over te gaan. Plotseling echter schijnen ze tot een ander inzicht te zijn gekomen. Volgens som migen houdt dit verband met een verandering in de bevelvoering bij de zuidelijke Italiaansche krijgs macht. Hier loopen namelijk voor mij oncontroleer bare geruchten, dat generaal Graziani van het be velhebberschap in het zuiden is ontheven, zonder dat dit officieel bekend werd gemaakt. Mussolini, boos omdat generaal Graziani in een tijdsverloop van bijna zes maanden niets van eenige beteekenis heeft bereikt, zou hem vervangen hebben door een anderen generaal, wiens naam echter niet wordt genoemd. Een andere* verklaring, die wordt gegeven voor bet onverwachte bombardement van Djigdjigga, houdt verband met de politieke gebeurtenissen in Europa. Te Djigdjigga wonen namelijk verscheide ne Engelsche onderdanen, Indiërs, en de Italianen vreesden door een bombardement van het stadje in Engeland nog meer kwaad bloed te zetten. De plotselinge bezetting der ontwapende zone in Duitschland door Duitsche logerafdeelingen heeft Italië met Engeland (en Frankrijk en België) in één front gebracht. De steun van Italië is thans voor Engeland en voor de andere onderteekenaars van het verdrag van Locarno van beteekenis geworden én daarom meenden de Italianen thans de Engel- ische gevoeligheden niet meer- zoo sterk als eenige maanden geleden te behoeven te ontzien. Hoe dit alles zij, zeker is, dat Italië plotseling overgegaan is tot een luchtbombardement van Djigdjigga, waarbij den eersten dag zeer vele on schuldige slachtoffers vielen. Ik twijfel er niet aan, of van Italiaansche zijde zal wel weder met ophef gewag zijn gemaakt van dit bombardement eener volkomen onverdedigde stad zonder garnizoen en zonder afweergeschut. De Ita liaansche aviateurs, die van vijftienhonderd k twee duizend meter hoogte hun bommen wierpen, stel den zich niet aan het minste gevaar bloot. Eenig militair nut werd met dit bombardement niet be reikt. Enkele kilometers buiten het stadje (dat bij ons hoogstens „dorp" zou worden genoemd) bevindt zich een plaats, waarvan het bombardement voor de Italianen militair nut zou hebben gehad (men ver geve me, dat ik me hier eenigszins vaag uitdruk) en de Italianen schijnen dit te hebben geweten, ten minste ze wierpen ongeveer honderdvijftig bommen naar dat doel, zonder evenwel te treffen. Toen den eersten dag van het bombardement aan den horizont negentien Italiaansche groote vlieg machines verschenen, maakte de bevolking zich niet al te ongerust. Allen meenden, dat het weder niet anders dan een verkenning beteekende. De menschen kwamen uit de huizen en volgden met belangstel ling, maar zonder veel angst de bewegingen der vliegmachines, die eenige malen boven het stadje cir kelden. Plotseling vielen bommen neder onder de ontzette menigte, die voor een groot deel bestond uit vrouwen en kinderen. Voornamelijk de eerste minu ten werden de meeste slachtoffers gemaakt. Nadat dooden en gewonden bloedend waren nedergestort, vluchtten de menschen in doodsangst buiten het stad je, waar ze zich verspreidde en in kleine groepjes verborg tusschen struikgewas. Na ruim twintig minuten verdwenen de Italiaan sche vliegmachines, maar spoedig daarop kwamen dezelfde of andere weder opdagen en hervatten het bombardement. Dien eersten dag werden vijf-en-t&chtig personen, waaronder niet een enkele militair, gewond en der tien gedood. Een der bommen viel op een toekoel (een rond leemen huisje met strooien dak), waarin zich een geheel gezin, vader, moeder ea een kindje van twee maanden,- bevond. Vader en moeder wer den gedood. Van een der handjes van het kindje wer den twee vingertjes weggerukt. Het weesje is thans in behandeling in de Egyptische ambulance. Een bom viel neder bij een moeder, die zich op straat bevond met aan de hand een kindje van drie jaar en in den arm een kindje van zes maanden. Alle drie lieten zwaar verminkt het leven. In het geheel telt Djigdjigga ongeveer vijf-en-twin tig gebouwen en huizen van metselwerk. Verder zijn er tientallen „toekoels", waarvan vele verbrandden, daar de Italianen ook met brandbommen smeten. Van de steenen gebouwen en huizen werden er niet meer dan vijf of zes beschadigd of vernield. Een der huizen, die het zwaarst te lijden hadden, was dat van den Belgischen kapitein de Bois, die, lijdend aan dysenterie, zich thuis bevond in gezelschap van den Belgischen luitenant Witmuer. Het huis werd door een bom grootendeels vernield en in één oogen- blik volkomen onbewoonbaar gemaakt, maar, won der boven wonder, de beide Belgische officieren kwamen er ongedeerd af. Deze beide Belgische officieren waren op dat oogen- blik vrijwel de eenige militairen in het stadje. Zwaar had de afdeeling van het Ethiopische Roo- de Kruis te lijden. Hierop werden, evenals op de Egyptische ambulance, vele bommen geworpen, doch de Egyptenaren kwamen er goed van af. De ambu lance bleef ongedeerd, alleen een Ethiopische ge wonde, die er werd verpleegd en snel weg wilde vluchten, werd op zijn vlucht door een bom letter lijk in tweeën geslagen. Den dag na dezen dubbelen luchtaanval kwamen de Italiaansche vliegmachines in grooter aantal te rug, doch bij hun nadering vluchtte de geheele bevol king buiten het stadje en dien dag vielen er slechts drie gewonden. Nog een derden dag verschenen Ita liaansche vliegmachines, nu niet minder dan vijf-en- dertig, die ongeveer vijfhonderd groote en kleine bommen wierpen. Onder de groote waren er van tach tig kilogram. Dien derden dag vie.len er in het geheel geen slachtoffers te betreuren. Eenig militair nut werd er, zooals ik boven reeds opmerkte, met deze bombardementen niet bereikt. Bijzonder voorzien hadden het de Italianen op een autopark, met een automobielkaravaan in rust, maar van de wagens werd er niet een beschadigd, behalve dan, dat van een der vrachtautomobielen door een bomscherf een spatbord werd verbogen. Gedurende het bombardement deden de Egyptische dokters Maehgoub en Phares rustig hun plicht en verpleegden de gewonden, hoewel dr. Phares, met wien ik een langdurig onderhoud had, uitermate vermoeid was, daar hij juist was teruggekeerd van de eerste gevechtslinie en dus een moeilijke reis achter zich had van ongeveer 350 kilometers. Zoover ongeveer bevinden zich namelijk de meest vooruit geschoven Ethiopische troepen van Djigdjigga en de meest vooruitgeschoven Italiaansche troepen zijn na tuurlijk nog verder van dit stadje verwijderd. Van een eenigszins directe bedreiging van Djigdjigga en Harrar door de Italianen Is dus ook op dit oogenblik nog geen sprake. Picnicken in de kerk. Kapel te Brighton gesloten. 's middags Londen 20 April (A.N.P.) De „Daily Tele- graph" meldt, dat wegens het misbruik, dat som mige bezoekers maken van het voorrecht van open kerken, de Koninklijke kapel te Brighton voortaan om half drie 's middags zal worden gesloten. De voorganger der gemeente heeft in een zit ting van den kerkeraad bij de toelichting van zijn besluit verklaard, dat de meeste lieden, die in de zomermaanden in het kerkgebouw komen als half-opgevoed kunnen worden beschouwd. Sommige dingen, welke hij hun had zien pro- beeren doen, noemde de geestelijke zeer stui tend. Voor het gedrag van eenige bezoekers kon hij geen woorden vinden. Ik hel) ze zien picnicken met mandjes en alle mogelijke toebehooren. ik heb gezien, dat v in de kerkbanken fruit zaten eten, ze zijn zelfs zoo ver gegaan, dat zij elec- trische lampen uit het gebouw hebben verwij derd. Wereldbond tegen het Nationaal'Socialisme. Londen Sir Walter Citrine heeft als voor zitter van de Zondag gehouden bijeenkomst van den niet-sectarischen wereldbond tegen het na- tionaal-socialisme verklaard, dat de oorlog- on afwendbaar zou zijn indien de nationaal-socialis- tische beweging zou slagen. Spr. zeide, dat de beste strijdwijze tegen Hit- Ier de boycott is en het leed dan ook geen twij fel of deze boycott wordt reeds gevoeld. De Duitsche dictator, aldus ging Citrine voort volgens de Times, waaraan wij dit verslag ont- leenen, eischt een gelijke behandeling voor Duitschland op in den Volkenbond, maar laat hij dan eerst bewijzen, dat hij zijn onderdanen als gelijken behandelt. Sir Walter Citrine zeide te gelooven, dat een weloverwogen anti-Fransche campagne in het land wordt gevoerd, welke door Duitschgeld ge steund wordt: Men vergeet de misdaden, welke de regeering van Hitier heeft begaan tegen de democratie en het vrije staatsburgerschap. Het ligt niet op den weg van Hitier het sy steem der collectieve veiligheid op zij te schui ven en zijn eigen plan van beperkte en discrimi- neerende pacten van non-agressie aan Europa op te dringen. DE HERBERG VAN MISS ISHBELL MAC DONALD WORDT VERGROOT Londen 20 April (A.N.P.) Miss Ishbell Mac Donald, de dochter van Ramsay Mac Donald, heeft bij de betreffende instantie vergunning ge vraagd voor de uitbreiding van den herberg, welke zij te Speen (Buckinghamshire) exploiteert ten behoeve van het personeel van haar vader. Deze vergunning is verleend. De toeloop uit Londen moet vooral met het weekeinde zeer groot zijn. Een nieuwe eetzaal, 5 slaapkamers en een badkamer zullen aan de bestaande acoomodatie worden toegevoegd. INBREKERS AAN HET WERK. Almelo. 20 April. In den afgeloopen nacht is in gebroken in de woning van den heer W., agent-cor respondent der Arbeiderspers, aan de Rietstraat te Almelo. Een bedrag van ongeveer f 115, dat dien dag ontvangen was van de agenten, wordt vermist. De heer W. en diens echtgenoote. die uit waren ge weest, bemerkten bij hun thuiskomst dat er ingebro ken was. Een kind dat te bed lag had wel gestom mel gehoord, maar durfde later niet naar beneden te gaan. Men neemt aan, dat de inbraak is gepleegd door iemand, die op de hoogte was van het feit, dat er geld in huis was, HET EX-KAMERLID BRAAT VEROORDEELD. Ter zake dat hij te Hekelingen opzettelijk C. J. Moerland, veldwachter aldaar, beleedigd heeft is het oud tweede-kamerlid de heer A. Braat door den politierechter te Rotterdam veroordeeld tot f 75 boete, subsidair 15 dagen hechtenis, welk vonnis bevestigd werd door het Hof te 's Gra- venhage. De veroordeelde is van dit arrest in cassatie gekomen. De procureur-generaal bij den Hoogen Raad Mr. Berger, concludeerde gister tot verwerping van het beroep. DE INBRAAK BIJ DE GRUYTER. 's Gravenhage. Omtrent den inbraak bij de fir ma de Gruyter aan het Westeinde, gepleegd Zater dagavond omstreeks elf uur, kan nog worden mede gedeeld, dat de politie, die onmiddellijk na telefo nische waarschuwing van een tramconducteur ter plaatse verscheen, de omgeving van het huis geheel afzette en de twee inbrekers, toen zij bet perceel aan de voorzijde verlieten, inrekenden. De beide daders en hun medeplichtige, die ge lijk gameid Zondag in zijn woning te Rotterdam gearresteerd werd (alle drie staan bij de Rotterdam- sche politie als beruchte inbrekers geboekt hebben gister, bij verhoor door de Haagsche politie, een vol ledige bekentenis afgelegd Zij zullen Woensdag of Donderdag a.s. in het huis van bewaring worden ingesloten en ter beschikking van de justitie worden gesteld. WOENSDAG 22 APRIL. HILVERSUM (1875 M.) NCRV.-uitzending. 8.00 Schriftlezing; 8.15—9.30 Grampl; 10.30 Morgendienst; 11.00—12.00 Harmoni um en zang; 12.15 Saxofoon en piano; 1.00 Grampl; 1.30 Solistenconcert; 2.30 Postzegelpraatje; 3.00—3.45 Solistenconcert; 4.00 Zang en piano; 5.00 Kinderuur; 6.00 Landbouwcauserie; 6.30 Afgestaan; 7.00 Berich ten; Reportage; 7.30 Causerie; 7.45 Grampl; 8.00 Be richten; 8.15 Concert mmv. solisten, koor en orkest (Om 9.30 Paaschoverdenking)10.30 Berichten); 10.35 11.30 Grampl. HILVERSUM (301 M.) VAR A-u i (zending. 8.00 Grampl; 9.30 Keukenpraat je; 10.00 Morgenwijding VPRO; 10.15 Grampl. en Causerie; 11.00 R.V.U.: Lezing; 11.30 Orgelspel; 12.00 Grampl; 12.15—1.45 E. Walis' orkest en Grampl; 2.00 Voor de vrouw; 2.15 De Notenkrakers en solist: 3.00 Voor de kinderen; 5.30 Syd Jackson's Ensemble; 5.50 Grampl; 6.05 Vervolg van 5.30; 6.25 Grampl; 6.30 R.V.U.: Medische causerie; 7.00 Sportuitzending; 7.15 Kinderkoor; 7.40 Lezing; S.00 Berichten; 8.15 VARA- orkest en soliste; 9.00 Radio-tooneel; 9.45 Orgelspel; 10.00 Berichten; 10.05 Grampl; 10.30 Ensemble'„Fan tasia"; 11.00 Mignon-kwintet; 11.30—12.00 Gram.pl. DROITWICH (1500 M.) 10.20 Grampl; 10.35 Orgelspel; 11.20 BBC-Empire- orkest; 12.20 Grampl; 1.00 Reportage; 1.20 Grampl; 1.50 Orgelconcert; 2.35 Sted. Orkest Boumemoufh en solist; 4.05 Het Mac Arthurkwintet; 4.35 Dansmu ziek; 5.20 Berichten; 5.50 Pianorecital; 6.10 Lezingen; 6.50 Het Campoli-Trio; 7.20 De BBC-Zangers; 7.50 Gevar. programma; 8.50 Berichten; 9.10 Toespraak; 9.20 Zang en strijkkwartet; 10.3511.20 Dansmuziek. RADIO-PARIS (1648 M.) 6.20 en 7.35 Grampl; 10.20 Orkestconcert; 3.20 Gram. pl; 4.50 Orkestconcert; 7.20 Zang en piano; 8.05 Ra- diotooneel; 10.05—11.35 Dansmuziek en populair con cert, KEULEN (456 M.) 5.50 Orkestconcert; 11.20 Verzoekprogramma; 12.35 Orkestconcert; 1.35 Vroolijk concert; 4.20 Grampl; 5.20 Gevar. concert; 8.05 Kamermuziek; 9*50—11.20 Omroeporkest, -kleinorkest en solisten. BRUSSEL (322 en 484 M.) 322 M.: 11.20 Grampl; 12.301.20 Zigeunermuziek; 5.20 Vioolrecital; 5.50 Zigeunermuziek; 7.20 Klein orkest en voordracht; 9.30—10.20 Dansmuziek. 484 M-: 11.20 Grampl; 11.50 Dansmuziek; 12.50—1.20 Grampl; 4.20 Zigeunermuziek; 5.35 Grampl; 5.50 Ka mermuziek; 7.20 Liszt-herdenking; Hierna tot 10.20 Gramofoonplaten. DEUTSCHLANDSENDER (1571 M.) 7.30 Gramofoonotaten; 8.05 Rijkszending; 8.35 Gevar. programma; 9.20 Berichten; 9.50 Klarinet en piano; 10.05 Weerbericht; 10.20—11.10 Gramofoonmuziek, Het onderwijs in de Sowjet-Unie. Thans bezoeken 26 millioen kinderen de scholen. Moscou, 20 April (A.N.P.) Gisteren is op het tien de congres van communistische jeudorganisaties in de Sowjet Unie een rapport besproken over de werk zaamheid der communistische jeugdorganisaties op de scholen. Thans bezoeken 26 millioen kinderen de scholen in de Sowjet Unie. Alleen reeds in 1935 wer den 3362 nieuwe scholen geopend. Op de scholen ziju 700.000 onderwijzers en onderwijzeressen werkzaam. Dit jaar heeft de regeering 3973 millioen roebel toe gestaan voor bet volksonderwijs. Bovendien is on langs 1 milliard bewilligd voor een verhooging der salarissen van het onderwijzend personeel Er zijn voor kinderen zeer veel sportvelden aangelegd en sanatoria gebouwd. Bovendien zijn 62 kindertheaters geopend en 570 gelegenheden geopend voor het ver richten van practisch werk. DE LIJKEN VAN DRIE JAPANNERS TERUG GEGEVEN. Wladiwostick, 20 April (A.N.P.) In overeen stemming met den langs diplomatieken weg getrof fen regeling tusschen de Sowjet-regeering en de Ja- pansche regeering zijn op 17 April aan de Sowjet- Russische Mandsjoerijsche grens de lijkien uitgele verd van drie Japansche militairen, die op 9 April bij een botsing op Sowjet-gebied ten Noorden van Rassypnaja Padj waren gedood. Bij de uitlevring der lijken werden de gebruikelij ke militaire eerbewijzen gebracht. CRISIS-CONTRIBUTIE-REGELING v. h. Alg. Afdeelings-Ziekenfonds der Ned. Mij. tot bevordering der geneeskunst. Dat het jaarverslag van den secr.-penningmeester van het Ziekenfonds, uitgebraoht op SApril 1936, ook opgenomen in de Schager Courant, en waarin ook is gememoreerd de conclusie, wat de oorzaak is dat in verschillende gemeenten in deze omtrek, de bedoelde regeling t.a.v. werkloozen in het fonds nog niet tot stand is gekomen, als een knuppel zou wer ken die in het hoederhok werd geworpen, was te verwachten. En het is bij monde van den oud-voorzitter van de Ver. van Burg. en Secr., die een lans breekt voor de houding van deze vereeniging, in een betoog, wat men kan vinden in de Schager Courant van 15 April j.1. Waar de oud-voorzitter daarin o.a. zegt: „opdat de fondsleden en andere ingezetenen der gemeenten zul len kunnen oordeelen waar de schuld ligt, willen wij daarom gaarne het onze zeggen. Ja, geachte heer Haringhuizen, het is maar de vraag, in hoever men belanghebbende is. Dit waren in verband met de circulaire van den Minister van Sociale Zaken, aan de gemeentebesturen (en dus niet van heeren d o k- toren. de werkloozen. En dan lezende uw motiveering, kunnen wij niet anders zeggen, komende tot deze conclusie, dat het standpunt van B. en S. in deze kwestie tot schade was van: eersten, de werkloozen, en men toch oolc de daarmede gelijkgestelde niet heeft kunnen hel pen. Want op dezelfde manier, waarop de Ver. v. B. en S. de bedoelde maatregel, een z.g. franje in het be lang der werkloozen, aanbevolen, door den minister, hebben of trachten weg te werken, kan men dat bij iedere maatrgel tot steun der werkloozen doen. Buiten beschouwing latend de cijfers van het in komen der doktoren en apothekers, is het toch on logisch dat men eerst vraagt wat verdient de le verancier? Inderdaad waren er bij de invoering der steun maatregel ook wel eens vertegenwoordigers van ge meenten. die dit trachtten te vinden door 't salaris van B. en S. en secretarieambtenaren maar met eeni ge procenten te verlagen. En waar heeft men ge vraagd naar het inkomen der huiseigenaren bij de invoering der huurtoeslag, naar het inkomen der brandstofhandelaars bij de brandstof toeslag. Heeft men gevraagd wat de slagei's verdienden op hun vleeschartikelen bij de verkoop van blikvleesch? Heeft men dit alles nagelaten, omdat er schande genoeg, misbruik gemaakt wordt van oud en arm, en men deze voor een laag loontje laat werken, ter wijl hen flinke jonge kerels steun laat trekken, of met een beroep op andere groepen, die het ook zoo bitter noodig hebben. Immers welnee. Steeds heeft men dit gescheiden gehouden. En ook nu zouden de zen menschen desnoods wil de ver. van B. en S. hen hierbij steunen, nog beter een actie kunnen voeren, tot ook verlaging der contributie. Maar dat is niet de zaak waar het om gaat en wordt dan ook door B. en S. op deze wijze vertroebeld, en trachten zij op een voor hen zoo gemotiveerd mogelijke wijze van de zaak af te komen. Waarom zal men vragen. Mijn antwoord hierop is: de minister van sociale zaken heeft met de bedoelde circulaire een zeer breed ge baar gemaakt, door in de circulaire te bepalen dat één der derdens door de gemeenten moet worden betaald, iets wat voor menige gemeente wier belas tingen in top staan, bijna ondoenlijk is. Mijn veronderstelling vindt steun in dit godeelte van den heer Haringhuizen: In dit verband werd aan den minister van sociale zaken verzocht te willen bepalen, dat na de verla ging, indien dan de werkloozen de premie nog niet ten volle kunnen betalen, een deel van het aan het fonds verschuldigde bedrag als verhooging van werkloozensteun of werkverschaffingsloon in aan merking zal komen voor de berekening der uitkee- ring uit het werklooslieidssubsidiefonds. Want ik deel de meening dat om gezonde gemeen tepolitiek te kunnen voeren, de werkloozenzorg in de eerste plaats Rijkszorg is. Door het standpunt ingenomen door B. en S. is het belang der werkloozen geschaad en zijn ook an dere fondsleden niet gebaat. Dit was wel het geval geweest wanneer zij er bij den Minister op hadden aangedrongen en gewezen: le dat zij doordrongen waren van het moreel e be lang, dat de werkloozen lid bleven van het zieken fonds, maar tevens hadden gewezen op den noodtoe stand, waarin hun gemeenten verkeeren en den mi nister te verzoeken de bedoelde 1/3 voor zijn rekening te nemen en te betalen uit het werkloosheidssubsi- diefonds; 2e. voelde zij zich gedrongen een aanval te moeten doen op de te hooge contributie der zieken fondsen en de daarmee te hooge inkomens der dok toren, dan behooren zij dit gescheiden te houden van de bedoeling vervat in de circulaire van den minis ter en het initiatief te nemen voor een daarvoor spe ciaal opgezette actie. Nu zijn we op het punt geko men, waarvan eens een dichter zong: Eerst dronken ze een glas, Toen een plas, En de zaak bleef zoo die was. Oudesluis. H. C. V.

Schager Courant | 1936 | | pagina 6