Raad Nieuwe Niedorp. De Langendijker Groentenveilingen> Coöp. Boerenleenbank De tuinders zijn ontevreden, - En met recht. - Doen een beroep om steun op de gemeenten, die dien niet kunnen geven. - De eenige weg is die naar het B. A. - Waar- o mgeen M. H.? - Gunstig weer voor de stapelproducten. - Toch geen buitengewone prijsverhoo- ging. - Lager dan enkele weken geleden. - Geringe aanvoer. - La ge prijs voor aardappelen. - Roo- de kool loopt op het eind der week iets op. - Zeer weinig aanvoer van gele kool. - Hooge prijzen. - Iets beter voor Deensche witte. - Uien alweer slechte prijzen. - Weinig aanvoer van peen en bieten. - Ra barber aangevoerd. De geest onder de tuinders is verre van wat men tevreden mag noemen; ontevreden en gespannen is die, kan men wel zeggen. Deze geestestoestand ver wondert ons niet, daar het moeilijk is tevreden te blijven onder omstandigheden, waarin de tuinders verkeeren. Eiken dag hard werken en op verre na niet het noodige verdienen, om in het levensonder houd te voorzien en aan zijn verplichtingen te kun nen voldoen. De regeering steunt wel, doch verre van voldoende en altijd weer komt die steun zoo laat, dat er al heel wat ellende geleden is. De tuinbouwers dringen aan op het in het leven roepen van een steunregeling door de gemeenten, doch de eene is door zijn afhankelijkheid van het rijk niet in staat, een dergelijke steunregeling in het leven te roepen, de andere beschikt, niet over de noodige financiën om aan het verzoek te voldoen. Het eind van het liedje is dan, dat de adressanten verwezen worden naar het Burgerlijk Armbestuur. Is het bij een der- gelijken toestand nog te verwonderen, dat de tuin bouwers ontevreden zijn? Het Burgerlijk Armbestuur! Het schrikbeeld voor velen Daar te moeten terecht komen, dat hadden ze nooit kunnen droomen. Nu is het echter zoo ver. Verwonderen moet het dan ook wel, als we weten, dat er nog tuinders zijn, die zich verzetten tegen een omzetten van dat Burgerlijk Armbestuur in een Maatschappelijk Hulpbetoon. Het zijn echter doorgaans alleen die, welke nog niet bij het B. A. moeten aankloppen. De debatten in den gemeenteraad van Oudkarspel hebben mtusschen wel bewezen, hoe moeilijk het is iets te doen. Als men let op de samenstelling van den raad, dan zou men toch onmiddellijk tot de conclusie komen, dat als het mogelijk is, iets voor de tuinders te doen, Oudkarspels raad daartoe toch wel de aangewezene is. Wat er gedaan wordt is een brief schrijven aan den Minister. Moeilijk probleem! Voor de tuinbouwers, die nog stapelgroenten in voorraad hebben, is het maar gelukkig, dat de Maatsche buien nu in April zijn gekomen. Was het in plaats van het koude en gure weer, mooi lente weer geworden, zooals we dat een 14 dagen geleden Vergadering van den Raad, op Maandag 20 April 1936, 's morgens om 10 uur. Voorzitter de heer P. Pluister, burgemeester; se cretaris de heer P. Haringhuizen. Alle leden zijn aanwezig. De Voorzitter opent de vergadering; de notulen worden gelezen, ze worden onder dankzegging goed gekeurd, behoudens een kleine opmerking van den lieer Olie. Ingekomen stukken. Mededeeling wordt gedaan van het goedgekeurd besluit tot wijziging van de begrooting 1935 en van het Prov. Blad no. 6 van 1936, houdende o.a., dat de bezoldiging van den ambtenaar van den Burgerlij ken Stand alhier is bepaald op f100.per jaar. Proces-verbaal van kasverificatie. Ei.?n schrijven van den afgetreden voorzitter der Ned. Herv. Weezenadministratie, den heer J. Stam mes, die daarin zijn dank betuigt voor het blijkens de herhaalde herbenoemingen tot weesmeester in hem gestelde vertrouwen, waardoor hij in de gele genheid was mede te wei-ken aan de opvoeding en verzorging van weezen en aan de behartiging van plaatselijke belangen. Voorstellen inzake den Vleeschkeurings- dienst, Kring Barsingerhorn. B. en W. stellen voor, de bekende besluiten te ne men, waarover wij indertijd een uitvoerige uiteen zetting in ons blad afdrukten: a. splitsing van den bestaanden Vleeschkeurings- dienst, Kring Barsingerhorn.. b. het aangaan van een gemeenschappelijke re geling met meerdere gemeenten tot exploitatie van de destructor met noodslachtplaats. c. het aangaan van een nieuwe gemeenschappe lijke regeling voor den Vleeschkeuringsdienst, Kring Barsingerhorn mot dezelfde 9 gemeenten van de bestaande regeling. Eenige gevraagde inlichtingen worden door den Voorzitter verstrekt, waarna conform de voorstellen wordt besloten. De heer Kooij vroeg of er geen aanleiding was de naam Kring Barsingerhorn te veranderen. Die naam toch kan mogelijk verwarring doen ontstaan, al wordt wel eens gezegd, dat verandering voor de stichters onaangenaam zou zijn. De Voorzitter zeide, dat er verschillende overwe gingen waren, den naam te handhaven. Mogelijk zou verandering juist verwarring geven. Op de vergadering in Schagen, was dan ook maar 1 af gevaardigde, n.1. de Sohager, voor naamswijziging. De plaatselijke vereenigingen in het gedrang. Aan de orde is wijziging van het besluit van 16 Aug. j.1., waarbij de plaatselijke vereenigingen werden vrijgesteld van verm aakbelasting i.v.m. ontvangen opmerkingen van den minister. Den 16en Augustus nog werd het besluit inge zonden; 23 Maart kwam bericht., dat met de boven vermelde bepaling niet accoord kon worden ge gaan: een voor de vereenigingen onaangenaam be richt. Het bericht op zich zelf is echter nog onaan genamer. Door de redactie-wiiziging hoopt men nu een gunstig resultaat voor de plaatselijke vereeni gino-pri te bereiken. Tot deze wiizigine werd besloten. De vereenigingen hebben imtusschen de belasting moeten doorbetalen. Imrekomien is een adres van het bestuur van de Middenstandsvereeniging, met verzoek, alles te wil- hadden, dan zou het er voor verschillende tuinders, in het bezit van stapelproducten, nog slechter heb ben uitgezien dan thans. Want ondanks het gunstige weer voor de verschillende koolsoorten, de prijzen, welke eenige weken geleden gemaakt werden, kon den niet meer worden gehaald. Aanvankelijk was de stemming zelfs zeer lusteloos. Vraag uit het buiten land kwam er zoo goed als niet en ook voor het bin nenland was de vraag niet groot. De koude, en weer met weinig zon, waardoor liet aanbod van vroege groenten wordt belemmerd, hebben in den loop dei- week stimuleerend gewerkt, zoodat de vrees voor een sterke afbraak der prijzen gelukkig geen werkelijk heid is geworden. De aanvoer van de verschillende producten was deze week nog geringer, dan de vorige week. Bij normale verhoudingen voor het vrije ruilverkeer zouden ongetwijfeld, in aanmerking genomen de wintersche temperatuur, veel hooger prijzen zijn ge maakt dan deze week het geval was. De aardappels werden weer tegen lago prijzen verkocht. Zoo bracht de soort Robijn slechts f 1.50 op. Bravo werd tot f 2.50 verkocht. Blauwe Eigenheimers wisselden af tusschen f 1.50 en f 2.50. Bevelanders golden van f 1.80f2. Blauwe aardappelen werden voor f'2.80 verkocht. Voor Furore werd fl.70 betaald. Voor goede kwaliteit zijn dit lage prijzen. Uit de hand werden voor beste kwaliteit iets hoogere prijzen be taald. De meeste roode kool kwam aan de veiling van den Noordermarktbond, in 't geheel nog ruim 13 spoorwagens. Aanvankelijk werd voor eerste kwali teit, van de sorteering „tweeponds" rond f5 k 6 be taald, voor de daarop volgende sorteering van f7 f8. De zwaarste kool bracht f6.407 op. Tweede kwaliteit was aanmerkelijk lager in prijs en bracht van f4.50 tot f5.80 op, met enkele uitzonderingen tot bij de f7. Op het eind der week trad een prijs- verhooging in, die echter niet van veel beteeken is was. De maximumprijs steeg tot f9. Aan do Broeker veiling was het met den aanvoer van gele kool gedaan. Ook aan die van den Noor dermarktbond kwam er maar weinig meer van deze koolsoort. Aanvankelijk waren de prijzen iets dalen de, doch op het eind der week liepen ze weer aar dig op. Donderdag lagen de noteeringen tusschen f 14.80 a f 17.60, Zaterdag tusschen f 14.60 en 18.10. Hoogere prijzen zijn dit seizoen nog niet gemaakt. Ofschoon de Deensche witte kool ook een veer had moeten laten, werden voor deze koolsoort nog bevre digende prijzen besteed. De mindere kwaliteit bracht echter lagere prijzen op. Voor kleingoed werd f4— f5 betaald, nl. eerste kwaliteit; tweede soort bracht f 2.40—14 op, afhankelijk van kwaliteit. Kool van 3 pond en zwaarder werd betaald met f6 407.20, la ter steeg deze prijs met f0.60 tot ruim f 1. Aan beide veilingen werden nog heel wat uien aan gevoerd. De prijzen bleven helaas weer laag. Voor drielingen werd slechts 6070 cent betaald, sommige partijtjes waren zelfs onverkoopbaar. Gewone uien brachten f 1.10— f2.20 op, al naar gelang van kwa liteit. Voor grove werd f 1.80f 2.80 besteed. Op 't laatst der week liepen de prijzen achteruit. Breekpeen kwam er maar weinig aan de markt. De prijs liep iets op, zoodat nu voor groote f2.90 f3.70 en voor kleine f 0.70—f 1.60 werd betaald. Bieten brachten f 0.90f 3.30 op, al naar gelang van grootte en kwaliteit. De aanvoer was klein. Als nieuw product kwam rabarber aan de markt. Er werd f5.20 voor besteed. len doen, wat de goedkeuring der verordening op. vermaakbelasting kan bevorderen een tamelijk overbodige vraag, aangezien het gemeentebestuur, wat toch bekend is, bij voortduring alle pogingen in het werk stelt om dit te bereiken en om aan de vereenigingen terug te betalen de belasting, wel ke van 10 Augustus bovengenoemd door lven is voldaan. Uiteraard kan dit laatste niet worden in gewilligd, afgezien nog van het feit, dat het verzoek niet rechtstreeks van de vereenigingen is uitgegaan en het niet zeker is, dat alle vereenigingen met den inhoud van het adres op de hoogte werden gesteld. De heer Gaijaard vroeg of de gelden terug werden gegeven, wanneer de nieuwe verordening goedge keurd wordt. De Voorzitter antwoordde, dat zulks onmogelijk was. Verzoek om vergoeding van vervoerkosten. Verzoek van J. v. d. Molen, C. Weij en K. Buis, op meer dan 5 K.M. in de school in de kom der ge meente wonende, om de vervoerkosten te willen vergoeden van hunne kinderen naar en van de school. Voorgesteld wordt dit verzoek in te willigen. De kosten zullen ongeveer f60.per kind per jaar bedragen. Het verzoek wordt met algemeene stemmen inge willigd. De heer Olie kon nog de toezegging doen, dat het busvervoer voor de Moerbeek voorloopig doorging tot 1 April a.s. Gewijzigd wordt artikel 1 der verordening op de heffing van vergunningsrecht, zoodanig dat de huurwaarde der lokaliteiten wordt berekend, alleen naar den omzet van sterken drank. De begrooting 1936. Ged. Staten zonden een brief, waarin mededee- ling werd gedaan van de opmerkingen van de dooi de Regeering ingestelde commissie van overleg, t.a. v. de begrooting 1936. Deze geeft in overweging de heffing van de besmettelijke-ziektegelden bij een inkomen van f 1000 te doen aanvangen. Voorts zijn enkele meer administratieve verande ringen aangegeven en verlaging van eenige uitgaaf posten. Onder deze zijn naar de meening van B. en W. die voor de school en voor het uitgebreid lager onderwijs niet voor vermindering vatbaar. De school moet n.1. gedeeltelijk geschilderd worden, terwijl nog niet te bekijken is, wat noodig zal zijn voor ver goeding voor U.L.O.-leerlingen. De aflossingen op de Gasfabriekleeningen mogen dit jaar niet achterwege blijven. Omtrent de raming der werkloosheidsuitgaven, waarin een gewone bijdrage uit het Werkloosheids- subsidiefonds wordt verwacht, zal nog nader be richt worden gezonden. Al met al zal met deze ver anderingen een meerdere ontvangst en mindere uit gaaf wordien verkregen van f 4151.77 en een meerde re uitgaaf en mindere opbrengst tot een gelijk be drag. De Voorzitter merkt op, dat de gemeente dan dit jaar niet noodlijdend is, al zijn de ontvangsten tot het maximum opgevoerd. Wel zijn er gemeenten, die er beter voorstaan, maar ze moeten dezelfde be lasting heffen om niet noodlijdend te worden. Dat de aflossingen op de Gasfabriekleeningen zul len moeten worden gedaan, be teekent een verhoogde uitgaaf van f 2000. De heer Olie informeerde naar de motieven van deze verplichte aflossing. De Voorzitter antwoordde, dat bij hoogste uitzon dering was toegestaan niet af te lossen. Dit kan men niet meer goedvinden. De begrootingswijziging werd hierna vastgesteld; de begrooting wordt verhoogd met een bedrag van f 403.11 en sluit nu op een bedrag van f 114.876.59. Gewijzigd wordt de verordening op de heffing van besmettelijke ziektegelden, als bedoeld in het voor gaande. De Voorzitter achtte deze wijziging niet onover komelijk. De rondvraag. De heer Borst vroeg naar de werking van het rou leersysteem. Zijn steeds dezelfden in het rouleersys teem en dezelfden in den steun? De Voorzitter zeide, dat er slechts enkele menschen in den steun waren, die er toch in zouden zijn, ook al was er geen rouleering. Op het oogenhlik wordt er dus niet gerouleerd. Op een verzoek van den heer De Boer in de zo mermaanden 's avonds te vergaderen, zeide de Voor zitter wel te denken, dat de heer De Boer in dezen steun zal hebben. De heer Olie informeerde of er nog werkvolk naar de Zuiderzee ging. De Voorzitter lichtte in, dat momenteel 20 men schen naar de Meer gaan. Hoe staat het met de 1/3 toeslagregeliug? aldus de heer Olie. Die bestaat niet meer, merkte de Voorzitter op. In 1 jaar had men van deze regeling genoeg: het kostte schatten. De nieuwe loonbijslagregeling is ingegaan 1 Febr. j.1. en zou ook 1 Mei a.s. voor den landbouw van kracht worden. Intusschen is echter weer een nieuwe circulaire verschenen. Over een en ander is gesproken in de vergadering van den bond van 50 Westfriesche Gemeenten, maar het raadsel is niet opgelost, hoe de regeling precies toe te passen. Ook in Den Haag weet men niet, hoe het precies moet. 1 Mei moet de zaak dus weer nieuw voor elkaar staan en de toestand is weer ongunstiger geworden. Spr. is dan ook weinig hoopvol gestemd. Maar die toe zegging deed spr.: we zullen er van maken, wat er van te maken is. De heer Olie noemde het in-droevig, zooals spr. het zag, valt degene, die z'n bedrijf nog zooveel mo gelijk in stand gehouden heeft, buiten de regeling en zij die de boel hebben verwaarloosd, zouden er voor deel van hebben. De heer Kooij wees op de vrije Zaterdag inplaats van 2 vrije middagen. Waarom is dit gebeurd? De Voorzitter lichtte toe, dat de busexnloitant* dit verzoek had gedaan; dan behoefden ze 1 dag mirtder te rijden, wat aanzienlijke kostenbesparing meebrengt. En waar de Inspecteur ook geen bezwaar had deze regeling bij wijze van proef een jaar goed te keuren, is het ook zoo geschied. De heer Kooij noemt het een ingrijpende maatregel. De ouders zijn er allen lang niet mee ingenomen en het onderwijs gaat er zeker niet mee vooruit. De Voorzitter antwoordde dat wij ook geen direc te voorstanders waren, maar aangezien de inspec teur er z'n goedkeuring aan hechtte, meenden we de exploitante tegemoet te kunnen komen. De heer Kooij vroeg of dc Zaterdag wel gewenscht was. De ouders hebben liever een anderen dag. De Voorzitter wilde de zaak onder dc oogen zien en ook op de ouderavond kan men zulks doen. Ook de heer Olie gaf nog zijn zienswijze, die ech ter geen nieuwe perspectieven opende. De heer Gaijaard sprak over de ziekenfondspre mie. Hoe staat het daarmee? Wel had spr. het in gezonden stuk van den heer Haiinghuizcn gelezen. De zaak is nog in onderzoek zeide de voorzitter. Vrijdagavond is hier een betreffende vergadering, waar Dr. Stravcr zal spreken. Naar spr. meende, bestond ook voor het gemeentebestuur gelegenheid haar zienswijze kenbaar te maken. Na deze vergade ring kunnen we wellicht zien, welk standpunt we moeten innemen. Wat betreft de begraafplaats, zei spr.: daar hoort U nog wel van. De Voorzitter deelde tenslotte mede, van de Sier teeltcentrale gratis struiken te hebben gekregen, welke zijn aangewend ter verfraaiing van het dorp, de Weezenadministratie heeft er de speelplaats mee gestoffeerd, terwijl het Hoogheemraadschap ze plant te op eenige hoeken. Spr. legde de na'druk er op dat deze struiken geheel gratis worden verstrekt; alleen sommige kosten als voor plaatsen der struiken ko men voor rekening der gemeente. Herna volgde sluiting. Schagerbrug. J.1. Zaterdagavond werd alhier in de zaal van den heer S. Kuiper een ledenvergadering gehouden van de Coop. Boerenleenbank. Aanwezig waren 87 leden. De voorzitter, de heer K. Kant opent met een woord van welkom. Spr. werpt een terugblik op het jaar 1935 en zegt zich gedrongen te gevoelen zeer pes simistische geluiden te laten hooren. Dc toestand van de landbouwbedrijven genomen in den ruim- sten zin, was buitengewoon slecht. De prijzen van zuivel, vee, vleesch, varkens, enz. waren ongekend laag. Een jaar geleden waren de kaasprijzen f 10.—, een bedrag, dat nauwelijks voldoende is om de be drijfskosten te dekken. Dank zij den steun was de uitbetaling wel iets hooger, doch dit kon niet weg nemen, dat de inkomsten voor de belanghebbenden veel te laag bleven. Hier staat dan nog tegenover dat de consumenten hun waren in verhouding te duur moeten betalen. Dit alles bij elkaar wekt onte vredenheid en men vraagt zich af, wanneer deze toestand een einde zal nemen. In dit voorjaar waren de prijzen wel iets hooger, gehoopt wordt, dat zij zich op een gunstiger niveau zullen handhaven. Voor de Boerenleenbank was 1935 een jaar van buitengewone drukte, speciaal voor de kassiere. De bank nam toe in groei en bloei, en de uitkomsten kunnen tot tevredenheid stemmen. Dit sluit niet in dat de crisis haar is voorbijgegaan, integendeel, doch de in de afgeloopen jaren zoozeer versterkte positie van de bank maakt het mogelijk dat de bank wel tegen een stootje kan. Verder memoreert spr t overlijden van den heer K. van Loenen, die als lid en als verslaggever de vergaderingen gedurende een reeks van jaren steeds heeft bezocht. Hoewel de heer Van Loenen geen vooraanstaande positie in de bank innam, heeft spr. steeds gaarne met hem over bank zaken gesproken. Ook als verslaggever heeft spr. den overledene leeren waardeeren als iemand, die bij intuitie voelde wat wel en wat niet in de krant moest worden vermeld. Men zal hem dankbaar blij ven gedenken en spr. hoopt, dat de als ijverig bekend staande zoon het opbouwend werk van zijn vader zal voortzetten. De notulen van de ledenvergadering van 23 April 1935 worden gelezen door de kassiere, Mej. G. Klerk, en onder dankzegging onveranderd vastgesteld. Door den heer Brak wordt namens de voor het nazien ingestelde commissie, geadviseerd tot goed keuring van de rekening en balans over het afgeloo pen boekjaar. De rekening sluit in ontvangst en uit gaaf op een bedrag van f 1.702.433.60, met een kas saldo aan het einde van het jaar van f 23652.09. De balans geeft eindbedragen aan van f 840.800. 46, met een saldo, winst 1935 van f 3630.94. Op voorstel van het bestuur wordt besloten de winst te bestemmen als volgt: verhooging reserve fonds met f 1741.64, afschrijving op het bankgebouw; f 1000 afschrijving op dubieuze vorderingen (eenige kleine posten) f 889.30. Verder deelt het bestuur mede, dat de rente van spaargelden voorloopig is bepaald voor leden-spaar ders op 3 pet. (één jaar vast 3% pet.) voor niet-le- den spaarders op 2% pet (één jaar vast 3V2 pet.) en van opgenomen gelden voor le hypotheken en cre- diet-hypotheken voorloopig op 4 pet., voor vooi*sehot- ten en overige uitgegeven gelden op 414 pet. Voor te goed in loopende rekening bedraagt de rentever goeding 23,4 pet De voorzitter wijst er op, dat deze percentages van zeer voorloopigen aard zijn en dat het heol goed mo- GNTPLOFFING VAN GRANAAT UIT DEN WERELDOORLOG Een niet ontplofte granaat uit den wereld oorlog heeft onlangs 5 Fransdhe soldaten ernstig gewond. Toen tijdens een pauze in de manoevres nabij Reims de soldaten een houtvuurtje stookten om zich te warmen, volgde plotseling een hevige ont ploffing, waardoor vijf soldaten ernstig werden gewond, en naar het hospitaal moesten worden overgebracht. Zij hadden n.1. het vuur precies aangelegd boven de plaats waar de granaat in de grond was geslagen, zonder te ontploffen. RUSSISCHE LUCHTTREIN OP 5000 METEK HOOGTE Rostof 20 April (A.N.P.) Een luchttrein* bestaande uit een vliegtuig en een zweefvlieg- toestel, beeft van Rostof tot Krasnodar op 5000 meter hoogte gevlogen. De tocht werd volbracht in 2 en een half uur. Er werd geen gebruik ge maakt van zuurstofapparaten. DE JACHT NAAR RECORDS 218 uur een gasmasker voort. Leningrad 20 April (A.N.P.) Twaalf man schappen van de Baltische Roode vloot hebben, een wereldrecord gevestigd in bet dragen van gasmaskers. 218 uur lang hebben zij hun gas maskers voorgehad, slechts onderbroken vooc het nuttigen van eenigen spijs. Tot slot hebben de mannen een marsoh gemaakt van 30 kilome ter, welke zij hebben afgelegd in 4 en een half) uur. gelijk is, dat binnen korten tijd wijziging in de per* centages moet worden gebracht, omdat men ten op zichte van den rentestandaard weinig houvast heeft, Spr. geeft verder een uiteenzetting van de beweeg* redenen, welke het bestuur hebben geleid om bij wijze van proef een lagere rente te berekenen aan] heu, wier schulden door hypotheken zijn gedekt. Door het bestuur wordt voorgesteld in het bank gebouw een safe-inrichting aan te brengen, waar aan reeds meermalen is gebleken behoefte te be staan. De kosten hiervan bedragen ongeveer f 500, waarvoor 18 loketten kunnen worden aangebracht Deze loketten zullen dan voor een bedrag van f 5 per jaar per loket worden verhuurd. Algemeen stemt men hiermee in, terwijl de ver gadering eveneens goedkeurt over te gaan tot het aanschaffen van spaarbusjes, welke voor f 2 per stuk- verkrijgbaar zullen worden gesteld. De Voorzitter doet nog een modedceling omtrent dagen en uren, waarop de bank voor het. publiek ge opend is en roept voorts de medewerking in van da leden om de jaarlijksche rentebijschrijving zoo vlot mogelijk te doen verloopen, door gevolg te geven aan de door de bank in de kranten gepubliceerde oproe ping op den aangegeven tijd de boekjes, op het bankgebouw aan te bieden. Door de Kassiere wordt hierna het jaarverslag over 1935 uitgebracht, hetwelk onder applaus den vergadering wordt goedgekeurd. We ontleenen -hier aan het volgende: Aan spaargelden werd ontvangen! f 366.751.44 en terugbetaald f314.508.33 't Saldo! spaargeld bedroeg op 31 Dec. 1935 f 764.374.60. We gens leeningen, verstrekt in voorschotten en hypo theken werd ontvangen f96.609.45 en uitgegeven inl nieuwe leeningen f 108.150.In totaal was aan) voorschotten en hypotheken hij het einde van het jaar uitgegeven f 416.194.05. In loopende rekening werd ontvangen f517.440.22 en uitgegeven) f 506.107.46. De uitbetalingen, via de bank gedaan, voor crisis-organisaties, bedroegen: Zuivel-centralo f29617.92, Tanve organisatie f38394.58. Rundvee-een' trale f 15729.56, Gerst-organisatie f7131.12, Var kiens* centrale f573.33 en uitbetaling biggen f 14.60. In re* kening-courant of loopende rekening bedroegen aanl het einde van het jaar de vorderingen op leden fl09.81S.15, de schulden aan leden f 44.536.56. Bij de Centrale Bank was in rekening, direct, opvorderbaar, per 31 Dec. belegd f86.668.26. rentende 2% Aan] 4 deposito-obligaties van de Centrale Bank is blij* kens de balans belegd f54.000.aan overige waar* deoaoieren f49950.in jaar-deposito's bij de C. B. f70.000.Aan renten werd ontvangen f30.542.44 en uiteeeeven f 22841.44. Het reservefonds bedroeg op 31 Dec. 1935 f 28.258.36, welk bedrag krachtens het be sluit dor vergadering wordt verhoogd met f1741.64, zoodat. dit momenteel niet minder dan rond f 30.0001 bedraagt. De geldelijke omzet bedroeg in ontvangst f 2.455.092,92, in uitgaaf f2.431.440.82, bedragen welke nog nimmer door de bank zijn bereikt. Door het be stuur werd 22 maal vergaderd, waarvan 17 keereni met den Raad van Toezicht. Aan het einde van liet! verslagjaar bedroeg het aantal leden 254, uitgegeven] soaarboekjes 670, aantal leen in men in voorschot eni hvpotheek 210 en rekeninghouders in loopende -re kening 42. De Voorzitter wijst er op, dat de bank te Schager brug in den loop dor jaren is uitgegroeid tot een der belangrijkste in den kop van Noord hol land, hetgeen nogal wat wil zeggen, als men in aanmerking neemt dat er in de gemeente Zijpe niet minder dan 4 boerenleenbanken zijn. Dit is mede te danken aan de eminente wijze, waarop de kassiere steeds voor •1e belangen der bank op de bres staat. Eén ding was eigenlijk jammer, n.1. het feit, dat de bank de kassiere boven het hoofd is gegroeid. Meermalen is er door het Bestuur in de laatste jaren bij de kas siere op aangedrongen, hulp te nemen, omdat men de overtuiging had, dat ze het. werk niet alleen af kon. Mej. Klerk wilde dit niet, doch thans is ze op dit besluit teruggekomen, waardoor een jongeman als administratieve hulp is aangenomen. Spreker feliciteert mej. Klerk hiermede en zegt haar tevens hartelijk dank voor het verrichte werk in het be lang der bank. Met 82 van de 85 uitgebrachte stemmen worden! vervolgens herbenoemd tot lid van het Bestuur de heer C. Tiel en tot lid van den Raad van Toezicht de heer C. Nobel Az. Beide heeren nemen de benoeming aan en worden door den Voorzitter gefeliciteerd. Op voorstel van het Bestuur wordt besloten tot het royeeren van enkele leden. Bij do rondvraag dankt de heer W. J. van Loenen voor de waardeerende woorden, door den Voorzitter geuit ter nagedachtenis van wijlen zijn vader. In zijn si uitings woord zegt de Voorzitter, dat er m den laatsten tijd vrij veel spaargeld wegvloeit. Misschien vindt dit zijn oorzaak in hèt feit, dat men soms minder gunstig over banken denkt. De solidi teit. van onze bank, aldus spreker, behoeft niet in het minst in twijfel te worden getrokken, ze is sterk en gezond en er is geen enkele zaak, die het Bestuur verontrust Met den wensch. dat het de Bank en lvare leden goed moge gaan, sluit spreker de vergadering.

Schager Courant | 1936 | | pagina 7