Theater Royal „Organisatie van den vrede" Woensdag 22 April 1936. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 9961 »,Het faillissement van den Volkenbond" Melken bij de radio Markt voor tuberculose- vrij vee Conflict Buma-Bioscoopbond - iasvttBtiiituT De lilt simt Nederlandsche spoorwegen Ansjovis in de W addenzee Politie jaagt menigte uiteen ZIJN ZOON NA 18 JAAR ALS BEROEMD BOKSER TERUGGEVONDEN Op een waar lijk romantische wijze voncl de beroemde Fran- sche bokser, Valentin Angelman, zijn vader terug Deze moest, toen Valentin 3 jaar oud was, naar H oorlogsfront, maar was daarvan nooit terugge keerd en derhalve als vermiste genoteerd. Vader Angelman, die nochtans gezond en wel uit den oorlog gekomen was, mocht het echter niet ge lukken de woonplaats van zijn familie terug te vinden, ondanks zijn ijverige zoeken. Als gevolg echter van het beroemd worden van zijn zoon, werd hij uit de couranten met diens woonplaats bekend en bij den eerstvolgenden bokswedstrijd ontmoette hij hem te Fresnes-en-Woëvre. Het beeld hierboven geeft deze merkwaardige ont moeting tusschen vader en zoon weer. ÈR IS GEEN ANDER MIDDEL TER VOORKOMING VAN DEN OORLOG, ZEGT LEON BLUM. P a r ij s. De leider van de Fransche parlemcnts- fraotie van de socialistische partij, Leon Blum, heeft, een radiorede gehouden, waarin hij zeide geen an der middel ter voorkoming van den oorlog te zien dian hetgeen men de „organisatie van den vrede" noemde. - De socialisten, aldus Blum, hadden nimmer opge houden' aan deze organisatie van den vrede te wer ken. Indien het socialisme gehoord was, zóu de oor log in Abessinië nooit uitgebroken en het Volken bondsfront intact gebleven zijn, zoodat ook de Duitsohe dictator in bedwang gehouden zou zijn. Op het gebied der binnenlandsche politiek ver klaarde Blum, dat zijn partij bereid is deel te ne men aan een regeering, die een gemeenschappelijk programma der volkspartijen nastreeft. Een artikel van het Noorsche conserva tieve dagblad Aftenposten, De Scandinavische correspondent van de N.R.C. meldt: Aftenpost, het leidende conservatieve orgaan in Noorwegen, constateert, in een hoofdartikel onder bovenstaand opschrift, dat de Volkenbond in zijn tegen woord igen organisatievorm volkomen onbruik baar is als werktuig voor een collectief waarborgen van den vrede, omdat niet betrekking tot het Ita- liaansch-Abessijnsche conflict alles zijn gang ge gaan is alsof er geen Volkenbond was en alsof er geen verdragen en tractaten bestonden. De eenige redding zou een sluiting van het Suez-kanaal zijn, maar het blad gelooft niet, dat Engeland in ver band met .eigen belangen en nog minder terwille van den Volkenbond een dergelijk offer wil brengen, voor al niet nu gebleken is, dat de Volkenbond bestaat „uit naties met zeer verschillende moraal en ver uit- eenloopende opvattingen voor verantwoordelijkheid voor aanvaarde verplichtingen, en onderteckende tractaten of pacten. Daarmee is de rol van den Vol kenbond als collectieve waarborg tegen oorlog ten binde, in dit opzicht heeft hij opgehouden te bestaan". „De proefneming is volbracht en het resultaat, is ne gatief', schrijft het blad verder. „De les, die men uit hét voorgevallene kan trekken is, da.t een collectief werktuig tot handhaving van den vrede gebaseerd zal moeten zijn op een-verbond van naties en rassen, die in zekeren zin eenzelfde moreele opvatting van aanvaarde verplichtingen hebben, en dan kan dit v.erbond eventueel groeien door aansluiting van ande ren, naarmate ze dezelfde moraal hebben verwor ven. Wij willen thans niet de naties aanwijzen, waarmee men dan zou moeten beginnen. Maar wij gelooven, dat er voldoende zijn en dat zij groot ge noeg zijn om zich van de taak te kwijten". DOODELIJK ONGELUK IN EEN KERK Werkster van een hoogen lad der gevallen. Naaldwijk 21 April Gistermiddag is de 62- .Jarige werkster mej. N. Koppenol bij het ver richten van werkzaamheden in de Gereformeer de kerk te Naaldwijk van een hoogen ladder ge vallen. Zij werd met een ernstige hersenschud ding en een schedelbasisfractuur opgenomen, horton tijd later is de vrouw overleden-. Doodelijk ongeluk op den Muiderstraatweg. 28-jarige motorrijdster het slachtoffer. Amsterdam. Gisteravond te omstreeks negen uur is op den Rijksstraatweg onder de gemeente Die- men de 28-jarige motorrijdster Mej. van S. uit Am sterdam bij het afrijden van den Westelijken oprit van de brug over het Merwedekanaal met haar mo torrijwiel komen te vallen, waarschijnlijk doordat dit slipte. Zij bleef bewusteloos aan den kant van den weg liggen. Inzittenden van een passeerende vracht auto hebben onmiddellijk hulp gehaald. De dokto ren Balfort uit Diemen en Nikerk uit Naarden, die spoedig aanwezig waren, constateerden een schedel basisfractuur. Weinige minuten na de komst van de geneesheeren is het slachtoffer overleden. Het stof felijk overschot is naar het lijkenhuisje te Diemen overgebracht. Ooggetuigen verklaarden nog, dat het motorrijwiel een slingei-ende beweging had gemaakt. De marechaussee uit Amsterdam heeft een onderzoek ingesteld. Gifgas en menschlievendheid Een uiting van bijtende ironie. Men meldt uit Londen aan de N.R.C.: In een ingezonden stuk in de Times, dat van een werkelijk bijtende ironie is ondanks zijn would-be ernstigen vorm, schrijft een student uit Oxford: Mag ik erop wijzen dat men een belangrijk feit uit het oog verliest als men in het algemeen de wijze van oorlogvoeren door de Italianen onmenschelijk noemt? Hun methode van bombardeeren van ambulances en het gebruik van gifgas wordt toegepast met prac- tisch geen risico aan den kant van cle aanvallers. Het is waar dat deze wijze van oorogvoeren voor de Abes- siniërs zeer onaangenaam is, maar worden hierdoor niet duizenden kostbare Italiaansche levens gered? Nog nooit is volgens de bulletins van Badoglio een oorlog gevoerd met zooveel verliezen aan den kant van de verdedigers en met zoo weinig verliezen bij de aanvallers. De snelheid, waarmede de Itali anen oprukken geeft aan onder welke veiligheids voorzorgen dit geschiedt. De Architect van het Nieu we Italië heeft zijn kans gezien militaire glorie te winnen zonder zijn dappere mannen bloot te stellen aan het risico van een strijd met een vijand onder gelijkwaardige omstandigheden. Het zal moeilijk zijn bij het opperbevel van eenig ander leger zooveel zorg voor de veiligheid van de soldaten te vinden. Wij moeten eraan denken dat ook „humanity begins at home." Een boer te Walsgrave-on-Stowe in Engeland melkt zijn koeien bij de radio. De man is een zeer moderne boer en gebruikt machines voor het melken, die nogal wat geraas maken, wat zoowel de koeien als de melkers hinderde. Hij heeft toen een proef genomen met het platsen van een radio grammofoontoestel in den stal. Het bleek, dat geschikte muziek de koeien veel rustiger maakte. Men moet echter bij de keuze van de muziek zorgvuldig te werk gaan, en fel rhythme, diverse zangstemmen, dierengeluiden hebben een onrus-- tigen invloed op de koeien. Zij blijken echter ver bot op walsen. Andere dansmuziek daarentegen maakt hen weer onrustig. De boer heeft nu een contract met een grammofoon'irma om hem elke week eenige nieuwe nlaten, in hoofdzaak walsen te zenden. Niet, dat de oude platen dan al ziin afgedraaid, maar men moet ook denken om de melkers, die tweemaal per dag de muziek hooren en die men dus niet altijd hetzelfde kan voorzetten. Pola Negri, die eens de grootste ster was op I het witte doek, maar daarna eenige jaren niet van zich heeft doen 'spreken heeft op glorieuze wijze haar rentrée in de filmwereld gemaakt. Zij vervult een prachtige hoofdrol in „Mazurka", een aangrijpende en boeiende film, die deze week in Theater Royal draait. Jordaan, de knappe film-criticus schrijft van haar, dat ze nog altijd een sterke persoonlijkheid is een temperament een vrouw van klasse! Welk een vitaliteit.... maar vooral: Welk een echtheid! Het zijn krasse, romantische te- j genstellingen, die de handeling dezer film ons voorzet.Pola Negri „speelt" ze niet.... zij „doorleeft" ze. Evenals Asta Nielsen heeft zij genoeg romantiek in het bloed, om hartstochtelijk te gelooven in het karakter dat zij heeft uit te beelden en dit verleent haar creatie een eigen, warm leven, dat ons de jaren van evolutie doet vergeten! Opnieuw Heeft 'de knappe en .gevoelige Willl B O E R D E R IJ. IETS NIEUWS OP DE ROTTER- DAMSCHE VEEMARKT. Vanwege de Vereeniging tot bestrijding van de tuberculose onder het rundvee in Zuid- Holland, werd gisteren op de Veemarkt te Rotterdam een markt gehouden van tubercu lose-vrij vee. Voor dit doel was door de di rectie van genoemde markt een speciaal ge deelte beschikbaar gesteld. Een en ander was kenbaar gemaakt door het plaatsen van en kele borden met het opschriit „tuberculose- vrij vee". Voor deze markt, voor welke een 40 dieren waren opgegeven, bestond vrij veel belangstelling. Naar men aan de N. R. Ct. mededeelde, werden verscheidene dieren, waaronder een aantal volbloed en stamboekstieren, voor goede prijzen -van de hand gedaan. Daar een dergelijke markt voor zoover bekend nog nimmer is gehouden, is het zeer waarschijnlijk, dat hierdoor in de toekomst een geschikte gelegen heid wordt geschapen, om aan de steeds toenemende vraag naar tuberculosevrij vee te voldoen, aldus- ge noemd blad. De vereeniging heeft het voornemen, een dergelijke markt op geregelde tijden te herhalen; de medewer king van de directie der Rotterdamsche Veemarkt is voor haar daarbij van groot belang. Beslag gelegd op 1/3 van de recette van het Rembrandt-Theater te Amsterdam. Amsterdam: Het conflict tusschen het Buma en den Bioscoopbond betreffende de auteursrechten op klankfilms, behoort nog steeds niet tot het ver leden. Het Buma stelt zich reeds drie en een half jaar op het standpunt dat auteursrecht op muziek van ge luidsfilms door de bioscopen betaald moet worden. Thans wordt sinds ecnigen tijd in het Rembrandt- Theater een Ufa-film vertoond, getiteld Savoy-Hotel, waarin Hans Albers een hoofdrol vervult en voor welke film de muziek is vervaardigd door den com ponist Walther Gronostay. Het. Buma stelt zich op het standpunt, dat voor mu ziek in een geluidsfilm op dezelfde wijze auteursrecht moet worden betaald als voor muziek, die in een restaurant of café. ten gehoore wordt gebracht. Het jbureau grondt deze opvatting op zijn uitleg van een arrest van den Hoogen Raad. Het Buma heeft thans bij het Rembrandt- theater te Amsterdam beslag doen leggen op een derde deel van de recette met deze film gemaakt. Ook in theaters te Rotterdam en Den Haag is beslag gelegd. Dit beslag is ge grond op art. 28 van de auteurswet. De bioscoopbond stelt zich op het tegenovergestelde standpunt en is van meening, dat geen auteursrech ten verschuldigd zijn De bioscoopbond heeft thans een kort geding aan hangig gemaakt, waarin opheffing van hel beslag wordt geëischt. Voor den bioscoopbond zal optreden mr. C. J. F. Karsten en voor het Buma mi'. Heintz Het kort geding zal Donderdag a.s. voor den Pre sident van de rechtbank dienen. Forst zijn meesterschap, ook in dit opzicht, ge toond. „Mazurka" werd een veelszins uitstekend gemaakte, altijd interessante en boeiende film. Sent ge dat verrukkelijke gevoel van bevrijding, van zelf in beweging zijn, dat een goede camera- ïandeling den filmliefhebber doet genieten? Ge •.uit er in „Mazurka" volop van profiteeren: het )Og van den beschouwer omvat alles wat in dit tuk verbeeldingswereld leeftIn dit meesle- lende spel der vlietende beelden schept Forst de noderne film, die uit duizend nietige details het ^roote drama weet op te bouwenMidden in >en bezetting van volmaakt hedendaagsche spe- 'ers staat Pola-Negri, de figuur uit de oude school Naast een Ingeborg Theek schuchter en pril als een verjongde Garbo naast een Alex- ander Schonhals, geraffineerd en zeifbewust naast een Paul Hartmann, sober en ingetogen. Niemand zal het betreuren dit warme volbloedige spel, die kostbare herinnering aan grootheid- van-weleer -nog eenmaal te hebben aanschouwd! Verwachting: Matige, tijdelijk toenemende Oos^ telijke tot Zuidelijke of Zuidweestelijke wind, betrokken met regen, later opklarend, aanvan kelijk zachter. Verdere vooruitzichten: tijdelijk opklarend. BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 753. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 6 gr. C. is 42 gr. F. VOOR VEEGENEESMIDDELEN IS UW ADRES: TERLEP'S DROGISTERIJ, Apothekers-assistenten Hoogzijde Schagen De geschatte ontvangsten der Nederland sche Spoorwegen. Over de maand Maart 1936 (inclusief die der ge- exploiteerde spoor- en tramwegen) bedragen f70.031.000,—, als volgt gespecificeerd: reizigers f 3.664.000,bagage f 45.600.brief- en pakketpost f235.000.goederen f2.922.400.—, levende dieren en lijken f27.500.diversen f136.500. De totale ontvangst van 1 Januari 1936 af bedroeg f21.452.600,— tegen f24.169.119.80 (definitief) in de overeenkomstige periode van 1935. Het gemiddeld aantal kilometers in exploitatie van 1 Januari 1936 af bedroeg 3.431 tegen 3.575 in de over eenkomstige periode van 1935, d.i. resp. f68.71 en f75.12 per dagkilometer. EEN BOODSCHAPPER VAN GOED NIEUWS. De eerste ansjovis in de Waddenzee is gesigna leerd! Visschers op de Waddenzee, die te Makkum kwamen markten, brachten bij de haring ook een enkele ansjovis aan, welk vischje bij'de kustvisschers de rol speelt van een boodschapper van goed nieuws. Want al zoovele jaren heeft men voorspeld, dat de ansjovis tenslotte van de Wadden zal wegblijven maar tot dusver is die onaardige voorzegging niet uitgekomen. En wanneer men uit de komst van één zwaluw tenslotte toch met goed recht de komst van den zomer mag voorspellen, dan mag men ook thans toch wel als zeker aannemen, dat het water der Wad denzee over eenige dagen bevolkt zal zijn door de groote scholen ansjovis, wier voorboden ook aan de Westkust van ons land al waargenomen zijn. De Waddenzee-visschers bereiden zich thans voor op een nieuwe campagne in de ansjovis. Menschelijker wijs gesproken zullen de financieele uitkomsten van deze aanstaande vangst slecht genoeg zijn. Doch een vis- scher vaart altijd op goede hoop, en zoo zal ook dezer dagen weer onze vloot uitvaren, op hoop van zegen, te water en aan den wal. Zeven stucadoors, die werkzaam zijn bij - het in aanbouw zijnde nieuwe gebouw voor den pensioen raad aan den Bcnoordenhoutscheweg te Den Haag, werden gistermiddag op grond, dat zij tegen een te laag loon zouden werken, bij het beëindigen van den arbeid, door mede-arbeiders lastig gevallen, zoodat de politieagenten, die hen naar huis begeleidden, zich genoodzaakt zagen op den Benoordenhoutsche- weg tegen de ongeveer tweehonderd menschen tel lende menigte met de gummistokken op te treden. Een gedeelte der belagers volgde het politie-escor- te, met het gevolg, dat de agenten op het Rijswijk- sche plein opnieuw van hun gummistokken gebruik moesten maken. Daarna konden de stucadoors verder mgehinderd den weg naar hun woningen vervol- en. Van verwondingen is niets gebleken. POOLSCHE COMMUNISTEN NAAR EEN CONCENTRATIEKAMP Warschau Zestig van de communisten, die -arresteerd zijn in verband met de onlusten te Lemberg, zijn naar het concentratiekamp Bereza Kartoeska gezonden. LUCHTAFWEERGESCHUT TEN GESCHENKE GEGEVEN. Iemand die onbekend wenschte te blijven, heeft vier automatische luchtafweerkanonnen ten ge schenke gegeven voor den luchtbeschermings dienst te Stockholm,

Schager Courant | 1936 | | pagina 5