De inpolderingen in de voormalige Zuiderzee Toestand in Palestina nog steeds gespannee De autobotsing op Vlieringen. Centrale Veilingsvereeniging „Warmenhuizen en Omstreken" Nederlandsche Tuindersbond. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE ALKMAAR. TENGEVOLGE WAARVAN VIJF PERSONEN GEDOOD WERDEN. DE ZAAK VOOR DE ALKMAAR- SCHE RECHTBANK. Zaterdagmorgen 7 December had 's morgens om half 9 op Wieringen een botsing plaats tusschen twee snelrijdende auto's, welke tot gevolg had, dat vijf der inzittenden zijn overleden. In een uit Sloten (Fr.) komende auto waren zes personen gezeten, waarvan de 35-jarige chauffeur T. Zeilstra uit Sncek, de 65-jarige Jacoba Tietema uit Bolsward en de heer W. Höhle uit Sneek, aan de gevolgen zijn overleden. In de uit Zeist komende auto zat de agent van po litie W. Wiersana, die eveneens dood werd opgeno men. Later is nog een slachtoffer overleden. Gister stond de chauffeur van de auto uit Zeist, de heer C. v. G. voor de Meervoudige Kamer van de Alkmaarsche Rechtbank terecht, wien ten laste was gelegd, dat het aan zijn roekeloos, onvoorzichtig en onoplettend rijden te wijten was, dat het ongeval ge beurde en twee der slachtoffers zijn overleden. Dr. Hulst, politiedeskundige verklaarde, dat 2 slachtoffers door verdrinking waren overleden. Nadat vele getuigen, meestal inzittenden, en drie getuigendeskundigen gehoord waren, hield de Offi cier zijn requisitoir; hij achtte verd. wel schuldig, doch meende, dat geen grove schuld ten laste kon worden gelegd. Verd. had onbenullig gereden. Daar echter het in de dagvaarding ten laste gelegde niet bewezen was, vroeg de Officier vrijspraak. Uitspraak over 8 dagen. DISTRICT NOORDHOLLAND. Dezer dagen vergaderde het bestuur van den Ne- derlandschen Tuindersbond, district Noordholland te Alkmaar. Uitvoerige besprekingen werden gewijd aan de mis oogst-steun, welke voor deze streek als een teleurstel ling werd gezien. Het bedrag dat voor de 16 veilin gen welke er voor in aanmerking komen beschikbaar is, ruim 500.000 gulden, zal bij lange na niet voldoen de zijn, om de verliezen, welke men heeft berekend, te kunnen dekken. De berekening dezer verliezen is geschied volgens voor de provincie Noordholland vastgestelde normen, zooals indertijd voorgesteld door de Noordhollandsche commissie, welke zich voor de misoogst-steun heeft gespannen. Deze normen zijn, dat voor vol veld een opbrengst van f700.per H.A. als basis wordt ge nomen en voor aardappelen en nateelt tezamen f 1100.per H.A. Naar de oppervlakte, welke elke tuinder bebouwd, wordt het bedrag berekend, dat hij zou moeten ontvangen om een bescheiden loonende opbrengst te hebben. Het verschil tusschen dit berekende bedrag en de werkelijke ontvangsten van den tuinder, komt voor steun in aanmerking. Als de opbrengst dus was f1000.en het f1500.moest zijn, zou de tuinder een aanvulling van de regeering krijgen van f500.—. tenminste, wanneer er voldoende gelden beschikbaar werden gesteld. Om echter alle verliezen te dekken welke op deze wijze worden geconstateerd bij tuin ders, die voor steun in aanmerking komen, is een bedrag van f 1.800.000.noodig. Het voor Noordhol land beschikbare bedrag is f530.000.ongeveer, zoo dat men op een uitkeering kan rekenen van een kleine dertig procent van het geleden verlies. Spoedig zal uitkeering volgen van een voorschot op deze uitkeering. Uitgekeerd wordt dan 20 van het vastgestelde verlies op het bedrijf. Door het districtsbestuur werd het beschikbaar ge stelde bedrag te gering geoordeeld en zal het bestuur trachten, door gezamenlijke actie van de standsorga nisaties, het bedrag verhoogd te krijgen. Hiervoor zal een gezamenlijke vergadering worden uitgeschreven. Behalve behandeling van nog eenige andere zaken, werd ingevolge het besluit van de districts-vergade- ring, op 29 Februari 1936 te Hoorn gehouden, een schrijven aan Ged. Staten verzonden, waarin wordt verzocht over te gaan tot samenvoeging van wa terschappen, om op deze wijze verlaging van de lasten te verkrijgen. De a.s. algemeene vergadering. In de op Woensdag 13 Mei a.s. te houden alge meene vergadering zullen behalve de gewone agen da-punten aan de orde worden gesteld de volgende voo i-stellen: De afd. Tuitjenhorn van den L.T.B. stelt voor, om het veilingspercentage met een half procent te ver lagen. Zij is van meening, dat met een verlaging van een half prooent evengoed een behoorlijke af schrijving is te bereiken. Het Centraal Bestuur zou gaarne met liet voorstel accoord gaan, maar acht het met het oog op den finantieelen toestand der verceniging niet verant woord. Wel heeft het jaar 1935 voor de vereeniging bevredigende finantieele resultaten opgeleverd, maar voor een niet onbelangrijk gedeelte waren deze het gevolg van bijzondere omstandigheden. Voor 1936 zal rekening moeten worden gehouden met het feit, dat de inkomsten uit extra-heffingen en steunuit- keeringen veel geringer zullen zijn dan in het afge- loopen jaar. Het Centraal Bestuur ontraadt dan ook zeer ern stig de aanneming van het voorstel. De Vereeniging „Westfriesland'' acht het dringend noodzakelijk, dat er stappen gedaan worden, om betere handelsbetrekkingen met Sovjet-Rusland tot stand te brengen. Zij wijst op de ongunstige ontwik keling van het handelsverkeer met Duitschland en de tuinbouw heeft dan ook een beteren afzet zijner producten noodig. Reeds vorig jaar werd een voorstel van ongeveer dezelfde strekking door de veilingsvereeniging aan genomen, maar dat heeft naar de meening van „Westfriesland" geenszins aan het beoogde succes voldaan. Nederland aldus de toelichting op het voorstel neemt in de rij der met Rusland handeldrijvende staten de zesde plaats in, waarvan hier de scheeps werven, welke klaarblijkelijk over betere handelsdi plomaten beschikken dan onze tuinbouw, het leen wienaandeel heeft opgeslokt. Ook is door de Sovjet Unie een belangrijke bestelling van bloembollen in ons land gedaan. Met kl&m dient er nogmaals hij de regeering on te worden aangedrongen, dat ook voor den tuinbouw het vraagstuk van handelscredieten op langen ter mijn aan de Sovjet-Unie ten spoedigste worde opge lost en aan de Verecnigde Kamers van Koophandel aanbevolen. Het Centraal Bestuur oordeelt, dat voor de ver grooting van het afzetgebied niet alleen het oog op Rusland moet worden gericht, maar ook op andere landen, als Polen, Tsjecho Slowakije, de Randstaten, Canada enz. Het is aan het Centraal Bestuur be kend, dat het Centraal Bureau van de Veilingen, de mogelijkheden tot vergrooting van het afzetgebied dagelijks bestudeert, zoodat het Centraal Bestuur in deze meent te kunnen volstaan met het streven van het Centraal Bureau in alle opzichten zoo krachtig mogelijk te steunen. Tegen de koolduiven. Dezelfde vereeniging stelt voor, om tot een doel matige bestrijding van de koolduiven te besluiten, in samenwerking met den Noorder Marktbond en de Langendijker Groenten Centrale. Waarschijnlijk door de toename van den zaad- bouw en de snelle voortplanting van deze voor den tuinbouw in het bijzonder schadelijke dieren (één duif verorbert per dag ongeveer 90 erwten) is de plaag zeer groot en dient zij zoo afdoend mogelijk te worden bestreden. Het Centraal Bestuur kan zich met dit voorstel volkomen vereenigen. De finantieele resultaten over 1935. De balans op 31 December 1935 sloot tot een bedrag van f 50.928.88. De winst bedroeg f 3754 12 en het Centraal Bestuur stelt voor, hiervan uit te keeren aan de aangesloten vereenigingen 4 pet. rente over het aandeelenkapitaal, is f200 en de rest, zijnde f3554.16, te bestemmen voor afschrijving op Veilings gebouw en terreinen. LAN G END IJ K De tuinbouwvereeniging te Hensbroek, aange sloten bij de Langendijker Groenten Centrale, heeft zich met algemeene stemmen verklaard tegen het voorstel van het L.G.C.-bestuur om een jaarlijksche bijdrage van f 600 gedurende 40 jaar in de kosten van de Kanalisatie te voteeren. ZUIDSCHARWOUDE. De tooneelvereeniging O.K.K. zal ten bate van het plaatselijk crisiscomité een uitvoering geven in de zaal van den heer Kramer. Het is de bedoeling van O.K.K. om tweemaal op te treden. We vernemen, dat de gemeentebegrooting 1935 nu wordt goedgekeurd, als nog voldaan wordt aan eenige formaliteiten. De gemeente is in verband met de wijzigingen nog buiten de groep van noodlij denden gebleven. Dat er aan de regeling voor de .werkverschaffing wel iets mankeert, bleek gister en eergister weer. Een autobus kwam nJ. bij het raadhuis om de werkloozen naar de Wieringermeer te brengen, doch telkens kon de bus het aantal ingeschrevenen niet bevatten, zoodat er 3 niet meer konden worden opgenomen. In plaats van nu een regeling te tref fen, waarbij werd aangewezen, wie niet mee kon, wordt alles maar aan zijn beloop overgelaten en de betrokkenen moeten maar zien, zich een plaats in de bus te veroveren. Al vallen er- dan ook uit, die niet mogen stempelen, dat deert blijkbaar het orgaan der werkverschaffing en steun verleen ing niet. Of is men daar misschien niet op de hoogte van dien gang van zaken? BROEK OP LANGENDLJK, De eerste tomaten en aardbeien ter veiling. Door de Gebr. Slot werden de eerste tomaten aan gevoerd, die omgerekend 60 cent per K.G. opbrach ten, terwijl door dezelfde kweekers tevens de eerste aardbeien werden geveild, waarvoor plm. 2 cent per stuk werd besteed. Toename werkloosheid. Waar de noodzakelijke werkzaamheden op den ak ker, zooals poten, pinten en zaaien, weer zoo lang zamerhand tot het verleden gaan- behooren, begint zich de werkloosheid weer meer en meer uit te breiden en staan er bij het agentschap der Arbeids bemiddeling wederom 83 personen als werkloos in geschreven. C AHA NTSOOG Loonbijslagregeling. Deze gemeente is toegetreden tot de loonbijslag regeling voor de landbouw- en veeteeltbedrijven en gaat ook in op de nieuwe regeling voor de loon- bijslag voor de bloembollenbedrijven. De regelingen treden per 1 Mei in werking. Gegadigden dienen van hun voornemen ter gemeente-secretarie kennis te geven. Weigering bouwvergunning. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente is aan den heer J. J. Dito te Den Hei-der vergunning geweigerd voor het bouwen van een houten schuur achter zijn villa op het duimterrein alhier, op grond van strijd met art. 25 der bouwverordening. BERGEN DE WERKLOOZEN GAAN PROTESTEEREN. Daar het werkloozen-Comité te Bergen op zijnverzoek aan den Minister van Sociale Zaken om de gemeente Bergen in een hogere steun- klasse geplaatst te krijgen een afwijzende beschik king heeft gekregen, is door dat Comité tegen Woensdag a.s. 's avonds 8 uur een Protest-ver gadering uitgeschreven in „De Rustende Jager" HARENKARSPE? Politie. Alhier gevonden: een geldig belastingmenk en een paar kinderhandschoenen. RC H 00 R1 Bonte Avond van Algemeen Welzijn. De welbekende vereeniging Algemeen Welzijn hield gisteren haar jaarvergadering, waaraan tevens een z.g. bonte avond was toegevoegd. De voorzitter, de heer P. C. Maars, opent met een woord van welkom aan leden en niet-leden, waarna de heer C. Zaadnoordijk de notulen leest wellke on veranderd werden goedgekeurd. De penningmeester doet mededeeling, dat nog plm. f28.— in kas is. Tot. fin. commissie werden de. heeren C. van Vuure en R. Wognum benoemd. De plannen voor zomer actie, zooals duinwandelin gen, floralia. enz. werden allen aangenomen. De aftredende bestuursleden, drie in getal, werden op voorstel van den heer C. Geurts bij acclamatie herkozen. De gehruikeliike rondvraag leverde niets op. waarna het officieele gedeelte was afgeloonen. De voorzitter heet dan hartelijk welkom de mede werkenden van dezen avond, bestaande uit enkele leden der fanfare, de tooneelvereeniging „Nieuw Le- Ingezonden stukken. Gachte Redactie, Naar aanleiding van een ingezonden stuk dato 16 April 1936 van den heer Haringhuizen, oud-voor zitter van de Vereeniging van Burgemeesters en Se cretarissen in het voormalig Kanton Schagen, zag ik gaarne opname van het volgende. Het deed mij vreemd aan, dat een man als de heer Haringhuizen een foutief citaat geeft uit mijn jaar verslag. Immers, niet dooi nel Fondsbestuur wordt betwijfeld, dat de heeren Burg en Secr. daarmede hun inwoners een dienst hebben bewezen, maar dit is mijn persoonlijke opvatting als secretaris-pen ningmeester. Dit blijkt ook uit de onderteekening. Waarom deze opzettelijke afwijking? Was deze noodig als aanloop vooi de rest van zijn stuk of heeft het een psychische grondslag? Dat 't zieken fonds bestuur 't met mijn opvatting eens is, is voor mij even vaststaand, als dat alle men- schen behalve dan de paar leden van de Vereeni ging bovengenoemd het na lezing van onderstaand met mij eens zullen zijn. Ter wille van de Heeren had ik mijn overtuiging wat ingezwachteld, nu echter een dezer blijk geeft dit niet te begrijpen, wil ik het geschrevene beter accentueeren, nl. het is aan de kortzichtigheid en (of) aan de machtsbegeerte (Caesaritis Endemica) te wijten, dat in verschillende gemeenten vele verze kerden bij ons ziekenfonds te hooge premie betalen. Hadden de Heeren zakelijk inzicht gehad, dan was bet ook hun duidelijk geweest, dat zelfs indien zij het aan het rechte eind zouden hebben bij het zoo spoedig mogelijk aanvaarden van de fonds-crisis- regeling, hun inwoners terstond geholpenzouden zijn, terwijl zij nu werden opgehangen aan hun prin cipes. M.a.w. in plaatsen, die het advies van bovenge noemde vereeniging volgden, betalen alle door de crisis getroffenen nog steeds de volle premie, in te genstelling met plaatsen, waar een zakelijker be stuur zetelt en één derde der premie betaald kan worden. Welke inwoners zijn er beter aan toe? M.i. hebben de heeren zich meer als burgemeesters dan als burgervaders gevoeld! Of het Bestuur op het ingezonden stuk van den heer Haringhuizen wenscht in te gaan, zal wel blij ken; het valt niet mee een atgekloven stuk weer met appetijt te behandelen. Met dank voor de plaatsing, B H. J. SCHOUTEN, (Secr.-Penningm. A.A.Z. Ak.) ven" en den heer Joh.d e Leeuw, Het eerste numimer werd verzorgd door het kwartet der fanfare, be staande uit de heeren Jac. den Das, K. Sevenhuizen, Jac. Kuiper en Die. Anderson, welke hun program zeer verdienstelijk uitvoerden. Hierna gaf de tooneelvereeniging Nieuw Leven de aardige eenacter „Voor het diner". Het stukje werd goed en vlot gespeeld en behaalde bij de toeschou wers goed succes. Na een herhaald succesvol optre den komt de heer Joh. de Leeuw voor het voetlicht met een praatje en een liedje, zooals wij dat van hem gewend zijn. Hij werkte zijn program zeer verdienste lijk af, terwijl Mej. Tr. Terburg zeer goed op de piano begeleidde. Vooral aardig waren zijn Westfriesch'e voordrach ten. De voorzitter brengt na afloop dank aan allen, die hebben meegewerkt en hoopt volgend jaar weer een bonte avond te organiseeren, en sluit daarna de vergadering. REDE VAN IR. DE BLOCQ VAN KUFFELER. In een eergisteravond in het gebouw van het Kon. Instituut van Ingenieurs gehouden vergadering van het departement 's-Gravenhage van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel, heeft ir. V. J. P. de Blocq van Kuffeler, oud-directeur-gene- raal van den rijkswaterstaat, een rede met lichtbeel den gehouden over bovengenoemd onderwerp. Ofschoon veel van wat ir. De Blocq van Kuffeler .in deze uiteenzetting vertelt, onzen lezers reeds be kend is, willen wij alsnog hieronder het verslag la ten volgen dat de N. R. Ct. van dezen avond geeft. Spreker begon met in herinnering te brengen, daC de Maatschappij voor Handel en Nijverheid eertijds heeft gewezen op de noodzakelijkheid van een nauw- keurigen commercieelen of oeconomisclien opzet van de werken en van het instellen van een centrale ver antwoordelijke leiding. Op deze punten vestigde spr. in het bijzonder de aandacht. Bij de Zuiderzeewerken wordt de historische lijn der landaanwinning, waarmede in den regel verbe tering van den waterstaatkundigen toestand gepaard ging, gevolgd. Voor landaanwinning moeten steeds het technische en het oeconomische element samen werken. In het kort werd het plan-Lely behandeld. De plan nen waren in het begin der jaren negentig gereed maar tot de uitvoering kwam het eerst een kwart eeuw later, omdat bij de bestrijding van de toenma lige landbouwcrisis intensiveering van het bedrijf als geneesmiddel werd toegepast en daarbij geen uitbrei ding van landbouwland noodig was. In 1918 kwam de wet, gelastende de afsluiting en de droogmaking, en welke de uitvoering regelde, tot stand. Met de afsluiting werd in 1920 begonnen. Zij kwam 28 Mei 1932 tot stand en in 1933 werd de afsluitdijk voor het verkeer opengesteld .De kosten der afsluiting met bijkomstige werken beloopen voor het gedeelte beoosten Wieringen ruim f120 millioen en voor het gedeelte bewesten dat eiland ongeveer f 18 millioen, terwijl voorzieningen in de belangen der landsverde diging en de visscherij nog een paar tientallen mil- lioenen eischen. Het werk wordt op zichzelf oecono- misch verantwoord geacht door de verkregen voordee- len, te weten: a. inlaten van zoet water in de omliggende gebie den (100 millioen); b. drinkwaterontleening aan het IJsselmeer; c. grootere veiligheid tegen overstrooming langs de voormalige Zuiderzee; d. verbeterde afwatering van de omliggende lari- den, en e. landverbinding tusschen Noord-Holland en de Noordelijke provinciën. De inpolderingen zijn derhalve niet belast met kos ten van de afsluiting. Het rapport van de commissie-Lovink heeft in 1925 -releid tot het besluit om gelijktijdig met de afslui ting ook het maken van den N. W. polder de Wie- ••ingermeer, ter hand te nemen. Ir. de Blocq van Kuffeler gaf een overzicht van de werkzaamheden voor het maken van de Wierin germeer. In Augustus 1930 was de polder droog. Daarna kwam het inmiddels vastgestelde verkave PROCLAMATIE, DAT DE OPEN BARE VEILIGHEID TOT ELKEN PRIJS GEHANDHAAFD ZAL WORDEN. De toestand in Palestina is nog steeds ge spannen, aldus een Reuter-bericht uit Cairo. De begrafenis van zes Joden, die te Jaifa om het leven zijn gekomen, heeft in betrekkelijke kalmte plaats gehad. Niettemin voelen de Joden zich nog bedreigd. De inwoners van Hebron, welke stad speciaal gevaar loopt in verband met haar verwijderde ligging, heb ben bij wijze van voorzorgsmaatregel hun intrek genomen in het ziekenhuis te Habassa. De hooge commissaris heeft een proclama tie uitgevaardigd, waarin hij verklaart vast besloten te zijn, de openbare veiligheid tot eiken prijs te handhaven. Hij doet een beroep op de hulp der bewoners. Te Jaifa zijn vier Arabieren, onder wie een politie-agent, die beschuldigd wordt van uitlokking der onlus ten, gearresteerd. Wederom is een Jood aan zijn verwondingen bezweken. De ongeregeldheden der laatste dagen. Londen. Het Joodsche agentschap voor Palesti na de organisatie, die de nationale haardstede der Joden bij den Volkenbond vertegenwoordigt, deelt het volgende mede: De incidenten in Palestina beperken zich tot Jaffa. Elders in het land hebben zich geen excessen voor gedaan. De incidenten zijn een gevolg geweest van de anti-Joodsche propaganda in bepaalde Arabische kringen. In een officieel communiqué van den Rritscben Hoogen Commissaris wordt gezegd: de Hooge Com missaris betreurt het, melding te moeten maken van incidenten, die zich hebben voorgedaan te Jaf fa, waar eenige slachtoffers zijn te betreuren. Naar aanleiding van onjuiste en onmiddellijk officieel tegengesproken berichten, dat Arabieren waren ver moord, hebben te Jaffa van Arabische zijde aanval len op Joden plaats gehad. Deze incidenten herhaal den zich in den morgen van 20 dezer, waarbij 15 dooden vielen en meer dan een 50-tal personen werd gewond, waarvan verscheidenen ernstig. In den avond van dien 20on dezer was de rust weergekeerd, doch gistermorgen hadden wederom eenige ineiden- ten plaats, waarbij echter geen slachtoffers zijn ge vallen. De politie heeft de wegen tusschen Jaffa en Tel-Aviv bezet en zij hoopt deze incidenten snel te kunnen onderdrukken. In de andere steden waar Joodsche kolonies zijn gevestigd is alles kalm. Het bericht, dat te Tel-Aviv huizen in brand zouden zijn gestoken, en dat Jeruzalem zou worden bedreigd, is dus onjuist. lingsplan in uitvoering. De commissie-Vissering ad viseerde, de uitgifte van de gronden van overheds- wege te doen geschieden, zooals thans het geval is. Voor de definitieve uitgifte van de gronden werd erfpacht met wisselenden canon aanbevolen, naast een proef met staatsexploitatie, waartoe de regee ring bereid is. Aan het voorstel betreffende het beheer van de gronden in de ontginningsperiode werd gevolg gege ven door de benoeming van de afzonderlijke voorloo- pige directie van de Wieringermeer, met landbouw kundige, cultuur-technische en sociaal oeconomische afdeelingen. Het denkbeeld van eenheid van leiding, door de Maatschappij voor Handel en Nijverheid voorgestaan, werd hier prijsgegeven. Ruim een jaar geleden werd het wetsontwerp voor het instellen van een openbaar lichaam, de Wierin- germeer ingediend, waaraan ook de behartiging van de belangen van andere polders kan woiden opge dragen. De voorloopige directie van de Wieringermeer stond voor het landbouwkundig moeilijke vraagstuk om van den dichten zilten zeebodem ontzilt cultuurland van goede structuur te maken en vervolgens daarop de eerste cultuur in gang te zeiten Uitgebreide controles en proefnemingen in tal van richtingen en toepassing van de moderne landbouw wetenschap hebben de bij vroeger jarige inpolderin gen gebruikelijke cultuurmoeiijkheden voorkomen, zoodat oogstresultaten werden verkregen, welke de vergelijking met die van oudere gronden reeds glans rijk doorstaan. In '35 was reeds 1627 H.A. in erfpacht uitgegeven (thans 4735 H A.) en was verder ruim 10.500 H.A. in cultuur genomen, waarvan ongeveer de helft akkerland en de wederhelft gras of klaver en lucerne land. Voor de cultuur noodige bedrijfsgebouwen werden gebouwd; reeds zijn thans 113 boerderijen verpacht Ten behoeve van middenstanders en landarbeiders zijn drie dorpen gesticht. Op 31 December 1935 be droeg de bevolking 2482 zielen. De totale kosten van de Wieringermeer kunnen op f 76 millioen worden geschat. De onzekerheid omtrent de toekomst maakte het wenschelijk, niet met de grootere Zuidelijke polders, maar met den kleineren N.O. polder voort te gaan, maar ook dat niet tot eiken prijs. Een kostprijs van ongeveer f 2500 per H.A. omvat, volgens de regee ring, geen onaanvaardbaar risico. Te dien aanzien wordt opgemerkt: le, dat op den langen duur de grondprijzen stijgen; 2e. dat de behoeften aan cultuurgrond bij toene mende bevolking en voortgaande ontbooring een landsbelang is; 3e. dat de werkverruiming hier bijzondere beteeke- nis heeft door het blijvende karakter na afloop van het werk, en 4e. dat de anarchistische neigingen, die wij om ons heen zien, de kans op vermindering van onzen landbouwexport opleveren, waartegenover dus ver mindering van onze landbouwimport aan grovere producten zal moeten staan, voor het winnen waar van land noodig is. Ook bij een pessimistische op vatting van de toekomst is dois nieuw land noodig. Na bespreking van het plan voor de N.O.-polder, wees spr. er op, dat de kosten per H.A., alles inbe grepen, f2600 bedragen. Bij de uitvoering in 15 jaar tijds zeide spr., zal het aantal direct en indirect te werkgestelde arbeiders wisselen van 1000 tot 10.000 en gemiddeld 5600 bedragen. Op den langen duur zal wellicht op een 40 000 a 50.000 inwoners in den pol der gerekend kunnen worden. Tenslotte herinnerde de heer de Blocq van Kuffe ler aan de woorden op het monument op den af sluitdijk: Een volk dat leeft, houwt voor zijn toe komst. Een Nederlnndsch volk heeft getoond te dur ven leven, door juist onder de moeilijkste omstan digheden tot de uitvoering van groote werken te besluiten en te durven bouwen, naar sprekers over tuiging tot heil van ons nageslacht.

Schager Courant | 1936 | | pagina 6