De woelingen in Palestina. Overtreding wet op uitverkoopen EEN MINISTER, DIE EEN ARMEN-BEGRAFENIS WENSCHTE. De vroegere Fransche minister van Financiën, Henry Cheron, die, naar men zich zal herinneren, de vorige week is overleden, werd in zijn woonplaats Lisieux, ten grave gedragen op een wijze, zooals ook de armen ter aarde worden besteld. Oogenschijnlijk ging het hier om een gril van dezen Franschen staatsman, zooals hij die bij zijn leven ook wel toonde, want hij had in zijn testament uit drukkelijk den wensch uitgesproken, om met den lijkkoets der armen te worden begraven. Staat van beleg blijft gehand haafd Cairo 21 April (A.N.P.) In verband met de voortdurende spanning heeft de hooge commis saris besloten den staat van beleg te handhaven Troepen handhaven de orde in de volkrijke stre ken en de treinen rijden onder bewaking van militairen. Alle winkels zijn gesloten. De Joodsche nationale raad blijft permanent in zitting, het comité tot verdediging van de Arabische belangen is voornemens stappen te doen bij de regeering. De oorzaak van de ongeregeldheden schijnt ge- leger te zijn in den moord op den Jood Israël Hazzaü op den weg van Tulkaram door roovers Deze moord wekte groote ontevredenheid en de monstraties hadden plaats, waarbij de politie moest ingrijpen en waarbij twee Arabieren wer den gedood. De Arabieren beschouwden dit als een repressaille van de Joden, terwijl de Joden verklaren, dat de politie hier schuld is. De begrafenis van Hazzan werd door de ge- heele Joodsche bevolking met veel praal gehou den, waarna vreedzame demonstraties plaats hadden. Hierna hadden de eerste onlusten plaats Wachten op arrest van den Hoogen Raad. Dan zal blijken of de wet op de uit verkoopen al of niet ruim zal worden opgevat. Amsterdam. De firmanten van een groot modemagazijn stonden gister voor de recht bank in hooger beroep terecht, verdacht van overtre ding van de wet op de uitverkoopen. Zij hadden ïi.l. een „November-aanbieding" aangekondigd. De Kantonrechter had in deze zaak een vrijspre kend vonnis geveld, o.m. op het door den verdediger mr. Kropman gevoerde verweer, dat de firma al ja renlang „Novemberaanbiedingen" doet, voor men- schen, die het minder goed kunnen betalen. De Ambtenaar van het O.M. toekende echter appèl aan. De reclame-chef der firma verklaarde, dat bij de November-aanbiedingen die goederen worden ver kocht tegen lagere prijzen, die niet zoozeer in den smaak van het publiek vielen. Voorts kunnen de fabrikanten in dien tijd eerste klas modellen nama ken in goedkoopere stoffen. Pres.: Dus een November-aanbieding beteekent, dat men tegen lagere prijzen kan koopen? Getuige geeft dit toe. De Officier van Justitie verzoekt de rechtbank de verdere behandeling van de zaak tot 19 Mei aan t»e houden, daar de Hooge Raad begin Mei in een soortgelijke zaak arrest zal wijzen. Dan zal blijken of de wet op de uitverkoopen al dan niet ruim wordt opgevat. Conform dezen eisch besliste de rechtbank. Op 19 Mei zal de Officier requireeren. Opgesloten in een goudmijn EDEN TE LONDEN TERUGGEKEERD. Onmiddellijk na zijn aankomst te Londen begaf Eden zich gisteren naar het Ministerie van Buiten- landsrhe Zaken, waar hij de vragenlijst, welke En geland aan de Duitsche regeering wil voorleggen, bestudeerde. Men weet nog niet, of de demarche bij de Duitsche regeering onmiddellijk zal plaatsvinden. 300 man werken aan de bevrij ding van drie ingeslotenen in een goudmijn Mooseriver (Nieuw Schotland in Noord Ame rika) 300 man arbeiden aan het redden van drie personen, welke zijn opgesloten in een goud mijn. Na 8 dagen werken is men in contact ge komen met de slachtoffers, Dr. Robertson, een Chirurg te Toronto en aandeelhouder in den mijn en Scadding die werkte aan de exploitatie. Zij verklaarden, dat hun metgezel was bezweken En dat zij zelf uiterst zwak zijn. De redders lie ten vloeibaar voedsel en warme dranken door metalen buizen naar hen toevloeien, doch door de uitputting van de onafgebroken arbeid, moes ten de redders het werk staken. Gisterochtend is een oproep gedaan voor zes niet-gehuwde mijnwerkers, die bereid zijn hun leven te geven, om het speciale reddingswerk voort te zetten. Br. Robertson wil zijn ment maken. testa- Nader uit Mooseriver Dr. Robertson, heeft gister door de buis, welke hem en zijn metgezel met de buitenwereld verbindt, om papier en pen verzocht, teneinde zijn laatste wil te kunnen opstellen. Van alle zijden komen de vrijwilligers toege stroomd om te helpen bij het reddingswerk. De afstand, die de redders van de slachtoffers scheidt, bedraagt slechts enkele meters, doch er zullen nog wel enkele uren gemoeid zijn alvo rens deze uit den weg zijn geruimd. Wat is een gentleman L o n d e n, 21 April (A.N.P.) De Daily Telegraph beval een anecdote, welke Lord Hewart, de Lord Chief Justice, gisteravond op een bijeenkomst van de Engelsche Golf unie heeft verteld. Lord Hewart en twee rechters van de King's ben oh de thans wijlen Sir Horace Avory en Sir Montague Shearman, zochten naar een definitie van het woord „gentleman". Hewart dacht, dat het iemand was, die nooit ruw optreedt, tenzij hij dat met een speciale bedoeling doet. Avory vond dat niet zoo slecht gezegd, doch stelde voor; iemand, die nimmer „het woord" gebruikt. Toen zei Shearman, dat hij het meende gevonden te hebben: Een gentleman is iemand, die zoo „gent- Ie" (lief) is als een vrouw en zoo manlijk als een man. MET DE HAND GEBREID. Is dit grijs garen sportpak je, dat Gladys Swarthout, de zingende ster uit de Paramount-films „De Roos van de Rancho" en „Triomf der Liefde" .(de eerste Amerikaansche film van Jan Kiepura), gedurende de morgenuren draagt, indien al thans haar aanwezigheid niet bij de opnamen verlangd wordt. Een soort epauletten op de schouders, en tressen, verwerkt in de sluiting van het jasje, geven het geheel een licht militair ca chet. Gladys draagt bij dit pakje don kerbruine handschoenen, schoenen tasch, enz. en speciale aandacht verdient de bruin vilten hoed met geborduurd lint, die een ontwerp is van den in Amerika zeer op den voorgrond tredenden mode ontwerper John Frederick. Driftaanvallen en insuline* inspuitingen. De moordaanslag te Rotterdam. Tegen den dader acht jaar geëischt. Rotterdam, 21 April. De Rotterdamsche Rechtbank behandelde heden de zaak tegen dien 55- jarigen opperman T. de F., die op 1 November 1935 zijn zwager in hun gemeenschappelijke woning aan de Marnixstraat te Rotterdam met een mes zoodanig verwond heeft, dat het slachtoffer onmiddellijk daarna is overleden. De verdachte verklaarde, dat hij reeds geruimen tijd lijdende was aan suikerziekte, waarvoor hij een groote dosis insuline had gekregen. Na het ge bruik van dit geneesmiddel had hij vaak aanvallen van woestheid, waarbij hij dan alles vernielde, wat hem in den weg stond. Ook op 1 November had hij weer zoo'n aanval. Toen zijn zwager niet bij hem wilde blijven, maar het huis uit wilde gaan, werd verdachte zoo kwaad, dat hij een mes greep en in het wilde weg op zijn zwager instak. Wat er verder gebeurde, herinnert verdachte zich niet meer. De dokters, die als deskundigen gehoord werden, verklaarden, dat er geen verband bestaat tusschen verdaohte's ziekelijken toestand en de noodlottige driftbuien. Het O.M. achtte den opzet van verdachte bewezen en eischte acht jaar gevangenisstraf en daarna ter beschikkingstelling van de regeering. De verdediger drong aan op ontslag van rechts vervolging en alleen ter beschikkingstelling der re geering. Uitspraak 5 Mei a.s. DUITSCH ZENDELING DOOR CHINEESCHE COMMUNISTEN ONTVOERD? Peking. Volgens berichten uit Joennanfroe, wordt gevreesd, dat met andere vreemdelingen ook de Duitsche zendelingen-familie Uhknann op 15 April in handen van Communistische troepen is gevallen. Als plaats der gevangenneming wordt Tsjoejoeng genoemd, dat halfweg tusschen Joen- nanfoe en Talifoe ligt. Uhlmann behoorde tot de zelfde zendingspost als de kort geleden, na 18 maan den gevangenschap, door de communistische troe pen vrijgelaten Zwitsersche zendeling Bosshardt. De Duitsche ambassade heeft direct de noodige stappen tot bevrijding gedaan. MIJNCONFLICT IN FRANKRIJK. Werkgeversvoorstellen niet aanvaard. P a r ij s. De nationale raad van de mijnwerkers is gisterochtend in buitengewone zitting bijeenge komen en heeft een resolutie aangenomen, volgens welke de resultaten, welke bereikt zijn bij de be sprekingen met de werkgevers niet aanvaardbaar wordien geacht. DE BETUWE BLOEIT. In de Betuwe bloeien de pere-, kerse- en pruime- boomen. Bij warm weer zal komende week een be zoek aan deze streek zeer zeker aanbeveling verdie nen. In Zuid-Beveland staan appel- en pereboomen in bloei. Gasmaskers in de winkels verkrijgbaar. Elke Engelschman eeit masker Londen 21 April (A.N.P.) De Daily Herald meldt, dat twee belangrijke feiten zijn bekend ge worden aangaande regeeringsmaatregelen ter bestrijding van gasaanvallen. Het ministerie van Binnenlandsche Zaken beeft bepaald, dat de door particuliere ondernemingen voor den verkoop te vervaardigen maskers zullen moeten worden gecontroleerd. De afdeeling voor chemisch onderzoek van het departement van landsverdediging heeft beslo ten, dat de burgers in tijd van nood van regee- ringswege maskers zullen ontvangen. Tot de ver vaardiging dezer maskers zal onverwijld worden overgegaan. Waarschijnlijk zullen 30 millioen maskers worden besteld. Indien deze maskers aan een officieel onder zoek worden onderworpen waarvoor zekere be dragen verschuldigd zijn, zullen zij van een „merk" worden voorzien. EEN KONINKLIJK AUTOGRAM. Koning Gustaaf van Zweden, de 76-jarige vorst, is een zeer populair man en niet in het minst ook om het tennisspel, welke tak van sport hij nog steeds ijverig beoefent, Toen hij dezer dagen de wedstrijden in het Bois de Bologne bij Parijs bijwoonde, trok een der jeugdige tennisspeelsters de stoute schoenen aan en vroeg den koning diens handteekening, welke haar direct werd gegeven. Piet Hein was een groot man. Figuren aVs een Tromp en Machiel de Ruyter vair len totaal in het niet, tegenover dit finan- tiëel genie, dat met een welgeslaagde greep in de schatkist der Spaansche natie voor mil lioenen koopkracht in ons land bracht. Mijn nationale hart heeft dan ook met verontwaardiging een paar slagen extra gedaan toen ik onlangs las dat die veel be zongen Piet Hein eigenlijk een zeeschuimer is geweest. Zooiets is onduld- en ondenkbaar, Stel je voor! Hij heeft gewonnen de zilvervloot, zou eigenlijk moeten luiden: hij heeft geneen,- ik kan het niet over mijn lippen krijgen en ik daag dan ook ieder historicus tot een Hon gaarsch duel uit, die ook maar iets ten na- deele van onzen eenigen, onzen eigen Piet Hein weet te vertéllen. En ik begin met Professor Goudriaan. Vandaag nog kan hij mijn secondanten ver wachten. Bie geleerde heer vertelt maar doodleuk dat het krachtigste middel om te karnen tot herstel der activiteit in het za->. kenleven is een algemeene bewapening. Bus uitgeven, veel geld wegsmijten aan kanonnen en pantserschepen zal medewerken aan het wereldherstel. Het is compleet een trap in de richting van mijn aangebeden Piet Hein, die geld, dus koopkracht bracht inplaats van opteerde En deze hooggeleerde heeft waarachtig nog aanhangers. Althans Prof. A. Quay haalde de uitspraak van Goudriaan aan op het congres, Neerland Weerbaar, dat verle den week werd gehouden en deze leer van „des te meer je weggooi, des te beter krij gen de menschen het" werd daar maar zon der protest geslikt. Ik zal dus eerdaags de degen kruisen met deze belagers van de eenig juiste theorie de Piet Hein-theorie die luidt dat slechts arbeid, hetzij eigen of van een ander, de weg kan banen naar een betere wereld. Bat gerinkel met die sabels moet maar eens uit zijn. Baarom duelleer ik! Dit beteekent in de eerste plaats, dat het pu bliek beschermd zal zijn tegen knoeierijen, terwijl het evenmin ondoelmatige maskers zal ontvang gen. Het zal zes a acht weken duren aleer dez$ maskers in de winkels verkrijgbaar zullen kun-! nen zijn. Dan zal het publiek zich dus maskers kunnen: aanschaffen, welke in het Vereenigd Koninkrijk zijn vervaardigd. Men gelooft dat de aanschaffingskosten 6 3 10 sh. zullen bedragen (f 2.20 a f 3.65) Men veronderstelt, dat het Ministerie van Bin nenlandsche zaken met krachtige voorstellen zal komen voor prijscontrole. Mogelijk is dat dei prijs van boogerhand zal worden vastgesteld. Fabrikanten van gasmaskers zullen daartoe officieel gerechtigd moeten zijn, waarvoor licen- tierecht moet worden betaald. Op ieder maskens zal 6 penny „royalty" worden geheven. De opbrengst dezer rechten zijn voor het Mi nisterie van Binnenlandsche zaken, dat er de voor dat Departement te maken onkosten voois controle e.d. van zal financieren. TOEGANG H00GESCH0LEN IN RUSLAND BEPERKT „Sowjet-intelligëntsia" op komst< Moskou De autoriteiten besloten den toe gang tot de universiteiten te beperken tot de beste leerlingen van de secondaire scholen. Tot nu toe hadden allen, die een secondaire school hadden doorloopen, recht om toegelaten te worden tot een universiteit, doch het gevolg hiervan was, dat het peil van de universiteiten' daalde, aangezien velen geen voldoende kennis bezaten voor het hooger onderwijs. Door een examen zal hier thans een einde aan worden gemaakt. Dit is een nieuwe stap in de richting van dei vorming van een „Sowjet-intelligentsia". JONGEN VALT MET BEEN IN HEETE OLI0 Gistermiddag te ruim een uur Is op den Am- stel veenschen weg te Amsterdam een elfjarige jongen al spelende terecht gekomen in een vat' met een mengsel van heete olie en gesmolten hars, dat gebruikt werd voor de isolatie van te lefoonkabels, waaraan door eenige werklieden op straat herstelwerkzaamheden werden verricht' De jongen liep eenige brandwonden aan linker onderbeen en voet op, en werd door de brand weer, die de eerste hulp verleende, naar het Wilhelminagasthuis overgebracht, waarna hij naar zijn woning kon worden vervoerd. i

Schager Courant | 1936 | | pagina 7