Langeniiijker Grosnten-Setitrale Een belangrijke vergadering De Algemeene Vergadering stelt een bij. drage beschikbaar roor de kanalisatie van Westiriesland, Woensdagmiddag twee uur werd de algemeene vergadering van de Langendijker Groenten Centrale gevestigd te Brd%k op Langendijk, gehouden in het café van den heer A. W. Kamsteeg te Stompetoren. Aanwezig waren een groot aantal afgevaardigden. Onder de gasten merkten wij op de heer P. Klant, secr.,penn. Prov. Commissie, de heeren D. de Boer, J. Ootjers, voorz. Noordermarktbond, P. Slot, verte- genw. der Warmenhuizer veiling. De Tuinbouwcon- isulent, de heer Rietsema, de oud-consulent, de heer Ilazeloop, de ambtenaar van den Plantenziektenkun- digen Dienst, Van Herwijnen, het veilingsperso- neel en de heer H. Stennenberg, als vertegenwoor diger van De Koophandel. De voorz. en sêcr. van het Centr. Bureau hadden bericht van verhindering gezonden, evenals burge meester Slot, van Broek op Langendijk en den bur gemeester van Stompetoren. Voorzitter, de heer S. de Boer Kz., opende de ver gadering met woorden van welkom en herinnerde er aan, dat het thans 20 jaar geleden is, dat de L.G.C. werd opgericht, onder bijzondere omstandig heden. In de nabuurstaten werd nl. oorlog gevoerd, waardoor groote vraag naar onze producten bo- stond en deze dan ook goed werden betaald. Aller lei maatregelen moesien toen worden genomen voor een rechtmatige verdeeling van den uitvoer. Alles werd van regeeringswege geregeld. Thans, terwijl wij onze 20e jaarvergadering houden, leven we weer onder bijzondere omstandigheden, doch nu is het lieelemaal andersom, Er moet worden geregeld om dat onze productie niet geplaatst kan worden en elk land een precies afgebakende hoeveelheid af neemt, terwijl nog wel eens bepalingen waardoor de invoer geheel onmogelijk wordt gemaakt, met ge volg lage prijzen en onverkoophaarheid van onze producten. Ook in het afgeloopen jaar was het zoo gesteld. Spr. memoreerue hei verloop van de resul taten der producten in het aigeloopen jaar. De ingestelde regeling voor de ingekuilde doorge- loopen aardappelen is een goede geweest en werd toegejuicht. Spr. herinnerde er aan, dal Deensche witte kool was ingevoerd u>t Denemarken, iets wat zeker nog nooit is voorgekomen. Dat heeft wel verontwaaruiging gewekt bij sommi gen, ook al omdat we de laatste jaren altijd van al les te veel hadden en ze volgens deze menschon, de turf naar het veen brachten. Men moet echter niet vergeten, dat Denemarken ook rechten heeft op Ne derland, evenals Nederland op Denemarken heeft verkregen. Voorz. behandelde de reglementeering van de teelt. Met de vele verwisselingen van land komt men wel eens voor moeilijkheden te staan, welke de betrok ken instanties nogal eens veel moeite en werk geven. De volledige steunuitkeering tot 100 heeft men, al werd het gehoopt, niet kunnen uitvoeren met het vastgestelde bedrag van f 12 millioen. Dat was een teleurstelling, Dat de richtprijzen geheim worden gehouden, is de oorzaak dat men niet weet welke .steun er nog zal komen. Thans heeft de kool do richtprijs en meer opgebracht, zoodat daarop geen steun wordt verleend, hetgeen de andere producten ten goede zal komen. Gevraagd wordt of het moge lijk was de uit te betalen prijs vooruit te weten, evenals de landbouwers. Het is nu zoo, dat de men- schen naar hun familie moeten om een heetje geld voor levensonderhoud, tenminste diegenen, die nog families hebben, die iets kan geven. Anderen zijn aangewezen op hot armbestuur. De bekendmaking van de opbrengst der tuin bouwproducten zou wel mogelijk zijn, volgens voorz., wanneer dan rekening werd gehouden met de op brengsten per Are en de minimumprijs. Spr. vroeg zich af, of het er niet hee' anders zou hebben uitge zien, als de regeering den tuinbouw vanaf 1932 vol doende had gesteund. De regeering heeft veel gedaan, doch bij voldoenden steun zou de tuinbouw niet in de moeilijkheden zijn en in uitputting verkeeren. Wij hebben wel een oogenblik stil gestaan bij het punt steunverleening, maar ik meen dat dit ook van zeer veel belang is en van groote beteekenis, maar daarbij de handen uit de mouwen, want allen moe ien wij ons best doen om door dezen benarden tijd heen te komen, maar dan willen wij ook hopen dat de tijd er is dat wij bij een normale oogst aan onze verplichtingen zullen kunnen voldoen en ook in ons levensonderhoud kunnen voorzien. Mijneheeren, straks is gezegd dat wij dezen win ter een klein kwantum winterkool hadden, ja het jaar 1935 kunnen wij niet onder de gunstige jaren rangschikken; reeds met ons eerste product, de vroe ge aardappelen, is het begonnen, velen hadden slechts een halve teelt of minder, maar met onze winterkool was het voor velen nog treuriger gesteld. Heele vel den zijn verwoest door de luizenplaag, in een groot gebied was het akker aan akker, waar totaal niets van gehaald is. Ik zou hier enkele cijfers kunnen la ten volgen, maar dat hebben wij reeds in het jaar- \erslag van uw secretaris kunnen zien, al is dat dan maar over een paar jaar, maar wanneer wij enkel de cijfers vergelijken van de gele kool, waar van wij voor onze veiling hadden in 1934 1036 wagons en in 1935 172 wagons van 10.000 K.G., dan geeft dit een verschil van 864 wagons of wel 17 pet. van de opbrengst in 1934. Hieraan hebben wij zeker niets ioe te voegen, want die cijfers spreken voor zich zelf. daar wij veilig kunnen aannemen dat de beteelde op pervlakte vrijwel dezelfde zal geweest zijn. Wij weten dat de Regeering in principe geen ver goeding geeft voor misoogst en dat kunnen wij be grijpen, want bijna ir bedrijf zal jaarlijks wel wat misoogst, hebben en uu ven dien ontstaat er ook wel eens misoogst door nalatigheid. De ramp in de winterkool was echter van dien aard, dat het noodzakelijk was om dit bij de Re geering bekend te maken en een verzoek om hulp daartoe te richten. Die zaak is dan ook wel grondig onderzocht. Vele vooraanstaanden bij onze Regeering hebben daar een onderzoek naar ingesteld en ook zelf de toestand be keken, waarna de Regeering, overtuigd van de nood zakelijkheid, van de vaste regel is afgeweken en het besluit heeft genomen om voor deze buitengewone natuurramp, waar geen verzekering of bestrijdings middelen voor heslaan, bedrijfssteun uit te keeren. Dit is voor de tuinders van groote beteekenis, want het is zoo voor velen dat er was geen productie - geen geld en geen uitzicht op productiesteun. Wij zijn de Regeering en vooral onze Regeeringscommis- saris daar ten zeerste dankbaar voor. Gelukkig dat steeds de hoop er weer is, want de tuinbouw brengt wel een moeilijken tijd door, zoo dat er wel iets moet zijn dat de drijfveer is om toch maar alle krachten in te spannen om staande te blijven. Mijneheeren, in den loop van <?e Jaren hebben wij de kracht van de organisatie leeren kennen en heb ben wij ondervonden wat door eendrachtige samen werking bereikt kan worden, zaken, waar de eenling machteloos tegenover staat, laten \yij dat vooral voor oogen houden, dan zal zeker, al is het dan thans alles duisternis om ons heen, toch weer de tijd ko men dat het licht doorbreekt en weer vreugde zal brengen in onze gezinnen. (Applaus.) Medegedeeld werd dat thans ook het Betaalkan- toor door den Accountantsdienst wordt gecontroleerd. Ten aanzien van de misoogststeun werden eenige mededeelingcn gedaan over de manier waarop het werd uitgekeerd. (iZe verslag Districtevergadering Ned. Tuindersbond in het nummer van 22 April.) Het verschil op onze veiling was ruim f 500.000. Daarvoor is nu ontvangen een bedrag van even f 100.000.—, zijn de 20 Dank werd gebracht aan den betaalmeester en zijn personeel voor het vele werk hiervoor gepresteerd. Zaterdag wordt te Koedijk begonnen met de uit betaling. De heer Jb. de Vries, St. Pancras, bracht den voor zitter onder het applaus der vergadering dank voor het werk door hem verricht. Behandeld werden de voorschriften van de Groen ten- en Fruit-Centrale, zooals deze reeds eerder ge publiceerd. Het Jaarverslag. Hierna was aan de orde de behandeling van het jaarverslag van den secretaris, den heer L. de Boer Kz., waarvan wij een uitvoerig résumé opnamen in ons nummer van 9 April j.1. Naar aanleiding van het jaarverslag deelde de heer Jb. de Vries, St. Pancras mede, dat er reeds Langen dijker producten naar Rusland zijn gezonden als re clame. Spr. dankte het bestuur voor de verleende me dewerking. Het jaarverslag werd aldus vastgesteld. De financiën. De rekening en verantwoording, eveneens opgeno men in het nummer van 9 April j.1. De heer Van der Laan rapporteerde, dat alles in de beste orde was bevonden. De rekening werd vast gesteld. De begrooting werd eveneens vastgesteld op de reeds gepubliceerde cijfers. Volgt de vaststelling van de plaats, waar de vol gende algemeene vergadering zal worden gehouden. Vastgesteld werd Broek op Langendijk. Het volgend jaar is het 50 jaar, dat het veilen in Broek geboren is, met gevolg van een groote vlucht nemen van het veilingswezen in Nederland en ook in het buitenland. Daarom werd dit voorstel gedaan. Voorstellen van het Bestnur. De ka nalisatie. Het Bestuur stelt voor om de toegezegde f600 per jaar aan het West-Friesche Kanalenplan wel te ver strekken. Op uitnoodiging van den heer Reigersman heeft een commissie een onderzoek ingesteld op het kan toor van den heer Reigersman naar de voorberei dende werkzaamheden Hun is wel gebleken dat zelfs reeds in het jaar 1931 het gehele plan Huigendijk— Omval in kaart was gebracht, maar dat door ver schillende oorzaken, onteigening, enz., er zooveel la ter aan begonnen is. Om bovengenoemde reden is het bestuur van oor deel, dat ftfóO voor de kanalisatie betaald moet worden. Voorzitter gaf nogmaals een breedvoerige uiteen zetting, hopende dat men hierover spoedig klaar zal zijn, omdat in de vorige vergadering al veel over is gezegd. De heer De Vries, St. Pancras. die mee geweest was naar ir. Reigersma. Toen hij deze vroeg of het juridisch vaststond haalde deze z'n schouders op. Spr. staat nog op hetzelioe standpunt als verleden jaar. Is een onderzoek ingesteld of men juridisch verplicht is te betalen. Het is met heeren slecht kersen eten, want de pitten krijg je naar het hoofd en die pitten staan op deze agenda. Als het niet juridisch onderzocht is, wilde spr. het nog maar eens een jaar afwachten, omdat men, eens betaald, hei ook heeft aangenomen voor het nage slacht. De heer Zwetsman, Koedijk, wilde het ook laten onderzoeken. In geen geval wlide spr. het eer der betalen, dan nadat was vastgesteld, dat betaald moest worden. De heer NV. Butter, Koedijk, merkte op, dat het be- noodigde bedrag heel wat lager zal zijn. Spr. zou in overleg willen treden, om volgens het index-cijfer te betalen. De heer W. Muller, Zuidscharwoude, zeide, dat „De Toekomst" zich gerechtigd acht tegen te stem men, gezien den gang van zaken. De heer H. Glas, Broek op Langendijk, belichtte den anderen kant, de gedachte van „Groentecultuur", welke vereeniging met het voorstel was gekomen. De plannen betreffen echter het heele kanalenplan en als we aandringen op de voorwaarde is het net als kleine jongens die dwingen. Het komt alleen een paar jaar later. Spr. zou zich schamen als de L.G.C. het verwierp De heer Jb. Kramer, Zuidscharwoude, zeide, dat men de gestelde voorwaarde niet heeft kunnen vol doen, dus kon het subsidie niet worden verleend. In het schrijven waarin de Provincie dank betuig de voor het subsidie, werd al gezegd, dat men niet aan de voorwaarde kon voldoen. Toen had men al moeten optreden. Het stukje HuigendijkOmval komt het laatste open, i.p.v. het eerst, dus is men gerechtigd niet te betalen. De heer W. Balder, Broek op Langendijk, wilde voor stemmen en zou willen verzoeken om in ver- nand met lagere kosten van alles, vermindering van het subsidie te vragen. Men kan niet procedeeren over iets waarvan men niet gelooft dat men het aan net rechte eind heeft. De Schermer wilde ook vermindering vragen. De voorzitter zeide, dat men daarover eerst kon praten. Nadat de heer De Vries nog het woord had gevoerd memoreerde voorzitter, dat het stukje Huigendijk— Omval niet eerst open kan worden gemaakt, door de gelijkstelling van de boezems. Eerst moeten dijken verhoogd, etc. Over het schrijven is men steeds aan het afwachten geweest. Men kan niet meer terug. Het kanalenplan is aan den gang en reeds zijn betalin gen gedaan voor de voorloopige kosten. De bedoeling is niet geweest, de voorwaarde te stellen om er ai te komen. Nu de voorwaarde niet voldaan kon wor den, zou men deze moeten intrekken. Dat tegenge stemd wordt, kan spr. begrijpen uit den toestand. Wanneer het afgestemd zou worden, zou het voor de L.G.C. beschamend zijn. Door een der aanwezigen wordt opgemerkt, dat hij zich niet schaamt, doch het is spr.'s eerlijke overtuiging. Een juridisch onderzoek, vervolgde voorzitter, heef! geen zin Wanneer men 10 advocaten vraagt, krijgt men verschillende antwoorden. Men geeft echter geen garantie, dat men reht heeft. Degenen, die de eerste maal voor hebben gestemd, zullen thans, als men het kanaal voor oogen houdt, weer voor moeten stemmen-. Op een vraag van den heer Jb. de Vries, werd door de heeren J. Gootjes en Tromp, Heerhugowaard, ge antwoord, dat het kanalenplan geen 10 jaar wordt uitgesteld. De heer P. Hart, Koedijk, zeide. dat het stukje HuigenwaardOmval er komt. Dat het iets later komt, mag geen aanleiding zijn om te trachten van de betaling af te komen. Wij maken geen kanalen, dat doen de ingenieurs. Voorzitter voegde er nog aan toe, dat het veiling percentage niet verhoogd zal behoeven te worden. De toestand van de veiling is gunstig. De heer Blaauboer, Koedijk, merkte op, dat men al schuld had bekend door in de voorloopige kosten te betalen. De heer A. Hoogland herinnerde er aan, dat bij de eerste betaling de voorzitter deze betaling betreurd heeft. Deze betaling komt voor rekening van het be stuur. Daarvoor hebben de vereen, geen aansprake lijkheid. De goede toestand van de veiling is ten koste gegaan van het verhoogde veilingspercentage. De heer Bi j post stelde voor, de beslissing nog een jaar uit te stellen, spr. mocht niet voor stemmen door zijn vereeniging, al was spr. wel overtuigd van de noodzakelijkheid van de betaling. De heer W. Visser, Koedijk, gaf nog eens een toe lichting. Spr. geloofde niet, dat de Provincie ons den nek zal omdraaien, als de L.G.C. niet kan betalen, terwijl spr. wel verwachtte dat men vermindering der bijdrage zal verkrijgen. De heer W. Balder, Broek crp Langendijk, amen deerde het voorstel van het bestuur, in welk amen dement gesproken wordt van een bedrag waartoe men gehouden is te betalen, met een maximum van f 600 Dit geamendeerde voorstel werd aangenomen met 761 stemmen tegen 496. Blanco 110. Tegen stemden de afdeelingen Zuidscharwoude, St, Pancras Zuid, Oter- leek, SL Pancras en Hensbroek. Blanco De Rijp en omstreken en De Rijp L.T.B. Voor stemden Heerhu- gowa&rd L.T.B., Schermerhorn. Koedijk, Ursem, Heer hugowaard, Schermer en Broek op Langendijk. Voorzitter feliciteerde de vergadering met dit be sluit. Steunt de eigen organisatie door op de eigen veiling te veilen. Het bestuur acht het noodzakelijk, dat art. 17 van het veiling-reglement en art. 3 der statuten wordt gehandhaafd, behoudens een enkele uitzondering, en door de leden naar behooren wordt nageleefd. Het is wel gebleken dat het vorige jaar nogal be langrijk veel groenten door onze leden naar een an dere veiling zijn gebracht, wat toch direct afbreuk doet aan eigen organisatie en eigen bestaansmoge lijkheid. Het bestuur doet zooveel als in zijn vermogen is om niet tot verhooging van het veilingspercentage te moeten overgaan, zoodat het ook de plicht is van ieder lid om eigen organisatie te steunen en niet door de een of andere omstandigheid zijn producten naar een andere veiling te sturen. Men heeft rech ten, maar daar tegenover ook plichten. Voorzitter lichtte het voorstel nog even toe. Het veilen op andere veiilngen heeft een groote vlucht genomen, ook van producten, die daar inheemsch zijn. Dat gaat niet op. De heer Blaauw, Heerhugowaard, vond het niet juist, dat door de andere leden werd vastgesteld, dat de 8laboonenbouvvers op de L.G.C. veiling moeten vei len. Spr. wilde dit met de betrokken bouwers doen uitmaken. Voorzitter wees er op, dat een belangrijk aantal bouwers ook slaboonen telen. Er zijn dagelijks be langrijke kwantums geveild te Broek. Wanneer allen naar de eigen veiling komen, zal er een nog betere veiling mogelijk zijn. Dat staat vast. Spr. achtte het wel op z'n plaats, dat ieder over de veilingsbelan- gen mag spreken. De heer Groot, Hensbroek zeide dat de boonenvei ling eerst wel wat werd verwaarloosd door de L.G.C. Nu gaan de tuinders uit Henshroek naar Alkmaar, waardoor ze goede prijzen maken voor de boonen, welke in kleine verpakkingen worden aangevoerd. Voorzitter merkte op, dat het ook voor de Hens- broekers noodig en nuttig is, dat ze naar Broek gaan. De uitbreiding van de cultur maakt het moge lijk, om een belangrijke boonenveiling te maken; op alle veilingen gelden thans dezelfde kwaliteitseischen. De veilingskosten zijn te Broek het allerlaagst. De door den heer Groot bedoelde vroege boonen behooren onder de uitzonderingen, waarvoor permissie kan worden verleend Het gaat om de massa. De heer H. Glas, Broek op Langendijk, deed een voorstel, om als dit voorstel werd aangenomen, op de plaatsen waar slaboonenbouwers zijn, een verga dering te houden, om de slaboonenveiling zoo in te richten, dat de beste regeling wordt vjrkregen. Verscheidene heeren voerden nog het woord. De Heerhugowaard was ook tegen deze verplichting. Voorzitter wekte de Heerhugowaarders op, de op haaldiensten van andere veilingen uit de gemeente te houden en om de eigen vrachtvaarders te denken. Het voorstel werd aangenomen, evenals het door den heer H. Glas voorgestelde. Het verplicht veilen van andijvie. Het bestuur stelt voor om ook het product andij vie onder het verplicht veilen op te nemen. Het verplicht veilen van al onze producten bestaat reeds lang en voldoet zeker uitstekend, doch de an dijvie dat een product is van do laatste jaren, is daar steeds buiten gehouden. De teelt daarvan is belang rijk toegenomen, zoodat het kwantum thans groot is. Nu meent men dat dit product zich niet leent voor het veilen, maar dat men vrij moet zijn, het te ver- koopen naar eigen goeddunken. Het bestuur wijst er op, dat, eigenaardig genoeg, dit bezwaar steeds naar voren komt bij elk nieuw product, terwijl het ook van de uien beweerd werd, dat veilen niet gewenscht was. De moeilijkheden, welke worden genoemd, zooals de wenschen, dat het product gebonden of ongebon den wordt gevraagd, zijn te ondervangen. Wanneer we veilen, is het binden niet verboden. Voor dit be langrijk product moot één verkoopplaats zijn, waar op deze is geconcentreerd. Deze plaats is de veiling. Als de andijvie gehonden wordt aangevoerd, dan ko men ook de fabrieken op de markt en zóó moet het zijn. Dat is beter dan het „man tegen man". Thans staat vast dat men verplicht is door de Regeerings- voorschriften, tenzij men voor 15 Mei een contract heeft. De Groente- en Fruitcentrale houdt streng de hand aan het verplicht veilen, waarbij Voorzitter wees op de groote boeten, welke zijn opgelegd aan fruit kweekers, die niet op de veiling hebben ver kocht. Het is de bedoeling om een en ander met den Vierbond te bespreken. Ook met de andijvieverbou- wers zal worden gesproken. De heer Stennenberg, vertegenwoordiger van Koop handel, gaf in overweging eerst met elkaar te spre ken, vóór men tot veilen overgaat in verhand met de aanvoer, en afzet door den handel. Aldus besloten. Goedgekeurde pootaardappelen ook over de veiling. Het bestuur stelt voor om de goedgekeurde poot- aardappelen ook onder het verplicht veilen te bren gen. Het product goedgekeurde aardappelen is tot heden steeds beschouwd als een apart product, dat niet iel onder de wetten en voorschriften van de veiling, -oo ook ls het verplichte veilen, zooals wij dat toch ebben en met elkaar klaar gemaakt, niet op poot- ""rdannelen van topnassing geweest. De vereen. „Ons Belang" heeft nu gevraagd om ♦annen te doen dat ook dit oroduet onder het ver dicht veilen zou komen. Tn de vriie verkoon hebben ze groote moeilijkheden ondervonden, b.v. het wach ten op een koopman, het wachten op het leveren, enz. Het bestuur adviseert het voorstel aan te nemen* bij aanneming zal het bestuur het verder in „Do Vierbond" ter sprake brengen. Het product behoeft niet te worden aangevoerd, doch kan op monster worden geveild. Van de handel was men ook voor het veilen van pootaardappelen, als men maar niet te vroeg er mee komt. Men zal zich niet beperken tot de eigen veiling, doch over de heele provincie. Aldus aangenomen. Garantie van het opgegeven gewicht Verder stelt het bestuur voor, dat voor het aanvoe ren aan de veiling van winterkool, dat de tuinders moeten instaan voor het juiste gewicht, dat op het veilingsbordje vermeld wordt Het wegen aan spoor- en laadplaats heeft al heel wat stof opgejaagd en is menigeen wel eens onte vreden naar huis gegaan. Te Warmenhuizen bevalt de hier bedoelde regeling heel goed. Het vlugge los- sen wordt er door bevorderd. Voor de handhaving van deze regeling zal echter noodig zijn dat de keur meester af en toe een steekproef neemt om zich te overtuigen dat werkelijk het gewicht er is. Er zal een zware boete worden gesteld op het nie{ aanwezig zijn van het opgegeven gewicht.. Ook de Ned. Groenten- en Fruit-Centrale bemoeit zich er mee. De aanvoerder moet instaan voor de 100 van de aanvoer. De heer De Vries, St. Pancras, zeide dat men weer de toetallen-geschiedenis krijgt Spr. voelde niet veel voor de hooge boete. Er kan een regeling worden ge maakt door het „alles wegen" en „om de krat" leg gen van de kool, merkte spr. op. De Voorzitter meende dat hier niets tegen was. En zijn echter veel menschen, die niet weten, hoe veel ze in hun schuit hebben. De bedoeling is de winterkool uit de schuren onder deze regeling te doen vallen. Verschillende bezwaren werden nog naar voren gebracht. De heer P. Slot, Warmenhuizen, wees op het ge makkelijke systeem te Warmenhuizen. De bezwaren welke hier genoemd worden zijn allemaal onzin. Op overwicht kan niet gerekend worden, in Warmenhui zen wordt op 10.000 Kg. per wagon gerekend, in Broek wel eens op 10.300. Voor de goeden is het geen bezwaar. De kwaden hebben op deze regeling tegen. Doch in Warmenhuizen zou men het niet gaarne la ten vervallen. Voor de handel is het ook van veel belang. De kooplui gaan ook met de regeling te War- mënhuizen accoord. Verscheidene sprekers voerden nog het woord. Het gaat er om, dat het totaal gewicht wordt ge garandeerd, niet het aantal per 100 Kg. Het voorstel werd aangenomen. Verlaging hoogste salarissen en presen tiegelden bij het Hoogheemraadschap. „De Wesit" te Koedijk stelt voor: Aandringen ter bevoegder plaatse om verlaging der hoogste sala rissen en presentiegelden bij het Hoogheemraad)- schap N. H. Noorderkwartier. De lage opbrengsten der producten en de daar door ontstane geringe waarde der landerijen en panden, kunnen die hooge lasten welke uit zeer smalle beurzen komen, voor een deel zeer moeilijk dragen. Prae advies Bestuur: Het bestuur acht dit voorstel wel urgent, dooh meent dat het bij een Tuinbouw- bond niet thuis hoort Voorzitter geloofde wel, dat door dit punt op de agenda te plaatsen, dit al een protest is tegen de hooge lasten. De heer Blaauboer, Koedijk, vroeg zich af, of het wel goed was, dat men met de eene hand geld van de armvoogden ontvangt, om het met de andere hand uit te geven aan hooge polderlasten. Van de standsorganisatie had spreker nog niet veel succes vernomen. Het komt niet verder dan de notulen. Spr. was van meening, dat alle lasten ver laagd moeten worden, niet alleen de hiergenoemde. Ex moet tegen geprotesteerd worden. (Daverend applaus). Voorzitter meende, dat de standsorganisaties we! iets doen, doch het niet zoo vlug gaat. De heer Jb. de Vries, St. Pancras, zou aan het Hoogheemraadschap willen verzoeken, om diege nen, die niet kunnen betalen, afschrijving te geven voor de lasten. Waarom zou men van personeele belasting wel afschrijving krijgen en van polder- lasten niet. De heer Van der Laan zou willen aandringen, dat heel Noordholland betaalt, ook Amsterdam en Haar lem. De heer Groot, Hensbroek, zeide, dat in het Geestmerambacht is aangedrongen op verlaging van de hoogste salarissen van het Hoogheemraad schap. Besloten werd een schrijven aan het Hoogheem raadschap te zenden met verzoek de lasten te ver lagen en bij onmacht uitstel of afschrijving te wil len verleenen. Ultbreidina bevoegdheid tuin bouwcom missie L.C.O. „Groentecultuur" te Broek op Langendijk stelt voor; De LG.C dringe er ter bevoegder plaatse sterk op aan, dat de tuinbouwcommissie uit de L.C.O. de bevoegdheid wordt verleend een extra teelt recht te verstrekken (zulks na gehouden overleg met de district-commissies) aan de bedrijven welke door de teelt beperking dermate zijn getroffen, dat hun bestaan als tuinder in gevaar komt. Onder de huidige toepassing der teeltbeperking ish et niet mogelijk in enkele bijzondere gevallen van dezen algemeen geldenden regel af te wijken. Dit komt ons niet gewenscht voor; zoo kregen sommige^ personen een teeltreaht toegewezen, welke wel billijk was, wanneer men lette op dezen alge meen geldenden regel, maar niet op billijkheids- gronden rustte, wanneer men de zeer bijzondere omstandigheden, waarin een dergelijk persoon ver keerde, in aanmerking nam. Derhalve komt het ons gewenscht voor de mogelijkheid te scheppen, om m enkele bijzondere gevallen bij het verleenen van het teeltrecht van deze thans geldende regel af te wijken. Prae-advies Bestuur: Het bestuur gaat met dit voorstel geheel accoord. Wanneer de teeltbeperking van dien aard is dat het bestaan van den tuinder ra gevaar komt, dan moet de mogelijkheid bestaan dat zoo iemand geholpen wordt. De beoordeeling daarvan kan het best gedaan worden door de tuinbouwcommissie uit de L.C.O. en de District- Commissie. De heer A. Slot lichtte dit voorstel toe De heer P. Klant, secr. der Prov. Commissie, reide, dat er wel wat misverstand heerscht. Het ls niet juist, zooals in het voorstel wordt genoemd; de bedrijven die door de beperking in moeilijkheden zouden geraken, worden geholpen, zij het in beoerk- te mate. Dat ligt in de aard der zaak der beper king. Misschien is het (nu de crisis langer duurt dan verwacht werd en ook op andere gronden zoo als de expansie der gezinnen) mogelijk dat deze zan-k nog eens nader wordt bezien. Het voorstel werd na nog eenige besprekingen aangenomen. De studie commissie voor hef cultuur- vraagstuk ral worden aangevraagd. „De West" te Koedijk stelt voor: Er bij de Prov. Staten van Noordholland op aan te dringen, een studiecommissie voor het cultuurvraagstuk in de Provincie, in het leven te roepen. Het verbouwen van kool in de

Schager Courant | 1936 | | pagina 2