Visscherij in het IJsselmser KIJKEfl isKOOPEIhijCLOECK „Europa moet één gezin worden De oorlog in Oost-Afrika Het verloop van den strijd in het Noorden Groote branden in Kaap-provincie de Autobotsing in Gouda Fransch vlieger ontsnapt Strenge straffen tegen opstandige boeren Maandag 27 April 1936. Postrekening No. 23330 SGHAGER 79ste Jaargang. No. 9964 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Wat teruggekeerde Abessijnsche krijgers vertellen Addis Abeba. Sinds twee dagen keeren gewonde en door den oorlog afgematte Abes sijnsche soldaten, die uit Addis Abeba met de legers van Dedjasmatsji Makonnen en Ras Moeloegeta nar het noordelijk front getrok ken waren, naar de hoofdstad terug in groe pen van zes, acht of tien man. Voor het groot ste deel gewond, deels zonder wapenen, deels in volkomen uitgeputten toestand, want en kelen hunner hebben 'n marsch van 700 km. achter zich, trekken zij naar hun woon plaatsen. Men schat het aantal terugkeeren den, waarvan het meerendeel m Addis Abeba '4 huis hoort, op 2000 tot 4000 man. Op vragen over het verloop van den oorlog in het Noorden antwoorden zij zonder uitzondering, dat de gevechten zelf niet zoo verschrikkelijk zijn en hen ook niet zoo uitgeput hebben. Ook zijn de verliezen door de Italiaansche bombardementen en gasaanval len in het geheel niet zoo vreeselijk geweest. Veel eer moeten de groote terugtrekkende bewegingen van de Abessijnsche legers uit het lang gehandhaafde front Takazze-Makalle-Amba Aladji naar Dessie ge weten worden aan de volgende omstandigheid: de Raia-, Azboe- en Galla-stammen, die van oudsher bekend staan als de onbeschaafdste en roofzuchtigste stammen, hebben, telkens wanneer de Abessijnen in gevecht waren met de Italianen, hen in den rug aan gevallen en hun kampementen geplunderd. Daardoor stonden de Abessijnsche strijdkrachten telkens tus- schen twee vuren. Deze stammen werden voortdu rend door Italiaansche aviateurs voorzien van uit gebreide geldmiddelen en van de modernste wape nen, munitie, en ook tactische instructies. Bijna alle plunderingen moeten op hun rekening gesteld wor den. Het zijn ook deze stammen geweest, die de ver overing van Dessie door de Italianen mogelijk heb ben gemaakt. Drie dagen voor den val der stad heb ben zij de keizerlijke benzine- en wapenopslagplaats in een nachtelijken overval bestormd en verbrand. De terugkeerende Abessijnsche soldaten beweren, dat meer dan de helft van de Italiaansche suces- sen der laatste anderhalve maand door deze wijze van strijden bevochten zijn. Gemotoriseerde colonne uit Dessie ver trokken. Asmara. Een groote gemotoriseerde Italiaansche colonne is uit Dessie in zuidelijke richting vertrok ken. De colonne Wordt voorafgegaan door Erythree- sche afdeelingen, die reeds op 100 km. ten zuiden van Dessie zijn aangekomen. Redevoering van Lord Allen of Hurt- wood. De wapenen als uiterste sanctie Londen. In Manchester heeft gister Lord Allen of Hurtwood een redevoering uitgesproken. Ondanks alle bestaande gevaren, zoo zette spr. uit een, bestaat er ook thans een weergalooze gelegen heid tot het vestigen van den vrede. Ba ld win heeft de klacht geuit, dat het Engelsche volk de consequentie van het. collectieve systeem niet onder oogen wil zien. Dat is zoo. Dit nu moet dus thans geschieden. Al vormen de wapenen ook de uiterste sanctie, men moet toch 't volk laten we ten, dat men ze zal gebruiken om het internaionale recht te beschermen. Dat azl geenszins alle oorlogen in wereldoorlogen veranderen. Het komt er veeleer op neer, dat ieder aanvaller in de toekomst weten zal, dat hij» rekening zal moeten houden met de vereenigde strijdkrachten van alle Volkenbondslte- den en dat dientengevolge geen aanvallen meer ge pleegd zullen worden. Daartoe moet men echter ge heel Europa als het ware in één gezin samenvatten. Ieder Europeesch volk moet er in toestemmen, dat het slechts collectief binnen het kader van Europa zal optreden. Regionale pacten daarentegen zullen tot niets leiden. Wanneer alle naties het recht moe ten eerbiedigen moeten deze naties eerst gelijk zijn voor het recht, d.w.z. dat men zoo spoedig mogelijk al datgene uit den weg moet ruimen, wat van de juridische tradities Versailles overgebleven is. Wan neer de rechtsgelijkheid is toegestaan en het. nieuwe recht verzekerd is, moet de Britsche regeering het probleem van de hervorming van den status quo, der economische samenwerking en der bewapenings vermindering, tezamen met alle volken, ter hand Vruchtbare landstreken In dorre woeste nijen herschapen. Honderden schapen en andere kuddedieren in de vlammen omgekomen. Kaapstad (Zuid-Afrika)< De Kaap-pro vincie is door groote branden geteisterd. Een groote brand, die over een oppervlakte van zes vierkante mijlen heeft gewoed, en waarvan de laaiende gloed pp een afstand van vijftig mijlen te zien was, heeft de mooie Paarl-berg in en dorre woestenij herschapen. Ook bij de Mossel-haai werd door de vlam men over een uitgestrektheid van tien mijlen in den omtrek vruchtbaar land in een woes tenij herschapen. Honderden schapen en an- de kuddedieren verbrandden levend. Muienberg wordt vanuit het noorden en het zuiden door branden bedreigd. Een der bran den woedde dwars over het geheele schier eiland. Drie honderd man trachtten de hui zen der inwoners te redden en bestrijden de vlammen. Eenige gewonden Gouda 26 April Tengevolge van bet te snel naar links uitwijken heeft gisterochtend op den Bodegraafschen weg bij de wielerbaan te Gouda een botsing plaats gehad tusschen twee auto's, in elk waarvan vier personen gezeten waren. De beide wagens werden zwaar gehavend. De be stuurders bleven ongedeerd. In de uit de richting van Bodegraven komende auto brak een der in zittenden, de gep. onderofficier Verbèy uit Amers foort, een knieschijf. Hij is in bet ziekenhuis te Gouda opgenomen. De overige twee inzittenden van dezen wagen kwamen er met lichte verwon dingen af en konden bunsweegs gaan. De heer H. ten Brink uit Bodegraven, die in den anderen wagen zat, kreeg verwondingen boven een der oogen. Hij werd overgebracht naar de wijkver pleging te Gouda, doch hij kon des middags naar huis gaan. Een tweede persoon uit de laatste auto werd eveneens licht verwond. De beide voer tuigen zijn in beslag genomen. Groote brand in het Zwarte Woud. Schoenau (Zwarte Woud). In het plaatsje Tunau is gistermiddag door onbekende oorzaak een brand uitgebroken, die zoo hevig om zich heen greep, dat vier dubbele en vier enkele woningen een herberg en het schoolgebouw geheel in de asch werden ge legd. Tachtig personen werden door dezen brand dak loos. Vrijwel niets is gered. Het groote vee kon in veiligheid worden gebracht. Als een metalen vliegtuig gebouwd In alles op veilige snelheid berekend. Krachtige, soepele 12-cilinder motor in V-vorm. Gestroomlijnde carrosserie, laag zwaartepunt oervaste ligging. Snel. veilig, comfortabel en-zuinig. TWEEDEUR SEDAN f 3075— VIERDEUR SEDAN ƒ3160— OFFICIAL LINCOLN DEALERt Schagen; Firma Blaauboer Kosscn, N. Laagzijde B 92 Drouillet, de adviseur van den Negus weet Fransche autoriteiten te verschalken. In het luchtruim verdwenen om niet meer terug te keeren. Villacoublay. De Fransche vlieger Drouillet, lucHtvaartdeskundige van den Negus, is Zaterdag middag 3 uur met zijn Amerikaansch vliegtuig op gestegen voor een proefvlucht, doch is niet terugge keerd. De luchtpolitie zoekt naar hem. Omtrent het verdwijnen van Drouillet wordt na der vernomen, dat hij zijn vliegtuig heeft gekocht in de Vereenigde Staten en het te Havre in ont vangst heeft genomen, vanwaar hij naar Villacou blay vloog. Toen hij van hier wilde vertrekken, ver klaarden de autoriteiten, dat het toestel op onwet tige wijze was ingevoerd en legden er beslag op. Drouillet protesteerde en vroeg toestemming om op het vliegveld proeven te nemen met het toestel. Dit werd toegestaan onder voorwaarde dat hij niet zou vertrekken. Drouillet heeft thans kans gezien zonder achterdocht te wekken benzine in te nemen, voldoende voor een tocht van 15 a 1600 K.M. zonder tusschen landing. Zaterdagmiddag reed hij het toestel naar buiten, alsof hij proeven wilde nemen. Hij deed dit ook wer kelijk en rolde eenige honderden meters over het vliegveld met den wind driekwart van achteren en in deze positie kwam hij plotseling los van den grond env loog weg, tot groote verbazing van ben, die het zagen. Een commissaris liep nog achter het toestel aan en schreeuwde: „Houdt hem tegen!" Maar dat hielp natuurlijk niet veel. Niets meer vernomen. Over den vluchteling, die geen landingspapieren bij zich heeft, heeft men tot dusverre niet meer ver nomen. Gaat hij, als dappere Franschman, den Ne gus in den nood bijstaan? Heel Frankrijk wacht met spanning op berichten. Zoowel tegen den mecanicien als tegen Drouillet is een bevel tot inhechtenisneming uitgevaardigd, wegens het verduisteren van een in beslag geno men voorwerp. COMMUNISTEN PLUNDEREN FASCISTEN- BUREAU Mexico Communisten hebben het hoofd kwartier van de fascistische organisatie der „goudhemden" overvallen. Drie personen werden gewond, de meubels werden kapot geslagen. Het archief en de schrijfmachines namen de commu nisten mee. D. sneeuwval van vorige week in Westfalen, waarbij neg komt de hevige regenval van de laatste dagen, heeft tot gevolg, dat de talrijke bergbeken het water niet langer kunnen verzwelgen, en nu uitgestrekte gebieden worden overstoomd. Over Maart 1936. De afdeeling visscherij en van het departement van Landbouw en Visscherij, deelt omtrent de visscherij gedurende de maand Maart in het IJsselmeer en de Waddenzee mede: In het IJsselmeer werd met de aalvisscherij een aanvang gemaakt. Hoewel de vangsten niet groot waren, vielen deze, den tijd van het jaar in aanmer king genomen, niet tegen. De botvisscherij met staan de netten werd slechts door een enkelen visscher uit geoefend. De spieringvisscherij met sleepnetten lever de over het algemeen bevredigende vangsten op. De spiering was mooi van stuk en bracht meermalen een goeden prijs op. In de botnetten en aalfuiken werd tamelijk veel baars aangetroffen, terwijl met de spiering-sleepnetten nog al wat snoekbaars werd medegevangen. De hoeveelheid en opbrengst der aangevoerde visch bedroeg in de Waddenzee en het niet afgeslo ten gedeelte van de Zuiderzee 6.858.70S Kg., ter waar de van f246.744.—, in het IJsselmeer 90.069 Kg. ter waarde van f14315.-. Ten aanzien van de visscherij in de Waddenzee en het niet afgesloten gedeelte van de Zuiderzee zegt het verslag, dat de uitkomsten der liaringvis- scherij met kommen tot 23 Maart weinig bevredigend waren. Nadien namen de vangsten plotseling aan merkelijk toe, hetgeen echter gepaard ging met een sterke prijsdaling. Aangezien enkele malen de vast gestelde minimumprijs voor consumptieharing niet bereikt werd, moest deze voor de vischdrogerijen ge lost worden. Kowno Een Littausch militair gerechtshof heeft een groep boeren, die in Februari j.1. tij dens de tegen de regeering gerichte boerenonlus- ten de telefoon- en telegraafverbinding tusschen Kowno en Mariampol hadden vernield, veroor deeld.. De aanvoerder werd ter dood veroordeeld. Twee boeren kregen tien jaar tuchthuisstraf twee andere elk vier jaar en nog twee anderen min der zware straffen. De doodstraf van den aan voerder is door den president der republiek in levenslange tuchthuisstraf veranderd. De ver oordeelden hadden reeds eerder straffen gekre gen wegens tegen de regeering gerichte onlusten Van den verstikkingsdood gered. KINDEREN TER NAUWERNOOD GERED. HUN TOESTAND ZORGWEKKEND. In pand 36 aan de Breedstraat te Rotterdam is gisteravond kwart over acht brand ontstaan op de tweede etage, waar Mej. B. C. Schunlau woont met drei kinderen. Zij was met het oudste jongetje op vi site in de buurt, terwijl twee jongens van twee en vijf jaar in de bedstee lagen te slapen. Buren ont dekten, dat er rook uit het pand kwam. In allerijl werd de brandweer gewaarschuwd. Met rookmaskers gewapend zijn drie mannen van de afdeeling brand- bluschmiddelen erin geslaagd door te dringen in de achterkamer, waar de bedstee was. Beide kinderen waren reeds bewusteloos. Door den G.G.D. zijn zij naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht. Reeds onderweg werd zuurstof toegediend. De toe stand der kinderen is zoi'gwekkend. Met een straal is de brand, die zich beperkte tot de achterkamer, gebluscht. De oorzaak van den brand is onbekend. Een der slachtoffers overleden. Nader wordt gemeld: Het jongste kind is in den loop van den avond aan de gevolgen overleden. De - toestand van het oudste kind is redelijk wel.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1