elrose's Vergelding De Langendijker Groentenveilingen. Bollen zondag door de lucht naar Amerika Schilderijen-vervalsching Onjuiste wijze van Veevervoer Gevangenissen in Engeland opgeheven. In Turkije wintert het. Groote loods te Rotter dam afgebrand. Vierling noodigt vijfling uit, Feuilleton RECHTBAN K. De Langendijker Groentencentrale ver gaderde weinig nieuws verplicht veilen bijdrage voor kanalisatie cul tuurplan geen vijfde steunuitkeering geringe aanvoeren meeste aanvoer te Noordscharwoude aardappels laag in prijs roode kool iets betere prijzen geen aanvoer van gele kool Deen- sche witte kool loopt flink op nog belangrijke aanvoer van uien betere prijzen wortelen, geringe aanvoer, hoogere prijs aanvoer van rabarber, eerste tomaten aardbeien witlof gaat naar elders. In de afgeloopen week heeft de groote tuinders organisatie, de Langendijker Groentencentrale, haar jaarvergadering gehouden. Veel bijzonders is er niet aan de orde geweest, wat tot wijdloopige discussies aanleiding heeft kunnen geven. Dat men in het belang van de veiling en naar veler oordeel ook in dat van de tuinders („veilingsbelang is tuinders- belang") de aangesloten leden tot het meer en beter verplicht veilen wilde noodzaken, ligt voor de hand. Enkele voorstellen in verband daarmee zijn dan ook alle aangenomen. Dat er vrij grootcn tegenstand zou zijn ten aanzien van de jaarlijksche bijdrage van fGOO gedurende 40 jaar in de kosten van de kanalisatie, was te voorzien. In de gehouden verga deringen van aangesloten tuinbouwersorganisaties was dit al tot uiting gekomen. De overweging van vóór of tegen de kanalisatie bleef nu buiten beding. Was dit nog aan de orde geweest, ongetwijfeld zou men zich tegen een bijdrage hebben verzet. Thans gold bet echter slechts de vraag, of men, op grond van de gedane toezegging in verband met de te vervullen voorwaarde, verplicht was bij te dra gen. De meerdeerheid der vergadering was van oor deel, dat bier een morecle verplichting moest wor den nagekomen. Met het z,g. cultuurvraagstuk is men nog weinig opgeschoten. Verwondering kan het wekken op grond van het prae-advies van het Bestuur, dat dit er bij mon de van den voorzitter onmiddellijk voor te vinden was, zich in dezen tot den Directeur-Generaal van den landbouw te wenden. In zijn openingsrede heeft de voorzitter weinig nieuws verteld. De meesten zullen wel bekend zijn geweest met wat door hem werd gezegd. Heel wat woorden werden gewijd aan de steunmaatregelen en aan de teleurstelling der tuinders dat de vijfde steunuitkeering niet meer is gekomen. Verklaard werd, hoe dat zat. Alleen heb ben we er in gemist een ruiterlijke erkenning, al kon ieder ze wel tusschen de regels lezen, dat de voormannen zelf aanleiding voor die teleurstelling hebben gegeven. Met de aanvoeren aan de beide veilingen begint het sterk te verminderen. Het geheele winterseizoen door was er slechts om den anderen dag een nor malen aanvoer. Nu de voorraden al kleiner worden, vertoont dit euvel zich nu in nog sterkere mate, zoodat het nu reeds is voorgekomen, dat er op die slappe marktdagen in 't geheel geen aanvoer was. Voor gele kool behoeft dit vooral niet te verwonde ren. De voorraad daarvan was zoo klein, dat, gezien vooral de goede prijzen in dit seizoen gemaakt, het voor de hand ligt, dat er slechts sporadisch een partijtje van dit product in de schuren wordt aan getroffen. Va.n de aangeboden producten kwam nog het meest aan de veiling van den Noordermarktbond. Daar werden ook nog late aardappels aangevoerd, ofschoon de hoeveel beid ervan ook flink begint te verminderen. De prijzen waren weer verre van be vredigend. Voor blauwe werd f 1.70 besteed. Friso bracht f 1.60 op en Bevelanders werden voor fl.80 verkocht. Naai- men ons meedeelde, werden de mees te nog uit de hand verkocht, hoewel die ook over het betaal kantoor van de betrokken veiling moeten worden betaald. De laatste weken werd nog heel wat roode kool opgeruimd. Toen de prijzen zakten, als gevolg van liet mooie weer, durfden de meesten het niet aan, nog langer risico Ie nemen. Dit bleek deze week. Er kwam maar weinig meer van dit artikel. Dank zij de veranderde weersgesteldheid, was er nog vol doende vraag voor dit artikel en takelden de prijzen niet verder af, integendeel viel er eenige verbete ring te bespeuren. Voor kool van ongeveer 2 pond, eerste kwaliteit, werd f5.90 tot f 8 betaald, voor kool tol. ongeveer 4 pond f 8.50 tot ongeveer f 12. Men deelde ons mee, dat er uit het buitenland maar weinig vraag kwam. Voor hen, die het hebben aangedurfd, hun Deen- sche witte kool te bewaren, was de afgeloopen week een goede, ofschoon daarbij niet vergeten mag wor den, dat die kool al aanmerkelijk In gewicht is ver minderd gedurende den bevvaartijd. De zwaarste kool bracht de beste prijzen op. Voor kool van ongeveer 3 pond werd f 7 a f S.50 besteed, voor de zwaardere werd f9 tot ruim fll besteed. De aanvoeren waren echter gering, zoodat maar weinigen van deze goe de prijzen profiteerden. Uit den nog vrij grooten aanvoer van uien is wel op te merken, dat velen het er op gewaagd hebben, nog wat te bewaren, omdat de bestede prijzen veel te wenschen hebben overgelaten. Ze hebben daar weinig zij hij gesponnen, want ook deze week we ken de prijzen maar weinig van de vorige af, of schoon op enkele dagen een aardige stijging viel op te merken. Werden ook nu nog drielingen voor 60 a 70 cent verkocht, enkele partijtjes brachten het tot fl a fl.50. Middelgroote brachten het nu tot f2.60 a f3.30, terwijl voor grove f2.90f3.40 werd betaald. Op deze prijzen kwamen eenige uitzonderingen voor, verband houdend met de kwaliteit. Wortelen kwamen er maar weinig, de meeste ver schenen nog te Noordscharwoude. Mooie groote werden voor f4—f4.60 verkocht; enkele partijtjes brachten hel nog tot f6.80, den hoogsten prijs, die tut nu toe in dit seizoen is bedongen. Dan kregen we nog de rabarber. Veel werd er niet van aangeboden, daar van dit artikel nog al uit de hand werd verkocht. De prijs liep van f4.60—5.10. Witlof ging de veiling voorbij; ze wordt naar andere markten gezonden. Als nieuw artikel kregen we nog tomaten, die 60 cent opbrachten en aardbeien voor 2 cent per stuk. ZEER GESLAAGDE RADIO-UITZENDING. Een zeer geslaagde radio-uitzending is Zondag middag geschied door de Phohi (Philips Omroep Holland—Indiö), van 16.50 tot 17.05. Deze uitzen ding, welke nabij een bloembollenveld in Heem stede gegeven werd, geschiedde op een golflengte van 16.88 en 19.71 M. door de Phohi-zenders. Zij was in het bijzonder bedoeld voor Amerika. Door de zorgen van den Nederlandschen Omroep, werden de indrukken, welke de bloeiende bloembol- 1 en vel den op een Amerikaan, die daartoe opdracht had ontvangen van de Amerikaansche omroepmaat- schappij, naar Amerika uitgezonden. Het ooggetuige- verslag werd op bijzonder vlotte wijze in de Engel- sche taal verzorgd cioor den heer Cesar Searchinger, den Europeeschen directeur van „Columbia Broad- casting System". Een en ander werd in Amerika op de ,net works" dezer maatschappij gezet, waar door tallooze Amerikaansche radio-stations van Noord tot. Zuid en van Oost tot West eveneens dit Nederlandsche kwartiertje weder uitzonden. Aan de uitzending was een bezichtiging van een deel der bloembollenstreek voorafgegaan, waarbij de lieer Voors, algemeen secretaris van de vereeniging „Bloembollencultuur" als gids was opgetreden. Tij dens dezen tocht had de heer Searchinger zijn oog getuige-impressies verzameld. Het programma, dat geheel per telefoonlijn naai de zenders te Eindhoven en te Huizen doorgegeven werd, ving aan en eindigde ook met caiïllonspel van de groote of St. Bavo kerk te Haarlem. Het Mannenkoor ,Caecilia" onder leiding van Nico Hoo- gerwerf, zong een tweetal Nederlandsche liederen: „Mijn Nederland" en „Woudeenzaamheid". De reporter gaf een enthousiast en duidelijk over zicht van hetgeen hij in het „very beautiful Hol land" en speciaal in de bollenstreek gezien had, en waarvoor hij een en al bewondering had. Hij dankte met een paar woorden in het. Nederlandsch de mannen voor hun zang. Een 12-jarig meisje sprak daarna eenige woorden in het Engelsch voor den microfoon. Zij bood den heer Searchinger een bou- quet fraaie tulpen aan. Deze speciale werelduitzending uit Nederland kan als een treffend voorbeeld beschouwd worden van de wereldprogramma's, die de Phohi bezig is te or- ganiseeren, teneinde de aandacht van het buitenland op ons vaderland te vestigen. Nog geen seconde nadat omroeper Edw. Startz van de Phohi „Good bv America" gewenscht bad, gaf „Amerika" reeds een uitzending uit Londen door, met aankondiging van den Engclschen tijd. Koeien liepen schaafwonden op. Ex pediteur voor den kantonrechter tot boe te veroordeeld. Voor den Amsterdamsclien Kantonrechter Mr. Haasse stond gistermorgen een expediteur terecht, die op een dusdanige wijze vee had vervoerd, dat de beesten ernstige schaafwonden hadden opgeloopen. De man had in een kleine wagen drie vette koeien van Purmerend naar het abattoir daar ter stede vervoerd. De expediteur gaf het tenlaste gelegde toe, doch als verzachtende omstandigheid beriep hij zich op de bevelen van den handelaar. Uit het verhaal blijkt, dat er drie vette koeien geladen waren in een wagen van 2 M. breed. Er was hoogstens plaats voor 2 koeien geweest, de dieren zaten zoo bekneld, dat men bij het uitla den de grootste moeite had om ze naar buiten te krijgen. Uit de getuigenverklaringen blijkt, dat de expedi teur thans zijn leven gebeterd heeft. De Ambtenaar van het O.M., zegt dat. het her haaldelijk voorkomt, dat op ergerlijke wijze met vee wordt omgesprongen. Spr. wil er rekening mee houden, dat verd. de waarschuwingen -en liet verbaal ter harte heeft ge nomen. Spr. requireerde f25 boete subs. 10 dagen hechtenis. De kantonrechter logde f 15 boete subs. 10 dagen hechtenis op. In 25 jaar 30 stuks. Londen De Daily Telegraph meldt, dat thans slechts een derde van het aantal der 25 jaar geleden gedetineerden in de gevangenissen is opgesloten. In 1910 kwamen volgens het de zer dagen gepubliceerde rapport jaarlijks 186- 398 personen in de gevangenis, in 1934 waren het 56-425. De dagelijksche bevolking is gedaald van 20.826 tot 12.238 gedetineerden. Door deze opmerkelijke verbetering heeft men het aantal gevangenissen van 56 op 26 kunnen terugbren gen. Dit resultaat wordt toegeschreven aan belang rijke wijzigingen in de strafwetgeving, vermin dering van het aantal langdurige gevangenis straffen en aan de algemeene verbetering der maatschappelijke gewoonten en toestanden, waarbij vooral ook de drankwetten een belang rijke rol hebben gespeeld. Reeds drie dagen woedden er in het heele land zware sneeuw stormen. Istanboi': fn geheel Turkije en vooral in Anatolie, hr ht een ware wintertemperatuur. Reeds drie dagen lang valt de sneeuw overal in het land in overvloed, terwijl zware stormen woeden. De aangerichte schade is zeer aanzien lijk. VIER KINDEREN BIJ AUTO-ONGELUK GEDOOD Milaan 27 April (D.N.B.-A.N.P.) Nabij Bergamo is een auto met volle snelheid op een troepje kinderen ingereden. Vier kinderen kwa men om het leven, terwijl verschillende anderen min of meer ernstig gewond werden. Praag Jhr. Ernst de Pesters te Weenen heeft onlangs van den Praagsechen hande laar K. Hajek zes schilderijen gekocht voor ongeveer 600.000 tsj.kr., welke doeken even wel waardelooze vervalschingen zijn geble ken, Het betreft twee stukken van Rubens, een Botticelli, een Rembrandt, een J. A. van Staveren en een Anton Victorius. Deze schilderijen zijn, blijkens de koopacte ge kocht op certificaten van den directeur van een museum te Weenen, Glueck. Er was overeengekomen, dat binnen een zeke ren termijn de koop ongedaan kon worden ge maakt tegen vergoeding van kosten en terugga ve der schilderijen. Het bericht van de annuleering van den koop zou Hajek, die thans voortvluchtig is, een dag te laat hebben bereikt, daar het schrijven wi den heer de Pesters in een café was afgegeven. Hajek heeft geweigerd de schilderijen terug te nemen en de koopsom terug te geven. Twee Amsterdamsche advocaten hebben drie dagen lang te Praag vergeefs naar Hajek gezocht en nu een aanklacht tegen den man ingediend. De Tsjecho Slowaaksche politie heeft een bevel tot in hechtenis neming van Hajek uitgevaardigd. Omstreeks kwart voor twaalf gistermiddag is op den Grientweg bij den sluisjesdijk te Rotter dam een groote loods afgebrand. In dit geheel met olie gedrenkte materiaal de loods ligt op het voormalige terrein van het petroleum-eta blissement van de Shell en de A.P.C., waarvan de tanks echter al eenigen tijd geleden naar de petroleumhaven zijn overgebracht, ook deze loods was voor de sloop bestemd vond het vuur gre tig voedsel Eenige arbeiders waren bezig op het dak van de loods, die ongeveer 100 bij 120 meter meet en gedeeltelijk van hout en gedeeltelijk van steen is opgetrokken, met sloopwerk. Andere arbeiders waren werkzaam met snijbranders aan een ke tel in de loods. Hierbij is een vonk in de olieres ten van de ketel terechtgekomen en dadelijk daarop stond de loods in lichter raaie. De arbeiders moesten in allerijl een goed heenkomen zoeken, hetgeen hun zonder dat on gelukken plaatsvonden, is gelukt. Een aantal ieege terpentijn-vaten en ook eenige zuurstof cylinders konden nog in veiligheid worden ge bracht. De brandweer werkte met 15 stralen, doch kon niet verhinderen, dat de geheele loods plat brandde. Dallas (Texas) 27 April (A.N.P.) De gezus ters Keyes uit Hollis (Oklahoma), de eenige vrouwelijke vierling, welke in leven is, zal de volgende maand op bezoek gaan bij den vijfling der familie Dionne te Callendar, om dezen uit te noodigen het eeuwfeest van Texas, dat dezen zomer zal worden gevierd, bij te wonen, De meis jes studeeren thans aan de Baylor-universiteit. n Oorspronkelijke Roman door ARTHUR E. STRATTON 67. „Je probeert je zelf een rad voor de oogen te draaien! Ik herhaal je, Melrose: dat meisje houdt van je! „En op mijn beurt herhaal ik, Caroline, dat je fantaseert!" Hij lachte, maar zijn lach klonk niet oprecht. „Hoe kan je bovendien vergeten, dat ik veertig hen en Gicely twintig is? Ik zou heusch niet we ten, wat een jong meisje in mij kan zien"! „Dat is per slot van rekening haar zaak. vind je ook niet? En je rondt jouw leeftijd naar bo ven, den haren naar heneden af", antwoordde Caroline droog. „Ik moet je wat vertellen, Mel rose, maar het blijft onder ons". Zij nam zijn hand in de hare. „Gicely Sherman is hij me ge weest. kort nadat ze van jou was weggegaan. Schrik maar niet; wij hebben niets dan goeds van je verteld!" Ernstiger vervolgde zij: „Ze had van advocaat Ramsay gehoord, in welke ver houding wij vroeger tegenover elkander hadden gestaan en ze dacht van mij bijzonderheden te kunnen vernemen omtrent haar vader, die een intiem vriend van jou geweest moest zijn. Ik moest haar, zooals je wel begrijpen kan, in dat opzicht teleurstellen. Maar Melrose, wij wonnen verbazend gauw elkanders vertrouwen en het Iduurde niet lang, of ze biechtte mij alles op. Ik heb van haar ook gehoord van je hardnekkige pogingen, om haar met Edward Wehdsworth, die zoo plotseling Lord Waverley geworden is, te verloven. Zeg, speel jij de rol van huwelijks makelaar als een soort bijverdienste?" Caroline lachte. „Maar, beste jongen, was dat eigenlijk niet het doorslaand bewijs, dat jij je zelf niet erg vertrouwde in je gevoelens ten opzichte van Cice- ly en je op die manier voor je eigen hart het signaal op veilig wilde zetten? Jou arme stak kerd! Je hebt vergeten, dat het een kunst op zich zelf is, om een vrouw te doorgronden!" „Ga door met je interessante verhaal, Caroline merkte Sir Charles op, toen zij even gezwegen had. „Dat zal ik", repliceerde zij, weer ernstig nu. „Ik wilde je alleen aan het verstand brengen, dat. wat een man dikwijls niet begrijpt voor een vrouw als het ware bij den eersten oogopslag duidelijk is. Gicely had van jou een soort held gemaakt en toen, door het onbekookte optreden van advocaat Ramsay, viel je plotseling van je voetstuk. Toch had het zijn goede zijde, want de romantische held, van wien op haar tijd elk meisje heeft gedroomd, loste zich in lucht op en Cicely zag in jou den man van vlesch en bloed, die, ondanks de fouten, door hem gemaakt de man bleef, aan wien zij zich onvoorwaarde lijk zou toevertrouwen, wanneer hij maar het ééne woord sprak, dat in de gegeven omstandig heden noodig was. Jij. Melrose, bleef ziende blind en hoorende doof'. ,Het lijkt wel, alsof jij je als advocate voor Cicely opwerpt!" zei Sir Charles schamper. „Ondanks je onaangenamen toon", glimlachte Caroline hem toe, „zou ik je willen vragen: waarom niet? Als ik een pleitbezorgster ben voor Cicely Sherman, ben ik het tevens voor jou, Melrose!" „Je zou dat niet gezegd hebben, Caroline", lachte hij bitter, „als je bij het laatste onderhoud tusschen Cicely en mij tegenwoordig -was ge weest! Ik geef je de heilige verzekering dat zij, vooral in het begin, me heel wat leelijks voor de voeten geslingerd heeft!"' „Domme, domme man!" zei Caroline verwij lend. „Weet je dan niet, dat de mond dingen kan zeggen, waarvan het hart niets meent? Jij niet? Denk dan eens terug aan den dag, dat ik naar jou toe kwam! Toen heb je óók harde woorden gesproken, Melrose, en ik verdiende ze! Het waren woorden, die de bitterheid van het oogenblik je op de lippen dreef, maar die toch geen van alle gemeend waren. Dat weet je nu, beste, even goed als ik het weet. Precies zoo was het met Cicely gesteld. Zeg het mij eerlijk, Mel rose: heb je werkelijk niets begrepen van de ge voelens van dat jonge meisje?" „Dat heb ik ten laatste", bekende Sir Charles onwillig. „En toch liet je haar gaan?" Er klonk een ernstig verwijt in de stem van Caroline. „Nu is je huis leeg, dwaze man, en je leven eenzaam Je had het geluk voor het grijpen en je trok de hand op het beslissende moment terug. Ik heb Gicely slechts één keer gesproken, maar het was genoeg voor me, om te weten, dat haar heele hart naar jou uitgaat. Jij, verstandige en toch zoo domme man, hebt maar één raad noo dig: roep Cicely terug, neem haar in je armen en, o, beste, lieve jongen, je zult zien, dat de rest vanzelf gaat!" De ^auto stopte voor het huis van Sir Charles, Caroline zuchtte behagelijk. „Het is een heerlijk ritje geweest. Charley., voor het eerst noemde zij hem weer hij dien ouden naam „en ik hen blij, heel blij, dat je mijn verzoek hebt ingewilligd, om nog wat rond te rijden. Je zult er, als ik me tenminste niet heelemaal vergis, later nog dankbaar voor zijn. Swain had het portier al open gedaan. „Breng mevrouw naar Chiswell Street, Swain zei Sir Charles. „Nummer 96." Hij wendde zich tot Caroline. „Wel thuis, mevrouw Fenton, en ik dank u voor uw bijzonder aangenaam gezel schap" Zij wenkte hem huiten het gehoor van den chauffeur. „Vergeet niet, Caroline Fenton op je brui loft uit te noodigen! Ik heb zoo'n voorgevoel,- Charley, zoo'n bijzonder voorgevoelDag!"' Swain zette, op een gebaar van Sir Charles, de auto in beweging. Een hand wuifde uit den wagen. Melrose lichtte den hoed en trad zijn huis binnen. Het leek hem hij wist niet hoe, hij wist niet waarom dat het er lang niet zoo eenzaam en somber uitzag, als toen hij het dien morgen verlaten had. HOOFDSTUK XIX CICELY ONTDEKT DE WAARHEID Mevrouw Burke was in hooge mate veront waardigd, toen Gicely haar had medegedeeld, dat zij Alhert Road op stel en sprong wenschte te verlaten, Een beroep op Sir Charles Melrose achtte de huishoudster in dit geval volkomen nutteloos, want al had hij haar een zeer invloed rijke positie op Alhert Road toegekend, mevrouw Burke wist maar al te goed, dat zij in de aller eerste plaats ter wille van Cicely Sherman daar was. Vergeefs trachtte zij, het meisje haar voor nemen uit het hoofd te praten, maar aldra moest zij bekennen, dat met Cicely „totaal geen land was te bezeilen", zooals mevrouw Burke het uitdrukte. (Wordt vervolgd)

Schager Courant | 1936 | | pagina 6