Noordermarktbond te Hoordscharwoude I Protest der Nederland- te sche Joden Minister Slingenberg Schoorl De jongste aanwinst van de Koninklijke Marine Woonhuis te Heiloo afgebrand Tegen ongeregeldheden in Palestina Best uurs ver g adering. Het bestuur van den Noordermarktbond vergader de Maandagmiddag in het betaalkantoor. Voorzitter de heer J. Ootjers, opende de vergade ring met woorden van welkom, de wensch uitspre kende, dat de besprekingen in het belang van den N.M.B. zullen verloopen. Na voorlezing van de notulen, deelde Voorzitter mede, dat het voorstel over den invoer van kool uit Denemarken op de vergadering van het C. B. is ont zenuwd en naar genoegen uitgelegd. De gedachte is wel wat overdreven geweest, want de invoer was slechts pl.m. 20 wagons. Wanneer echter mocht blij ken, dat er producten worden ingevoerd, waarvan hier overproductie is, zal worden opgetreden door het C. B. De omzet. De omzet over de maand Januari was f 100474.78. Aan steun was in die maand f 98.585.32 uitgekeerd. Omzet Februari f 141.835.26; Maart f 187.842.56. Hier door was het millioen met ruim f 24.500 overschre den. Van de Prov. Commissie was bericht ingekomen, dat 'het tabakszand voor de bestrijding van kool ziek ten van accijns kan worden vrijgesteld door de in specteurs. Voorz. hoopte, dat dit hèt middel mag zijn. Het zal wel wenschelijk zijn, dat allen een proef je nemen. Het schijnt gemakkelijk te verkrijgen, ter wijl de kosten niet te hoog zijn. Er waren verschei dene aanbiedingen ontvangen. Van „De Koophandel" was een verzoek gekomen om een zelfde systeem als te Warmenhuizen te vol gen, met het wegen van winterkool, n.1. dat de tuin ders het gewicht dat-op het veilingbordje staat aan gegeven, garandeeren en bij het laden niet meer be hoeft te wegen. De toestand te Warmenhuizen is ideaal. Te Broek heeftm en 't ook aangenomen. Spr. was er wel voor, althans geen tegenstander om het beter te doen dan nu. Een der afgevaardigden had een andere meening. Die regeling gaf voor allen geen bevrediging. Er is wel mee te verliezen, maar niets mee te winnen. Voorzitter noemde de voordeelen van de regeling, welke fraude voorkomt, terwijl soms groote verschil len geconstateerd worden tusschen het geveilde en het geleverde gewicht, hetgeen voor de handelaren soms groote moeilijkheden geeft. Voor de vrachtvaarders en vrachtrijders geeft het heel wat moeilijkheden, om het gewicht te garan deeren. Gevraagd werd, of er niet veel voordeel in werd ge zien door Koophandel, waarop ontkennend werd ge antwoord. Een der afgevaardigden stelde voor een speling toe te laten van 25 K.G. Na ampele besprekingen werd besloten aan de alg. verg. een voorstel te doen, dat de tuinder zijn opgegeven gewicht garandeert. Geopperd werd nog, de boeten progressief te hef fen, naar verhouding van de grootte van de over treding. De regeling voor de veiling, betreffende het veilen enz., voorgeschreven door de Ned. Groenten- en Fruitcentrale, werd hierna voorgelezen. Het bestuur stelde voor, een zoodanige aanvoerre- geling voor de winterkool in te voeren, waarbij van de op Dinsdag, Donderdag en Zaterdag aangevoerde hoeveelheden een derde gedeelte wordt aangewezen om de volgende dag te veilen. Ze zijn dan echter verplicht de volgende dag te veilen. Verscheidene personen voerden over dit onder werp het woord, waarbij voor- en nadeelen naar vo ren werden gebracht, zooals de nadeelen voor vracht vaarders en hen, die per wagen veilen. Het voorstel van Oudkarspel, met nummers, werd nog verdedigd, doch het bestuur meende daarmede geen Maandagmarkt te bereiken, hoewel het bestuur hetzelfde met zijn voorstel beoogt. Het voorstel van Oudkarspel zal ook op de algem. yerg. worden behandeld. Het bestuursvoorstel zal op de agenda worden ge plaatst. Het bestuur stelt voor, van die vaartuigen, welke onder de overkapping liggen niet met de bedoeling van te veilen, een zeker liggeld te doen heffen. Er liggen veel schuiten in, met maten en zaad bijv., waarvoor een klein liggeld zeker op zijn plaats is. Ook liggen de schuiten der kooplieden veel in de goot. Het liggeld zal worden bepaald naar de grootte van de vaartuigen. Accoord. Opgemerkt werd nog of het niet mogelijk was te gen den nieuwen tijd te ageeren. Na eenige dis cussie werd hiervan afgestapt. Ook werd nog ter sprake gebracht het veilen van pootaardappelen, in verband met de ongeregelde handel hierin, waardoor zulke verschillende prijzen worden gemaakt. Uitvoerig werd hierover van gedachten gewisseld. Een voorstel werd hierbij gedaan om meer georgani seerd op te treden bij deze verkoop, hetgeen voor de tuinders zeer bevorderlijk werd geacht. In andere provincies heeft men wel andere resultaten gehad door middel van de organisaties. In dezen geest zal een onderzoek dienen te worden ingesteld. De alg. verg. zal hiermee op de hoogte worden gesteld en het oordeel van de vergadering gevraagd. Onderwijl kan men eens hier en daar polsen. Van de af deelingen. De afd. L.T.B., H.H.Waard Noord stelt voor het boetestelsel zoodanig te wijzigen, dat door afkeuring van heel goede kwaliteit de kooper niet in het bezit komt van het boetegeld. Dit was volgens den afge vaardigde dezen winter gebeurd. Er zijn koopers, die er op azen, om zoodoende een daggeld te verdienen. Voorzitter merkte op, dat men met de z.g. „stip pen" wel eens eigenaardig is gegaan. De afgevaardigde wees er op, dat het hier ging over kool, die door z.g. pikeniers waren gekocht. Voorzitter antwoordde, dat het niet de bedoeling van die menschen was om de halve boete te ver krijgen. Ze wilden de kool opleggen, doch de kwa liteit was daarvoor niet geschikt. Het prae-advies zal afwijzend zijn. „Nieuw Leven", Heerhugowaard, stelde voor, de uien direct na de veiling te doen keuren, om te voorkomen, dat men na soms een lange afstand te hebben gevaren, wordt afgekeurd. Voorzitter antwoordde, dat dit veel moeilijkheid zou opleveren, omdat de keurmeester van het U.C. B. ze moet keuren. Het is practisch niet uitvoerbaar. De afgev. van N. Leven trok het voorstel hierna in. Harenkarspel-Oost stelde voor, de laadplaats bij de paardenboet uit te breiden voor de verzending per schip. Doordat steeds meer per auto wordt ver voerd, is de ruimte bij de paardenboet te klein ge worden. Waarland en Omstreken wilde, om deze verruiming te krijgen, één der paardenboeten sloo- pen. Het denkbeeld werd nog naar voren gebracht, bij de nieuwe weg een laadplaats aan te leggen. Deze weg is er echter thans nog niet. Dit zal onder oogen worden gezien, terwijl een gunstig prae-advies zal worden uitgebracht. „De Eendracht" te Oudkarspel stelde voor, het on- Uit Schoorl. EEN BEZOEK AAN DE WERK VERSCHAFFING. Gistermiddag heeft de Minister van Sociale Za ken, mr. Slingenberg, vergezeld van den heer Meijer de Vries, een bezoek gebracht aan de werkverschaf fing in de Schoorlsche duinen. Z. Exc. arriveerde omstreeks twee uur aan den Munnikenweg. Hij werd rondgeleid door den hout vester van het Staatsboschbeheer, den heer G. Ger- branda en den boschwachter eerste klasse, den heer J. Greub. Zoowel de in het vorige jaar uitgevoerde werken als de nieuwe wegen onder Camperduin, welke thans in uitvoering zijn en die gelegen zijn in de boschwachterij Petten-Camp, werden in oogenschouw genomen. Z. Exc. sprak zijn genoegen uit over den goeden staat waarin alles verkeerde. Te half vier is minister Slingenberg wederom ver trokken. Fancy-fair Schoorlsch Gemengd Koor. Bovengenoemde Zangvereeniging heeft een groot succes te boeken met de door haar gehouden Fancy- Fair. Zaterdag was het bezoek niet groot, doch ge passeerde Zondag was het zeer druk en men deelt ons mede. dat dit middel om de kas te stijven ongeveer f200 heeft opgebracht Als nu de daadwerkelijke be langstelling in Schoorlsch Gemengd Koor ook nog blijkt uit toetreding van een flink aantal werkende leden, is alle leed achter den rug. mogelijk te maken, dat de vereenigingen elkanders leden overnemen, zonder goedvinden van het be- stuur, in verband met de verschillen in de ver- plichtingen van de vereenigingen. Voorzitter vond het overnemen van leden die om zulke redenen bedankten, beneden alles. Een der bestuursleden stelde voor, een zeker uit- treedgeld vast te stellen, hetgeen bij Oudkarspel niet het geval is. Gehoopt werd, dat bij geroyeerde leden het 5 systeem wordt gehandhaafd. Men zal de vereenigingen in deze geest advi- seeren, dat dergelijke leden niet moeten worden overgenomen en desnoods de reeds overgenomene worden geroyeerd. „De Eendracht" stelde verder voor, te ageeren voor een verbetering van de positie van de produc ten van Nederlandschen bodem op de clearing met Duitschland. De rente heeft wel wat te veel voor rang. Voor. „De Eendracht" stelde voor, te ageeren voor di recte uitbetaling van 80 van de kostprijs der producten, omdat het veel te lang duurt, eer de steunuitkeering komt. Allen voor. Ten vierde de aanvoerregeling, waarover in het begin der vergadering reeds is gesproken. De be doeling is allen nummers te geven. Het voorstel om de voorstellen voor het Centraal Bureau eerst op de alg. verg. van den N.M.B te be handelen, werd door het dag. bestuur onuitvoerbaar geacht, omdat het niet mogelijk is de alg. verg. te vervroegen. In de herfstvergaderingen van de tuinbouwver- eenigingen kunnen voorstellen worden gedaan, wel ke in den N.M.B. kunnen worden gebracht en daar na door de N.M.B. in de vergadering aan het C. B. Men ging na eenige besprekingen met het prae-ad vies accoord. Ten zesde stelde „De Eendracht" voor twee dagen vast te stellen voor het veilen van andijvie. Voorz. achtte dit een goed voorstel. De andijvie kan heel goed worden geveild op de eigen veiling. Voorz. vond het wel dienstig om vóór met het vei len aan te vangen, met de andijvie-bouwers te spre ken. Aldus besloten. Ten laatste stelde „De Eendracht" voor, de reserve van het minimumprijzenfonds te besteden ter aan vulling van de misoogst-steun. Voorz. is het hiermee niet eens. Het fonds is ge vormd op besluit van de prov. organisatie en niet bestemd voor de misoogststeun Er kunnen weer andere tijden komen. Dan kan het toch ook voor komen, dat producten doordraaien en dat minimum prijzen moeten worden gehandhaafd. Ook zal het de nood niet opheffen. We hebben allemaal recht op het fonds en niet diegenen, die thans voor mis oogststeun in aanmerking komen. De afgevaardigde van Oudkarspel lichtte het voor stel toe. Men vond het gek, dat men in deze tijd moest doorgaan met reserveeren. Voor wie reser veert men tenslotte? Kunnen we er niet mee op houden? De meerderheid van het bestuur achtte dit voor stel niet verdedigbaar. Bij de rondvraag werd er op gewezen, dat iemand in de Streek 45 H.A. teeltvergunning voor vroege aardappelen had gekregen, waarvoor hij bij de boe ren contracteert. Dat werd niet juist geoordeeld. Er zal een onderzoek naar worden ingesteld. De afd. St. Maarten vroeg of weer een regeling zal worden gemaakt voor de vroege witte kool Hierop werd bevestigend geantwoord. Er zullen pogingen worden gedaan. Zal het niet mogelijk zijn, dat paal en perk wordt gesteld aan het in massa telen van witte kool en contracteeren van deze kool met de zouters? Hieraan zal niets te doen zijn. Verder wat betreft het snijden van de randigheid, waarvan wel eens misbruik wordt gemaakt door de zouters. Dat snijden is zeer wisselvallig. Voorzitter antwoordde, dat dit juist is genomen in het belang der tuinders, daar men zoodoende geen verborgen gebrek verkoopt. Zonder snijden heeft men de grootste moeilijkheid. De datum voor de alg. vergadering werd vast gesteld op 27 Mei 1936, bij J. de Bakker te Noord- scharwoude. NOORDSCHARWOUDE. Droevig ongeval. Maandagmiddag heeft alhier een droevig ongeval van verdrinken plaats gevonden. Het anderhalf jaar oud zijnde zoontje van den heer B. aan de Ooster straat, dat buiten aan het spelen was, is in een on bewaakt oogenblik te water geraakt en verdronken. Men vond het knaapje drijvende in de sloot nabij de ouderlijke woning. Pogingen om met kunstmatige ademhaling de le vensgeesten op te wekken, mochten helaas niet ba ten. Gouden echtpaar. Het echtpaar P. Zut Az. en G. ZutSpil, zal 5 Mei a.s. het gouden huwelijksfeest herdenken. HOOGWOUD AARTSWOUD. Bij de gehouden Zaalwedstrijden te Hoogkarspel gehouden, werden door onze gymnastiekvereniging de volgende prijzen behaald: Vereenigingsprijzen, heeren, 2e prijs; dames, 2e prijs; personeele prijzen: Jb. Bakker, 2e prijs, E. Felusch, 2e prijs en mej. A. Wit, 2e prijs. De groote zaal van de beurs van den diamant handel te Amsterdam was gisteravond geheel gevuld voor de openbare vergadering, welke de Nederlandscbe Zionisten bond onder voorzitter schap van Mr. Abel J. Herzberg heeft gehouden om te protesteeren tegen de recente gebeurtenis sen in Palestina. In zijn openingswoord herdacht Mr. Herzberg degenen, die in Palestina bij de onlusten om het leven zijn gekomen. Terwijl allen zich van hun zetel verhieven, bracht spr. hulde aan hen, die als werkers voor de toekomst van het Joodsche volk in Israël zijn gevallen. De eerste spreker van dezen avond, de heer E. Dasberg wees erop, dat deze dooden zijn te betreuren bij het werk van den opbouw van Palestina tot nationaal tehuis voor het Joodsche volk. Wij zullen en moeten offers brengen, ginds met ons bloed en hier met ons goed. Wij zijn een volk des vredes. Wij willen ons land bebouwen met den ploeg en niet met het zwaard. Als men ons aanvalt, zal ons antwoord zijn: maar wij bouwen, (applaus) Prof. Dr. D. Cohen zeide, dat het weer is zooals wij reeds eenige malen hebben beleefd. Het verschil met vroeger is, dat wij thans mogen vertrouwen op de macht van den mandataris (Engeland). Het is evenwel niet het Arabische volk, dat in opstand komt. Het is een kleine groep, die eischen stelt. Wij zien, dat daar de zelfde middelen worden gebruikt als elders, het zijn dezelfde anti-semietische methodes en wij zullen naar de herkomst daarvan maar niet vragen. Wij hebben de wereld aangetoond wat uit de woestenij, welke Palestina was, kon worden ge schapen. Palestina is van ons door hetgeen wij er van hebben gemaakt. Een land en een volk zijn nooit opgebouwd door wat zij van anderen zagen, maar door wat zij zagen van zichzelf (applaus). De dag van Een bezichtiging van den kruiser „De Ruyter". 's-Gravenhage, 28 April. De derde kruiser, die voor rekening van onze marine gebouwd is, heeft gisteren een aanvang gemaakt met het verrichten van de technische proeftochten, welke ten overstaan van een marine-commissie op de Noordzee en ter westkust van Schotland zullen plaats vinden en een zevental weken in beslag zullen nemen. Na de proeftochten met gunstig gevolg volbracht te hebben, komt de kruiser nog ongeveer vier maanden terug bij de werf van aanbouw, om geheel afgewerkt te worden, waar na indienststelling volgt. Aan boord van H. M. „De Ruyter". Zooals het schip daar Zaterdag aan den wal ge meerd lag, maakte het niet den kolossalen indruk van een Transatlantischen oceaanstoomer. Het heeft noch de afmetingen van een Queen Mary, zelfs niet van een Statendam, want de nieuwe kruiser is 170 meter lang en 15,8 meter breed. De drie pantser- torens, elk van twee kanonnen van 15 centimeter voorzien en een alleenstaand kanon van 15 centi meter, totaal dus zeven kanonnen van 15 centimeter, alle in de midscheeps opgesteld, vallen het eerst op en geven aan „de schuif' een minder vredelievend aanzien dan een oceaanreus biedt. Het verschil wordt nog vergroot door de luchtafweerbatterij, omvattende vijf dubbel-mitrailleurs van 40 milimeter, even achter het midden van het schip opgesteld, en vier dubbel- mitrailleurs van 12.7 milimeter, voor aan den com mandotoren geplaatst. Bovendien worden twee Fokker watervliegtuigen medegevoerd, welke met een catapult worden afge schoten, die een dusdanigen stoot geeft, dat het vliegtuig met een snelheid van 100 kilometer de lucht in wordt gejaagd. De snelheid van den kruiser moet 32 zeemijl zijn, waarvoor twee turbine-installaties noodig zijn, die ieder een schroef aandrijven en tezamen 66000 P.K. ontwikkelen. Heelemaal beneden in het schip bevinden zich, be halve de machinekamers, ook de munitie-depots. Een der „kruitkamers" betredende, vroeg een onzer, of dit de wijnkelder was, inderdaad zouden de zich daar bevindende rekken de gedachte kunnen op wekken aan een respectabel aantal flesschen wijn. Zij hebben echter een ander doel en dienen voor het bewaren van munitie, die via een lift naar de vuur monden vervoerd wordt. Een kostbare en gevaar lijke lading herbergen deze kamers. Het zijn dan ook geweldige kanonnen, die hier aan boord geplaatst zijn. Het vuren is duur en daarom worden bij de oefe ningen loopen van kleine afmeting in de loopen van de reuzen-kanonnen geschoven, waardoor men ook hier zoo zuinig mogelijk te werk kan gaan. Het spreekt welhaast van zelf, dat het richten, in dezen gemechaniseerden tijd, niet met de hand ge schiedt, maar door middel van vernuftig uitgedach te instrumenten. Kortom: hoe beter men de détails van dezen krui ser leert kennen, hoe meer men beseft de macht van een enkel bevel van den bovensten commandotoren en de zware verantwoordelijkheid, die in tijden van oorlog op den commandant rust. Wielrennen. PIET VAN NEK. Gent. De Nederlandsche wielrenner Piet van Nek, die Zondag tijdens een wegwedstrijd te Loo- christi bij Gent werd aangereden, wordt momenteel in het ziekenhuis te Gent verpleegd. Zijn toestand blijkt thans bedenkelijker te zijn, dan men aanvan kelijk meende. Naar het gebeurde wordt door de justitie een onderzoek ingesteld. heden is een dag van treur en rouw, de dag van morgen kan zijn een dag van vreugde voor ons volk. (daverende toejuichingen) De heer S. Kleerekoper (Poalei Zion) zeide, dat het bloed dat in Palestina gestort is bij den opbouw van het Joodsche tehuis voor de vrij heid van het Joodsche volk nimmer vergeefs zal hebben gevloeid. Men zal geen einde kunnen maken aan het werk, dat in Palestina is verricht, ondanks het gestook van kleine groepen in het land en van groepen daarbuiten. Wij zullen voortgaan met ons werk als het moet tegen de Effendi"s maar nimmer tegen het Arabische volk, omdat het Joodsche volk nimmer tegen eenig volk zal strijden (applaus). Mr. K. J. Edersheim zeide, dat het te betreu-' ren is, dat de Britsche ambtenaren hun taak in Palestina niet zoo hebben opgevat als in het belang van de Britsche regeering als mandataris zou zijn geweest en het is te betreuren, dat de Britsche regeering niet de kracht heeft getoond Palestina door haar ambtenaren zoo te laten besturen, dat het in vrijheid kon worden opge bouwd tot Joodsch nationaal tehuis. Mr. A. J. Herzberg sprak een hartstochtelijk slotwoord, dat herhaalde malen door luide ova ties werd onderbroken, spr. riep uit: wij hebben Palestina opgebouwd met den geest en niet met geweld. Wij zijn niet met kanonnen en geweren naar Palestina gegaan. In alle staten van Euro pa kunt gij de vruchten van onzen arbeid vin den. Wij hebben moerassen droog gelegd, wegen aangelegd en steden opgebouwd. Wij bouwen en moeten bouwen, want alleen Polen telt een Joodsch proletariaat van drie millioen menschen die niet weten waarheen ze moeten en waarvan te leven. Wat wil de wereld, als wij een land willen opbouwen, dat een woestenij was. Moet ons volk dan geradicaliseerd worden en tot wanhoop worden gebracht. Het gaat om het leven van ons volk en de toekomst onzer kinderen. Tot slot der bijeenkomst werd een motie aan genomen waarin de executieve van Zionistische wereldorganisatie en de Jewish Agency worden verzocht erbij den mandataris met klem op aan le dringen alle noodige maatregelen te nemen ter directe bevordering van het Joodsch natio naal tehuis, in de eerste plaats verruiming van Joodsche immigratie. Mogelijkheden en opheffing van de beperkingen bij den aankoop van grond. Ned. Kampeerkaarten Centrale opgericht Weldra alleen kampeer ver gun ning aan houders van kampeer kaarten. Amsterdam Op initiatief van de Algemeene Nederlandsche Kampeer vereeniging en de Ne derlandsche Touristen Kampeer club is na over leg en met volledige instemming van de Ver eeniging van Nederlandsche gemeenten te Am sterdam opgericht de Nederlandsche Kampeer kaarten Centrale. De N.K.C. stelt zich ten doel. in samenwerking met de plaatselijke autoriteiten, ordenend op te treden bij het kampeeren in Nederland en tracht dit doel te bereiken door het uitgeven van kam peerkaarten. Met deze uitgifte wordt per 1 Mei a.s. een aanvang gemaakt, en hoewel in het ko mende zomerseizoen nog wel met groote soepel heid tewerk zal worden gegaan ligt het in de bedoeling van tal van gemeentebesturen, om op den duur slechts kampeervergunning voor hun gemeente te verleenen aan kampeerders, die in het bezit zijn van een door de N.K.C. uitgereikte kampeerkaart. De 82-jarige moeder met groote moeite gered. Gisteravond om zeven uur is brand uitgebro ken in een perceel aan de Oosterzij te Heiloo, bewoond door den metselaar Liefting. De Alk- maarsche brandweer was spoedig met twee mo torspuiten en een manschappenwagen ter plaat se, doch niet kon worden verhinderd, dat het huis nagenoeg geheel tot den grond toe is afge brand. De brand is waarschijnlijk ontstaan door een defect in den schoorsteen. Verzekering dekt de schade. De 82-jarige moeder van den heer L. kon met de grootste moeite uit het brandende huis wor den gered. KOLENDAMP IN SCHOOLLOKAAL Eenige kinderen bewusteloos Gistermorgen onder schooltijd constateerde het hoofd van de openbare lagere school te Vee- nendaal een benauwde atmosfeer in een der lokalen. Het onderzoek wees uit, dat er kolen damp binnen was gedrongen. Snel handelen was geboden, want kort daarop begonnen eenige kin deren zich onwel te gevoelen, en trad zelfs bij enkelen bewusteloosheid in. Spoedig was een ge neesheer ter plaatse en binnen korten tijd waren de kinderen bijgebracht. Zij konden naar de ou derlijke woning worden vervoerd. De school is thans gesloten en het personeel van het bureau Gemeentewerken stelt een nauwkeurig onderzoek in.

Schager Courant | 1936 | | pagina 8