Het conflict in den Wieringerieer Krachtige tegenstand Grootsche viering van den Prinsessedag Vergadering der stakers te Medemblik Kl KEIMOOPEIUijUOKK De loonsonderhandelingen in het bakkersbedrijf In volle vaart tegen een vrachtauto Nieuwe Spaansche President De oorlog in Dost Afrika der Abessijnen in hei Zuiden Knaapje onder den trein Zuivelsteun Donderdag 30 April 1936. Postrekening No. 23330 79ste Jaargang. No. 9967 SCIACER2 COURANT. Int. Telef No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DE ZAAL ONTRUIMD, TOEN ENKELE BEZOEKERS NIET AAN DEN WENSCH VAN DEN BURGE MEESTER WILDEN VOLDOEN HUN AANVALLEN TEGEN HET GEMEENTEBESTUUR TE STAKEN MEDEMBLIK, 29 April. De ter beschikking van burgemeester Peters van Medemblik gestelde politie mannen voor de bewaking van den Wieringermeer, zijn reeds j.1. Dinsdagochtend aangekomen. Het wa ren geen marechaussees, zooals aanvankelijk gemeld werd, doch tien rijksveldwachters, die onmiddellijk in dubbelposten werden uitgezet op de verschillende „strategische" punten in den polder. Sindsdien is in den Wieringermeer alles rustig. Van rondzwervende groepen stakers is niets meer te bespeuren en de werkwilligen kunnen rustig hun ar beid verrichten. Een oogenblik werd gevreesd, dat hedenavond in Medemblik zelf onrust zou ontstaan. Door een tweetal Medemblikker organisaties was n.1. een openbare ver gadering uitgeschreven ter bespreking van „het rou- ieeringssysteem en andere grieven in de werkver schaffing", welke vergadering onder leiding zou staan van den voorzitter van den Medemblikker Be- stuurdersbond, het S.D.A.P. raadslid W. Mulder. Verwacht werd, dat communistische ele menten uit Medemblik en stakers van elders deze vergadering zouden trachten bij te wo nen om de gelegenheid te krijgen te agee- ren tegen den voorzitter, die in zijn gemelde hoedanigheid de door B. en W. tot de werk- loozen gerichte waarschuwing tegen deelne ming aan de staking had ondersteund. Tegen het begin van de vergadering naderden in derdaad een veertigtal stakers uit Hoorn per rijwiel uit de richting Wervershoof. Zij werden door bur gemeester Peters in gezelschap van twee politie mannen aan de grens der gemeente 'tegengehouden. Ter vergadering bleek slechts een tachtigtal per sonen te zijn opgekomen, waaronder eenige beken de communisten. Na een inleiding van den voorzitter, waarin deze zich nogmaals tegen de staking verklaarde, gaf hij bet woord aan personen uit de vergadering, om eventueel grieven, die zij tegen de werkverschaffing hadden, te uiten. Toen enkele uit de werkverschaf fing geschorste arbeiders er toe overgingen om leden van het gemeentebestuur en ambtenaren persoonlijk aan te vallen, verzocht de burgemeester den voorzit ter de sprekers te dwingen zich te matigen. Toen zulks niet baatte en de vergadering onrustig werd, deed de burgemeester de vergadering sluiten, waarna do aanwezigen in alle kalmte de zaal ver lieten. Te Amsterdam door ontijdige, publicaties vastgeloopen. 's-Gravenhage, 29 April. Van patroonszijde wordt ons medegedeeld, dat nu van arbeiderszijde het meer en meer gewoonte schijnt te worden, om vertrouwelijke besprekingen ontijdig openbaar te maken door publicatie, voorzien van eenzijdig commentaar, in de pers, de Amsterdamsche patroons ter juiste voorlichting van het publiek, het nood zakelijk achten, mede te deelen, dat aan de onder handelingen om tot een verlaging der loonen te •geraken, in het Amsterdamsche bakkersbedrijf, een einde is gekomen, zonder dat eenige resultaat werd bereikt. Op alle, door de Amsterdamsche patroons gedane voorstellen hebben de arbeidersorganisaties onder leiding van den Algemeenen Bond gemeend slechts arb reken de critiek te moeten geven, terwijl' zij zich niet hebben ontzien, middels tendentieuze berich ten een verkeerd licht te werpen op de intenties der patroons. Het valt te betreuren, dat de R.K. en Christ. gezel- lenbonden, die bij den aanvang der besprekingen te kennen hadden gegeven, dat zij principieel niet afwijzend stonden tegenover een loonsverlaging, waarvan zij de billijkheid erkennen, gezien den Amsterdamschen toestand, zich thans op sleeptouw hebben laten nemen door den algemeenen bond in een richting, welke onherroepelijk leidt tot het vastloopen van het overleg tusschen de werkge vers- en werknemers-organisaties. Prinses Jnliana woont de feestelijkhe den in het Stadion te Amsterdam hij. Op grootsche en enthousiaste wijze is gisteren avond in het Olympisch Stadion den Princessedag gevierd. Een viering, waaraan wel een zeer bijzon deren luister werd verleend door de aanwezigheid van H.K.H. Prinses Juliana. Een warme en oprechte hulde is onze Prinses door vele duizenden Amster dammers aan den vooravond van de viering van haar geboortedag gebracht. Een hulde, die getuigde van een groote liefde voor ons vorstenhuis. Het Stadion was bijna geheel gevuld en voor de muren van het hoofdstedelijk sportcentrum had den zich duizenden hoofdstedelingen opgesteld om de Prinses bij haar aankomst hartelijk te verwel komen en uit duizenden kelen klonk het „leve de Prinses" en het hoerageroep toen te ruim half negen de hofauto voor het Stadion aankwam. De toejuichingen namen schier geen einde, tofen de auto, waarin de Prinses met klein gevolg was geze ten, het Stadion rondreed. Nadat de heeren Jan ter Haar, Minister Deckers en Dr. I. H. J. Vos in gloedvolle woorden getuigt hadden van Neerlands aanhankelijkheid aan het al oude Oranjehuis, werd hel plotseling doodstil. Een indrukwekkende Apotheose zal op waardige wijze de zen Prinsessedag besluiten. De groote, electrische verlichting van het stadion gaat uit. In den feilen stralenbundel van een zoeklicht verschijnt een depu tatie met vlaggen en hoornblazers, die met zich draagt een groote flambouw. De burgemeester, dr. W. de Vlugt, daalt van de Koningsloge naar beneden en nadat een strofe uit hei Wilhelmus door de mari nekapel is gespeeld, ontsteekt de burgemeester de flambouw. Deze plechtige handeling wordt gevolgd door het „sluiten van den ban". De deputatie gaat terug naar de Marathonpoort, het stadion is eenige oogenblik- ken in het duister gehuld en dan trekken 300 pad vinders en 125 leden der Oranje-garde het veld op. Hoog draagt ieder den brandenden toorts. Het is een fantastisch gezicht, deze dansende lichten over het donkere veld. De fakkeldragers stellen zich op en vormen de letters P. en J. Hoog op den Marathon toren brandt het vuur Dan brengt de Marinekapel onder doodsche stilte de beroemde marine-taptoe ten gehoore. Het Wilhelmus besluit de luisterrijke viering van dezen Prinsessehulde. Ernstig motorongeluk bij Oudenrijn. De motorrijder gedood, zijn verloofde zwaar gewond. Utrecht, 30 April. Gisteravond heeft op den weg tusschen Utrecht en Harmeien bij „de Meeren" onder de gemeente Oudenrijn, een ernstig ongeluk plaats gehad, dat aan den motorrijder B. P. uit Woer den het leven kostte, terwijl zijn verloofde, die op de duo was gezeten, een ernstige wonde aan de kaak bekwam. Op bovengenoemde weg stond een vracht auto geparkeerd, die eenige reparatie aan een wiel moest ondergaan. Waai'schijnlijk heelt de toen na derende motorrijder deze vrachtauto niet opgemerkt, want in volle vaart is hij tegen dit voertuig gebotst De vrachtauto kantelde van achteren en kwam met het weliswaar niet volle gewicht terecht op den bestuurder van de motor, die pas, nadat de wagen omhoog was gewerkt, bevrijd kon worden. Eenige oogenblikken later is de man ter plaatse overleden. De duorijdster is per ziekenauto naar de rijksklinieken te Utrecht overgebracht. Haar toestand is zorgwekkend. De politie heeft een onderzoek ingesteld naar de schuldvraag. Reeds is komen vast te staan, dat de auto geen brandend achterlicht had. Verkiezing van Azana staat vast. Madridt De republikeinsche unie heeft mi nister-president Azana voorgesteld als candidaat bij de presidentsver kiezingen. Waar de candi- datuur van Azana eveneens wordt gesteund door de republikeinsche linkerzijde en de andere partijen van 't volksfront, staat zijn verkie zing op den tien den Mei vast. DE STRIJD OM HARRAR. GRA- ZIANI BRENGT AL ZIJN RESER VES TE VELDE, OM DE LAAT STE ABESSIJNSCHE LEGER MACHT TE VERNIETIGEN. ASMARA. Ben radio-bericht van den oorlogscorrespondent van D.N.B. meldt: Terwijl het laatste bedrijf van het drama aan het Noordfront zijn einde nadert, einde van deze week of begin volgende week wordt dat einde reeds verwacht spant Ras Nasiboe zijn uiterste krachten in, om Harrar voor de Abessyniërs te behouden* Erythreanen op 100 Km. van Addis Abeba Langs twee wegen naderen de Italiaan- sche troepen de hoofdstad. Rome. De Erythreaansche kolonne van generaal Pirzio Biroli bevindt zich thans op 100 km. afstand van Addis Abeba. De colonne rukt op langs den autoweg, welke Dessie verbindt met de hoofdstad. De troepen hebben thans het dorp Embertera be reikt. Een andere colonne, welke 3000 wagens telt, rukt langs een langeren, doch veiliger weg op en bereikte Mac Foed, op een 40-tal km. van Ancober. De voorhoede van deze colonne werd door Abes sijnen aangevallen, de aanvallers werden evenwel op de vlucht geslagen. Zelfs echter wanneer Nasiboe er in mocht slagen het nog eenigen tijd tegen de oprukkende Italianen uit te houden, dan nog schijnt zijn lot bezegeld op het oogenblik, waarop Addis Abeba door de Noor delijke troepen bezet zal worden. Graziani van zijn kant brengt ai zijn reserves in GROOTE BRAND IN HET ZWARTE WOUD. Zoo als we dezer dagen meldden heeft in het dorp Tunau in het Zwarte Woud een hevige brand gewoed, waarbij talrijke woonhuizen, een hotel en de school met den grond werden gelijk gemaakt en 80 personen in een paar uur tijds van alle have en goed werden berooid. Hierboven een beeld van het brandende dorp. Zijn bal achterna géloopen die op de spoorbaan terecht geko men was. Amsterdam Bij Sloterdijk is gister avond een ernstig ongeluk gebeurd. Een knaapje van negen jaarzoontje van een spoorwegbeambte, die omstreeks zeven uur buiten speelde met een bal, zag zijn speel goed op de spoorbaan rollen. Hij liep den bal na, maar had geen erg in den naderen den internationalen sneltrein en het kind kwam onder den trein. Be machinist, die het ongeluk zag gebeuren, heeft onmiddellijk gestopt. De kleine kon echter niet meer gered worden en is kort daarop overleden. BOERDERIJ. *s-Gravenhage, 29 April: De afdeeling zuivelsteun van de Nederlandsche Zuivel- centrale meldt: Mei 1936 consumptiemelk regeeringscon- tract, taxegedeelte 5% cent, eventueel ver hoogd met premie of verminderd met afdracht voor de kwaliteit. Overmelk regeeringsmini- mumprijs 3.6 cent. Afdracht bij levering in consumptie van an dere dan taxemelk 2lA cent. den strijd, om de laatste Abessynische legermacht die nog tegenstand biedt, zoo snel mogelijk te ver nietigen. De beproefde methodes van de koloniale strategie toepassend, rukken zijn troepen, niettegenstaande den wanhopigen tegenstand van de Ethiopiërs op, waarhij vooral de Libysche afdeelingen Graziani uit stekende diensten schijnen te bewijzen. Harrar ligt op ongeveer 1800 meter boven den zee spiegel. Het is op een na de grootste stad in Abes- synië en heeft circa 45.000 inwoners, bijna ailen mu zelmannen. Van stedebouwkundig oogpunt bezien wijkt deze stad aanzienlijk af van alle andere Ethio pische steden. Nog op dit oogenblik vallen hier spo ren waar te nemen van de vroegere Egyptische over- heersching. Met Diradawa is de stad verbonden door een bruikbaren weg van 50 k'lometer. Harrar is een belangrijke handelsstad, vooral voor koffie, die in het nabijgelegen Tsjertsje-gebied in uitstekende kwa liteiten voorkomt. Nasiboe, die gouverneur is van Harrar, is vroeger ook gouverneur van Addis Abeba geweest. Nasiboe maakte verschillende reizen naar Europa; hij vertoefde o.a. meermalen in Frankrijk. Hij spreekt vloeiend Fransch en Italiaansch. Als militair was hij voor den oorlog niet vaak op den voorgrond ge treden. Abessijnen houden vol, dat aan het zui delijk front met succes gestreden wordt, Addis A b e b a, 29 April A.N.P.)Naar Abes- sijnsche meening schijnt uit de oorlogsberichten van. het zuidelijk front te kunnen worden opgemaakt, dat het tweede offensief der Italianen, dat op 24 April werd ingezet, evenals het eerste in hoofdzaak mis lukt is en slechts hier en daar tot een gedeeltelijk succes heeft geleid. Gedurende de laatste dagen heb ben in het gebied van Sassabaneh bloedige, verbit terde gevechten plaats gehad, waarbij eenige duizen den Italianen zouden zijn gesneuveld. De kracht der Abessijnsche troepen aan dit front is, naar hier ver klaard wordt, in geen enkel opzicht verminderd, zelfs indien de Italianen er in zouden slagen, Daggahboer te bereiken, zouden zij op de eerste groote verdedi gingslinie der Abessijnen stuiten. De Italianen zou den zooveel mogelijk tanks, vliegtuigen, gemotori seerde afdeelingen en cavallerie in den strijd hebben gebracht. Desniettemin zouden de vorderingen in ver houding tot het gebruikte materiaal buitengewoon' gering zijn. Berichten, volgens welke in de Abessijnsche bin- nenlandsche politiek een strijd om de macht zou wor den gevoerd, worden hier gedementeerd. Over het oprukken der Italianen aan het noorde lijk front, zijn, naar men hier verklaart, geen dui delijke gegevens te verkrijgen. Vandaag heeft de Ita- liaansche luchtmacht tot tweemaal toe een bezoek aan de hoofdstad gebracht; het schijnt hier verken ningstochten te betreffen. Toestand wel verontrustend, doch men moet dit niet overdrijven. Londen. De gouverneur van de bank van Abes- sinië, die op het oogenblik in Engeland vertoeft, in verband met de Britsche leening aan Abessinië, ver klaarde dat volgens de laatste berichten de toestand wel verontrustend is voor Abessinië, doch men moet dit. niet overdrijven. Men moet zich niet voorstellen, dat Abessinië den strijd zal opgeven, als de Italianen de hoofdstad hebben bezet. De regeering zal dan naar een vei liger plaats worden overgebracht Tenslotte wees de gouverneur er nog op, dat den weg naar den Soedan in ieder geval openblijft voor den toevoer van wapenen en andere voorraden. RUSSISCHE SCHEPEN IN JAPAN GEMOLESTEERD Reuter seint uit Moskou, dat de „Isvestia" bericht dat systematisch de bemanning van Russische sche pen in de Japansche havens wordt gemolesteerd. De Russische schepen worden onderzocht en de be manning wordt belet aan land te gaan, behalve in groepen van vijf tot tien onder politiegeleide.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1