Plaatselijke protectie Britsch contact met Duitschland Donderdag 30 April 1936. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9967 Bij de regeering bestaat bedenking* Moeilijkheden in Spanje Complot jeugdige dieven Boschbrand onder Ossendrecht Een slag voor de minder heden in Duitschland Eden wenscht niets te zeggen over Oostenrijk De „Vraagteekentocht' van den A.N.W.B. De Bilt seint ministerieele circulaire betreffende plaatselijke protectie. 's Gravenhage, 29 April. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft mede namens de ministers van Handel. Nijverheid en Scheepvaart en Sociale Zaken aan burge meesters en wethouders der onderscheidene gemeenten een circulaire gericht betreffende plaatselijke protectie. In deze circulaire schrijft de minister, dat de werk loosheid, waarmede nagenoeg alle gemeenten hebben te kampen, er toe geleid heeft, dat het meer en meer gewoonte is geworden, in bestekken voor aanbeste ding van werken de voorwaarde te stellen, dat de bij de uitvoering benoodigde materialen van in de ge meente wonende handelaren of fabrikanten moeten worden betrokken, of dat het werk met plaatselijke arbeidskrachten moet worden uitgevoerd. Ook komt het voor, dat bij het plaatsen van orders de mede dinging wordt beperkt tot in de gemeente gevestigde ondernemingen. Tegen het stellen van voorwaarden van dezen aard bestaat in beginsel bij de regee ring bedenking. In de eerste plaats oefenen deze voorwaarden on tegenzeggelijk invloed uit op de prijzen van de uit te voeren werken of de te leveren artikelen, omdat eventueele goedkoopere aanbiedingen van buiten de gemeente gevestigde ondernemingen buiten mede dinging worden gelaten. In de tweede helft vloeit uit een en ander voort een storend ingrijpen in de normale verhoudingen op de arbeidsmarkt en in het bedrijfsleven in het algemeen. Het algemeen economisch verkeer, dat zich zooveel mogelijk vrij moet kunnen bewegen, wordt daardoor belemmerd. Voorts zullen bedoelde voorwaarden kunnen lei den tot een niet gewenschte trek van ten platte- lande gevestigde arbeiders naar de grootere ge meenten. Een andere vorm van te enge opvatting van te dienen belangen doet zioh voor in de gevallen, waarin de gemeenten uitgaven doen, teneinde werk looze arbeiders in de gelegenheid te stellen elders werk te verrichten, dat zij zonder bijdrage (b.v. in de vervoerkosten) niet zouden aanvaarden. Voorts is het voorgekomen, dat een gemeente een plaatselijke onderneming subsidieerde, teneinde dit bedrijf in staat te stellen een order uit te voeren, welke order zonder subsidie, tengevolge van bin nenlandsche of buitenlandsche concurrentie, aan het bedrijf zou zijn ontgaan. Het is naar de meening der Regeering, dui delijk, dat zoodanig streven naar „plaatse lijke protectie" niet in overeenstemming moet worden geacht met het algemeen lands belang. Maatregelen daartegen dienen dan ook getroffen te worden In verband hiermede zal de regeering in voorko- •mende gevallen moeten overwegen, of besluiten van gemeentebesturen, waarin elementen van plaatse lij k-protectionistischen aard, als bovenbedoeld, voor komen, onaangetast kunnen blijven, behalve in de gevallen, dat vooraf op dit punt de instemming der regeering is verkregen. Ter voorkoming van onzekerheid te dezer zake geeft de minister in overweging dat, alvorens tot vaststelling van een dergelijk besluit wordt overge gaan, het desbetreffend ontwerp aan den minister wordt toegezonden. Het oordeel der regeering zal op korten termijn worden kenbaar gemaakt, zoodat vertraging niet behoeft te worden gevreesd. Arbeiders exploiteeren brouwerij voor eigen rekening. Reuter meldt uit Madrid, dat de werklieden van de brouwerij „la Aguila", zich hebben meester gemaakt van de fabriek en deze voor eigen rekening exploi teeren. De werklieden eischten verbetering van de arbeids voorwaarden en ontslag van het personeel, dat was aangenomen om de stakers van de October-revolutie te vervangen. Aangezien sedert Maandag noch de directeur, noch de onderdirecteur zich op de fabriek vertoonden, be sloten de werklieden de fabriek voor eigen rekening te exploiteeren. Ongeveer 70 H.A. een prooi der vlammen. Op Belgisch grondgebied ontstaan. Gisteravond tegen half acht is op Belgisch grond gebied onder de gemeente Calmthout een bosch- en heidebrand ontstaan, welke spoedig op Nederlandsch grondgebied oversloeg. Zestig tot zeventig H.A. bosch en heidegrond zijn reeds door de vlammen vernield. De brandweren van Ossendrecht en Putte werken met alle kracht aan de bestrijding van het vuur. Weinig schade aangericht. Nader uit Ossendrecht: De boschbrand, die gis terenavond te half acht is uitgebroken in de bosschen van baron Cogels op Belgisch gebied nabij Ossen drecht, liet zich aanvankelijk ernstiger aanzien, dan hij tenslotte bleek te zijn. Het betreft het uit den- nenbosschen bestaande jachtgebied van den Belgi schen baron Cogels, waarvan een deel is verbrand. De brand sloeg over op Nederlandsch gebied, doch richtte betrekkelijk weinig schade aan. De brand weer van Ossendrecht en Putte, die met schoppen ge wapend ter bestrijding van den brand was uitge rukt en zich per autobus naar de grens had bege ven, kon reeds te tien uur terugkeeren. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister, eveneens omtrent den omvang der schade. Warschau, 29 April (A.N.P.). De bladen pu- bliceeren op opvallende wijze een bericht uit Ber lijn, volgens hetwelk de rijksminister van onderwijs, dr. Rus., een verordening heeft uitgevaardigd, waar in bepaald wordt, dat met den aanvang van het nieuwe schooljaar in Duitschland alle particuliere volksscholen, met uitzondering van de Joodsche par ticuliere scholen, gesloten moeten worden. De Pool- sche pers constateert in dit verband, dat deze ver ordening een zware slag beteekent voor het school wezen van de nationale minderheden in Duitsch land, in het bijzonder voor het Poolsche schoolwezen. De Poolsche minderheid beschikte tot dusverre in Duitschland over 59 particuliere volksscholen, die nu op grond van de nieuwe verordening gesloten moeten worden. De Poolsche volksschool jeugd in Duitsch land zal op deze wijze gedwongen zijn de Duitsche scholen te bezoeken. De bladen eischen een energie-, ke interventie en een protest der regeering tegen deze nieuwe Duitsche schoolverordening. Londen, 29 April. (ANP) In het Engelsche La gerhuis verklaarde Eden, dat hij Maandag j.1. in het- Huis heeft gezegd, dat de Oostenrijksche herbewape ning in studie is. In het huidig stadium zegt hij hierover liever niets. Green militaire voorbereidingen aan de Oostenrijksche grens. Berlijn. Gedurende de laatste dagen aldus het Deutsche Nachrichten Beuro, zijn in verscheidene buitenlandsche bladen berichten verschenen, die spreken van intensieve militaire voorbereidingen van Duitschland aan de Oostenrijksche grens en in verband daarmee van een bedreiging van Oostenrijk. (Zie ook het bericht elders in dit nummer Red. Sch. Crt.) In deze berichten wordt gesproken over „een opmarsch van gewapende leden van het Oosten rijksche legioen naar Oostenrijk", over „de mogelijk heid van een nieuwe nazi-putsch in de nabije toe komst" enz. Het Duitsche bureau verklaart dat het nauwelijks gezegd behoeft te worden, dat al deze berichten vol komen ongegrond zijn. H.M. DE KONINGIN ALS SCHILDERES. In tegenwoordigheid van tal van genoodigden werd gistermiddag de tentoonstelling van werken van H.M. de Koningin en Gooische meesters in de Aula van het Baarnsche Lyceum door den burgemeester van Baam, Jhr. Dr. G. C. J. van Reenen, geopend. Deze tentoonstelling, die vanaf heden tot en met 8 Mei zal duren, werd georganiseerd ter eere van den verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana. De collectie eigen werken van H.M. de Koningin, welke op deze tentoonstelling aanwezig is, omvat niet minder dan 23 stuks. Voor den door den A.N.WB. uitgeschreven „tocht met onbekende bestemming" door Noord-Brabant en Limburg, welke op Zaterdag 2 en Zondag 3 Mei a.s. gehouden wordt, zijn thans ruim 200 inschrijvingen voor auto's en motorrijwielen ingekomen, uit alle deelen van ons land, zoodat er wel belangstelling blijkt te bestaan voor dezen toeristischen voorjaars- tocht. Limburg en Noordbrabant prijken nu in hun schoonsten voorjaarstooi en als het weer wat wil meewerken (de barometer staat wel gunstig) wach ten den deelnemers een paar mooie dagen vol af wisselend natuurschoon. Zooals reeds eerder werd bericht, is een regeling gemaakt, waardoor deelnemers, die uit gedsdien- stigen overwegingen bezwaar hebben tegen het rij den op Zondag, in de gelegenheid worden gesteld, het traject in zijn geheel op Zaterdag af te leggen. Aan de vertrekposten te Den Bosch, Breda, Tilburg, Nijmegen, Eindhoven, Roermond en Maastricht kunnen liefhebbers, die den tocht nog willen mee maken, zich - Zaterdagmorgen van tien uur af nog aanmelden. Het belangrijkste punt van vertrek en aankomst is Den Bosch, vanwaar het grootst aantal deelne mers vertrekt. Daarna volgen wat het getal inschrijvingen be treft, Nijmegen, Breda en de overige. DE DIEFSTALLEN UIT AUTO'S TE GROESBEEK. De nasporingen der politie inzake de herhaalde lijk voorgekomen diefstallen uit geparkeerde auto's te Groesbeek, heeft geleid tot arrestatie van zeke ren G. J. Deze werd ook herkend door mej. W. te Nijmegen, die destijds aangifte van diefstal uit haar auto deed. Uit verschillende huiszoekingen is komien vast te staan, dat nog meer personen in deze zaak betrokken zijn. Vermoedelijk zullen nog meer arrestaties volgen. J. wordt heden naar Arnhem overgebracht. DE NAAM VAN DR. ECKENER MAG WEER WORDEN GENOEMD Berlijn 29 April (A.N.P.) De Duitsche pers heeft een beslissing van Dr. Goebbels ontvangen, volgens welke de naam van Dr. Eckener weer mag worden genoemd. Een reden van dit be sluit wordt niet opgegeven. DE CREMATIE VAN DR. WIBAUT Omtrent de crematie van den overleden Dr -Wibaut vernemen we nog het volgende: Zaterdagmiddag zal op „Westerveld" het stof felijk overschot worden gecremeerd van dr. F. M. Wibaut. De plechtigheid heeft plaats te onge veer half vier, na aankomst van den trein van 15 uur 14, die te 14.45 uit Amsterdam vertrekt. Tot de treurzaal hebben alleen genoodigden toe gang. in het concertgebouw zal door het partij bestuur der S. D. A. P. een rouwbijeenkomst worden georganiseerd, welke van elf uur tot on geveer half één zal duren. Deze bijeenkomst is toegankelijk voor het kader van de moderne ar beidersbeweging. LINDBERGH TE WIMEREUX Bij een slager 100 gulden uit de toonbank lade gestolen. Veldhoven: Bij den slager P. V. E. te Zeelst werd uit een winkellade f100.gestolen. De politie toog op onderzoek uit en het is mogen gelukken de daders aan te houden. Van den diefstal werd ver dacht de achttienjarige v. d. H. uit Eindhoven. Deze werd aangehouden en naar Veldhoven overgebracht. Al spoedig bekende hij den diefstal te hebben ge pleegd, terwijl zijn vriend V. uit Eindhoven op den uitkijk stond. Er bleken echter nog meer kornuiten in het complot te zijn. Na eenig zoeken werd een viertal jongens aangehouden van zestien tot twintig jaar, allen uit Eindhoven, met wien v. d. H. en V. het geld haden gedeeld. In -het geheel is nog f 80.te ruggevonden van het gestolen geld op de jongens zelf en in hun woningen. Deze boefjes hadden al meer van zulke karweitjes achter den rug en waren daar voor al meer veroordeeld» Verwachting: Zwakke tot matige Noordelijke tot Noordwestelijken wind, gedeeltelijk bewolkt droog weer, weinig verandering in tempera tuur. Verdere vooruitzichten: Weinig verande ring. Boulogne Het echtpaar Lindbergh is gister te Wimereux aangekomen. Zij werden herkend toen zij op de boulevard wandelden en onmid dellijk werden zij omringd door een zwerm jour nalisten. Lindbergh verzocht hen niet aan te dringen en begaf zich snel naar zijn hotel terug In den avond vertrok het echtpaar per auto naar onbekende bestemming Het echtpaar Lindbergh naar Fol- kestone vertrokken. Nader uit Boulogne sur Mer (A.N.P.) Het echtpaar Lindbergh is te half acht. Woensdag scheep gegaan naar Folkestone. Hierboven BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 772. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 11 gr. C. is 52 gr. F. VOOR VEEGENEESMIDDELEN IS UW ADRES: TERLEP'S DROGISTERIJ, Apothekers-assistenten Hoogzijde Schagen Londen, 29 April. De Britsche regeering hoopt binnenkort met de Duitsche regeering in contact te treden, teneinde, zooals te Genève op 10 April is be sloten, eenige punten van het Duitsche memoran dum van 31 Maart en de vorige memoranda op te helderen, verklaarde minister-president Baldwin in het Lagerhuis. Hedenochtend vergaderde de ministerraad onder voorzitterschap van Baldwin. MacDonald, die uit het ziekenhuis is ontslagen, woonde deze bijeenkomst bij. Eden legde hierin de vragenlijst, welke aan Duitschland zal worden voorgelegd, aan zijn colle ga's voor. Naar vernomen wordt, zouden enkele mi nisters van oordëel zijn, dat de vorm, waarin de vragen zijn gegoten, Duitschland kunnen irriteeren. GEEN ITALIAANSCHE KOLONISATIE IN ALBANIË. Mét de lente, wanneer een pittig voorjaarswindje het wateroppervlak rimpelt, breekt ook het aan Reuter meldt uit Tirana het gerucht, als zou den 300.000 Italianen naar Albanië trekken om daar te koloniseeren, categorisch wordt tegenge sproken. Ook wordt ontkend, dat in de meeste steden Italiaansche scholen worden geopend. ONGELUK MET EEN PANTSERWAGEN IN OOSTENRIJK Eén doode, één gewonde Innsbrueck 29 April (A.N.P.) Na een ma noeuvre in Tirol is een pantserauto van het Oostenrijksche leger omgevallen, waarbij een lui tenant werd gedood en een overste werd gewond. De overste is de commandant van het pantser wagen-detachement uit Weenen, dat thans te Innsbrueck is gestationneerd. DE BLOOTLEGGING VAN HET MAUSOLEUM VAN KEIZER AUGUSTUS Rome Rondom het Mausoleum van Keizer Augustus wordt een reeks huizen met den grond gelijk gemaakt, ten einde dit gebouw geheel vrij te maken. Op een plein zal het standbeeld van Keizer Augustus komen te staan. Tegenover den ingang van het Mausoleum zul len verschillende trappen naar het Hypogeum voeren waar 't museum met kostbaarheden vanen herinneringen aan Augustus zal komen. Door het afbreken van de waardelooze belendende per- ceelen komt nu het Mausoleum zelf ook meer tot zijn recht. UIT ONZE OOST. EEN RATTEN-KWESTIE Aneta seint uit Batavia Op een schriftelijke vraag, ingediend door het lid van den volksraad, den heer Wiwoho Poerbohadidjojo, of de regent van Klaten ten behoeve van de rattenbestrijding de bevolking adviseerde ongedierte op te eten, ant woordde de regeering dat de regent een derge lijk advies niet gegeven heeft. Het district-on- derhoofd, die op het idee kwam, dat rattenvleesch wellicht voor consumptie geschikt zou zijn, nam met eenige dessahoofden een proef, waarop de regent te kennen gaf dat dit in strijd was met de godsdienst-voorschriften.

Schager Courant | 1936 | | pagina 5