Raad Noofdschafwoude Dr. F. M. Wibaut overleden. Nerveus en Overspannen Onrustig en Slapeloos Mijnhardt's Zenuwtabletten Tsjecho Slowakije wapent zich. Valsche munterij. Oud politieagent veroordeeld Crisis - contributie - regeling van het A.A.Z.Ak. Gebruik hiertegen de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Glazen Buisje 75 cent. Bij Apoth. en Drogisten. AMSTERDAM, 29 ApriL Hedenmorgen is hier ter stede overleden dr. F. M. Wibaut, in den ouder dom van 76 jaar Dr. Florentius Marïnus Wibaut werd den 23sten Juni 1859 te Vlissingen geboren. Aanvankelijk kreeg hij een katholieke opvoeding en bezocht o.a. het Seminarium te Rolduc, om later over te gaan naar de openbare handelsschool. Van 1900 tot 1907 was hij met P. L. Tak redacteur van „de Kroniek". Intusschen was hij in 1904 naar Amsterdam verhuisd, waar hij in 1907 lid van den gemeenteraad werd om in 1914 te worden benoemd als wethouder. Hij was de eerste soc. democratische wethouder in ons land. Dr. Wibaut is vele jaren lid geweest van de Prov. Staten van Noorclhoiland. In 1922 moest hij bedan ken voor het lidmaatschap, omdat hij toen benoemd werd tot lid van de Eerste Kamer, hetgeen hij tot 1935 is gebleven. In 1928 werd hij door de Universiteit van Amster dam benoemd tot doctor honoris cousa in de han delswetenschappen. Behalve openbare ambten heeft dr. Wibaut nog zit ting gehad in een groot aantal andere organisaties. Zoo is hij tal van jaren lid geweest van het Partij bestuur van de S.D.A.P., waar hij een vooraanstaande plaats innam. Hij is lid geweest van den Hoogen Raad van Arbeid, Voorzitter van de Union Interna tionale des Villes. Met Dr. Wibaut is een groot man ten grave gedaald (Reeds opgenomen in het grootste gedeelte van onze vorige oplaag) De Amsterdamsche corr. van de N.R.Ct. schrijft nog o.m. hetvolgende bij het overlijden van Dr. Wibaut De kop van een Imperator, even naar voren gedragen, omgeven door fijn, grijzend kroes haar; het sprekend gelaat gezond gekleurd; in de o ogen een twinkeling van humor, als men met hem sprak; aan den lagen boord, die den indertijd forsclien hals vrij liet, een losse strik- das; een portefeuille onder den eenen arm, hot slappe, ronde hoedje vaak in de andere hand; eenvoudig, haast spaarzaam, gekleed. Zóó was Wibaut's uiterlijke verschijningsvorm, zooals velen hem gekend hebben; zooals men hem op straat zag loopen, of tegenkwam in ci^e omgeving der stad; hü was een liefhebber van wandelen", hij liep graag; in lateren tijd wat moeilijker, het zware hoofd nog wat meer gebogen; gebukt onder den last van den ouderdom en van men- schelijk leed. De Machtige is bij, zooals bekend is, indertijd genoemd, duidend op het domineerende van zijne figuur, vijftien jaar lang, in het college van B. en W. en den raad, en groot is inderdaad de gemeente-politiek van Amsterdam en diens volgens op die van bet geheele land heeft uitge oefend. Want bet land kijkt nog altijd naar wat de Hoofdstad doet. Hij is de vader geweest van de sociaal-demo cratische gemeentepolitiek in Nederland; hij bouwde voort op de grondslagen, die zijn vriend en geestverwant, zijn plaatsgenoot uit den Mid- delburgschen tijd, P. L. Tak, gelegd had. Wibaut is de eerste sociaal-democratische wethouder in Nederland geweest, in dubbelen zin; naar tijd èn kwaliteit. Crematie Br. F. M. Wibaut Naar wij vernemen zal de crematie van het stoffelijk overschot van Dr. F. M. Wibaut Zater dag a.s. op Westerveld plaats hebben. Rede van den minister van defensie. praag. Ter gelegenheid van de indiening van de wet op de nationale verdediging heeft de minister van defensie in de Kamer een rede gehouden, waar in hij verklaarde, dat deze wet geen ander doel heeft dan de onafhankelijkheid van Tsjecho-Slowakije te waarborgen. Ons verstand zegt ons, aldus de minis ter dat wij ons moeten wapenen, om niet onvoorbe reid te staan tegenover een plotselingen aanval. Wij zullen nooit een oorlog beginnen, doch dit hangt niet alleen van ons af. Rondom ons treft men in het geheim of openlijk uitgebreide militaire toebe reidselen, en wij moeten dan ook op onze hoede zijn. Onze voorbereiding moet beginnen bij de grensge bieden en betreft zoowel de Tsjecho-Slowaken als de burgers van andere nationaliteiten. Een zakje met 20 valsche rijksdaalders in een sloot gevonden. 's-Gravenhage. Benige dagen geleden is voor de Haagsche rechtbank de zaak behandeld tegen een werkman uit Delft, die terecht stond wegens valsche munterij. Hij zou eenige nagemaakte rijks daalders in omloop hebben gebracht. Thans komt ons ter oore, dat dezer dagen een jongetje in Delft een zakje gevonden heeft met een aantal valsche rijksdaalders. Het vermoeden bestaat, dat deze rijksdaalders van denzelfden oor sprong zijn als die, welke door bovenbedoelde ver dachte in omloop zijn gebracht. De thans gevonden valsche muntstukken onge veer 20 in getal zijn in een sloot bij het station gevonden. Voor de uit Duitschland gevluchte Christenen. Londen, 29 April (A.N.P.) Een internatio nale commissie van vertegenwoordigers van kerkgenootschappen probeert 125.000 pond bijeen te brengen tot hulpverleening aan uit Duitschland gevluchte Christenen. Volgens de Daily Telegraph hoopt men in Groot Brit- tannië 50.000 pond te verzamelen. In een oproep bijdragen te zenden, verklaart de voorzitter der commissie, Lord Bessborough: Het is welbekend, dat de Duitsclie natie niet langer Joden in haar midden wenscht. De Joodsche gemeenschap doet zeer lofwaardige pogingen haar menschen naar Palestina en elders te verplaatsen. Wat men niet zoo goed begrijpt is, dat zij die eenig Joodsch bloed in de aderen hebben niet langer in Duitsch land welkom zijn. De feitelijke band der Joodsche gemeenschap is de godsdienst en niet de geboorte. Van de 80.000 personen, die Duitschland hebben verlaten, is eenvijfde geen Joden volgens hun gods dienst. De Joodsche gemeenschap heeft het zelf moeilijk genoeg om haar eigen geloofsgenooten te helpen. De hooge commissaris voor het vluchtelingenvraag stuk schat het aantal vluchtelingen, die geen joden, doch christenen zijn op 2500. Zij kunnen naar geen enkel land, geen enkele ge meenschap helpt hen, in vele gevallen hebben zij geen nationaliteit en geen werkvergunning, geen geld en geen hoop. Hun eenige kans geholpen te worden is, dat aangezien zij Christenen zijn, zij een beroep mogen doen op de edelmoedigheid van hun mede-christenen. Niet gewaardeerde grappen. De auteur van een moppenboekje over Duitschland, met 15 maanden gestraft. Londen. De „Times" meldt uit Berlijn, dat een inwoner van Aken, die een boekje met de „duizend beste moppen" over het nieuwe Duitschland en zijn regeering samenstelde, door de rechtbank te Keulen tot 15 maanden gevangenisstraf is veroordeeld. De beschuldigde verklaarde gehoopt te hebben er 25.000 M. mede te zullen verdienen door de moppen verzameling in Frankrijk, België en Nederland te verkoopen. De rechtbank was van meening, dat een dergelijk optreden aan verraad grensde. Een voorzichtig autobus chauffeur. Millioenen mijlen afgelegd zonder één ongeluk. New York, 29 April (A.N.P.) Ernest Hasel- wood, een autobuschauffeur te Omaha (Nebraska) rijdt nu reeds gedurende 20 jaren auto. Al die ja ren heeft hij geen enkel ongeluk gehad, hoewel hij reeds 1.750.000 mijl zou hebben afgelegd. Het nauw keurig aantal mijlen schijnt nog wat hooger te zijn. Sinds 1916 rijdt Ernest gemiddeld 240 mijl per dag en al dien tijd heeft hij nog geen brokken gemaakt. De politie en de directie van zijn maatschappij kunnen dat getuigen. Men verwacht, dat Hasel- wood den prijs zal krijgen, welke een tijdschri*» beschikbaar stelt voor den besten staat van dienst van autobuschauffeurs. Ook in Oklahoma schijnt voorzichtig te worden gereden. De chauffeur Owen Meredith, die te Enid woont, heeft sedert 1924 ongeveer 1 millioen mijlen afgelegd zonder ook maar een ongeluk te hebben gehad. GELDLEEN1NG DER GEMEENTE AMSTERDAM VAN RUIM 15 MILLIOEN. De Amsterdamsche raad heeft gistermiddag be sloten een geldleening aan te gaan van f 15.400.000, welk kapitaal zal geleend worden van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds van de Rijkspostspaarbank en van de Indische pensioenfondsen. ONDERZOEK NAAR VERDWENEN BRIEF Washington De administrateur der open bare werken, Harold L. Ickes heeft medegedeeld dat hij een onderzoek heeft gelast naar de wijze, waarop het mogelijk is geweest, dat de advocaten van openbare nutsbedrijven in het bezit zijn ge komen van den doorslag van een brief, welke pres. Roosevelt hem in 1934 heeft gezonden en waarin de politiek van de New Deal werd uit eengezet. RECHTBANK. Wegens heling acht maanden geelscht Amsterdam. De officier van justitie requireerde gister een gevangenisstraf van acht maanden tegen een oud-politie-agent, ex-ambtenaar bij den crisis dienst, die zich te verantwoorden had wegens heling subs. was hem schuldheling ten laste gelegd. De man woonde samen met een juffrouw, die als werkster een zeer groot aantal voorwerpen ten na- deele van haar werkgevers had gestolen. In de woning van verd. had de politie een verza meling van de meest uiteenloopende gestolen voor werpen aangetroffen. De man ontkende te hebben geweten, dat een be langrijk deel van zijn inventaris van diefstal af komstig was. Hij verkeerde in de meening, dat zijn vriendin hoewel ze nooit langer dan een maand in een dienst bleef zooveel cadeaux kreeg. De verdediger, Mr. Muller Massis pleitte vrijspraak Vonnis 13 Mei. De Raad dezer gemeente vergaderde Woensdag avond in het gemeentehuis. Allen waren aanwezig. Voorzitter de heer Jhr. A. L. van Spengler, burge meester, secretaris de heer K. G. Reinders. Na opening door den Voorzitter worden de notulen door den secretaris voorgelezen, waarna vaststelling volgde. Voorzitter herinnerde aan de inwijding van de nieuwe kerk, en dankte het kerkbestuur voor de on dervonden medewerking bij den bouw van den to ren. Overgegaan werd tot behandeling van de gem. be grooting. Deze begrooting is in November aan Ged. Staten toegezonden. De commissie van onderzoek be stond uit de heeren Barten, Duijves. Voorzitter memoreerde de moeite welke B. en W. hebben gehad om de begrooting sluitend te maken. Daan-oor was noodig verlaging van diverse subsidies en ook intrekking van sommige. De begrafenïsrech- ten, hondenbelasting, legesverordening, vermakelijk heidsbelasting, moesten worden verhoogd en de in stelling van een straatbelasting. De heer Barten bracht het rapport van de com missie uit. De heer Van den Abeele hield een algemeene be schouwing, waarbij hij mededeelde van oordeel te zijn, dat meer dan ooit een homogene gemeenteraad noodig was om opbouwend werk voor de gemeen te te verrichten. Spr. heeft zich zoo serieus moge lijk voorbereid; spr. heeft eenige ervaringen opge daan, n.1. dat het reglement van orde dateert van het jaar 1852, waarvan de meeste artikelen niet meer gelden. Ten aanzien van de gemeentebegroo- ting verzocht spr. bij posten welke aanmerkelijk ver schillen, een toelichting te willen verstrekken. Spr. vestigde er de aandacht op, dat de heer Kwadijk en spr. alleen niet de toelichting hebben gehoord op de begrooting. Voorzitter antwoordde, dat de begrooting wordt be handeld in een openbare raadsvergadering, waar de raadsleden de gelegenheid hebben om inlichtingen te vragen. De raadsleden hebben een afschrift van de begrooting thuis gehad. Het reglement van orde dateert van 1852, doch er is nooit de aanleiding geweest om dit te wijzigen. Als er aanleiding toe komt, zullen B. en W. het initiatief nemen. Hierna werd overgegaan tot postgewijze behande ling van de begrooting. Bij den post salarissen wethouders werd door de heeren Van den Abeele Kwadijk en Schrijver op de wenscheiijkheid van de aanwijzing van éen plaats vervangend wethouder. De heeren Barten, Ootjers en de Voorzitter achten deze wenscheiijkheid niet aanwezig. Deze heeren wa ren van meening, dat men altijd nog in voorkomende gevallen, als iemand heel lang ziek zou worden, daartoe over kon gaan. Diverse posten werden geschrapt, o.a. die voor den A.N.W.B., Tuchtunie en Drankbestrijding. De begrafenisrechten werden op voorstel van B. en W. verhoogd. Het j aarlij ksch onderhoud der gra- Ingezonden stukken. Mijnheer de Redacteur, Het door mij van het verslag van het Ziekenfonds geciteerde nam ik woordelijk uit Uw courant over. Bij herhaling trekken de heeren Groenhart, v. d. Sluijs en Werner in twijfel, of ik ter goeder trouw handel en ik ga daarom niet op hun betoog in. In aansluiting op mijn antwoord aan Dr. v. d. Sluijs verklaar ik mij evenwel bereid met hun eigen cijfers, met de brochure van Dr. Eggink en met de overige mij ten dienste staande gegevens aan een commissie en een accountant te bewijzen, dat de contributie voor fondsleden met minder dan f 900.— inkomen waarover het feitelijk gaat kan en behoort te worden verlaagd. Hiervoor toch bonden de Vereeniging van B. en S. en de Dagelijksche Besturen der gemeenten den strijd tegen het Fondsbestuur aan. C. HARINGHUIZEN. VIER KINDEREN DOOR BOM GEDOOD Tengevolge van het ontploffen van een oude Oostenrijksche bom zijn te Osonjik nabij Du- brovnik vier kinderen op slag gedood, terwijl een vijfde kind beide beentjes verloor en in zorg- vvekkenden toestand is opgenomen. De kinderen waren aan bet spelen, toen een van ben de bom ontdekte verborgen onder het onkruid in een greppel, erop begon te hameren waarop het projectiel ontplofte. „HONGERMARSCH" NAAR WASHINGTON. Trenton (New-Yersey). In verband met de opwinding te Trenton over de steunverleening aan werkloozen, is Dinsdagavond het voorstel Bespro ken een „hongermarsch" naar Washington te or- ganiseeren, waarbij de deelnemers uit alle deelen des lands zouden vertrekken. MEDELEELINGEN VAN DEN PLANTENZIEKTEN' KUNDIGEN DIENST. In dezen tijd van het jaar is het vrij normaal, dat wij last hebben van schraal weer, waardoor het op treden van verschillende lastige en schadelijke in secten bevorderd wordt. In de eerste plaats wil ik er op wijzen, dat de erw- tenbladrandkevers reeds acte de presence gegeven hebben. Deze kevers komen ook op boomen voor en ven kost thans f0.75 (was f0.60). Een nieuw graï kost nu f 10.tegen voorheen f6.—. Een straatbelasting wex'd ingesteld van 3 /o naai» den grondslag van de belastbare opbrengst der ei* gendommen binnen 300 M. van de Dorpsstraat. Op* brengst geraamd f 1800. Het salaris van den gemeentewerkman werd met 5 tegen 2 stemmen, die der heeren Kwadijk en Van. den Abeele, met 5 verlaagd. Een verzoek van het R.K. Lyceum te Alkmaar oin subsidie van f 150.werd afgewezen. Voor subsidie stemden wethouder Schrijver en de heer Duijves. De subsidie voor muziekvereenigingen werd van' f50 op f30 teruggebracht. Tegen de subsidie van den vrijw. landstorm stem* den de heeren Kwadijk en Van den Abeele. Een verzoek van het R.K. Schoolbestuur om een subsidie voor een cursus voor schoolvrije jeugd, werd afgewezen. Voorzitter bracht hulde aan den hoofdonderwij zei' van de O. L. school, daar deze het vervolgonderwijs gratis verricht. Een verzoek om subsidie van de vrijwillige bur* gerwacht, werd op voorstel van B. en W. afgewezen. Bij den post voor de werkloosheidsvoorziening werd door verscheidene leden er op aangedrongen, dat een commissie wordt benoemd om een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid om de gelden hier* voor besteed, meer in de gemeente te houden. Voorzitter zag het nut hiervan niet in, evenmin als wethouder Ootjers, tenslotte werd echter, nadat ver schillende heeren nog haden aangedrongen, de be* grootingscommissie benoemd tot commissie van on derzoek voor mogelijke plannen tot besteding der werkverschaffingsgelden in de gemeente. De hondenbelasting werd van f 3.op f 5.en voor waakhonden van f 1.50 op f2.gebracht. De vermakelijkheidsbelasting werd verhoogd van 10 op 15 procent. De begrooting werd vastgesteld voor den gewonen, dienst op f 124.255.24. Kapitaaldienst f 2456.18. Voor onvoorzien werd een post uitgetrokken van f 2615.7G. Men besloot medewerking te verleenen aan het Middenstands-horgstellingsfonds. B. en W. stelden voor f 0.15 per inwoner bij te dragen. Aldus besloten Volgde vaststelling der voorschotten voor de in standhouding der bijzondere scholen. Ged. Staten berichtten dat niet eerder tot verhoo ging der opcenten op de gemeentefondsbelasting kan worden overgegaan, alvorens de reductie op de per- soneele belasting voor cafés, restauranten enz., is verlaagd van 2/3 op 1/3. Aldus besloten. De sluiswachteres van de gemeentesiuis, die door den misoogst veel minder vaartuigen heeft kunnen schutten door de sluis, verzocht een reductie op de pacht. B. en W. stelden voor f400 op de f1200 pacht te verleenen. Na eenige besprekingen werd dit voor stel aangenomen. De afd. L.T.B. Langendijk en de afd. Noordschar- woude van den N.T.B. verzochten in verhand met den bijzonder slechten toestand van vele tuinbouw bedrijven, waarin deze verkeeren door te weinig steun uit het Landbouwcrisisfonds en te late uitkee- ring van den misoogststeun, waardoor het weinigje bedrijfssteun nog wordt gebruikt in het gezin, een regeling in het leven te willen roepen, waarbij van. gemeentewege een geldelijke vergoeding wordt ge geven. Hierbij geen uniforme regeling te treffen, maar rekening te houden- met den welstand van de tuinders en de grootte van het gezin. De heer Duijves zei de, dat hij had onderzocht, waarbij was gebleken, dat in anclere gemeenten een regeling zooals hier werd gevraagd, onder goedkeu ring van Ged. Staten in werking is. Spr. onderschatte de moeilijkheden niet. Men legde zich neer hij het voorstel van B. en W., dat luidde, dit adres aan B. en W. te renvoyeeren voor prae-advies. Behandeld werden nog eenige stukken over den Vleeschkeuringskring Oudkarspel, waarna te elf uur sluiting volgde. hun aanwezigheid kan worden afgeleid door de aan wezigheid van halvemaanvormige vreterij aan dé bladranden Door deze vreterij kunnen de erwten en boomen langen tijd in groei stilstaan. Noodig is het echter niet, want de bestrijding is vrij eenvou dig en afdoende (als men het bij zonnig weer doet)* Men kan nl. spuiten met 0.1 pet. Parijsch groen en 1 pet. kalk per 100 liter water. Ook nicotine (95/98 pet.) ter sterkte van 0.1 pet., is afdoende. Hierbij kan men nog wat groene zeep doen, b.v. 1 a 2 kg. per 100 liter water. Voor het maken van deze oplossing heeft men dus 1 gram nicotine en 10 20 gram groene zeep per liter water noodig. Men moet nooit spuiten met Parijsch groen, zonder dat er kalk aan toegevoegd is. Parijsch groen is nl.- onoplosbaar in water en bovendien reageert het zuur. Voegt men nu kalk toe, dan bereikt men, dat in de eerste plaats het Parijsch groen als het waro door de kalkdeeltjes in de oplossing zwevende gehou den wordt, en ten tweede wordt de zure werking er van door de kalk geneutraliseerd. Zonder kalk krijgt men in vele gevallen beschadiging aan het blad. Dit moet men goed in het geheugen prenten, omdat deze twee spuitcomhinaties in zeer veel gevallen ge bruikt kunnen worden. Soms kan men aan de nicotinezeepoplossing in- plaats van nicotine brandspiritus toevoegen. Ooki kan men spuiten met een oplossing, die zoowel zeep, nicotine, als spiritus bevat. Dit is een oplossing, dia zeer werkzaam is en waartegen weinig insecten be stand zijn. .De aardvlooi-en, die in onze jonge kool-planten en in vele andere gewassen zoo verschrikkelijk kun nen huishouden, zijn ook weer verschenen. Dat is ook niet te verwonderen. Met een van de genoemde spuitcomhinaties kan men ze heel goed afdoende bestrijden als men maar spuit, terwijl de zon schijnt. Trips in erwten heb ik ook reeds waargenomen (ook in groote boonen). Dit is zeer vroeg. Indien het weer niet spoedig verandert en indien men geen maatregelen treft, zal er van de planten niet veel terecht komen. Dus spuiten wij weer. Dit spuiten moet in dit geval geschieden met een stevige straal, omdat de thrips tusschen de bladeren verborgen zit ten. Braaihartigheld. Zooals bekend kan worden geacht, zullen dit jaar zeer uitgebreide onderzoekingen worden gedaan om volledig op de hoogte te komen met de levenswijze enz., van de galmug, waarvan de larven de draaiers veroorzaken. Deze onderzoekingen zullen worden uit gevoerd door Dr. Leefmans, iemand, die zijn sporen op dit gebier eeds verdiend heeft. Nu is het in het belang van dit onderzoek ge- wenscht te weten, hoe het optreden van de eerste generatie van de galmuggen verloopt. Ook is het van belang te weten, hoe het verschijnsel zich in kassen voordoet-, bv. of er kassen zijn, waar het vroeger draait dan normaal en ook, of er kassen zijn, waar de planten altijd of in het andere geval b.v. nooit draaien. Voor het doen van voorloopige studiën is het ook gewenscht wat vroeger dan normaal de beschikking te hebben over ziek materiaal, dus draaihartige koolplanten. Daarom verzoek ik alle kasplantentelers beleefd mij te willen berichten zoodra ze een of meer draaiers in hun kasplanten waarnemen. Zulke planten zal ik gaarne ontvangen of zelf even komen halen. Portie wordt gaarne vergoed. Vooral het Waarland en de Heerhugowaard wordt verzocht hiervan nota te nemen. De Ambtenaar bij den Plantenziekten- kundigen Dienst, .VAN HERWIJNEN, St, Pancras.

Schager Courant | 1936 | | pagina 7